Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus důchodovou reformu nezdrží, zákony nevrátil, ani nepodepsal

Prezident Václav Klaus nezdrží přijetí vládní důchodové reformy. Zákony kvůli svým výhradám nepodepsal, ale ani je nevrátil sněmovně vetováním. V dopise předsedkyni sněmovny Klaus uvedl, že s vládní reformou penzí nesouhlasí, nechce ale vyvolávat další vleklé obstrukce ve sněmovně. Ve čtvrtek vypršela lhůta, kdy mohl Klaus zákony sněmovně vrátit. "Se změnou důchodového systému, jak ji přinášejí tyto zákony, nesouhlasím. Činím tak ze zcela jiných důvodů než opozice, která svou parlamentní obstrukcí přehlušila jakoukoli věcnou rozpravu," uvedl Klaus. Odkázal na své dřívější výhrady k vládnímu plánu reformy penzí. Klaus v médiích v březnu uvedl, že po provedení penzijní reformy se deficit důchodového systému dále prohloubí a objem veřejných prostředků vydávaných na financování důchodového systému vzroste. Vládu kritizoval také za to, že návrhu reformy údajně nepředcházela vážná debata.

Klaus: Lidé měli vědět, že se v Praze připravuje nová koalice

Prezident Václav Klaus kritizuje to, že nová koalice na pražské radnici byla připravována tajně a lidé o ní nevěděli. Uvedl to pro Český rozhlas Radiožurnál. Podle něj za koalicí stáli předsedové ODS a TOP 09. Ke koalici se vyjádřili také lidé z iniciativy Listopadová výzva, kteří před rokem organizovali petici proti koalici občanských a sociálních demokratů. Novou koalici považují za nejméně špatné řešení. Předseda ODS Petr Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyjádřili s koaliční smlouvou na pražské radnici spokojenost. Netajili se tím, že o jednání o novém pražském uspořádání věděli. Změny na pražském magistrátu jsou podle autora Listopadové výzvy Václava Němce nečekaným dárkem Pražanům k jednoletému výročí jejich protestů proti koalici ODS a ČSSD. Nová koalice podle něj "skýtá důvody k umírněnému optimismu". "Čas k oslavám ale nastane až ve chvíli, kdy bude provedena skutečná demontáž zajetého klientelisticko-korupčního systému, který se na pražském magistrátu rozbujel především za éry primátora (Pavla) Béma. Hlavním rizikem je nezkušenost politiků z pražské TOP 09 a působení setrvačných sil v ODS, které nemají na očistě magistrátu zájem," uvedl Němec.

Zvláštní vyslanec ČR je v kauze zadržených v Zambii optimistou

Případ tří Čechů zadržených v Zambii se vyšetřuje, k soudnímu přelíčení, v němž by hrozily vysoké tresty, možná ani nedojde, nabyl v Lusace dojmu náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška. V tom případě by se mohli Češi vrátit domů. V telefonickém rozhovoru s ČTK Galuška řekl, že se kvůli kauze setkal v zambijské metropoli s několika vysokými úředníky a také předal dopis prezidenta Václava Klause určený jeho protějšku Michaelu Satovi. Trojice byla zadržena kvůli podezření ze špionáže. Oni sami to odmítají. Také Klaus ve svém dopise napsal, že podle jeho informací Češi neměli v úmyslu spáchat trestný čin. Galuška podotkl, že případ považuje za epizodu, která je nedorozuměním, které by podle něj nemělo nijak ovlivnit česko-zambijské vztahy. Tři Češi přijeli do Zambie jako turisté v říjnu, ale byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Po tlaku Evropské unie na Zambii v minulých dnech volali někteří čeští poslanci Evropského parlamentu. Vláda v Lusace tvrdila, že ČR prosazuje zavedení unijních sankcí, což ale český diplomat Luděk Zahradníček popřel.

