Zprávy

0:00
/
0:00

Premiér Nečas vyloučil, že by Česká republika chtěla blokovat přetoky proudu z Německa

Premiér Petr Nečas dnes v Berlíně vyloučil, že by Česká republika zamýšlela vybudovat na hranicích transformátory, které by blokovaly přetoky elektřiny ze sousedního Německa. Česká přenosová soustava je jimi zatížena především při vysokém výkonu větrných elektráren na severu Německa a české síti kvůli tomu podle Nečase hrozí takzvaný black-out, tedy totální výpadek. "My jsme se vědomě rozhodli jít cestou posílení našich přenosových sítí. Chceme, aby v Evropě byl vytvořen jednotný energetický trh. Navíc bychom to viděli jako opatření, které je velmi krátkozraké," řekl Petr Nečas českým k tomu, proč česká vláda neuvažuje o blokování přetoků proudu z Německa. O této možnosti před měsícem mluvil generální ředitel provozovatele soustavy ČEPS Vladimír Tošovský a takové transformátory už chystá Polsko. Česko se podle premiéra chystá v příštích letech investovat do posílení přenosové sítě dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard Kč).

Sněmovna odmítla jednat o Budvaru, KSČM chce vyšetřovací komisi

Poslanci odmítli hned dvakrát jednat o situaci kolem zamýšlené kontroly v národním podniku Budvar. Dva návrhy na zařazení příslušného bodu na program schůze vznesl nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS), který v minulosti působil v dozorčí radě uvedeného pivovaru. Oba návrhy poslanci ale neschválili. Doktor chtěl od ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) například vědět, jak byla sestavena kontrolní skupina, jak je zajištěna mlčenlivost a také hmotná a trestní odpovědnost, pokud by unikly informace o duševním vlastnictví, například co se týče receptury, a o právních sporech o ochrannou známku. Žádal, aby Bendl nesl osobní, nikoli jen politickou odpovědnost v případě, že údaje uniknou. Informace, které o Budvaru uvádí Bendl v médiích, podle Doktora národní podnik poškozují. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že vznese návrh na zřízení vyšetřovací komise k situaci kolem Budvaru. Vyšetřovací komise by se podle Filipa měla zabývat otázkou hodnoty a případné privatizace národního podniku Budvar. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc řekl, že sociální demokraté se obecně myšlence zřízení vyšetřovací komise nebrání.

Ministr Heger chce hodnotit specializovaná centra i podle úspěšnosti

Centra pro léčbu rakoviny, mrtvice či těžkých úrazů chce ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) hodnotit i podle jejich úspěšnosti. Zatím může ministr kontrolovat jen to, zda má centrum předepsané počty lékařů a sester či potřebné přístroje a dodržuje léčebné postupy. Centra evidují počty pacientů a výkonů. Úspěšnost léčby a procento úmrtnosti ale nezveřejňují. Podmínky pro centra dosud stanovuje ministerská vyhláška, od dubna je upřesní reformní zákon o zdravotních službách. První výsledky sběru dat by mohly být koncem letošního roku, centra by se tak mohla začít porovnávat mezi sebou. Porovnat vývoj za delší dobu v rámci jednoho centra i všech center navzájem bude možné, až budou data za několik let. Porovnání v časových řadách mají zatím jen onkologové, jejich odborná společnost ví, jak které centrum léčí. Zveřejnit úspěšnost jednotlivých center ale zatím nemůže. Heger dodal, že nemá v úmyslu zavírat centrum, u kterého audit prokáže nedostatečné vybavení nebo špatné výsledky. Heger řekl, že podle dřívějších zkušeností řada pacientů chce dojíždět i do vzdálenějšího centra, pokud mají pocit, že tam mají větší naději na vyléčení. Zatím je centra kvůli omezeným rozpočtům nemohla brát, i když třeba měla volné kapacity. Se změnou financování, kdy půjdou peníze pojišťoven "za pacientem", tuto možnost dostanou.

