Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Doktor odchází z ODS, vadí mu výběr nového ministra průmyslu

Dlouholetý poslanec ODS Michal Doktor ukončil členství v ODS. Oznámil to na tiskové konferenci. Vedlo ho k tomu prý neúspěšné jednání o místě ministra průmyslu a dlouhodobá nedůvěra vedení jihočeské ODS svěřit mu jakoukoliv funkci. Ministrem prezident jmenoval šéfa jihočeské ODS Martina Kubu. Podle pozorovatelů se premiér svým posledním krokem snaží nastolit rovnováhu vlivu krajů. Regionální lídři ODS jeho rozhodnutí pochválili. Vládu bude Doktor dále podporovat, pokud bude dodržovat své programové prohlášení a prosazovat "reformy posilující národní suverenitu a fiskální bezpečnost". Doktor není jediným, který v souvislosti s výběrem nového ministra z jihočeské ODS odchází, stranu opouští i Radek Houska z jindřichohradeckého sdružení. Výběr Kuby do vlády byl podle Doktora "osudově špatný" kvůli jeho politickým praktikám. Doktor novináře ujišťoval, že byl připraven spolupracovat s jinými kandidáty na ministra průmyslu, například Zbyňkem Stanjurou či Martinem Římanem.

Jak se postaví ke kauze MUS, budou špičky vlády řešit v pátek

Přístup České republiky k trestnímu řízení ve Švýcarsku v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve které mimo jiné jde o zablokovaných 12 miliard korun, proberou špičky vlády na speciální schůzce v pátek odpoledne. Novinářům to řekla po zasedání kabinetu vicepremiérka Karolína Peake (VV) s tím, že o krátkou diskusi požádal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), kvůli zaneprázdnění premiéra Petra Nečase se ale hlouběji kabinet tématem nezabýval. ČSSD požaduje informaci ve sněmovně. Podle dobrozdání dodaného Kalouskem se Česká republika ještě může připojit k zahájenému trestnímu řízení. Peake novinářům řekla, že i podle ní to je možné, stát bude mít ale zhoršenou výchozí pozici. Na začátku mohlo mít Česko přímý tah na branku, nyní může jen kopat rohový kop, popsala situaci ve fotbalové terminologii. Česko se podle ní nicméně musí pokusit o získání alespoň části peněz. Schůzky se kromě ní, premiéra a Kalouska má zúčastnit také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Sociální demokraté budou podle svého předsedy Bohuslava Sobotky prosazovat, aby na příští schůzi Poslanecké sněmovny premiér Nečas o postupu v této kauze informoval poslance a především občany.

Sociální demokracie možná navrhne zpřísnění zákona o střetu zájmů

Sociální demokracie podle svého předsedy Bohuslava Sobotky uvažuje o novele zákona o střetu zájmů. Politikové by podle ní měli podávat majetková přiznání ještě tři roky po výkonu funkce, přiznání by se měla soustředit na jednom místě a mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny by měla novela dát oprávnění pokutovat poslance a senátory, kteří by zákon porušili. Šéf opoziční ČSSD to řekl v Lidovém domě novinářům. Sociální demokraty inspiroval bývalý ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček, který podle Sobotky "zázračně zbohatl" prodejem svého podílu ve stavební firmě Viamont. Sobotka tvrdil, že cena stavební firmy Viamont, a tedy i Řebíčkova podílu se znásobila díky miliardovým zakázkám, které firma získala za Řebíčkova působení ve funkci ministra dopravy. Policie v minulosti prodej podílu Aleše Řebíčka ve stavební firmě Viamont prověřovala. Detektivové případ odložili. Úterní Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že bývalý ministr dopravy a nynější majoritní vlastník fotbalové Slavie Aleš Řebíček prodal svůj podíl ve firmě Viamont celkem za 750 milionů Kč. Podle MfD to Řebíček poprvé přiznal na setkání s fanoušky, kteří se ptali na jeho majetkové poměry. Suma je přitom víc než dvojnásobek toho, co vyplývalo ze starších majetkových přiznání. Podle listu Řebíček v majetkových přiznáních uváděl, že do roku 2009 za akcie od svého exspolečníka ve firmě inkasoval celkem 342 milionů korun.

