Zprávy
Vláda ve středu připraví balíček úsporných opatření pro rok 2010
Vláda se ve středu večer vrátí k balíčku legislativních změn, které mají snížit schodek státního rozpočtu na příští rok. Ještě před rozpuštěním sněmovny hodlá kabinet návrh předložit poslancům s žádostí o co nejrychlejší projednání. Pokud návrhy dolní komora neschválí, vláda ke 30. září navrhne rozpočet s rekordním schodkem 230 miliard korun. "Na jedné straně chceme zvýšit příjmy zhruba o 33 miliard a na druhé straně chceme snížit výdaje o 38 miliard. Tím hodláme deficit snížit z 230 miliard na úroveň přibližně 160 miliard korun, což představuje zhruba pět procent hrubého domácího produktu," popsal záměr ministr financí Eduard Janota. V případě deficitu 230 miliard by příjmy státního rozpočtu činily 969,3 miliardy korun, výdaje 1,2 bilionu korun. K návrhu se ale kriticky staví sociální i občanští demokraté. Premiér Jan Fischer pokládá práci na balíčku za "věc profesionální cti", podporu má v prezidentovi Václavu Klausovi. Schvalování rozpočtu ovlivní zřejmě také případné odložení voleb na listopad. Pokud je politici budou muset posunout, bude stát velmi pravděpodobně přinejmenším několik týdnů hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Novinkou, o které informovala média, je i vyškrtnutí financí na takzvané porcování medvěda, kdy poslanci prosazují dotace na akce ve svých regionech, z rozpočtu. Zákonodárci ještě mohou rozhodnutí ministra změnit ve druhém čtení. Vloni poslanci regionům rozdělili téměř dvě miliardy.
Prezident asi nebude moci odmítnout rozpuštění sněmovny
Sněmovna asi podle dohod stran bude moci schvalovat své rozpuštění třípětinovou, tedy ústavní většinou poslanců a prezident jí pak bude muset vyhovět. Návrh, který připravili právní experti stran, má nahradit původní obsah senátní novely ústavy. Předložil Marek Benda (ODS), s návrhy přišli i další poslanci. O novele sněmovna bude moci rozhodnout ve čtvrtek večer, po uplynutí zákonné lhůty 48 hodin.
Plénum ÚS znovu rokovalo o volbách, sejde se také ve středu
Návrh poslance Miloše Melčáka na zrušení zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny se znovu stal hlavním tématem zasedání pléna Ústavního soudu. Plénum v těchto dnech v podstatě o ničem jiném nejedná, řekl ČTK generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Sbor všech patnácti soudců se znovu sejde ve středu, opět bez přítomnosti veřejnosti. Středeční zasedání je svoláno výhradně kvůli Melčákovu návrhu a představuje poslední setkání pléna před čtvrtečním veřejným jednáním. Soudci podle Langáška věnují tématu volebního odkladu většinu času, studují podklady, tříbí a konfrontují své názory. Podle Langáška stále nelze předjímat, zda ve čtvrtek padne rozhodnutí. Předseda soudu Pavel Rychetský opakovaně vyjádřil vůli rozhodnout co nejrychleji. Přikládá řízení velký význam. Na čtvrtečním veřejném jednání si soudci vyslechnou názor Melčáka a jeho zástupce Jana Kalvody. Promluví také zástupci Poslanecké sněmovny a Senátu, kteří jsou účastníky řízení.
Topolánek: Chystá se Toskánsko 2 na základě podvržených materiálů
Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že se chystá druhá aféra Toskánsko. Tvrdí, že dokumenty, které ji mají rozpoutat, jsou falzifikáty. Mají podle něho dokázat, že je vlastníkem některé z firem, o nichž se v souvislosti s kauzou média zmiňovala. Topolánek vyloučil, že by tyto informace byly pravdivé. Aféra, kterou označil jako Toskánsko, se vyvinula po zveřejnění tajně pořízených fotografií z dovolené předsedy ODS, dalších politiků a podnikatelů v Itálii.
