Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sněmovní výbory zvolily své vedení, volby dopadly podle dohod

Výbory Poslanecké sněmovny zvolily svá vedení. Výsledky jejich voleb odpovídají předchozím politickým dohodám mezi stranami. Šéfem rozpočtového výboru, který je považován za nejvlivnější, se stal jeho dosavadní místopředseda Pavel Suchánek (ODS). Jedním z jeho nových místopředsedů je někdejší předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Zahraniční výbor bude řídit bývalý první místopředseda ODS David Vodrážka. Místo ve vedení jednoho z výborů získal i dosluhující primátor Pavel Bém (ODS) - je místopředsedou školského výboru. Kontrolní výbor si za svého šéfa zvolil komunistu Vojtěcha Filipa. Předsedy, které ze svých řad vybírají členové jednotlivých výborů, bude ještě hlasováním potvrzovat dolní komora jako celek. Toto hlasování by se mělo uskutečnit v pátek. Podle dohody obsadila ODS celkem šest výborů, ČSSD i TOP 09 a VV po třech výborech a KSČM získala jeden. O předsednické křeslo v rozpočtovém výboru původně usilovala i ČSSD. Ambici vést tento orgán měl právě Paroubek. Někteří členové koalice ODS, TOP 09 a VV ale předem avizovali, že by ho do čela nezvolili. Dohoda koaličních stran sociální demokracii nakonec přiřkla předsedu hospodářského výboru. Tím se stal místopředseda ČSSD Milan Urban. Jediný výbor, který do svého čela nikoho nezvolil, je petiční. "Nebyl žádný návrh na předsedu vzhledem k avizovanému sloučení s kontrolním výborem, se kterým sice nesouhlasíme, ale taková je realita," řekl jeho člen a nyní předseda kontrolního výboru Vojtěch Filip.

Imunitní výbor chce příští týden zveřejnit majetková přiznání

Mandátový a imunitní výbor chce do pátku zkontrolovat majetková přiznání poslanců, členů vlády a dalších funkcionářů, aby mohla být co nejdříve zveřejněna. ČTK to sdělil předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Do přiznání by tak mohla veřejnost nahlížet od příštího týdne. "Nevím, jak rychle to stihneme, je jich okolo čtyř set. Musíme je ve výboru osobně zkontrolovat, až poté mohou být zveřejněna. Mohlo by to být během pátku odpoledne nebo večer," řekl Tejc. Majetková přiznání za uplynulý rok musejí ze zákona podávat politici a další lidé do konce června. Pokud ve funkci skončí, musejí dodat do registru dolní komory nový dokument do měsíce. V registru zatím chybí přiznání tří poslanců: Kláry Slámové (zvolena za ODS), Evžena Snítilého (zvolen za ČSSD) a Pavla Severy (TOP 09). Nejkratší přiznání podal Jozef Kubinyi, který byl ve funkci celkem deset dní od 25. května do 3.června. Z přiznání lze například vyčíst, že největším dlužníkem mezi bývalými poslanci je bývalý předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Podle majetkového přiznání mu zbývá uhradit jedné z rakouských bank asi 3,7 milionu korun. Někdejší místopředseda dolní komory Jan Kasal zase uvedl, že loni skoro za milion postavil sluneční elektrárnu. Nejvíce v minulém roce zbohatl exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), jenž podle přiznání inkasoval 82 milionů korun za prodej akcií.

Pacienti změny v poplatcích kritizují

Za "příliš malé zlepšení špatného" označil Svaz pacientů dohodu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, že v lékárnách nebudou lidé platit za položku na receptu, ale za celý recept. Růst platby za den v nemocnici z 60 na sto korun zcela odmítl. Nemocnice naopak růst poplatků vítají, vyšší výnos jim prý ale vezme očekávaný růst DPH. Lékaři a lékárny vyčkávají, jak bude dohoda v praxi provedena, vidí v ní řadu rizik. "Svaz pacientů by zrušil všechny poplatky, logiku nemají, neregulují nic," řekl viceprezident svazu Josef Mrázek. Podotkl, že lidé nechodí do nemocnice, protože by si chtěli "udělat libůstku", rozhoduje o tom lékař. Podle dohody také zdravotní pojišťovny přestanou platit levné léky. Pacient bez doporučení praktika dá za návštěvu specialisty víc, mluví se o 200 korunách. Poplatek za recept by mohl stoupnout na 50 korun. Konkrétní výši navrhne budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na základě analýz a propočtů. V září či říjnu by měl dát návrh sněmovně. Změny by mohly platit od ledna příštího roku, řekl poslanec ODS Marek Šnajdr.

