Zprávy

Většina krajských nemocnic lékařům platy nezvýšila, odbory plánují reakci

Lékaři v krajských nemocnicích většinou od ledna přidáno nedostali. Podle loňské dohody s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerm přitom měli dostat minimálně o šest a čtvrt procenta více, i když požadovali deset. Peníze dostali zatím jen lékaři ve Fakultních nemocnicích, které přímo řídí ministerstvo. Potvrzují to lékařské odbory. O případných protestech se domluví až koncem února. Zatím chystají další platové návrhy. Krizový scénář pro případ, že by nemocnice nezvýšily platy a odbory zahájily protesty, ministr Leoš Heger (TOP 09) nemá. Řekl to ČTK. Podle něj atmosféra v nemocnicích není tak vypjatá jako loni, kdy chtěla odejít pětina nemocničních lékařů. Z nemocnic, které ministr spravuje, má potvrzeno, že v lednu platy zvýšily. Heger slíbil odborům od ledna růst platů o 6,25 procenta, nechal na managementech nemocnic, jak to provedou. Podle loňského memoranda uzavřeného mezi vládou a odbory by ovšem platy měly stoupnout o deset procent.

Nemocnice spravované kraji platy nezvýšily. Ojedinělou výjimkou jsou nemocnice společnosti Agel na severu Moravy, kde platy stoupnou o dvě procenta. Na Vysočině uvažují kvůli nesplněnému slibu o vypovězení 24hodinových služeb, Středočeši jednají o provozní dotaci, v Pardubickém kraji chtějí vyhodnotit příjmy od pojišťoven a tam hledat na růst platů. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že loni nemocnice v krajích platy zvýšily, ke slibu memoranda se hlásily. Podle úhradové vyhlášky stoupnou příjmy těchto nemocnic letos o 4,5 procenta, fakultních jen o dvě.

Ředitelům svých nemocnic nařídil Heger zvýšení platů pod hrozbou odvolání z funkce. Ředitelům nemocnic krajů, měst či soukromých to nařídit nemůže. Šéfovi Asociace krajů Michalu Haškovi (ČSSD)napsal, aby to kraje svým nemocnicím nařídily. Ty ale tvrdí, že zvýšení slíbila vláda, ať tedy pošle na to peníze. "Dostali jsme se s hejtmany do komunikace, která není srdečná," konstatoval Heger. Nyní čeká, zda odbory splní výhrůžky o protestech.

Osobnosti podepsaly výzvu, aby se vláda připojila k fiskální unii

Přes tři stovky osobností českého veřejného života podpořily výzvu vládě a premiérovi Petru Nečasovi (ODS) ke změně stanoviska k evropské smlouvě o rozpočtové unii. O jejich postoji ČTK informovali organizátoři petice Ano pro Evropu politolog Jiří Pehe, kněz a filozof Tomáš Halík a aktivistka Monika Donath-Pajerová. Česká republika se zatím nepřipojila ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, která má přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států EU. Kromě ČR a Velké Británie deklarovaly ostatní členské země unie svou podporu dokumentu. Premiér Nečas ve sněmovně poslancům vysvětloval, že podpis fiskální úmluvy na posledním summitu v Bruselu nevyloučil, pouze se k němu kvůli mandátu od vlády nezavázal. Jeho postoj kritizuje nejen opozice, ale i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Definitivní rozhodnutí musí padnout do počátku března, kdy se koná další vrcholná schůzka.

Inflace podle analytiků stoupla v lednu kvůli DPH nad tři procenta

Inflace na počátku letošního roku překonala kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty a růstu regulovaných cen tříprocentní hranici. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK, podle kterých lednová meziroční inflace činila 3,1 procenta. Meziměsíčně inflace činila podle odhadů 1,4 procenta. Údaje o inflaci za leden zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 16. února. "Důvodem vysokého lednového růstu je již tradičně změna regulovaných cen, tedy u elektřiny, nájemného, vodného a stočného, plynu nebo tepla. Letos se k tomu přidala i změna nižší sazby DPH," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Podle něj příspěvek regulovaných cen a změny daní do inflace bude činit 1,57 procentního bodu. Jediný výraznější pokles cen lze podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře zřejmě očekávat pouze u obuvi a oděvu v důsledku tradičních výprodejů na začátku roku. "Za celý rok očekáváme průměrnou inflaci 3,1 procenta," uvedl. I podle České národní banky se celková inflace kvůli plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně těsně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit pod dvouprocentní inflační cíl ČNB.