Po otevření kauzy Čunek přišly Kovářové anonymy
Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová začala po podání stížnosti pro porušení zákona v údajné korupční kauze bývalého vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka dostávat více výhrůžných a útočných anonymních dopisů. Ministryně to sdělila ČTK. Přibližně dva týdny je proto Kovářová pod zvýšenou ochranou. "Pisatelům podobných dopisů vzkazuji, že mě jimi neodradí. I nadále budu činit všechny kroky v zájmu očištění a zvýšení důvěryhodnosti justice," uvedla ministryně spravedlnosti. Právě poškozením dobrého jména justice Kovářová argumentovala, když nechala Čunkův případ před třemi týdny znovu otevřít s tím, že bude zároveň usilovat o zveřejnění celého spisu bývalého vicepremiéra.
Paroubek: Je čas debatovat o roli, kterou má Ústavní soud plnit
Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje za potřebné otevřít odbornou a politickou diskusi o budoucím ústavním postavení Ústavního soudu a roli, kterou má plnit. Rozhodnutí ústavních soudců, kterým pozastavili provedení předčasných sněmovních voleb 9. a 10. října, podle Paroubka zcela vybočuje z rámce ústavního pořádku a porušuje ústavu. Je to "ústavní exces", prohlásil Paroubek ve sněmovně při projednávání ústavní novely, kterou chtějí strany dosáhnout předčasných voleb co nejdříve pro případ, že Ústavní soud rozhodne o zákazu voleb na konci první říjnové dekády. "Ústavní soud vykročil na novou cestu samostatného politického subjektu stojícího nad zákonodárnými sbory, prezidentem, vládou a hlavně lidem této země," podotkl Paroubek. Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška se soud k výrokům předsedy ČSSD nebude vyjadřovat. "Je to politický projev poslance Paroubka," řekl. Ostatní lídři stran byli ve svých vystoupeních na adresu Ústavního soudu vesměs mírnější až na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, který rozhodnutí ústavních soudců označil za "přinejmenším mimoústavní". Podotkl, že ústavní soudci se ve svém soudcovském slibu zavázali dodržovat mimo jiné ústavní zákony, tedy i ten, kterým parlament schválil zkrácení funkčního období současné sněmovny. Předseda ODS Mirek Topolánek s rozhodnutím ústavních soudců také nesouhlasil, vyzval ale ke klidu a k hledání celistvého, ústavně čistého, a tedy nenapadnutelného řešení.
Rozpravu o novele ústavního zákona provázely předvolební bitky
Ani tak vážné téma, jakým je zahájené projednávání novely ústavy umožňující vybřednutí z nynější politické krize, nezabránilo poslancům v ostrých předvolebních přestřelkách. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) tvrdě kritizoval exministra financí a tvář nové strany TOP 09 Miroslava Kalouska za jeho podporu církevním restitucím. "Nejste to náhodou vy a vaše TOP 09, která tak vehementně prosazuje, a vy jste prosazoval, církevní restituce, které měly zadlužit celý stát a všechny naše lidi, že to měli platit všichni, 270 miliard?," volal od řečnického pultu Rath do výkřiků "Fuj" z míst, kde sedí poslanci pravice. Kalousek před Rathovým vystoupením reagoval na slova předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka, který naznačil, že návrh legislativních opatření nynějšího ministra Eduarda Janoty, která mají v příštím roce pomoci snížit hrozivý schodek státního rozpočtu, jedné či dvěma politickým stranám vyhovují. Kalousek opáčil, že návrh nevyhovuje žádné straně, ale občanům, neboť jeho přijetí může zajistit nižší zadlužení země.
