Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Na Vítkově byly uloženy ostatky neznámého vojína od Zborova

Do kolumbária Národního památníku na pražském Vítkově byly uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a účastníka dukelské operace. Pietního aktu k 65. výročí ukončení druhé světové války se účastnil prezident Václav Klaus, předseda vlády Jan Fischer, ministr obrany Martin Barták i další představitelé státu, armády a veteránů. Součástí ceremoniálu bylo rovněž předání bojových praporů vybraným armádním útvarům. Vyneseny byly také všechny historické a současné bojové prapory jednotek ozbrojených sil. Česká republika si připomíná 65. výročí ukončení druhé světové války. Prezident při této příležitosti na Pražském hradě jmenuje do hodnosti nové generály. Uskuteční se ale také další akce. Například ministr Barták odpoledne v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici povýší na prezidentův rozkaz do hodnosti brigádního generála válečné veterány Alexandra Beera a Jaroslava Klemeše. Zároveň vyznamená další pamětníky protinacistických bojů.

Francouzi, Britové i Slováci si připomněli konec 2. světové války

Mimo jiné ve Francii, v Británii či na Slovensku si váleční veteráni a vrcholní politici připomínali 65. výročí konce 2. světové války. Zatímco francouzský prezident Nicolas Sarkozy připomněl oběti obyvatel východofrancouzských regionů Alsaska a Lotrinska, které byly za války okupovány nacistickým Německem, slovenský premiér Robert Fico varoval před novými projevy pravicového extremismu. Sarkozy zrušil svou účast na nedělních oslavách Dne vítězství v Moskvě s poukazem na to, že je zaneprázdněn kvůli nynější krizi eurozóny. Přehlídky na Rudém náměstí se přitom mají poprvé zúčastnit i francouzští vojáci, ale také státníci jako čínský prezident Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Angela Merkelová nebo český prezident Václav Klaus. Konec války si připomněli i váleční veteráni a příslušníci britské královské rodiny v Londýně. Následník trůnu princ Charles a jeho choť Camilla se zúčastnili ceremonie u památníku padlých v londýnské čtvrti Westminster.

Muž, který na mítinku napadl Sobotku, opustil policejní celu

Muž, který ve středu na mítinku napadl místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, opustil policejní celu. Soudce odmítl návrh na vzetí do vazby. Novinářům to řekl obhájce obviněného Miloslav Petržela. Informaci potvrdila také Gabriela Stočková z Městského soudu v Brně. Osmačtyřicetiletému muži hrozí podle policie šestileté vězení za trestný čin násilí proti úřední osobě, jíž je podle zákona Sobotka jako poslanec. Kromě toho je útočník obviněn z výtržnictví. Petržela skutečnost, že jeho klientovi hrozí za úder pěstí politikovi do obličeje až šest let vězení, označil za politickou přeháňku a hysterii. Jako samozřejmost přijal skutečnost, že soudce odmítl návrh na vzetí útočníka do vazby. Jako vazební důvod prý státní zástupce uvedl nebezpečí pokračování v trestné činnosti. "To znamená, že kdyby v této republice dal někdo někomu facku, tak by měl sedět do konce života," poznamenal Petržela. Hlavní líčení ve věci podle obhájce soud nařídí za několik měsíců, odhadem za pět či šest. Do voleb se podle něj proces nestihne. Petržela zároveň nedoporučil svému klientovi, aby jakkoli komunikoval s médii. Odmítl také dřívější informace, že by byl útočník dříve soudně trestaný. Důvodem útoku prý byla nespokojenost s projednáváním stížností, které muž podal na Sobotku, když byl ministrem financí. Tehdy byla příčinou výhrad deregulace nájemného. V době útoku byl muž opilý - měl 1,88 promile alkoholu. Sobotka je po úderu pěstí v domácím léčení, ve čtvrtek byl propuštěn z nemocnice. V pondělí jde k lékaři na kontrolu. Pak počítá s návratem do volební kampaně.

