Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Česko teprve zváží připojení ke smlouvě o záchraně eura

O tom, zda se Česká republika připojí k nově vznikající evropské mezivládní smlouvě o záchraně eura, se teprve rozhodne. Řekl to po skončení summitu EU český premiér Petr Nečas. Podle něj vše bude záviset na konečné podobě dokumentu, z něhož jsou zatím k dispozici jen teze. "Nebylo možné přistoupit k této mezinárodní dohodě z celé řady důvodů. V prvé řadě z důvodu, že nikdo vlastně nezná její obsah," podotkl Nečas. Konkrétní podoba dokumentu, z něhož jsou zatím známé podle premiéra jen obecné teze, by měla být hotova do března. Řadu věcí, které hodlá eurozóna pomocí smlouvy zavést, je Česku sympatická a podporuje je. Jde třeba o usilování o vyrovnané rozpočty či o automatičtější trestání těch, kteří poruší dohodnutá pravidla. Na stranu druhou se Praha podle premiéra obává možnosti případného ohrožení rozpočtové suverenity či zásahů do kompetencí jednotlivých zemí, například v sociální a důchodové oblasti. Není prý rovněž jasné, jaké by měla smlouva dopady na vnitřní trh a na posuzování národních rozpočtů.

Václav Klaus: Výsledek summitu je pragmatický, postoj ČR správný

Prezident Václav Klaus označil výsledek bruselského summitu EU za pragmatický. Novou reformní smlouvou, která má vyřešit záchranu eura, nepodpořily čtyři země. Mezi ně patří Česko, které chce nejdříve návrh projednat ve svém parlamentu. Václav Klaus řekl, že výsledek nočního jednání v Bruselu vítá a je dobře, že si Česká republika vzala čas na rozmyšlenou. "Myslím, že není třeba naskakovat na tento rozjetý trend. A tento rozjetý trend je hájit špatný projekt, kterým je společná evropská měna, za každou cenu. Ta cena je vysoká již teď a ta cena bude narůstat. Myslím, že je třeba chovat se rozumně," řekl prezident.

ČSSD míní, že o nové reformní smlouvě unie má být široká debata

Vláda musí podle opoziční sociální demokracie zahájit neprodleně celospolečenskou debatu o postoji České republiky k nové reformní smlouvě eurozóny, která by měla vyřešit záchranu eura a na jejímž vzniku se v noci na dnešek dohodla většina lídrů unie. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že Česko se má hlubší integrace účastnit a na večerním stranickém předsednictvu také navrhne, aby se tento postoj stal názorem celé strany. ČR se zatím ke nové smlouvě staví spolu s Velkou Británií, Švédskem a Maďarskem zdrženlivě. "Jsme přesvědčeni, že by na toto téma měla proběhnout celonárodní debata, aby se ujasnil národní zájem," poznamenal Bohuslav Sobotka, který zkritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), že na takto významný summit do Bruselu odjel bez jednoznačného mandátu a vláda o problému vůbec nehovořila s opozicí.

Viceguvernér Tomšík: Recese v Evropě může mít dopad na ČR jako předchozí krize

Případná další recese v Evropě může mít na českou ekonomiku podobný dopad, jako měla globální krize v letech 2008 a 2009. Na konferenci Bankovního institutu VŠ nazvané Finanční krize - existuje ještě dobré řešení? to řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. V roce 2009 hrubý domácí produkt ČR kvůli dopadům celosvětové krize klesl o 4,7 procenta. Hlavním kanálem šíření případné krize do Česka bude podle Vladimíra Tomšíka zahraniční obchod, na kterém je tuzemská ekonomika závislá. Vladimír Tomšík zopakoval, že český bankovní sektor je v dobré kondici. Jako tlumič případných šoků by měl působit i kurz koruny. Zranitelnost finančního systému v Evropě následkem dluhové krize zemí eurozóny podle viceguvernéra Tomšíka roste. Stoupá nebezpečí nákazy v eurozóně i mimo ni. Objevují se signály o vysychání zdrojů pro financování reálné ekonomiky. "Krize v eurozóně má podobu krize dluhové, její příčiny jsou ale prý hlubší a komplikovanější. Řešení chybí," dodal.