Senát dohodnuté změny ústavy ohledně sněmovny zřejmě schválí
Schválení změn ústavy o rozpuštění sněmovny podle pondělní dohody stran patrně schválí také Senát. Vyplynulo to z vyjádření zástupců obou nejsilnějších klubů ODS a ČSSD, které v horní komoře disponují potřebnou ústavní většinou, podobně jako v komoře dolní. S přijetím ústavní novely podle dohodnutého řešení jsou spokojeni lidovci, kteří v Senátu tvoří třetí nejsilnější frakci, byť jen se sedmi členy. Sněmovna má podle dohod začít projednávat ústavní změny, které by vedly k "samorozpuštění" dolní komory, ještě dnes dopoledne. Pokud se poslancům podaří do večera navrhnout dojednávané úpravy původní senátní novely ústavy v opakovaném druhém čtení, předlohu by mohli schvalovat nejdříve ve čtvrtek po uplynutí minimální lhůty 48 hodin, kterou stanoví zákon o jednacím řádu sněmovny. Senát má schůzi naplánovánu na pátek.
ODS nevylučuje zrušení ministerstva pro místní rozvoj
Další existence ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je nejistá. Zatímco ČSSD, KSČM a KDU-ČSL se postavily za zachování resortu, ODS nevylučuje jeho zrušení. Vyplývá to z ankety ČTK mezi politickými stranami. MMR zastřešuje například získávání dotací z evropských fondů, určuje i bytovou politiku. Zrušení ministerstva je podle mluvčího občanských demokratů Martina Kupky jednou z cest, jak zeštíhlit státní administrativu. Dohled nad získáváním peněz z Bruselu by prý mohl zčásti přejít na Úřad vlády k ministrovi pro evropské záležitosti, další část by mohla případně převzít nově založená agentura. Bytovou politiku by mohlo pokrýt ministerstvo práce a sociálních věcí, Státní fond rozvoje bydlení by převzalo ministerstvo financí. Na resort financí by podle Kupky také přešla starost o veřejné dražby, veřejné zakázky by hlídal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo ministerstvo vnitra, pod které by patřilo také územní plánování a stavební řád. Bývalý ministr místního rozvoje za ČSSD a současný hejtman Pardubického kraje za ČSSD Radko Martínek chce resort nejen zachovat, ale dokonce rozšířit. "Kraje, města a obce potřebují jednoho partnera ve vládě. Proto ČSSD naopak prosazuje posílení pravomocí MMR o civilněsprávní úsek ministerstva vnitra a o odbor územních rozpočtů z ministerstva financí," řekl ČTK.
Jednání s Kanadou jsou zatím bez pokroku
Jednání mezi EU a Kanadou o řešení kanadských víz pro Čechy a Moravany zatím podle diplomatů nepřinesla hmatatelnější výsledky. Rozhovory pokračují. Už příští týden by se do Kanady měla vydat mise českých expertů, v níž by měl být i zástupce Evropské komise, která s Ottawou jedná. Komise by pak měla nejpozději do 6. listopadu situaci zhodnotit ve zprávě a nastínit co dál. Předseda Evropské komise José Barroso v červenci uvedl, že by zpráva mohla být hotova v září. Jeho slib připomněla v pondělí i europoslankyně Zuzana Roithová. V interpelaci EK kritizovala, že ani po dvou měsících od zavedení víz nedošlo k žádnému pokroku. Podobné kritické hlasy zaznívají i od některých diplomatů. Kanada víza zavedla v červenci a stejně jako před lety to zdůvodnila velkým počtem českých žadatelů o azyl. Situace vyvolala diplomatické napětí mezi oběma zeměmi, české ministerstvo zahraničí kvůli tomu povolalo zpět do Prahy českého velvyslance. Takový krok dává najevo nespokojenost s kroky hostitelské země. Diplomat se už ale počátkem srpna do Ottawy vrátil. Češi nejsou s dosavadním pokrokem spokojeni a obrátili se i na EU, aby pomohla rozhodnutí o vízech zvrátit. Kanaďané však dávají najevo, že rychlé odstranění víz není na pořadu dne.
