Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Podle ministra Chalupy by měla zůstat přírodním procesům čtvrtina Šumavy

Do první bezzásahové zóny Šumavy by podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) měla spadat až čtvrtina území parku. Uvedl to v rámci senátní debaty o budoucnosti rezervace, když mluvil o přípravě nového zákona o národním parku. Zákon má podle něj přinést "rozumný pohled na nezásahovou zónu" a řešit například i hospodaření v místech, která by měla být bezzásahová až výhledově. "Představa ministerstva je taková, že první zóna v novém zákonu by proti dnešním 13 procentům měla být někde kolem 24 až 25 procent," uvedl. Diskusi chce ministr vést například o tom, zda má být v takto velké zóně pohyb povolen jen po cestách, nebo i mimo ně. Na 25. srpna svolal Chalupa jednání se zástupci krajů a vědců o tomto dokumentu. Vědci, kteří protestují proti současnému kácení na Šumavě, by si přáli až 30 procent parku bez zásahů. Návrh zákona z Plzeňského kraje, který leží od minulého týdne ve sněmovně, hovoří o 18 procentech. Ministr vyzval strany sporu ke smíru, nepomůže podle něj, když aktivisty budou jejich kritici označovat za ekoteroristy, a na druhé straně se bude přirovnávat ředitel správy parku k diktátorovi. Spor o to, zda kácet v biologicky nejcennějších lokalitách kůrovcem napadené stromy, či nechat napadená místa napospas přírodním procesům, vyvolal na půdě Senátu ostrou diskusi. Zástupci šumavských obcí přinesli petici Zachraňme Šumavu a nechali se slyšet, že nechtějí být pokusnou laboratoří, dívat se s radostí na suchý les a přihlížet degradaci rozvoje šumavských obcí. Senátoři jim ve velké většině dávali za pravdu, kritizovali bývalé vedení ministerstva ze Strany zelených. Zástupci obcí vyzvali politiky k urychlené práci na koncepčních dokumentech. Chalupa jim slíbil diskusi nad návrhem nového zákona. Po koncepčním přístupu volají i ekologové, právě časté změny ve způsobu hospodaření podle nich stojí za problémy na Šumavě. Jaromír Kyzour z ekologického Hnutí Duha v Senátu zopakoval, že správa parku při nynějším kácení podle názoru aktivistů nedodržuje zákony. Podle aktivistů nemá správa ke kácení v místě, které bylo dříve bezzásahovou zónou, nutné výjimky. Podle ředitele parku Jana Stráského výjimky nejsou třeba. Za pravdu mu minulý týden dala i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), na kterou se aktivisté obrátili. Výjimku by podle něho správa mohla potřebovat pro větší plochu. Petici Zachraňme Šumavu inicioval před dvěma lety Svaz obcí Národního parku Šumava. Tvůrci petice, pro kterou získali 13.200 podpisů, jsou pro razantní zásah vůči lýkožroutovi smrkovému. Kroky současného vedení parku i ministerstva životního prostředí svaz šumavských obcí podporuje. Podle předsedy Jiřího Hůlky má Stráský plnou podporu všech šumavských obcí.

