Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Senátoři doplnili svůj návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy

Skupina senátorů doplnila svůj návrh na přezkoumání souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Termín veřejného jednání to neovlivní. Nadále platí, že se všichni účastníci řízení před Ústavním soudem sejdou 27. října. Nové argumenty senátorů soud zveřejní na internetu a pravděpodobně je také zašle na vědomí účastníkům řízení. Nebudou je však už žádat o nové vyjádření. Skupina senátorů dokumentu vytýká "extrémní nepřehlednost a nesrozumitelnost". Obávají se také prohlubování "demokratického deficitu Evropské unie". Unie prý může při tvorbě evropského práva obcházet národní parlamenty.

Vláda považuje lisabonskou smlouvu za slučitelnou s ústavou

Vláda považuje lisabonskou smlouvu jako celek i její jednotlivá ustanovení za slučitelné s českým ústavním pořádkem. Uvedl to premiér Jan Fischer ve vyjádření kabinetu pro Ústavní soud. Vláda tím reaguje na návrh na přezkoumání lisabonské smlouvy u Ústavního soudu, který podala skupina senátorů, především z ODS. Některé části návrhu má vláda za neopodstatněné. Vláda podle Fischera rovněž považuje za formálně nepřípustný návrh senátorů na přezkum už platných zakládajících smluv EU, které lisabonská smlouva mění.

Premiéři Rakouska a Maďarska apelovali na Klause kvůli "Lisabonu"

Premiéři Rakouska a Maďarska apelovali na českého prezidenta Václava Klause kvůli podpisu lisabonské smlouvy. Vídeň opakovaně odmítla jeho požadavek na doplnění dodatku k dokumentu, který by měl bránit zpochybňování Benešových dekretů a případným majetkovým nárokům sudetských Němců. Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna se nesmí práva odsunutých nijak zužovat či úplně omezit. Budapešť by zas hlavu českého státu chtěla povzbudit k brzkému podepsání "Lisabonu". Maďarský premiér Gordon Bajnai by si přál, aby unie už brzy fungovala efektivněji. Šéfové obou vlád to podle agentury APA uvedli po společném zasedání rakouského a maďarského kabinetu v rakouském Eisenstadtu.

Vláda jedná s Klausem o zárukách souvisejících s Lisabonem

Vláda Jana Fischera jedná s prezidentem Václavem Klausem o přesné formulaci jeho návrhu na doplnění lisabonské smlouvy o garance pro Česko. Rozhodující bude ale říjnový summit hlav států a předsedů vlád EU, řekl premiér po jednání kabinetu, na kterém ministři formulovali stanovisko ke stížnosti části senátorů na lisabonskou smlouvu. Fischer zdůraznil, že partnerem vlády při jednání není pouze prezident, ale hlavně všechny ostatní země EU. Fischer také označil za iluzivní a neproveditelnou možnost, že by se kvůli Klausovu požadavku na úpravu lisabonské smlouvy znovu otevírala její ratifikace. Premiér připustil, že situaci by mohla vyřešit deklarace, která by později byla zařazena do evropského práva spolu s přístupovou smlouvou s Chorvatskem.

Havel kritizuje Klause kvůli postoji k lisabonské smlouvě

Postoj prezidenta Václava Klause k lisabonské reformní smlouvě EU je velmi neodpovědný a nebezpečný, prohlásil jeho předchůdce Václav Havel. Klaus smlouvu odmítá a nyní překvapil nečekanými požadavky na výjimky z listiny základních práv, která je součástí smlouvy. Havel novinářům řekl, že Klaus svým postojem ke smlouvě škodí zemi, jeho argumenty jsou prý zpozdilé a nepřesvědčivé. Exprezident i přes Klausovy výhrady věří, že lisabonská smlouva bude do konce roku ratifikována. Podle Havla měl Klaus před svým zvolením vyložit karty na stůl a informovat o svých postojích. Aby ti, co ho volili, věděli, co mohou čekat. Nicméně chybou podle Havla bylo i to, že se zákonodárci před volbou neptali.

