Zprávy

0:00
/
0:00

Podle Klause nemá ČR eurozóně pomáhat, TOP 09 varuje před izolací

Česká republika by neměla poskytnout peníze pro Mezinárodní měnový fond (MMF) na pomoc nejvíce zadluženým zemím eurozóny. Prezident Václav Klaus to uvedl v odpovědi Českému rozhlasu. Takový krok by podle něj byl od vlády nezodpovědný v situaci, kdy se ČR nedaří zbavit se svého vlastního zadlužení. Země by se podle něj při rozhodování o účasti v evropském protikrizovém plánu neměla řídit strachem z izolace. "Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení," uvedl Klaus. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si ale ČR nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc státům eurozóny. Jde podle něj o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí. Chce se ale pokusit dojednat nižší podíl ČR na pomoci, pokud to bude možné. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) už v neděli uvedl, že není příliš jiných možností než pomoc MMF potvrdit. Země se podle něj nesmí v Evropě izolovat. Podle opoziční ČSSD je pomoc státům eurozóny v zájmu ČR a vláda by kolem zapojení do záchranného plánu neměla lavírovat. Guvernér ČNB Miroslav Singer ČTK řekl, že Česká národní banka bude poskytnutí části devizových rezerv na půjčku MMF velmi zvažovat a rozhodování nebude snadné. ČR by měla poskytnout zhruba 90 miliard korun, což je asi desetina devizových rezerv ČNB.

Na ministerstvo kultury chce STAN Hanákovou nebo Mathého

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má po pondělním jednání svého celostátního výboru dva kandidáty do čela ministerstva kultury. Jsou jimi poslankyně Alena Hanáková a rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé, kterého podporují někteří umělci. Novinářům to po jednání výboru řekl předseda STAN Petr Gazdík. Definitivní slovo v personálním obsazení resortu, který uvolnil Jiří Besser (STAN), bude mít předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. S oběma nominovanými chce ještě osobně jednat. "Bude to ve velmi krátké době. Máme zákony, které musíme co nejrychleji projednat," poznamenal předseda TOP 09. Vládu čeká například projednávání zákona o církevních restitucích. Schwarzenberg pak na otázky novinářů dodal, že během několika dnů, nejpozději do konce tohoto týdne by mělo být rozhodnuto. Předseda TOP 09 také zdůraznil, že nyní nemá favorita. "Oba beru stejně vážně. Každý má své komparativní výhody," zdůraznil. Dosavadní ministr Besser minulý čtvrtek oznámil odchod z vlády v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Jeho rezignaci nese premiér Petr Nečas (ODS) prezidentovi Václavu Klausovi na Pražský hrad v úterý odpoledne.

Antimonopolní úřad povolil pokračovat v projektu sociálních karet

Antimonopolní úřad dovolil ministerstvu práce pokračovat v přípravě sociálních karet, na něž bude stát vyplácet všechny dávky, příspěvky a podpory. ČTK to potvrdil jeho šéf Petr Rafaj. Karty a peníze na ně měli lidé dostávat už od ledna, posuzování tendru na provozovatele systému vydávání ale odsunulo. Pomoc od státu tak budou potřební ještě pár měsíců získávat stejně jako dosud. Karty se začnou podle mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívové vydávat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2012. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal výběrovým řízením na zajištění karet zabývat v září po podnětech uchazečů. Smlouvu s vítězem zakázal do svého rozhodnutí uzavřít. Ze tří přihlášených ministerstvo vybralo Českou spořitelnu. "V postupu ministerstva jsme nenašli porušení zákona," řekl ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj. Náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška serveru iHNed.cz řekl, že na smlouvě s Českou spořitelnou nyní ministerstvo pracuje. V příštím roce se podle návrhu rozpočtu má na dávky, podpory v nezaměstnanosti a příspěvky pro postižené a seniory vydat 86 miliard. Na nákladech na provozování systému a vyplácení by resort chtěl ročně ušetřit asi miliardu.

