Zprávy

Sněmovna se bude moci rozpustit, ústavní novela nabyla účinnosti

Poslanecké sněmovně už nic nebrání v tom, aby v úterý rozhodovala o svém rozpuštění. Novela ústavy, která to má umožnit, nabyla účinnosti vyhlášením ve Sbírce zákonů. Platí to i pro souběžnou novelu volebního zákona, na jejímž základě prezident bude moci po rozpuštění dolní komory vyhlásit předčasné volby na 6. a 7. listopadu. Ústavní i volební novelu parlament schválil minulý pátek. Provedl to den verdiktu Ústavního soudu, který zrušil jednorázový ústavní zákon o zániku současné sněmovny, na jehož základě se měly volby konat za 9. a 10 října. Nové změny budou mít obecnou platnost, není ale vyloučeno ani jejich zpochybnění u Ústavního soudu. Ústavní novela ukládá prezidentovi rozpustit sněmovnu na její návrh, který by schválila třípětinová většina poslanců. Prezident by následně mohl vypsat předčasné volby. Podle ústavy se musejí konat do 60 dnů po rozpuštění sněmovny, podle volební novely je má prezident vyhlásit nejpozději 50 dnů před jejich začátkem. Pokud se volby budou konat o prvním listopadovém víkendu, strany by v takovém případě měly podle volební novely předložit kandidátní listiny nejpozději 38 dní před volbami, tedy do úterý 29. září. Krajské úřady by o registraci kandidátek měly rozhodnout nejdéle 25 dní před volbami, tedy v pondělí 12. října. Hlasovací lístky se seznamy kandidátů stran by lidé měli do poštovních schránek dostat nejpozději den před zahájením voleb, tedy ve čtvrtek 5. listopadu.

Některé strany zatím tají, jak se postaví k rozpuštění sněmovny

Předsedové některých sněmovních klubů nechtějí říci, jak budou frakce v úterý hlasovat o rozpuštění sněmovny. Podpoří je ODS a zřejmě i KDU-ČSL. Někteří poslanci si nejsou jisti, zda sněmovna skutečně navrhne prezidentovi, aby ji rozpustil. Pro návrh musí být třípětinová většina všech členů dolní komory. Návrh ještě není ani na programu schůze. "Poslanecký klub ODS podpoří zařazení takového bodu na program i následné samotné rozpuštění jako potřebný krok k co nejrychlejším předčasným volbám," řekl ČTK předseda frakce občanských demokratů Petr Tluchoř. Očekává, že návrh podpoří podobný počet poslanců jako v pátek ústavní novelu o rozpuštění sněmovny. Pro její přijetí hlasovalo 149 ze 190 přítomných zákonodárců. Novelu podpořili poslanci ODS a ČSSD, tedy dvou nejsilnějších stran. Připojili se k nim i zástupci KDU-ČSL. Komunisté se hlasování zdrželi, proti byli zelení a většina nezařazených poslanců. Šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka ČTK pouze sdělil, že postup proberou až na úterním zasedání sociálnědemokratické frakce. Někteří poslanci ČSSD očekávají, že budou mít závazné hlasování, stejně jako v pátek, když rozhodovali o změně ústavy. Pokud by takto klub postupoval, je pravděpodobné, že drtivá většina poslanců by pro rozpuštění sněmovny ruku zvedla. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik ČTK řekl, že komunističtí poslanci budou postup probírat v úterý. Podobně se vyjádřil šéf frakce Strany zelených Přemysl Rabas. "Jak budeme hlasovat, se ještě uvidí. Musíme se poradit na klubu," uvedl. Komunisté ani zelení v pátek pro ústavní novely ruku nezvedli.