Podle Havla ČR neopustila ideály sametové revoluce, chyby se ale staly

Česká republika během uplynulých 20 let neopustila základní ideály sametové revoluce v roce 1989, i když se staly chyby, řekl exprezident Václav Havel, který byl hlavní postavou listopadových změn. Uvedl to před novináři při hodnocení kulatého výročí zásadního společenského obratu. Havel soudí, že se v Česku naplňuje základní směr k demokracii a právnímu státu, byť je to pomalý proces s množstvím překážek. První demokratický prezident někdejšího Československa a posléze Česka uspořádal setkání s novináři kvůli velkému zájmu novinářů o rozhovor při příležitosti 20. výročí pádu železné opony v Evropě. Tiskovou besedu pojal v duchu prvních "polistopadových" setkání s médii. Na pódium divadla Na zábradlí si pozval také spoluzakladatele Občanského fóra (OF) Jiřího Křižana a Alexandra Vondru, debatu moderoval bývalý mluvčí OF Michael Žantovský.

KDU-ČSL chce zakázat internetové a mobilní sázky

KDU-ČSL rozšířila svůj návrh novely loterijního zákona o zákaz internetového sázení a sázení přes mobilní telefony a zpřesněnou definici moderních hracích automatů, tzv. videoterminálů. Návrh, který má podstatně omezit hazard v Česku, posílá do sněmovny, uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Již dříve KDU-ČSL navrhla udělování licencí na jeden automat nebo videoterminál na deset let za milion korun, posílení pravomocí v oblasti hazardu obcím, zákaz reklamy na sázkové a loterijní hry a zvýšení odvodů provozovatelů na veřejně prospěšnou činnost. Ministerstvo financí chce do konce měsíce předložit vládě dlouhodobě připravovaný návrh nové právní úpravy loterií a sázek. Vlastní návrh změny zákona o loteriích má připraveno i hlavní město Praha. "Nevěřím, že jiný návrh bude lepší," řekl Svoboda. Zrušení dálkového hraní chce KDU-ČSL podpořit i zákazem bankám převádět výhry na území ČR a přes hranice.

Sazka žádá prověřit BIS, zda postupovala zákonně

Společnost Sazka požádá Stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS, aby prošetřila, zda údajné prověřování firmy tajnou službou bylo zákonné a zda z kontrarozvědky schválně neunikají neprokázané informace. Společnost se obrátí i na premiéra Jana Fischera. Podle serveru Aktuálně.cz připravovali bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) a jeho ministr školství Ondřej Liška (SZ) razantní akci proti managementu Sazky a zadali prověření firmy u Bezpečnostní informační služby (BIS). Na základě zpráv kontrarozvědky dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Podle Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál se BIS zhruba před rokem pokusila zverbovat jednoho ze zaměstnanců Sazky, aby jí vynášel informace z dění v této loterijní společnosti. Pokus o získání agenta v Sazce prý ale nevyšel, zaměstnanec totiž aktivitu tajné služby okamžitě oznámil šéfovi sázkové společnosti Aleši Hušákovi, který to rozhlasu potvrdil.

Armádní mise by se měly nově plánovat na delší dobu

Vojenské zahraniční mise by měla armáda nově plánovat na dva roky s výhledem na další rok místo nynějšího jednoletého období. Podle ministra obrany Martina Bartáka by to snížilo náklady, vojáci by měli čas na přípravu a české plány by dopředu znali spojenci. Sněmovní branný výbor vzal informaci ministra o chystaném novém způsobu plánování na vědomí. Změnu Barták zdůvodnil například tím, že nákup služeb na delší dobu je výhodnější. Vojáci se musejí na mise připravit, například nechat se očkovat, což podle ministra nelze dělat ze dne na den. Operace jsou navíc mnohonárodního charakteru, spojenci musí mít možnost znát dlouhodobější plány jednotlivých zemí, dodal Barták. Zdůraznil, že armáda nechystá v misích žádné překvapení. Hodlá se stále soustředit na Kosovo a Afghánistán.

Vojáci speciálních sil mají hlídat české velvyslanectví v Kábulu

Vojáci 601. skupiny speciálních sil, kteří jsou nyní nasazeni v Afghánistánu v bojové operaci Trvalá svoboda, by měli příští rok hlídat český zastupitelský úřad v Kábulu. Velvyslanectví by mělo chránit do 20 vojáků, řekli na jednání sněmovního branného výboru ministr obrany Martin Barták a předseda výboru Jan Vidím (ODS). České velvyslanectví v Kábulu nyní hlídají policisté útvaru rychlého nasazení. Nasazení speciálních sil schválila v pondělí vláda.

