Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Vláda se dohodla s církvemi na 17letém přechodném období

Zástupci církví a státu se dnes na společném zasedání shodli na délce přechodného období vzájemné majetkové odluky. Bude trvat 17 let. První tři roky bude stát na platy duchovních a církevní administrativy přispívat ze svého rozpočtu plnou částkou, tedy zhruba 1,4 miliardy ročně. Od čtvrtého roku se částka každoročně sníží o pět procent, řekl na tiskové konferenci po jednání ministr kultury Jiří Besser. Délka přechodného období byla posledním nedořešeným bodem, který zbyl k projednání od minulé schůzky zainteresovaných stran, která se uskutečnila v polovině srpna. Dneškem tak skončilo vyjednávání mezi vládní a církevní komisí. Nyní se přípravou patřičných právních norem budou zabývat vláda a sněmovna. Návrh vládní komise o majetkovém vyrovnání církevní hodnostáři přijali už na předchozí schůzce. Vedle navrácení 56 procent majetku se zástupci vlády předběžně zavázali také k finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, jež se bude vyplácet po dobu 30 let. K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají ovšem výhrady koaliční Věci veřejné a odmítá ho i opoziční ČSSD a KSČM. Rozsah převodu majetku a výše doprovodné finanční kompenzace podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky neodpovídá aktuálním rozpočtovým možnostem země.

Čeští zemědělci jsou podle Václava Klause příliš závislí na dotacích

Čeští zemědělci jsou podle prezidenta Václava Klause příliš závislí na dotacích, na státu a politicích, což jsou riskantní veličiny. Bylo by daleko lepší, kdyby byli závislí na stabilní poptávce po svých produktech. Řekl to při dnešním zahájení agrosalonu Země živitelka. Reagoval tak na chválu ministra zemědělství Ivana Fuksy, podle kterého se v posledním roce podařilo získat rekordní dotace. Čeští zemědělci na tom podle ministra Fuksy nebudou hůře ani v příštím plánovacím období. Podle Václava Klause se ukázalo, že čeští zemědělci umí vyrábět a získávat dotace, že poptávka je docela slušná, že díky tomu rostou ceny i zisk, což je zcela nová situace českého zemědělství. "Nejdynamičtější veličinou, kterou v českém zemědělství máme, jsou ale dotace," poukázal. "Doufám, že se to s dotacemi nebudeme přehánět. Po pádu komunismu bylo naším pilotním projektem eliminovat všechny možné i nemožné dotace, abychom se teď radovali z toho, že jich je stále více, je velmi dvousečná zbraň," uvedl. Nepřál by si, aby nejúspěšnější plodinou pěstovanou na českých polích byly solární panely.

V Českých Budějovicích začal největší český agrosalon Země živitelka

Na českobudějovickém výstavišti dnes začal největší agrosalon v zemi. Potrvá do úterý. Krytá výstavní plocha českobudějovického výstaviště se zdvojnásobila. Prezident Václav Klaus při zahájení agrosalonu otevřel nový pavilon T. Rozkládá se na 6050 metrech čtverečních. Je zajímavý především svou polyfunkčností, budou se v něm konat také kulturní a sportovní akce. Na 38. ročníku Země živitelky se představí přes 770 vystavovatelů a obchodníků ze 27 zemí. Slavnostního zahájení se zúčastní prezident Václav Klaus, který předá výrobcům kvalitních produktů certifikáty národní značky Klasa a Český výrobek. Prezident pak spolu s dalšími hosty otevře nový multifunkční pavilon T, kterým se zdvojnásobila krytá plocha výstaviště. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastní i ministři zemědělství rozšířené Visegrádské čtyřky, kteří od středy v Českých Budějovicích rokují o společné politice EU po roce 2013. České ministerstvo předá na výstavě ceny za vědu a výzkum. Sobotních národních dožínek se zúčastní mimo jiné premiér Petr Nečas. Země živitelka tradičně prezentuje celý zemědělsko-potravinářský sektor a několik let věnuje pozornost rozvoji venkova. Výstava je rozdělena do jednotlivých oborových dnů, provázet je budou tematické semináře, konference i besedy.

