Zprávy

Češi již darovali na pomoc Haiti přes 33 milionů korun

Na pomoc Haiti již Češi darovali přes 33 milionů korun. Množství peněz vybraných na kontech humanitárních organizací se tak od pondělí zdvojnásobilo. Češi stále přispívají dárcovskými SMS i převody peněz na účty. Z Olomouce ve středu odletěli dva pracovníci charity, aby koordinovali pomoc přímo v karibském státě, který zasáhlo zemětřesení. Další dva odborníky vyšle v pátek Člověk v tísni. Světové humanitární organizace vybudovaly v zemi provizorní tábory, kde žijí lidé, jimž zemětřesení zbořilo střechy nad hlavou. "Chybí jim základní životní a hygienické potřeby. Potřebují ošetřit zranění. Žádná voda na mytí rukou spolu s tropickým klimatem jsou časovanou bombou. Už nyní se objevují první případy cholery," řekla koordinátorka společnosti Člověk v tísni Markéta Kutilová, která je od neděle v hlavním městě Port-au-Prince. Člověk v tísni na pomoc obětem katastrofy vybral již téměř 18 milionů korun. Jeho spolupracovníci rozdávají v chudinské oblasti kanystry s vodou a jídlo. Zároveň budují hygienické zázemí. Podle mluvčího Karla Vrány organizace nakupuje potřebné věci v blízkém okolí katastrofy nebo je letecky dováží od partnerských organizací v Irsku.

Na konta společnosti ADRA dosud přišlo 5,7 milionu korun. Do Port-au-Prince už byly dopraveny první zásoby nakoupené z vybraných prostředků. Je mezi nimi 40.000 dek, 6000 balíčků hygienických potřeb, stejné množství kuchyňských sad pro úpravu jídla a vody, dále ložní prádlo a kanystry na vodu. V dalších zásilkách ještě dorazí stany a plachty, které budou sloužit jako dočasné přístřešky. Arcidiecézní charitě Olomouc se prozatím podařilo vybrat 9,6 milionu korun. Vybrané prostředky použijí k nákupu potravin a dalších potřeb pro Haiťany.

Praha nabídla Haiti své hummery

Praha chce poslat na Haiti, které bojuje s následky ničivého zemětřesení, terénní vozidla Hummer pražské městské policie. Napsal to server Týden.cz. Primátor Pavel Bém ČTK sdělil, že nyní bude záležet na schopnosti auta dopravit na místo určení a na poptávce humanitárních organizací. Městská policie v současné době vlastní tři hummery. Nákup kritizovali zastupitelé hlavního města ze Strany zelených. Městská policie pořízení vozů obhajuje. Podle mluvčí Jany Přikrylové byly využity například při nedávné sněhové kalamitě k vyprošťování zapadlých aut.

Případné zvyšování daní v ČR by nemělo být silné, míní MMF

Případné zvyšování daní po volbách v Česku by nemělo být silné, a to zejména u přímých daní, tedy daní z mezd a příjmů. Pokud už by stát daně zvyšoval, měl by se zaměřit na ty nepřímé. Na setkání s poslanci sněmovního rozpočtového výboru to zaznělo z úst zástupců mise Mezinárodního měnového fondu. Zástupci MMF se zajímali například o výsledky loňského hospodaření státu, dopady loňského vládního protischodkového balíčku na rozpočtový schodek i o rozpočtové a daňové výhledy Česka do volbách. "Bylo to standardní setkání v rámci pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu," řekl ČTK předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD)."Já jsem ujistil zástupce Mezinárodního měnového fondu, že obě nejsilnější strany usilují o to, aby se respektovala doporučení Rady Ecofin na snížení deficitu veřejných rozpočtů pod tři procenta (HDP) do roku 2013," informoval Sobotka.

Ministerstvo financí v materiálu pro zástupce MMF uvádí, že pokud jde o budoucí daňovou reformu, pak očekává, že bude nutné daně zvýšit. Prozatím předpokládá, že důraz by měl být spíše na nepřímých a majetkových daních než na daních z příjmů. Naproti tomu podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo zvýšení daně z příjmů zaměstnanců a živnostníků ze současných 15 až na 25 procent. "Je však zřejmé, že tyto otázky budou záviset na výsledku příštích voleb do sněmovny," konstatuje ministerstvo v materiálu. Zdanění příjmů ve výši 25 procent v současné době odmítají ODS i ČSSD.