O euru by Češi měli rozhodnout v referendu, protože je již jiné

Češi by měli přijetí společné evropské měny posoudit v referendu, protože současné euro je odlišné od toho původního, o kterém se hlasovalo v referendu před přistoupením České republiky k Evropské unii. Před začátkem ostře sledovaného unijního summitu v Bruselu to prohlásil český premiér Petr Nečas. Odlišnost eura spočívá podle premiéra v chystaném zavedení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má být schopen zadluženým zemím platícím eurem půjčit až 500 miliard eur (zhruba 12,7 bilionu Kč). Eurozóna chce údajně spustit ESM již v příštím roce. Původní start byl přitom plánován v polovině roku 2013. Tento záchranný mechanismus má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF).

Sněmovna rozhodne o přímé volbě prezidenta příští středu

Poslanci poslali do závěrečného schvalování předlohu o přímé volbě prezidenta. Pozměňovací návrhy k ústavní novele podala opoziční ČSSD a komunisté. Mezi koalicí a opozicí trvají neshody o kompetencích přímo volené hlavy státu. Konkrétně jde o způsob jmenování členů bankovní rady České národní banky. Sněmovna by měla rozhodnout o předloze příští týden ve středu ještě před schvalováním návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Sociální demokraté podali ve druhém čtení novely už ve středu tři pozměňovací návrhy. Týkají se omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání. Nutný by byl podpis premiéra nebo pověřeného ministra. Jen na dobu výkonu funkce chce ČSSD omezit prezidentovu imunitu, což by se ale nevztahovalo na nynějšího prezidenta Václava Klause.

Věci veřejné podaly dvě trestní oznámení kvůli hospodaření VZP

Vládní strana Věci veřejné (VV) podala dvě trestní oznámení kvůli hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle místopředsedy strany Tomáše Jarolíma, který oznámení podal, by policie měla vyšetřit kauzu elektronických zdravotních knížek (IZIP). V pojišťovně VV také navrhují provést audit. "Jedno trestní oznámení je na neznámého pachatele. Druhé na ředitele VZP Pavla Horáka, předsedu správní rady Marka Šnajdra a předsedu dozorčí rady Josefa Kantůrka," řekl serveru Jarolím. VV také podaly na finančním ředitelství v Praze podnět na provedení finanční kontroly ve VZP. VZP si pořídila 46 procent akcií IZIP, celkem jich tak má 51 procent. Koupi schválila správní rada pojišťovny. Zbylých 49 procent cenných papírů drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Oba politici byli před lety ve sněmovním zdravotním výboru, který o projektu tehdy rozhodoval. Cabrnoch byl i členem správní rady VZP.

Filmoví tvůrci píší Nečasovi, ať Bessera nahradí Mathé

Ministra kultury Jiřího Bessera (STAN), který ve čtvrtek rezignoval, by měl podle Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) a Českého filmového a televizního svazu (FITES) ve funkci nahradit rektor AMU a bývalý ředitel ČT Ivo Mathé. ARAS a FITES vyjádřily svou podporu Mathému v otevřeném dopise adresovaném premiéru Petru Nečasovi (ODS). Mathé je podle nich nejvhodnějším adeptem na post ministra kultury. Podle dřívějších informací jsou mezi kandidáty na nového ministra kultury vedle Mathého i poslankyně Alena Hanáková, která je zřejmě favoritkou, náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková. Šéf poslanců TOP 09 a předseda Starostů Petr Gazdík hovořil o celkem sedmi kandidátech.