Česká filharmonie podala trestní oznámení na ministra Riedlbaucha

Česká filharmonie (ČF) podala trestní oznámení na svého bývalého ředitele a současného ministra kultury Václava Riedlbaucha. ČTK to řekl mediální zástupce filharmonie Jiří Hrabovský. Důvodem je údajně špatné hospodaření v době, kdy ČF vedl Riedlbauch. Trestní oznámení následuje poté, co ministr v pátek kvůli údajným nedostatkům v hospodaření odvolal současného ředitele ČF Vladimíra Darjanina. Hrabovský řekl, že trestní oznámení souvisí s výsledky auditu, který posuzoval hospodaření filharmonie v době před nástupem Darjanina. Audit údajně zjistil nedostatky v hospodaření. Podle Hrabovského filharmonie za Riedlbaucha rozpustila rezervu ve výši zhruba 80 milionů korun. Podle právníků ČF tak prý mohla být porušena finanční kázeň při správě svěřeného majetku. Podle ministerstva kultury ale prověrka hospodaření v letech 2003 až 2009 neodpovídá veřejnoprávní instituci, neorientuje se v základních principech fungování příspěvkové organizace. Závěry auditu mají podle ministerstva minimální vypovídací hodnotu a zůstávají ve spekulativní rovině. Darjanin nejznámější tuzemské hudební těleso vedl necelý rok, vystřídal ve funkci právě Riedlbaucha. Dočasným řízením filharmonie byla pověřena výkonná ředitelka ČF Kateřina Růžičková. Ministerstvo vnímalo od počátku Darjaninovo působení jako sporné, vadilo mu například jeho angažmá v obchodních společnostech podnikajících v kultuře. Úřad je považoval za střet zájmů, Darjanin nikoli. Filharmonici se v pátek odvolaného ředitele zastali a na protest zrušili koncert v Rudolfinu. Ministra vyzvali, aby své rozhodnutí přehodnotil, jinak chtějí v protestech pokračovat.

Až 12.000 lidí v Praze demonstrovalo za legalizaci konopí

Až 12.000 převážně mladých lidí demonstrovalo v pražském parku Parukářka za legalizaci konopí. Několik tisíc se jich sešlo po obědě na Karlově náměstí, odkud se vydali na Parukářku, kde se k nim připojili další. Mezinárodní akce zvaná Million Marihuana March, kterou letos příznivci konopí pořádají v Praze už po třinácté, se koná i v další městech celého světa. "V průvodu mohlo být tři, čtyři tisíce lidí. Tady jich může být zhruba jako loni 12.000. Nejsou tu všichni v jednu chvíli, někteří prošli a odešli, jiní přišli," řekl mluvčí pořádající organizace Legalizace.cz Robert Veverka. Atmosféra v parku si ničím nezadala s hudebními festivaly. Návštěvníci mohli v mnoha stáncích nakoupit občerstvení, pivo a další nápoje, ale například i specifické výrobky, jako konopnou zmrzlinu či oblečení a ponožky z konopí. Demonstranti se snažili upozornit na zákony, které i přes jisté změkčení stále kriminalizují držení a pěstování konopí. Podle nich to nahrává drogovým mafiím, které na prohibici vydělávají. "Drogová politika České republiky podporuje černý trh s konopím a napomáhá drogovým mafiím k neuvěřitelným ziskům. Konopí by se za rozumné legislativní úpravy mohlo stát nejen efektivním legálním lékem, ale i z daní vyplývajícím přínosem do státní pokladny," uvedl Veverka. Sdružení proto vyzvalo vládu, aby legalizovala pěstování a držení konopí jak pro léčebné účely, tak pro osobní potřebu či vědecké účely.

V Prušánkách u Hodonína slavila 107. narozeniny nejstarší Moravanka

Už 107. narozeniny oslavila v Prušánkách na Hodonínsku Julie Vašíčková, která je nejstarší obyvatelkou České republiky. Na radnici tam pro ni vystrojili velkou slávu. Jubilantka si přes vysoký věk užívala přízeň gratulantů, děkovala za dary a na závěr se dokonce postavila k cimbálu, aby si s muzikanty zazpívala. Varovala, že letošní oslava narozenin je prý poslední. "Tím vyhrožujete od 105. Pevně věřím, že se příští rok setkáme ještě jednou," opáčil starosta Jan Nosek. Vašíčková při oslavách v posledních letech dokola vysvětluje, jak se vysokého věku dožila. "Obyčejná strava, pořádek, spokojená rodina," shrnula. Připomněla, že celý život pracovala. Do 62 roků v obchodě, který ještě před nástupem komunismu v době, kdy podnikání bylo možné, s pomocí rodiny sama zakládala. I když kondici by oslavenkyni možná záviděl leckterý důchodce, ona sama ji růžově nevidí. "Rozum by ještě trochu byl, ale tělesná stránka je horší. Už potřebuju oporu, už nemůžu sama chodit," řekla. Také hůř slyší, zato prý každý den čte noviny, a to bez brýlí.

