Zprávy
Armáda poslala na Liberecko kvůli záplavám pomoc
Armáda poslala do Libereckého kraje, kde je kvůli povodním kritická situace, pomoc. Do místa odletěly dva armádní vrtulníky, nasazeni byli také vojáci a technika. Na území Libereckého kraje zasahuje kolem 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří ale přestávají situaci zvládat. Pomáhá také horská služba. Kroky ke koordinaci pomoci zahájila i Asociace krajů České republiky. Na nejvíce postižených místech byl nasazen armádní i policejní vrtulník, který pomáhá s evakuací.
Vody na Liberecku přibývá, déšť neustává, místy bylo naměřeno za posledních 24 hodin až 190 milimetrů srážek. Kritická je situace především na Frýdlantsku, kde si záplavy vyžádaly tři životy. Do některých míst se tam nemohou záchranáři vůbec dostat, a to ani z polské strany. Od okolí je odříznutý i samotný Frýdlant, kde je v centru 1,5 metru vody. Přehrada Mlýnice na Albrechtickém potoce nedaleko Mníšku na Liberecku už přetéká přes korunu hráze a hrozilo její protržení. Policie vyzvala obyvatele Nové Vsi pod hrází, aby obec okamžitě opustili. Vodohospodáři tam mluví o tisícileté vodě. Ve Stráži nad Nisou se protrhla hráz chovného rybníka. Kvůli záplavám zasedl krizový štáb Libereckého kraje, který vyhlásil stav nebezpečí.
Záplavy v Libereckém kraji přerušily dopravu na frekventované trati z Liberce na Hrádek nad Nisou a dál do německé Žitavy a Varnsdorfu. Vlaky nejezdí na čtyřech tratích na Liberecku a jedné na Děčínsku. Náhradní autobusová doprava je omezená, řada silnic zmizela pod vodou a policie je uzavřela. Bez proudu jsou desítky domácností, energetici je preventivně odpojili.
Stav nebezpečí vyhlásil i Ústecký kraj, a to pro Děčínsko
Stav nebezpečí vyhlásil kvůli povodním i Ústecký kraj, platí na území okresu Děčín. ČTK to řekla po zasedání krizového štábu krajská mluvčí Magdalena Hanáčková. Sever Čech postihly vydatné deště, které v Ústeckém kraji rozvodnily řeky. Toky Kamenice, Ploučnice a Mandava se už na mnoha místech vylily ze svých koryt. Stav nebezpečí už předtím vyhlásil i Liberecký kraj. "Bezpečnostní situace na skoro celém území kraje je kritická a je předpoklad, že se to bude zhoršovat," řekla ČTK Hanáčková. Děčínský primátor Vladislav Raška na zasedání krizového štábu odhadnul vývoj situace skepticky. Voda podle něj na většině míst ještě stoupá a očekává se, že zasažené budou prakticky všechny obce na území okresu. Podle informací Kraje v Hřensku krátkodobě stoupl stav vody nad pět metrů; řada obcí je bez proudu. ČEZ vyhlásil pro Děčínsko kalamitní stav. Stav nebezpečí se vyhlašuje ve chvíli, kdy nejsou situaci schopné záchranné složky zvládat samostatně. Kraj požádal o pomoc armádu, která bude pomáhat minimálně při odklízení následků. Díky stavu nebezpečí je možné žádat i o vládní pomoc. I kvůli sčítání škod by měl stav nebezpečí trvat celých čtrnáct dnů.
Kvůli výpadkům proudu vyhlásil ČEZ na třech místech kalamitu
Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny vyhlásila energetická společnost ČEZ na Liberecku a Ústecku kalamitní stav v okresech Liberec, Česká Lípa a Děčín. Bez elektřiny je zhruba přes 2000 odběrných míst, informovala ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Stav nouze vyhlásila pro okres Liberec také společnost RWE Gas Net, která se zabývá především distribucí plynu. ČTK to sdělil mluvčí RWE Jiří Bezděk. Zhruba v 17:00 bylo v sobotu bez napětí 180 distribučních trafostanic na Liberecku a 30 stanic na Děčínsku a Českolipsku. Bez elektřiny jsou na Liberecku například Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Habartice či Arnoltice, na Děčínsku a Českolipsku pak části České Kamenice, Všemil, Filipova, Pekelného Dvora a také Jánské, kde spadly podemleté sloupy elektrického vedení. Další poruchy evidují energetici ve Varnsdorfu a Rumburku a Chřibské.
