Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Lessy zatím nevidí důvod k rezignaci, ke které ho vyzval Kubice

Policejní prezident Petr Lessy zatím nevidí důvod ke své rezignaci. Ministr vnitra Jan Kubice mu prý neřekl, v čem pochybil, nebo že policie pod jeho vedením špatně funguje. Lessy si naopak myslí, že se policejnímu sboru začíná v poslední době dařit. Řekl to novinářům. O personální situaci na policejním prezidiu bude šéf policie s ministrem jednat v pondělí. Kubice Lessyho kritizuje hlavně kvůli tomu, že policejní prezident podle něj dostatečně nepodporuje přímý výkon u policie. Ministr ve čtvrtek v Plzni ČTK řekl, že věří tomu, že Lessy mu v pondělí svoji rezignaci oznámí. "Já se domnívám, že policejní prezident se rozhodne k rezignaci. Jsem o tom přesvědčen," uvedl. Podle něj není možné, aby byl na jedné straně služební funkcionář - policejní prezident - a na druhé straně ministr vnitra a mezi nimi aby panovala vzájemná nedůvěra. Důvod, proč chce jeho rezignaci, prý Lessymu řekl. "Největší konkrétní důvod je ten, že se mé názory a názory pana policejního prezidenta na úspory a hlavně na podporu přímého výkonu služby liší," zdůraznil ministr. Připomněl zároveň, že policejní prezident je ustanoven na pětileté období a musel by spáchat nějaký zavrženíhodný čin, aby bylo možné ho sesadit. Ministr vyzval Lessyho k rezignaci už v pondělí. Připustil, že ho k tomu vedly i jiné důvody, ty ale nechtěl prezentovat.

Kubiceho rozhodnutí posvětil premiér Petr Nečas a vládní strana TOP 09. Lessyho naopak k setrvání ve funkci policejního prezidenta vyzvala jedna z policejních odborových organizací, Unie bezpečnostních sborů. Podporu mu vyjádřily také strany Věci veřejné a ČSSD. V policejních kuloárech se mluví o tom, že Lessyho nástupcem by měl být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček.

Piloty, kteří protestují, ČSA potrestají

Piloty, kteří ve čtvrtek nenastoupili do práce a protestují tím proti restrukturalizaci firmy, České aerolinie potrestají. Protestní akce nemá oporu v kolektivní smlouvě s dopravcem. Na setkání s novináři to řekl prezident ČSA Phillippe Moreels. Protesty si do večerních hodin vyžádaly zrušení 25 obousměrných letů. Protestních akcí se dle informací České televize zúčastnilo zhruba 100 pilotů. "Tato akce nebude a nemůže být beztrestná", řekl Moreels. Podle ČSA se se podobné výjimečné události v letecké dopravě stávají, aerolinie se ale snaží, aby měly na cestující co nejmenší dopad. Dopravce například požádal partnery, se kterými provozuje linky na základě takzvaného sdílení kódu, aby do Prahy poslali letadla s vyšší kapacitou. Zároveň se ČSA snaží dohodnout na pronájmu na pronájmu letounů a letových posádek. České sdružení dopravních pilotů (Czalpa) je rozhodnuté v protestních akcích pokračovat i v následujících dnech a vyzvalo piloty, aby nevycházeli vstříc žádostem vedení společnosti a nepomáhali mu při pokrytí chybějících spojů ve svém volném čase. ČSA odborovému sdružení podle mluvčího Filipa Gaspara znemožnilo práci tím, že je pod pohrůžkou násilného vyvedení donutilo odejít ze svých kanceláří v budově ČSA. Společnost jim zároveň zablokovala vstupní identifikační karty, dodal. Protestující piloty podporuje rovněž pozemní personál, který vyhlásil stávkovou pohotovost. Podle Gaspara ostatní profesní organizace akci pilotů zatím nepodpořili.

Akci proti vedení ČSA vyhlásilo České sdružení dopravních pilotů (CZALPA). Pilotům vadí přesunutí jedenácti letounů z Českých aerolinií do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, která se zabývá charterovou dopravou. Podle sdružení pilotů se tak vyvádí majetek z aerolinií a oslabují se jejich pozice jako síťového dopravce. Podle ČSA o žádné vyvádění majetku nejde, letadla se přesouvají v rámci jedné skupiny.