Novinky.cz: Gott se stal dědečkem, dcera Lucie porodila syna

Mnohonásobný český slavík Karel Gott se v sedmdesáti letech stal poprvé dědečkem. Jeho nemanželská dcera Lucie o víkendu porodila syna Vojtěcha. Informaci přinesl server Novinky.cz. Chlapeček měří 50 centimetrů a váží 3,21 kilogramu. Matka i dítě jsou v pořádku. Gottova dcera žije v manželství s kuchařem Janem Kovaříkem. Karel Gott je legendou české hudební scény, zpívá bezmála padesát let. Celou tu dobu se pohybuje na špici tuzemské pop music, což dokládá i zisk 35 Zlatých a Českých slavíků.

Novinky.cz: Dvojice útočníků napadla ostrahu věznice v Rapoticích

Dva neznámí pachatelé u věznice v Rapoticích na Třebíčsku zranili pracovníka vězeňské služby. Srazili ho autem a ujeli. Informaci přinesl server novinky.cz. Poraněný muž musel vyhledat lékařské ošetření. "K napadení došlo ve chvíli, kdy se člen vězeňské ostrahy snažil zjistit totožnost dvojice, která přes plot komunikovala s jedním z odsouzených," řekl mluvčí vězeňské služby v Rapoticích Jan Doležal. Zaměstnanec věznice prý dvojici vyzval k předložení průkazu totožnosti. Oba ale nasedli do poblíž zaparkovaného auta a strážného srazili. Při incidentu padlo také několik výstřelů. Ze služební zbraně totiž vystřelil další strážník, který přispěchal kolegovi na pomoc. Poraněného muže ošetřil lékař, patrně zůstane v pracovní neschopnosti.

U Máchova jezera začala sezona, tentokrát ve znamení K.H. Máchy

Na hlavní pláži Máchova jezera byla slavnostně zahájena sezona. Odemknutí jezera se odehrálo tentokrát ve znamení výročí 200 let od narození Karla Hynka Máchy a také 700 let od nástupy dynastie Lucemburků na český trůn. Zahájení se však letos nekonalo na náměstí Republiky, protože tradiční průvod byl rok od roku řidší, řekla organizátorka Renata Mauserová. Začalo se tak tedy rovnou na pláži, kde se lidé mohli setkat kromě Karla Hynka Máchy také s Karlem IV. a jejich osudovými milenkami a ženami. "Málokdo si to uvědomuje, ale výročí nástupu Lucemburků je významné i pro nás. Karel IV. byl totiž zakladatelem Máchova jezera," vysvětlila Mauserová. Konal se také námořnický bál, kde se vyřádily zejména děti v přestrojení za mořské víly, piráty nebo vodníky. Do Máchova jezera se vejde kolem pěti milionů krychlových metrů vody. Průměrná hloubka se pohybuje okolo dvou metrů. Jezero a Doksy navštíví v letní turistické sezoně denně až 30.000 turistů.