Armádě věří 69 procent lidí, což je historické maximum

Armádě důvěřuje 69 procent lidí, vojsko si tak drží důvěru historického maxima Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM. Policii věří 52 procent lidí. Ze zahraničních bezpečnostních organizací si nejvyšší důvěru udržuje Interpol, kterému věří 78 procent obyvatel. Severoatlantické alianci důvěřuje 59 procent dotázaných. Armádě věřilo 69 procent lidí už podle únorového průzkumu, víc to ale podle záznamů STEM nikdy nebylo. "V posledním roce se zdá být důvěra v armádu stabilizovaná, a to na své historicky nejvyšší míře," uvedli autoři. Důvěru si podle nich armáda získávala postupně v průběhu druhé poloviny 90. let.

ČR a Slovensko koupí společně lehká obrněná vozidla Iveco

Česká republika a Slovensko společně koupí lehká obrněná vozidla Iveco, oznámil ministr obrany Martin Barták. Nákup 90 lehkých obrněných vozidel přijde Česko asi na dvě miliardy korun, dalších 40 vozů zakoupí Slovensko. Důvodem společného nákupu je mimo jiné výhodnější cena, řekl Barták. "S vozidly panuje spokojenost. V misi v Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," uvedl Barták. Ministerstvo obchod připravuje bez výběrového řízení. Důvodem je podle ministra rychlost dodávky.

Piloti souhlasí se snížením mezd až o 40 procent, mají však podmínky

Valná hromada odborové organizace pilotů Českých aerolinií CZALPA ve čtvrtek odsouhlasila snížení mezd pilotů od listopadu až o 40 procent. Souhlas má však řadu podmínek, skutečné snížení tak může být nižší. Piloti mimo jiné žádají odchod současného managementu prezidenta Radomíra Lašáka a zachování firmy v rukou státu. ČTK to sdělil šéf CZALPA Filip Gaspar. "Bavíme se o záchranném plánu, který dělá vlastník. A když bude vlastník jiný, tak my se musíme samozřejmě bavit s jiným vlastníkem. Snížení mezd je alternativou k privatizaci," uvedl Gaspar. Dodatek ke kolektivní smlouvě chtějí piloti podepsat také s novým vedením firmy. Jak ČTK sdělil důvěryhodný zdroj, návrh může mít hned několik háčků. Piloti údajně například už do zmíněných 40 procent počítají zhruba sedmiprocentní snížení platů z jara letošního roku. Bezpodmínečné snížení mezd údajně bude činit jen 15 procent, dalších 18 procent piloti za něco vymění, například za zaměstnanecké akcie. To však Gaspar nepotvrdil.

Šéf NKÚ Dohnal se neodvolá proti rozhodnutí kárné komory

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal se neodvolá proti rozhodnutí kárné komory, která ho podezírá ze trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a o zneužití pravomoci veřejného činitele a která navrhuje, aby se jimi zabývalo státní zastupitelství. Kárná komora se Dohnalem zabývá na základě podnětu sněmovního kontrolního výboru kvůli chybám v hospodaření, kterých se prý Dohnal dopustil. Dohnal by se mohl proti tomuto rozhodnutí odvolat do 15 dnů, svého práva ale nevyužije. "Počká na rozhodnutí příslušných orgánů. Trvá na svém předchozím vyjádření, že žádný trestný čin nespáchal a NKÚ žádné zákony neporušil," sdělila mluvčí úřadu Radka Burketová.

Projekt dobrovolných návratů využilo 30 nelegálních cizinců

Do projektu takzvaných dobrovolných návratů pro cizince nelegálně pobývající v ČR se za první měsíc přihlásilo 30 cizinců. Nejvíce se hlásí Ukrajinci. Motivací pro přihlášení do projektu je možnost vrátit se do ČR dříve než v případě, že by byli vyhoštěni. K 9. říjnu se do projektu přihlásilo osm Ukrajinců, šest Vietnamců, čtyři Kyrgyzové, tři Mongolové, dva Mexičané, dva Kazachové, po jednom pak státní příslušníci Uzbekistánu, Guatemaly, Číny, Gruzie a Moldavska.