Firmám mají hrozit tresty za nelegální zaměstnávání cizinců

Firmám, které nelegálně zaměstnávají cizince, bude hrozit až pětimilionová pokuta. Zřejmě přijdou i o veřejné zakázky nebo o státní dotace. Počítá s tím vládní novela zákona o zaměstnanosti, kterou hladce schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela zavádí do českého práva příslušnou evropskou směrnici. Předpokládá, že firmy budou muset nově nahlásit zaměstnání cizince ze země mimo EU a uchovávat na jeho pracovišti kopie dokladů vylučujících nelegální práci. Za nelegálně zaměstnaného cizince by podle novely musely firmy zaplatit kromě pokuty i odpovídající zdravotní a sociální pojištění včetně penále, uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Jeho ministerstvo povede evidenci firem i živnostníků, kteří dostali pokutu za porušení zákona kvůli nelegální práci cizinců. Údaje z této evidence bude muset ministerstvo poskytovat všem úřadům rozhodujícím o poskytování podpor, dotací, příspěvků nebo zadavatelům veřejných zakázek.

Stát asi bude domům pro děti v nouzi platit míň, dá víc pěstounům

Ministerstvo práce chce od pololetí příštího roku snížit státní příspěvky zařízením, která poskytují okamžitou pomoc dětem v nouzi. Měly by být proti dnešku nižší zhruba o 12 procent. Víc by naopak měli začít platit rodiče. Počítá s tím novela o sociálně právní ochraně dětí. Podle jejích autorů výdaje na zařízení pro okamžitou pomoc týraným či zanedbaným dětem každoročně výrazně rostou, přitom pěstounská péče je mnohem levnější. Právě ji by chtěl úřad ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) víc podpořit. Novelu o sociálně právní ochraně dětí by měla ve středu projednat vláda. Pak ji dostane parlament. Podle návrhu by nová pravidla měla začít platit od pololetí 2012.

Piloti nabídli ČSA snížení platů o desetinu, dle firmy nereálné

Piloti Českých aerolinií nabídli firmě, že si dočasně sníží platy zhruba o deset procent. Firma by tak ušetřila asi 50 milionů korun. Požadují za to rychlou privatizaci ČSA a beztrestnost protestujících pilotů. Podle vedení aerolinií ale nemá České sdružení dopravních pilotů /CZALPA/ dostatečný mandát od všech pilotů, aby mohla dobrovolné snížení platu nabízet. Jednorázová úspora 50 milionů korun je podle dopravce virtuální, sdružení ji navíc podmiňuje zastavením restrukturalizace, což už v minulosti odmítl prezident ČSA Phillippe Moreels. Sdružení by ale mohlo tyto prostředky použít k tomu, aby pokrylo ztrátu ČSA, které svou protestní akcí dopravci způsobilo. Tato škoda se pohybuje v řádu desítek milionů korun, dodaly ČSA. Odbory požadují okamžité zastavení převodu letadel z mateřské společnosti, aby byl prodej ČSA novému zájemci úspěšný. Protest pilotů začal minulý čtvrtek, kdy kvůli nim musely ČSA zrušit 25 zpátečních letů. Na místo vlastních zaměstnanců si České aerolinie najaly letadla a posádky zahraničních společností. Tyto společnosti pro ČSA uskutečnily celkem 70 letů. Poslední pronajatý stroj ruzyňské letiště opustil v úterý večer.

Hospodaření dopravního podniku prověří externí audit

Hospodaření pražského dopravního podniku prověří externí audit. Dozorčí rada pověřila představenstvo podniku, aby audit vypsalo, řekl předseda dozorčí rady Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle Ludvíka by se měl audit zaměřit také na současnou kauzu kolem nákupu jízdenek, z kterých jsou vyváděny peníze na Britské Panenské ostrovy. Podle Nadačního fondu proti korupci existuje kolem pražského dopravního podniku organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze. Zástupci vedení Prahy už v úterý řekli, že hospodaření podniku nechají prověřit. Podle Ludvíka si dozorčí rada už dříve nechala vypracovat interní audit, který se zabýval kauzou nákupu jízdenek. Podle Ludvíka se ale členové dozorčí rady z tohoto materiálu nedozvěděli to, o čem tento týden psala média. "Kauza musí být prošetřena komplexněji," poznamenal. Hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) kritizovali už dříve zastupitelé za TOP 09, kteří v minulých dnech uzavřeli na pražské radnici novou koalici s ODS. Na problémy s vyváděním peněz upozornil tento týden také Nadační fond proti korupci.