Pracovníci ČEZ se snaží poruchy opravovat, práci jim ale komplikuje déšť, vysoká voda i větve a stromy, které spadly na elektrickém vedení, uvedla. Dodávky proudu se v průběhu dne podařilo obnovit například v obcích Lázně Libverda, Srní, Provodín a Jestřebí. Energetici se v některých místech nemohou k poruchám dostat, protože voda zatopila příjezdové cesty i hlavní komunikace. Budou muset proto počkat, až voda opadne. Na mnoha místech je distribuční zařízení doslova zalito vodou, uvedla mluvčí.
Přívalový déšť zasáhl na Chrudimsku minimálně 15 obcí
Přívalový déšť v sobotu ráno vyhnal děti z letního tábora v Rabštejnské Lhotě a Šiškovicích na Chrudimsku. Hasiči museli evakuovat asi 110 lidí. Lokální povodeň zaplavila minimálně 15 obcí a v nich desítky domů. Hasiči pomáhají čerpat vodu a odstraňovat bahno. Zatímco v mnoha obcích začala brzy opadávat, ve Slatiňanech a obci Orel napáchala škody ještě odpoledne. ČTK to řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Lidem v postižených obcích pomáhají minimálně tři desítky hasičských jednotek. Ve Slatiňanech zatopila voda další sklepy a rozlévá se dál do zahrad, řekl ČTK starosta Ivan Jeník. Ve Svídnici byla zatopená přibližně polovina obce. Tereza Zejdová a Petr Škrábal si asi představovali svůj svatební den docela jinak. Mladý pár i rodina brali situaci sportovně. K hasičskému vozu se přebrodili a ten je odvezl do obřadní síně. Prý jim napršelo opravdu hodně štěstí, konstatovali novomanželé.
Dopoledne se voda během poměrně krátké doby přehnala obcemi Mladoňovice, Morašice, Janovice, Bylany, Rozhovice, Lány, Prachovice, Třemošnice, Lukavice, Liboměřice, Zaječice, Bojanov, Slatiňany a Svídnice a odpoledne také obcí Orel. V Mladoňovicích voda utrhla místní silnici, porazila ploty a dostala se asi do tří domů. Kvůli záplavám jsou v regionu zavřené silnice.
Kamenice a Ploučnice se vylily z břehů, uzavřeny desítky silnic
Vydatný déšť zvedl hladinu Kamenice vysoko nad hodnoty třetího povodňového stupně a říčka se na řadě míst vylila z koryta. Zatím nejhorší situace panuje v úseku mezi Srbskou Kamenicí a Jánskou, kde jsou zatopené silnice a louky, na povodeň se ale chystají už i v Hřensku. Podle starosty Hřenska Josefa Černého je tato povodeň desetkrát horší, než ta která poničila obec v červnu. V Hřensku a Srbské Kamenici lidé opouštějí domovy. Z domů vyhnala podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana rozvodněná Kamenice také šest lidí v obci Srbská Kamenice a musel být vyklizen kemp v Jetřichovicích. Silnice podél Labe je i nadále průjezdná.
V obci Chřibská zaplavila řeka kolem 50 domů a strhla most. V Kytlicích hrozí protržení hráze rybníka a je zatopená železniční trať. V obci Jánská voda strhla elektrické vedení a polovina vesnice zůstala bez proudu. Voda hrozí také stržením místního pontonového mostu. Předpovědi vodohospodářů jsou i nadále spíš negativní. "Všechny toky v oblasti jdou pomalu nahoru a podle prognózy to tak bude až do půlnoci," řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Nejhorší je situace v Srbské Kamenici, kde se řeka v úseku do Jánské na řadě míst vylila z koryta. Podle starostky Srbské Kamenice Vlasty Markové je obec neprůjezdná, protože se voda přelila přes silnici a zaplavuje i domy.
Hasiči od tří hodin ráno čerpají vodu ze sklepů, garáží a dalších přízemních místností. V okrese Děčín vyjížděli k 55 událostem, v okrese Ústí nad Labem k 16 případům, včetně zatopeného železničního přejezdu v Čajkovského ulici v Ústí nad Labem. Vliv na dopravu to ale podle Českých drah nemá. Policie musela kvůli vodě uzavřít desítky silnic. Řidiči neprojedou kvůli vodě z řeky Kamenice z Hřenska směrem na Mezní louku, z Jánské na Srbskou Kamenici, z Kytlic směrem na Mlýny, z Chřibské na Dolní Chřibskou a z Doubic ve směru na Krásnou Lípu. Neprůjezdná je kompletně obec Srbská Kamenice. Vylitá řeka Ploučnice znemožnila průjezd ze Starého Šachova směrem na Police, z Markvartic do Benešova a z Benešova na Františkov. Policie monitoruje také stav Jílovského potoka u papíren v Jílovém na Děčínsku.