Sociální demokracie chce daň pro bohaté 38 procent

Sociální demokracie chce proti rozpočtovým schodkům bojovat vyšší daní pro bohaté a zvýšením daně z příjmů podniků. ČSSD chce zdanit roční výdělky nad 1,2 milionu korun sazbou 38 procent a zvýšit daně z příjmů podniků z 19 na 21 procent. Informoval o tom server Ekonom.cz. Celý materiál, jehož základní body Ekonom získal, ČSSD představí ve čtvrtek. Jen zavedení takzvané milionářské daně, která by se nepočítala z dnešní superhrubé, ale dřívější hrubé mzdy, by mělo přinést do rozpočtu pět až šest miliard korun. V dokumentu se navíc píše o dočasném zvýšení stropů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, píše server. Kromě toho ČSSD počítá s růstem daně z převodu nemovitostí ze tří na pět procent a dědickou daní u majetku nad deset milionů korun. Znovu se zvažují majetková přiznání při nabytí rozsáhlejších nemovitostí. Omezení daňových úniků má podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana zajistit dalších asi 20 miliard korun ročně.

ČSSD chce po volbách usilovat o snížení deficitu pod 3 procenta HDP

ČSSD bude chtít po volbách snížit deficit veřejných rozpočtů pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2014, nejlépe v roce 2013. Tento cíl vyžaduje konkrétní opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu. Novinářům to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Druhým cílem je podle něj připravit zemi na přijetí eura. Státní rozpočet na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP.

Se svou představou o budoucím vývoji veřejných rozpočtů v úterý přišli také občanští demokraté. Navrhují například, aby budoucí vlády musely žádat o důvěru v případech, kdy se hospodaření státu odchýlí o víc než pětinu od návrhu státního rozpočtu. Politici by také měli hospodaření státu pocítit na svých platech.

Expertní tým k přípravě penzijní reformy opět povede Vladimír Bezděk

V Praze se poprvé sešli členové týmu odborníků, který zřídil ministr financí Eduard Janota kvůli přípravě podkladů pro budoucí reformy českého penzijního systému. Úkolem týmu bude připravit několik variant reformních kroků, které by bylo možné uskutečnit s ohledem na vývoj veřejných financí. Skupina by do konce května měla zhodnotit výhody a nevýhody navržených scénářů. Janota hodlá výsledná zjištění představit na internetu. Měla by sloužit zejména jeho nástupci, který povede ministerstvo financí po jarních volbách do sněmovny, aby mohl z výstupů komise vycházet při rozhodování o svých dalších krocích.

Nový desetičlenný expertní tým k důchodové reformě bude opět řídit šéf penzijního fondu Aegon Vladimír Bezděk, který obdobnou komisi vedl již před pěti lety. Členy týmu jsou také například analytik společnosti Partners Pavel Kohout, Jiří Rusnok z Asociace penzijních fondů nebo bývalý šéf České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr.

Česká republika je 34. nejsvobodnější ekonomikou světa

Ekonomická svoboda ve Spojených státech v prvním roce vlády prezidenta Baracka Obamy těžce utrpěla a USA dokonce vypadly z elitní kategorie "ekonomicky svobodných" zemí. Plyne to z letošního žebříčku ekonomické svobody americké Heritage Foundation a deníku The Wall Street Journal. Česká republika si v indexu polepšila, postoupila o dvě místa nahoru nad Slovensko a je 34. nejsvobodnější ekonomikou světa. Nejsvobodnější ekonomikou je již 16. rok od založení indexu Hongkong, nejméně svobodná zůstává ze 179 hodnocených zemí Severní Korea. Žebříček hodnotí země z hlediska deseti aspektů, zejména dodržování vlastnických práv, regulace mezd a cen, vládních zásahů či obchodních bariér.

