Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Tripartita se shodla na zavedení předdůchodů pro některé profese

Tripartita se shodla na zavedení takzvaného předdůchodu, tedy předčasných důchodů pro lidi s namáhavými profesemi. Přispívat by na něj měli zaměstnavatelé. Vláda a zástupci odborů a zaměstnavatelů se ale zatím dohodli jen na základních obrysech plánu. O podrobnostech budou dále jednat. Po jednání tripartity to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle Hanáka zůstává otázkou časový horizont zavedení takzvaného předdůchodu a některé jeho parametry. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil připomněl, že odbory jsou pro co nejrychlejší práci na pravidlech předdůchodu tak, aby byly zavedeny spolu se zbytkem důchodové reformy. Na způsobu řešení takzvaných předdůchodů se už koncem června shodl expertní tým tripartity. Zaměstnanci z namáhavých profesí by podle něj mohli odcházet do důchodu o jeden až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí přitom není dopředu určený. O předdůchodech jednali v minulých dnech také zástupci vlády a opoziční ČSSD. Jednání o předdůchodech patří k těm, ve kterých se vláda a odbory a opozicí rozchází nejméně. Největší spory vedou o zavedení nového pilíře penzijního systému.

Věci veřejné nebudou na Dobeše tlačit kvůli odvolání Bátory

Věci veřejné nebudou na ministra školství Josefa Dobeše (VV) tlačit kvůli odvolání jeho úředníka Ladislava Bátory. Dobeš má podporu předsednictva a za Bátorou si stojí. ČTK to sdělil místopředseda strany Tomáš Jarolím po jednání předsednictva. Podpora úředníka, jehož minulost je spojována s nacionalistickou Národní stranou, by prý ale skončila ve chvíli, kdy vystoupí s dalším kontroverzním mediálním prohlášením. Jarolím tak reagoval na nedávné Bátorovo vyjádření proti pochodu sexuálních menšin Prague Pride. Státní úředník se nesmí chovat jako politický aktivista, uvedl také na adresu Bátorových výroků premiér Petr Nečas (ODS). Personální šéf ministerstva školství a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátora se v dopisech velvyslanci USA Normanu Eisenovi a pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) vyjádřil o průvodu sexuálních menšin jako o akci "pořádané skupinami homosexuálů a leseb, jejichž nároky, vznášené vůči české veřejnosti, značně přesahují rámec pouhé tolerance." Bátoru hájí prezident Klaus a lidé z jeho okolí, například vicekancléř Hájek se netají názory blízkými Bátorovým a průvod homosexuálů také odsoudil. K odvolání Bátory vyzvali premiéra i senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS, ale také aktivisté a zástupci lidskoprávních organizací. Vyčítají mu například to, že se před lety účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Ministr Dobeš se za Bátoru postavil s tím, že je to svědomitý národovec a katolík a neexistují důkazy, že by byl rasista. V dubnu si jej přivedl na ministerstvo jako svého ekonomického poradce, rozhodoval mimo jiné o rušení ústavů ministerstva. Od srpna pak byl Bátora i přes protesty jmenován personálním ředitelem. Jeho úkolem teď bude vybrat do konce roku 23 procent zaměstnanců, které chce Dobeš z úsporných důvodů propustit.

