Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas se v Haagu setkal s nizozemským premiérem Ruttem

Názory na občany východní a střední Evropy, které na svém webu nedávno zveřejnila nizozemská parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV), nijak nevyjadřují stanoviska nizozemské vlády, jsou jen pozicí jedné politické strany, uvedli v Haagu po svém jednání premiéři Nizozemska a Česka Mark Rutte a Petr Nečas. O kontroverzních postojích strany vedené radikálem Geertem Wildersem se prý bavili jen krátce. Nečas názory této formace označil za nepřijatelné, prohlášení jeho nizozemského kolegy je ale podle něj dostatečnou distancí od názorů PVV. Krajně pravicová PVV, která zajišťuje pravicovému menšinovému kabinetu v Haagu většinu hlasů v parlamentu, vyzvala v minulých dnech na svém webu, aby Nizozemci udávali údajné špatné chování občanů východoevropských zemí. V Haagu proti tomu už v úterý oficiálně protestovali velvyslanci zemí z východu EU, včetně českého. Nizozemský premiér před novináři zdůraznil, že jeho vláda je v rámci Evropy zastáncem migrace. Český premiér se svým nizozemským kolegou hovořili také o březnovém summitu Evropské unie na počátku března, kde se bude probírat i smlouva o rozpočtové unii, ke které se ČR odmítla připojit stejně jako Velká Británie. Nizozemská strana dávala v minulosti najevo, že by uvítala, kdyby Praha svůj názor změnila. Oba politici zdůraznili význam vzájemných obchodních vztahů. Nizozemsko je pro ČR po Německu druhým obchodním partnerem, upozornil Rutte. Také Nečas připomněl "velice dobrou úroveň" obchodních i politických vztahů. Obě vlády podle něj prosazují rozpočtovou odpovědnost a konsolidaci veřejných financí. Zájmy Česka a Nizozemska, jako dvou středně velkých zemí EU, jsou podle Nečase často velmi blízké. Státy mají blízký postoj například v otázce víceletého finančního rámce EU, ale třeba také v jaderné energetice.

Vláda se nemá podle Zaorálka přidat k britskému "ne" fiskální smlouvě

Vláda by se neměla připojovat k Velké Británii a jejímu odmítavému postoji ke smlouvě o fiskální unii. Namísto toho by měla jasně definovat své zájmy v Evropské unii a mezi ostatními členskými zeměmi hledat adekvátní spojence se stejnými nebo podobnými zájmy, sdělil ČTK v tiskové zprávě místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Reagoval tím na plán premiéra Petra Nečase (ODS), který se chce těsně před summitem EU o rozpočtovém paktu sejít s předsedou britské vlády Davidem Cameronem. Podle Zaorálka se Nečas evidentně bude snažit konzultovat problematiku fiskální smlouvy EU, jež má být na nadcházejícím summitu podepsána. "Zatímco britské argumenty proti smlouvě vyplývají z dlouhodobě komplikované a specifické pozice Velké Británie v EU, česká odmítavá pozice je argumentačně slabá a nejasná a jedná se spíše o kverulantský postoj," uvedl v tiskovém prohlášení Zaorálek. Vláda a premiér pak podle něj hrají roli "užitečného idiota zájmů Velké Británie, jejíž postavení a role v Evropě jsou od české pozice diametrálně odlišné".

Obce a církve odmítly úvahy o spekulacích s vráceným majetkem

Zástupci obcí a církví odmítají úvahy o tom, že majetek, který stát plánuje církvím vrátit v restitucích, by se mohl stát předmětem spekulací. Uvedli to po společném jednání v pražském Kongresovém centru. Podobné obavy v úterý zazněly na tiskové konferenci opoziční ČSSD. Obce také doufají, že téma restitucí se nezmění v kampaň před krajskými volbami. Sociální demokraté před dvěma dny upozornili, že návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obsahuje novelizaci zákona o dani z příjmu, která církve osvobodí od nutnosti platit daň v případě, že státem navrácený majetek prodají. Vyjádřili přitom obavu, že církevní majetek obratem skončí v rukou finančních skupin, které by mohly být napojeny na současné vládní strany. Církevní představitelé a zástupci obcí po společném jednání podobné úvahy odmítli. Své stanovisko vyjádřili místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech, vedoucí správy majetku pražského arcibiskupství Karel Štícha a šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml. Jech zopakoval, že otázka majetkového vyrovnání je pro církve zcela zásadní. Odblokování církevního majetku je podle něj jediným řešením současné situace. Zástupci obcí a církví na jednání pozvali i členy opozice, která má k návrhu zákona výhrady. Levice nesouhlasí s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Odpůrci poukazují na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti. Kritici také připomínali, že do finanční části restitucí se má započítávat inflace, což by celkovou částku mohlo zvýšit až k 96 miliardám. Vadilo jim i to, že zákon výčtově neuvádí, který majetek by se měl vrátit.