Na Šumavě se dál kácelo a protestovalo, padla další žaloba na park

V šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy pokračovalo kácení a odkorňování kůrovcem napadených smrků. Desítky aktivistů se dál snažily dřevařům v práci bránit. Na místě byla i policie. Na protest proti aktivistům a na podporu parku začala lékařka z jihu Čech držet hladovku. Ekologové podali další žalobu proti správě národního parku. Podle mluvčího parku byl v lokalitě plný počet dělníků - 50 dřevařů a 40 odkorňovačů. Práci se jim podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka snažilo komplikovat na 70 aktivistů. Několik jich vylezlo do korun stromů a vytvořili lanovou síť, jíž jsou prý schopni ochránit před kácením i stovky stromů. Proti velkoplošnému kácení horských lesů na Šumavě se postavila evropská federace národních parků Europarc. Šumavské obce, které jsou naopak zastánci zásahů, podpořil Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). "O životním prostředí na Šumavě by primárně měli rozhodovat ti, kteří tam žijí, nikoli ti, kteří tam jezdí na dovolenou, na chalupy nebo si tam zkouší své experimenty. Ostatně od toho, kde lidé žijí, je také pojem životní prostředí odvozen," uvedl předseda SMO ČR Dan Jiránek. Správa parku čelí dalšímu trestnímu oznámení, které na ni podali aktivisté. Podle žalobců z Ekologického právního servisu (EPS) se členové vedení správy parku dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle nich úmyslně postupovali v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny v úmyslu opatřit neoprávněný prospěch dřevařům. Ředitel parku Jan Stráský na pondělní odpoledne svolal schůzku vědců, ekologů, samosprávy, jak ho k tomu vyzval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Mělo by se jí zúčastnit asi 15 lidí. Aktivisté původně oznámili, že na setkání půjdou jen tehdy, pokud bude přerušené kácení. To ale správa parku odmítla. Ve čtvrtek Vozník ČTK řekl, že zástupci ekologů k jednání přijdou. Nelíbí se jim ale příliš výběr účastníků. "Připadá nám, že zastánci obou stran nejsou zastoupeni stejnou měrou. Uvítali bychom, kdyby ředitel Stráský tuto jednací skupinu obměnil," řekl Vozník. Zopakoval, že aktivisté jsou ochotní debatovat, blokádu ale ukončí až tehdy, až se v lokalitě přestane kácet.

Hájek: Karneval homosexuálů je nátlaková akce deviantů

Chystaný pražský karneval homosexuálů je podle prezidentova vicekancléře Petra Hájka nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. V textu, který zveřejnil na serveru Parlamentní listy.cz, Hájek také homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. S takovými názory by podle něj měli opustit ODS, která se označuje za pravicovou stranu. "Nátlaková akce homosexuálů, která proběhne v Praze pod pěkným českým názvem gay parade, totiž není nevinnou legráckou. Je vážnou politickou demonstrací určitého hodnotového vidění světa. Světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli. V němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný pokrok," napsal Hájek. Poznamenal také, že ve světě, který účastníci akce prosazují je jediným "ohroženým druhem typicky běloch, heterosexuál a křesťan". Takzvaným průvodem hrdosti homosexuálů vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, nad nímž převzali záštitu primátor i starosta Prahy 1. Karnevalový pochod gayů, lesbických žen, transsexuálů a příslušníků dalších menšin s názvem Prague Pride se v hlavním městě koná poprvé. Podobných tradičních akcí ve Vídni a dalších zahraničních metropolích se účastní desítky tisíc lidí. Prezident Prague Pride Czeslaw Walek ČTK řekl, že Hájkovy názory považuje za tak okrajové, že na ně snad ani nemá cenu reagovat. "Festival Prague Pride je o radosti, o poznání, o respektu, o hrdosti a toleranci... Názory pana Hájka, Bátory a dalších považuji za marginální, zatuchlé a především neinformované. Očividně neviděli náš program a neznají naše cíle, a dokonce ani náš název," uvedl Walek. Zájemce pozval, aby se přišli sami přesvědčit, že se nejedná o "žádnou nátlakovou akci homosexuálů". Štastný nevidí nic špatného na tom, že pražský primátor akci podpořil. Sám prý také chce, aby Praha nebyla městem maloměšťáků, ale otevřenou metropolí podobně jako Berlín či Londýn. "Z mého pohledu je to reakce nervózní, vynervovaná, hodně přehnaná. Právě takovéto reakce veřejných osob vytvářejí napětí ve společnosti a nepochybně nějakou míru intolerance a antagonismy mezi jednotlivými skupinami lidí. Je to přesně to, co vedlo ke vzniku fašismu v minulém století," řekl Štastný ČTK v reakci na Hájkovo vyjádření. Dodal, že pokud jde o jeho působení v ODS, rady z "hradních předsíní" nepřijímá.