Policie obvinila další čtyři lidi v souvislosti s Toflovým gangem

Kriminalisté zadrželi a zahájili stíhání dalších čtyř lidí v souvislosti s vyšetřováním případu brněnského policejního Toflova gangu, který vydíral podnikatele. Informuje o tom na svých internetových stránkách Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Jeden je policista v aktivní službě, dva expolicisté a civilista. Všichni pocházejí z jižní Moravy. Čtveřice čelí podle dobře informovaných zdrojů obvinění, že se zapojila do korupčních případů. Lze předpokládat, že již v úterý dostane soud v Ostravě návrh na vzetí čtveřice do vazby. V souvislosti s kauzou je po dnešku stíháno 12 lidí. Všem hrozí až deset let vězení, a to za celkem 30 korupčních kauz. Podle dostupných zdrojů zbývá prověřit desítky podezřelých kauz, které by mohly být spojeny s Toflovým gangem. Toflovým gangem je nazývána skupina brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele. Nejprve si vymyslela křivé obvinění z nějakého hospodářského deliktu a zahájila stíhání vytypovaného podnikatele. Následně mu nabídla, že vše zahladí za úplatek. Mohl se pohybovat v rozmezí od 10.000 korun až do milionů. Podle policie vydírali v letech 1998 až 2010.

NZS: Policie prověří, zda za kauzou katarský princ nebyla korupce

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nařídil otevřít případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Policie má prověřit, zda se někdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec a jemu podřízení úředníci nedopustili korupčního trestného činu, když kauzu předali do Kataru. Zabývat se má i tím, zda žalobci nezneužili pravomoci, když Němce prověřovali a případ odložili. ČTK to sdělila mluvčí nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. Členu katarské královské rodiny Sánímu udělil Obvodní soud pro Prahu 2 v květnu 2005 za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami nepravomocně 2,5 roku vězení. Odsoudil ho i přesto, že Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání kauzy do Kataru. Obvodní soud a posléze i Městský soud v Praze ale rozhodly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však posléze prohlásil, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Na základě pokynu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové začala policie Němcův postup prověřovat. Již koncem roku 2005 však žalobci z obvodního a následně městského státního zastupitelství případ odložili. Kauzu znovu otevřela Benešové nástupkyně Renata Vesecká, i druhé kolo prověřování však dopadlo stejně. Státní zástupci v roce 2007 definitivně rozhodli, že Němec ani další ministerští úředníci trestný čin nespáchali.

Pospíšil: Kvůli kauze MUS by měly být podány kárné žaloby

Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli, které v pondělí předal dočasný šéf VSZ Stanislav Mečl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS). ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Palečková s tím, že podle Pospíšila má být proti žalobcům "vyvozena kárná odpovědnost". Nyní bude na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, proti komu kárné žaloby podá. "Po prostudování materiálu (ministr) shledal, že závěry JUDr. Mečla nasvědčují možnému pochybení konkrétních státních zástupců při vyřizování žádostí o právní pomoc v daném případu," uvedla Palečková. Podle Pospíšila kauzu opravdu provázely průtahy. Mečl minulý týden deníku Právo řekl, že žalobci na některé švýcarské žádosti reagovali se zpožděním měsíce až dvou. Chybovali prý bývalý šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula, jeho náměstek Libor Grygárek a státní zástupce Ladislav Letko. Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení do země nelegálně vyvedeny peníze a "vyprány". Švýcaři kvůli tomu zablokovali přes 12 miliard korun. Česka se dotázali, zda se chce k trestnímu řízení připojit. České úřady na tyto žádosti téměř rok neodpověděly. Mečl již dříve uvedl, že po prostudování spisu zjistil, že "věci nebyla věnována náležitá pozornost". Nařídil proto na VSZ kontrolu.

Odvolací soud začne jednat o kauze Savoy

Odvolací pražský městský soud se bude v úterý zabývat takzvanou kauzou Savoy. Žalobci v případu viní bývalého pracovníka rozvědky Petra Bakeše a někdejšího policistu Jiřího Dvořáka z toho, že se podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před prezidentskou volbou v roce 2008. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil loni v prosinci oběma mužům peněžité tresty a zákazy činnosti. Uznal je vinnými z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Vše se podle soudu odehrálo koncem ledna 2008. Bakeš podle nepravomocného verdiktu požádal Dvořáka o opatření záznamu kamerového systému z hotelu Savoy, na němž byly mimo jiné schůzky Weigla se Šloufem. Na to podle soudkyně prvoinstančního soudu neměl oprávnění Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky. Požadavek ani nespadal do jeho působnosti.