Průzkum: Na místě ombudsmana by lidé nejraději viděli Šabatovou

Z kandidátů na nového ombudsmana či novou ombudsmanku občané nejvíce podporují Annu Šabatovou. Ve funkci veřejného ochránce práv by ji rádo vidělo 41 procent lidí. Naopak nejmenší jednoprocentní podporu získala bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková. Čtyřiačtyřicet procent respondentů ale nedokázalo na otázku, kdo by měl po Otakaru Motejlovi funkci zastávat, odpovědět. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK. Druhá v pořadí skončila předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, kterou by podpořilo 11 procent. Tři procenta by dala hlas aktivistovi Johnu Bokovi. Agentura provedla průzkum prostřednictvím internetu a zúčastnilo se ho 306 respondentů. Ti si vybírali možného nového ombudsmana pouze z uvedených čtyř jmen. Kandidáty na ombudsmana vybral Senát a prezident. Horní komora doporučila Brožovou a bývalou Motejlovu zástupkyni Šabatovou, Václav Klaus pak Dundáčkovou a Boka. Poslanci by z těchto kandidátů měli nového ochránce práv vybrat v pátek. Občanští demokraté chtějí podpořit Dundáčkovou. Šabatové už vyjádřila podporu ČSSD a TOP 09 a Starostové. Nevyloučili to ani komunisté.

ČSSD opět předloží návrh na zrušení akcií na majitele

Sociální demokracie ve sněmovně opět předloží návrh na zrušení akcií na majitele, řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Akcie na majitele by se změnily na zaknihované akcie, takže jejich majitel by byl známý. Změna má být součástí boje proti korupci. "Sociální demokracie, pokud jde o protikorupční program, nemá úplnou jistotu, že tak jak vypadají vznikající dohody mezi pravicovými stranami o budoucím vládním programu, skutečně garantují důsledný boj s korupcí," poznamenal Sobotka. Sociální demokraté už obdobný návrh jednou předložili v minulém volebním období, sněmovna ho ale neprojednala až do konce. Prošel pouze prvním čtením a projednáním ve výboru. "Čekali jsme na výsledek koaličních jednání a čekali jsme, že součástí programu vznikající vlády bude rovněž zrušení anonymních akcií," poznamenal místopředseda ČSSD.

ČSSD představí stínovou vládu poté, co Klaus jmenuje tu koaliční

Sociální demokraté představí svoji stínovou vládu poté, co prezident Václav Klaus příští týden jmenuje koaliční kabinet složený z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Novinářům to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus jmenuje vládu v úterý 13. července. ČSSD sice zvítězila v květnových volbách, ale nedokázala vytvořit většinu nutnou k sestavení kabinetu. Sobotka dnes její stínovou vládu definoval jako "skupinu mužů a žen, kteří budou za sociální demokracii nést hlavní tíhu opoziční činnosti". Konkrétní jména uvádět nechtěl. Stínová vláda podle něj bude fungovat jako kontrola a alternativa k činnosti kabinetu skutečného. Koalice slibuje reformy a rozpočtové úspory. S podporou opozice počítat nemůže, podle ČSSD a KSČM na kroky středopravé vlády doplatí lidé s nižšími příjmy.

Europoslanci umožnili předávání bankovních dat z EU do USA

Evropský parlament ve Štrasburku schválil dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy o předávání evropských bankovních dat Američanům. To má pomoci v boji s terorismem. Přechodnou verzi dohody v únoru zákonodárci i přes tlak z Washingtonu smetli ze stolu, mimo jiné kvůli tomu, že prý nezajišťovala dostatečnou ochranu dat. Výtky se podle lídra socialistů Martina Schulze týkaly třeba toho, že občané na základě přechodné úmluvy neměli mít právo být informováni o předávání dat či mít k nim přístup, nebo se proti tomu odvolat k justici. Přechodné ujednání mělo platit devět měsíců, než se dojedná řádná dohoda, a data by podle něj mohla být uchovávána až 90 let. Podle nové dohody se údaje, které Američané získají, budou moci uchovávat jen po dobu konkrétních vyšetřování, pro které byly vyžádány. Data, která tamní úřady nezpracují, budou muset být nejpozději do pěti let odstraněna a vymazána. Smlouva se netýká převodů a transakcí mezi lidmi nebo firmami v rámci EU, nýbrž jen dat o finančních tocích mezi unií a třetími zeměmi. Europol (unijní policejní organizace) bude prověřovat, zda žádost USA o předání dat je odůvodněná. Pokud se bude domnívat, že nikoli, pak bude moci transfer dat zablokovat. Nově bylo doplněno i to, že Evropané budou moci od Spojených států požadovat odškodnění v případech, že data budou nějak zneužita. Z toho plyne pro USA potřeba přijmout zákon, který dá právo na nápravu bez ohledu na národnost žadatele a který nyní USA nemají. Databáze spravovaná společností SWIFT, která sídlí v Bruselu, zahrnuje bankovní data a údaje z asi 8000 finančních institucí ve 200 zemích.