Ministr Drábek změní práci posudkových lékařů, peněz na dávky bude stejně

V rámci sociální reformy chystá ministerstvo práce a sociálních věcí změny, které sníží objem práce posudkových lékařů, celkový objem vyplácených peněz do dávek však zůstane zachován, sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Stát dá ročně na dávky přiznané lékařskou posudkovou službou 90 až 100 miliard korun. V lékařské posudkové službě pracuje 445 lékařů, ročně vydají zhruba 480.000 posudků. Ministr Drábek chce zmodernizovat systém posuzování zdravotního stavu pro přiznání dávek, jako je příspěvek na péči. Chce zajistit ověřování kvality vydávaných posudků, uvedla mluvčí. Většina změn má platit od ledna 2012. Změny posuzování zakotví novela zákona o sociálních službách a zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Změny podle mluvčí uspoří peníze na chod systému vyplácení dávek: sloučením dávek se prý roztříštěný systém zjednoduší. Teď se musí pro každou dávku zdravotní stav hodnotit nově. Pro organizace handicapovaných je chystaná změna v posuzování zdravotního stavu pro příspěvek na péči nebo na mobilitu nepřijatelná. Některé příspěvky pro postižené prý klesnou, zhorší se i podmínky pro jejich udělování, varovaly organizace. Plívová uvedla, že základem nepojistných dávek bude příspěvek na péči. Zpřehlední se posuzování stupně závislosti a umožní další využití posudku pro poskytování dávek pro osoby se zdravotním postižením. Ministerstvo chystá zadávací řízení, chce, aby systém sám uměl odhalit omyly, chybné případy a nežádoucí chování v procesu posuzování žádostí o sociální dávky, na jejichž výplatu má vliv činnost lékařské posudkové služby. Systém ověří posudky s ohledem na podobné případy, tím ubude nesprávných posudků, které vedou k neoprávněné výplatě dávky.

Vláda projedná novelu, která zmírní nároky na odbornost kantorů

Vláda ve středu projedná novelu zákona o pedagogických pracovnících, ta zmírňuje některé striktní požadavky na kvalifikaci kantorů. Například po vystudování učitelství pro 1. stupeň základní školy by tak učitelka mohla pracovat jako kvalifikovaná síla i ve školce. Díky novince by mohlo být víc pedagogů uznáno jako kvalifikovaných a pobírali by vyšší plat. Novela má zvýšit prostupnost mezi jednotlivými kategoriemi pedagogů a vychovatelů. Nově by tak třeba mohli na střední škole učit fyziku lidé, kteří nevystudovali pedagogickou, ale přírodovědnou fakultu a poté si dodělali zkrácené pedagogické studium. Učitel odborného výcviku na střední škole by už také nemusel mít maturitu i výuční list, stačilo by mu jen jedno vysvědčení plus doplnění pedagogických znalostí. Tito lidé, ač třeba s vysokoškolským vzděláním, jsou dosud uznáváni jako nekvalifikovaní. "Je ale pravděpodobné, že někteří pedagogičtí pracovníci, kteří jsou nyní odměňováni jako nekvalifikovaní, budou po změně zákona přeřazeni mezi kvalifikované, a zvýší se tak náklady na jejich odměňování. Tyto možné zvýšené náklady pokryje ministerstvo školství ze svého rozpočtu," konstatuje návrh, který kabinetu přinese ministr školství Josef Dobeš (VV). Ten přitom musí šetřit, kde se dá, pro příští rok totiž slíbil čtyři miliardy navíc na platy učitelů. Kvalifikovaní učitelé mateřských, základních a středních škol dostali pro tento rok 2,1 miliardy korun navíc. Nástupní plat kvalifikovaných pedagogů se zvýšil na 20.000 korun, například učitelka mateřské školy si tak mohla polepšit o 8000 korun.

Vláda projedná platbu příspěvků ČR do kosmické agentury

Ministerstvo dopravy žádá vládu, aby příspěvky za letošní rok a rok 2012 do Evropské kosmické agentury (ESA) zaplatilo ministerstvo školství. To má příslušné peníze připravené na svých účtech a potřebuje pouze patřičný nástroj, který by mu umožnil platbu provést, uvedl vládní zmocněnec pro vesmírný program Galileo Karel Dobeš. Ročně tyto příspěvky dosahují přibližně deseti milionů eur. Návrh projedná ve středu vláda. Platit povinný poplatek Česku ukládá členství v ESA, jejímž členem se ČR stala na konci roku 2008. K úhradě příspěvku se v minulosti zavázalo jak ministerstvo školství, tak ministerstvo dopravy. To ale už dříve nedokázalo ze svých prostředků svoji část závazku uhradit. Vlády členských zemí se mimo jiné zavazují k účasti na volitelných programech ESA. Do konce dubna příštího roku navrhuje ministerstvo dopravy vládě rozhodnout o způsobu určování české účasti ve volitelných programech. Zapojení do těchto programů by mělo odpovídat strategickým zájmům České republiky s důrazem na posilování konkurenceschopnosti země v oblasti technologií a inovací.