Grossova rigorózní práce na plzeňských právech není

Rigorózní práce bývalého premiéra Stanislava Grosse na plzeňských právech není. ČTK to řekl Jiří Pospíšil, pověřen vedením fakulty, když ve čtvrtek převzal prostory děkanátu fakulty. Podle původních informací školy měla být Grossova práce v trezoru děkana. Na škole chybí podle Pospíšila několik desítek prací. Gross, který podle školy nebyl jejím studentem, ale na fakultě jen skládal rigorózní zkoušku, práci napsal před rokem 2006. Nemusí proto být uložená podle zákona v knihovně, uvedl Pospíšil.

Nový územní plán Prahy bude regulovat výškové stavby

Hlavní město slibuje, že nový územní plán, jehož koncept představilo novinářům, bude regulovat výstavbu výškových budov v metropoli. Podle této regulace by nemohly být postaveny současné mrakodrapy na Pankráci. To minulý plán neřešil. Nový plán podle ředitele Útvaru rozvoje města (ÚRM) Bořka Votavy bude také jednodušší, ale přitom průhlednější. Plán by měl postihnout rozvoj města na dalších zhruba 15 let. Veřejnost bude moci do plánu nahlédnout od 2. listopadu, do 9. prosince bude moci podávat připomínky. "Tolerance budou maximálně dvě podlaží nad okolní zástavbou, všechno vyšší se bude individuálně posuzovat," řekl Votava. Omezovat se bude i celkový objem nových staveb. Votava dodal, že podle této regulace by kritizované mrakodrapy na Pankráci "neprošly".

Počet osobních aut v Česku se od revoluce téměř zdvojnásobil

Počet osobních aut na českých silnicích se od sametové revoluce v roce 1989 téměř zdvojnásobil. Zatímco v polovině letošního roku bylo v tuzemsku registrováno 4,4 milionu vozů, před 20 lety to bylo o dva miliony aut méně. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Na rozdíl od počtu vozů se věk aut v Česku podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka příliš nezměnil. V roce 1989 na českých silnicích jezdila v průměru 14 let stará auta, letos v polovině roku byl vozový park v průměru 13,7 roku starý. V roce 1989 na jedno auto připadalo 4,29 obyvatele, nyní to je 2,38 obyvatele.

Stavební spořitelny půjčily ke konci září o 13 procent méně peněz

Stavební spořitelny poskytly za tři čtvrtletí úvěry za 50,4 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o 13 procent. Již delší dobu rovněž klesá zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, vyplývá z údajů od všech tuzemských stavebních spořitelen. Za poklesem trhu podle odborníků stojí částečně opatrnost klientů, částečně spekulace na budoucí pokles cen bydlení, ale i rostoucí nezaměstnanost.

Dvě pětiny lidí nesouhlasí s regulací klasických žárovek

Dvě pětiny české veřejnosti nesouhlasí s nařízením EU, podle něhož byl v zemích unie zakázán prodej klasických stowattových žárovek a postupně by se měly tyto žárovky přestat zcela prodávat. Naopak čtvrtina je přesvědčena o správnosti této legislativní změny. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Factum Invenio. Jedenačtyřicet procent Čechů přitom přiznává, že doma svítí téměř výhradně klasickými žárovkami. Zhruba vyrovnaný počet úsporných a klasických žárovek má doma 36 procent lidí. Úsporné žárovky převažují v domácnostech 19 procent občanů.

Ve studii 58 procent dospělých přiznalo, že byli v dětství týráni

Většina lidí si z dětství odnese vzpomínku na fyzické trestání, nezájem ze strany rodičů nebo vydírání a ponižování. V dlouhodobém průzkumu brněnských lékařů přiznalo 58 procent dospělých, že byli v dětství týráni. Zároveň uznali, že chybnou výchovu přenesli do své vlastní rodiny a použili ji na své děti, řekl spoluautor výzkumu Lubomír Kukla z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Podle Kukly nejsou čísla v žádném případě podhodnocená, ale spíš naopak. "Ti, co tresty přiznají, si určitě nevymýšlejí. Já jsem byl bitý, tím se člověk moc rád nechlubí," uvedl.