Eurokomisař varoval ministra Dobeše: ČR může přijít o peníze z fondů EU

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor dnes na schůzce v Bruselu varoval ministra školství Josefa Dobeše, že Česko může přijít o peníze z fondů EU. Jde prý o desítky milionů eur (stamiliony až miliardy korun). Situace je vážná, řekl László Andor. Český ministr zdůraznil, že podle něj i podle komisaře je ovšem řešitelná. Klíčová výtka, kterou komise vůči ČR má, se týká způsobilosti projektů - tedy toho, zda jsou unijní fondy používány tak, jak by měly podle stanovaných cílů. "To je zásadní otázka," podotkl László Andor. "Zjistili jsme vážná pochybení," dodal rovněž v reakci na dotaz, zda jsou české programy špatně připravené. "Může to dosáhnout výše desítek milionů (eur), pokud ne víc," řekl László Andor ohledně možných ztrát ČR. "Ministr se mnou souhlasil, že situace je vážná," dodal. Česká vláda podle komisaře musí přistoupit k rázným krokům pro vyřešení potíží. Situace je podle komisaře řešitelná. Komise nabídla Česku spolupráci v tom, aby se podařilo vyhnout ztrátám prostředků z fondů. O situaci bude komisař s českými představiteli hovořit znovu v Praze v březnu.

VV: V kauze MUS podle všeho pochybila klíčová ministerstva

V kauze Mostecké uhelné společnosti podle podezření Věcí veřejných významně pochybili ministři zahraničí, spravedlnosti a financí. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda VV Radek John. Česko těmito průtahy přišlo podle VV o čas na přípravu trestního řízení. Vrchní státní zastupitelství v Praze zřejmě nese podle Radka Johna na průtazích v kauze MUS nejmenší vinu a má se podle názorů VV stát jen obětním beránkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již dříve v souvislosti s MUS podal na čtyři státní zástupce kárné žaloby. Domnívá se, že průtahy byly účelové. "My máme podezření na základě šetření, že ministři zahraničních věcí a spravedlnosti v polovině roku 2010 významně pochybili, když neinformovali věcně příslušné ministerstvo financí, že nás Švýcaři vyzývají k uplatnění požadavku na náhradu škody. Namísto toho obě ministerstva chybně postoupila věc nepříslušnému státnímu orgánu, čímž způsobila téměř půlroční prodlení v komunikaci se švýcarskou stranou," řekl Radek John.

CVVM: Téměř dvě třetiny Čechů jsou pro přímou volbu prezidenta

Téměř dvě třetiny Čechů jsou pro přímou volbu prezidenta. Vyplývá to z výsledků lednových průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), které má ČTK k dispozici. Hlavou státu by pak měl být podle většiny dotázaných nestraník, který nebude příliš zasahovat do činnosti vlády. Současné pravomoci prezidenta by měly být zachovány. CVVM dělá průzkumy na toto téma od roku 2002 a názor lidí na volbu a pravomoci prezidenta se za tu dobu výrazněji nezměnil. Průzkum názorů na volbu prezidenta dělalo CVVM ve dnech 9. až 16. ledna. Zúčastnilo se jej 1090 lidí starších 15 let. Ve stejném období také centrum zjišťovalo názor veřejnosti na pravomoci prezidenta. Tohoto průzkumu se zúčastnilo rovněž 1090 lidí.

ČR uspěla v arbitráži o pět miliard Kč s Konsortium Oeconomicus

Česká republika vyhrála arbitráž o pět miliard korun, které požadoval švýcarský investor Konsortium Oeconomicus. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Podle úřadu jde v krátké době o druhou arbitráž, kdy Česká republika uspěla. Naposledy to byl spor George Nepolsky proti České republice. "Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu, ukončil celé řízení, a tím se nám podařilo odvrátit hrozbu pro peníze daňových poplatníků ve výši téměř pět miliard korun. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Jádrem sporu bylo podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba vystavení pětimiliardové garance ze strany ministerstva životního prostředí, respektive Státního fondu životního prostředí, na výstavbu spalovny odpadů v Mladé Boleslavi. Po definitivním zmaření projektu kvůli bankrotu společnosti její majitelé vůči Česku uplatňovali proplacení garancí. "Je to další případ, kdy zahraniční investor ze svého obchodního neúspěchu viní Českou republiku a kdy se ministerstvu financí podařilo v arbitráži vyhrát," uvedl mluvčí Ondřej Jakob.

Poplatky za znečišťování ovzduší mají být v budoucnu zrušeny

Poplatky za znečišťování ovzduší mají být v budoucnu zrušeny. S koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021. Uvádí to návrh nového zákona o ochraně ovzduší, který dnes schválili poslanci. Předloha míří k posouzení Senátu. Pokud jde o poplatky, poslanci vládní předlohu radikálně změnili. Podle původního návrhu kabinetu se totiž měly poplatky za znečištění mezi léty 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek.