Klaus podepsal novelu zpřísňující podmínky veřejných zakázek

Podmínky pro zadávání veřejných zakázek se zpřísní, prezident Václav Klaus totiž podepsal nedávno parlamentem přijatou novelu příslušného zákona. O jeho kroku informoval mluvčí Radim Ochvat. Vítězné firmy budou muset například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes 10 procent z ceny zakázky. Ruší se takzvané losovačky a zmizet má také situace, aby výběrové řízení bylo vypsáno na míru konkrétní firmě. Podobu novely zákona provázely v parlamentu ostré spory, sněmovna nakonec potvrdila svou už dříve přijatou verzi a odmítla změny navržené Senátem. Ten - stejně jako sněmovní opozice - žádal, aby vítězové tendrů rozkrývali svoji vlastnickou strukturu včetně anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují. Podle některých odborníků by senátní návrhy působily v praxi potíže. Sociální demokraté už ohlásili, že připraví další novelu zákona o veřejných zakázkách, na jejímž textu úzce spolupracují s Nadačním fondem proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka. Podle nevládní organizace i opoziční strany je totiž potřeba plné rozkrytí vítězů veřejných zakázek včetně subdodavatelů až do fyzických osob. Novela by také měla odstranit vyjmutí sektorových dodavatelů z nyní přijaté novely.

Náčelník štábu povolil letání dopravních letadel CASA

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek povolil lety dopravních letadel CASA v plném rozsahu, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Letouny nesměly létat od konce října, kdy měl jeden z nich poruchu. Od té doby výrobce pracoval na odstranění závad. Armáda provedla od 6. února zkušební lety, které žádné závady neodhalily. Poruchy se u letounů CASA objevily už v minulosti. Loni armáda jejich provoz pozastavila celkem třikrát. Ministerstvo obrany už dřív upozornilo, že od smlouvy na nákup letadel CASA odstoupí, pokud nebudou v bezvadném stavu do konce května.

Obyvatelé vojenských újezdů se vyslovili pro vznik čtyř samostatných obcí

Obyvatelé vojenských újezdů, které armáda zmenší, se v anketě vyslovili pro vytvoření čtyř samostatných obcí. U zbylých sídel bude ministerstvo obrany vyjednávat o jejich připojení k již existujícím obcím. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Vojáci kvůli úsporám opouštějí části výcvikových prostorů Hradiště, Libavá a Boletice. Obyvatelé se ke své budoucnosti vyjádřili v anketě o víkendu. Ministerstvo se obyvatel újezdů ptalo, zda po zmenšení výcvikových prostorů a vyčlenění současných sídelních útvarů z jejich území preferují vznik samostatné obce, nebo sloučení s některou z již existujících obcí v okolí újezdu. Ministerstva obrany a vnitra se dohodla, že výsledky ankety budou sloužit jako výchozí podklad při přípravě změny současné legislativy upravující existenci a hranice vojenských újezdů.

