Zprávy

0:00
/
0:00

Senát schválil zavedení přímé volby prezidenta beze změn

Senát schválil zavedení přímé volby prezidenta. Ústavní novelu přijal beze změn po více než pětihodinové debatě. Nástupce Václava Klause si tak budou příští rok vybírat lidé místo parlamentu. Podpořilo to 49 ze 75 přítomných senátorů. Změna ústavy nabude účinnosti k 1. říjnu. Prezident Klaus, který zavedení přímé volby označil za fatální chybu, na tom nemůže nic změnit. Ústavní novelu totiž na rozdíl od běžných zákonů vetovat nemůže. Zastánci přímé volby její prosazení zdůvodňovali přáním občanů, svými volebními závazky i snahou zabránit excesům, které provázely poslední prezidentskou volbu. Podle kritiků prý stačilo prý vyjasnit parlamentní pravidla pro výběr hlavy státu. Na tom se ale parlament za čtyři roky neshodl. Také k realizaci přímé volby je nyní ještě třeba schválit konkrétnější volební pravidla, které chystá vláda. Hlavu státu budou moci vybírat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory, tedy ve dvou kolech. Kandidát na prezidenta bude muset mít podporu petice, kterou podepíše alespoň 50.000 občanů starších 18 let, nebo nejméně dvaceti poslanců či deseti senátorů. Přímou volbu bude vyhlašovat předseda Senátu, a to nejpozději 90 dnů před jejím konáním.

Vláda schválila plán obrany vyhlásit zakázku na přepravu vojáků

Vláda schválila záměr ministerstva obrany vyhlásit veřejnou zakázku na přepravu vojáků do operací NATO a EU. S vítězem zakázky uzavře rámcovou smlouvu, která bude platit čtyři roky a umožní dopravit vojáky spolu s vybavením a zásobami až na vzdálenost 15.000 kilometrů. Výše zakázky přesáhne 500 milionů korun, na celé období platnosti rámcové smlouvy jsou předpokládány finanční prostředky do maximální výše čtyř miliard korun. Podle ministerstva obrany nemusí armáda nasmlouvané přepravní kapacity využít. Armáda má možnost přepravovat vojáky i jinými způsoby. Dopravu na základě nové rámcové smlouvy by tak využila až v případě, že vyčerpá všechny další možnosti přepravy. Rámcová smlouva ale umožní zkrátit obvyklou časovou lhůtu, po kterou armády čekají, než mohou "strategické přepravní kapacity" využít, pokud nemají podobný pakt uzavřen.

Ministři přijali koaliční novelu příspěvku na auto pro postižené

Vláda schválila koaliční novelu zákona, která opravuje část sociální reformy s pravidly pro přidělení příspěvků na auto pro zdravotně postižené. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Do konce loňského roku mohli handicapovaní dostat na vůz 100.000 korun jednou za pět let, nyní je to dvojnásobek jednou za deset let. Podle nových podmínek se ale řídí i ti, kteří si vozidlo koupili dávno před tím, než tyto regule začaly platit. Novela má tento stav napravit. Vláda zároveň odmítla podobný návrh z dílny opozice. "Mimo jiné i proto, že se jedná o druhý návrh v podstatě řešící tutéž věc. Vedle toho tento návrh opozičních poslanců obsahuje i některé chyby," zdůvodnil Nečas. Podle čtveřice poslanců z ČSSD, kteří novelu předložili, je zpětná platnost nových pravidel protiústavní a v rozporu s dobrými mravy. Sociálnědemokratičtí zákonodárci míní, že by se lidé, kteří dostali příspěvek na koupení auta do konce loňska, měli řídit také podle tehdejších podmínek.

Kabinet vzal na vědomí využití výnosu z reklam ČT na rok 2012

Vláda vzala na vědomí rozpočet České televize (ČT) pro využití výnosu z reklam na rok 2012, který byl kabinetu předložen pro informaci. Plánované příjmy z reklamy ČT by měly v letošním roce činit zhruba 65 milionů korun, což je o asi 400 milionů korun méně než bylo původně plánováno pro loňský rok. Loňský příjem z reklamy byl nižší mimo jiné kvůli ukončení vysílání reklamy na kanálech ČT1 a ČT24 na podzim loňského roku. To bylo dříve, než televize plánovala. Reklama ve veřejnoprávní televizi zůstala jen na programech ČT2 a ČT4. Výtěžek z reklamy na ČT2 se převádí na Státní fond kultury ČR, prostředky z reklamy odvysílané na ČT4 využije televize na výrobu a vysílání pořadů se sportovní tematikou.