Záplavy už mají zřejmě tři oběti, přibývá pohřešovaných
Záplavy v Libereckém kraji si vyžádaly již zřejmě tři oběti. Hasiči informovali o úmrtích v Lindavě a Dětřichově, krizový štáb má potvrzené i úmrtí v Raspenavě. Přibývá také pohřešovaných. Policie mimo jiné pohřešuje dvě ženy a jednoho muže, ve věku kolem padesáti let, kteří se ztratili na Frýdlantsku.
Na Českolipsku zahynul čtyřiatřicetiletý muž, když ho v Lindavě smetl proud místního rozvodněného potoka, uvedla Iva Michalíčková z tiskového oddělení hasičů v Libereckém kraji. Muže, který nedýchal, se podle ní podařilo vytáhnout z vody. Byl předán záchranářům, ti už jej ale nedokázali oživit. V Raspenavě zase záchranáři našli třiaosmdesátiletého muže, který se utopil přímo ve svém domě. V Detřichově se zřejmě utopil další muž, jeho tělo však záchranáři zatím nemají.
Situace v kraji je kvůli záplavám kritická. Město Frýdlant a některá další místa voda odřízla od světa. Policie vyzvala také obyvatele Nové Vsi na Liberecku k co nejrychlejšímu opuštění obce, kvůli hrozbě protržení hráze přehrady Mlýnice. Ve Cvikově na Českolipsku evakuují obyvatelé, kvůli hrozbě protržení hráze rybníka.
Vesecká zbavila mlčenlivosti 4 žalobce v kauze Kučery
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zbavila podle serveru iDnes.cz mlčenlivosti čtyři žalobce včetně Zlatuše Andělové, kteří tak mohou svědčit v kárném řízení s místopředsedou Nejvyššího soudu (NS) Pavlem Kučerou. Žalobu na něj podala jeho nadřízená, šéfka NS Iva Brožová, kvůli jeho údajnému ovlivňování vyšetřování aféry expředsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, který čelil podezření z korupce. Projednávání kárné žaloby na Kučeru pokračuje v úterý 10. srpna.
Důvodem kárné žaloby byly tři Kučerovy schůzky s Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech Vesecká. Na setkáních se měl Kučera podle Brožové ptát na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadovat po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům". "Svým jednáním a výroky porušil povinnosti soudce," prohlásila Brožová s tím, že Kučera ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů. Kučera obvinění Brožové odmítá. Uvedl, že schůzky s Andělovou byly pouze přátelské, o Čunkově kauze se na nich prý mluvilo jen proto, že se jednalo o mediálně propíraný případ.
V Bezpečnostní radě státu zasedne i ministr životního prostředí
Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) bude jedním z devíti členů Bezpečnostní rady státu, tedy orgánu, který má koordinovat plánování i další kroky v případě ohrožení státu. Návrh premiéra Petra Nečase na složení rady projedná ve středu vláda. Kromě předsedy vlády a Drobila mají v Bezpečnostní radě státu zasednout oba vicepremiéři, tedy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a ministr vnitra Radek John. Dalšími členy mají být ministři obrany Alexandr Vondra, financí Miroslav Kalousek, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, ministr dopravy Vít Bárta a ministr zdravotnictví Leoš Heger. Drobil, jehož nominace do čela ministerstva životního prostředí byla překvapením, před volbami se profiloval jako kandidát na post ministra průmyslu a obchodu, se podle svých slov snaží resort "odideologizovat". Také podle názoru předsedy vlády je ministerstvo životního prostřední vrcholně ekonomickým resortem s významným vlivem na chod státu i hospodářství země. Vláda také projedná složení svého výboru pro zpravodajskou činnost, kde by kromě Nečase měli zasednout vicepremiéři Schwarzenberg, John, ministr obrany Vondra, ředitelé tajných služeb a šéf úřadu vlády.
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm žije slovenským folklorem
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm žije slovenským folklorem. Do neděle se zde koná 12. ročník mezinárodního festivalu Jánošíkův dukát. Do města přijelo 22 souborů, tedy asi 780 účastníků nejen z České republiky a Slovenska, ale i z Chorvatska, Rumunska a Maďarska, kde žijí a folkloru se věnují slovenské menšiny. Festival před lety založil Vlastimil Fabišik. Chtěl, aby se soubory na jednom místě potkaly a navzájem si své umění předvedly. Výběr skanzenu pro pořádání festivalu nebyl nijak náhodný. "Je to blízko hranic, je tu krásné muzeum a posledním bodem bylo, že jsou tady velmi dobří lidé. Myslím vztah mezi městem a muzeem," řekl ČTK a Českému rozhlasu Fabišik.