Obcím asi poplatky za herní automaty zůstanou zachovány

Obcím zřejmě zůstanou zachovány poplatky za výherní hrací automaty a videoloterijní terminály. Jednomyslně to podpořil sněmovní rozpočtový výbor. Pravidla pro výběr poplatků, které poslanci minulý týden v rámci úprav daňové reformy nejspíš nechtěně zrušili, doporučil výbor vložit do zákona o místních poplatcích. Předseda sněmovního výboru Pavel Suchánek (ODS) uvedl, že problém se zrušením poplatků vznikl v okamžiku, kdy sněmovna kvůli chybě v hlasovací proceduře nerozhodla o jednom z návrhů úprav loterijního zákona v rámci daňové reformy. Původní vládní návrh rušil poplatek, jeho převod do odvodů z loterií ale poslanci kvůli chybě neschválili. Možnost napravit to má ještě Senát, který se bude reformou zabývat počátkem prosince. ČSSD, která má v horní komoře většinu, už slíbila poplatek obnovit. Podle Suchánka je ale sněmovní úprava kvůli zajištění příjmů obcí potřebná, "neboť nevíme, jak dopadne hlasování v Senátu". Peníze na sport z loterií by mělo podle sněmovnou schválené verze rozdělovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Mělo by na to rok od okamžiku, kdy peníze dostane. Pokud by to nestihlo, muselo by peníze vrátit provozovateli hazardu, který mu je předtím odevzdal. Ministerstvo se nechtělo k rozdělování peněz z hazardu vyjadřovat s odkazem na to, že proces schvalování zákona ještě není ukončen.

Správní rada VZP projedná v pondělí zprávu auditora o IZIP

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) projedná v pondělí zprávu auditora k projektu internetových zdravotních knížek a koupi akcií společnosti IZIP. Předseda správní rady Marek Šnajdr ČTK řekl, že do pondělního jednání kauzu komentovat nebude. Člen správní rady Michal Sojka se netajil tím, že z projektu, který stál VZP za deset let přes 1,8 miliardy korun, by pojišťovna měla vycouvat, a to bez ohledu na to, co bude ve zprávě auditora. Pochybnosti kolem projektu vzbudily zprávy o tajemném investorovi, pro kterého švýcarská společnost eHI eHealth International získala 49 procent akcií společnosti IZIP. VZP k dosavadním pěti procentům dokoupila za nominální hodnotu 46 procent akcií, aby získala majoritu. Na účet advokátní kanceláře složila VZP 1,104 milionu korun. ČTK se podařilo zjistit, že utajovaným investorem, pro kterého drží eHI 49 procent akcií, je nadnárodní společnost Asseco Central Europe. Slíbila prý investovat do českého zdravotnictví miliardy korun. Systém chce rozšířit i do dalších zemí EU.

Vondra: Když budou letouny CASA vadné, navrhnu jejich vrácení

Pokud výrobce letadel CASA neodstraní včas jejich závady, tak aby letouny byly plně funkční, navrhne obrana odstoupení od smlouvy. Novinářům to řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Lhůta podle obrany vyprší koncem května. Letadla v nynějším stavu nelze nasadit do misí a trpělivost obrany není bezbřehá, řekl Vondra. Lety nových dopravních letounů CASA zastavil koncem října kvůli opakovaným poruchám náčelník generálního štábu. Opoziční ČSSD požaduje, aby Vondra smlouvu vypověděl okamžitě. "Problémy již trvají příliš dlouho, nebudou-li tyto reklamace vyřízeny včas a řádně, navrhnu vládě odstoupení od smlouvy v plném rozsahu," řekl Vondra.