Premiér Nečas se shodl se starosty, ve Frenštátě těžbu uhlí nechce

Premiér Petr Nečas (ODS) podpořil starosty z Beskyd v jejich odporu proti otevření černouhelného dolu Frenštát, což zvažuje společnost OKD. Předseda vlády vidí budoucnost regionu jinde, v rozvoji lehkého průmyslu a cestovního ruchu. Po setkání premiéra se starosty Rožnova a Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic o tom informoval předseda sdružení naše Beskydy Stanislav Uruba. Jeho interpretaci výsledků schůzky následně potvrdil mluvčí vlády Jan Osúch. O tom, že s těžbou uhlí v Beskydech se zřejmě nepočítá, hovořil již v únoru se zástupci dotčených obcí tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Tento postoj premiér potvrdil.

Ministři proberou kontroverzní privatizace z let 2002 a 2003

Vicepremiérka Karolína Peake (VV) a premiér Petr Nečas (ODS) se dohodli na schůzce ministrů, kde by se měly probírat některé kontroverzní privatizace z let 2002 a 2003, u nichž případně končí desetiletá promlčecí lhůta. V tiskové zprávě to oznámila Peake. Doplnila, že konkrétní termín jednání zatím nebyl stanoven. Před týdnem se ministři sešli kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti (MUS), kterou po letech před švýcarský soud dostali tamní vyšetřovatelé. Dohodli se, že ČR se přihlásí k 12 miliardám korun uložených na švýcarských účtech. Státní zastupitelství k tomu nyní připravuje potřebné podklady. Na další schůzce by se podle Peake měla řešit nejen tato problematika, ale i další "významné kauzy", jako je privatizace Škody Plzeň nebo Ostravsko-Karvinských dolů (OKD). Při zachování nezávislosti orgánů činných v trestním řízení je podle ní třeba zajistit, aby nebyly promarněny příslušné procesní lhůty a aby vyšetřovatelé pro svou práci měli veškeré podmínky.

Soud osvobodil bývalého náměstka pražského primátora Březinu

Obvodní soud pro Prahu 2 zprostil nyní již bývalého náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) obžaloby ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Kauza souvisí s jeho působením v dozorčích radách firem. Podle státního zástupce se trestného činu dopustil tím, že v podkladech pro zápis do obchodního rejstříku uvedl nepravdivé informace. Březina vinu odmítal. Soud dospěl k závěru, že skutek popsaný v obžalobě není trestným činem. Dnešní rozsudek je nepravomocný. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal, Březina se práva na odvolání vzdal. Březina podle žalobce Richarda Houdka koncem října 2009 podepsal prohlášení, jímž měl potvrdit, že splňuje předpoklady pro výkon funkce člena dozorčí rady společnosti Žižkov Station Development (ŽSD).

Lidovky.cz: Policie zadržela šéfa strážníků v Praze kvůli úplatku

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše kvůli podezření z přijetí úplatku, uvedl server Lidovky.cz. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták zásah útvaru potvrdil, ke konkrétním jménům se však vyjádřit odmítl. Mluvčí městské policie Jana Přikrylová informace komentovat nechtěla. Podle Hantáka zatím nebyl nikdo obviněn. Další podrobnosti mluvčí odmítl sdělit s tím, že informace by měly být k dispozici v příštím týdnu. Podle serveru Lidovky.cz byl Kotrouš zadržen ve své kanceláři v Praze 10. Na akci se podíleli příslušníci Útvaru rychlého nasazení (URNA). Ředitelem městské policie je Kotrouš od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Kotrouš absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak náměstkem ředitele strážníků.

Šéfem inspekce bezpečnostních sborů bude Ivan Bílek

Generální inspekci bezpečnostních sborů povede bývalý náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Do funkce prozatímního ředitele ho jmenoval premiér Petr Nečas, řekl ČTK mluvčí vlády Jan Osúch. Inspekce začne pracovat od příštího roku. Má stíhat trestné činy příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.Sedmačtyřicetiletý Bílek pracuje u policie sedmadvacet let. Od roku 2007 do konce února 2011 působil ve funkci náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii - vnější službu. Počátkem roku neúspěšně kandidoval na místo šéfa policie. Inspekce bude podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Na jeho příslušníky se bude vztahovat zákon o služebním poměru. Bude mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Na starosti bude mít podle předlohy veškerou kriminalitu příslušníků a občanských zaměstnanců policie.