TI: Vnímání korupce se v Česku dál zhoršuje, klesá i Slovensko

V Česku se podle žebříčku organizace Transparency International (TI) opět zhoršilo vnímání korupce, a to třetím rokem po sobě. Mezi 183 státy, jež byly letos hodnoceny, Česká republika klesla na 57. místo z loňské 53. příčky. Vláda Petra Nečase si přitom vytkla boj s korupcí za jeden z hlavních cílů svého působení. Pohoršilo si i Slovensko, které je letos 66., přičemž loni bylo na 59. místě. V rámci Evropské unie i celé Evropy patří Česko se Slovenskem k nejhorším zemím vůbec, za nimi je fakticky už jen Itálie a balkánské státy. Ve světovém měřítku je Česko ve skupině států jako Seychely, Omán, Jordánsko nebo Namibie.

Vnímání korupce v Česku není dobré, vláda ale svou protikorupční strategii postupně naplňuje, reagoval premiér Petr Nečas (ODS) na zveřejnění žebříčku vnímání korupce organizací Transparency International. "Zrušili jsme prostředníky nákupu techniky v armádě. Zrušili jsme ekotendr. Zákon o veřejných zakázkách je výrazným posunem vpřed proti minulosti," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Vláda podle něj nadále považuje boj s korupcí za svou zásadní prioritu. Podle šéfa české pobočky TI Davida Ondráčky ale z mezinárodního srovnání jasně vyplývá, že řada sousedních a podobných zemí jako ČR je na tom v boji s korupcí lépe. Nejhorší zprávou podle něj je, že se v posledních třech letech ČR na žebříčku stále propadá, a proto je prý nejvyšší čas na změny.

Žebříček je sestavován na základě výsledků průzkumů o 17 bodech, v nichž 13 nezávislých institucí hodnotí schopnost vládních úřadů potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření a také rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy

Na lepší čočku či sádru si lidé připlatí od ledna 2012

Na lepší oční čočku nebo lehčí sádru si pacienti budou moci připlatit už od 1. ledna 2012. Ministr Leoš Heger (TOP 09) ve čtvrtek definitivně rozhodl, že vyhláška umožňující rozlišit "ekonomickou" a náročnější variantu vyjde s platností k tomuto datu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Ve schváleném seznamu je 18 nadstandardů - dva jsou oční čočky, devět lehčí sádry a sedm očkování. Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, takže možná nějaký další nadstandard přibude, datum vydání se ale už určitě nezmění. Další série nadstandardů by měla vyjít k 1. lednu 2013. Hegerův náměstek Petr Nosek k dalším nadstandardům řekl, že velké možnosti jsou v oborech gynekologie, ortopedie a urologie. Odborné společnosti už daly vědět, že nadstandardy vymezí. V těchto dnech posílají odborné společnosti návrhy ministerstvu. To každý návrh s danou odbornou společností projedná, zda si text vykládá správně. Návrhy pak budou procházet formálním schvalovacím procesem.

Vláda posoudí vyslání vojenských lékařů na Slovensko

Vláda se v pátek mimořádně sejde, aby jednala o případném vyslání českých armádních lékařů na Slovensko. Ministři obrany Alexandr Vondra a zdravotnictví Leoš Heger se dohodli, že Češi v případě potřeby poskytnou až 30 vojenských lékařů. České nemocnice naopak neprojevily zájem své lékaře východním sousedům poskytnout, řekl ČTK Heger. Slovenští lékaři si protesty chtějí vynutit razantní růst platů. Asi 1200 z nich o půlnoci uplynula dvouměsíční výpovědní doba. České fakultní nemocnice podle Hegera zřejmě nepošlou na pomoc Slovensku žádné lékaře. Slovensko potřebuje 15 anesteziologů. České lékařské odbory vyzvaly ve středu lékaře, ať na Slovensko v roli stávkokazů nechodí. Plán na vyslání vojenských lékařů na pomoc slovenským nemocnicím kritizovala opoziční ČSSD. Stínový ministr obrany Jan Hamáček označil českou nabídku za nepřijatelnou. Slovenská vláda se podle něj do sporů s lékaři dostala vlastní vinou.

Schodek státního rozpočtu stoupl v listopadu na 126 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 125,9 miliardy korun z říjnových 91,5 miliardy korun. Loni v listopadu rozpočet vykázal deficit téměř 141 miliard Kč. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun. Podle ministerstva by měl očekávaný zhruba 20miliardový propad daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení být vykompenzován úsporami na straně výdajů, například u výdajů na státní dluh. Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o jedno procento na 906,5 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o sedm procent. Daňové příjmy se zvýšily o 3,3 procenta na 467,1 miliardy korun, schválený rozpočet počítá s růstem o téměř sedm procent.