Česká republika postoupila nahoru z loňského 36. až 37. místa, na němž byla spolu se Slovenskem. V hodnocení získala 69,8 bodu, o 0,4 bodu více než loni, zatímco Slovensko si polepšilo jen o 0,3 bodu.

Kaczynski: Polsko a ČR by měly usilovat o demokratičtější EU

Polsko a Česká republika by měly usilovat o to, aby Evropská unie byla demokratičtější. V předvečer státní návštěvy Česka, která začne ve čtvrtek, to v rozhovoru pro ČTK, Českou televizi a Český rozhlas řekl polský prezident Lech Kaczynski. "Tu aristokratickou republiku, kterou je Evropská unie, je třeba trochu zdemokratizovat," myslí si polský prezident. O tom, co se v sedmadvacítce děje, rozhoduje podle něho hlavně Německo a Francie, k nimž se občas připojuje Británie. "Skutečné rozhodování by se mělo dále vyvinout," prohlásil Kaczynski.

Kaczynského a jeho český protějšek Václava Klause spojuje skeptický pohled na Evropskou unii. Oba politici se stavěli proti přijetí lisabonské smlouvy reformující EU. Problém lisabonské smlouvy je podle Kaczynského nadále aktuální. "Je třeba bojovat proti tomu, aby nebyla považována za ústavu, protože ta se spojuje se státem a Evropská unie státem není," řekl polský prezident. Kaczynski si posteskl, že po období velmi úzké spolupráce mezi Polskem a Českem spolu Praha a Varšava nyní spolupracují méně. Podle něj je třeba kontakty znovu oživit.

Duka: Výběr arcibiskupa oddaluje i vnitřní situace české církve

Výběr nového pražského arcibiskupa, který nahradí Miloslava Vlka, oddaluje podle královéhradeckého biskupa Dominika Duky i vnitřní situace uvnitř české katolické církve. Duka po dvoudenním plenárním jednání České biskupské konference (ČBK) řekl, že většina jejích členů je v úřadu už 20 let a že je třeba hledat i nové tváře. Zdůraznil ale, že jde o jeho osobní spekulace. "Musíme říct, že uzavíráme dvacetiletou kapitolu, a jasně cítíme, že je potřeba hledat nové cesty, které také potřebují nové tváře," uvedl Duka a zdůraznil, že on sám nemá bližší informace o termínu jmenování.

STEM: Nejpopulárnějším politiky jsou B. Sobotka a K. Schwarzenberg

Nejpopulárnějším politikem v České republice zůstává místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterého příznivě hodnotí 53 procent lidí. Za ním je nadále předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 50 procenty a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) s 42 procenty. Hašek předstihl místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jehož nyní kladně hodnotí dvě pětiny lidí. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM. Na dalších místech jsou předseda ČSSD Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach s 39 procenty a předseda Strany zelených Ondřej Liška a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s 38 procenty. Do desítky nejpopulárnějších politiků se dostali místopředseda ODS Petr Nečas a pražský primátor Pavel Bém (ODS), které kladně hodnotí shodně 35 procent obyvatel.

Šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobodu na 13. místě hodnotí kladně 31 procent obyvatel. Na 14. místě je šéf KSČM Vojtěch Filip s 30 procenty pozitivních hlasů. Předseda ODS Mirek Topolánek získal příznivé hodnocení 29 procent lidí a je na 15. místě. Analytici zahrnují do průzkumu jen stranické politiky. Míru popularity ministrů přechodné vlády Jana Fischera tedy neukazuje.

ZČU podle ministryně školství může odebírat tituly absolventům práv

Západočeská univerzita (ZČU) může začít odebírat tituly některým absolventům právnické fakulty, pokud dokáže, že byl porušen správní řád, uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová, která doufá, že škola začne s odebíráním titulů co nejdříve. Při univerzitní prověrce se zjistilo, že školou prošlo nestandardně 14 ze 63 absolventů doktorského studia. ZČU už má připraveny podklady pro odebrání titulu u šesti lidí. Podle rektora by je mohla univerzita obeslat už příští nebo přespříští týden.