Odbory v Praze demonstrovaly proti korupci, dorazilo asi 500 lidí

V Praze se konala odborářská demonstrace proti korupci. Podle odhadů policie i předáků pořádající Asociace samostatných odborů (ASO) na ni dorazilo asi 500 lidí. Původně organizátoři čekali ale desetkrát víc účastníků. Po mítinku, který trval asi 40 minut, se demonstranti vydali na pochod ke sněmovně. Nedaleko od ní protestní akce zhruba po dvou hodinách kolem 14:00 skončila. Podle policie se obešla bez incidentů. Organizátoři protestu připravili výzvu pro poslance. Chtějí po nich zřízení parlamentní komise, která by na vyšetřování korupčních afér dohlížela. Odboráři v textu výzvy poukazují na aféru kolem nucené správy IPB, nákup obrněných transportérů Pandur, modernizaci tanků, případ Diag Human, Opencard či pochybnosti kolem ProMoPro. Ani jeden případ podle nich nebyl dostatečně vysvětlen, a přitom se objevují už další podezření. V prohlášení odbory píšou dál o privatizaci Mostecké uhelné společnosti či plzeňské Škodovky i o elektronických zdravotních knížkách IZIP. Odboráři svou akci původně plánovali do 16:00. Hodinový mítink byl nakonec kratší a asi 500 jeho účastníků prošlo Prahou k dolní komoře také rychleji. Omezení dopravy po trase od Palackého náměstí ke sněmovně, s nímž počítal magistrát, tak provoz výrazně neovlivnilo.

Soud zrušil zákaz mítinku DSSS ve Vimperku, koná se v sobotu

Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil rozhodnutí Městského úřadu ve Vimperku, který zakázal konání na sobotu ohlášeného shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Radnice se obávala o bezpečnost občanů. Mítink podle vedení města nejspíš povede k podněcování k nenávisti a nesnášenlivosti vůči národnostní menšině. Rozhodnutí města senát vedený Marií Krybusovou zrušil kvůli vadám řízení, píše se v rozsudku na úřední desce soudu. Mítink se má podle DSSS konat v sobotu na náměstí Svobody od 11:00 do 15:00. Když v pondělí radnice mítink zakázala, podala DSSS proti rozhodnutí žalobu ke krajskému soudu. Městský úřad musí zaplatit žalobci (DSSS) náklady na řízení - 3000 korun. Proti rozsudku lze podat kasační stížnost do dvou týdnů k Nejvyššímu správnímu soudu.

Vrchní soud rozhodne, který soud bude řešit kauzu Regionálního operačního programu Jihozápad

Vrchní soud v Praze rozhodne, který soud by se měl zabývat případem údajně nezákonného rozdělování evropských dotací na rozvoj regionů v Jihočeském a Plzeňském kraji. Kauza se týká páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, která byla vyhlášena v březnu 2009 a v níž mělo být rozděleno přes 3,7 miliardy korun. Státní zastupitelství sice podalo obžalobu k Městskému soudu v Praze, ten však dospěl k závěru, že by měl kauzu řešit Krajský soud v Českých Budějovicích. Obžalobě ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství čelí bývalý ředitel Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho bývalý podřízený - vedoucí územního odboru implementace programu České Budějovice Martin Půlpytel. Hrozí jim až dvanáctileté tresty vězení. Mezi svědky v kauze patří podle informací ČTK vedle někdejší ministryně zdravotnictví Emmerové například i předseda jihočeské ODS a náměstek jihočeského hejtmana, nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Ministerstvo životního prostředí kvůli postoji části vědců zrušilo pondělní debatu o NP Šumava