Rektoři vysokých škol nesouhlasí se snížením rozpočtu univerzit

Rektoři vysokých škol zásadně nesouhlasí s návrhem státního rozpočtu, který počítá se snížením rozpočtu univerzit o zhruba 1,2 miliardy korun. Novinářům to po jednání v Hradci Králové řekli představitelé České konference rektorů (ČKR). Podle návrhu by měly vysoké školy dostat v příštím roce z rozpočtu zhruba 18,9 miliardy korun. Podle rektorů v posledních letech klesl podíl výdajů na veřejné vysoké školy o 12,4 procenta a výdajů na jednoho studenta o 16,9 procenta. "Klesající výdaje na vysoké školství ohrozí kvalitu vzdělávacího procesu, zpomalí či zastaví reformní úsilí v oblasti vysokých škol," stojí v usnesení pléna ČKR. Snižující se výdaje ze státního rozpočtu také podle rektorů mohou destabilizovat vysokoškolské instituce a sníží konkurenceschopnost země

Školné podle RVŠ nesníží bariéru pro vstup na vysoké školy

Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) žádá po ministerstvu školství, aby zcela přepracovalo věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům a změněný návrh řádně projednalo s reprezentací vysokých škol. Návrh je podle rady nezralý a místo proklamovaného otevření možností studovat bude některé zájemce o studium odrazovat hrozbou penalizací za neúspěšné dokončení. "Půjčky na školné poskytované komerčními institucemi povedou k vysokému zadlužení budoucích absolventů i jejich domácností. Většina navrhovaných nástrojů finanční pomoci má charakter vratné finanční pomoci, případně modifikace stávajících nepřímých forem podpory," stojí v usnesení čtvrtečního zasedání předsednictva. Školné by mělo být maximálně 10.000 korun za semestr. Návrh počítá s tím, že vysokoškoláci začnou splácet školné hned po skončení studia bez ohledu na výši svých příjmů. Na splácení by měli absolventi maximálně 15 let, školné by mohli hradit i ze stavebního spoření. Kromě školného by si mohli vzít půjčku také na životní náklady při studiu. Půjčky by poskytovaly soukromé banky, stát by jim dotoval úrok.

Ředitel pražského dopravního podniku Dvořák podal rezignaci

Ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák končí ve své funkci. Primátorovi Bohuslavu Svobodovi nabídl svou rezignaci, řekl ČTK Svoboda. "Jednal jsem s panem Dvořákem a pan ředitel mi nabídl rezignaci," řekl ČTK Svoboda. Řekl, že jeho rezignaci přijal i přesto, že si je vědom, že hospodářské výsledky jsou v současné době nejlepší za několik posledních let. Dvořák mu prý svou nabídku zdůvodnil mimo jiné tím, že se již po pěti letech ve vedoucí funkci cítí unaven. Primátor dodal, že změna ve vedení byla potřeba i kvůli tomu, že dopravní podnik (DPP) bude potřebovat "nové koncepční řešení".

O pravděpodobném konci Dvořáka se začalo mluvit poté, co se v Praze změnila koalice a na radnici nově vládne s občanskými demokraty TOP 09 namísto ČSSD. Někteří zástupci TOP 09 avizovali, že budou chtít ve vedení DPP změny. V úterý již pražští radní vyměnili několik členů dozorčí rady pražského dopravního podniku. DPP je největší městskou firmou, ročně dostává z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun.

Zdravotnické odbory žádají o třetinu víc peněz na sociální služby

Zdravotnické odbory žádají pro příští rok z rozpočtu víc peněz na sociální služby, a to zhruba o třetinu. Navrhovaná částka 6,1 miliardy korun podle nich nestačí. Na péči o seniory a postižené i na zvýšení mezd budou usilovat o 8,9 miliardy. ČTK to po jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní předseda vlády přislíbil, že se situací bude zabývat. Sumu odbory propočítaly s radou postižených a asociacemi poskytovatelů sociálních služeb, sociálních poraden, pečovatelských služeb i krajů. Budou usilovat o to, aby se jejich požadavek dostal do zákona o státním rozpočtu jako pozměňovací návrh při jednání ve sněmovně. V sociálních službách pracuje asi 43.000 lidí. Podle Žitníkové mají mnohem nižší příjem než pracovníci v jiných oborech a často vydělávají jen kolem 10.000 korun čistého. Odbory žádají, aby pečovatelé dostávali mzdu podle tabulek jako zdravotníci, kteří mají vyšší příjem. Svaz zdravotnictví a sociální péče by rád dosáhl toho, aby se pak přidávalo o pět procent. Stát by to mělo 1,5 miliardy, upřesnila šéfka odborů. Lékaři a zdravotníci v nemocnicích žádají pro příští rok zvýšení mezd o deset procent.

