Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Není jisté, zda ÚS ve čtvrtek rozhodne o volbách

Není jisté, zda Ústavní soud rozhodne už ve čtvrtek o ústavnosti vyhlášení předčasných voleb. V České televizi to řekl předseda soudu Pavel Rychetský. Zároveň prohlásil, že při podobném vyhlášení předčasných voleb v roce 1998 bylo jasně řečeno, že je taková cesta nestandardní a volí se poprvé a naposled. Soud bude ve čtvrtek veřejně projednávat stížnost poslance Miloše Melčáka na neústavnost jednorázového zkrácení funkčního období sněmovny. Pokud by mu vyhověl, nebylo by pravděpodobně možné uspořádat volby ve stanoveném termínu 9. a 10. října. Pokud by stížnost zamítl, volby by se konaly podle plánu. Rychetský ale nechtěl předjímat, zda vůbec nějaké rozhodnutí padne, tím méně, jaké bude. Prohlásil ale, že Ústavní soud jedná v nezvykle rychlém tempu. Odmítl také kritiku, že se chová nekonzistentně, když v roce 1998 jako senátor hlasoval pro zkrácení volebního období a nyní podobné zkrácení kritizuje. V důvodové zprávě podle něj bylo jasně řečeno, že se tato cesta volí poprvé a naposled.

Ústavní soud posoudí stížnost Lněničky odděleně

Ústavní stížnost Ondřeje Lněničky, kterou tento kandidát ODS do Poslanecké sněmovny napadl rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) předběžně odložit vyhlášení předčasných voleb, posoudí Ústavní soud odděleně od stížnosti poslance Miloše Melčáka. Nebude ji projednávat plénum všech 15 soudců, ale tříčlenný senát. Uvedl to předseda ÚS Pavel Rychetský, který upozornil, že Lněničkova stížnost nemůže vstoupit do řízení o Melčákově stížnosti, kterou bude Ústavní soud řešit ve čtvrtek. "Je to samostatný návrh na zahájení řízení, navíc řízení, kde je úplně jiná příslušnost. Lněničkova ústavní stížnost připadne jednomu ze čtyř tříčlenných senátů našeho soudu," řekl. Pražský komunální politik a právník Lněnička zdůvodnil médiím podání své stížnosti tím, že k předběžnému odkladu voleb nebyl kvůli Melčákově ústavní stížnosti důvod, protože poslanec sám žádný odklad nepožadoval. Mluvčí ÚS Vlastimil Göttinger poté uvedl, že podle něj soud nestihne projednat Lněničkovu stížnost do příštího čtvrtka, kdy veřejně projedná zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a jeho soulad s ústavním pořádkem.

Odborníci se neshodli na termínu voleb

Zástupci stran v týmu odborníků se neshodli na termínu předčasných voleb. ČSSD prosazuje změnu Ústavy, která by umožnila jejich konání v původně stanovených dnech 9. a 10. října. Podle ostatních stran je ale takové opatření jednorázové a mohlo by být napadnutelné u Ústavního soudu, sdělil ČTK člen týmu František Korbel. Soud už kvůli podobné výhradě tento týden původní vyhlášení voleb pozastavil.

Rychetský: Volby jsou ve veřejném zájmu, musí však být legitimní

Uspořádání předčasných voleb je podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského ve veřejném zájmu. Ústavní soud však právě proto nesmí připustit jejich konání, aniž přezkoumá, že budou ústavně legitimní a nezpochybnitelné. Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a předsedové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček ve čtvrtek uvedli, že je ve veřejném zájmu konat volby v co nejbližším termínu. Zdůvodnili to tím, že země potřebuje silnou politickou vládu, která dokáže zemi vést v době hospodářské krize. Čtveřice vysokých ústavních činitelů vyjádřila přesvědčení, že soud k jejímu stanovisku přihlédne. Rychetský zdůraznil, že soud za veřejný zájem považuje i ušetření státních prostředků vynaložených na uspořádání voleb. Proto pozastavil vykonavatelnost jejich vyhlášení ještě dříve, než mohly státu vzniknout podstatné náklady za tisk volebních lístků. Finanční náklady stran za kampaň podle něj naopak ve veřejném zájmu nejsou.