V kauze zátahu na šiřitele dětské pornografie je první obviněný

Pražští policisté obvinili prvního z podezřelých, které zadrželi při středečním celostátním zásahu na šiřitele dětské pornografie. Podle dřívějších informací se jedná o muže, jehož přítelkyně nahlásila policistům, že má dětskou pornografii ve svém počítači. Hrozí mu až šest let vězení za přechovávání a držení dětské pornografie. V Praze bylo zadrženo 32 lidí.

Policie hledá další extremisty kvůli útoku na kameramana

Mostecká policie pátrá po totožnosti dvou příznivců extremistických hnutí. Podezírá je, že loni 17. listopadu při pochodu pravicových radikálů na litvínovské sídliště Janov napadli kameramana občanské iniciativy, který akci natáčel. Jednoho stoupence Dělnické strany vyšetřovatel kvůli útoku na kameramana již dříve obvinil z výtržnictví.

V klášteře na Strahově začíná výstava o osudu církve za komunismu

Osudy kněží, řádových sester a dalších křesťanů pronásledovaných komunistickým režimem zobrazuje výstava v pražském Strahovském klášteře. Návštěvník se může dočíst o zajímavých příbězích, ale také si prohlédnout kázání psaná na kousky toaletního papíru z vězení nebo růženec z tkaniček od bot vyrobený v uranových dolech. Výstava se lidem otevře v pátek, trvat bude do 8. listopadu. Kněží si v dolech vyráběli vlastní liturgické předměty, aby i v takto ztížených podmínkách mohli vést mše. Ve vitríně na výstavě tak lze zhlédnout třeba lžíci, která sloužila jako kalich, nebo skleněnou lékovou ampulku, do níž se lilo "mešní víno" vzniklé ze zkvašené hrozinky. Jeden z panelů výstavy vyjmenovává i 65 takzvaných martyrů, neboli křesťanských mučedníků - lidí, kteří od roku 1948 do roku 1960 zemřeli na následky komunistického štvaní. Výstava se věnuje zatím málo obecně známým dějinám pronásledování příslušníků římskokatolické církve od roku 1948 do roku 1960. Expozice se ale dotýká také vzpomínky církve na selhání některých kněží a jejich kolaboraci s režimem.

Horáčkův Kudykam je v podobě alba platinový již před premiérou

Alba Kudykam se 14 písněmi Petra Hapky a Michala Horáčka ze stejnojmenné divadelní hry o 2009 verších, které vyšlo 12. října, se za pouhé čtyři dny prodalo přes přes 15.000 kusů. Ještě před premiérou Horáčkova projektu na jevišti Státní opery Praha 21. října tak nahrávka získala ocenění platinovou deskou, k němuž je potřeba 12.000 prodaných nosičů.

Hana Zagorová vydává album písní s jejími texty

Speciální album s výběrem 21 písní, k nimž si sama napsala slova, vydává Hana Zagorová. Zpěvačka svého času označovaná jako "bigbítová šansoniérka" nabízí pod názvem Černý páv průřez všemi nejdůležitějšími podobami její textové tvorby od roku 1969 do současnosti. Hity i méně známé skladby doplňují i dvě letošní novinky. Zpěvačka za svoji čtyřicetiletou kariéru vytvořila téměř 90 textů, ale mnoho posluchačů ani neví, že slova k hitům Málokdo ví, To by nebylo fér nebo Dávné lásky si napsala sama.

Plzeňský rodák Karel Gott se stane čestným občanem města

Zpěvák Karel Gott letos rozšíří řady politiků, vojenských hrdinů, přestavitelů kultury a veřejného života, kteří získali čestné občanství města. O udělení nejvyššího městského ocenění zdejšímu rodákovi a letošnímu sedmdesátníkovi rozhodli zastupitelé. Ocenění by měl Gott převzít na radnici 2. listopadu před svým večerním koncertem. Z 49 zastupitelů zvedlo ruku pro 36 lidí, šest bylo proti. Ostatní nehlasovali nebo se zdrželi hlasování. "Karel Gott je pro mne dobrý zpěvák, ale nepovažuji jej za člověka, který se významnou měrou zasloužil o rozvoj města, jeho vzhled, propagaci či pověst, jak říká statut města o udělení čestného občanství," uvedl například už dříve náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Muzeum v Litomyšli vystaví historické kočárky pro děti i panenky

Výstava historických kočárků, která začíná v sobotu 17. října v Regionálním muzeu v Litomyšli, představí návštěvníkům přes 60 exponátů pro děti i pro panenky. Nejstarší pocházejí z 90. let 19. století. Již před 100 lety mohli rodiče vozit své potomky v univerzálním kočárku, v dnešní terminologii "trojkombinaci", který se však na rozdíl od současnosti dal přestavět i na variantu pro dvě děti, řekla ČTK Miloslava Šormová, která litomyšlskému muzeu svou sbírku zapůjčila.

