Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sněmovna schválila zdanění proudu ze solárních elektráren

Poslanci schválili novelu, která omezuje podporu fotovoltaiky. Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Bezplatné emisní povolenky budou zdaněny 32 procenty a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Vláda se novelou zákona snaží odvrátit hrozbu skokového zdražení elektřiny. S omezením podpory nesouhlasí investoři do solárních elektráren, kteří se bojí, že část z nich zkrachuje. Vláda odhaduje, že kvůli podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů by mohla elektřina pro domácnosti zdražit v příštím roce o více než desetinu a pro firmy téměř o pětinu. Zákon proto zavádí dotace distributorům elektřiny, kteří musí proud z obnovitelných zdrojů vykupovat za vyšší cenu. Zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy má státu vynést až 1,7 miliardy korun. Srážková daň na tržby z prodeje elektřiny má vynést 4,2 miliardy a darovací daně 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun, další miliarda má přijít ze státního rozpočtu. Od roku 2013 by stát financoval podporu této elektřiny nikoli jen z darovací daně, ale přímo z prodeje emisních povolenek určených na léta 2013 až 2020. Novelu nyní dostane k projednání Senát. Pokud ji schválí, dostane ji k podpisu prezident republiky Václav Klaus. Ten již řekl, že nebude blokovat žádné iniciativy v tomto směru.

Nečas:Cena elektřiny v roce 2011 nevzroste o víc než 5,5 procenta

Nárůst cen elektřiny v příštím roce nepřesáhne 5,5 procenta, řekl premiér Petr Nečas krátce poté, co sněmovna přijala novelu omezující podporu fotovoltaiky. Premiér považuje za "nesmírně důležité", že se vláda na tomto návrhu shodla a nalezla konkrétní řešení problému. Kabinet svým postupem podle premiéra zabránil závažným ekonomickým problémům a nebojí se případných arbitráží. "Nedělat nic by znamenalo, že v příštím roce by koncová cena pro domácnosti vzrostla o 12 procent a pro podnikatelskou sféru o 18 procent," zdůraznil premiér. Podobný nárůst by měl podle něj závažné dopady nejen na sociální situaci domácností, ale i na energeticky náročná odvětví průmyslu jako jsou hutě, slévárny, chemický průmysl, petrochemie či gumárenství nebo výroba plastických hmot. Podle něj by v těchto oblastech hrozilo propouštění, odchod investorů, ale i arbitráže.

ERÚ potvrdil snížení výkupních cen do fotovoltaiky o polovinu

Energetický regulační úřad (ERÚ) oficiálně zveřejnil výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok, které výrazně omezí budoucí příjmy investorů do fotovoltaiky. Pro zdroje s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena sníží o více než polovinu, tedy ze současných 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh. Snížení výkupní ceny umožňuje ERÚ novela zákona z letošního roku, která má zabránit dalšímu prudkému rozvoji solárních elektráren. Dosud mohl regulátor měnit výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů jen o pět procent ročně. To však do fotovoltaiky nalákalo řadu investorů s vidinou vysoké státní podpory garantované na 20 let. ERÚ očekává, že se snížením výkupní ceny v příštím roce omezí investice do fotovoltaiky o několik stovek megawatt. V příštím roce má navíc začít platit zákon, který zruší cenové zvýhodnění solárních elektráren umístěných na zemi a umožní podporu jen střešním panelům. Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku na začátku listopadu přesáhl 1000 MW a ke konci roku podle ERÚ zřejmě překročí 1600 MW.

Sněmovna začne měnit ústavu a loterijní zákon asi až v prosinci

Návrhy ČSSD na uzákonění pravidel referenda nebo ústavní novelu o zavedení přímé volby prezidenta začne sněmovna projednávat asi až v prosinci. Ve stejném měsíci se bude zabývat i trojicí novel loterijního zákona včetně vládní předlohy, která má dát obcím právo regulovat vyhláškami další hazardní hry v hernách. I když jsou na programu aktuální schůze dolní komory, poslanci nyní jejich posuzování nezahájí. V úvodu jednání sněmovny to oznámila její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) s tím, že se na tom před začátkem schůze dohodli zástupci čtyř poslaneckých klubů. Poslanci tak schválili pouze vládní novelu cizineckého zákona, která mimo jiné zavádí povolení k pobytu s biometrickými údaji, a omezení podpory slunečním elektrárnám, které má zabránit výraznému zdražení elektřiny v příštím roce. Pro odklad projednávání všech ostatních zákonů se poté vyslovilo 93 ze 154 přítomných poslanců, přičemž pro byli v podstatě pouze zástupci vládních stran. Mezi odloženými předlohami jsou například vládní návrhy na zlepšení výběru mýtného nebo na snížení sazby daně z nemovitosti za parkoviště nebo výstavní plochy na polovinu. Z návrhů ČSSD si na rozhodnutí sněmovny počkají také zákony o zrušení listinných akcií na majitele nebo o přiznání k registrovanému majetku.