Odbory a ČSSD podají stížnost na novelu zákoníku práce

Odbory a poslanci ČSSD podají k Ústavnímu soudu stížnost na novelu zákoníku práce. Vadí jim ustanovení, že zaměstnavatelé mohou nově dát zaměstnanci výpověď za porušení nemocenské. Sdělil to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Novela zákoníku práce vstoupila v platnost počátkem letošního roku. Odbory podstatnou část změn, které zavádí, kritizovaly již od počátku legislativního procesu. Jednou z nich je i možnost zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci, který hrubým způsobem poruší v průběhu prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti léčebný režim. Podle odborů je tato možnost protiústavní, protože zaměstnanec je za porušení léčebného režimu trestán již odnětím náhrady mzdy, kterou mu zaměstnavatel vyplácí, a člověka nelze trestat dvakrát za totéž pochybení. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) postup opozice a odborů respektuje. "Já jako předkladatel té úpravy jsem přesvědčen, že je v souladu s ústavním pořádkem České republiky," řekl Drábek. Konečné rozhodnutí je podle něj na Ústavním soudu. Novela zákoníku práce vedle zavedení nového výpovědního důvodu mimo jiné změnila i pravidla ve vyplácení odstupného, uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou či zdvojnásobila počet hodin, jež je možné vykonat na dohodu o provedení práce.

Studenti ještě chtějí přesvědčit Dobeše, aby reformu VŠ stáhnul

Studenti chtějí přesvědčit ministra školství, aby reformu vysokých škol přepracoval a nešel s návrhem na vládu. Zástupci Studentské komory Rady vysokých škol novinářům řekli, že se s ministrem Josefem Dobešem (VV) domluvili na jednání začátkem března. Kritikům by nestačilo ani případné "změkčení" školného, které Dobeš zmínil minulý týden. Od 27. února se na školách po celé ČR koná Noc univerzit, kterou chtějí školy protestovat proti plánovaným reformám. Návrh dvou reformních zákonů odmítly také Česká konference rektorů, Rada vysokých škol a akademické senáty většiny univerzit. Proti reformě bojuje také nová Iniciativa za svobodné vysoké školy, kterou podpořila řada osobností veřejného života. Kromě omezení akademických svobod se odpůrci reforem bojí také zavedení školného. Dobeš se ale nechal slyšet, že by například studenti mohli platit jen zápisné a školné by hradili pouze při překročení běžné délky studia. Pokud jednání selžou, kabinet by měl návrh reformy projednat v březnu. Poslední únorový týden přitom bude na většině univerzit protestní. Studenti chtějí pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy.

Špičky ČSSD zřejmě rozdělili kandidáti na prezidenta

Spory v sociální demokracii o to, koho by měla strana podpořit jako kandidáta v příštích prezidentských volbách, kdy budou poprvé občané sami volit hlavu státu, se stupňují a jména kandidátů pronikají na veřejnost, přestože je chtěly stranické špičky udržet v tajnosti. Podle dosavadních informací se zřejmě schyluje ke střetu dvou křídel v ČSSD o místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera a jejího exšéfa Miloše Zemana. Pro ČSSD připadají v úvahu také dva nestraničtí kandidáti, bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar, kterého se už ČSSD neúspěšně pokusila dostat na Hrad při minulé volbě hlavy státu. V Lidovém domě se hovořilo také o předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském, který ale kandidaturu odmítl, a o bývalém eurokomisaři a premiérovi za ČSSD Vladimíru Špidlovi, který se k jejímu přijetí rovněž nemá. Členové devítičlenného politického grémia budou o prezidentských kandidátech diskutovat v pátek a sobotu na utajovaném místě, prý kdesi na Moravě.

Paroubkova LEV 21 by na Hradě ráda viděla Zemana nebo Švejnara

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman a ekonom Jan Švejnar jsou lidé svým "viděním světa" natolik blízcí programu Národních socialistů - levice 21. století, že se jeví předsedovi strany Jiřímu Paroubkovi jako jediní přijatelní kandidáti pro volby hlavy státu. Paroubek to řekl na tiskové konferenci. Zemanovu kandidaturu oficiálně ohlásila Strana práv občanů - zemanovci. Svému čestnému předsedovi Zemanovi chce opatřit na podporu jeho kandidatury potřebných 50.000 podpisů oprávněných voličů. O Švejnarově podpoře uvažuje jako o jedné z možností sociální demokracie. Na Pražský hrad se ho pokusila protlačit už za Paroubkova předsednictví při minulých prezidentských volbách. Prvním oficiálním prezidentským kandidátem se stal předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V ODS se hovoří o místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi a předsedkyni Poslanecké sněmovny a místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové. Parlamentní KSČM uvažuje o prvním československém kosmonautovi Vladimíru Remkovi a ministru obrany první polistopadové vlády Miroslavu Vackovi.