Ministři zemědělství V4 jsou proti změnám přímých plateb států EU

Ministři zemědělství zemí takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, a jejich kolegové z Rumunska, Slovinska a Bulharska vyzvali Evropskou komisi, aby přehodnotila navrhovaný způsob dorovnání přímých plateb od roku 2012. Unijní návrh počítá s tím, že přímé platby ve starých i nových členských zemích budou od příštího roku vyrovnané. Zatímco ale národní doplňkové platby, takzvané top-up, mají být v nových zemích omezeny, v původních členských státech unie má být část přímých plateb převedena na rozvoj venkova. Po podpisu společné deklarace to v Českých Budějovicích řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Od příštího roku se přímé platby ve starých členských státech EU sníží o deset procent, které budou převedeny na rozvoj venkova. Nové země, které omezí národní doplňkové platby, ale protestují proti tomu, že těchto deset procent na rozvoj venkova nedostanou.

Česko zruší do konce roku 2013 kojenecké ústavy

Kojenecké ústavy budou do konce roku 2013 v České republice zrušeny. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vytvoří do té doby alternativy pro vývoj dítěte v náhradním rodinném prostředí, řekl dnes ministr Jaromír Drábek (TOP 09). V ČR je 34 kojeneckých ústavů, loni jimi prošly přes 2000 dětí. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí. "Chceme do konce roku 2013 dosáhnout toho, aby děti nebyly umisťovány do ústavní péče, pouze do péče individuální. K 1. lednu 2014 nebude umístění dětí do tří let možné, do roku 2016 toto omezení rozšíříme na děti až do sedmi let věku," doplnil ministr. Připomněl, že ústavní péči ruší i další evropské země tím, že mění věkovou hranici pro umístění dětí. Například v Polsku stanoví k roku 2015 tuto hranici na sedm let a od roku 2019 dokonce na deset let. "Španělsko v těchto dnech zveřejnilo, že ustoupí od umisťování dětí do šesti let do ústavu," uvedl ministr Drábek.

Sociální výbor sněmovny odsouhlasil exekuce na sociální dávky

Sociální výbor odsouhlasil novelu zákona, která rozšíří možnost exekucí na sociální dávky. V současnosti je možné postihnout tímto způsobem lidi pobírající rodičovský příspěvek a sociální příplatek. Pokud novelu schválí sněmovna, Senát a podepíše prezident, bude možné uvalit exekuce i na příspěvek na živobytí ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi. Exekutoři však nebudou moci odebrat celou dávku. Budou muset dlužníkům a jejich rodinám ponechat částku rovnající se existenčnímu minimu. Dlužníci také budou moci předtím uzavřít dohodu o srážkách. Ta jim umožní stanovit si splátkový kalendář a dojednat si lepší podmínky. "Při současné právní úpravě jsou lidé pobírající sociální dávky prakticky nepostižitelní. Naším cílem je přivést je k odpovědnosti," uvedla při projednávání návrhu předkladatelka Ivana Řápková (ODS). Ta je známa svým nekompromisním přístupem vůči dlužníkům z řad příjemců sociálních dávek ještě z doby, kdy byla chomutovskou primátorkou.

Rada seniorů ČR považuje růst důchodů za nedostatečný

Rada seniorů České republiky považuje vládní návrh valorizací penzí pro rok 2012 za nedostatečný. Průměrný důchod se má podle návrhu vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) zvýšit v průměru o 259 korun, to podle rady ale nepokryje růst životních nákladů důchodců. ČTK to dnes sdělil předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes. "S ohledem na založený růst životních nákladů důchodců, zvýšení plateb za léky, poplatky v nemocnicích a skokový nárůst nákladů na bydlení považuje Rada seniorů České republiky vládní návrh valorizací penzí pro rok 2012 za nedostatečný," uvedla rada. Podhodnocená valorizace prý nejvíce ohrozí starší seniory a nízkopříjmové skupiny. Rada vyzývá vládu, aby co nejdříve předložila zvláštní zákon k jednorázové výplatě penzí, který by vykompenzoval očekávaný růst životních nákladů u podprůměrných penzí. Rada také odmítla "kartový experiment MPSV", kdy by museli důchodci pro penzi k bankomatu. Průměrný důchod by se měl od ledna zvýšit ze současných 10.557 na 10.816 korun, tedy o 259 Kč.