Poslanecká sněmovna schválila omezení imunity zákonodárců

Sněmovna hladce schválila ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela, která by měla platit od příštího roku, ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Normu, kterou předložili poslanci všech sněmovních stran, nyní posoudí Senát. Naposledy se o omezení imunity jednalo ve sněmovně předloni na podzim. Koaliční návrh, který rušil i přestupkovou imunitu, poslanci neschválili. Pro předlohu hlasovalo 156 ze 161 poslanců, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželo pět poslanců. Nynější předloha se týká jen doživotní imunity. Předkladatelé tvrdí, že rozšíření jejího rozsahu i na dobu zániku mandátu bylo chybou zákonodárce a je neodůvodněné. Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by neběžela.

Sněmovna zmírnila podmínky odškodnění Čechů z Podkarpatské Rusi

Sněmovna zmírnila podmínky pro odškodnění potomků českých občanů za nemovitosti, o které přišli za války na Podkarpatské Rusi tak, aby na odškodnění dosáhlo víc lidí. Sněmovna rozhodla také o tom, že o odškodnění za takto zanechaný majetek bude možné žádat o rok déle, tedy až do konce roku 2013. Změnu obsahuje senátní novela příslušného zákona, kterou tak opět dostanou k projednání senátoři. Dosud platný zákon neumožňuje dosáhnout na odškodnění těm, kteří majetek nuceně opustili mimo období mezi 5. listopadem 1938 a 18. březnem 1939. Kvůli tomuto termínu na odškodnění nedosáhlo asi 200 z 600 žadatelů. Horní komora proto navrhla lhůtu rozšířit na období od podpisu mnichovské dohody až po odevzdání území někdejšímu Sovětskému svazu, tedy od 29. září 1938 po 29. červen 1945. Poslanci však tuto lhůtu vymezili jinak. Nahradili navrhované červnové datum termínem 23. květen 1945 a k němu připojili formulaci, že půjde o majetek, o který lidé přišli nebo ho zanechali v souvislosti se smluvním postoupením tohoto území Svazu sovětských socialistických republik.

Sněmovna podpořila novelu, jež má snížit počet dětí v ústavech

Snížit počet dětí ve výchovných zařízeních a posílit ambulantní péči o problémové rodiny si klade za cíl vládní novela o ústavní výchově, kterou v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela má omezit na osm týdnů maximální povolenou délku pobytu v diagnostickém ústavu a zrušit možnost přijímat dítě do ústavu na žádost rodiče. Změny nyní posoudí sněmovní školský a sociální výbor a také komise pro rodinu. Do problémových rodin by podle tvůrců novely měli častěji docházet odborníci a pomáhat jim řešit výchovné potíže tak, aby se děti z těchto rodin do ústavů vůbec nedostávaly. Česko je dlouhodobě kritizováno za nadměrný počet dětí v ústavech, v nichž je celkem 11.000 chlapců a děvčat. Měla by se proto rozšířit síť preventivních poraden, kam by kromě dětí mohli docházet i rodiče. Některé poslance novela zklamala. Přisuzovali to zásahům vládní legislativní rady. Pavel Bém (ODS) označil některá ustanovení předlohy sociálním inženýrstvím a volal po zachování původních cílů normy.

V čele Vojenské policie bude moci stanout Milan Schulc

Novým náčelníkem Vojenské policie bude moci být Milan Schulc ze žatecké brigády rychlého nasazení. Jeho jmenování jednomyslně schválil ministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS) sněmovní branný výbor. Schulc nahradí Vladimíra Ložka. Výměnu v čele Vojenské policie Vondra označil za běžnou rotaci ve funkci. Ložka loni Vondra po březnovém zákroku Vojenské policie v České televizi postavil mimo službu. Inspekce ministra obrany ale později dospěla k závěru, že Ložek nijak nechyboval, a proto se vrátil do funkce. Ministr mu ale vytkl formu a nepřiměřenost zásahu a zdůraznil, že se podobná akce v budoucnu již nesmí opakovat. Vondra zdůraznil, že výměna se zásahem policie v televizi nesouvisí. Při zásahu vtrhla do budovy zpravodajství České televize desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenské policie, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Zásah vyvolal vlnu kritiky. Ložek by se měl stát vojenským přidělencem českého velvyslanectví v Moskvě.