Návštěvníky festivalu svou neutuchající energií rozveseloval například i devětasedmdesátiletý Anton Vejdik z malé vesničky u Zvolenu, který hrál na 120 let starou heligonku. Letos je na festivalu už potřetí. Na stejnou harmoniku hraje prý už 70 let. "Drží mě při životě. Našel jsem ji u jednoho opraváře. Byla už vyhozená ve chlévě," dodal. K festivalu tradičně patří mezinárodní mistrovství ve stloukání másla a setkání mužů s přímením Jánošík. Organizátoři vždy pozvou skupinu deseti "Jánošíků", pro něž jsou připraveny různé soutěže. Podle Fabišika folklor v posledních letech je i mezi mladými lidmi stále populárnější. On sám se tradiční lidové kultuře věnuje 45 let. "Po určitých vlnách, kdy opadl zájem o tento projev hudebního či tanečního folkloru, tak dnes jde tato vlna opět nahoru," poznamenal.
Houslista Svěcený si na Sázavafest přišel pro budoucí publikum
Publikum několika generací navštívilo na 10. ročníku festivalu Sázavafest multižánrový projekt Vivaldianno houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a rockového klavíristy Michala Dvořáka. Po odehrání poslední skladby Carnevalissimo se účinkující, mezi nimiž byli například Radim Hladík s kapelou Blue Effect, zpěvačka Lenka Nová a MC Henry D, bolívijští indiáni z kapely Ritmo Latino, hráč na didgeridoo Aleš Doležálek nebo členové smyčcového Melody Quartettu, dočkali velkého aplausu. Letos padesátiletý Svěcený neskrýval dojetí. "Byl to pro mě jeden z mimořádných zážitků celého letošního roku, jsem z toho nadšený a dojatý," řekl ČTK těsně po koncertu. V zabláceném zákulisí festivalu poblíž stánků s pivem, jídlem a davy mladých lidí se hudebník s drahými houslemi v ruce zvyklý na honosné sály prý vůbec necítil nepatřičně. "Vůbec mi to prostředí nepřišlo cizí, není to otázka prostředí, ale je to o lidech, kteří jsou ochotni muziku přijímat. Když jsem viděl, jak spontánně reagují na to, co se děje na pódiu, cítil jsem, že má smysl takovou hudbu dělat," uvedl Svěcený. Připustil, že si před koncertem nebyl jistý, jak lidé na takové akci jako Sázavafest přijmou houslistu hrajícího barokní hudbu. "Ohlas mě naplnil velkým optimismem. Ještě před pár lety bych nevěřil, že na takový projekt přijde tolik lidí tolerantních k různým žánrům. To v minulosti nebývalo," podotkl.
Svěcený dodal, že si svým způsobem na festival "přijel pro publikum". "Mám zkušenost, že se na mých koncertech čistě vážné hudby objevují lidé, kteří přišli na koncerty Vivaldianno a ten se pro ně stal takovým můstkem, přes nějž se dostali k vážné muzice. Klasická hudba by neměla být hudbou pro pár vyvolených, měla by zůstat tím, čím kdysi byla, tedy hudbou populární," uvedl.
Déšť odradil mnohé motorkáře od spanilé jízdy Ústím
Silný déšť narušil plánovaný sraz majitelů motocyklů Harley Davidson v Ústí nad Labem. Organizátoři měli slíbenu účast 100 strojů, nakonec jich na začátek akce dorazilo jen osm. Luboš Machoň z agentury Dream production řekl, že doprovodný program akce zůstane zachovaný. Jeden z motorkářů novinářům řekl, že jízda za takového počasí je velmi nepříjemná a nebezpečná. Mokré silnice velmi kloužou, hrozbou jsou i kamiony, které kolem sebe rozstřikují vodu. Ta může motorkáře z jeho stroje doslova smést. Proto prý mnozí z jeho přátel zavolali, že raději nepřijedou. Motorkáři nakonec své stroje odstavili u obchodního centra, kde byl připravený doprovodný program, který se odehrává pod krytým podiem
Majitelé starých aut a šlapacích autíček se sešli v Bystřici nad Pernštejnem
Několik desítek automobilových a motocyklových veteránů a dvě desítky různých typů dětských šlapacích autíček si mohli lidé prohlédnout na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem. Už popáté se tam sešli jejich majitelé a příznivci. Setkání a další program neohrozilo ani nepříznivé deštivé počasí. ČTK to řekl organizátor akce František Prosecký. "Přihlásili se majitelé 90 automobilů a 30 motocyklů, většina jich dorazila," řekl s uspokojením Prosecký. K největším raritám podle něj patří Ford T z roku 1917 a omnibus Tatra 13 z roku 1923. Součástí setkání byla přehlídka dobového oblečení z let 1900 až 1950. Majitelé pečlivě udržovaných starých vozidel se vyhlídkovým tempem přepravili do nedaleké Dolní Rožínky, kde navštíví muzeum automobilových veteránů. Odtud pojedou na prohlídku westernového městečka Šiklův Mlýn.