Poslanci schválili návrh zákona o mediaci

Poslanci schválili návrh zákona o mediaci, který má umožnit urovnávat mimosoudní cestou nejen trestní, ale i civilní a rodinné spory. Z předlohy odstranili na návrh vicepremiérky Karolíny Peake (VV) pasáž, podle níž by mediátory v jiných než rodinných sporech mohli být pouze lidé, kteří mají právní vzdělání vyžadované pro advokacii. Návrh míří k posouzení senátorům. Proti některým ustanovením předlohy protestovala Asociace mediátorů, podle níž zvýhodňuje zprostředkovatele, kteří jsou zároveň advokáty. Poslanci ale nepřijali návrh dvou poslankyň TOP 09 a Starostů, který by údajnou diskriminaci odstranil zcela. Poslankyně navrhovaly vyjmout například ustanovení, podle kterého nebudou mediátoři-advokáti skládat zkoušku před ministerstvem spravedlnosti, ale před advokátní komorou. Zachován zůstává i jiný systém sankcí.

Praha uvažuje o tom, že by správu památek předala svému muzeu

Vedení metropole uvažuje o tom, že by správu památek, o které se v současnosti stará společnost ABL, předalo Muzeu hlavního města Prahy. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Záměrem se bude v pondělí zabývat kulturní výbor pražského zastupitelstva. Památky nyní spadají pod správu Pražské informační služby (PIS), ta je pronajímá firmě ABL, kterou vlastní bratr neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty. Důvodem je podle návrhu to, že PIS by se měla více zaměřovat na cestovní ruch, marketing, podporu kongresového turismu a propagaci Prahy jako turistické destinace. Ředitelce PIS Lucii Ramnebornové ale vadí, že s ní město o záměru nemluvilo. Radní hlavního města Václav Novotný (TOP 09) s pronájmem památek společnosti ABL nesouhlasil, podle něj bylo výběrové řízení na správce netransparentní. Ředitelku Ramnebornovou přiměl k tomu, aby smlouvu na konci ledna vypověděla. Firmě nyní běží roční výpovědní lhůta.

Odbory žádají zveřejnění všech smluv k systému vyplácení dávek

Odbory žádají zveřejnění všech smluv k novému systému vyplácení dávek, který se zavedl od ledna. Podle nich panují spekulace o možné korupci při jeho pořízení. Chtějí proto po ministerstvu práce objasnění situace. Představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes řekli na tiskové konferenci. Nový systém odboráři kritizují, podle nich řádně nefunguje. Žádali, aby se dál využíval i původní OKsystém, dokud se potíže nového neodstraní. Ministerstvo práce to odmítlo. "Budeme dál trvat na tom, aby zástupci ministerstva práce a generálního ředitelství úřadu práce jednoznačně odkryli karty a ukázalo se, kde je zakopané čertovo kopýtko," uvedl předák odborů státních orgánů a organizací Jan Rovenský. Podle něj by zveřejnění všech smluv zamezilo spekulacím o pozadí pořízení nového systému. Na nový systém ministerstvo práce nevyhlásilo výběrové řízení. Připojilo se podle své mluvčí Viktorie Plívové k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu, kterou Česko má od roku 2008.

Zambie vydala zatykač na trojici Čechů, kteří loni zemi opustili

Zambijské úřady vydaly zatykač na trojici Čechů, která je v této africké zemi podezřelá ze špionáže a loni v prosinci ze Zambie odjela. O vydání zatykače informoval botswanský server Mmegi Online. Češi byli zatčeni loni v říjnu a obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim podle agentury Reuters hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci, zemi ale nesměli opustit a museli se hlásit policii. Trojice všechna obvinění odmítala a koncem prosince se vrátila do České republiky. Zatčení mužů i jejich následný útěk do vlasti způsobil zvýšené napětí ve vztazích Prahy a Lusaky. Zambijský ministr vnitra se v lednu nechal slyšet, že by se trojice do jihoafrické země měla vrátit a stanout před soudem.

Malé mzdy pečovatelů se podle odborů odrážejí v kvalitě péče

Nízké příjmy v sociálních službách začínají podle zdravotnických odborů ovlivňovat nepříznivě kvalitu péče o seniory, postižené či bezmocné lidi v Česku. Mnozí kvalifikovaní pracovníci kvůli malému výdělku obor opouštějí a ani noví v něm nechtějí zůstávat. ČTK to řekla šéfka odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory chtějí letos znovu usilovat o zvýšení mezd lidem v sociálních službách, v posledních letech neuspěly. Ministr práce i premiér už několikrát uznali, že příjmy v oboru jsou velmi nízké. Nezastírali ale, že pokud se přidá sociálním službám, bude se muset v rozpočtu jinde ubrat. Podle odborů by se peníze daly najít ale i díky lepší kontrole, stanovení pravidel pro dotace a financování služeb či sledování efektivity poskytovatelů péče. Resort práce nyní situaci vyhodnocuje. Zjišťuje, jaký mají lidé v sociálních službách pevný příjem a kolik dostávají na případných osobních odměnách. Podle Žitníkové ministerstvo slíbilo, že zvýšení tarifů zváží, pokud mimo ně lidé téměř žádné další ohodnocení nemají. Termín dalšího jednání zatím nepadl.