Míra nezaměstnanosti v srpnu stoupla na 8,5 procenta
Míra nezaměstnanosti v Česku v srpnu stoupla na 8,5 procenta z červencových 8,4 procenta. Srpnový podíl lidí bez práce byl tak nejvyšší za téměř tři a půl roku. Před rokem v srpnu činila nezaměstnanost 5,3 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se proti červenci zvýšil o 7849 osob na 483.409 uchazečů. Oznámilo to v úterý ministerstvo práce a sociálních věcí. Celkem úřady práce evidovaly 493.751 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 8432 více než ke konci předchozího měsíce.
Teryngel uspěl se stížností, justice po prohlídce chybovala
Advokát Jiří Teryngel uspěl s ústavní stížností, jejíž projednávání brzdilo vyšetřování údajných daňových úniků kolem společnosti Letka Team. Podle Ústavního soudu česká justice chybovala po domovní prohlídce u Teryngla. Nedodržela důležitou lhůtu a vyšetřovatelé kvůli tomu zřejmě nezískají věci, které advokátovi při prohlídce zabavili. Jde například o listiny a počítače s daty. Věci teď střeží Česká advokátní komora. Ústavní soud zakázal Městskému soudu v Praze, aby pokračoval v porušování Terynglových základních práv. Pražští soudci také nadále nesmějí bránit České advokátní komoře v tom, aby vrátila Terynglovi zabavené věci. Policie zadržela Teryngla loni v červnu v souvislosti s činností firmy, která obchodovala s cigaretami a údajně připravila stát o více než 100 milionů korun. Teryngel byl krátce ve vazbě, stejně jako spoluobviněný Marko Stehlík, bývalý spolumajitel zkrachovalých hutí Poldi Kladno. Teryngel obvinění označil za vykonstruované. Vyšetřování v posledních měsících stálo kvůli podané ústavní stížnosti na mrtvém bodě. Stížnost se netýkala podstaty obvinění, ale dodržování lhůt.
Jihomoravští vinaři: Úroda bude nižší, kvalita ale nadprůměrná
Jihomoravští vinaři letos očekávají až o třetinu menší úrodu, než je dlouholetý průměr. Cukernatost hroznů je ale díky slunečnému počasí v srpnu a na počátku září vysoká, a vinobraní proto začnou zhruba o jeden až dva týdny dříve než loni. Letošní ročník by tak podle vinařů měl patřit kvalitou k těm nadprůměrným, zjistila ČTK. "Oproti loňské nadprůměrné úrodě letos bude hroznů asi polovina, ve srovnání s dlouhodobým průměrem bude úroda nižší asi o čtvrtinu," řekl ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. O 30 až 40 procent nižší úrodu očekává také vinař Tomáš Krist z Milotic na Hodonínsku. Vína bude méně, ale o to bude kvalitnější. Nižší úrodu způsobila jednak menší násada vinné révy po loňské zimě, a také špatné odkvetení některých odrůd. "Letos na jaře často pršelo do květu. Postiženy byly například odrůdy Svatovavřinecké a Neuburské," řekl ČTK znalec vín Eduard Postbiegel z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Další ztráty způsobilo vinařům, především na Znojemsku a Hodonínsku, opakované krupobití a přívalové deště na přelomu května a června. Vínu se na Moravě daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.