Fischer Žukovovi zdůraznil význam bezpečných dodávek surovin

Význam bezpečnosti, férovosti a pragmatického přístupu při zajišťování dodávek energetických surovin z Ruska do ČR zdůraznil český premiér Jan Fischer při jednání s místopředsedou ruské vlády Alexandrem Žukovem. Podle mluvčího české vlády Romana Proroka mají ČR i Rusko zájem na rozšíření vzájemného obchodu, podpoře investic a spolupráci ve vědě a výzkumu. Žukov do Prahy přijel na každoroční zasedání mezivládní Komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci obou zemí, které z české strany předsedá ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Vzájemná obchodní výměna za rok 2008 přesáhla 13 miliard dolarů (asi 228 miliard korun). Fischer se s Žukovem podle mluvčího české vlády informovali o stavu ekonomik svých zemí v nynější hospodářské krizi. ČR i Rusko prý mají zájem spolupracovat na nových energetických projektech, například v dodávkách surovin, v oblasti jaderné energetiky nebo alternativních zdrojích.

Novým předsedou dozorčí rady ČSA se stal Václav Novák

Mimořádná valná hromada Českých aerolinií vyměnila polovinu z dvanáctičlenné dozorčí rady firmy. Novým předsedou rady se místo Ivana Kočárníka stal Václav Novák (53), který v minulosti vedl například společnost Vítkovice. Po skončení hromady to oznámil jeden ze členů rady Tomáš Uvíra. Z dozorčí rady hromada odvolala kromě Ivana Kočárníka a chomutovské primátorky Ivany Řápkové, kteří se již v pátek svých funkcí vzdali, také Jana Bürgermeistera (ODS), Ivana Foltýna (KDU-ČSL), Petra Poláka a náměstka ministra dopravy Pavla Škváru. Novými členy jsou kromě Nováka Miroslav Zámečník, Zdeněk Šmejkal, Pavel Fuchs, Michal Mejstřík a Vladimír Bail. Jde vesměs o ekonomy se zkušenostmi s řízením velkých firem. Ve funkcích členů dozorčí rady zůstali náměstek ministra financí Tomáš Uvíra, náměstek ministra dopravy Roman Boček a čtyři zástupci zaměstnanců Jaroslav Lorenc, Dušan Horák, Tomáš Brabec a Radomil Kratochvíl. Obměna měla podle záměru ministerstev financí a dopravy přivést do rady krizové manažery, kteří napomohou restrukturalizaci firmy. Ta se potácí nad propastí, za pololetí vykázala ztrátu 1,8 miliardy korun. Podle některých informací změny požadoval především ministr dopravy Gustáv Slamečka.

První squatteři dostali u soudu tresty

Obvodní soud pro Prahu 2 udělil šesti obviněným squatterům veřejně prospěšné práce, jeden zadržený dostal dvouměsíční podmíněný trest, u jednoho soud trestní stíhání podmíněně zastavil. ČTK to řekl soudce Milan Rossi. O osudu dalších 15 lidí, zadržených v neděli kvůli obsazení domu na pražském Albertově, bude soud rozhodovat v úterý dopoledne. O potrestání obviněných rozhodoval soudce podle svých slov na základě toho, jak spolupracovali s policií. Veřejně prospěšné práce udělil v rozmezí osmdesáti až sta hodin. Zastavení stíhání jednoho ze zadržených pak Rossi odůvodnil tím, že se jednalo o studenta fotografické školy, který byl v budově kvůli fotkám. Tresty udělil soudce ve zkráceném řízení trestním příkazem. Proti tomu si mohou obvinění podat odpor, následovalo by hlavní líčení. Squatterům hrozí za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru až dva roky vězení. Squatteři nyní nabízejí právní pomoc lidem, kteří byli zadrženi nebo obviněni v souvislosti se sobotním obsazením domu v Apolinářské ulici. Zveřejnili proto telefonní linku, kde jim bude pomoc poskytnuta. Squatteři také na svých webových stránkách vyzvali zúčastněné, aby poskytli svědectví o zásahu.