Valtice hostily vinné trhy, přišly 4000 lidí

Jednu z největších vinařských akcí v zemi hostily Valtice na Břeclavsku. Na 43. ročník Valtických vinných trhů poslalo 151 vinařů 911 vzorků vín, což je o 42 méně než při loňské rekordní účasti. Letos akci navštívilo asi 4000 lidí, tedy zhruba o 1000 méně než loni. Vytvořilo se tak ale komornější prostředí, kde mohli přítomní pohodlněji vína ochutnávat a debatovat o jejich kvalitě, řekl Jaroslav Osička ze společnosti Valtické vinné trhy. Z vinařů, kteří svá vína na přehlídku poslali, se letos nejlépe prosadil Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína na Hodonínsku. Se svým Veltlínským zeleným pozdním sběrem 2009 vyhrál hlavní cenu mezi bílými víny. "Odnesl si ale i další ceny a medaile," řekl za pořadatele Jan Otáhal. Mezi červenými víny zaujal porotu nejvíc Merlot výběr z hroznů 2009 vinařství Jaroslav Beneš z Hrušek na Břeclavsku. Tak jako v minulých letech i letos převažovala v soutěži vína z loňské sklizně, bylo jich 658. Většina vzorků pocházela z Moravy, ze zahraničích měla největší zastoupení vína rakouská a slovenská, jejichž počet v posledních letech roste. V soutěži se objevila i vína ze Španělska, Jižní Afriky a Nového Zélandu.

Do jeskyně Býčí skála v Moravském krasu se vrátila vzácná lebka

Do jeskyně Býčí skála v Moravském krasu se po 140 letech na den vrátila takzvaná lebka princezny. Byla součástí pohřebiště ze starší doby železné, které tam v 19. století objevil badatel Jindřich Wankel. Jako princezninu nazval lebku, protože ji zdobila zlatá korunka. V sobotu si kosterní pozůstatek včetně kopie korunky mohla prohlédnout veřejnost. Býčí skála bývá jindy nepřístupná. Mimořádné prohlídky s výjimečnou výstavou chtějí pořadatelé zopakovat ještě o následujících dvou víkendech, řekl jeden z nich, archeolog Martin Golec. Lebka princezny je jedním z nejcennějších exponátů Moravského zemského muzea. Podle legend vzniklo pohřebiště, kde se našla, při pohřbu velmože se 40 lidskými oběťmi. Wankel nalezl v Býčí skále tisíce cenných předmětů. Kromě koster to byla soška býčka. Všechny tyto věci prodal v roce 1883 přírodovědnému muzeu ve Vídni. Nechal si pouze dva kusy, které pokládal za mimořádné. Prvním byl dutý železný prsten. Předpokládalo se, že je to první slévárenský výrobek na světě, což se ale nakonec nepotvrdilo. Přesto je prsten raritou - dokládá řemeslnou zručnost někdejších kovářů. "Proč odmítl prodat lebku mladé ženy, to se nepodařilo zjistit. Podle odhadů zemřela v asi 30 letech a princezna se jí říká kvůli tomu, že měla na hlavě zlatou korunku," uvedl Golec.

V kutnohorské Jezuitské koleji se otevřela nová galerie

V opravené Jezuitské koleji v Kutné Hoře se otevřela Galerie Středočeského kraje (GASK), která je druhou největší galerií v zemi. Dopoledního slavnostního přestřižení pásky se zúčastnilo několik stovek lidí a od té doby na expozice, které jsou dnes zpřístupněny výjimečně zdarma, proudí návštěvníci. Prohlédnout si mohou mimo jiné středověkou iluminaci s motivem těžby a zpracování stříbra původem právě z Kutné Hory, která je jednou ze tří na světě dochovaných. Je vystavena s tematickou doprovodnou expozicí, která přibližuje kulturní pozadí doby, kdy toto dílo vzniklo. Miniatura, již kraj získal při nedávné dražbě v Londýně, je uložena v neprůstřelné pancéřované vitríně se speciálním světlem. Díky němu může být vystavena po delší dobu, aniž hrozí její poškození. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) je galerie připravena zvládnout velký nápor návštěvníků. "Technicky jsme na to připraveni a samozřejmě by nás to potěšilo," řekl. Jana Černá z tiskového oddělení GASK uvedla, že slavnostního otevření se podle odhadu organizátorů zúčastnilo 750 až 800 lidí. Během dopoledne si prostory koleje mohly prohlédnout asi 3000 lidí. Součástí programu je i křest Kutnohorské bible nebo přednáška historika umění Jiřího Fajta o iluminaci a době Kutné Hory ve středověku. Galerie představuje mimo jiné výstavu Emil Filla: Archiv umělce, stálou expozici Sbírka 123 či výběr ze sbírky umění Erste Bank, který ukazuje díla umělců střední a východní Evropy od 60. let do současnosti. Jsou mezi nimi zastoupeni Ján Mančuška, Běla Kolářová a Jiří Kovanda. Sbírka vznikala od roku 2004.