Senát neschválil Sváčka ústavním soudcem, podle Klause pochybil

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček se ústavním soudcem nestane, Senát jeho kandidaturu neschválil. Prezident Václav Klaus, který ho navrhl, je přesvědčen o tom, že Senát udělal chybu. Sváček v tajných volbách získal 38 ze 79 možných hlasů, k souhlasu horní komory s jeho jmenováním tak chyběly jen dva hlasy. Klaus bude muset Senátu nabídnout jiného kandidáta. Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský doufá, že nyní už prezident a Senát dospějí ke shodě. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Největší personální obměnu Ústavní soud prodělal v letech 2003 až 2005 v souvislosti s ukončením funkčního období části svých členů. Senátoři a Klaus se už tehdy dostávali do sporu o některé kandidáty. Z 19 nominovaných, které prezident nabídl Senátu, mu jich horní komora odmítla šest. Letos v červnu skončí mandát ještě soudci Františku Duchoňovi, příští rok hned osmi soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského.

Prahu navštíví náčelník generálního štábu slovenské armády

Do České republiky ve čtvrtek zavítá nový náčelník generálního štábu Slovenska Peter Vojtek. Dopoledne bude jednat se svým protějškem Vlastimilem Pickem, odpoledne ho přijme ministr obrany Alexandr Vondra. Tématem rozhovorů má být spolupráce mezi armádami obou zemí. Čeští a slovenští vojáci spolupracují v oblastech vzdělávání, logistiky, vyzbrojování, obranného plánování, operací, cvičení a ochrany vzdušného prostoru. V prosinci loňského roku zástupci obou zemí podepsali v Piešťanech dohodu o spolupráci v zajištění vojenského letového provozu. Obě země spolu také vytvořili bojové uskupení EU, které bylo připraveno k nasazení v roce 2009. Podobnou jednotku vytvoří společně s Polskem a Maďarskem v roce 2016.

Studenti vysokých škol přitvrdí v protestech proti reformám

Studenti vysokých škol budou pokračovat v protestech proti reformám ve školství. Vadí jim, že vláda na jejich výtky dosud nereagovala a plánují na poslední únorový týden další protestní pochody, akce i otevření akademické půdy veřejnosti. Na tiskové konferenci v Brně o tom informovali zástupci studentských komor deseti univerzit a vysokých škol. Studentům se nelíbí věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla na návrh ministra školství Josefa Dobeše (VV) projednat vláda. Normy mají upravit fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Podle zástupců vysokých škol by navrhované záměry mimo jiné omezily samostatnost a samosprávu škol. Studenti se rovněž ostře ohradili proti prohlášení prezidenta Václava Klause, podle kterého kritici přípravy vysokoškolské reformy hrají falešnou hru na akademickou svobodu. Pokud vláda jejich požadavky nevyslyší ani nyní, uspořádají celorepublikovou demonstraci.

Komise: Plzeňským právům chybí odborníci a nerozvíjí se tu věda

Plzeňská práva nemají dostatek profesorů a docentů, většina jich navíc učí i jinde. Škola také nerozvíjela vědu, za posledních pět let se na fakultě nepracovalo na žádném výzkumném projektu. Komise neprodloužila Fakultě právnické Západočeské univerzity (ZČU) akreditaci magisterského programu po 31. říjnu 2012. Ministerstvo školství musí do 30 dnů vydat konečné rozhodnutí, v případě akreditací ale nemůže jít proti stanovisku komise. Škola si pak může podat takzvaný rozklad. Proti stanovisku Akreditační komise už plzeňští studenti podali stížnost u Ústavního soudu. Domnívají se, že jsou trestáni za chyby jiných, tedy za aféru s rychlostudiem, opsanými pracemi i podivným přijímacím řízením. Aféra vyšla najevo v roce 2009. Od té doby fakulta prochází reformním procesem. Proti rozhodnutí komise protestovalo v Plzni asi 400 studentů a jejich rodičů. Šlo už o druhou demonstraci před budovou fakulty. Petici proti rozhodnutí akreditační komise už podepsalo 2700 lidí, z toho 1800 studentů ZČU. Organizátoři protestů ji příští týden odešlou na ministerstvo školství.