Do Prahy přiletěly další dvě libyjské děti na léčení

Další dvě libyjské děti přiletěly ve čtvrtek do Prahy na léčení v motolské nemocnici, vybral je český lékař pro humanitární program Medevac. Malí pacienti se tu podrobí operaci srdce. Spolu s nimi do české metropole přiletěli dva libyjští lékaři na školení. V budoucnu by měli právě oni přímo doma pomáhat Čechům vybírat další vhodné kandidáty na léčení v Praze, řekl ČTK šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. V půlce prosince do Prahy přijede dalších pět pacientů z Libye. V humanitárním programu Medevac, který dosud sloužil k léčbě dětí z oblastí postižených válkou či jinou katastrofou, pomůže Česko také pěti dospělým Libyjcům. Už v létě v Praze podstoupily operaci první tři děti z Libye, kde po krvavé občanské válce padl režim Muammara Kaddáfího. Zapojení Česka do humanitárních aktivit vůči Libyi je v zájmu budoucích dobrých vztahů s touto zemí i celým regionem v přímém sousedství Evropy, uvádí česká diplomacie.

Ústecký kraj prý spalování kalů zabránit nemohl, obrátí se aspoň na vládu

Ústecký kraj se kvůli zakázce na spalování ostravských kalů obrátí na vládu. Vadí mu to, že sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo, prý nedodržuje zadávací dokumentaci. Čeho tím krajský úřad chce dosáhnout, to ale jeho představitelé neřekli. Transport kalů už asi nikdo nezastaví, řekla novinářům Monika Zeman z krajského úřadu. Vinu za vznik problému kraj odmítá, i když bývalý ředitel Geosanu Aleš Grof tvrdí, že při dobré práci úředníků pálení zabránit mohl. Kraji vadí třeba to, že původní plán počítal s tím, že v Čížkovicích se spálí jen asi 10.000 tun. Většina z vytěžených 110.000 tun měla skončit v Dětmarovicích, 30.000 tun se mělo spálit v Třinci. Na zakázce za 2,6 miliardy korun prý nesedí i další věci. "Budeme se ptát, jak je možné, že k tomu porušení zakázky došlo," řekl novinářům hejtmančin náměstek Arno Fišera. Zda může vláda uložit nějaké sankce, to ale netuší; o zastavení transportu ani nemluvě. "Tento proces zastavit nelze. Nemáme legislativu, která by to umožnila," řekla Zeman.

Desítky lidí zpomalovaly v Třinci dopravu na silnici I/11

Hodinu a půl trval happening, při němž lidé zpomalovali v Třinci-Lyžbici dopravu na hlavním tahu z Ostravska na Slovensko. Chtěli tak upozornit na nutnost modernizovat frekventovanou silnici I/11. Většina řidičů protest schvalovala. Jako odškodnění za zdržení dostávali řidiči kromě letáků bagety a nealkoholické pivo. Generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian uvedl, že sdružení usiluje o to, aby se výstavba přeložky silnice urychlila. "Silnice I/11 má klíčový význam pro hospodářský rozvoj Moravskoslezského kraje. V současném stavu ale má naopak negativní vliv na rozvoj podnikání, bezpečnost i životní prostředí," uvedl Fabián. Mluvčí sdružení Karin Pelikánová připomněla, že v usnesení z roku 2006 se vláda zavázala, že výstavba přeložky silnice I/11 v úseku Třanovice - Bystřice začne v roce 2009 a bude ukončena v roce 2012. Místní se bojí toho, že se stavba opět odloží.