ČSSD neplánuje v Senátu úsporné zákony blokovat dlouhými projevy

Senátoři ČSSD neplánují podle svého místopředsedy Marcela Chládka oddálit schvalování vládních úsporných zákonů v horní komoře parlamentu dlouhými projevy, bez boje se ale nevzdají. "Není účelem dlouho hovořit, ale spíše efektivně a účelně, takže určitě nepůjdeme cestou nějakých dlouhých vystoupení bez náplně, ale naší snahou bude k tomu říci naše výtky a výhrady," řekl Chládek po jednání senátorského klubu ČSSD. Sociální demokraté podle něj zásadně nesouhlasí jak s obsahem návrhů, tak i s jejich schvalováním v režimu zrychleného jednání, což je senátní termín pro stav legislativní nouze ve sněmovně. Senátoři ČSSD budou upozorňovat na právní nedostatky, které podle sociální demokracie vládní návrhy mají, a budou se případně snažit prosadit změny v předlohách. "Rozhodně neprodáme svoji kůži lacino," poznamenal Chládek. Přiznal, že ČSSD kvůli dosavadní pravicové většině v Senátu nemá sílu své záměry prosadit.

Pospíšil dočasně zbavil Kučeru funkce soudce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dočasně zprostil výkonu funkce soudce místopředsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Kučeru. Udělal to kvůli kárnému řízení, ve kterém šéfka NS Iva Brožová žaluje Kučeru z ovlivňování vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a někdejšího šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. V září ho pražský vrchní soud nepravomocně uznal vinným. "Zproštění výkonu funkce potrvá do pravomocného skončení kárného řízení," uvedla Palečková s tím, že ministr jednal na návrh Brožové. Důvodem kárné žaloby Brožové na jejího podřízeného byly tři Kučerovy schůzky s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na setkáních se Kučera podle Brožové údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům". Kárný senát vrchního soudu rozhodl, že místopředseda NS porušil povinnosti soudce, protože ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů. Nepravomocně zbavil Kučeru funkce soudce. Kučera trvá na své nevinně, proti verdiktu se odvolal. Protože mělo jeho odvolání odkladný účinek, doposud ve funkci setrvával. Jeho případem se bude muset zabývat kárný senát Nejvyššího soudu. Podle Brožové i Kučery by mohl stihnout kauzu projednat ještě předtím, než na konci roku bude muset Kučera kvůli věku v justici skončit. Pokud by se pravomocný rozsudek nestihl, řízení by bylo zastaveno.

MZ nechce zvýšit ve vyhlášce platby za léčení

Ministerstvo zdravotnictví neplánuje zvýšit ve vyhlášce na příští rok peníze pro lékaře a nemocnice a nesouhlasí ani s tím, aby lékaři vybírali od pacientů v hotovosti jenom proto, že si myslí, že by jim pojišťovny měly platit víc. Novinářům to řekl ekonomický náměstek ministra Petr Nosek. Uvedl, že když to pojišťovnám umožní jejich příjmy, mohou za léčení zaplatit i víc, než určí vyhláška. Zařízení si to s pojišťovnami mají vyjednat sama. Zástupci lékařů, nemocnic a dalších druhů péče se dnes v sídle České lékařské komory domlouvají na společném postupu, jak vymoci od zdravotních pojišťoven příští rok více peněz. Nemocnice se obrátily na premiéra Petra Nečase (ODS) s prosbou o pomoc, péče o nemocné je prý ohrožena, hrozí uzavírání nemocnic. Premiér jim vzkázal, že je možné rozdělit pouze to, co je k dispozici. Návrh vyhlášky je v připomínkovém řízení, ministerstvo čeká do čtvrtka připomínky, pak rozhodne. "Vyjádření ambulantních specialistů o vybírání beru jako rétoriku v procesu vyjednávání, zjevně se snaží vyvinout tlak, aby jim ministerstvo vyhovělo," řekl náměstek. Připomněl, že ministerstvo nemůže ovlivnit, kolik peněz do systému jde. Nepodařilo se mu prosadit, aby stát zvýšil příští rok pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. Navržená vyhláška tedy mírně omezuje příjmy všem. Vyhláška stanoví minimální úhrady a nechává podle Noska prostor pro dohodu lékařů a nemocnic se zdravotní pojišťovnou, aby jim platila i víc.