Výzkum: Země OECD dávají na vzdělání mnohem více peněz než ČR
Vyspělé země dávají na vzdělání v průměru 6,1 procent svého hrubého domácího produktu, Česko jen 4,8 procent. Vyplynulo to z mezinárodního srovnání zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které zveřejnilo ministerstvo školství. Mezi lety 2000 až 2006 přitom Česko navýšilo výdaje na žáka o 52 procent, na vysokoškolského studenta pak o 30 procent. Oproti vyspělým zemím jsou v Česku nižší i platy učitelů. Zveřejněné údaje zpracovávaly starší data, výsledky tak odráží stav českého školství za rok 2006. Největší rozdíly jsou u výdajů na vysoké školy. Na ty dávají země OECD asi 1,9 procent svého HDP, Česko jen 1,2 procent. Příští rok by navíc univerzitám mohly kvůli škrtům v rozpočtu klesnout dotace na studenta až o 30 procent proti roku 2007. Na základní a střední školy dávají vyspělé země průměrně 3,7 procenta HDP, Česká republika pak tři procenta. Vysoké školy jsou však v zemích OECD více financovány ze soukromých zdrojů, tedy ze školného nebo třeba podniky. Veřejné peníze tvoří ve vyspělých státech 73 procent rozpočtu vysokých škol. České univerzity však mají od státu 82 procent všech svých peněz.
Čeští nakladatelé odmítají digitální knihovnu Googlu
Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost Google připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud Google naskenované texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů. Řekl to předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius. Postup Googlu označil za pirátský. Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu jednají s EK o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů. Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu ale zatím nezmírnily. Autor i nakladatel může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání. Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat. Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA.
Divadlo Kalich láká na staronový muzikál Johanka z Arku
Divadlo Kalich vsadilo v letošní sezoně na muzikál Johanka z Arku, který se vrací na pražskou scénu. Diváci v titulní roli opět uvidí Lucii Šoralovou a Báru Basikovou. Vedle nich vystoupí znovu Vilém Čok či Kamil Střihavka. Představí se také noví herci, nová je scéna, kostýmy jsou výpravnější, choreografie více taneční a bojovější a hudbu doprovází živá čtyřčlenná kapela. Muzikál bude mít premiéru 14. září. Diváci se mohou těšit na to, že herci zužitkovali zkušenosti, které od premiéry v roce 2000 získali. "Snažil jsem se, aby postava získala nový rozměr, snad to lidé poznají," uvedl Čok, který ztvárnil roli krále. Těšit se podle Basikové mohou diváci i na novou a zralejší Johanku. Muzikál se hrál na jevišti Divadla Ta Fantastika po tři roky a při derniéře v roce 2003 končil 825. představením. Zhlédlo jej více než 330.000 diváků. Další si připsal při svém hostování na Slovensku.
Šéftrenérem atletické reprezentace je bývalý desetibojař Dvořák
Novým šéftrenérem české atletické reprezentace se stal bývalý desetibojař Tomáš Dvořák. Někdejšího trojnásobného mistra světa a světového rekordmana zvolilo předsednictvo Českého atletického svazu na doporučení zvláštní výběrové komise. Dvořák nahradí v této roli Václava Fišera, který po 17 letech po letošní sezoně skončil a odešel do důchodu. Dvořák byl jmenován na dobu neurčitou v konkurenci Pavla Sluky, kouče z USK Praha. Chce pokračovat ve Fišerové práci, jen změnit některé drobnosti a vsadit na týmového ducha. "Rozhodně nechystám žádnou revoluci," prohlásil Dvořák na tiskové konferenci v Praze. "Nepovažuji se na nějakého super zkušeného trenéra, ale mou výhodou může být skutečnost, že jsem to v nedávné době viděl i ze stránky závodníka," dodal.
Radek Štěpánek i Petra Kvitová skončili na US Open v osmifinále
Český tenis nebude mít v New Yorku zástupce ve čtvrtfinále dvouher. Radek Štěpánek nestačil na Novaka Djokoviče ze Srbska a se světovou čtyřkou prohrál 1:6 a dvakrát 3:6. Také Petra Kvitová skončila v osmifinále US Open. Nad její síly byla Belgičanka Yanina Wickmayerova, které podlehla 6:4, 4:6 a 5:7 a premiérová účast v grandslamovém čtvrtfinále jí unikla.