Senát schválil novelu zákona o veřejných zakázkách, která má zprůhlednit tendry v obraně a bezpečnosti

Senát schválil novelu zákona o veřejných zakázkách, která má zprůhlednit tendry v obraně a bezpečnosti. Do českého práva převádí směrnice Evropské unie. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Novela má mimo jiné omezit zadávání veřejných zakázek bez výběrového řízení. Nově by mělo platit, že zadavatelé a hodnotitelé zakázek o objemu nad 300 milionů korun budou muset mít bezpečnostní prověrku. Dosud byla tato hranice na úrovni 500 milionů. Povinná bezpečnostní prověrka u lidí odpovědných za veřejné zakázky nad 300 milionů korun se nově rozšiřuje také na obce a kraje. Novela má rovněž omezit počet zakázek zadávaných bez výběrového řízení s odůvodněním, že souvisejí s obranou a bezpečností. Zákon nově určuje, co je předmětem takových zakázek. Budou to například dodávky vojenského materiálu, stavební práce, služby pro výhradně vojenské účely a "citlivé stavební práce či citlivé služby".

TOP 09 se bude příští týden zabývat kroky ministra Bessera

Postupem ministra kultury Jiřího Bessera (Starostové a nezávislí) v některých otázkách spojených s památkovou ochranou v hlavním městě se zřejmě na svém jednání příští úterý budou zabývat předsednictva TOP 09 i hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Pražští zastupitelé za TOP 09 totiž s prací ministra vůbec nejsou spokojeni a ozývají se i hlasy volající po jeho odchodu z čela resortu. Předseda strany Karel Schwarzenberg nechtěl kontroverzní ministrovy kroky hodnotit, nemá prý o nich dostatečné informace. Kontroverzi nejen uvnitř TOP 09, ale také u odborné veřejnosti vyvolalo například Besserovo nedávné rozhodnutí zrušit památkovou ochranu gotických sklepů u pražské Národní třídy. Archeologové se obávají, že před vyřešením případu počasí sklepy nevratně poničí. Úřady se ale celou věcí zabývají i nadále. Besser také před několika týdny svým rozhodnutím umožnil demolici domu v horní části pražského Václavského náměstí. Experti na architekturu a dějiny umění s tím ale nesouhlasí a ministra vyzvali k obnově řízení. Kritiku si vysloužilo i zrušení Státní opery Praha v její dosavadní podobě či kroky ministra v kauze Nákladového nádraží Žižkov, jež má ustoupit plánům developerů. "Osobně se domnívám, že by měl zvážit své další působení na ministerstvu kultury," řekl ČTK pražský zastupitel Jiří Liška, který zasedá ve výboru pro kulturu. Jeho kolega a šéf pražského zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček si myslí, že ministr by měl zasednout k jednacímu stolu a kroky svého úřadu vysvětlit. Poslanec zvolený za hnutí Starostové a nezávislí v Praze Stanislav Polčák je ale přesvědčen, že je především nutné "nastavit lepší komunikaci mezi ministrem a pražskou organizací TOP 09". Chyby se ale podle Polčáka staly na obou stranách a před jejich medializací bylo potřeba problémy prodiskutovat uvnitř strany. Besser je místopředsedou STAN a Polčák podotkl, že svého spolustraníka musí do určité míry hájit.

V suti z Petrovy boudy pes našel chemikálie, potvrdí to expertizy

Při ohledání sutin shořelé Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, která bude zaslána k provedení chemické expertizy, informoval mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. Hasiči už dříve oznámili, že požár chátrajícího památkově chráněného objektu s největší pravděpodobností někdo založil úmyslně. Z celého komplexu se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Hasiči k malému požáru na Petrově boudě vyjížděli už v druhé polovině července. Jednatel společnosti Snowy Chalet, která dvousetletý, památkově chráněný objekt vlastní, Karel Janda ČTK řekl, že o příčinách vzniku požáru nechce do konce policejního vyšetřování spekulovat. Podle něj firma připravuje projekt na výstavbu nové horské boudy na místě shořelého objektu. O podobě budovy budou majitelé jednat s památkáři a Správou Krkonošského národního parku. Přesto, že Petrova bouda lehla popelem, mohly by se alespoň některé části jejího původního interiéru objevit v nově postavené budově. "Po dohodě s památkáři jsme z boudy odvezli do depozitářů skoro dva nákladní vozy věcí, například hodiny, vitráže či židle a stolky," řekl Janda. Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Policisté začali stíhat Drobilova exporadce Knetiga