Rekonstrukce zámku ve Zruči končí, otevře se 19. června

Oprava zámku ve Zruči nad Sázavou končí. Veřejnosti se poprvé otevře 19. června. Kromě radnice v něm bude nový prohlídkový okruh, muzeum panenek a muzeum výroby obuvi. Oprava památky trvala čtyři roky a stála 130 milionů korun. Zhruba 100 milionů korun pokryla evropská dotace, řekl starosta Martin Hujer. Zručský zámek je původně gotický hrad Kolovratů z počátku 14. století přestavěný na renesanční zámek v polovině 16. století. Na konci 19. století prošel novogotickou přestavbou. Radnice v něm sídlí od roku 1948. Město památku koupilo od restituentů.

Sparta vede před Baníkem dál o lepší skóre, Kladno sestupuje

Fotbalisté Sparty hráli v Liberci jen 2:2, stejně jako Ostrava doma s Mladou Boleslaví. Před posledním kolem tak pro pražský tým hovoří o pět branek lepší skóre. Kladno po bezbrankové remíze na hřišti Bohemians 1905 opouští nejvyšší soutěž.

Natěšení čeští hokejisté rozehrají MS s Francií

Čeští hokejisté vstoupí do mistrovství světa v Německu v neděli duelem s Francií. Outsidera, který pravidelně bojuje o záchranu mezi elitou, nechtějí podcenit a dobrý vstupem by si mužstvo se šesti nováčky na velké mezinárodní akci rádo zvedlo sebevědomí před dalšími zápasy. S Francii se samostatná Česká republika utkala na mistrovství světa čtyřikrát a všechny zápasy vyhrála při celkovém skóre 29:9. Do branky se postaví podle předpokladů gólman Tomáš Vokoun a do hry půjde všech sedm obránců a dvanáct útočníků, kteří jsou na soupisce. Asistent trenéra Josef Jandač očekává dobývaní soupeřovy branky. Český tým už je natěšený na start turnaj po téměř dvou měsících přípravy, v které se skládala a formovala konečná nominace. Řada omluvenek dala šanci hokejistům, kteří dříve měli k účasti na světových šampionátech daleko, a mužstvo chce sázet především na týmovou práci. Naposledy se utkali čeští hokejisté s Francii v přípravě na mistrovství světa v Québeku v roce 2008 v Trois Rivieres, kde vyhráli 5:3. V éře samostatné české reprezentace sehrály oba týmy osm vzájemných zápasů a Francouzi uspěli v jediném v roce 1995 na turnaji v Helsinkách. Ze současného kádru se před dvěma lety utkali s Francouzi bek Petr Čáslava a útočníci Tomáš Rolinek, Jiří Novotný a Jakub Klepiš.

Úvodní časovku na cyklistickém Giru vyhrál Brit Wiggins

První etapu cyklistického Giro d'Italia, časovku v Amsterodamu, vyhrál trojnásobný olympijský šampion na dráze Brit Bradley Wiggins. Druhé místo obsadil mezinárodně málo známý Američan Brent Bookwalter. Třetí skončil jeho kolega ze stáje BMC mistr světa Cadel Evans z Austrálie. Wiggins zvládl 8,4 km dlouhou trať za deset minut a 18 vteřin a v neděli odstartuje v růžovém trikotu lídra závodu. Časovku jezdci odstartovali z pontonu v jezírku na náměstí Museumplein. Závod přímo u trati sledovalo zhruba půl milionů diváků. V Nizozemsku se pojedou ještě dvě následující etapy, teprve poté zamíří 93. ročník slavného závodu do Itálie. Jediný český cyklista František Raboň dojel se ztrátou 49 sekund na 131. místě.

Veselý se v dresu Partizanu rval o finále Evropské ligy neúspěšně

Ani výborný výkon českého basketbalisty Jana Veselého nepomohl Partizanu Bělehrad k postupu do finále Evropské ligy. Srbské překvapení prestižní soutěže dnes podlehlo v dramatickém souboji v Paříži Olympiakosu Pireus 80:83 po prodloužení. Dvacetiletý český talent patřil k nejvytíženějším hráčům a na konto si připsal 13 bodů a deset doskoků. V neděli se Veselý pokusí s Partizanem uspět v utkání o třetí místo proti CSKA Moskva, který prohrál v prvním semifinále s Barcelonou 54:64. Finále Evropské ligy má stejné složení jako před 13 lety, kdy vítěznou trofej získal Olympiakos. Od té doby se do boje o titul nedostal, Barcelona se pokusí navázat na svůj euroligový triumf z roku 2003.