Ředitel SZIF Černoch odchází z funkce,dočasně jej nahradí Boček

Ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Oldřich Černoch odchází z osobních důvodu z funkce. Od března jej dočasně nahradí náměstek ministra zemědělství Roman Boček, informovalo ministerstvo zemědělství (MZe) v tiskové zprávě. MZe neuvedlo, dokdy by měl Boček fond vést. Ministr Petr Bendl se s Oldřichem Černochem domluvili na další spolupráci, na předání a seznámení s agendou a odborné podpoře, kterou poskytne v přechodném období náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi, který byl pověřen dočasným vedením SZIF. SZIF zajišťuje především vyplácení agrárních dotací. Z peněz fondu jsou kromě výplat dotací například subvencovány vývozy některých komodit do třetích zemí, fond také zprostředkovává intervenční výkupy přebytků. Spravuje rovněž národní značku kvalitních potravin Klasa.

Údajné ovlivnění řešení přestupku Dlouhého z ODS má řešit soud

Státní zastupitelství podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 obžalobu na bývalého vedoucího dopravního inspektorátu jihočeského krajského policejního ředitelství a dva pracovníky městského úřadu v Písku z agendy přestupků. Policista Václav Vališ a dvojice úředníků Dana Martincová a František Rychlík podle dřívějších informací médií pomohli zamést pod koberec dopravní přestupek vlivného jihočeského podnikatele a člena ODS Pavla Dlouhého. Podle médií byl v minulosti přistižen, když jel u Písku autem rychlostí přes 140 kilometrů v hodině v místech, kde je povolená devadesátikilometrová rychlost. Úřady však jeho přestupek nestačily vyřídit do jednoho roku. Poté už to nebylo možné, Dlouhý tak postihu unikl. Policista kvůli tomu čelí obvinění z návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby a podplacení, dvojice úředníků pak ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Policista prý úředníkům nabízel různé protislužby. Podle Mladé fronty Dnes jel Dlouhý rychlostí 164 kilometrů v hodině. Česká televize, která na kauzu loni upozornila, již dříve uvedla, že Dlouhému hrozilo i to, že by minimálně na půl roku přišel o řidičský průkaz.

Finančník Bakala neuspěl s návrhem na obnovu řízení ve sporu se Zaorálkem

Finančník Zdeněk Bakala u Městského soudu v Praze neuspěl s návrhem na povolení obnovy řízení ve sporu s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem. V sporu šlo o to, že Zaorálek Bakalu v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke gaunerovi. Městský soud v minulosti Bakalovu žalobu zamítl, s odvoláním pak finančník loni v dubnu neuspěl ani u pražského vrchního soudu. Bakala se žalobou domáhal finanční satisfakce 300.000 korun a omluvy. Bakalův právní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání, Zaorálkův právník se práva odvolat vzdal. Výroky, které se Bakaly dotkly, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, především v reakci na předtím zveřejněné prohlášení, že se vlastník nechystá prodávat byty současným nájemníkům. Zaorálek tvrdil, že Bakala prodej bytů nájemníkům slíbil, finančník to odmítl. "Pan Bakala se chová jako gauner," řekl tehdy místopředseda ČSSD. Bakala podal na místopředsedu ČSSD v roce 2009 žalobu na ochranu osobnosti, protože podle něho výraz gauner vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý. Novosad však již při prvním rozhodnutí v případu v květnu 2010 uvedl, že Zaorálkova slova měla pravdivý základ a "znaky kritiky oprávněné".

V Česku by podle odhadů mohlo být ilegálně až 400.000 cizinců

V Česku by podle odhadů mohlo nyní nelegálně žít až 400.000 cizinců. Takzvaných ilegálů by mohlo být stejně jako migrantů s povolením k pobytu. Odhadli to odborníci na migraci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. ČTK to v Praze na mezinárodní konferenci o imigračních trendech a integraci přistěhovalců řekla Eva Janská z katedry sociální geografie. Podle údajů ministerstva vnitra loni na konci listopadu žilo v ČR legálně 406.211 cizinců.