Čilič a Karlovič povedou Chorvaty v semifinále DC proti Česku
Očekávanou čtveřici nominoval kapitán chorvatských tenistů Goran Prpič na semifinále Davisova poháru proti Česku. Na antuce v porečské hale Žatika bude příští týden od 18. do 20. září spoléhat především na dvojici Marin Čilič a Ivo Karlovič, které v nominaci doplňují Roko Karanušič a Lovro Zovko. Chorvaté, vítězové Davisova poháru z roku 2005, tak nastoupí ve stejné sestavě, v které v červenci ve čtvrtfinále vyřadili Američany. Dva body zařídil Čilič a třetí přidal dvoumetrový Karlovič. Český kapitán Jaroslav Navrátil zvolil pětici Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Jan Hernych, Jan Hájek a Lukáš Dlouhý, která v neděli odletí do Poreče. Jednoho hráče Navrátil vyřadí před čtvrtečním losováním.
Fotbalisté jdou na San Marino s myšlenkami na vysoké vítězství
Fotbalová reprezentace ve středu zahájí plán na zachování nadějí na postup na mistrovství světa. Cílem je vyhrát zbývající tři zápasy, ale v utkání proti San Marinu v Uherském Hradišti nepůjde pouze o očekávané vítězství, ale také o jeho výši. Tým Ivana Haška půjde do zápasu s myšlenkami na vysokou výhru, v ideálním případě na hranici rekordního zápisu v české historii. A to i přesto, že na hřiště už nevyběhne nejlepší reprezentační kanonýr Jan Koller. Rekordní výsledek se zrodil před čtyřmi lety, kdy v Liberci národní tým vyhrál nad Andorrou 8:1, a sedmibrankový rozdíl si vystříleli fotbalisté také v duelu se středečním soupeřem o rok později na témže stadionu 7:0. Vzhledem k situaci českého týmu v tabulce může mít celkové skóre pro závěrečné pořadí velkou cenu, vyvstala proto otázka, kolikrát se ve středu podaří překonat sanmarinského gólmana. A ani trenér Hašek se netají plánem uspořádat proti fotbalovému trpaslíkovi kanonádu, i když za důležitý faktor považuje spokojenost diváků a skutečnost, že hráči odvedli na trávníku maximum. "Nic jiného než vyhrávat nám nezbývá. Ale je třeba hledět i na skóre, to může mít obrovskou cenu," připomněl kouč zásady kvalifikace MS, kde na rozdíl od evropských soutěží nerozhodují vzájemné zápasy.
Damková nominována na finále ME žen
Čtvrteční finále fotbalového mistrovství Evropy žen mezi Anglií a Německem bude v Helsinkách řídit česká rozhodčí Dagmar Damková. Po loňském finále olympijského turnaje v Pekingu to bude další velký zápas v kariéře čtyřiatřicetileté sudí. Damková patří mezi nejuznávanější ženské rozhodčí na světě. Už od roku 1997 figuruje na listině FIFA, byla na dvou olympijských turnajích i na mistrovství světa v roce 2007 v Číně. Řídila také finále ženského Poháru UEFA v roce 2006. Povoláním učitelka angličtiny píská i ligové zápasy mužů. Premiéru v této roli měla jako vůbec první žena v historii v říjnu 2003.
Gerrans na Vueltě zkompletoval sadu triumfů z velkých Tour
Desátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Simon Gerrans. Devětadvacetiletý Australan si tak zkompletoval sadu etapových vítězství na závodech velkých Tour. Zlatý trikot lídra udržel domácí Alejandro Valverde. Český jezdec Roman Kreuziger obsadil se ztrátou tří minut a 42 vteřin 49. místo. František Raboň dojel téměř 15 minut za vítězným Gerransem na 163. pozici.
Počasí:
Jasno nebo skoro jasno, teploty 21 až 25 stupňů Celsia.