Děkani chtějí povinnou maturitu z matematiky

Děkani vysokých škol chtějí, aby maturita z matematiky byla povinná. Do budoucna by totiž mohla jednotná zkouška ze středních škol sloužit i jako vstupenka na univerzity. Novinářům to po jednání s děkany oznámila ministryně Miroslava Kopicová. Rozhodně to prý ale nebude v prvním roce fungování státních maturit. Ty by měly začít příští rok na jaře.

V ČR se zatím využila asi čtvrtina vakcín proti prasečí chřipce

V Česku se zatím využilo asi 57.000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce, tedy zhruba čtvrtina množství, které má stát nyní k dispozici. Stát objednal celkem milion dávek, na jejichž nákup vyčlenil přes 200 milionů korun, a zatím jich nakoupil 238.000. Ve zprávě zaslané ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Česko nyní eviduje 83 případů úmrtí na prasečí chřipku. Šest lidí s touto infekcí zemřelo za poslední týden. Mnoho lidí však vakcínu odmítá.

Použité palivo z Temelína bude možné uskladnit v novém už v srpnu

Třetí sklad použitého paliva v areálu jaderné elektrárny Temelín bude zřejmě poprvé využit letos v srpnu. Sklad za 1,5 miliardy korun staví společnost ČEZ od března loňského roku. Stavebníci nyní dokončují hrubou stavbu. V létě by měl být sklad dokončen. Poté přejde do ročního zkušebního provozu. První kontejner CASTOR s použitými palivovými soubory bude do skladu zavezen během odstávky prvního bloku, která bude zahájena 17. července. Sklad je železobetonová stavba, odolná proti extrémním přírodním vlivům. V rámci posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) byl analyzován i hypotetický pád velkého dopravního letadla. Studie ale vyloučila případnou radiační havárii. Kapacita třetího skladu vystačí na 30 let provozu elektrárny Temelín. Použité palivo bude ve skladech uloženo zhruba 60 let, poté má být radioaktivní odpad trvale převezen do hlubinného úložiště. To by mělo být uvedeno do provozu v roce 2065.

V Dukovanech byl mimořádně odstaven blok kvůli netěsnosti potrubí

V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku byl mimořádně odstaven jeden ze čtyř výrobních bloků kvůli netěsnosti v sekundárním okruhu. Zjistilo se, že tam z jednoho potrubí vytékají desítky litrů neradioaktivní vody za hodinu. Mluvčí elektrárny Petr Spilka ČTK řekl, že neunikla žádná radiace a nebyla ohrožena bezpečnost provozu ani obsluha elektrárny. Oprava potrvá asi týden.

MMR spouští program podpory výstavby nájemních bytů

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) během několika týdnů spustí program, jehož cílem je podpořit výstavbu nájemních bytů. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Martin Ayrer. Program, který vláda na návrh MMR schválila loni v listopadu, počítá s poskytováním záruk za úvěry při budování nájemních bytů, investorům může zajistit ručení až do výše 70 procent nesplacené jistiny bankovního úvěru, připomněl Ayrer.

Školy od září učí, jak se chovat k lidem a správně hospodařit

Od tohoto školního roku se děti ve školách učí nově i to, jak se chovat k lidem nebo jak správně hospodařit s penězi. Etická výchova a finanční gramotnost, jak se nové předměty jmenují, tak mají děti lépe vybavit pro praktický život, řekla ministryně školství Miroslava Kopicová. Školy mohou tyto obory vyučovat buď samostatně, nebo v rámci jiných předmětů. Na podporu finanční výchovy navíc mohou čerpat i peníze z Evropské unie. "Etická výchova má zásadní vliv na hodnotový žebříček a morálku, finanční gramotnost je zase nepostradatelná v praktickém životě," myslí si Kopicová. Etická výchova má naučit žáky slušnému jednání, toleranci a komunikaci. Děti se třeba zážitkovou metodou učí, jak se chovat v osobních vztazích, jak řešit konflikty a jak efektivně komunikovat s okolím. "Rozhodně tím nechceme suplovat rodinnou péči," uvedl náměstek ministryně Jindřich Kitzberger s tím, že nové oblasti výuky mají vzdělat spíš děti z rodin, kde tyto znalosti chybí.