Havel a dalajlama podepsali výzvu na podporu disidentů ve světě

Šestice osobností, mimo jiné exprezident Václav Havel a tibetský duchovní vůdce dalajlama, podepsali v Praze deklaraci, která mezinárodní společenství vyzývá k vyjádření podpory všem disidentům na světě. U příležitosti nedělní konference o demokracii v Asii svůj podpis připojili také íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li, francouzský filozof Stéphane Hessel a bývalý francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Dalajlama na tiskové konferenci v Praze také uvedl, že má o Havla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu starost. Řekl, že bývalému prezidentovi, jehož považuje za přítele, nabídl i tibetskou medicínu. Deklarace uvádí, že v poslední době se svět zaměřil na ekonomiku Asie, bohužel nikoli na stav lidských práv - mimo jiné v Číně, Severní Koreji, Íránu či Sýrii. Všímají si také vývoje v Barmě. Autoři výzvy obecně uvádějí, že vnímají stagnaci či zhoršení stavu lidských práv. "Rozšiřující se pragmatické ticho poháněné ekonomickými zájmy některých bohatých západních zemí jsou proto pro nás zdrojem velkých obav," uvádí deklarace. Otevřenější, svobodná Čína by podle nich měla mimořádnou důležitost pro Asii a celý svět. Prohlášení zmiňuje, že svět se nemůže změnit okamžitě a že různé konference nemohou vést ani k okamžitému propuštění vězňů svědomí. "Ale jsou tu vždy cesty a možnosti, jak dát jasně najevo pronásledovaným, že svět na ně nezapomněl a stará se o jejich stav," uvádí. "Pro mne je jakousi morální zodpovědností podporovat svobodu lidí, lidská práva a všechny tyto věci," doplnil před novináři tibetský duchovní vůdce. Ocenil zároveň, že v Praze nadace Forum 2000 vede veřejnou diskusi o lidských právech. Vystoupení dalajlamy před novináři bylo posledním bodem jeho třídenní návštěvy Prahy.

Poláci omylem krátce zadrželi běloruského disidenta Michaleviče

Polská policie v pondělí na varšavském letišti na několik hodin zadržela běloruského disidenta Aljakseje Michaleviče, o jehož vydání usiluje Minsk a kterému Praha poskytla politický azyl. Po intervenci polského ministerstva zahraničí, které incident označilo za "chybu (polské) prokuratury", byl nakonec Michalevič propuštěn. Uvedl to podle zpravodajské televize TVN24 šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, jenž na letiště vyslal svého náměstka. Michalevič chtěl z Varšavy odletět do Londýna a na celnici se prokázal českými dokumenty. Z počítačového systému policisté zjistili, že muž je na žádost Běloruska hledán Interpolem, a proto ho zadrželi. Michalevič, který loni v prosinci kandidoval v prezidentských volbách proti pozdějšímu vítězi Lukašenkovi, byl těsně po vyhlášení volebních výsledků zatčen při mohutné protivládní demonstraci v Minsku. Propuštěn byl až poté, co podepsal závazek spolupráce s běloruskou tajnou policií KGB. Poté přes Polsko uprchl do Prahy. V Bělorusku mu hrozil soud a až patnáctileté vězení.

Firmy z ČR, USA a Číny chystají v Česku výrobu nového letadla

Tuzemský letecký průmysl je těsně před podpisem jednoho z největších kontraktů za poslední roky, a to v podobě výroby zcela nového typu letadla. Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, řekl na konferenci Hospodářské komory ČR o zaměstnanosti generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Čína má podle něj zájem až o 1000 nových letadel, které se mají v Česku vyrábět. "Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá," řekl ČTK šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek. Další informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím ředitel CzechInvestu neuvedl. Další podobnosti podle něj firmy a agentura zveřejní při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu.

ERÚ chce auditem prověřit výkupní ceny solárních elektráren

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce prověřit výkupní ceny fotovoltaických elektráren z minulých let. Vyhlásil proto zakázku na provedení auditu, který by měl zjistit, zda výkupní ceny solárních zdrojů v letech 2005 až 2011 byly stanoveny a aplikovány bez pochybení. Úřad to zveřejnil na svých internetových stránkách. Výhodné podmínky v minulých letech způsobily příliš prudký rozvoj fotovoltaických zdrojů, což se následně promítlo do zdražení elektřiny. Podle ERÚ se solární zdroje budou promítat do cen elektřiny ještě řadu let. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR se jen loni zvýšil více než čtyřnásobně na zhruba 1950 megawattů. Vláda se snaží zdražení omezit dotacemi, které letos i v příštím roce dosáhnou 11,7 miliardy korun. Domácnostem elektřina v příštím roce přesto zdraží v průměru o 3,4 procenta, malým podnikům o 4,3 procenta a velkoodběratelům o šest až 6,6 procenta. Podle ERÚ bude dotace nutná ještě několik let, aby se roční růst cen energie udržel do deseti procent.