Ve sněmovně se scházejí návrhy na změny v reformě zdravotnictví

Ve sněmovně se už scházejí pozměňovací návrhy k vládním předlohám reformujícím zdravotnictví. Ve zdravotnickém výboru se bude příští týden debatovat například o úpravě interrupcí nebo o délce dojezdové doby záchranné služby k pacientům. Z jedné z novel s největší pravděpodobností vypadne nesouvisející ustanovení, které by umožnilo úřadům dál tajit platy a odměny úředníků. ČTK to řekli předseda a místopředseda výboru Boris Šťastný (ODS) a Jiří Štětina (VV). Poslanci nyní projednávají tři reformní kodexy. Jde o návrh zákona o zdravotních službách, předlohu o speciálních zdravotních službách a návrh zákona o záchranné službě. První dva odolaly návrhu opozice na zamítnutí už v prvním čtení. Reforma přináší i takzvaný změnový zákon a novelu o veřejném zdravotním pojištění. Několik pozměňovacích návrhů už dorazilo i k návrhu zákona o zdravotních službách. Podle Šťastného, jenž je zpravodajem tisku, nejsou rázu, že by měly reformu zlikvidovat. Ze změnového zákona navrhne Šťastný vypustit ustanovení změny zákona o poskytování informací, které by vedlo k utajování úřednických platů a odměn. Pozměňovací návrhy se scházejí také k předloze o záchranných službách, která mimo jiné zvyšuje mezní dobu pro dojezd sanitky k pacientovi o pět na 20 minut. Podle zpravodaje tisku ve výboru Štětiny o tom ještě bude diskuse, osobně se přiklání k ponechání 15 minut. Výbor zřejmě předlohu upraví tak, aby se do krajského systému záchranných služeb mohli zapojit na základě smlouvy i soukromí provozovatelé. Další návrh se týká například sociálních podmínek záchranářů. Měly by být stejné, jako je mají členové ostatních složek integrovaného záchranného systému. Obecnou debatu s takzvaným načtením pozměňovacích návrhů k předlohám povedou členové výboru v úterý. Hlasovat by o nich měli na dalším zasedání ve čtvrtek. Sněmovna by mohla projednat reformní zdravotnické zákony ve druhém a zřejmě i třetím závěrečném čtení na schůzi, která by měla začít koncem srpna.

Praha zvýšila rozpočet o 1,55 miliardy na stavbu metra

Rada hlavního města odsouhlasila zvýšení městského rozpočtu o 1,55 miliardy korun. Peníze chce poskytnout jako dotaci pražskému dopravnímu podniku na zaplacení prodloužení trasy metra A z Dejvic do Motola. Novinářům to po jednání rady řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Uvolnění peněz musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. Peníze vedení města vezme z přebytku hospodaření z minulých let. Pokračování trasy metra A z Dejvické do Motola bude stát asi 19 miliard korun. Město ale bude muset počítat také s inflací, s jejím zohledněním by se náklady mohly vyšplhat až na 21,6 miliardy korun. Dalších 1,735 miliardy Kč si vyžádá obnova vozů. Praha chce na stavbu získat několikamiliardovou dotaci z fondů Evropské unie.