Policie obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), z nepřímého úplatkářství. Údajně se ho dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Informaci ČTK potvrdila mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Kauzou se původně začalo zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 na základě trestního oznámení, které podal odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Kriminalisté v případu zahájili trestní řízení pro podezření z pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Prověřují tendr na poradenskou firmu v hodnotě 80 milionů korun. Zatím případ neuzavřeli. Knetigovo stíhání žalobci z kauzy vyloučili kvůli místu spáchání údajného trestného činu. Případ podplácení Michálka ze strany Drobila policie v půlce června odložila. Následně se však dostala do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednala či nejednala na jeho pokyn. Odložení zkontroluje Nejvyšší státní zastupitelství.

Soud vzal do vazby všechny obviněné z brněného gangu expolicistů

Ostravský soud poslal do vazby všech šest podezřelých z gangu kolem expolicistů z Brna. Jsou stíháni za vydírání, korupci a organizovaný zločin. Mezi nimi je i vysoce postavený brněnský policista. Mluvčí soudu Alexandr Dadam řekl, že v Ostravě se případně bude kauza i soudit. Obviněným hrozí tresty v rozmezí od pěti do 12 let. Policie se k případu nechce vyjadřovat, na pátek slíbila tiskovou konferenci. Státní zástupce Martin Brzobohatý případ odmítl komentovat. Okresní soud v Ostravě vazbu projednával na základě rozhodnutí státního zástupce ostravské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství, které případ dozoruje. Šest podezřelých v úterý zadržela policie na Brněnsku a ve středu všechny obvinila. Jeden z nich je zástupce vedoucího územního odboru policie Brno - venkov Rudolf Setvák. Další tři - Eduard Slanina, Petr Křipský a Miloš Almásy dříve u policie pracovali. Zbylí dva obvinění Eduard Polák a Zdeněk Olah k policii nepatřili. Všechny soud vzal do vazby. Jejich advokáti s tím nesouhlasili, důvod obvinění svých klientů odmítli. Slanina, který je nyní vedoucím pracovníkem na finančním úřadu, řekl, že se necítí vinen. Podle zdrojů blízkých vyšetřování je brněnská kauza svojí nebezpečností s rozsáhlostí srovnatelná se známým případem Berdychova gangu. Skupina brněnských policistů byla prý lépe organizována. Údajně vydělávala na vydírání podnikatelů, jejichž kauzy za úplatky "zametala pod koberec". Bývalý ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že o nekalých praktikách v Brně už měl dříve informace. "Již v době vysílání pořadu Na vlastní oči, proto pro mě současná vlna zatýkání není překvapením a jsem přesvědčen, že ještě není u konce," řekl s tím že policejní prezident Petr Lessy se nevyhýba vyšetřování vážných kauz, nezametá je pod koberec a neustupuje ani vyšetřování trestné činnosti příslušníků policie. "Přichází lov velkých ryb, který jsem veřejnosti sliboval," tvrdí John.