Kubice: Kontroly českých aut německými celníky neskončí

Český ministr vnitra Jan Kubice po schůzce s německým protějškem Hansem-Peterem Friedrichem řekl, že kontroly českých aut německými policisty a celníky neskončí. "Je to přirozená obrana, bojí se, aby se kriminalita, ať už drogová nebo převáděčství, nepřenášela přes hranice," prohlásil Kubice. ČTK řekl, že se snažil alespoň dosáhnout toho, aby německé hlídky byly v policejních uniformách nebo aby používaly oficiální policejní vozy. Podle Kubiceho by přitom nemělo dojít ke zvýšení počtu těchto hlídek. Takzvaná závojová pátrání provádějí převážně němečtí policisté v civilu a v civilních vozech, v nichž zastavují a kontrolují automobily v třicetikilometrovém pásmu od hranic. Tyto prohlídky, které nahradily celní kontroly zrušené po vstupu České republiky do schengenského prostoru Evropské unie na konci roku 2007, byly v minulosti často terčem kritiky Čechů kvůli jejich údajné nepřiměřenosti. Německá strana ale tyto výtky vždy odmítala. Německo v poslední době trápí prudký nárůst množství zadržených drog, které jsou do země pašovány z Česka. Friedrich s Kubicem podepsali smlouvu o zintenzivnění boje proti drogové kriminalitě. Na řešení problému by se měly podílet česko-německé skupiny na úrovni ministerstev i přímo na hranicích. Německá média upozorňují, že jde o první takovou politickou dohodu mezi oběma zeměmi.

Policie obvinila 15 žen, prý podporovaly neonacistické hnutí

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili 15 žen z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU), informoval ČTK mluvčí útvaru Pavel Hanták. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů. Ženám hrozí za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka až osmileté vězení. Všechny jsou stíhány na svobodě. Kriminalisté ženy ve věku od 21 do 32 let viní z toho, že se jako členky hnutí minimálně od začátku roku 2007 ve 13 případech podílely na organizaci a uspořádání různých akcí a na zajištění výroby a distribuci materiálů propagující RWU. Podle Hantáka stíhání 15 žen souvisí se zátahem policistů z roku 2009, kdy obvinili 18 pravicových extremistů. Někteří ze stíhaných prý měli vazby i na ultrapravicovou militantní organizaci White Justice, jiní byli podezřelí z přípravy teroristického útoku.

V kauze vývozu Picassa uložil soud podmíněný trest

Obvodní soud pro Prahu 5 udělil bývalému řediteli Galerie Středočeského kraje (GASK) Janu Třeštíkovi čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na 1,5 roku. Muž vydal osvědčení k vývozu Picassova obrazu Sedící žena do zahraničí, přestože k tomu neměl pravomoc. Podle prvoinstančního soudu se tak účastnil pokusu dílo nelegálně vyvézt. Třeštík svoji vinu od počátku odmítá. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Třeštík si ponechali lhůtu na možné odvolání. Muž si stojí za tím, že nevěděl o tom, že nemá oprávnění k vydání osvědčení. "Trvám na tom, že žádný úmysl cokoli porušit tam nebyl. A to je klíčová věc celého případu," prohlásil po skončení jednání Třeštík.

Obžaloba bývalého ředitele GASK vinila z toho, že se úmyslně podílel na nelegálním vývozu obrazu. Podle státní zástupkyně Zuzany Čapkové také porušil památkový zákon. Obraz je totiž kulturní památkou a osvědčení k jeho vývozu může vydat jen Národní galerie a Moravská galerie v Brně. Soudce Jan Šott však Čapkové ve všem za pravdu nedal. Třeštík podle něj porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Vydal totiž osvědčení k vývozu obrazu, podepsal ho a dal na něj razítko. Neprokázalo se však, že by věděl o tom, že není oprávněn to udělat. Ve smlouvě totiž nebyl o napsáno, že jde o kulturní památku. Podle soudce však Třeštíka jeho neznalost nezbavuje viny.

OECD varuje české školy před vyřazováním žáků a žebříčky škol

Český vzdělávací systém vyřazuje znevýhodněné žáky. Upozorňuje na to hodnotící zpráva OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), kterou představilo ministerstvo školství. Studie také varuje před sestavováním žebříčků škol podle výsledků testování. Zpráva vychází z dat z roku 2010. Náměstek ministra Ladislav Němec uvedl, že na většině doporučení už začali pracovat. Mezinárodní zpráva prý Česku vyčítá, že v praktických, dříve zvláštních školách končí i děti bez lehkého mentálního postižení. Vysoký počet zdravých, ale sociálně znevýhodněných dětí na těchto školách je kritizován už několik let. Ministerstvo se ale hájí, že zavedlo vyhlášky, díky nimž by se na praktické školy měli dostat skutečně jen žáci s postižením.