MF: Státní dluh stoupl ke konci června na 1,246 bilionu Kč

Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce června zvýšil o téměř 68 miliard korun na 1,246 bilionu korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha či Moravana tak připadá dluh přes 118.000 korun. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o téměř 109 miliard korun. Během loňského roku se státní dluh zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Krátkodobý státní dluh vzrostl ve druhém čtvrtletí o 2,2 procentního bodu na 16,4 procenta, čímž byla podle MF udržena cílová hranice 20 procent. Průměrná splatnost státního dluhu setrvala na hodnotě 6,3 let a pohybuje se tak v plánovaném intervalu mezi 5,5 až sedmi roky. V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 280 miliard korun, v roce 2011 téměř 306 miliard a v roce 2012 téměř 313 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010.

Asociace CK: Ceny zájezdů se v červenci ustálily na loňské úrovni

S příchodem července se oživila poptávka po zájezdech k moři. Cestovní kanceláře proto po rekordních slevách v červnu nyní prodávají dovolené takzvaně na poslední chvíli za stejné ceny jako loni. Vyplývá to z údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). V červnu se zájezdy prodávaly až o 13 procent levněji než loni. Přes oživení poptávky však cestovní kanceláře zažívají jednu z nejhorších sezon vůbec. Zájem o letecké zájezdy je až o pětinu nižší než loni, cestovní kanceláře proto už na jaře zrušily část objednaných kapacit v letadlech a hotelích. Krize se v cestovním ruchu v České republice poprvé výrazněji projevila ve druhém čtvrtletí roku 2008. Letos ji navíc prohloubily přerušení letecké dopravy kvůli chrlení popílku z islandské sopky Eyafjallajökull a také rozpočtové problémy a nepokoje v Řecku. Řada potenciálních rekreantů proto o Řecko ztratila zájem a kanceláře musely zájezdy zlevnit. Letecký týdenní zájezd do Řecka je tak možné pořídit za méně než 7000 korun.

ÚOHS: Atol na odtahových službách v H. Králové vydělá dvakrát víc

Společnost ATOL vydělá na odtahových službách v Hradci Králové dvakrát více, než tvrdí město. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy antimonopolního úřadu (ÚOHS). Město sumu vyčíslilo na přibližně devět milionů Kč. Podle ÚOHS však předpokládaný příjem za 30 let bude činit 20,4 milionu Kč. Od 20 milionů je přitom třeba zvolit jiný model zadání zakázky. Atol s názorem ÚOHS nesouhlasí. Vyjádření magistrátu se kvůli dovoleným jeho představitelů získat nepodařilo. ÚOHS zveřejnil závěry své kontrolní zprávy ohledně dodatku ke koncesní smlouvě, kterou město uzavřelo v dubnu 2007. Nevypisovalo přitom otevřenou soutěž. "Zadavatel je povinen užít koncesní řízení, pokud předpokládaný příjem koncesionáře za celou dobu trvání smlouvy přesáhne 20 milionů Kč," uvedl Rafaj. Zadavatel tedy podle Rafaje porušil zákon, když nevybral koncesionáře v řádném koncesním řízení, a podstatně tak ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky. Hradec Králové dostal od antimonopolního úřadu v krátké době v pořadí už druhou sankci za parkovací systém. Výše pokuty tentokrát činí 150.000 korun. Rozhodnutí podobně jako nedávno uložená sankce 1,5 milionu korun za výstavbu parkovacích míst, není dosud pravomocné. Město Hradec Králové, stejně jako společnost ATOL, má možnost v patnáctidenní lhůtě podat rozklad k předsedovi ÚOHS.