Finanční gramotnost byla do školních osnov zařazena také proto, že podle průzkumů ministerstva financí mají Češi jen malé znalosti v oblasti finančnictví a bankovnictví. Děti i studenti středních škol se proto učí nakládat s penězi, získají i základní povědomí o finančních službách. Tato výuka by je měla vést k tomu, aby v budoucnu dokázali zodpovědně spravovat osobní či rodinný rozpočet.

Vrchní soud přiznal za rodinám za záměnu dětí 3,2 milionu Kč

Třebíčská nemocnice musí zaplatit rodinám zaměněných dívek Veroniky a Nikoly v třebíčské nemocnici odškodné 3,2 milionu korun. Rozhodl o tom odvolací vrchní soud. O 100.000 Kč tak snížil částku, kterou jim loni v lednu přiznal Krajský soud v Brně. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a nemocnice se proti němu už nemůže odvolat. Odškodnění soud snížil Liboru Brožovi, který na záměnu dětí přišel. Důvodem bylo to, jakým způsobem se podílel na medializovaní celého případu. Rodina Broži vysoudila 1,1 milionu korun a rodina Čermákových 2,1 milionu. Na každou z rodin měla podle soudce záměna dětí rozdílný dopad a tomu také odpovídá výše stanoveného odškodnění.

Milan Štěch končí v čele ČMKOS, jeho nástupce bude znám v dubnu

Funkci předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) opouští po osmi letech Milan Štěch (56), který je zároveň místopředsedou Senátu za ČSSD. Odbory Štěch povede do dubnového sjezdu, který zvolí nového předsedu. ČMKOS sdružuje 32 odborových svazů a je největší odborovou centrálou v České republice. Server Novinky.cz uvedl, že odborářské žezlo po Štěchovi by měl převzít místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, který není členem žádné politické strany a ani se jím stát nehodlá. Pokud bude Zavadil na dubnovém sjezdu ČMKOS opravdu zvolen, stane se prvním šéfem odborů, který není přímo napojen na ČSSD, připomněl server.

Ministr obrany v Praze otevřel novou výstavu k atentátu na Heydricha

Novou expozici památníku obětem heydrichiády slavnostně zahájil ministr obrany Martin Barták v pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje. V místě, kde se po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha za druhé světové války ukrývali parašutisté skupiny Anthropoid před nacisty, vznikla moderní expozice mapující československý odboj. "Otevření výstavy je dalším zvýrazněním naší tradice a něčeho výjimečného, co českoslovenští občané vykonali a co zasáhlo do světových dějin," řekl při zahájení expozice Barták. Dále podotkl, že podle jeho mínění by se dějiny druhé světové války bez uskutečnění atentátu na Heydricha vyvíjely jiným směrem.

Nynější expozice nahradila dosavadní, která v kryptě chrámu byla v uplynulých patnácti letech. "Cílem bylo udělat z krypty skutečně pietní místo. V kryptě bude jen sedm bust parašutistů, kteří zde zahynuli. Ostatní exponáty byly přesunuty do předsálí," řekl novinářům ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Praha letos plánuje odhalit pamětní desku se seznamem 294 obětí heydrichiády. Ta by měla být součástí areálu pravoslavného chrámu, kde se nyní nachází nová expozice.

Rozpočet zahraničního vysílání ČRo bude letos o 15 procent nižší

Rozpočet Radia Praha, tedy zahraničního vysílání Českého rozhlasu (ČRo), bude letos o 15 procent nižší, loni byl 64,6 milionu Kč. Snížení je výsledkem jednání mezi Českým rozhlasem a ministerstvem zahraničí, původní redukce měla být ještě vyšší. ČTK o tom informoval mluvčí ČRo René Zavoral. Úspory se dotknou prakticky všech položek rozpočtu včetně vysílačů, zrušeno bude například digitální vysílání DRM. Snížený rozpočet umožní provozovat jeden krátkovlnný vysílač v Litomyšli, upřesnil mluvčí. "Pokrytí našich cílových oblastí se o něco sníží, ale nebude to nic dramatického," uvedl ředitel zahraničního vysílání Miroslav Krupička. Většina posluchačů, kteří stále poslouchají na krátkých vlnách, by neměla změnu pocítit, dodal. "Nyní pracujeme na novém vysílacích schématu, který začne platit 1. února," doplnil Krupička. V souvislosti s redukcí krátkých vln podle něj vzroste význam ostatních vysílacích platforem. Jsou to například vysílání na partnerských stanicích a internetu, která bude muset ČRo více propagovat, uvedl Krupička.