Za neúspěch jsou zodpovědní především hráči, řekl Hašek

Neúčast české fotbalové reprezentace na mistrovství světa je především velkým neúspěchem samotných hráčů a nelze ho svádět pouze na bývalé vedení svazu a předchozího trenéra Petra Radu. Den po posledním kvalifikačním vystoupení se Severním Irskem to prohlásil předseda svazu Ivan Hašek, jenž v posledních čtyřech zápasech tým vedl. Nyní hledá svého nástupce na lavičce.

Chovanec zaplatí 10 tisíc, Slavia dvojnásobek

Peněžitými tresty pro sparťanského trenéra Jozefa Chovance a Slavii Praha disciplinární komise fotbalového svazu uzavřela ligové derby, které se hrálo minulé pondělí. Chovanec za vniknutí mimo vymezenou zónu a hození plastové láhve dostal pokutu deset tisíc korun a podmíněný zákaz vstupu na lavičku v jednom ligovém utkání s tříměsíčním odkladem. Slávisté za kelímek s pivem hozený směrem ke sparťanské lavičce zaplatí 20 tisíc korun. Polehčující okolností bylo, že se trenérovo chování obešlo bez vulgarismů. Chovanec se ocitl před disciplinární komisí poprvé ve své fotbalové kariéře.

Ze sportu

Česká tenistka Lucie Šafářová si v Linci zahraje čtvrtfinále. V druhém kole si poradila s Urszulou Radwaňskou dvakrát 6:4. Její další soupeřkou bude starší a úspěšnější sestra polské hráčky a zároveň turnajová dvojka Agnieszka Radwaňská.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na silně obsazeném turnaji v Šanghaji již do čtvrtfinále, když mu za stavu 3:6, 7:6 a 4:2 vzdal Švýcar Stanislas Wawrinka. Hůře se v třetím kole vedlo Tomáši Berdychovi, který podlehl ve dvou setech nasazené osmičce Gillu Simonovi z Francie 3:6 a 4:6.

Florbalisté Vítkovic rozdrtili ve svém druhém utkání na Evropském poháru v dánském Frederikshavnu outsidera skupiny B Jögeva SK Tähe z Estonska 12:4. Připsali si tak po středeční porážce s finským Tapanilanem Erä první body na turnaji. O postup do semifinále bude bojovat český mistr v pátek proti švýcarském celku SV Wiler-Ersigen, který musí porazit.

Kvůli neprůjezdnosti některých silnic na severu Čech bylo ve čtvrtek zrušeno osm z 12 rychlostních zkoušek Rallye Bohemia, která je závěrečným podnikem mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. V pátek tak posádky absolvují jen jeden měřený úsek, v sobotu tři.

Zimní pneumatiky budou letos na D1 povinné od 66. do 162. kilometru

Zimní pneumatiky budou letos na D1 povinné od 66. kilometru u Lokte po 162. kilometr u Velké Bíteše. Značky Zimní výbava se objeví 1. listopadu. Kraj Vysočina rozmístí značky současně na sjezdech z dálnice a na dalších nebezpečných úsecích v kraji, řekl náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl.

Sněhová kalamita zkomplikovala život desetitisícům lidí

Sněhová kalamita zkomplikovala život desetitisícům lidí v celém Česku. Nejhorší situace je na severovýchodě Čech a Moravy. V desítkách obcí a měst nejde proud, popadané stromy zastavily dopravu na silnicích i na železnici. Mnohé obce uzavřely školy i školky, některé firmy omezily výrobu. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí druhý stupeň lavinového nebezpečí, což záchranáři v tomto období nepamatují.

Počasí v České republice

V pátek bude zataženo. Převládne déšť nebo déšť se sněhem, od středních poloh sněžení. Teploty vystoupí na 1 až 5 stupňů Celsia, na horách kolem -1 stupně.