Praha má zprávu Metrostavu o propadu tunelu Blanka, znění tají

Firma Metrostav předala Praze zprávu o tom, co se stalo v místě propadu tunelu Blanka v Praze 6. ČTK to řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Hlavní město ale obsah dokumentu nezveřejní, v pátek se jím bude zabývat rada města na svém mimořádném jednání. Rozestavěný tunel Blanka se propadl v noci na úterý v zahradě budovy ministerstva kultury. Pod zeminou zůstal uvězněn dělník v bagru. Záchranáři jej vysvobodili po několika hodinách. Na místě vznikl kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů. Kvůli propadu podali pražský primátor Pavel Bém i hlavní město trestní oznámení na neznámého pachatele. Další ražbu úseku Brusnice zakázal ve středu Český báňský úřad až do té doby, dokud nebude vypracován nový geologický průzkum a přepracována dokumentace k této části stavby. Stavebníci nyní mohou pracovat v ostatních částech tunelového komplexu Blanka, které už jsou proraženy. V nich je potřeba například vybudovat obezdívku, instalovat technologie a vzduchotechniku. Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Architekt Lukeš: Historickou Prahu nejvíce poškodilo metro

Historickou Prahu podle architekta Zdeňka Lukeše nejvíce poničila stavba metra a jeho těžké vlaky projíždějící tunely škodí památkám stále. Tunel Blanka památky přímo nepoškodil, řekl architekt. Blanka nevede pod historickými čtvrtěmi jako podzemní dráha. Dnes už si podle Lukeše málokdo vzpomene na to, co všechno padlo za oběť budování vestibulů stanic metra Muzeum a Můstek. Nejen, že byly u stanice Muzeum poškozeny historické budovy Národního muzea a Státní opery, ale spolu s dalšími demolován unikátní dům architekta Antonína Wiehla (1849 až 1910) s freskami Jakuba Schikanedera (1855 až 1924). Vestibulu stanice metra Můstek pak padla za oběť takřka celá pravá strana ulice Na Můstku při pohledu z Václavského náměstí. To, co tam dnes stojí, jsou podle Lukeše nové nakašírované domy, které mají připomínat původní zástavbu. "Z dnešního hlediska to bylo strašlivé barbarství," uvedl architekt a historik architektury Lukeš, který patří k nejlepším znalcům pražských architektonických památek. Metro ale bylo přes všechny napáchané škody šetrnější variantou řešení dopravy v centru hlavního města. Nejdřív se totiž měla stavět podpovrchová tramvaj.

MK zrušilo pokutu Praze za Karlův most, kraj má rozhodnout znovu

Ministerstvo kultury (MK) ve středu zrušilo pokutu 3,25 milionu korun, kterou v březnu Praze udělil Plzeňský kraj za poškození Karlova mostu při rekonstrukci této památky. Důvodem jsou procesní chyby, které krajský úřad udělal, informovala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Krajský úřad, odbor kultury památkové péče, by tak měl podle ministerstva doplnit dokazování, odstranit vytýkané vady řízení a vydat nové rozhodnutí. "Správní orgán I. stupně nezjistil stav věci, tak jak předepisuje správní řád, nevypořádal se s návrhy a námitkami účastníka řízení, neodůvodnil výši uložené pokuty," zdůvodnilo ministerstvo své rozhodnutí. Správní řízení s vlastníkem památky, tedy s Prahou, a se zhotoviteli obnovy, společností Mott MacDonald, vedl Plzeňský kraj od 21. ledna z rozhodnutí ministerstva kultury. Ministerstvo jako nadřízený orgán památkové péče tak rozhodlo kvůli nečinnosti pražského magistrátu, a také proto, aby vyloučilo střet zájmu. Řízení se společností Mott MacDonald kraj nakonec zastavil, Praze ale vyměřil z maximální možné čtyřmilionové pokuty sankci 3,25 milionu korun za znehodnocení památkové hodnoty mostu. Výše pokuty podle kraje odpovídá významu této památky. Oprava Karlova mostu trvá přes dva roky, práce kritizovala památková inspekce MK. Podle ní bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum. Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i Národní památkový ústav.

V K. Varech zlobí účastníky MFF rozkopaná promenáda Stará louka

Nikoliv vedro, občas nechutné jídlo nebo tlačenice u projekčních sálů, ale stav rozkopané promenády Stará louka je při 45. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech vůbec nejčastěji probíraným problémem. Účastníci MFF i jeho pořadatelé se na město zlobí, že stavba nebyla včas dokončena. Mluvčí magistrátu Jan Kopál řekl, že to nebylo technicky možné a všichni o tom byli předem informováni. Výtky tedy prý nejsou na místě. Magistrát se sice dohodl se stavebními firmami, že po dobu festivalu práce přeruší, rozkopaný a neupravený povrch v úseku mezi Grandhotelem Pupp a Tržní kolonádou však nijak upravit nešlo. Téměř nepřekonatelný se stává hlavně pro ženy, které nosí střevíce na vysokém podpatku. Podle mluvčí festivalu Uljany Donátové dává většina z nich při cestě mezi Puppem a Thermalem raději přednost odvozu. Kromě nespokojenosti se Starou loukou si lidé při MFF nejčastěji stěžují na nadměrný noční hluk z různých barů a restaurací a na nepořádek u odpadkových košů.