ÚOHS přezkoumá kartel uhelných společností

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat situaci na tuzemském trhu s hnědým uhlím. Úřad vyšetřuje, zda společnosti Czech Coal, Sokolovská uhelná a Severočeské doly nezneužívají své postavení. Uvedl to týdeník Euro. Do obdobného vyšetřování se podle něj pustila také Evropská komise, která se zaměřila na stav na trhu i v ostatních středoevropských zemích, které disponují vlastními zásobami uhlí. Takzvanou sektorovou analýzu podle týdeníku ÚOHS zahájil oficiálně z vlastní iniciativy. Údajně i proto, že si na chování těžebních firem již několik měsíců stěžují především teplárenské firmy. Ty tvrdí, že těžaři zneužívají hrozící nedostatek hnědého uhlí a v nově navrhovaných kontraktech požadují za dodávky energetické suroviny mnohdy neúměrně vysoké ceny.

Sazka se připojí k žalobám na zrušení prodeje svého majetku

Představenstvo společnosti Sazka se ještě do Vánoc připojí k žalobám, které na zrušení prodeje majetku této loterijní firmy podala Česká spořitelna a společnost Penta. Podle šéfů Sazky byl totiž prodej skupinám PPF a KKCG zmanipulovaný a pro akcionáře Sazky nevýhodný. "Jsme přesvědčeni, že pokud se ke stávajícím žalobám připojí i akcionáři Sazky, kteří v konkurzu přišli o celý svůj majetek, výrazně stoupne šance na dosažení obratu v celé kauze. Naším cílem je zrušit prodej Sazky a dosáhnout navrácení alespoň části podniku do rukou původních vlastníků, sportovních svazů," uvedl předseda představenstva Sazky Karel Bouček. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Největším akcionářem je ČSTV.

Děkan plzeňských práv rezignoval, nový bude vybrán do konce ledna

Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička ze zdravotních důvodů rezignoval. Jeho nástupce by měl být vybrán ve volbě, která se bude konat 23. ledna. Akademický senát fakulty oznámil, že návrhy na nového děkana bude přijímat do 5. ledna. ČTK to řekl předseda senátu Tomáš Pezl. Fakultu stále provázejí dozvuky aféry s rychlostudenty z předloňského podzimu. Pětašedesátiletý Růžička oznámil rezignaci minulý týden rektorce Západočeské univerzity (ZČU) Iloně Mauritzové. Koncem listopadu zmizel a pátrala po něm policie. Nalezla ho po čtyřech dnech ve Šluknovském výběžku. Do 22. prosince je v pracovní neschopnosti. Mauritzová a senát pověřila k datu rezignace vedením fakulty proděkana Viléma Knolla. Růžička na škole zůstane jako profesor mezinárodního práva, uvedla rektorka. Ta věří, že nového děkana by práva mohla mít už koncem ledna. Na tomto postu by uvítala někoho mladšího a dynamičtějšího, který by jako silný akademický pracovník chtěl dlouhodobě pracovat hlavně na fakultě.

Letos ČNB propustí 70 zaměstnanců, mzdy díky tomu stoupnou

Českou národní banku letos opustí v rámci reorganizace přibližně 70 zaměstnanců. Díky této úspoře mzdy zaměstnanců ČNB příští rok stoupnou, i když celkový objem mezd se v roce 2012 sníží meziročně o více než procento. V rozhovoru pro ČTK to uvedl guvernér Miroslav Singer. Ke konci loňského roku pracovalo v ČNB podle výroční zprávy 1477 zaměstnanců. Během letošního roku klesla v ČNB průměrná mzda o tři procenta. Nejméně placených zaměstnanců se snížení nedotklo. "Letos jsme vedle tohoto spoření udělali po zhruba čtyřech nebo pěti letech další vlnu reorganizací. To nám umožní příští rok po dohodě s odbory platy zvednout. Mzdový balíček ale bude nižší než loni. Nebudeme tedy šetřit tupým škrtáním, ale tím, že nás bude méně na stejnou práci," uvedl guvernér. Singer zároveň zmínil, že se letos nepodařilo ČNB utratit celý rozpočet v takzvané oblasti nákupu věcí na peníze. Někteří dodavatelé nebyli podle guvernéra schopni dodat objednané zboží a služby.