Demonstrace proti šampionátu v Bělorusku byla před špatnou Škodou

Asi desítka lidí z řad běloruské opozice na Václavském náměstí v Praze protestovala proti tomu, že automobilka Škoda Auto je sponzorem hokejového mistrovství světa v Bělorusku, které se v této autoritářské zemi uskuteční v roce 2014. Demonstranti se sešli před sídlem společnosti Škoda Holding, která ale se Škodou Auto nemá nic společného. Český výrobce automobilů podporu režimu v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK odmítl. "Rádi bychom upozornili na skutečnost, že v Bělorusku máme politické vězně a že Bělorusko je totalitní a nedemokratickou zemí. Takováto sportovní událost bude legitimizací běloruských úřadů a bude to využito prezidentem Lukašenkem k propagandě," řekl lídr demonstrace a běloruský disident Aleš Michalevič. Ten po útěku z vlasti získal v Česku politický azyl. Organizátoři akce s názvem "Škoda podporuje diktaturu v Bělorusku" chtějí, aby automobilka šampionát bojkotovala. S sebou měli účastníci transparenty v angličtině i češtině s nápisy "Škoda se chystá podporovat diktátora Lukašenka" a "Svobodu pro politické vězně".

Je spor o cenu Havla, nadace a knihovna to budou řešit v březnu

Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla vedou spor o udělování zamýšlené Havlovy mezinárodní ceny, předseda správní rady a zakladatel nadace František Janouch a šéf knihovny Martin Palouš si budou své pozice vyjasňovat v březnu. Janouch telefonicky ze Stockholmu řekl, že Havlovo jméno u ceny by mělo být spojeno s Nadací Charty 77, neboť Charta 77 hrála velkou roli v jeho životě a on naopak v jejím. Vytvoření ceny ohlásili po prosincové smrti prezidenta Havla jak Janouch, tak knihovna. Palouš v prohlášení pro ČTK uvedl, že v lednu správní radě knihovny předložil dvě ochranné známky a návrh statutu ocenění. "Cenu jsme koncipovali na bázi spolupráce pěti spřízněných institucí - Knihovny Václava Havla, Nadace Charty 77, Nadace Vize 97, společností Forum 2000 a Člověk v tísni. V brzké době hodláme svolat setkání jejích zástupců a rádi bychom do tohoto projektu zapojili též renomované osobnosti ze zahraničí," sdělil Palouš. Janouch prosazuje zaštítění mezinárodní ceny nadací. "Já s nimi budu přirozeně jednat, ale myslím si, že cenu má udělovat Nadace Charty 77, aby se s ní Havlovo jméno spojovalo," zdůraznil Janouch. Dodal, že úmysl projednal s vdovou Dagmar Havlovou.

Kritizovaný umělecký šéf brněnské činohry Plachý rezignoval

Umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý ze zdravotních důvodů rezignoval. Ve funkci byl od roku 2007, kdy jej do divadla přivedl ředitel Daniel Dvořák. V posledních měsících čelil ostré kritice, měl neshody s některými herci. Mnozí odborníci také poukazovali na klesající uměleckou úroveň Mahenovy činohry. Plachý je momentálně na neschopence. O jeho pravomoci se dělí zástupce uměleckého šéfa Pavol Juráš a ředitel divadla Dvořák. Plachý si v rozhovoru s ČTK stěžoval na údajné postupné omezení pravomocí šéfa činohry. Poukázal také na snížení rozpočtu na nové inscenace. Zatím formálně zůstává zaměstnancem divadla. O jeho budoucnosti se rozhodne, až se uzdraví.

Karlovarská galerie vystaví tvorbu Jiřího Koláře a Romana Kameše

Galerie umění Karlovy Vary představuje zdánlivě nesourodou tvorbu dvou generačně i duchovně odlišných umělců, Jiřího Koláře a Romana Kameše. Kolářova expozice vznikla z prací zapůjčených z Národní galerie v Praze nebo z Muzea Kampa. Kamešova díla pocházejí přímo z ateliéru autora. K výstavě vychází katalog, který vznikl ve spolupráci s Galerií Klatovy/Klenová. Tady výstavu čeká repríza v jiné koncepci i výběru děl.

Galerie Slováckého muzea vystavuje práce medailérů čtyř zemí

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti otevřela výstavu prací téměř sedmi desítek medailérů z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Expozice nazvaná Mezi Dunajem, Vltavou a Vislou je putovní. Po Vratislavi a Budapešti ji přivítalo Slovácko, odkud se v březnu přesune do slovenské Kremnice. Společné výstavy z oboru komorního sochařství těchto čtyř zemí se letos konají už podesáté. Kromě výstavy medailí galerie také otevřela výstavu prací představitele soudobé české krajinomalby Františka Hodonského. Expozice Den Smaragdových ohňů je průřezem jeho díla od poloviny 60. let do současnosti a zahrnuje obrazy, sochy i grafiku. Hodonského tvorba nezapadala do socialistického realismu, doceněna byla až po roce 1989, kdy například působil jako profesor na pražské Akademii výtvarných umění. Putovní výstava medailí potrvá ve Slováckém muzeu do 18. března a expozice prací malíře Hodonského až do 9. dubna.