Podle ministra Josefa Dobeše (VV) OECD naopak pochválila vytvoření standardů znalostí žáků a všimla si i připravovaného standardu práce učitele. Pozitivně prý bylo zmíněno i chystané testování 5. a 9. tříd, školy tak prý dostanou další hodnotící nástroj. "Přesný opak je pravdou. Studie naopak upozorňuje na velká rizika plošných testů, vyzývá ministerstvo k opatřením, která sníží negativní důsledky testování, a nabádá ho, aby raději rozvíjelo průběžné hodnocení, které žákům pomáhá v učení," tvrdí ale zástupci spolku EDUin, který kroky ministra Dobeše dlouhodobě kritizuje.

Schodek agrárního obchodu byl loni nejvyšší v historii

Agrární zahraniční obchod ČR dosáhl loni historicky nejhoršího výsledku. Schodek se meziročně prohloubil o 97 milionů korun na 34,7 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR, čísla vycházejí z celní statistiky Českého statistického úřadu. Dovezeno bylo zemědělských produktů a potravin za rekordních 155,5 miliardy korun, což bylo o 15,5 miliardy více než předloni. Historicky nejvyšší byl také vývoz, jehož hodnota dosáhla 120,7 miliardy Kč. Tuzemská výroba masa dlouhodobě klesá, domácí spotřeba se přitom v posledních letech výrazněji nemění. Pokles produkce je tak čím dál více nahrazován dovozem.

V Česku přibývá nemanželských dětí, tvoří dvě pětiny narozených

V Česku přibývá dětí, které se rodí mimo manželství. Zatímco před deseti lety takto přišla na svět zhruba pětina chlapců a děvčat, nyní jsou to už víc než dvě pětiny. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu. Oficiální soužití dvojic se snaží propagovat Národní týden manželství, který začal v pondělí a potrvá do 19. února. V ČR se tato akce koná od roku 2007. V roce 2000 se mimo manželství narodilo 19.800 dětí, o deset let později jich bylo skoro 47.200. Podíl se tak zvedl z 22 procent na 40 procent. Za první tři čtvrtletí loňského roku se pak zvýšil na skoro 42 procent.

Myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví

Česká myslivost byla zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky. Zapsání na český seznam je podle jednatele Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) Jaroslava Kostečky prvním a nezbytným krokem k tomu, aby se myslivosti dostalo stejného ocenění i od mezinárodní organizace UNESCO. Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR obsahuje pouze pět položek. Kromě myslivosti, která sem byla zapsána loni v prosinci, sem patří ještě slovácký verbuňk, sokolnictví, vlčnovská Jízda králů a vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku. Podle ministerstva kultury (MK), které adepty na zapsání do seznamu schvaluje, zahrnuje fenomén myslivosti řadu zvyků, rituálů a tradic, které bezpochyby do oblasti nemateriálního kulturního dědictví patří. "Spektrum mysliveckých tradic je široké. Kromě architektury nebo výtvarného umění je asi nejviditelnějším projevem oblečení nebo tradiční mluva myslivců," uvedl jednatel. Čeští myslivci ve spolupráci s kolegy z okolních zemí by chtěli dosáhnout i mezinárodního ocenění.

Stát nepočítá s Brnem jako železničním uzlem, kritizoval hejtman Hašek

Stát údajně nepočítá s Brnem jako jednou z hlavních železničních křižovatek v zemi. Ministerstvo dopravy prý v aktuálních jednáních s Evropskou komisí mluví o dvou uzlech - Praze a Ostravě. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) chce ve spolupráci se zástupci Brna prosadit, aby se do trojice dostala i jihomoravská metropole. Přítomnost na seznamu bude podle něj podstatná pro získávání evropských dotací po roce 2014, řekl novinářům. V Brně se léta mluví o potřebě přestavby železniční křižovatky. Projekt v současné podobě počítá s kontroverzním odsunem nádraží. Hašek řekl, že bez ohledu na polohu nádraží je investice nevyhnutelná.