Do představenstva dopravního podniku byl zvolen ředitel Stůj

Do představenstva pražského dopravního podniku byl zvolen dopravní ředitel Jaroslav Stůj, který je od pondělka pověřen řízením podniku. Zároveň byl z představenstva odvolán Vladimír Perný. Novinářům to po jednání dozorčí rady řekl její předseda Miloslav Ludvík (ČSSD). Ludvík dostal zároveň za úkol oslovit personální agentury, které by mohly vybrat nového ředitele podniku. Bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Martin Dvořák rezignoval na místo předsedy představenstva, v orgánu ale zůstane, dokud Stůj nezíská potřebnou licenci pro provozování kolejové dopravy. Podle Ludvíka by ji měl získat v řádu týdnů. Ludvík zároveň v příštích dnech osloví několik personálních agentur, které se specializují na vyhledávání pracovníků do vyššího managementu, s dotazem, kolik by stálo výběrové řízení na generálního ředitele DPP. Podle Ludvíka by se mělo výběrové řízení uskutečnit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Lidí platících nemocenské pojištění asi od příštího roku přibude

Okruh lidí, kteří musí platit nemocenské pojištění, se pravděpodobně od příštího roku rozšíří. Počítá s tím vládní novela, která má také stanovit rozsah vycházek lidí na nemocenské na maximálně šest hodin denně. Senát tyto úpravy schválil beze změn. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) senátorům řekl, že pojistné by měli nově hradit například společníci a jednatelé společností s ručením omezeným, kteří platí zajít pouze důchodové pojištění. Pojistné by měli platit rovněž prokuristé, likvidátoři či zástupci firemních rad a za určitých podmínek také šéfové zahraničních společností. Rozšíření má zrušit nerovné postavení osob samostatně výdělečně činných, podotkl ministr.

ČSSD bude příští rok hospodařit s deficitem 23,5 milionů korun

Sociální demokracie bude v příštím roce hospodařit pravděpodobně s deficitním rozpočtem. Schodek 23,5 milionů korun, který souvisí s výdaji na krajské a senátní volby, pokryje podle předsedy Bohuslava Sobotky kontokorentním úvěrem. Návrh stranického rozpočtu na rok 2012 v sobotu projedná a schválí Ústřední výkonný výbor ČSSD, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy. Zasedání výboru bude řídit první místopředseda a Sobotkův rival Michal Hašek. Sobotka bude hostem sjezdu slovenských sociálních demokratů (SMER-SD) v Košicích. Je to poprvé od sjezdu ČSSD, kdy bude Sobotka během zasedání výboru mimo republiku. Ústřední výkonný výbor také schválí aktualizovanou podobu návrhů reforem, které se týkají korupce, daní, penzí a změn ve zdravotnictví. ČSSD k těmto tématům organizovala veřejnou debatu pod heslem "mluvte nám do toho" a množství mítinků ve všech krajích České republiky. Návrhy mají být alternativou k vládním reformám. Reakce kabinetu na ekonomickou krizi postrádá podle Sobotky spravedlnost a etický rozměr.

SZ zvažuje, že vedení dá ženě a muži ve formě spolupředsednictví

Zelení o víkendu v Pardubicích prodiskutují, zda neustaví do čela strany pár po vzoru německých zelených, kterým kvůli gendrové vyrovnanosti předsedají muž a žena ve formě spolupředsednictví. V Evropském parlamentu uplatňuje spolupředsednický model frakce Zelení-Evropská svobodná aliance. Na dvoudenním sjezdu bude strana, která loni musela kvůli volebnímu debaklu vyklidit sněmovní lavice, probírat i další změny stanov. Patří mezi ně například nastavení závazných kvót pro muže a ženy pro kandidátní listiny a zastoupení v orgánech SZ, dosud tato pravidla platí jen jako doporučení. Zelení plánují také zavedení funkce ombudsmana či posílení role vnitrostranických referend. Zelení v Pardubicích otevřou také diskusi o programových prioritách pro příští období.