Podle Švédska krize v ČR může zpozdit "Lisabon" i ustavení EK

Politická krize v České republice může zpozdit ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie a zkomplikovat kalendář ustavení nové Evropské komise. Na tiskové konferenci ve Stockholmu to podle agentury AFP řekl švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní unii předsedá. Krátce předtím český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle na okraj ministerské schůzky v Bruselu řekl, že české politické strany, jež chtěly vybrat nového českého zástupce v komisi až po volbách, teď chápou, že je potřeba to udělat co nejdříve. Mandát nynější komise vyprší 1. listopadu, kdy by v zásadě měla také nastoupit nové komise, napsala AFP. Reinfeldt řekl, že i kdyby Irové 2. října v opakovaném referendu lisabonskou smlouvu schválili, "při odkladu české ratifikace bychom mohli být nuceni představit v říjnu novou komisi sestavenou na základě smlouvy z Nice", kterou se unie při svém fungování řídí dosud. Smlouva z Nice ale předpokládá snížení počtu členů komise nejméně o jednoho, takže nejméně jedna země by se toho svého musila vzdát. Pokud Irové "Lisabon" odmítnou, zůstane v platnosti smlouva z Nice, potvrdil Reinfeldt.

Brusel kritizuje ČR kvůli výši poplatků za propojování hovorů

Evropská komise kritizovala Českou republiku kvůli výši poplatků za propojování hovorů. Brusel v prohlášení opětovně vyzval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k tomu, aby snížil sazby, které se řadí v EU k vůbec nejvyšším. Takzvané mobilní terminační poplatky (MTR), jejichž výši komise Česku vytýká, jsou velkoobchodní poplatky, které operátoři mobilních sítí účtují jiným operátorům za spojování hovorů ve své síti. "Průměrná sazba za ukončení volání v mobilní síti v České republice je druhá nejvyšší v EU. I když vítáme úsilí ČTÚ zohlednit některé aspekty našeho doporučení již v rámci jeho stávajícího opatření, musím vyjádřit velké zklamání z toho, že český regulační orgán navrhuje zachovat úroveň sazeb za ukončení volání v mobilní síti, která byla větším operátorům uložena dříve," prohlásila k tomu eurokomisařka Viviane Redingová, pod níž v EK spadá oblast telekomunikací.

Do ČR míří až deset menších firem z Francie, ale žádný velký hráč

Do Česka se nyní nechystá žádný velký francouzský podnik. V následujících měsících se ale dá očekávat příchod dalších až deseti menších výrobců, poskytovatelů služeb či dodavatelů. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu to řekl ředitel Francouzsko-české obchodní komory Jaroslav Hubata-Vacek. Podle údajů komory má v Česku sídlo 450 filiálek podniků z Francie, která je čtvrtým největším obchodním partnerem ČR. "Nejsme v období, kdy bychom mohli očekávat příchod nějakých velkých, středních hráčů. Ti kteří do ČR chtěli vstoupit, už tady jsou, a nikdo nový se nechystá," uvedl Hubata-Vacek. "Co se týče založení nových filiálek menších firem, myslím, že se vejdeme do desítky, nebude to žádné závratné číslo," poznamenal. Podle prezidenta této komory Christophea Chapata jsou tradičně francouzské firmy vstupující na český trh vázány na automobilový průmysl, ať už jako výrobci nebo dodavatelé. Loni ale komora zprovoznila v Praze podnikatelský inkubátor, který pomáhá do ČR vstoupit menším firmám.

Slovensko kritizovalo rozhodnutí Kanady zavést víza pro české občany

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák kritizoval Kanadu za to, že zavedla víza pro české občany. Bratislava podle něj podpoří vše, co by mohlo pomoci současnou situaci zvrátit. O situaci kolem kanadských víz bude partnery v EU na dnes začínajícím dvoudenním jednání ministrů zahraničí informovat český zástupce Jan Kohout. "Jsme ochotni podpořit všechno, co pomůže České republice. Považujeme přístup Kanady za neférový. Jsme ochotni jít velmi daleko a budeme jedni z těch, kteří to dají jasně najevo, že evropská solidarita by se měla ukázat velmi nahlas," řekl šéf slovenské diplomacie před jednáním. Jaké konkrétní kroky by EU měla podle něj přijmout, ale nechtěl upřesnit. Od dvoudenní schůzky šéfů diplomacií se nedá čekat, že by přinesla nějaké rozhodnutí v této věci. Je však možné, že od různých zemí zazní směrem do Prahy podpora.