Na důchody chybělo na konci září 24,6 miliardy korun

Na důchody chybělo na konci září 24,6 miliardy korun. Výběry na nemocenské pojištění jsou naopak 1,2 miliardy Kč v plusu. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni byl účet důchodového pojištění ve stejném období v minusu 20,5 miliardy korun, předloni 6,3 miliardy v plusu. Rostoucí zatížení důchodového systému způsobuje především stárnutí populace. Podle vládních stran je stávající způsob spoření na penze neudržitelný, chystají proto důchodovou reformu.

Na většinu rozestavěných silnic na severní Moravě prý peníze jsou

Na další budování většiny rozestavěných silnic a železnic v Moravskoslezském kraji budou v příštím roce peníze. Ministerstvo dopravy plánuje, že v regionu proinvestuje v roce 2011 celkem šest miliard korun. Výjimkou je silnice mezi Ostravou a Opavou, kde je vyčleněno pouze 30 milionů korun na konzervaci stavby. Na mezinárodní konferenci Transport 2010 to řekl náměstek ministra dopravy Ivo Toman. S dalším pokračováním výstavby silnice mezi Opavou a Ostravou počítá ministerstvo až v roce 2012 a 2013, kdy je v rozpočtu vyčleněno celkem 2,2 miliardy korun. Moravskoslezský kraj měl při rozdělování peněz na silnice pro příští roky výhodu, protože hodně staveb je rozestavěných. "Vlastně jedna desetina peněz na stavby silnic a železnic půjde příští rok do Moravskoslezského kraje, krajů přitom máme čtrnáct," podotkl Toman.

Ministerstvo upustí od zápisného, když to nepodpoří rektoři

Ministerstvo školství upustí od návrhu zápisného na veřejných vysokých školách, pokud jej nepodpoří rektoři ani veřejnost. Novinářům to po jednání s rektory řekl náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký s tím, že peníze ze zápisného by stejně nepokryly schodek v rozpočtu univerzit. Proto prý hledají jiné cesty, jak školám přilepšit. Návrh zápisného v maximální výši 6000 korun ročně představilo ministerstvo před dvěma týdny, okamžitě se však zvedla vlna kritiky od škol i studentů. "Zápisné byla jenom jedna z možností, kterou my jsme dělali jenom kvůli vysokým školám... ten problém to neřeší, takže zrovna tak ústup od toho nebude zas tak strašná ztráta," uvedl dnes Koucký a dodal, že definitivně o zápisném rozhodnou až poté, co obdrží stanovisko České konference rektorů. I pokud by bylo zápisné zavedeno už příští rok, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy. Poplatek v maximální výši 6000 korun ročně navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít platit už od příštího akademického roku. Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné by mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.

MZV: ČR bohatne, má zaplatit o 38 milionů víc na mírové mise OSN

Česká republika bude muset platit víc peněz na mírové operace OSN, protože byla zařazena do skupiny bohatších zemí. Řekl to mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Letos má vláda dát OSN 117,4 milionů korun, tedy o 38,5 milionů korun víc než loni. O navýšení českého příspěvku má ve středu jednat vláda. Loni činil český příspěvek na mírové mise OSN 78,9 milionů korun, dodalo ministerstvo zahraničí. Zařazení země do vyšší skupiny vychází ze statistických údajů OSN o vývoji hrubého domácího produktu HDP v České republice, uvedlo ministerstvo. Nová příspěvková stupnice se neschvaluje každým rokem, a proto přeřazení do jiné skupiny má skokový efekt. Český příspěvek se zvýší i kvůli tomu, že OSN navýšilo rozpočet některých mírových misí - na Haiti a v súdánském Dárfúru, dodalo ministerstvo. Rozpočet na mírové operace OSN je podle něj schvalován vždy na dva roky. Členské příspěvky do OSN státy platí průběžně, a to vždy na základě výzvy sekretariátu OSN. "Výše příspěvku pro jednotlivé členské země OSN je ovlivněna zařazením do určité skupiny v příspěvkové stupnici OSN a od procentního podílu z příspěvkové stupnice do řádného rozpočtu OSN," dodalo ministerstvo.