Hrad asi bude muset vyjít s rozpočtem o pět milionů korun nižším

Kancelář prezidenta republiky asi bude muset příští rok vystačit s částkou o téměř pět milionů korun nižší než letos. Sněmovní rozpočtový výbor tuto část státního rozpočtu doporučil schválit beze změn. Prezidentská kancelář má příští rok dostat na výdaje 334,2 milionu korun, přičemž navrhovaný rozpočet počítá s jejími stabilními příjmy ve výši 60.000 korun ročně. Podle poslance ODS Michala Doktora je rozpočet prezidentské kanceláře sestaven velmi střídmě. "Nenalezl jsem tam jako zpravodaj žádný rozpočtový exces, pro který by bylo nutné korigovat případně plánované výdaje," řekl Doktor ČTK. Upozornil na to, že kvůli šetření bude nutné odložit některé investice, ale byl by rád, pokud by se je přece jen podařilo uskutečnit. Větší šetření pro Hrad ministerstvo financí chystá na další dvě léta. V roce 2013 by měla vyjít pouze s 297 miliony korun, o rok později jen s 265,2 milionu korun, což by bylo snížení o 73 milionů korun v porovnání s letošním rozpočtem.

Česká ekonomika se dostává do stagnace, v Česku i EU prý bude hůř

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí mezičtvrtletně stagnovala, meziročně vzrostla o 1,5 procenta. V obou případech jsou čísla zveřejněná Českým statistickým úřadem horší, než odhadovali analytici. Podle nich výsledky příznivě ovlivnil zahraniční obchod, brzdou je naopak domácí poptávka. S postupným zhoršením situace v eurozóně lze navíc podle ekonomů očekávat i další oslabení českého hospodářství. Ekonomika eurozóny i EU ve třetím čtvrtletí udržela mírný růst. Na nabídkové straně české ekonomiky byl podle statistiků i nadále hlavním zdrojem růstu zpracovatelský průmysl a v jeho rámci zejména výroba dopravních prostředků. Opačně působily meziroční poklesy hrubé přidané hodnoty zejména v zemědělství a stavebnictví. Podle analytika ČSOB Petra Dufka lze ve zkratce říci, že česká ekonomika stojí pouze na jedné noze, a to na výrobě aut. "Ostatní odvětví a obory jsou převážně v útlumu. Stavebnictvím počínaje, službami konče," doplnil.

Výroba vozidel v Česku přesáhla v říjnu milionovou hranici

Výroba motorových vozidel v Česku za deset měsíců letošního roku přesáhla jeden milion vozů. Proti loňsku vzrostla o 12 procent na 1,002 milionu. Produkci táhl především export, který se zvýšil o 12 procent, domácí prodej stoupl o necelé jedno procento. ČTK to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu. Rozhodující podíl na výrobě vozidel v ČR má výroba osobních automobilů. Ta se zvýšila o 107.960 aut na 997.506 vozů. Nárůst je dán zvýšením výroby ve Škodě Auto o 19 procent a v Hyundai Nošovice o 21 procent. Za celý letošní rok očekává sdružení zvýšení výroby osobních aut o 9,5 procenta na 1,177 milionu vozů. "Údaje o výrobě a exportu vozidel za leden až říjen tohoto roku potvrzují, že domácí automobilový průmysl je v současné době skutečným motorem české průmyslové výroby. Nejedná se přitom jen o výrobce vozidel, ale i o celou řadů výrobců skupin, dílů a příslušenství vozidel. Ti se na průmyslové produkci a exportu českého automobilového průmyslu podílejí zhruba 45 procenty," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Nejvyšší státní zástupce Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení Michálka Drobilem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Policie případ odložila v polovině června, Zeman však v rámci takzvané kontroly skončené věci dospěl k závěru, že rozhodnutí o odložení případu bylo předčasné. Policie má doplnit dokazování. ČTK o tom informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