Na pouť do Vatikánu kvůli Dukovi míří na 650 českých věřících

Na ceremoniály spojené se jmenováním pražského arcibiskupa Dominika Duky kardinálem pojede tento víkend zhruba 650 českých věřících, řekla ČTK mluvčí České biskupské konference Monika Vývodová. Z Prahy poletí dvě letadla, z toho je jedno vypravené přímo Dukou, a z Brna jedno. Do Vatikánu míří též tři autobusy, dodala mluvčí. Jmenování Duky kardinálem oznámil papež Benedikt XVI. v lednu. Stal se 22. kardinálem pocházejícím z českých zemí. Poutníci, kteří cestují přes ČBK, budou mít možnost se ve Vatikánu v sobotu zúčastnit předání jmenovacích dekretů a kardinálských biretů novým kardinálům při bohoslužbě během setkání konzistoře. Přítomni mohou být také na nedělní bohoslužbě sloužené papežem ve vatikánské bazilice sv. Petra, při níž Duka dostane kardinálské prsteny. Připraveny jsou také komentované prohlídky římských památek.

Loni se do ČR z Číny dovezl rekordní počet obuvi, její cena klesá

Do České republiky se v roce 2011 dovezl rekordní počet obuvi z Číny, celkově přes 168 milionů párů. Přestože se v Číně zvyšují výrobní náklady, deklarovaná cena za pár dovezených bot byla loni na úrovni roku 2008, tedy 37 korun. V uvedených cenách není v ČR možné pořídit ani vstupní materiály pro výrobu obuvi, řekla na tiskové konferenci na veletrhu Styl a Kabo v Brně tajemnice a projektová manažerka České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA) Vlasta Mayerová. Levná obuv z Číny také podle Mayerové může za problémové uplatnění české obuvi na tuzemském trhu. I přesto podle ČOKA v ČR funguje několik menších firem a firem rodinného typu, které se soustředí na výrobu specializované obuvi a servis pro zákazníka. Současný český obuvnický průmysl tvoří zhruba 35 firem nad 20 zaměstnanců, celkově obuvnické firmy zaměstnávaly loni 4300 zaměstnanců.

Kůrovec letos podle Stráského může ohrozit západní část Šumavy

Lýkožrout smrkový neboli kůrovec by mohl letos podle ředitele šumavského národního parku Jana Stráského výrazněji napadnout lesy na západní části Šumavy. Správa parku kvůli tomu už v závěru loňského roku provedla určitá opatření na hraně zákona, uvedl Stráský na konferenci expertů v Senátu. Na rozšíření kůrovce měl vliv orgán Kyrill, který poničil Šumavu před pěti lety. Po orkánu zůstalo v parku nezpracováno 217.000 stromů, které se pak staly zdrojem šíření kůrovce, který následně zahubil na 2,5 milionu zelených stromů. Šéf ekologické organizace Hnutí Duha Petr Machálek to již dříve označil za přirozený proces. V názorech na protikůrovcová opatření se správci parku a ekologové rozcházejí.

Blatenští rybáři denně prosekávají led na stovce rybníků

Blatenští rybáři v arktických mrazech denně prosekávají led na zhruba stovce rybníků. Podle pranostiky by se ryby měly po svátku svaté Scholastiky, jenž se světí 10. února, už ve zdraví dočkat jara, řekl ČTK zootechnik Karel Nusl. Také meteorologové předpovídají koncem týdne konec krutých mrazů. U rybníků se nemusí držet nepřetržité služby, i když prosekaná "okna" mráz po odchodu rybářů hned "zasklí". Arktické mrazy sice trvají třetím týdnem, ale sněhu bylo málo, komorové rybníky nebyly delší dobu zatemněné. Tyto rybníky slouží k zimování ryb před vysazením do hlavních rybníků. Tloušťka ledu se teď pohybuje kolem 25 centimetrů. Pod ledem má voda kolem bodu mrazu, u dna čtyři stupně Celsia.