Brit zraněný vánočním stromem má dostat další milion korun

Hlavní město Praha a společnost Folk Art Production (FAP) mají zaplatit další zhruba milion korun Britovi Malcolmu Tuffinovi jako odškodnění za zranění, které utrpěl po pádu vánočního stromu na Staroměstském náměstí před téměř sedmi lety. Nepravomocně o tom dnes rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Cizinec již dostal 560.000 v roce 2007, poté co odvolací senát uznal odpovědnost metropole a pořadatelské firmy za neštěstí. Dohromady by tak měl dostat 1,574.000 korun. Nešťastná událost se odehrála 6. prosince 2003. Více než pětadvacetimetrový vánoční smrk se na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí, nejvážněji Tuffina. Cizinec utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře, podstoupil operace a také transfuze krve. Měsíc byl pak plně upoután na invalidní vozík, potřeboval ho ještě další tři měsíce a poté musel chodit s pomocí hole. Brit původně požadoval odškodné 2,5 milionu korun. Obvodní soud mu ho v roce 2006 přiznal. Městský soud však verdikt zrušil, potvrdil pouze dvousettisícové bolestné a více než třísettisícové odškodné za ztížení postavení. Část případu vrátil k novému projednání s tím, že cizinec musí své nároky ještě prokázat. Tuffin na minulém jednání část své žaloby stáhl, protože mu v Británii zaplatili zhruba milion korun nemocenské.

Za vydírání úředníka potvrdil soud dvouletý podmíněný trest

Za přípravu vydírání bývalého vysoce postaveného ministerského úředníka uložil pražský vrchní soud Petru Nevečeřalovi s konečnou platností dva roky vězení podmíněně odložené na zkušební dobu čtyř let. Potvrdil tak rozsudek Městského soudu v Praze z loňského prosince, řekl mluvčí soudu Jan Fořt. Spolu s Nevečeřalem byli v případu obžalováni další dva muži, soud jim udělil podmíněné tresty již dříve. "Odvolání bylo zamítnuto," řekl Fořt. Odvolací senát podle něj Nevečeřalovi uložil také pokutu 50.000 korun. Dva jeho komplicové musí podle dřívějšího rozhodnutí zaplatit po 30.000 korunách. Trojice v čele s Nevečeřalem se chystala v roce 2006 vydírat bývalého ředitele odboru vnitřní správy a investiční výstavby ministerstva kultury, a to informacemi o tom, že za svého působení na ministerstvu údajně získal na úplatcích až 200 milionů korun. Nevečeřal nejdříve nabídl svému známému kriminalistovi čtyři miliony korun výměnou za to, že úředníka postraší. Policista bývalého ředitele zatkl, pohrozil mu vězením, vyslechl ho a pak propustil. Podle plánu by pak do "hry" vstoupil druhý obviněný, který by úředníkovi nabídl, že ho za 20 milionů korun zbaví problémů s policií.

Pražský hrad vystaví od 24. listopadu slavný relikviář sv. Maura

Pražský hrad vystaví od 24. listopadu slavný relikviář svatého Maura. Relikviář vyrobený z pozlaceného stříbra, pozlacené mědi a ozdobený téměř 200 drahými kameny se na Hradě ocitne v těsném sousedství kopií českých korunovačních klenotů. Relikviář na Pražský hrad zapůjčil Národní památkový ústav (NPÚ) ze Státního hradu a zámku Bečov, kde byl před 25 lety za dramatických okolností nalezen. O výstavě informoval David Šebek z Kanceláře prezidenta republiky. Relikviář svatého Maura má velikost dětského sarkofágu a označuje se za relikviář domečkového typu. Je jediným svého druhu v České republice.

Česká jednadvacítka se na ME utká se Španěly, Anglií a Ukrajinou

Čeští fotbalisté do 21 let se v červnu na závěrečném turnaji mistrovství Evropy v Dánsku utkají ve skupině B se Španělskem, Anglií a Ukrajinou, s níž za týden sehrají přípravné utkání v Uherském Hradišti. Rozhodl o tom los v Aalborgu. Ve skupině A se střetnou Dánsko, Bělorusko, Švýcarsko a Island. Češi byli zásluhou vydařené kvalifikace, v níž ztratili jen dva body po remíze s Německem, nasazeni společně s domácím Dánskem do čela skupin. Všechny tři své zápasy tak sehrají ve Viborgu a vyhnou se cestování. Nejprve se v neděli 12. června střetnou s Ukrajinou, další utkání je čeká ve středu 15. června s Španělskem a v neděli 19. června zakončí skupinu proti Anglii. Ze skupin postoupí do semifinále šampionátu dva celky. Zároveň se bude bojovat i o účast na olympijských hrách v Londýně 2012, kam z Evropy postupují tři týmy. Záleží tak i na tom, jak dopadne pořadatelská Anglie, která má účast v Londýně jistou.