V Sapě se prý perou špinavé peníze a existují velké daňové úniky

V pražském areálu Sapa se podle informací tajné služby vyskytují drogy, perou se tam špinavé peníze a provází to velké daňové úniky i organizovaný zločin. Po jednání sněmovního branného a bezpečnostního výboru to ČTK řekl jeho předseda František Bublan (ČSSD). Zasedání výboru o situaci v libušském areálu bylo neveřejné a tajné služby informovaly jeho členy o konkrétních případech, prý hlavně z vietnamské komunity. Společnost Saparia, která areál Sapa vlastní a prostory v ní pronajímá, vidí situaci jinak. Podnikatelské vztahy jsou podle jejího tiskového prohlášení v souladu s českými právními předpisy. Bublan ale na základě informací od tajné služby hovoří o stamilionech korun vyváděných do zahraničí takzvaným arabským bankovním systémem. Existuje navíc podle poslance podezření, že tamní podnikatelé jsou o různých kontrolách dlouho dopředu informováni, navíc nejsou důsledné. Podle členky výboru, pražské poslankyně Jany Černochové (ODS) jsou kolem Sapy dva problémy - s porušováním veřejného pořádku a s bezpečností. Právě informace o bezpečnosti byly projednávány neveřejně.

Pyšnými občany ČR jsou dvě třetiny lidí, nejmíň od roku 1998

Podíl lidí, kteří jsou pyšní na české občanství, je od roku 1998 nejnižší a v současnosti činí 66 procent. Je to sice většina, jenže ještě loni to bylo 79 procent dotazovaných, ukázal nový průzkum STEM. Snížil se také o devět procent počet Čechů, kteří cítí sounáležitost s Evropou, je jich rovněž 66 procent. Podíl občanů, kteří cítí silný vztah k Česku a jsou na něj pyšní, se od konce 90. let příliš neměnil a osciloval kolem 80 procent, přičemž přibližně třetina lidí dávala jednoznačně kladnou odpověď. Podíl Čechů, kteří se cítí být Evropany, podle průzkumu kulminoval v době našeho předsednictví EU na počátku roku 2009. Loni mírně poklesl. Aktuální výsledky však svědčí o tom, že identifikace s Evropou je nyní v ČR na nejnižší úrovni od roku 2005, uvedl STEM. Průzkum též zmiňuje, že hypotetickou nabídku dvojího občanství, českého a evropského, by v současnosti využila menšina občanů, a to dvě pětiny.

Na podporu znevýhodněných žáků půjde příští rok 126 milionů

Ministerstvo školství dá příští rok na podporu romských a handicapovaných žáků 126 milionů korun. Peníze půjdou na asistenty pedagoga nebo začleňování problémových dětí do běžných škol. V tiskové zprávě to sdělil ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že tak naplňují vládní usnesení o začleňování znevýhodněných školáků. Nejvíce peněz, 74 milionů, jde na asistenty pedagoga. Ti pomáhají dětem, které by jinak běžné učivo jen těžko zvládaly, buď protože jsou pomalejší, nebo protože mají problémy s pozorností. Právě na nedostatek asistentů si přitom školy a neziskové organizace nejčastěji stěžují. Tato péče je individuální, a tudíž pro stát velmi drahá. Dalších 40 milionů korun dostanou školy, které děti ze sociálně slabého prostředí podporují. Zbylých 12 milionů je určeno na podporu při začleňování romských dětí. Až 30 procent malých Romů končí v praktických, dříve zvláštních školách, ačkoliv tyto školy jsou určeny jen dětem s lehkým mentálním postižením. Do speciálních škol, po nichž pak nemají možnost dosáhnout na vzdělání s maturitou, jsou přitom romské děti často umisťovány jen kvůli horším sociálním návykům, nebo proto že se jim rodiče tolik nevěnují. Na dotaz ČTK, kolik peněz šlo na podporu Romů a postižených žáků v minulých letech, ale tiskový odbor ministerstva nesehnal odpověď. Za liknavý přístup k řešení romské problematiky je ministerstvo opakovaně kritizováno neziskovými organizacemi, úředníci podle nich neplní přijatou koncepci proti diskriminaci. Také podle rozsudku Evropského soudu pro lidská práva z listopadu 2007 Česko porušilo právo na vzdělání u 18 romských dětí tím, že je neoprávněně zařadilo do zvláštních škol.