Pavel Dobeš: Pokud budou další peníze, půjdou na silnici Ostrava - Opava

Pokud se ministerstvu dopravy podaří ve vládě prosadit navýšení financování výstavby dopravní infrastruktury v ČR pro příští rok, půjdou peníze prioritně také na dostavbu silnice mezi Ostravou a Opavou. Ministerstvo by rovněž počítalo s dokončením prodloužené Místecké ulice I/56 v Ostravě. Při své návštěvě Moravskoslezského kraje to dnes řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). V budoucnu budou klíčovými stavbami - obchvat města Frýdku-Místku a výstavba úseku silnice I/11 na Třinecku směrem na Slovensko. Podle ministra dopravy však musí pro příští roky dojít k navýšení Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého se výstavba nových silnic financuje. "Pokud se podaří najít finanční prostředky na dopravní infrastrukturu a změnit rozpočtový rámec ze 37 nejlépe na 49 miliard pro rok 2012, tak po diskusi s krajem budeme schopni najít prostředky na stavbu úseku I/11 Mokré Lazce - hranice okresu Opava a prodloužení Místecké, silnice I/56 v Ostravě, aby mohly být zařazeny v příštím roce do výstavby," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Za napadení místních skupinou Romů v Rumburku obviněn sedmý muž

Policie dnes zadržela a obvinila pětadvacetiletého Kamila Cepera, kterého hledala kvůli nedělnímu napadení skupinky místních lidí v Rumburku dvaceti Romy. Nad ránem se přihlásil sám na služebnu na Pardubicku. Dva z útočníků už si obvinění vyslechli a jsou ve vazbě. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce také stíháni, tři z nich jsou mladiství. Po Ceperovi bylo od neděle vyhlášené celostátní pátrání, policie ho podezírá z toho, že byl jednou z ústředních postav celého útoku. Zatím zůstává zadržený a v pátek se zřejmě rozhodne o jeho vzetí do vazby. Skupina až 20 Romů v neděli nad ránem podle policie napadla cestou z baru šestici jiných mladíků. Když se schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže ztloukli teleskopickými obušky. Incident rozdmýchal napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které prý na sever Čech v poslední době sestěhovávají realitní společnosti. Situaci v regionu uklidnilo povolání 50 policejních těžkooděnců, kteří druhou noc hlídkovali v ulicích Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova a Nového Boru. Policie si jejich přítomnost pochvaluje, kriminality prý výrazně ubylo.

Tatra chce dodávat auta kanadské armádě

Kopřivnická Tatra se zapojila do tendru na dodávku 1500 vozů pro kanadskou armádu. Hodnota zakázky je 1,22 miliardy amerických dolarů (zhruba 20 miliard korun). Tatra jde do soutěže s nákladním vozidlem ATX, které postavila společně s americkým výrobcem Navistar. Informuje o tom server Ekonom.cz. Tatra pro nové vozidlo zajišťuje svůj unikátní podvozek a kabinu, zbytek vyrábí společnost Navistar. Ta jen v USA kontroluje čtvrtinu trhu s těžkými nákladními automobilly a několik vojenských kontraktů v Kanadě už získala. Šance, by Tatrovka i díky Navistaru v tendru uspěla, se tedy podle serveru mohou zdát velké. Do soutěže se přihlásilo ještě pět dalších společností. Je mezi nimi největší výrobce zbraní na světě, britsko-americká společnost BAE Systems, která už dříve kanadské armádě prodala desítky svých obrněných vozidel. Zájem mají také německé společnosti Daimler a Rheinmetall, americký výrobce Oshkosh a francouzská automobilka Renault. Vítěz by měl být vyhlášen počátkem roku 2013.

Nejlepší maturanti jsou z Prahy, nejhorší z Ústeckého kraje

Při státních maturitách dopadli nejlépe studenti z Prahy, Královéhradeckého, Jihomoravského kraje a Vysočiny. Nejhorší výsledky byly v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že do konce srpna dostanou všechny školy zprávu o tom, v čem jejich studenti vynikají či zaostávají. Analýzu se srovnáním škol v regionu dostanou také hejtmani krajů, mohou podle ní rozhodovat o případných změnách v síti škol. U letošních státních maturit propadla nebo nebyla připuštěna pětina žáků. Výsledky podle krajů prý překvapily třeba tím, že školy Moravskoslezského kraje, kde je mnoho dětí z problémových rodin, si nestojí nijak špatně. Kraj je podle výsledků maturit až šestý od konce. Naproti tomu je prý zarážející propad Středočeského kraje, kde se očekávaly lepší výsledky, byl však čtvrtý od konce. Ve zprávách pro školy prý bude kromě srovnání se zbytkem ČR také srovnání jednotlivých tříd dané školy a také srovnání se všemi třídami stejného oborového zaměření z celé republiky. "Učitelé tak budou moci zjistit, která témata nebo které učivo bylo silnou nebo naopak slabou stránkou jejich žáků," uvedlo centrum pro přípravu maturit Cermat. Žebříčky jednotlivých škol ale nechce ministerstvo sestavovat.