Průzkum: Finanční manažeři v ČR mají nadprůměrné bonusy

Finanční manažeři v Česku jsou podle průzkumu Asociace profesních účetních ACCA nadprůměrně často odměňováni bonusy, zvýšení platu se ale loni dočkali jen dva z pěti. Finanční bonus dostalo 68 procent českých finančních profesionálů, což je o 15 procent více než je průměr u jejich kolegů v zahraničí. ACCA zkoumala úroveň platů, kariérní plány a podmínky finančních manažerů ve 20 zemích včetně Česka, výsledky má ČTK k dispozici. "Finanční manažeři jsou u nás mnohem častěji než jejich zahraniční kolegové odměňováni bonusy. Častost zvýšení základních platů klesala již během let 2009 a 2010. Méně než polovina respondentů rovněž očekává vyšší plat v roce 2012. Nikdo však nepřipouští jejich pokles," uvedla ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová.

Zemědělské odbory se zatím nedohodly s podniky na růstu mezd

Zemědělské odbory se zatím nedohodly s agrárními podnikateli ohledně růstu mzdových tarifů v příštím roce, potvrdili po jednání ČTK zástupci obou zúčastněných stran. Zatímco odbory požadují zvýšení tarifů v průměru o 3,8 procenta, zemědělské firmy nabízejí růst o 1,2 procenta. K dalšímu jednání obě strany znovu zasednou před Vánoci. Odboráři se v pondělí s podnikateli dohodli zatím jen na navýšení minimálního příspěvku na penzijní připojištění ze současných 250 na 350 korun, sdělil ČTK šéf odborů Bohumír Dufek s tím, že další schůzka se zemědělskými svazy se uskuteční 21. prosince. Odboráři svůj požadavek ohledně růstu mzdových tarifů zdůvodňují tím, že domácnostem podle odhadů odborů v příštím roce meziročně vzrostou nezbytné výdaje za teplo, elektřinu, jídlo či bydlení o více než 3,5 procenta.

MPSV: Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí rostla o 2,5 pct na 24.989 Kč

Průměrná hrubá měsíční mzda činila ve 3. čtvrtletí v Česku 24.989 korun. Meziročně vzrostla o 2,5 procenta, tedy o 620 korun, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV). Růst byl větší v soukromých firmách než v nepodnikatelském sektoru. Na průměrnou mzdu přitom většina lidí ani zdaleka nedosáhla. Polovina lidí totiž měla příjem nižší než 21.185 korun. Takové výše totiž dosahovala ve 3. čtvrtletí hrubá střední mzda, která dělí příjmy na dvě poloviny, a podle analytiků vypovídá o skutečných příjmech daleko více než průměrná mzda. V podnikatelské sféře činila průměrná hrubá mzda 24.979 korun. Proti stejnému období předchozího roku se zvýšila o 681 korun, tedy o 2,8 procenta. Střední mzda zde dosáhla výše 20.594 Kč.

Technickým oborům chybí zaměstnanci, dalším odvětvím přebývají

V tuzemských technických oborech, jako je například strojírenství, mají podniky potíže s hledáním kvalifikovaných zaměstnanců. Naopak například v potravinářském či textilním průmyslu nebo v dopravě se zaměstnanost snižuje. Výsledky průzkumu uskutečněného pro ministerstvo průmyslu a obchodu na konferenci o potřebách podnikatelů v oblasti zaměstnanosti představila Hospodářská komora ČR. "Je paradoxní, že zatímco v naší zemi statisíce osob marně hledají uplatnění na pracovním trhu, firmy i přes aktuální ekonomické vyhlídky stále upozorňují, že zejména v technických oborech nemohou ve své lokalitě najít potřebné kvalifikované pracovníky," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Technické profese chybí velkým podnikům i středním a malým firmám. Potíže se sháněním zejména kvalifikovaných pracovníků v technických profesích má 60 procent firem oslovených v průzkumu. Jen třetina společností uvedla, že se získáváním zaměstnanců problémy nemá.

Ve srovnání nabízených kvalit pro život zvítězil Plzeňský kraj

Nejen pracovní možnosti, ale například i to, jak často hygienici kontrolují nezávadnost dětských hřišť a jaké množství vodní plochy region nabízí k letním radovánkám, srovnává projekt Místo pro život, jehož prvním vítězem se stal Plzeňský kraj. Statistická data a hlavně zkušenosti a názory 14 českých osobností použila ke srovnání kvality života v jednotlivých regionech Čech a Moravy PR agentura Bison & Rose. Na druhé příčce žebříčku skončil Královéhradecký kraj, na třetím hlavní město Praha. Poslední pozice obsadily sestupně Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký kraj. Vedle statistických ukazatelů autoři srovnání použili hodnotový žebříček složený zástupci různých sfér českého společenského života. Vyjadřovali se ke zdraví a sociální sféře, ekologii a přírodě, péči o děti a vzdělávání, volnočasovým aktivitám a turismu, rozvoji infrastruktury, občanské společnosti a tolerantnosti, podmínkám práce či bezpečnosti. Prvenství Plzeňského kraje zajistilo dobré dálniční propojení regionu se západní Evropskou, které zajišťuje regionu nové investice. Cílem projektu je podle jeho autorů nejen zmapovat kvalitu života v jednotlivých krajích, ale také iniciovat debatu o životních hodnotách.