Operní sólistka Bogzaová sesadila Kabát z čela tuzemské hitparády

Sólistka Státní opery Praha rumunského původu Anda-Loiusa Bogzaová sesadila Kabát z čela tuzemské hitparády nejprodávanějších nahrávek. Její album Portrait, které se do první desítky žebříčku dostalo na začátku prosince a poté o něm nebylo slyšet, je nyní první. Na druhé místo odsunulo koncert skupiny Kabát s názvem Po čertech velkej koncert. Informovala o tom česká sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). V popředí žebříčku se stále drží záznam představení Divadla Járy Cimrmana České nebe, který je nyní třetí. Na čtvrté místo postoupila zpěvačka Lady Gaga, páté místo patří Anetě Langerové s novinkou Jsem, která si oproti minulému týdnu polepšila o tři místa.

Nejnavštěvovanější výstavou roku 2009 je přehlídka Josefa Čapka

Nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění byla loni v ČR přehlídka děl Josefa Čapka. Vidělo ji 73.000 lidí, průměrně 753 za den. Uspořádala ji Správa Pražského hradu (SPH) a Východočeská galerie v Pardubicích, kde bude mít reprízu. Na druhém místě s denní návštěvností 719 osob skončila výstava fotografií Roberta Vana, kterou pořádala Galerie Leica v Mánesu a již za měsíc vidělo 23.000 diváků. Třetí místo patří výstavě děl Josefa Lady uspořádané Muzeem umění Olomouc. Lada vévodil žebříčku za rok 2008 - obsadil dokonce dvě první příčky, neboť měl dvě různé výstavy.

Národní divadlo Brno nastudovalo Fridovu operu o Anně Frankové

Operní soubor Národního divadla Brno nastudoval unikátní představení pro jedinou pěvkyni, monooperu Deník Anny Frankové od ruského skladatele Grigorije Frida. V titulní a jediné roli příběhu o židovské dívce, která se skrývá před nacisty, účinkuje Tereza Merklová. Operu nastudoval významný německý režisér Heinz Lukas-Kindermann. Opera má premiéru 27. ledna v Redutě.

Proti zrušení českobudějovické galerie protestují stovky lidí

Pod petici proti zrušení Domu umění v Českých Budějovicích se za dva dny podepsaly stovky lidí, listiny kolují po institucích i na internetu. K Jihočechům se přidali třeba režisér Zdeněk Svěrák, ale také ředitelé galerií a dalších institucí v Česku. Novinářům to řekl kurátor Michal Škoda. Vlna solidarity se zvedla poté, co radní dospěli k názoru, že provoz galerie je drahý a její činnost je třeba ukončit. Definitivně rozhodnout mají 27. ledna. Podle primátora Juraje Thomy jsou informace o údajném zavření galerie nepravdivé, pouze k 1. únoru skončí nájemní smlouva mezi společností Městské kulturní domy a městem o pronájmu Domu umění.

Berdych vypadl v 2. kole Australian Open, postoupila jen Benešová

Český tenista Tomáš Berdych skončil na Australian Open nečekaně již ve druhém kole. Jednadvacátý nasazený hráč prohrál s Jevgenijem Koroljovem z Kazachstánu, bratrancem bývalé ruské tenistky Anny Kurnikovové, po třech setech 4:6, 4:6 a 5:7. Z pětice zástupců českého tenisu dnes v Melbourne postoupila pouze Iveta Benešová v dohrávce prvního kola. Stejně jako Berdych vypadly Lucie Hradecká, Sandra Záhlavová a Barbora Záhlavová-Strýcová.

Počasí v České republice

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, místy slabé sněžení. Teploty vystoupí na -6 až -2 stupně Celsia, na horách bude kolem -10 stupňů.