Řidičům začne v sobotu sloužit nový most přes D1 u Modletic

Řidičům v sobotu začne sloužit nový most přes dálnici D1 u Modletic. Původně se počítalo s jeho zprovozněním v neděli, stavebníci si ale ponechali značnou časovou rezervu, která umožnila otevření uspíšit. Díky novému mostu a dvěma sousedícím kruhovým objezdům se má před Prahou zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy. Bourání starého mostu a výstavba nového od jara značně komplikovaly provoz na D1 před Prahou a také na silnici z Jesenice do Říčan. Přípravné práce na demolici starého mostu začaly koncem března, v polovině dubna byl zbourán. Řidiči od té doby museli počítat s dopravním omezením. Původní most byl podle ŘSD příliš úzký a neumožňoval plánovanou stavbu přípojných pruhů.

Prezident Klaus ocenil zlatou plaketou jazzového skladatele Svobodu

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě ocenil Zlatou plaketou prezidenta republiky jazzového skladatele a pedagoga Milana Svobodu. Gratuloval mu tak k jeho šedesátým narozeninám. Svoboda je jedním z nejvýraznějších českých jazzových hudebníků, skladatelů a pedagogů. Je autorem desítek vlastních skladeb a nahrál více než dvacet vlastních alb. Podílel se také na řadě hudebních doprovodů mimo jiné k divadelním inscenacím a filmům. Napsal také hudbu k muzikálu Pěna dní. Prezident ocenil také to, že Svoboda obstál v náročné konkurenci během svého pobytu v USA v osmdesátých letech.

Klášter trapistů v Novém Dvoře se stal po devíti letech opatstvím

Klášter trapistů v Novém Dvoře nedaleko Toužimi se stal po devíti letech od svého vzniku opatstvím. Rozhodla o tom generální kapitula řádu v italském Assisi. Její usnesení bylo potvrzeno jmenováním opata, jimž se stal současný převor novodvorského kláštera Maria Samuel. Přeměna z převorství na opatství dává klášteru mimo jiné větší míru samostatnosti v jeho rozhodování. V klášterním systému je opatství nejvyšší možnou organizační jednotkou, jež ho činí samostatným v hospodaření, ekonomice i v mnoha záležitostech výhradně církevních. Dosud spadal klášter v Novém Dvoře jako převorství, kterým se stal v roce 2007, pod klášter ve francouzském Sept-Fons, kde sídlil také jeho opat. Klášter Matky Boží v Novém Dvoře u Toužimi byl založen 20. srpna 2002 na svátek sv. Bernarda několika členy Řádu cisterciáků přísné observace, jinak známých jako trapisté. Ti sem zamířili z domovského kláštera v Sept-Fons ve Francii.

Slavný španělský tenorista Carreras zazpívá Pražanům tuto sobotu v O2 areně

Slavný španělský tenorista José Carreras miluje českou hudbu, i když čeština je pro něho těžká. Doufá, že si ji ještě v budoucnu zazpívá. Pražanům již tuto sobotu v pražské O2 areně přednese ukázky z operní, italské písňové tvorby, zaznít by měl i vánoční repertoár, například česká vánoční píseň Chtíc aby spal, Cantique de Noel, I'll Be Home for Christmas nebo Ave Maria. Carrerase doplní i Karel Gott, korejská sopranistka Pak Mi-hje a Kuhnův dětský sbor. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude řídit dirigent David Giménez. Carreras ztvárnil na nejslavnějších operních scénách světa a po boku těch nejlepších operních pěvkyň přes šest desítek rolí. Jeho široký koncertní repertoár zahrnuje přes 600 titulů nejrozmanitějších stylů, od baroka až k hudbě 20. století. Do Prahy přicestoval z Košic, kde vystoupil na obdobném koncertu. Českou metropoli si ale kvůli nedostatku času nebude moct více prohlédnout, ačkoli ji považuje za jedno z nejkrásnějších evropských měst. V Česku se naposledy s velkým ohlasem představil v prosinci 2008 v Kongresovém centru Praha. I tehdy měl koncert vánoční atmosféru. Poprvé v Praze zazpíval v roce 1971, a to v roli Alfréda ve Verdiho Traviatě.