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) zrušil pondělní debatu nad podobou nového zákona o Národním parku Šumava, kterou chtěl sérii jednání uzavřít. Důvodem je vyjádření členů stínové vědecké rady parku, kteří prohlásili, že s výsledky dosavadních jednání nesouhlasí a zvažují odstoupení od jednání s ministerstvem. Chalupa uvedl, že ho jejich vyjádření mrzí a že další společné jednání nepovažuje za smysluplné. Ministr uvedl, že jednání dosud byla věcná a konstruktivní, a všichni účastníci dostali prostor pro své připomínky, o to víc ho prý vyjádření členů stínové vědecké rady parku překvapilo. Členové stínové vědecké rady parku však s novým zákonem nesouhlasí. Důvodem je neakceptování naprosté většiny odborných připomínek vědců k připravovanému zákonu a směřování návrhu zákona k upřednostnění privátních developerských zájmů nad veřejnými zájmy ochrany přírody, uvedli v tiskové zprávě. Podle předsedy stínové rady Jakuba Hrušky se návrh zákona ubírá směrem, který bude ohrožovat samotnou podstatu poslání národního parku. Odborné názory z oblasti ochrany přírody nejsou podle něj u kulatého stolu v naprosté většině vůbec akceptovány.

Místostarosta Brna-Židenic Vytopil je mrtvý, byl zavražděn

Pohřešovaný místostarosta Brna-Židenic Aleš Vytopil (ODS) je mrtvý, byl zavražděn. Tělo, které se ve čtvrtek našlo v okrese Brno-venkov, patřilo jemu. Uvedli to zástupci jihomoravské policie, kteří už zadrželi dva. Důvodem trestného činu byly vztahy mezi podezřelými a obětí. Média v této souvislosti spekulovala o zadržení bývalého přítele Vytopilovy milenky. Vytopilovo tělo pachatelé zakopali do země, následná analýza DNA potvrdila, že jde o místostarostu. Státní zástupce už požádal soud o vzetí obou podezřelých do vazby. Šestatřicetiletého komunálního politika naposledy viděli svědci 9. září večer v Mariánském údolí v Brně-Líšni. K důvodům Vytopilova zmizení se vyrojily hned po jeho zmizení četné spekulace. Jedna z verzí hovořila právě i o tom, že to souvisí s politikou. To ale policie vyloučila.

Česko má v této sezoně první úmrtí na prasečí chřipku

Česko má první úmrtí na prasečí chřipku v sezoně 2011/2012, u dalších pěti pacientů byl virus laboratorně potvrzen. Řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Připomněl, že všechny vakcíny pro nadcházející chřipkovou sezonu proti prasečí chřipce chrání. V sezoně 2009/2010 na ni zemřelo v Česku 102 lidí, chřipka u nich většinou zkomplikovala průběh jiná vážné chronické nemoci. V loňské sezoně epidemie nebyla. Proti chřipce je v Česku očkováno sedm procent obyvatel, průměr EU je 22 procent. V sezoně 2010/2011 se dalo očkovat jen asi pět procent lidí, důvěra po zpochybňování vakcíny v době prasečí chřipky klesla. Vláda počátkem srpna schválila doporučení pro zdravotní pojišťovny, aby vedle seniorů a lidí se zdravotním zatížením platily očkování všem dospělým. Chce tak zvýšit zájem o ochranu očkováním.

Kraje nepřistoupí na diktát týkající se rušení akutních lůžek

Kraje nepřistoupí na diktát ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven týkající se zrušení 10.000 akutních lůžek v nemocnicích. Novinářům to po jednání Rady Asociace krajů ČR v Herálci na Havlíčkobrodsku řekl její předseda a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Podle něj nesou kraje za regionální zdravotnictví klíčovou zodpovědnost, chtějí být proto důstojnými partnery v diskusi. Hašek vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby v nejbližších dnech předložil krajům, ale i České lékařské komoře, Lékařskému odborovému klubu a dalším zdravotním společnostem návrh úhradové vyhlášky na rok 2012. Kraje podle Haška každou korunu, kterou z úhradové vyhlášky dostanou, pošlou do nemocnic, ale nebudou doplácet na nesplněný slib ministra zdravotnictví ohledně zvýšení platů lékařů o deset procent. Hejtmani odmítají, aby na financování nemocnic šlo v příštím roce 95 procent peněz letošního roku. Upozorňují na to, že rozpočet byl už letos krácen proti předcházejícímu roku na 98 procent. Další snížení by podle nich vedlo ke krizi ve zdravotnictví.