Devatenácté Dny evropského filmu nabídnou přes 40 snímků

Dny evropského filmu, které se letos uskuteční už podevatenácté, nabídnou přes 40 snímků z více než 25 evropských států. Od 12. do 19. dubna je budou hostit pražská kina Světozor a Lucerna, a pak tradičně i Brno, oznámila ČTK mluvčí přehlídky Michaela Hofmanová. Ozvěny této akce se uskuteční v Boskovicích, Uherském Hradišti, Jablonci nad Nisou, Veselí nad Moravou, Ostravě a Olomouci. Podle dramaturga Zdeňka Blahy se diváci mohou v sekci Národní liga opět těšit na výběr evropských filmů z aktuálních kandidátů na oscarové nominace za nejlepší cizojazyčný film. Přehlídka nabídne i sekci se snímky nominovanými na cenu Evropského parlamentu - LUX Prize a také sekci věnovanou aktuálnímu tématu Evropské komise, jímž je pro letošní rok aktivní přístup ke stáří a stárnutí.

Technické muzeum na oslaví 15. února rok od znovuotevření

Národní technické muzeum v Praze na Letné (NTM) oslaví 15. února rok od svého znovuotevření po téměř pětileté náročné rekonstrukci. Při této příležitosti bude ve středu otevřeno po celý den, to je od 09:00 do 17:30 zdarma. ČTK to oznámila mluvčí muzea Olga Šámalová. Zdůraznila, že už po jedenácti měsících provozu tu letos v polovině ledna přivítali 300.000. návštěvníka. "Je to dvojnásobek návštěvnosti, než byl roční průměr před uzavřením muzea," komentoval to generální ředitel NTM Karel Ksandr. Od otevření NTM uspořádalo řadu výstav. Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha expozici techniky 20. století, s Technickým muzeem v Brně výstavu Brno v Praze a výstavu nazvanou Parker - čím se psaly dějiny.

Sting vystoupí v červnu v pražské O2 areně

V pražské O2 areně vystoupí 25. června britský zpěvák a skladatel Sting. Představí své největší hity v rámci oslav 25. výročí sólové kariéry. ČTK o tom informoval Petr Novák z pořádající agentury Live Nation. Sting se chystá do Česka už tento týden - v sobotu 18. února zazpívá v Kongresovém centru. Koncert byl beznadějně vyprodán už počátkem prosince. "Na základě velkého fanouškovského zájmu se Sting rozhodl letos navštívit Prahu ještě jednou - komorní prostory Kongresového centra tentokrát vystřídá O2 arena," uvedl pořadatel. Skladatel, zpěvák, autor, herec a aktivista Sting zahájil evropské turné 5. února v Newcastlu. Na koncertní šňůře ho doprovázejí kytaristé Dominic a Rufus Millerové, bubeník Vinnie Colaiuta, hráč na elektrické housle Peter Tickell a vokalistka Jo Lawryová.

Ze sportu:

Prostějovské volejbalistky získaly popáté za sebou Český pohár. Ve finále v Olomouci favorizované osmifinalistky Ligy mistryň porazily domácí celek Univerzity Palackého hladce 3:0 po setech 25:21, 25:13 a 25:10. Stejným výsledkem skončilo pohárové finále mezi těmito soupeři i loni. Prostějovské suverénky extraligy tak získaly první trofej v sezoně. Další mohou přidat už za dva dny, ve středu se totiž v Bratislavě utkají s místním Doprastavem o Česko-Slovenský pohár. Ten zatím vyhrály třikrát.

Fotbalový klub Baník Ostrava změnil majitele. Majoritní podíl 95 procent akcií získala od Tomáše Petery společnost SMK Reality Invest, kterou vlastní podnikatel Libor Adámek a společnost PAM market. Transakci oznámil klub na tiskové konferenci, detaily obchodu nebyly zveřejněny. Nový většinový akcionář předestřel své prvotní záměry, které s Baníkem má. Restrukturalizaci dluhů, záchranu a modernizaci stadionu na Bazalech, navázání daleko těsnější spolupráce s městem, kterému hodlá nabídnout i majetkovou účast.

Úterní počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, přechodně místy i polojasno. Ojediněle mrznoucí mlhy. Na jihozápadě místy, jinde jen ojediněle slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty minus 4 stupně až nula, na horách kolem minus 6 stupňů Celsia a slabý proměnlivý vítr.