Burzovní palác byl kvůli úniku plynu zhruba na dvě hodiny uzavřen

Pražský Burzovní palác v Rybné ulici byl ve středu odpoledne zhruba na dvě hodiny uzavřen a bylo z něj evakuováno asi 250 lidí. Důvodem byl únik plynu. Evakuace začala po 14:00, kdy byl únik plynu zjištěn. Plynaři museli zavřít jeho přívod do budovy. Nikdo ale nebyl ohrožen na životě a nikdo nebyl zraněn. Evakuace byla ukončena zhruba v 16:00. Pražská burza má podle mluvčího záložní pracoviště v jiné budově vytvořené právě kvůli takovým případům.

Poullainová a Schmitzer se objeví v Ungeltu ve hře Na vaše riziko

Novinkou pražského Divadla Ungelt bude 14. února hra anglického autora Petera Nicholase Darrella Na vaše riziko!, v níž se objeví Chantal Poullainová a Jiří Schmitzer. Režisérem inscenace je Zdeněk Dušek. Hlavní postavou psychologického příběhu je kdysi úspěšná francouzská šansoniérka, která přijíždí do Anglie převzít dům po svém zesnulém otci. Dědictví je však komplikované - je totiž spojeno s neobvyklým věcným břemenem v podobě konzervativního univerzitního profesora. Samotáře, který dům obývá. "Autor se v této své dramatické prvotině soustředí na dialog, postavy, téma rodiny a jednoduchý příběh založený na klasické dramatické situaci setkání dvou rozdílných, k sobě nepatřících lidí, kteří by se nikdy nepotkali nebýt vnějších okolností," uvedl na setkání s novináři umělecký ředitel této scény Milan Hein. Připomněl, že Poullainová se Schmitzerem už společně v Ungeltu vystupují; excelují v Albeeho Hře o manželství, která má za sebou 330 repríz a stále se hraje.

Národní galerie ukazuje Rembrandtovu dílnu jako firmu a úspěšné podnikání

Pod názvem Rembrandt&Co. zahájí v pátek Národní galerie v Praze (NG) výstavu toho nejlepšího ze svých sbírek holandského malířství 17. století. "Výstavou vyprávíme o společenství malířů, o společnosti tvůrců děl," řekl novinářům ředitel NG Vladimír Rösel. Výstava ve Šternberském paláci potrvá do 27. května. Expozice je složena převážně ze sbírek NG a doplňuje ji 12 výpůjček. V dosavadní odezvě, kterou výstava ještě před svým zahájením vyvolala, tak pokračuje kritika Národní galerie za to, že nepořádá divácky atraktivní výstavy slavných tvůrců, za nimiž musejí čeští diváci jezdit do blízkého zahraničí. NG ale již od dob svého bývalého ředitele Milana Knížáka argumentuje zejména nedostatkem financí. Holandská sbírka NG je navíc podle pořadatelů jednou z nejlepších evropských kolekcí svého druhu. Na výstavě je také množství obrazů dříve Rembrandtovi připisovaných, u nichž ale další výzkum zjistil, že jde o díla jeho žáků; některé ale nesou Rembrandtův podpis. Z grafických sbírek NG pak výstava ukazuje 13 jeho prací, které budou během výstavy kvůli citlivosti obměněny za další ve stejném počtu.

Město hledá nového ředitele pro Janáčkovu filharmonii Ostrava

Ostrava vyhlásila výběrové řízení na ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO), která je příspěvkovou organizací města. Městští radní loni v listopadu kvůli neuspokojivým ekonomickým výsledkům odvolali z funkce tehdejšího šéfa tělesa Petera Krajniaka a vedením orchestru byl dočasně pověřen Jan Hališka, který filharmonii už dříve řídil. Město by ve funkci rádo vidělo odborníka na hudbu s manažerskými schopnostmi. Přihlášky do výběrového řízení lze podávat do 15. května, do června by pak měla rozhodnout výběrová komise. Město od kandidátů požaduje kromě vysokoškolského vzdělání také praxi v řídicí funkci nebo managementu hudební organizace či písemní reference alespoň od tří hudebních manažerů a aktivní znalost světového jazyka, nejlépe angličtiny.