Kdo si objednal útok na Topolánka, policie nevypátrala

Policii se nepodařilo vypátrat objednavatele srpnového útoku na předsedu ODS Mirka Topolánka. Vyšetřování proto pokračuje. V pátek policie obvinila za útok v Hustopečích na Břeclavsku čtyři muže z výtržnictví. Čtveřice házela na šéfa ODS vejce a kamínky o velikosti angreštu. Při vyšetřování kauzy bylo až dosud vyslechnuto 51 lidí. Topolánek byl napaden 21. srpna, když odcházel z koupaliště v Hustopečích. Z výpovědí svědků vyplývá, že kromě Topolánka zasáhla vejce a kamínky ještě další čtyři lidi. Poraněn byl jen šéf ODS - dostal zásah do hlavy. Stěžoval si pak na bolesti hlavy, které ale ustaly. Pachatelé uvedli, že za útok měli dostat dohromady zálohu 50.000 korun a následně každý z nich po 40.000 korunách. Zda muži skutečně zálohu dostali, se neví, peníze nebyly zajištěny.

Soud začal znovu projednávat jednu z kauz Berdychova gangu

Pražský městský soud začal znovu projednávat jednu z kauz takzvaného Berdychova gangu. Žalobci viní Berdycha a dalších osm lidí z účasti na únosu a vydírání tří podnikatelů a z útoku na policejního informátora. Soud se případem začal zabývat již před několika lety a vynesl rozsudek, odvolací soud však verdikt zrušil. K soudu pak doputovala obžaloba na další lidi, kteří se na skutcích údajně také podíleli. Vedle Berdycha figurovali v původní obžalobě i další členové gangu - Radek Trumpeš, Josef Kunstat a bývalý dopravní policista Jiří Železný. Mezi obžalovanými je i Zbyněk Šoller, který se podle dostupných informací v dalších kauzách gangu neobjevil a od skupiny se již dříve před soudem distancoval.

Průzkum: Stávající politická situace nahrává vlivu extremistů

Více než tři čtvrtiny Čechů a Moravanů si podle internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) myslí, že stávající politická situace napomáhá nárůstu vlivu extremistických stran v Česku. Téměř 70 procent lidí vyjádřilo z tohoto trendu obavy, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Dvě třetiny lidí jsou podle něj přesvědčeny, že levicový a extrémně pravicový nacionalismus má negativní vliv na demokracii. Průzkum zjistil, že lidé se nejvíce obávají extremistů, kteří se hlásí k rasové a náboženské nesnášenlivosti a podporují fašistickou ideologii.

V Brně začal Mezinárodní strojírenský veletrh

Na brněnském výstavišti začal 51. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) a pátý ročník mezinárodního veletrhu Transport a Logistika. Letos kvůli dopadům krize do Brna míří na strojírenský veletrh 1500 firem, což je o čtvrtinu méně než loni. Mnohé prezentace a stánky budou také menší a skromnější. Přesto ale polovina exponátů bude v oboru novinkami, tvrdí pořadatelé. Veletrhy skončí v pátek. Na strojírenském veletrhu se představí firmy ze 30 zemí, z 1500 jich je asi třetina ze zahraničí.

Divadlo Spejbla a Hurvínka se vydá na festival do Francie

Pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka se ve druhé polovině září zúčastní Světového loutkářského festivalu v Charleville-Méziere ve Francii. Podle mluvčího souboru Miroslava Poláka tam jeho členové uvedou představení Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové Jak pan Spejbl prášil. "Pod názvem Monsieur Spejbl alias Baron de Münchhausen ji soubor nastudoval ve francouzštině," řekl Polák ČTK. Kromě čtyř představení na této prestižní přehlídce ji Divadlo Spejbla a Hurvínka uvede ještě ve třech okolních městech departementu Ardennes. "Další představení se uskuteční i v Belgii," dodal Polák.