Kraje: Náklady na regionální vlaky stoupnou kvůli zdražení kolejí

Kraje se obávají toho, že se jim příští rok prodraží provoz regionálních vlaků kvůli chystanému zvýšení poplatku za železniční dopravní cestu. Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) novinářům po zasedání hejtmanů řekl, že jde zhruba o sto milionů korun, o které by stouply ztráty těchto vlaků. Podle Haška tak pokračuje spor o dodržování memoranda mezi kraji a ministerstvem dopravy. "Nevíme, jestli vláda nenaplní memorandum v příštím roce nebo naplní," řekl.

V Praze začíná rozsáhlá výstava o Anežce Přemyslovně

V Anežském klášteře na pražském Františku se poprvé otevírá veřejnosti výstava o svaté Anežce České jako princezně přemyslovského rodu i řeholnici evropského rozměru. Umělecká díla z dob od středověku po současnost vypovídající o kultu české světice expozice prezentuje v nebývalém rozsahu - vystaveno bude na 300 obrazů, soch, architektonických fragmentů i literárních památek. Expozice připravená k 800. výročí narození nejvýznamnější Přemyslovny má návštěvníkům představit rozmanitý obraz podoby Anežčina kultu v historických souvislostech. První část výstavy je věnována dobovému kontextu jejího života, přiblíží reálie každodenního života světice i prameny jejího duchovního růstu. Další pak na ukázkách malířství, sochařství a také literárních památek, zejména středověkých legend, přiblíží podobu uctívání Anežky od středověku do 20. století.

České hrady a zámky se chystají na blížící se advent

České hrady a zámky se chystají na Vánoce. Kasteláni historických památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) pro návštěvníky připravili kostýmované prohlídky, výtvarné dílny, vánoční trhy nebo třeba živý betlém a prohlídku hradních komnat při svíčkách. Speciální akce na řadě památek potrvají až do konce letošního roku. ČTK o tom informovala mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Přestože letošní turistická sezona na většině tuzemských hradů a zámků ve správě NPÚ skončila již koncem října, několik historických objektů se s návštěvníky rozloučí až v rámci nadcházejících dnů a týdnů. Zaměří se na milovníky hudby, tradičních vánočních pokrmů či na dětské hosty. Například v zámecké kuchyni na královéhradeckém zámku Hrádek u Nechanic budou návštěvníky kuchařky hostit tradičním vánočním punčem, na nedalekém zámku Ratibořice se bude advent slavit dokonce i ve slavném Babiččině údolí.

Advent v Praze ozdobí koledy i koncert Carrerase a Peckové

S první adventní nedělí se v mnoha pražských koncertních síních a kostelech rozezní koledy, pastorely a slavnostní melodie, které připomínají blížící se Vánoce. Adventní koncerty nabízí ve svém programu jak Národní divadlo, tak i přední symfonické orchestry a sbory. K nejlákavějším patří koncerty světoznámého španělského tenoristy Josého Carrerase a mezzosopranistky Dagmar Peckové. Předvánoční hudební události otevře ve smíchovském Národním domě Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena. Na 21. ročník přijela podle pořadatelů třicítka pěveckých sborů s téměř tisíci zpěváky z Evropy a Asie. Slavný Carreras zazpívá 10. prosince ve vysočanské O2 aréně a na svůj galakoncert přizval i Karla Gotta, s nímž přednese jeden z duetů. Kromě operního repertoáru nebudou chybět ani vánoční a sváteční písně I'll Be Home for Christmas, Ave Maria či Chtíc aby spal. Pěvce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený Davidem Giménezem.