Antimonopolní úřad chystá šetření v železniční dopravě

Antimonopolní úřad chystá na příští rok sektorové šetření v železniční dopravě. Chce se připravit na liberalizaci, která trh čeká. Také dostává stále více podnětů, které v této oblasti musí řešit. Aktuálně se ÚOHS zabývá například konkurenčním bojem mezi Českými drahami a RegioJetem podnikatele Radima Jančury. Nejaktuálnější je podle místopředsed ÚOHS Michala Petra oblast rychlíkové dopravy. ÚOHS od října prošetřuje cenovou politiku Českých drah na trati Praha-Ostrava. Dráhy snížily ceny, když vstoupil na trh konkurenční RegioJet. České dráhy v polovině října uvedly, že nemají obavu, že je ÚOHS donutí zrušit snížené ceny jízdného. RegioJet začal na trati jezdit koncem září.

O koupi areálů bývalých poboček OP má zájem 20 subjektů

O koupi výrobních areálů bývalých poboček a dalších nemovitostí zkrachovalého Oděvního podniku (OP) zajištěných pro Českou spořitelnu, největšího věřitele OP, má zájem 20 subjektů. Počet nabídek je však vyšší, například jeden ze zájemců jich podal současně 13, tedy na každou z nabízených nemovitostí, řekla ČTK insolvenční správkyně OP Miloslava Horská. Výběrové řízení hodlá uzavřít do tří týdnů. Ve výběrovém řízení na prodej nemovitostí bývalé největší tuzemské textilky figurují například výrobní budovy v Olomouci, Uherském Hradišti, Ostravě, Drahanech a Lošticích a rekreační středisko Karlštejn. Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Své pohledávky vůči OP nárokuje podle informací v insolvenčním rejstříku 555 věřitelů, žádají 2,15 miliardy korun. Podle znaleckého posudku je hodnota OP zhruba 1,1 miliardy Kč. Experti se však shodují na tom, že jeho hodnota klesá. V dobách, kdy podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí, nyní je to asi 400.

Westinghouse podepsal dohodu o budoucí spolupráci s Vítkovicemi

Česká strojírenská společnost Vítkovice podepsala dohodu o budoucí spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. V případě, že dostavbu bude provádět Westinghouse, Vítkovice dodají různé prvky reaktorů a mechanická zařízení. Vítkovice připravují spolupráci také s dalšími zájemci o dostavbu Temelína. Zároveň i Westinghouse jedná s dalšími českými podniky.

Ombudsman prověří, zda se v praktických školách nediskriminuje

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský prověří, zda se v oblasti základního vzdělávání v Česku dostává dětem z různých etnik rovného zacházení. Zaměří se na základní praktické školy. Výzkum se bude konat ve více než padesátce škol. Česko je často ze zahraničí kritizováno za údajnou diskriminaci v přístupu ke vzdělávání. Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 konstatoval, že Romové jsou nadměrně umísťování do základních praktických, dříve zvláštních škol. Ty jsou zaměřeny pro děti s lehkým mentálním postižením. Podle aktivistů však na těchto školách stále končí až 30 procent romských dětí, často jen kvůli špatnému sociálnímu zázemí.

Dětský čin roku vyhrál devítiletý zachránce matčina života

Devítiletý Patrik Pačanda z Krucemburku na Havlíčkobrodsku na Staroměstské radnici v Praze převzal cenu za vítězství v hlavní kategorii ankety Dětský čin roku. Hlasující oslovil tím, že přivolal pomoc, když jeho těhotná maminka dostala epileptický záchvat; podařilo se mu tak zachránit dva životy najednou. Do 7. ročníku projektu zaslalo příběh o dobrém skutku svém či svého kamaráda 541 dětí. O výsledcích v sedmi kategoriích ankety rozhodovalo téměř 8500 dětí.

Čeští lékaři by se mohli podílet na transplantačním výzkumu s USA

Čeští lékaři by se mohli podílet na transplantačním výzkumu s americkým týmem světově proslulého plastického chirurga českého původu Bohdana Pomahače. Tým z bostonské nemocnice se proslavil transplantacemi obličejů, letos provedl také dvě transplantace obou rukou. Pomahač je na pozvání předního českého plastického chirurga docenta Jana Měšťáka na kongresu v Praze. "Myslím, že je potřeba prozkoumat možnosti spolupráce nebo vzájemné výměny informací, pokud můžu být k něčemu užitečný, abych to mohl nabídnout a popřípadě to mohlo být použito tady. Mohla by to být klinická medicína a třeba nějaký výzkum," řekl Pomahač ČTK. Lékařskou fakultu vystudoval v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která se řadí mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel v roce 1996. Postupně kolem sebe soustředil tým odborníků, které získal zápalem pro projekt transplantací obličeje.