Soud dal Syndikátu novinářů novou šanci na miliony od státu

Nejvyšší soud (NS) dal Syndikátu novinářů novou šanci na náhradu za to, že mu stát v 60. letech slíbil vybudování nového sídla a smlouvu dosud nesplnil. Syndikát žádá více než 300 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 1 v roce 2009 syndikátu vyhověl, odvolací Městský soud v Praze se ovšem postavil na stranu státu a označil nárok za promlčený. NS teď poslední verdikt zrušil a vrátil případ městskému soudu k novému projednání, zjistila ČTK z rozhodnutí zveřejněného v internetové databázi. NS rozhodl v srpnu bez veřejného jednání. Celý spor má počátek v roce 1967. Tehdejší Svaz československých novinářů převedl do vlastnictví státu dvě své budovy nad Václavským náměstím, na jejichž místě později vyrostla novostavba Federálního shromáždění. Stát se na oplátku zavázal, že novinářské organizaci postaví nové sídlo v proluce u Jiráskova mostu. Do té doby získali novináři k bezplatnému užívání dva domy v Pařížské ulici. Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo.

Ctirad Mašín byl pohřben v Clevelandu

Český protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl dnes s vojenskými poctami pohřben v americkém Clevelandu ve státě Ohio. Smutečního obřadu se kromě Mašínova bratra Josefa, který byl rovněž členem jejich protikomunistické skupiny, jejich sestry Zdeny, příbuzných a českých i amerických přátel zúčastnil český ministr obrany Alexandr Vondra. Ten oba bratry vyznamenal nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa. Ctirad Mašín, starší z obou bratrů, zemřel v Clevelandu v rodinném kruhu po delší nemoci 13. srpna, pouhé dva dny po svých 81. narozeninách. Do Čech se, stejně jako jeho bratr, nikdy nepodíval ani po roce 1989 s odůvodněním, že jejich rodná zem nezpřetrhala právní i jiné vazby s komunistickým režimem. V ČR nechtěl být ani pohřben. Alexandr Vondra ve svém vystoupení nad rakví prohlásil, že oba bratři nechtěli jen trpně přihlížet násilí, které po roce 1948 komunistická strana rozpoutala proti občanům Československa. "Nechtěli být pasivními diváky vraždění a zotročování bezbranných občanů jen za vyjádření svobodného názoru a oddanost ideálům demokracie," řekl ministr. Dodal, že odchodem Ctirada Mašína ztrácí Česká republika muže, jemuž patří čestné místo v jejích novodobých dějinách. "Je prokázaným hrdinstvím i pevnými mravními postoji příkladem naší současné společnosti," uzavřel ministr Vondra své vystoupení.

Meda Mládková věnuje své nadaci díla za více než 100 milionů

Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková věnuje Nadaci Jana a Medy Mládkových rozsáhlou uměleckou sbírku, která je nyní umístěna v Sovových mlýnech v Praze. Mládková to řekla ČTK. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), kterého Mládková požádala o zajištění všech dědických náležitostí, má soubor středoevropského moderního umění hodnotu více než 100 milionů korun. Mládková, která v září oslaví dvaadevadesáté narozeniny, má americké občanství. V případě jejího úmrtí by tak její majetek mohl připadnout USA. Podle Pospíšila by se to týkalo také části sbírek, které jsou vystaveny v Muzeu Kampa. Konkrétně sbírky středoevropského umění, kterou Mládková shromažďovala se svým manželem Janem. Další část umění, které je v muzeu na Kampě vystaveno, již na konci 90. let Mládková věnovala hlavnímu městu. Jde především o soubor děl Františka Kupky a Jiřího Koláře. Nadace za to dostala na 99 let do užívání Sovovy mlýny. Mládková žila dlouhá léta v zahraničním exilu, vždy se ale cítila být českou vlastenkou.

Otřesy na Chebsku jsou zřejmě začátkem zemětřesného roje

Záchvěvy půdy na Chebsku za poslední dva dny jsou zřejmě začátkem zemětřesného roje. Ten překvapivě přichází už po třech letech od posledního většího výskytu otřesů na Chebsku, zatímco obvyklá je osmi až desetiletá perioda. Podle Josefa Horálka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd bylo ale i v minulosti období, kdy roje přicházely častěji, řekl dnes ČTK. Otřesy na Chebsku se objevily i dnes ráno. Od úterka se země na Chebsku zatřásla několikrát, Zatím asi nejsilnější otřes přišel ve středu ráno a přesáhl tři stupně Richterovy stupnice. Další silnější otřes byl ve středu odpoledne a pak večer po 23:00. Podle automatické lokalizace České regionální seismické sítě se dnes otřásla země u Nového Kostela v 9:05. Otřes měl podle předběžných údajů magnitudo 2,9 stupně. Další dva otřesy byly okolo poledne, jeden s intenzitou 2,4 a druhý 1,9. Epicentrum otřesů je asi kilometr od Nového Kostela na Chebsku v hloubce asi 8,5 kilometru. Poslední výskyt zemětřesného roje zaznamenali seismologové na Chebsku v roce 2008. Tehdy nejsilnější otřesy dosahovaly síly čtyř stupňů.