Ovzduší v Česku se mírně zlepšilo, smog nad městy však zůstává

Ovzduší v Česku, které už několik dní trápí smog, se ve středu mírně zlepšilo. Pocítili to zejména lidé v Ústeckém kraji a středních Čechách, kde koncentrace škodlivin v ovzduší klesly natolik, že mohl být odvolán signál regulace. Ten naopak stále omezuje činnost průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji, kde rozptylové podmínky zůstaly špatné a hodnoty polétavého prachu až čtyřikrát přesáhly stanovený limit. Ovzduší na celou Českou republikou se od úterý výrazně zlepšilo. Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petra Dvořáka za to může slabý vítr a také takzvané průmyslové sněžení. Inverze by měla trvat ještě týden, pak by měl smogovou pokličku rozfoukat vítr. Zlepšení rozptylových podmínek příznivě ovlivnilo provoz na ruzyňském letišti, i přesto však muselo být kvůli smogu zrušeno šest letů a jeden byl odkloněn. V úterý kvůli špatné viditelnosti pražské letiště zrušilo celkem 21 letů a odklonilo sedm.

Na Staroměstské radnici začala výstava Czech Press Photo 2011

Nejlepší české novinářské fotografie uplynulého roku obsadily tři patra Staroměstské radnice v Praze. Začíná 17. ročník výstavy Czech Press Photo 2011, jež nabídne na 500 reportážních a portrétních snímků od 30 fotografů, kteří se tento rok zúčastnili stejnojmenné soutěže. Expozice bude veřejnosti přístupná od 16. listopadu do konce ledna příštího roku. Stovky barevných i černobílých snímků z českých sídlišť i vzdálených koutů světa návštěvníci radnice mohou zhlédnout v Křížové chodbě, Rytířském sále a v rozlehlých románsko-gotických sklepech. Fotografie zachycují Nory truchlící nad oběťmi masového vraha, bouřlivou atmosféru egyptské revoluce, zkázu po toxickém bahně v Maďarsku nebo demonstrace na severu Čech z letošního září.

Byla objevena nová relikvie sv. Anežky, bude vystavena v Praze

Řád křížovníků s červenou hvězdou objevil novou relikvii sv. Anežky České, jde o část kosti její ruky. Je to jedna z věcí, které budou na výstavě věnované této světici. Novinářům to řekl Marek Pučalík, jeden ze spoluautorů výstavy, která začne v Praze příští týden. Podle Pučalíka relikvii měly v držení klarisky. Poté se dostala do Vídně, kde byla do 90. let minulého století, následně byla převezena do České republiky. Pučalík doplnil, že autenticita relikvie je potvrzena administrativou církve, nikoliv badatelsky. Nadcházející výstava má být velkou připomínkou života svaté Anežky, od jejíhož narození letos uplynulo 800 let. Veřejnosti se tam představí na 300 exponátů, a to včetně zápůjček ze zahraničí. Velký zájem o sv. Anežku Českou vzbudilo už loni v únoru neúspěšné hledání jejích ostatků v pražském kostele sv. Haštala.

V Brně vrcholí oprava slavné funkcionalistické vily Tugendhat

V Brně-Černých Polích vrcholí oprava funkcionalistické vily Tugendhat, která je na seznamu světových památek UNESCO. Otevřena bude příští rok 29. února, přičemž první skupiny turistů do ní začnou proudit od března. Obnovené jsou obklady i podlahové krytiny, zrestaurována je kotelna, upravena jsou okna a dveře, hotova je i zahrada. K nejnáročnějším patřila rekonstrukce kotelny, jejíž součástí jsou dva kotle značky Strobell. Obnoven je i speciální výtah, kterým se z kotelny vyvážel popel. V celé vile se dokončují interiéry. Stavební práce by měly být hotovy do konce ledna příštího roku, kdy dodavatel - firma Unistav začne s předáváním objektu městu. Nyní vrcholí práce na interiérech. Téměř v každé místnosti lze najít nějakou zajímavost, ať již v podobě jedinečného technického či architektonického řešení, nebo použitých materiálů. Vila vznikala podle plánů architekta Ludwiga Miese van der Rohe na pozemku v brněnských Černých Polích od června 1929. Rodina Tugendhatových se dovnitř nastěhovala v prosinci 1930. Domu si užila jen osm let. V obavě před nacisty emigrovala. Vila se rekonstruuje od loňska. Projekt přijde na 165 milionů korun.