Arnošt Lustig vypráví o sobě v dokumentu Iva Pavelka

Arnošt Lustig - devět životů je název dokumentu režisérů Iva a Kristiny Pavelkových, který uvedli na projekci v Praze. Je posledním snímkem, na kterém se tento novinář a spisovatel podílel, je jeho průvodcem a komentátorem. S humorem a nadhledem provází diváka těžkým obdobím 30. a 40. let a končí až v současnosti. Snímek vstoupí do internetové distribuce 20. února, v týdnu, kdy uplyne rok od Lustigova úmrtí. Zájemci ho budou moci vidět zdarma na adrese www.dafilms.com. Film vznikal čtyři roky. Producentem hodinového snímku, ve kterém se objeví spousta archivních fotografií, materiálů Národního filmového archivu, Vojenského historického ústavu a také úryvky z hraných snímků Transport z ráje a Démanty noci, byla společnost Diamant Film Praha.

Elektronické knihy pomáhají i nevidomým, český trh je zatím malý

Český trh s elektronickými knihami sice roste, stále je ale ve srovnání s USA či západoevropskými zeměmi malý. Knihy v elektronické podobě nejen šetří prostor běžnému čtenáři, ale díky možnosti upravit si velikost písma pomáhají také slabozrakým. Elektronické knihy mohou využívat i nevidomí, protože čtečky umožňují text přečíst prostřednictvím syntetického hlasu. O tom, že podíl e-knih i na českém trhu roste, svědčí informace největšího tuzemského knižního distributora, firmy Kosmas, která začala koncem minulého roku tyto knihy také prodávat. Za dva poslední měsíce roku 2011 se prodalo 3950 elektronických knih, na celkovém obratu internetového knihkupectví za toto období tvoří e-knihy 1,6 procenta, uvádí Kosmas. Zároveň uvádí, že zahájení prodeje elektronických knih nesnížilo obrat prodaných tištěných titulů.

Ze sportu:

Novým asistentem ve fotbalové reprezentaci je Jakub Dovalil, který ale dál zůstane také hlavním koučem jednadvacítky. Tu povede v červnových zápasech evropské kvalifikace, ale pak se připojí k národnímu týmu a pojede s ním na Euro. Po šampionátu se teprve rozhodne, kde bude Jakub Dovalil působit dál.

Fotbalisté pražské Slavie porazili v úvodním zápase na herním soustředění na Kanárských ostrovech dvanáctý tým druhé španělské ligy Las Palmas 1:0. O výhře červenobílých rozhodla po deseti minutách jediným gólem utkání zimní posila Jiří Böhm, další šance tým z Edenu nevyužil.

Petr Čech je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) třetím nejlepším brankářem 21. století. Během uplynulých jedenácti let byli lépe hodnoceni pouze Španěl Iker Casillas a lídr pořadí Gianluigi Buffon z Itálie. Čech se v žebříčku IFFHS pohybuje pravidelně od roku 2004. Za devět let nasbíral dohromady 154 bodů. Nechal tak za sebou slavná jména jako Van der Sar či Oliver Kahn, který v roce 2008 ukončil kariéru.

Basketbalistka ZVVZ USK Praha Eva Vítečková je šestou nejlepší hráčkou Evropy za rok 2011. Rozhodlo o tom hlasování fanoušků a expertů, kteří v anketě FIBA Europe určili hráčkou roku Španělku Albu Torrensovou. Ta vystřídala na trůnu českou reprezentantku Hanu Horákovou, která vyhrála před rokem. Eva Vítečková obsadila šesté místo v hlasování expertů i u fanoušků, kteří jí poslali 4705 hlasů. Česká křídelnice se mezi nejlepší hráčky dostala i před rokem, kdy při triumfu Hany Horákové skončila čtvrtá, a to především zásluhou stříbrných medailí na mistrovství světa.

Čtvrteční počasí v Česku:

Bude zataženo až oblačno, na jihu zpočátku místy polojasno. Sněžení bude k večeru ustávat. Nejvyšší teploty -9 až -5 stupňů C., v 1000 m na horách kolem -12 stupňů C.