Nový hudební cyklus přivede do Plzně tuzemské beatové legendy

Legendární československé kapely a muzikanty z přelomu 60. a 70. let přivede do Plzně nový koncertní cyklus v Měšťanské besedě nazvaný Beatové legendy se vracejí. Během roku zahrají například kapely Marsyas, Futurum či Framus Five s Michalem Prokopem. Cyklus začíná v neděli dvojkoncertem skupin Blue Effect s Radimem Hladíkem a The Matadors, hostem večera bude Vladimír Mišík.

Technické muzeum otevřelo další výstavní sál s obřími modely

Národní technické muzeum v Praze (NTM) otevřelo svůj šestý výstavní sál. Od pátku si mohou zájemci ve druhém patře prohlédnout model Nových Vítkovic, jednu z nejvýznamnějších památek industriálního dědictví v České republice, dále model cukrovaru a modelové kolejiště. Mezi exponáty je také rám s nápravami a hnacím ústrojím osobního automobilu Škoda Octavia z let 1959-1964, motocykl BMW Hradní stráže a model krovu chrámu sv. Víta v Praze. Do příštího roku postupně přibudou ještě objekty směrem k dolu Hlubina a v okolí vysokých pecí číslo 4 a 6.

Zdeňka Milera na poslední cestě doprovodil i jeho slavný Krteček

Také usměvavý plyšový Krteček umístěný vedle rakve na poslední cestě v zaplněné Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích doprovodil svého autora Zdeňka Milera. Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů zemřel 30. listopadu ve věku 90 let. Smutečního obřadu se zúčastnili vedle rodinných příslušníků také Milerovi spolupracovníci, přátelé a obdivovatelé. Mezi smutečními hosty byly například herečky Dagmar Patrasová a Chantal Poulainová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, zástupci německé televize WDR a nakladatelství z Lipska a Budapešti, stejně jako vděční držitelé licencí na plyšové hračky, dětské nádobí, oblečení nebo školní pomůcky s Krtečkem. Do obřadní síně dorazil i ředitel Amerického centra Miroslav Konvalina. Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v USA se podílel na tom, že se jako dvaceticentimetrová postavička na palubě raketoplánu Endeavour Krteček letos na jaře podíval do vesmíru.

Ze sportu:

Česká basketbalista Eva Vítečková je v desetičlenné nominaci FIBA na nejlepší hráčku Evropy. Může tak napodobit svou krajanku Hanu Horákovou, která ocenění získala v minulé sezoně, ovšem tentokrát i kvůli zranění chybí. Eva Vítečková obhajuje v anketě čtvrté místo.

Český biatlonista Michal Šlesingr obsadil 12. místo ve sprintu Světového poháru v rakouském Hochfilzenu. Stejně jako v prvním krátkém závodu sezony v Östersundu zvítězil Švéd Carl Johan Bergman a bodově se dotáhl na lídra seriálu Martina Fourcada z Francie.

V umělecky vyvedeném a přitom maximálně funkčním oblečení budou čeští sportovci bojovat o medaile na olympijských hrách v Londýně. Sportovní část kolekce byla ve čtvrtek představena na módní přehlídce v Národní galerii. Komplet pro zahájení her bude představen až při nominaci 20. června. Hlavní inspirací olympijského oblečení se stal obraz Amorfa - Dvoubarevná fuga z dílny Františka Kupky. Sportovce tak zdobí abstraktní linie vyvedené v národních barvách, stejně jako na slavném plátně.

Sobotní počasí v Česku:

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky deště se sněhem nebo sněhové. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů C., v 1000 m na horách kolem -3 stupňů C.