Letos poprvé organizátoři rozšířili sraz veteránů o šlapací autíčka. Vozítka se podle Proseckého stále vyrábějí, ale jen v zahraničí. Žádaná jsou autíčka s takzvanými retrokaroseriemi, například volkswagen brouk nebo citroen zvaný kachna. Prosecký prý jich má doma několik hlavně kvůli malému vnoučkovi. "Chtěl jsem, aby měl šlapací tatru, proto jsem mu jednu vyrobil. Je to zmenšenina vozu Tatra 11 z roku 1923," pochlubil se. Zájem lidí o malá dětská šlapací vozítka je veliký, cena několika tisícovek korun je však většinou odradí. "Kolem 5000 korun například stojí obyčejné šlapací autíčko současné produkce, speciální typy stojí daleko víc," podotkl Prosecký.
Čtyři desítky historických aut parkovaly na jičínském náměstí
Třikrát v řadě měli účastníci srazu v automobilových veteránů v Jičíně štěstí na počasí, letošní ročník se nad náměstím převalovaly mraky. Majitelům čtyř desítek unikátních aut s rokem výroby do 1918 to ovšem na dobré náladě neubralo. "Nejsme z cukru, co do auta nateče, zase vyteče," usmíval se pořadatel akce Loukotě a řemeny Michal Geisler. Víkendový sraz, jehož součástí je vyjížďka i prezentace na náměstí, dává prostor jen autům a motocyklům se starším rokem výroby. Motocykly musejí mít bezpodmínečně pohon zadního kola řemenem. "Pořadatelé většinou zvou auta do roku 1945. Často se i závodí, ale tomu se my striktně bráníme. Novější vozidla starším ujedou. My chceme auta a motocykly předvést, potěšit se nimi, ukázat lidem, že jsou provozuschopné," řekl Geisler.
Nejstarším automobilem zde byl Oldsmobile z roku 1904. K vidění byla auta ještě dosud existujících značek Ford, Renault, Peugot či Chevrolet. Značnou část aut tvořila vozidla zapomenutých nebo zaniklých značek - Bradbury, Douglas, Maxwell či Belsize. "V té době byli ve výrobě aut jedničkou Američané, Evropa je doháněla postupně," řekl Geisler.
Sport
Tenistka Klára Zakopalová si zahraje v Kodani o třetí titul v kariéře. V semifinále porazila druhou nasazenou Číňanku Li Na 6:3, 1:6 a 6:4 za více než hodinu a půl.
Tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji ve Washingtonu ve čtvrtfinále. Finalista Wimbledonu prohrál s Xavierem Malissem z Belgie ve třech setech 4:6, 6:3 a 2:6. Přes porážku se Berdych v pondělí posune v žebříčku na sedmé místo světa, čímž dosáhne nejlepšího postavení v kariéře.
České tenistky Kristýna Roučková a Kateřina Siniaková porazily na mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově v zápase o 5. místo Francii 2:1.
Český automobilový jezdec Jan Kopecký obsadil druhé místo v Rali Vinho Madeira, sedmém podniku seriálu Intercontinental rallye challenge.
Fanoušci, novináři a vedení hokejového Pittsburghu vybralo do nejlepšího týmu Penguins všech dob i Jaromíra Jágra. Nezapomněli ani na dalšího českého útočníka Martina Straku, který se sice na patnáctičlenný seznam nevešel, ale dostal čestné místo v historii klubu.
Německý golfista českého původu Alex Čejka je po dvou kolech v čele turnaje série PGA v americké Veroně. Po čtvrtečním výkonu 66 ran zahrál v pátek sice o dvě rány více, i tak mu to však stačí na těsné vedení před domácím Chrisem Tidlandem a Jihoafričanem Rorym Sabbatinim. Devětatřicetiletý rodák z Mariánských Lázní stále čeká na premiérové vítězství na americké půdě, dosud byl dvakrát druhý. Na hřišti Turning Stone by se mohl stát navíc prvním neamerickým vítězem.
Počasí v České republice
V neděli čekáme oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, zejména na severovýchodě. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.