Díky prevenci chtějí Lesy ČR rázně snížit podíl kůrovcového dřeva

Díky prevenci a včasnému odstraňování dřeva napadeného kůrovcem se chce letos dostat podnik Lesy ČR "jen" na 350.000 metrů krychlových zpracovaného kůrovcového dřeva, což je téměř polovina oproti loňsku. Vedení firmy a pracovníci Lesní správy Železná Ruda dnes uvedli, že největším problémem jsou pro ně bezzásahové oblasti Národního parku Šumava (NPŠ), kde zůstávají ležet desítky tisíc metrů krychlového napadeného dřeva. Park patří mezi největší zdroje kůrovce, loni ho tam byla pětina z celé ČR, řekl šéf lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Minář začne daviscupový duel v Chile proti Massuovi

Ivo Minář zahájí boj českých tenistů o postup do semifinále Davisova poháru. Jeho soupeřem ve čtvrtfinálovém utkání proti Chile bude v pátek od 16:00 domácí jednička Nicolas Massu. Po nich se představí na antuce v Coquimbu Jan Hájek s Paulem Capdevillem.

České čtvrtfinále v Bastadu vyhrála Šafářová

Souboj českých tenistek ve čtvrtfinále Bastadu vyhrála Lucie Šafářová. Turnajová trojka porazila osmou nasazenou Barboru Záhlavovou-Strýcovou 6:4 a 7:6. Třiadvacetiletou českou jedničku Šafářovou na cestě za postupem nezastavil ani strašidelný vývoj druhého setu. V něm se o rok starší Záhlavová-Strýcová ujala vedení 5:0, Šafářová ale dokázala vyrovnat a sadu pro sebe získala v tie-breaku. Šafářovou čeká třetí letošní semifinále. V Paříži prohrála až ve finále s Jelenou Dementěvovou, v Madridu se jí naopak v semifinále nevedlo a duel s Aravane Rezaiovou skrečovala. Na francouzskou tenistku narazí Šafářová i v Bastadu, Rezaiová ve čtvrtfinále porazila Španělkou Arantxu Parraovou Santonjaovou.

Osm českých tenistek bude hrát Prague Open, jednička je Šafářová

Symbolické rozloučení by mohl mít turnaj žen na pražské Štvanici. Jistotu účasti v hlavní soutěži ECM Prague Open, který začne v pondělí, má osm domácích hráček v čele s nejvýše nasazenou Lucií Šafářovou a pokud by derniéru turnaje WTA v české metropoli vyhrála Češka, opakovala by se historie. Když před dvanácti lety končil tehdejší Czech Open žen, tak na Štvanici triumfovala čerstvá wimbledonská vítězka Jana Novotná. Češka v uplynulých pěti ročnících Prague Open hrála finále jen jednou. Hned při premiéře v roce 2005 se do boje o titul dostala nečekaně Zuzana Ondrášková, ale prohrála s Ruskou Dinarou Safinovou, která se loni stala na několik týdnů světovou jedničkou. Vedle Šafářové jsou letos z domácích hráček přihlášeny rovněž Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová, Klára Zakopalová, Sandra Záhlavová i Lucie Hradecká. Chybí pouze semifinalistka Wimbledonu Petra Kvitová, která si dává pauzu a soustředí se na betonovou část sezony. "Trošku mě to mrzí, ale program mám takový a chci brzy hrát na betonech," vysvětlovala Kvitová po návratu z Londýna. Na Štvanici bude k vidění Kristýna Plíšková, čerstvá vítězka juniorky ve Wimbledonu i její dvojče Karolína, která v lednu vyhrála juniorku na Australian Open.

Nymburk na začátku kvalifikace o Euroligu narazí na Charleroi

Basketbalisté Nymburka se v prvním kole kvalifikace o účast v Evropské lize utkají s belgickým Charleroi. Do Euroligy postoupí z kvalifikace dva ze 16 týmů, které tak doplní volná místa ve čtyřech šestičlenných základních skupinách. Nymburk by měl sehrát první utkání 21. září v Belgii, odvetu za tři dny na domácí palubovce. Rozhodl o tom los v Barceloně. "Jak jsme předpokládali, tak los není jednoduchý, ale na takové úrovni už to není možné očekávat. Charleroi je tradiční belgický klub, který několik let kraluje v domácí lize a je úspěšný i v pohárových taženích," uvedl trenér Nymburka Ronen Ginzburg.

Počasí

Jasno až skoro jasno, teploty 24 a 28 stupňů Celsia.