Ústecký kraj odmítá plán na spalování kalů v Čížkovicích

Ústecký kraj je zásadně proti tomu, aby se do severních Čech převezlo 110.000 tun toxických kalů z ropných lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě. Ministerstvo životního prostředí je podle kraje chce v regionu uskladnit a poté spálit v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková v tiskové zprávě informovala, že nesouhlasné stanovisko už hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) poslala na ministerstvo. Ministerstvo životního prostředí se ale proti tvrzení kraje, že chce v kraji uskladnit a pak v čížkovické cementárně spálit kaly z Ostravy, důrazně ohradilo. "To není vůbec pravda. Ministerstvo životního prostředí není organizátorem této akce," řekl Petr Kučera z tiskového oddělení úřadu. Podle něj jde o dohodu sdružení Čistá Ostrava, které zajišťuje sanaci ostravských lagun, s čížkovickou cementárnou. Kučera vysvětlil, že Čistá Ostrava požádala o změnu integrovaného povolení v rámci Moravskoslezského kraje a ministerstvo se pouze vyjadřovalo k podmínkám této změny. Podle Ústeckého kraje záměr ministerstva provází celá řada nevyjasněných a diskutabilních aspektů. Rizikem je prý jak dlouhodobé skladování kalů v Ústeckém kraji, tak jeho spalování, které by mohlo být v rozporu s vydaným integrovaným povolením.

Britské velvyslanectví připravilo sportovní odpoledne pro děti

Sportovní odpoledne pro čtyři desítky dětí ze sociálně slabých rodin připravilo na čtvrtek britské velvyslanectví v Praze. Pozvalo je do své malostranské zahrady, kde soutěžily v různých disciplínách. Velvyslanectví zorganizováním zábavného odpoledne také připomnělo, že zbývá jeden rok do olympijských her v Londýně. Velvyslanectví akci pořádalo spolu s organizací Člověk v tísni, která během roku v integračních programech dětem z Prahy, Sokolova či Olomouce pomáhá například s doučováním. V zahradě velvyslanectví družstva dětí závodila například v lukostřelbě, skoku v pytli či na veslařském trenažéru. "Olympijské hry dávají lidi dohromady. My jsme pozvali děti, aby se bavily a dozvěděly se něco o olympijských hrách," řekla velvyslankyně Sian MacLeodová. Na ambasádu pozvala k diskusím s dětmi také medailistu pekingské paralympiády Davida Drahonínského. Britské velvyslanectví uvedlo, že dlouhodobě podporuje úsilí o integraci dětí ze sociálně znevýhodněných rodin do společnosti.

Prazdroj otevřel originální restaurant v Asii, první je v Hanoji

Rostoucí obliba plzeňského piva ve Vietnamu způsobila, že se Plzeňský Prazdroj rozhodl spolu s partnerem otevřít v Hanoji svůj první originální restaurant v Asii. Pilsner Urquell tam má řadu příznivců, loni tam mířilo přes 1500 hektolitrů ležáku, meziročně o třetinu více, řekl mluvčí pivovaru Jiří Mareček. Dříve to byly výhradně plechovky, letos nově sudy. "Asie je nejrychleji rostoucím pivním trhem na světě, zejména díky Číně a Indii. České pivovary se ale chtějí prosadit hodně ve Vietnamu, kde je silné povědomí o našem pivu a zejména na jihu je módní součástí večírků bohatých lidí. Vzhledem k velké vzdálenosti se tam většinou snaží vytvořit spolu s místním partnerem vlastní výrobní kapacitu," uvedl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. V červenci 2008 například plzeňský Lukr Ingeneering a Pivo Praha otevřely ve městě Phan Thiet minipivovar na pláži s roční kapacitou 8000 hektolitrů. Kapacita Pilsner Urquell Original Restaurantu (PUOR), které jsou franšízovým projektem Prazdroje, přesahuje 200 míst. Za půllitr ležáku návštěvníci zaplatí v přepočtu asi 75 korun. Majitelem restaurace je Ngo Hong Chuyen, konzul ČR v Ho Či Minově Městě. V Československu kdysi pobýval jako student a po návratu do Vietnamu začal budovat vlastní firmy. Provozuje už dva pivovary v Hanoji a Ho Či Minově Městě pod značkou Hoavien, které nabízejí sudový i lahvový Pilsner Urquell. "V tehdejším Československu jsem poznal české pivo a po návratu domů mi začalo chybět," uvedl. Otevření podle něj přivítali také Češi a Slováci, kteří pracují v Hanoji. Prazdroj má v Česku 20 restaurací PUOR, přes deset jich má v zahraničí, například v Düsseldorfu, Malmö a na Slovensku.