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř vydali nové CD Alchymisti

Nové písničkové album Alchymisti pokřtila v Praze autorská dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Deska vznikla ze známého televizního pořadu pro děti Hodina zpěvu a obsahuje 16 skladeb s názvy jako Kolony, Vinná muška, Zalévám květiny nebo Pánbíčku, stůj při mně. Po křtu, na němž zazněla v podání autorů notoricky známá píseň Dělání, dělání, se uskutečnila autogramiáda. Pořad Hodina zpěvu připravuje Svěrák s Uhlířem bezmála 20 let. V říjnu vydali knihu Když je pěkné počasí, která obsahuje nejen hravé texty, ale i akordy a noty. V textech zhudebnili například své pocity ze stáří a s ním spojenou zapomnětlivost. Svěrák a Uhlíř spolupracují již bezmála 45 let. Během této doby vydali bezpočet hudebních nosičů, video-zpěvníků a knih a složili na 400 písniček, z nichž řada během let zlidověla.

Biskup Malý bude ve čtvrtek sloužit mši za Ivana Martina Jirouse

Pražský světící biskup Václav Malý bude ve čtvrtek od 11:00 sloužit v kostele sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí v Praze zádušní mši za zesnulého básníka a přední osobnost českého undergroundu Ivana Martina Jirouse. ČTK to řekli pracovníci duchovní správy kostela. Jirous, známý pod přezdívkou Magor, zemřel minulý týden ve věku 67 let. Jeho pohřeb se uskuteční v sobotu v Kostelním Vydří na Jindřichohradecku. Jirous byl velkým odpůrcem komunistického režimu. Do povědomí lidí se dostal zejména v souvislosti s undergroundovou kapelou The Plastic People of the Universe, od roku 1967 byl jejím uměleckým vedoucím. Uspořádal řadu ilegálních či pololegálních koncertů, výstav a dva festivaly. Podepsal Chartu 77. Za svou činnost byl v 70. a 80. letech minulého století opakovaně vězněn, dohromady to bylo osm let, pět měsíců a tři dny. Odborníci oceňují jeho básnické dílo.

Ze sportu

Čeští fotbalisté se popáté za sebou představí na mistrovství Evropy. Tým Černé Hory po páteční domácí výhře v Praze 2:0 porazili i v barážové odvetě na jeho hřišti v Podgorici. Vítězství 1:0 zařídil v 81. minutě Petr Jiráček. Šampionát se uskuteční příští rok v červnu v Polsku a na Ukrajině, los bude 2. prosince v Kyjevě.

Hokejový brankář Dušan Salfický zůstane v Karlových Varech až do konce roku. Energie původně získala devětatřicetiletého dvojnásobného mistra světa na hostování z prvoligového Ústí nad Labem jako náhradu za zraněného Lukáše Mensatora do listopadové reprezentační pauzy.

Volejbalisté Odoleny Vody po desetisetovém maratónu jako první postoupili do čtvrtfinále Českého poháru. Poslední tým extraligové tabulky sehrál obě utkání třetího kola v Palkovicích na Frýdeckomístecku hned za sebou a jen v sedmi hráčích vydřel dvě výhry 3:2.

Počasí na čtvrtek:

Očekáváme zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, většinou mrznoucí. Ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Zpočátku ojediněle, postupně místy, jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně C., při zmenšené oblačnosti až 6 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 2 stupňů C.