ČSSD chce kampaň prezidentských kandidátů limitovat 15 miliony

Vedení sociální demokracie navrhuje patnáctimilionový limit pro volební kampaň každého z prezidentských kandidátů a povinnost zveřejňovat sponzory, kteří kandidátům na kampaň darují více než 50.000 korun. ČSSD tak chce zamezit pochybnostem o původu peněz a dárců, oznámil během dnešního zasedání předsednictva šéf nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka. Zároveň chce ČSSD prosadit zákaz financování prezidentské kampaně právnickými osobami, uzákonění povinnosti financovat volební kampaň přes zvláštní účet a zavedení povinnosti do 30 dnů po volbách veřejně informovat o struktuře příjmů a výdajů spojených s volební kampaní. Požadavkem zavést jasná pravidla pro transparentní financování prezidentských kampaní ČSSD navazuje na návrh svých senátorů zpřísnit pravidla financování politických stran, připomněl šéf opozice. ČSSD je podle Sobotky přesvědčena, že přímá volba prezidenta všemi občany "musí být soubojem zajímavých osobností, programů a vizí, nikoli soubojem peněz a vlivu ekonomických zájmových skupin snažících se privatizovat českou politiku".

Lidé ve vojenských újezdech rozhodují do soboty o svém osudu

Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Hradiště a Boletice se vydali k volebním urnám. Místo volebních lístků však do nich vhazovali vyplněnou anketu o tom, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce osamostatní nebo se připojí k některé z již existujících v okolí. Možnost jim tímto neobvyklým referendem dává armáda. Chystané změny se dotknou bezmála 2000 obyvatel. Polovina z nich žije v pěti obcích na Libavé. O svém osudu budou tamní lidé rozhodovat také v sobotu. Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014. S novými hranicemi počítá v roce 2015, kdy by mohl být celý proces ukončen. Podle plánu resortu se například vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji zmenší o čtvrtinu dosavadní rozlohy.

Plastika ze svíček pro Havla stojí u Národního divadla

Na piazzetě u Národního divadla si mohou od pátku lidé prohlédnout veliké srdce vytvořené ze svíček zapálených za Václava Havla. Umělci svíčky, které lidé na počest zesnulého prezidenta zapalovali na náměstích, sesbírali a roztavenou hmotu použili na dvoumetrovou sochu. Při slavnostním odhalení sochy umělci řekli, že autorem díla je vlastně jakási síla, která přiměla množství lidí v čase předvánočního shonu k tomu, aby přicházeli například k soše sv. Václava a na další místa po celé zemi, zapalovali svíčky a vyjadřovali svou naději i víru. Odhalení sochy přihlížela i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová. Lukáš Gavlovský a Roman Švejda plastiku nazvali Srdce pro Václava Havla. Zvolili tvar otevřeného srdce, do kterého lze vstoupit. Pokud to počasí dovolí, mělo by srdce u divadla vydržet do 10. dubna. Záměr odlít voskovou plastiku oznámili umělci poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po Havlově smrti.

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Lovci perel

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery George Bizeta Lovci perel. Poprvé představení v režii Zdeňka Černína uvede 12. února. Orchestr povede italský dirigent působící v Česku Damiano Binetti. Opavskou verzi díla režijně připravil činoherní režisér, bývalý šéf opavské činohry a televizní herec Zdeněk Černín. Navrhnul i scénu a kostýmy. Choreografii vytvořil Martin Tomsa. V hlavních rolích vystoupí sólisté opery Katarína Jorda Kramolišová, Michal Pavel Vojta, Zdeněk Kapl, Dalibor Hrda, Peter Soós. Hostovat bude Kisun Kim a Agneša Vrábľová.

Na pražský orloj se po čtyřech týdnech vrátila čtveřice dřevěných sošek

Na pražský orloj se po čtyřech týdnech vrátila čtveřice dřevěných sošek Marnivce, Lakomce, Smrtky a Rozkoše-Turka. V restaurátorské dílně je vystřídaly zbývající čtyři sochy Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře. Jedna z ikonických pražských památek a dominanta Staroměstského náměstí by měla být kompletní nejpozději 15. března. Všechny sochy prošly generální opravou v roce 1999. Od roku 2005 se kontrolují pravidelně, aby se předešlo jejich nenávratnému poškození.