Ve Zlatých Horách se utkají dvě stovky vojáků na bitevním poli

Zhruba dvě stovky vojáků se v sobotu mezi sebou utkají na bitevním poli ve Zlatých Horách na Jesenicku. Připomenou si tím dvě bitvy mezi pruskými a rakouskými vojáky, které se v těchto místech v 18. století odehrály. Akce je součástí letošního ročníku městských slavností Zlatých dnů, které kromě vojenské přehlídky doprovodí od pátku koncerty i dobový jarmark. Do Zlatých hor se sjedou na dvě stovky vojáků v mezinárodním složení. Chybět nebude dělostřelectvo či jezdci na koních. Diváci mohou sledovat boj na bitevním poli, kde bude rovněž postavená replika vesnice, o kterou se vojska utkají. Vojáci přijedou do města z celé republiky, ale i ze sousedního Polska a také z Maďarska. Kromě samotné bitvy se mohou lidé těšit i na prohlídku vojenského ležení, pořadový výcvik a táborový život. Odpoledne je přichystán pochod vojsk z vojenského ležení. Bitevní pole pod kaplí svatého Rocha u tamního hřbitova obsadí vojáci v 16:00. Třídenní městské slavnosti ve Zlatých Horách začnou v pátek vpodvečer koncerty, které o půlnoci završí ohňostroj. Pořadatelé pro návštěvníky připravili také dobový jarmark s ukázkou historických řemesel, lidé budou moci také zhlédnout výstavu Poválečný život v Cukmantlu objektivem Ferdinanda Práška v městském muzeu.

Sport

Miroslav Januš získal na ME ve sportovní střelbě z kulových a brokových zbraní v Bělehradu první české zlato v seniorské kategorii. Po středečním bronzu ve střelbě na běžící terč zvítězil v další neolympijské disciplíně běžící terč mix. Bronzový medailista z olympijských her v Atlantě 1996 zaznamenal v soutěži, v níž se střídají takzvané rychlé a pomalé běhy, 395 bodů a druhého Emila Martinssona ze Švédska porazil o dva body. Bronz získal po rozstřelu s třemi soupeři Slovák Miroslav Jurčo. Další dva Češi skončili v druhé desítce, Bedřich Jonáš byl patnáctý, Josef Nikl čtyři příčky za ním. Tým obsadil páté místo. Česká výprava v srbské metropoli během tří dnů získala pět medailí včetně dvou zlatých, zatím však čeká na seniorský kov v olympijské disciplíně.

České kvarteto obsadilo na úvod mistrovství Evropy v cross country horských kol čtvrté místo a neobhájilo tak bronz z loňského šampionátu v Haifě. Při neúčasti nejlepšího českého bikera Jaroslava Kulhavého tvořili tým závodník do 23 let Ondřej Cink, junior Radim Kovář a seniorští mistři republiky Tereza Huříková a Jan Škarnitzl. Česká štafeta ztratila na bronzovou Itálii 16 sekund. Pro zlato si dojeli Francouzi necelé dvě sekundy před loňskými šampióny Švýcary. Letošní světová jednička Kulhavý se stejně jako loni na mistrovství Evropy soustředí na individuální závod, v němž bude v neděli obhajovat zlato. V pátek budou o medaile bojovat junioři, v sobotu závodníci do 23 let.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v pohárové Evropě končí. V domácí odvetě 3. předkola Evropské ligy nedokázali smazat tříbrankové z Kypru a s AEK Larnaka jen remizovali 2:2. O góly Boleslavi se postarali v 51. minutě z penalty Jakub Řezníček a v 75. minutě Jan Štohanzl. Vítěz Ondrášovka Cupu tak nenaváže na sezony 2006/07 a 2007/08, kdy hrál v základní skupině Poháru UEFA.

Počasí v pátek

Očekáváme převážně oblačno. V Čechách místy přeháňky, zejména na západě, ojediněle bouřky. Na Moravě a ve Slezsku na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů, v 1000 m na horách kolem 19 stupňů.