Archeologové učinili v Litomyšli překvapivé nálezy

Záchranný archeologický průzkum na zámeckém návrší v Litomyšli přinesl několik překvapivých objevů. Na prvním nádvoří byla odkryta zdiva s architektonickými články gotické katedrály Panny Marie, což posunulo její stáří dále do minulosti. Kvůli objevu se bude muset zřejmě zčásti přepracovat projekt na revitalizaci zámeckého návrší, řekl novinářům Milan Kuchařík z obecně prospěšné společnosti Labrys, která průzkum provádí. "Odborná komise potvrdila, že katedrála je minimálně o 100 let starší a souvisí s přestavbou premonstrátského kláštera patrně v polovině 13. století," uvedl Kuchařík. Potvrzuje to i použití starších stavebních prvků baziliky. Na Horním nádvoří a v zámeckém pivovaru byla na několika úsecích odkryta mohutná hradba dřívějšího Horního města z 15. století. Před ní byly zjištěny dva zasypané příkopy. Výzkum, který je zatím zhruba v třetině, přinesl již 150 beden drobnějších nálezů. Patří mezi ně zlomky keramiky, kachlů, podlahových krytin či lidských kostí. Mezi méně obvyklými objevy jsou osobní poznámky, výpisy z knih a účetní knihy piaristů, nalezeny byly i psací brky. Průzkum začal letos v červenci a je nejrozsáhlejší akcí svého druhu na východě Čech.

Soud rozhodl, že název Bohemians smí užívat jen Bohemians 1905

Vrchní soud v Praze rozhodl, že název Bohemians smí mezi fotbalovými kluby využívat jen vršovický Bohemians 1905. Střížkovský celek Bohemians Praha se tak musí přejmenovat. To samé se týká FC Bohemians, který je v konkurzu. Rozhodnutí je pravomocné. Bohemians Praha se však brání tím, že soud pochybil, když nepřijal jejich odvolání, a podali proto na něj žalobu pro zmatečnost. Družstvo fanoušků Bohemians stojící za Bohemians 1905 vyhrálo soudní spor o název už v dubnu minulého roku u soudu prvního stupně. Bohemians Praha se proti tomu odvolali. Vrchní soud však ve středu zaslal klubům rozhodnutí o zamítnutí odvolání, jelikož bylo podané pozdě. Rozsudek zakazující střížkovskému klubu užívat v jakýchkoliv sportovních souvislostech název Bohemians tak nabyl právní moci.

V Božím Daru razítkují poštu pro Ježíška, už jí přišlo 30 kilo

Na Božím Daru začala už po osmnácté úřadovat Ježíškova pošta, která tu příležitostným razítkem označí zásilky doručené do Krušných hor z celého světa. Ujaly se toho pracovnice městského Informačního centra, které plní rovněž úlohu poštovny místo obvyklé úřadovny České pošty. Ústředním motivem letošního příležitostného poštovního razítka jsou stužkou svázané vánoční zvonečky, řekla ČTK vedoucí infocentra Iva Králová. I když oficiálně začalo razítkování vánoční pošty ve čtvrtek, v infocentru mají už mnoho krabic plných pohledů či dopisů. Králová to odhaduje na 30 kilogramů.

Babiččino údolí a ratibořický zámek oživuje adventní program

Na zámku v Ratibořicích a v Babiččině údolí na Náchodsku začal tradiční adventní program. Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých komnat či budov v Babiččině údolí jsou připravené do neděle 4. prosince. Na zámku se návštěvníci seznámí s vánočními zvyky na náchodském panství ve druhé polovině 19. století. Přístupné jsou také objekty Starého bělidla a Rudrova mlýna, kde vystupují děti z folklorního souboru Barunka. V budově vodního mandlu v Babiččině údolí je připraven malý adventní trh. Do Babiččina údolí na adventní program každoročně zamíří zhruba čtyři tisíce návštěvníků. Zámek a Babiččino údolí lidé navštěvují zejména díky dílu Boženy Němcové, která své mládí prožité v Ratibořicích zachytila v románu Babička.

Počasí

V pátek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrholení, zpočátku i mrznoucí, odpoledne od severozápadu přibývání frontální oblačnosti a večer v Čechách místy déšť. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňú Celsia. V noci z neděle na pondělí zasáhne sever a západ republiky velmi silný vítr. Na hřebenech hor může dosahovat síly vichřice.