Gorilka Moja se přestěhuje do Španělska, získá tam partnera

Gorila Moja, první gorilí mládě odchované v pražské zoologické zahradě, se v říjnu přestěhuje do Španělska. Nový domov nalezne v přírodním parku Cabárceno. Získá tam partnera, který pochází z volné přírody. Pražská zoo doufá, že s ním Moja přivede na svět geneticky hodnotné potomky. Sdělil to dnes ředitel zoo Miroslav Bobek. Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první". "Postupem času se stala jednou z největších českých celebrit," poznamenal ředitel zoo Miroslav Bobek. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně si jako třetí český tým v historii zahrají v základní skupině Ligy mistrů. Čeští šampioni do ní postoupili poté, co vyřadili FC Kodaň, kterou v odvetě v pražském Edenu porazili 2:1. Před týdnem v Dánsku svěřenci kouče Pavla Vrby zvítězili dokonce 3:1. Kodaň sice vedla po brance Bolaňose, ale šestým zásahem v letošních předkolech vyrovnal ve druhém poločase Bakoš a v nastaveném čase zajistil Viktorii výhru Ďuriš. Západočeši mají jistotu, že si na podzim v nejlepší klubové soutěži zahrají dalších šest zápasů a jen za účast mezi elitou inkasují asi 226 milionů korun. Jména tří soupeřů se dozví ve čtvrtek při losování v Monaku.

Fotbalisté pražské Sparty musejí v dnešní odvetě 4. předkola Evropské ligy dotáhnout dvougólové manko s rumunským týmem FC Vaslui, nebo se s pohárovou soutěží nečekaně rozloučí. Letenští věří, že porážku 0:2 z venkovního zápasu smažou a navážou na vydařený vstup do sezony.

Majitel Baumitu Jablonec Miroslav Pelta bude kandidovat na předsedu Fotbalové asociace České republiky. Rozhodl se prý na základě podpory dvou nejslavnějších českých klubů Sparty a Slavie. Miroslav Pelta kandidaturu potvrdil v rozhovoru pro ČTK. Uzávěrka přihlášek je dnes. Oficiálně se zatím do boje o post uvolněný Ivanem Haškem přihlásili Dagmar Damková a Jindřich Rajchl.

V Praze se dnes uskutečnilo mistrovství světa v nepříliš obvyklé hře v kostky. Hra zvaná balut je dánskou národní tradicí a soutěže se zúčastnili pouze Dánové, kteří žijí za hranicemi své země. Na šampionátu soutěžilo asi 260 Dánů; rozděleni byli do 49 týmů podle zemí, kde žijí. Na pražském Staroměstském náměstí měly týmy sraz dnes dopoledne a odtud se vydaly na pochod do Obecního domu, kde se soutěž v balutu odehrála. Hráči byli oblečeni do týmových uniforem a doprovázel je vojenský pochodový orchestr.

Noční bouře způsobila nehody vlaků, na Liberecku stouply řeky

Přerušení dopravy na několika frekventovaných silnicích a železničních tratích i srážky vlaků se spadlými stromy má na svědomí noční bouře, která zasáhla celé Čechy. Kvůli velkému objemu srážek byl také na řece Smědé na Liberecku dosažen nejvyšší stupeň povodňové aktivity, který již znamená ohrožení. Hladina řeky zde kolem 08:00 kulminovala na 250 centimetrech, pomalu už ale klesá. První stupeň povodňové aktivity platí také na Řasnici ve Frýdlantu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo na některých místech v Jizerských horách i více než 40 milimetrů srážek během jediné hodiny. Podle ČHMÚ bylo nad územím republiky od středečního odpoledne zaznamenáno zhruba 36.000 blesků, z toho naprostá většina v noci a jen malá část při odpolední bouřce ve středu.

Čtvrteční počasí v Česku:

Jasno až polojasno, odpoledne a večer při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 30 až 34 stupňů Celsia.