Muchova rodina chystá koncepci stálé expozice Slovanské epopeje

Muchova nadace připravuje základní technickou a vizuální koncepci stálé expozice Slovanské epopeje, která by měla v budoucnu vzniknout na Hlavním nádraží v Praze. Dokumentaci předloží magistrátu do poloviny března. Podle malířova vnuka Johna Muchy bude koncepce výstavy totožná s původními návrhy Alfonse Muchy. Nadace ji navíc doplní o originální studie, kresby a fotografie. Podle Johna Muchy se na umístění Slovanské epopeje do prostor nádražní budovy architekta Josefa Fanty shodly tři zainteresované strany: vedení města, část Muchovy rodiny i italská společnost Grandi Stazioni, která nádraží rekonstruuje. V současné chvíli je dvacítka rozměrných pláten se slovanskou tématikou uložena v pražském depozitáři. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) nechala díla na podzim loňského roku převézt ze zámku v Moravském Krumlově, kde byly vystaveny od roku 1963. Důvodem převozu, který provázely protesty místních obyvatel, byla chystaná dvouletá výstava ve Veletržním paláci. Původní termín výstavy byl stanoven na konec roku 2011. Podle mluvčí GHMP Michaely Moučkové lze ale očekávat, že instalace bude nakonec hotova až koncem letošního března, případně počátkem dubna.

Dopravu v Česku dál komplikuje sníh, blokuje silnice i železnice

Vytrvalé sněžení v Česku zastavilo dopravu na mnoha hlavních silničních tazích a neprůjezdné jsou desítky silnic nižších tříd. Kalamitní stav byl vyhlášen v kraji Vysočina, na Svitavsku, Prostějovsku, v Bruntále a Jablonci nad Nisou. Dálnici D5 zablokovala hromadná nehoda pěti kamionů a srážka tří kamionů komplikovala i provoz na D2. Až do pátku bude uzavřen hraniční přechod v Harrachově a neprůjezdné jsou i přechody v Moravskoslezském kraji. Vlaky nejezdí na desítce tratí, někde nefunguje kvůli zavátým silnicím ani náhradní autobusová doprava.

Ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych se ve 2. kole turnaje v Rotterdamu zdržel na kurtu necelých 20 minut, Kypřan Marcos Baghdatis zápas skrečoval kvůli zranění za stavu 0:3 v prvním setu. Čtvrtfinálovým soupeřem Berdycha bude Seppi, se kterým má zatím vyrovnanou bilanci 2:2 na zápasy. Ital byl o víkendu členem daviscupového výběru při duelu v České republice, ovšem s Berdychem se neutkal. V Ostravě podlehl Radku Štěpánkovi i Lukáši Rosolovi.

Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt přijede i v letošním roce na Zlatou tretru. Na ostravském mítinku bude startovat už pošesté, tentokrát poběží závod na 100 metrů. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili organizátoři závodu. Trojnásobný olympijský vítěz, světový rekordman a mistr světa se 25. května představí na Zlaté tretře popáté za sebou.

Kubánští boxeři definitivně potvrdili účast na březnové Grand Prix města Ústí nad Labem. Prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček avizoval jejich start již začátkem minulého týdne, nyní byla i formálně potvrzena. Kubánci, kteří se na severu Čech představí po čtyřech letech, přicestují do Ústí nad Labem s velkým předstihem a budou zde trénovat.

Fotbalovou Slavii opouští kvůli novele loterijního zákona sázková společnost Synot Tip, která do přibližně stomilionového ročního rozpočtu klubu dávala asi jednu čtvrtinu. Klub momentálně hledá nového generálního partnera. Roční rozpočet Slavie se podle odhadů pohybuje okolo 100 milionů korun a Synot Tip přispíval přibližně 25 procenty nejen na A-tým, ale také na mládež. Podle slávistického vedení je nynější ztráta významného sponzora nepříjemná, chod klubu by ale neměla příliš ovlivnit. O kolik peněz přesně Slávia přišla, její představitelé neuvedli.

Počasí v Česku:

V pátek očekáváme zataženo až oblačno se sněžením, teploty nula až +4 stupně, v 1000 m na horách kolem -2 stupňů C.