V Kroměříži začal první ročník festivalu filmové hudby

V Kroměříži začal první ročník mezinárodního festivalu filmové hudby Movieng Music. Přehlídka, která potrvá do 27. listopadu, je součástí polských dnů ve městě. Připomene významné osobnosti filmové hudby a jako jediný festival v zemi nabídne mezinárodní i národní soutěž hudebních klipů, řekl za organizátory Jiří Králík. Hudební složka je nedílnou součástí kinematografických děl. Hudba doprovázela prakticky každou filmovou projekci už v éře němého filmu, stala se neodmyslitelnou a důležitou složkou kinematografie. Movieng Music nabídne například promítání sedmdesátiminutového snímku Decasia, který byl vytvořen ze zničeného negativu a je doprovázen sugestivní hudbou. Kromě workshopů, promítání klipů a přednášek o filmové hudbě budou uvedeny i filmy Farářův konec s hudbou Jana Klusáka nebo polsko-francouzský film Dvojí život Veroniky. Polské dny v Kroměříži začaly už v pondělí 21. listopadu. Podle Králíka jde o největší přehlídku polské kultury v tomto roce. Příští rok se organizátoři chtějí zaměřit na Dánsko a Kypr.

Ve věku 87 let zemřel architekt Ještědu Karel Hubáček

Ve věku 87 let zemřel ve středu významný český architekt, autor hotelu s vysílačem na Ještědu Karel Hubáček. ČTK to řekla architektova manželka Jaroslava Hubáčková. Patřil také k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Stavba na Ještědu získala pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. "Karel byl jednou z nejvýraznějších osobností české architektury. Byl architektem světového významu a velmi laskavým člověkem," řekl ČTK Hubáčkův dlouholetý přítel a kolega Miroslav Masák. Hubáček se narodil 23. února 1924. Jako autor je podepsán pod řadou staveb, jeho nejúspěšnějším a nejznámějším dílem je ale televizní vysílač a horský hotel Ještěd. Pozoruhodné je, že když ještě ani ne pětatřicetiletý začínal s kreslením ještědského vysílače, neváhal jít do rizika a ignoroval zadání soutěže, jež počítala na vrcholu hory se dvěma oddělenými stavbami hotelu a vysílače. Pro srovnání do podobného rizika se v nedávné době pustil jiný český významný architekt Jan Kaplický, který v soutěži na návrh nové budovy Národní knihovny nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vysloužil si za to převážně kritiku.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod na 3000 metrů v tomto ročníku Světového poháru v Astaně. Druhou Claudii Pechsteinovou česká reprezentantka porazila jen o 31 setin sekundy. Oproti předchozímu závodu v Čeljabinsku, kde byla třetí, německá legenda stáhla svou ztrátu na Sáblíkovou téměř o sekundu. Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru devátá v závodu na 500 metrů, což je její nejlepší výsledek na této trati v kariéře.

Nikomu z českých lyžařů se nepovedlo uspět v kvalifikaci sprintu Světového poháru ve finském Kuusamu. K postupu měl nejblíže Martin Jakš, který obsadil na trati 1,4 km klasickou technikou 41. místo. Od třicáté pozice ho dělila více než sekunda. Lukáš Bauer skončil při opožděné premiéře v sezoně ve své neoblíbené disciplíně na 59. příčce. Vedle Jakše před ním byl i devětačtyřicátý Ondřej Horyna.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký se příští týden o víkendu jako první Čech v historii představí v exhibičním závodu Race of Champions, který se tentokrát koná v Düsseldorfu. Druhý muž šampionátu Intercontinental Rallye Challenge bude společně s ruským pilotem formule 1 Vitalijem Petrovem hájit barvy týmu Slovanů.

Počasí v Česku:

V sobotu bude oblačno až polojasno, zpočátku ojediněle slabé přeháňky, od 700 m sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů, v 1000 m na horách kolem 1 stupně C. Mírný západní vítr.