Prezident NKÚ Dohnal se nemusí obávat, že by mohl být z funkce odvolán před koncem soudní kauzy

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal se zřejmě nemusí obávat, že by mohl být z funkce odvolán ještě před koncem své soudní kauzy. Teoreticky sice taková možnost existuje, odvolat by ho mohl prezident republiky na návrh sněmovny, podmínkou je ale podnět Kárné komory NKÚ. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala řekl, že je prakticky vyloučené, aby se kárná komora nyní v Dohnalově případu angažovala. Kárná komora NKÚ podle něj oznámení kvůli podezřením souvisejícím s Dohnalem dříve předala policii. Není podle něj možné, aby se kvůli stejné věci nyní scházela. Dohnala Obvodní soud pro Prahu 7 podmíněně odsoudil na osm měsíců za to, že odmítl vydat poslancům potřebné dokumenty pro kontrolu hospodaření úřadu. Rozsudek je součástí již zhruba dvouletého sporu mezi Dohnalem a poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, kteří se snaží hospodaření úřadu zkontrolovat. Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud by Dohnala uznal vinným i odvolací pražský městský soud, po nabytí právní moci rozsudku by jako prezident úřadu skončil. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je nicméně již nyní Dohnalova pozice neobhajitelná. Až do definitivního rozhodnutí soudu však zřejmě Dohnala nikdo bez jeho vůle nedonutí funkci opustit.

Pohřbu Ctirada Mašína ve Spojených státech se za český stát zúčastní velvyslanec v USA Petr Gandalovič

Pohřbu bojovníka proti komunistickému režimu Ctirada Mašína ve Spojených státech se za český stát zúčastní velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. Poslední rozloučení se uskuteční příští týden ve středu. Zda na něm bude přítomen někdo ze členů české vlády, se ve Strakově akademii ještě zvažuje. Někteří o to prý projevili zájem. Mašín zesnul v sobotu ráno ve věku 81 let po delší nemoci. Jako veterán americké armády bude pochován s vojenskými poctami. Smuteční obřad bude podle jeho bratra Josefa Ctirada v Clevelandu. Kondolenční dopis rodině zaslal vedle jiných také ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Premiér Petr Nečas již dříve uvedl, že účast některého ze členů vlády bude v první řadě záležet na rodině zesnulého a na charakteru pohřebního obřadu. Loni zemřel Milan Paumer, další ze skupiny bratří Mašínů. Do Poděbrad přijeli na smuteční obřad vedle Nečase například také šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či předseda VV Radek John.

Zemědělci mají sklizeno 57 pct obilí a 93 pct řepky

Zemědělci mají sklizeno 57 procent osevních ploch obilí a 93 procent výměry řepky. Podobně jako v loňském roce se kvůli deštivému počasí sklizeň opožďuje. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Agrární komora. Průměrné výnosy jsou zatím vyšší než loni. Je sklizeno více než 773.000 hektarů polí s obilím z celkem 1,35 milionu ha osetých pro letošní sklizeň. Ke srovnatelnému datu roku 2010 bylo sklizeno jen 43 procent celkové výměry obilí. V roce 2009 však podíl sklizených polí dosahoval 79 procent, v roce 2008 dokonce 87 procent.

Žebříček: Univerzita Karlova je mezi 1,5 pct nejlepších VŠ světa

Univerzita Karlova patří podle takzvaného šanghajského žebříčku mezi 1,5 procenta nejlepších světových univerzit. Ze 17.000 vysokých škol celého světa skončila na 201. až 300. místě. ČTK to sdělil mluvčí školy Václav Hájek. Žebříček srovnává univerzity podle výsledků ve vědě a výzkumu, nejlépe dopadly vysoké školy z USA. Kromě suverénně nejlepší univerzity z Harvardu se jich v nejlepší dvacítce objevilo ještě 16, například školy z Yale, Princetonu, Berkley nebo Stanfordu. Z neamerických škol se probojovala na pátou příčku britská Cambridge, na desáté místo Oxford a na dvacáté University College London. Ve srovnání s univerzitami ze střední a východní Evropy předstihla Univerzitu Karlovu jen Moskevská univerzita na 74. příčce, zhruba stejně jako UK pak dopadla univerzita z Petrohradu. Podle rektora UK Hampla má ale jeho škola ambici dostat se do první dvoustovky. Specializované centrum Šanghajské univerzity se hodnocení nejlepších vysokých škol věnuje řadu let. Školy se poměřují kupříkladu množstvím držitelů Nobelových cen i dalších významných ocenění mezi učiteli a absolventy, nebo počty publikací tamních kapacit v prestižních vědeckých časopisech. Toto hodnocení je považováno za jeden z nejvlivnějších mezinárodních žebříčků na poli univerzit.