Cenu Pelikán časopisu Listy dostala slovenská premiérka Radičová

Dosluhující slovenská premiérka Iveta Radičová v Olomouci dostala cenu Pelikán, kterou za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog každoročně uděluje dvouměsíčník Listy založený olomouckým rodákem Jiřím Pelikánem v roce 1971 v exilu v Římě. V minulosti ocenění obdrželi například politik a publicista Jaroslav Šabata a první polský postkomunistický premiér Tadeusz Mazowiecki. Radičová novinářům řekla, že Listy zná a četla je i před revolucí v roce 1989. "Byla jsem v kontaktu s kolegy sociology, kteří tvořili alternativní texty a samizdaty. Vím, jaké osobnosti cenu Pelikán obdržely přede mnou. Nesmírně mě potěšilo, že tak významné ocenění získám, a velice si ho vážím," uvedla premiérka. Podle Václava Buriana z redakce Listů je Radičová jedním z mála politiků, kteří jsou ochotni riskovat své postavení, pokud jde o něco závažného. Cenu Pelikán udělují Listy od roku 2004. Jejími laureáty se v minulosti stali mimo jiné spisovatelka a překladatelka Alena Wagnerová, maďarský bohemista, diplomat a někdejší disident György Varga či polský novinář a příslušník demokratické opozice před rokem 1989 Adam Michnik. Loni ocenění obdržel katolický kněz Anton Otte.

Kostel v Karviné ukrýval unikátní fresky z 15. století

Kostel Povýšení svatého Kříže v Karviné - Fryštátě po staletí ukrýval unikátní fresky z poloviny 15. století. Experti je našli pod patnácticentimetrovou vrstvou několika omítek. Jde o jediné a tím i nejstarší gotické nástěnné malby na území české části Těšínského Slezska. Znázorňují mučení svaté Kateřiny a Barbory. Soubor výjevů ze života svaté Kateřiny je pak dokonce nejstarším dochovaným freskovým příběhem této světice v republice. ČTK to řekla Andrea Čeplá z Národního památkového ústavu v Ostravě. "Malby zachycují dva cykly ze života dvou světic. Znázorňují převrácení svaté Kateřiny a svaté Barbory na křesťanskou víru. Autor ztvárnil jejich mučení. Například řezání prsou, vláčení pod kopyty koňmi až jejich popravu. Zajímavé je, že v případě Barbory mučení prováděl přímo její otec," uvedla Čeplá.

Zastupitelé Prahy 10 schválili záměr koupit stadion Ďolíček

Městská část Praha 10 bude usilovat o koupi vršovického stadionu Ďolíček od majitele Bohemians Real a.s. za odhadní cenu 84,5 milionu korun. Schválilo to zastupitelstvo. Základní rekonstrukce vršovického Ďolíčku bude stát asi 35 milionů korun. Další dvě etapy oprav si podle architektonické studie vyžádají zhruba 350 milionů korun. Budoucí nájemce, klub Bohemians 1905, by se podle návrhu měl zavázat k platbě ročního nájemného ve výši pěti procent z celkové investice, kterou do stadionu radnice vloží. Do kasy městské části by se tak měly peníze za nákup a rekonstrukci stadionu vrátit za 20 let, řekl novinářům zastupitel Prahy 10 Petr Vozobule (Desítka pro domácí), který má záchranu Ďolíčku na starosti. Samotná koupě stadionu by mohla být uzavřena do poloviny příštího roku. Vozobule ale připouští, že jednání nebudou snadná. Současný majitel doposud prodej za odhadní cenu odmítal.

Počasí v Česku:

V úterý bude zpočátku místy i polojasno, na východě se objeví mlhy. Od západu se má ale zatahovat a hlavně v Čechách pak bude pršet. Teploty 5 až 8 stupňů, na Moravě kolem tří stupňů Celsia.