Volejbalistky Kolocová a Sluková skončily v Šanghaji sedmé

Kristýna Kolocová a Markéta Sluková obsadily na turnaji v plážovém volejbalu v Šanghaji sedmé místo, které je jejich nejlepším výsledkem na Světovém okruhu. Po třech výhrách v opravném pavouku už mladé české reprezentantky na další postup nedosáhly, dvojnásobné olympijské vítězce Misty Mayové-Treanorové a její americké spoluhráčce Nicole Branaghové podlehly 1:2. Dvaadvacetiletá Kolocová a o rok mladší Sluková byly zatím nejlépe deváté na loňském grandslamu v Klagenfurtu a na turnaji v jiném čínském městě San-ja. Postupem mezi nejlepší osmičku si české volejbalistky, které přitom byly nasazené až na 28. místě, zajistily prémii 7600 dolarů a zisk 300 bodů do světového žebříčku. Mužský turnaj v Šanghaji vyhráli Brazilci Pedro a Harley.

Ženský čtyřkajak obsadil na Světovém poháru čtvrté místo

Čtyřkajak ve složení Andrea Doktorová, Anna Adamová, Jana Šebestová a Lucie Matoušková obsadil na Světovém poháru v rychlostní kanoistice ve francouzském Vichy čtvrté místo na pětisetmetrové trati. Od třetí portugalské lodi dělilo české reprezentantky 1,115 sekundy. Čtyřkajak Ondřej Horský, Jan Souček, Jan Andrlík a Jan Štěrba dojel na kilometru ve finále šestý s více než čtyřvteřinovou ztrátou na vítězné Němce.

Juniorské florbalistky získaly na mistrovství světa poprvé bronz

České florbalistky získaly na juniorském mistrovství světa v Olomouci bronzové medaile. V utkání o třetí místo porazily Švýcarsko 7:3, k čemuž čtyřmi brankami přispěla Tereza Urbánková, a vybojovaly první medailové umístění v historii. Dosud skončily dvakrát na páté a jednou na čtvrté příčce. Ve finále zvítězilo Švédsko nad Finskem 6:4.

Loeb se na Novém Zélandu posunul na druhé místo, vede Ogier

Obhájce titulu mistra světa Sébastien Loeb vymazal v druhé etapě Novozélandské rallye více než minutovou ztrátu a posunul se na druhé místo průběžného pořadí za francouzského krajana Sébastiena Ogiera, jedoucího rovněž s citroenem. Martin Prokop je dvanáctý, v kategorii S-WRC mu dál patří třetí pozice.

Fleková 13 góly pomohla Veselí zdramatizovat finále házenkářek

Házenkářky Veselí nad Moravou porazily díky zlepšení ve druhém poločase ve třetím finálovém utkání Slavii Praha 29:27 a snížily stav série na 1:2. Hlavními tahounkami Veselí byly Lenka Fleková, jež vstřelila třináct gólů, a třiačtyřicetiletá brankářka Lenka Černá. Čtvrté utkání se hraje v neděli opět ve Veselí.

Šéfem úseku sjezdařů zůstal Jarouš, Záhrobský ve volbě neuspěl

Otec a bývalý trenér nejlepší české lyžařky Šárky Záhrobské Petr Záhrobský neuspěl ve snaze stát se předsedou úseku alpských disciplín Svazu lyžařů České republiky. Na valné hromadě v Praze obhájil na další dva roky svou funkci Miroslav Jarouš. Záhrobský, jenž svou dceru dovedl v roce 2007 k titulu mistryně světa a v současnosti trénuje syna Petra, vypadl už v prvním kole volby, v níž dostal 14 hlasů.

Počasí:

Zpočátku dne oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. Odpoledne a večer oblačno až zataženo s přeháňkami, místy i bouřkami. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.