Poslední balíček zaplavených archiválií byl otevřen v Národním technickém muzeu

Poslední zamražený balíček archiválií, které v srpnu 2002 v depozitářích karlínské Invalidovny zalila špinavá povodňová voda, byl rozebrán k vysušení v Národním technickém muzeu (NTM). Uzavřel se tak příběh záchrany promáčených předmětů, které před devíti lety skončily v mrazírnách a rozmrazovány byly postupně. Jinak by je plísně a hnilobné bakterie nenávratně zničily. Od 17. srpna bude záchranné práce v muzeu dokumentovat výstava. Vltavská voda tehdy zaplavila přízemí barokní budovy do výše tří metrů. Cesta k záchraně kulturního dědictví nebyla podle ředitele NTM Karla Ksandra snadná ani levná. Celkové náklady na vysoušení zamražených fotografií, knih a časopisů, plánů, výkresů, modelů a stovek dalších sbírkových předmětů o celkovém objemu 200 kubických metrů byly od roku 2002 25,3 milionu korun. Šlo o 641.000 výkresů a zhruba 7530 archivních kartonů písemností. Podle Ksandra to byl boj s časem; mokré archiválie bylo nutno rychle opláchnout od hrubých nečistot a obalit fólií. Balíky se na paletách odvážely do mochovských a kladenských mrazíren, kde je šokové zamražení na minus 25 stupňů Celsia stabilizovalo. Na minimálních ztrátách mají podle něj podíl ruční práce a individuální přístup ke každému dokumentu. Z fotografií je nutno ještě ve vlhkém stavu pořizovat digitální kopie, zatímco promáčené tištěné materiály se prokládaly savými papíry a především netkanou textilií. Původně se prý uvažovalo o vysoušení zmrzlých balíků vymrazováním ve vakuu, mikrovlnným zářením či vysoušením v horkovzdušných komorách. Po zkouškách a posouzení bezpečnosti těchto metod pro archiválie byla zvolena pracnější rukodělná metoda, spočívající v ručním rozebírání jednotlivých listů a složek z rozmrznutých balíků. Výsledkem jsou přebrané, suché, čisté a vyrovnané archiválie, které se po desinfekci mohou bez restaurování vrátit do archivů a sloužit badatelům. Po ročním provozu převzal v květnu 2005 nad vysoušecím pracovištěm NTM záštitu Český výbor UNESCO, následující rok je porota soutěže Gloria musaealis ocenila v kategorii Počin roku. O tom, jak práce postupovaly, se mohou zájemci přesvědčit na výstavě Dosušeno v expozici Architektury, stavitelství a designu ve III. patře budovy NTM až do 18. prosince.

Národní divadlo ruší zářijová představení baletního turné bratří Bubeníčků

Národní divadlo (ND) ruší zářijová představení baletního turné bratří Bubeníčků. Tanečník Otta Bubeníček, si zlomil ruku. Produkce nyní jedná o náhradním termínu zrušených vystoupeních. V rámci Bubeníček World Ballet Tour 2011 měla dvojčata Jiří a Otto Bubeníčkovi v historické budově ND odehrát dvě vystoupení 2. a 3. září. Ti, kteří si lístky na představení již zakoupili, můžou buď vyčkat na oznámení nového termínu, nebo v místě zakoupení vstupenek zažádat o navrácení peněz. Pražské publikum si tak bude muset na představení slavné dvojice tanečníků ještě zřejmě několik týdnů počkat. Jen před několika týdny přitom slavná taneční dvojice vystoupila v prostorách renesančního zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku. V rámci Bubeníček World Ballet Tour 2011 bratry doprovází i několik dalších tanečníků z předních evropských baletních souborů z Hamburku, Drážďan nebo Vídně. Kromě autorských projektů si tanečníci pro pražské publikum přichystali i baletní zpracování slavného díla Oscara Wilda Obraz Doriana Graye.