Pražské planetárium o víkendu otevře digitální bránu do vesmíru

Pražské planetárium ve Stromovce o víkendu představí veřejnosti nový digitální celooblohový systém - skutečnou bránu do vesmíru. Aparatura, která stála 24,5 milionu korun, může na klenbu sálu Cosmorama promítat pohled na cokoliv ve vesmíru, a to nejen ze Země, ale z kteréhokoli místa ve vesmíru a navíc v různém čase, uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Praha Marcel Grün. Znamená to, že je možné sledovat situaci na obloze tak, jak ji viděl císař Karel IV. v roce 1357, kdy byl položen základní kámen nového kamenného mostu, který nyní nese jeho jméno. A že se na oblohu díval, je jisté, protože si dal od astrologů, tehdejších předchůdců současných astronomů, určit nejvhodnější dobu k založení této významné stavby, ujistil novináře ředitel planetária.

Aukce Art Praha nabídne díla Filly, Kupky a Schikanedera

Mimořádné kubistické dílo Emila Filly Zátiší s mandolínou, restituované z Národní galerie a z Olomoucké galerie, s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun, Kupkův obraz Portrét paní Emilly Kupkové z roku 1906 a mistrovského Schikanedera - olej Podvečer nabídne 20. září aukce v pražském hotelu Hilton. Vladimír Neubert z aukčního domu a galerie Art Praha upozornil, že své zátiší Filla vystavoval i na Benátském bienále. Na aukci bude dražen i metrový olej Alfonse Muchy Rodinné štěstí s vyvolávací cenou 1,46 milionu korun, dále raná kubistická krajina Václava Špály U lesa z Veltrus a také jeho Dubrovník, vzácný olej z roku 1910. Nejdražší dílo Emila Filly prodané na českém aukčním trhu je obraz Dívka s mandolínou, vydražené loni v květnu za 11 milionů korun. V současnosti zaujímá 9. až 10. místo žebříčku. Domácí rekord drží již téměř dva roky obraz Františka Kupky s názvem Élévation (Výšky) IV, prodaný za 22,1 milionu korun.

Středočeští radní schválili vyhlášení přírodního parku v Brdech

Středočeští radní schválili vyhlášení přírodního parku Brdy-Hřebeny, který by se rozkládal na území o rozloze 184 kilometrů čtverečních mezi Prahou a městysem Jince. Příslušná vyhláška by měla nabýt účinnosti 30. listopadu, řekl hejtman David Rath (ČSSD). Hejtman již dříve avizoval, že kraj bude po vyhlášení přírodního parku usilovat o to, aby se celá lokalita stala do několika let chráněnou krajinnou oblastí. O tom by ale musela rozhodnout vláda. V médiích se v minulosti objevily informace, že Rath chce tímto způsobem zkomplikovat případnou výstavbu amerického radaru. Hejtman to popřel. Poukázal však na to, že podle odborných materiálů, které si nechal kraj vypracovat, je v Brdech mnoho cenných přírodních lokalit, proto by tam radar podle něj neměl stát.

Dlouhý vyhrál čtyřhru na grandslamovém US Open

Tenista Lukáš Dlouhý vyhrál čtyřhru na grandslamovém US Open. Český tenista spolu s Indem Leanderem Paesem porazili dalšího Inda Maheše Bhúpathího a Marka Knowlese z Baham 3:6, 6:3 a 6:2 za 123 minut. Dlouhý získal titul v New Yorku až na třetí pokus, loni i předloni finále prohrál. Letos už s Paesem zvítězili i na antukovém Roland Garros. Šestadvacetiletý Dlouhý se stal pátým českým tenistou, který triumfoval v deblu na US Open. Jako první to dokázal v roce 1984 Tomáš Šmíd, naposledy před třemi lety zvítězil Martin Damm. Ženské dvouhře dominovala Belgičanka Kom Clijstersová, která tak slaví senzační návrat po mateřské dovolené. Ve finále zdolala talentovanou Dánku Caroline Wozniackou.