Ve sklárnách v Nižboru na Berounsku vznikají sošky Českých lvů

Ve sklárnách v Nižboru na Berounsku se začaly rodit nové křišťálové sošky Českých lvů, které jsou tradičním oceněním v tuzemské kinematografii. Letos je to pojedenácté, co se nižborská sklárna tohoto úkolu ujala. Sklárnu navštívil ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler a zpěvačka Lucie Bílá, která bude slavnostní předávání Českých lvů moderovat. Ocenění se tentokrát udělují 3. března. Sošky Českých lvů se vyrábějí z olovnatého křišťálu při teplotě 1100 stupňů. Hotová socha váží zhruba 3,5 kilogramu a měří kolem 33 centimetrů.

Výstava v Olomouci dokazuje, že poznání může být zábava

Po dobu šesti týdnů mohou prověřovat svoji šikovnost, inteligenci i citlivost svých smyslů návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci, kde začala putovní výstava science centra iQpark Liberec s názvem Poznávej se. Dotýkat se exponátů a hrát si s nimi je v tomto případě přímo nutností. Nejen pro dětské návštěvníky je připraveno na 60 exponátů. Exponáty jsou sestrojeny tak, aby se návštěvníci mohli hravou a zábavnou formou dozvědět spoustu zajímavých informací o fungování lidského těla, lidských smyslech i to, jak někdy vlastní smysly klamou. Výstava je určena zejména školákům, pobavit se ale mohou i dospělí. Cílem je vtáhnout zájemce v duchu Komenského hesla Škola hrou do světa přírodních věd a aktivovat jejich hravost, tvořivost a logické myšlení. Výstava Poznávej se v Olomouci koná do 25. března.

Ze sportu:

S touhou navázat na úvodní úspěch se Švédy a přerušit tak zároveň sérii porážek s nejbližším sokem na Švédských hrách půjdou čeští hokejisté do sobotního utkání s Finskem. Kouč Alois Hadamczik dá prostor dalším hráčům ve výpravě, mezi tyčemi ale chce znovu spoléhat na hrdinu čtvrtečního zápasu Tomáše Pöpperleho. Finové na úvod turnaje na rozdíl od českého výběru prohráli, když na Olympijském stadionu v Helsinkách podlehli pod širým nebem Rusku 0:2. Zápas začne v poledne, o dalších 24 hodin později Češi své vystoupení na turnaji uzavřou duelem proti Rusku.

Tenistka Klára Zakopalová postoupila na halovém turnaji v Paříži do semifinále. Ve čtvrtfinále po setech 3:6, 7:5 a 6:1 vyřadila německou fedcupovou reprezentantku Julii Görgesovou, která je v žebříčku o 30 míst výše. V sobotu se utká s vítězkou zápasu mezi Italkou Robertou Vinciovou a Marion Bartoliovou z Francie.

Petra Kvitová nebude startovat příští týden na turnaji v Dauhá v Kataru, místo zápasového zatížení dá přednost doléčení achilovky. Po semifinále na Australian Open vydřela o minulém víkendu dva body při postupu českého týmu do semifinále Fed Cupu v Německu, a proto si nyní v Prostějově dopřeje klidový režim. "Chci se dát pořádně dohromady a v klidu potrénovat na další turnaje, abych hrála lépe," řekla pro server iDnes.cz vítězka loňského Wimbledonu a Turnaje mistryň, která má problémy s achilovkou na pravé noze už od Vánoc.

V norském Hamaru bude o víkendu pokračovat Světový pohár v rychlobruslení a na startu nebude chybět ani česká hvězda Martina Sáblíková. Dvojnásobná olympijská šampiónka z Vancouveru v této sezoně vyhrála všechny tři závody na dlouhých tratích a na severu Evropy by se ráda přiblížila celkovému triumfu v seriálu, kterému kraluje již pět let. "Byl bych rád, aby Martina stála na bedně, aby bojovala o celkové prvenství ve Světovém poháru, protože by to bylo historicky rekordní šesté po sobě. A to ještě nikdo neměl na dlouhých tratích," uvedl trenér Petr Novák před odletem do Norska.

Páteční počasí v Česku:

Zataženo až oblačno, na horách sněžení. Teploty - 8 až -4 stupně Celsia.