Úspěšný muzikál Bílý dalmatin měl před premiéru na jihu Los Angeles

Úspěšný muzikál Bílý dalmatin, který uvádí pražské divadle Kalich, měl před premiéru v americkém Laguna Beach na jihu Los Angeles. Představení, které jeho autorka Mirjam Landová charakterizuje jako "dospělý muzikál pro děti", se do USA dostalo díky muzikálovému producentovi Stevu Josephsonovi. Muzikál ho zaujal na divadelním festivalu ve skotském Edinburghu. Hudbu k muzikálu složil Petr Günter. Příběh o kamarádství, radosti, ale také smutku a smyslu pomoci druhým vypráví o dalmatinovi, který kvůli závisti zlé čarodějnice přijde o svoje krásné barevné puntíky a vydává se je hledat za pomoci přátel do pohádkové říše. Autorka podle svých slov spolu s Josephsonem přizpůsobila příběh americkému divákovi. "Jsem s výsledkem velice spokojená. Je to neuvěřitelné, diváci na konci představení aplaudovali ve stoje," sdělila producentka a autorka Mirjam Landová. Dodala, že po pěti představeních v Laguna Beach příští jaro plánuje uvedení Bílého dalmatina v Los Angeles a o rok později v New Yorku. Mirjam Landová v Divadle Kalich ještě před Bílým dalmatinem režírovala úspěšný muzikál Touha, který je stále na repertoáru. Stojí také za filmy Kvaska a Tacho. V současné době finišuje s přípravou koncertního turné svého muže Daniela Landy s názvem Vozová hradba, které se uskuteční na podzim ve čtyřech českých a moravských městech.

Sport

Manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer odevzdal analýzu současné situace národního týmu, kterou mu uložilo vypracovat vedení Fotbalové asociace České republiky (FAČR). Členové výkonného výboru nyní budou řešit, jak s ní naloží. Výkonný výbor nařídil Šmicrovi, aby vypracoval zprávu po prohře 0:3, kterou utrpěla reprezentace před týdnem v přípravném utkání v Norsku. V médiích se začalo spekulovat, že po odchodu Ivana Haška z čela českého fotbalu hodlají jeho bývalí kolegové od týmu odvolat trenéra Michala Bílka, ale to se nepotvrdilo. Funkcionáři zadali Šmicrovi úkol shrnout důvody současných potíží mužstva a naznačit možnosti konkrétních opatření. Šmicer poté prohlásil, že součástí analýzy rozhodně nebude návrh na odvolání hlavního kouče. Její obsah zřejmě ještě nějaký čas zůstane tajemstvím. Reprezentaci čeká 3. září další zápas kvalifikace mistrovství Evropy se Skotskem v Glasgow.

V utkání 2. kola fotbalového Ondrášovka Cupu porazila FK Dukla Praha brankou Jirouše z 90. minuty Sokol Brozany 1:0.

Fotbalový útočník Václav Svěrkoš dal svému návratu do Baníku Ostrava punc definitivy. Sedmadvacetiletý bývalý reprezentant, který se před několika dny vyvázal z povinností ve francouzském Sochaux, se svému dřívějšímu klubu z Bazalů upsal na pět let. Počin nejlepšího prvoligového střelce z ročníku 2007/2008 budí údiv. Svěrkoš měl na stole nabídky ze Španělska, Řecka, stály o něj i tuzemské celky. Přesto dal před lukrativnějšími návrhy přednost Baníku, který se svíjí ve finančních potížích a po třech kolech je na posledním místě tabulky.

Na mistrovství Evropy kadetek v basketbalu porazila v osmifinálové skupině E v Cagliari v Itálii Česká republika Slovensko 70:60, po poločase 30:28.

Počasí

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, teploty 24 až 28 stupňů, teplota v 1000 m na horách kolem 20 stupňů.