Čeští tenisté poprvé vyzkoušeli nekvalitní antukový kurt v Poreči

Čeští tenisté mají za sebou první trénink na semifinále Davisova poháru v Poreči, kde se od pátku utkají s domácím Chorvatskem. Antuka v hale Žatika není podle prvních dojmů v ideálním stavu, trhá se a jsou v ní díry, ale všichni očekávají, že do zahajovací páteční dvouhry bude kurt připravený mnohem lépe. "Co známe kurty u nás, tak to se moc srovnat nedá. U nás jsou lépe připravené, ale dejme jim šanci. Je to první trénink a bude se to zlepšovat. My si zvykneme," řekl Tomáš Berdych. Podle slov Jaroslava Navrátila jsou hala i zázemí výborné. "V kurtu jsou ale díry. Mají tři dny na to, aby vše dali do pořádku," pronesl kapitán. Novic v týmu Jan Hájek ho doplnil: "Kurt je měkký a zatím se trhá, ale uvidíme." V Evropě už je i čerstvý vítěz čtyřhry na US Open Lukáš Dlouhý, který svým reprezentačním kolegům z Frankfurtu vzkázal, že přijede v úterý po obědě. "Žádnou trofej nevezu, protože do malých pohárů vyrývají naše jména, a tak to šampaňské budeme muset pít z umělohmotných kelímků," vtipkoval dobře naladěný tenista.

Cyklista Kreuziger jede na MS

Devátý jezdec z Tour de France Roman Kreuziger bude hlavní hvězdou české výpravy na mistrovství světa silničních cyklistů, které se uskuteční od 23. do 27. září ve švýcarském Mendrisiu. Na šampionátu se představí devět českých reprezentantů. Kreuziger z italské stáje Liquigas pojede závod s hromadným startem, který s ním absolvují ještě mistr republiky Martin Mareš z domácího týmu PSK Whirlpool Author a František Raboň. Člen elitního celku Columbia Highroad bude startovat i v časovce, v níž letos vyhrál národní šampionát.

Boleslav zachraňovala remízu s oslabenou Olomoucí až v závěru

Až čtyři minuty před koncem zachránili fotbalisté Mladé Boleslavi remízu 2:2 s Olomoucí v 7. kole nejvyšší soutěže. Domácí sice vedli po brance Kuliče, ale Olomouc, která od 33. minuty postrádala vyloučeného útočníka Hubníka, zápas otočila po trefách Petra a Janotky. Boleslav získala alespoň bod díky proměněné penaltě střídajícího Táborského v 86. minutě.

Fotbalová dvacítka bude obhajovat stříbro na MS bez Necida

Útočník Tomáš Necid chybí v nominaci fotbalové dvacítky na mistrovství světa v Egyptě. Trenér Jakub Dovalil nevzal do týmu ani sedmnáctiletého střelce Sparty Václava Kadlece. Češi budou na šampionátu obhajovat předloňské stříbro. V jednadvacetičlenné nominaci se naopak objevil záložník Schalke 04 Jan Morávek, druhým krajánkem je obránce Ondřej Mazuch z Anderlechtu Brusel. ČR sehraje úvodní duel 27. září proti Austrálii, 30. září nastoupí proti favorizované Brazílii a 3. října základní skupinu zakončí duelem s Kostarikou.

Ostrava bude hostit ME stolních tenistů 2010

Příští mistrovství Evropy ve stolním tenisu se bude hrát za rok v Ostravě. Původně se měl šampionát konat od 11. do 19. září 2010 v Praze, ale po vzájemné dohodě České asociace stolního tenisu (ČAST) a evropské federace ETTU bylo ME přesunuto do Ostravy. Smlouvu obě strany podepsaly koncem srpna a dnes informaci oznámily na mistrovství ve Stuttgartu. V Praze, která získala šampionát v roce 2006, se mělo hrát v O2 Aréně, ale nedávné mistrovství Evropy juniorů ukázalo, že chybí prostory k tréninku hráčů. Evropský šampionát ve stolním tenisu se na českém území uskutečnil naposledy v roce 1986 v pražské Sportovní hale a Marie Hrachová s Jindřichem Panským tenkrát vybojovali zlato ve smíšené čtyřhře.

Počasí v České republice

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.