Dva nováčci ve fotbalové reprezentaci

V nominaci fotbalové reprezentace na přípravný zápas v Dánsku jsou i nováčkové Jan Rezek z Plzně a olomoucký Michal Hubník, do výběru se po roční pauze vrací také Mario Lička. Nechybí největší hvězdy včetně Tomáše Rosického a Petra Čecha. Utkání se bude hrát ve středu 17. listopadu v Aarhusu. Útočník pražské Sparty Václav Kadlec, který před měsícem zažil premiéru v seniorské fotbalové reprezentaci, se poprvé objevil v nominaci výběru do 21 let před přípravným utkáním s Ukrajinou. Pro tým kouče Jakuba Dovalila to bude první přípravný zápas před červnovým mistrovstvím Evropy v Dánsku. Češi hostí Ukrajinu příští středu v Uherském Hradišti.

Berdych má v boji o Turnaj mistrů o soupeře méně

Tenista Tomáš Berdych má v boji o postup na Turnaj mistrů o soupeře méně. Šance českého hráče na účast v elitním podniku už neohrožuje Rus Michail Južnyj, který na turnaji Masters v Paříži odstoupil ze zápasu 2. kola s Lotyšem Ernestsem Gulbisem za stavu 4:6, 0:3. Berdych už mohl mít start v Londýně jistý, ale Španěl Fernando Verdasco otočil utkání s Arnaudem Clémentem a Francouze zdolal 3:6, 6:3 a 6:0. S Berdychem a Verdaskem usilují o zbylá tři volná místa další Španěl David Ferrer, Andy Roddick z USA a Rakušan Jürgen Melzer. Český tenista má k postupu na Turnaj mistrů ze všech nejblíže. V pořadí za letošní sezonu je šestý a každá výhra ho posune blíže k Londýnu - stoprocentní jistotu mu dá postup do semifinále.

Deblista Čermák po dvou sezonách skončí se Slovákem Mertiňákem

Česko-slovenská deblová spolupráce Františka Čermáka a Michala Mertiňáka na okruhu ATP končí. Čermák bude od příští sezony hrát s německým tenistou Christopherem Kasem, Mertiňák se domluvil s bývalou deblovou jedničkou Markem Knowlesem z Baham. Čermák s Mertiňákem prožili skvělou sezonu 2009. Vyhráli pět turnajů (v Acapulcu, Stuttgartu, Umagu, Bukurešti, Valencii) a kvalifikovali se na Turnaj mistrů, kde došli do semifinále. Čermák s Mertiňákem se neprosadili na grandslamových turnajích. Jejich maximem za dva roky bylo loňské osmifinále na Roland Garros. V tomto týdnu hrají Čermák s Mertiňákem na turnaji série Masters v Paříži a mají malou šanci kvalifikovat se na Turnaj mistrů. Pokud se jim to nepovede, bude to jejich poslední společná akce.

Volejbalistky na MS prohrály potřetí za sebou

České volejbalistky prohrály na mistrovství světa v Japonsku ve čtvrtfinálové skupině F i třetí zápas. Tým trenéra Jiřího Šillera dnes podlehl v Nagoji výběru Kuby 1:3 a vzdálila se mu možnost bojovat o deváté až dvanácté místo. Ve středu Češky nastoupí proti Thajsku a výrazná výhra s prohrou Kuby s Itálií by je teoreticky mohla posunout na postupové šesté místo. Pokud ale skončí ve skupině sedmé nebo osmé, tak pro ně šampionát skončí a obsadí třinácté, respektive patnácté místo.

Štybar zvýšil svůj náskok v čele cyklokrosového žebříčku

Cyklokrosař Zdeněk Štybar si upevnil pozici jedničky světového žebříčku. Vítěz obou dosavadních závodů Světového poháru a dvou podniků Superprestige nasbíral od začátku sezon 780 bodů a má v čele pořadí UCI suverénní náskok 308 bodů. Na druhé místo za úřadujícího mistra světa se posunul Francouz Francis Mourey. Třetí je se ztrátou 310 bodů na Štybara nejlepší ze zástupců cyklokrosové velmoci Belgie Kevin Pauwels. V ženském žebříčku klesla Kateřina Nashová o jedno místo na pátou pozici, v čele je nově dosud pátá Daphny van den Brandová z Nizozemska.

Počasí

Oblačno až polojasno, ráno a dopoledne se objeví mlhy nebo nízká oblačnost a ojediněle bude mrholit. Na severovýchodě území počítejte ještě zpočátku se zataženou oblohou a místy s deštěm. Teploty se dostanou na 7 až 11 stupňů Celsia.