Paroubek: ČR ztratí komisaře, neurčí-li, kdy schválí smlouvu EU

Pokud Česko do poloviny října nevyjasní, kdy schválí lisabonskou smlouvu, pravděpodobně nebude mít zástupce v nové Evropské komisi. Prohlásil to předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ztrátu českého eurokomisaře v případě neschválení smlouvy nevyloučil ani bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) uvedl, že žádost o přezkum lisabonské smlouvy podá skupina senátorů k Ústavnímu soudu počátkem října. Paroubek vyzval ODS, aby si uvědomila svou odpovědnost a zabránila dalším obstrukcím při schválení smlouvy. Uvedl, že podle informací švédského předsednictví se bude o nové komisi rozhodovat podle smlouvy z Nice, pokud nebude jasný termín ratifikace smlouvy v polovině října. Do schválení lisabonské smlouvy se Evropská unie musí řídit smlouvou z Nice. Podle ní musí mít Evropská komise méně členů než členských států, pokud počet zemí dosáhne 27. Smlouva z Nice však pro takový případ nestanoví počet komisařů. Lisabonskou smlouvu schválily obě komory parlamentu a čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Senátoři ODS ale podali stížnost k Ústavnímu soudu na takzvaný vázaný mandát, který se smlouvou souvisí a podmiňuje další předávání pravomocí do Bruselu souhlasem parlamentu. Chtějí napadnout také soulad smlouvy s českým právním řádem. Klaus nechce smlouvu podepsat, dokud nebudou stížnosti senátorů vyřešeny.

Fischer: Ekonomika by napřesrok mohla stoupnout až o 0,5 procenta

Česká ekonomika by v příštím roce mohla stoupnout o 0,3 až 0,5 procenta. Uvedl to český premiér Jan Fischer během své návštěvy v Asii. Podle červencové prognózy ministerstva financí letos česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, zatímco v příštím roce stoupne o 0,3 procenta. Česká ekonomika je podle Fischera relativně odolná vůči světové hospodářské recesi. "Česká republika je ve srovnání s ostatními státy v regionu zemí, která má zdravý bankovní a finanční sektor bez žádných toxických aktiv," řekl premiér. Dodal, že si je jistý oživením investiční aktivity v příštích měsících. Výkon české ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí meziročně snížil o 4,9 procenta. To představuje největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta.

Krize ukázala propojenost ekonomik

Necelý rok od vypuknutí finanční krize na českých trzích si "dokázala" česká ekonomika sáhnout na dno. HDP se propadl až o 4,9 procenta, průmyslová výroba klesla o více než pětinu a nezaměstnanost se pomalu ale jistě blíží k deseti procentům. Podle oslovených analytiků tak krize především ukázala, jak je česká ekonomika propojena se zbytkem světa a jak překvapivě rychle se dokážou problémy v klíčových ekonomikách světa přesunout i do Česka. Světová finanční krize naplno propukla zhruba před rokem, kdy americká vláda oznámila, že převezme kontrolu nad polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Finanční krize, které bylo Česko díky stabilnímu finančnímu systému z valné míry ušetřeno, se postupně přelila do reálné ekonomiky. Banky omezily půjčování peněz, podnikům ubyly zakázky, omezily výrobu a začaly propouštět. Tomu se následně již nevyhnula ani česká ekonomika.

Ochranu spotřebitelů mají v programu jen některé strany

Na ochranu spotřebitelů ve svých volebních programech myslí jen některé z pěti politických stran, které podle průzkumů mají zatím největší šanci uspět v podzimních volbách. Na problematiku ochrany spotřebitelů se zaměřuje především KDU-ČSL, podle níž by se se základy spotřebitelských práv měly seznamovat děti už na základních školách. Ochranu spotřebitelů ve svých programech zmiňují ještě ČSSD a KSČM, naopak ODS ji do svých volebních témat nezahrnula. Čeští spotřebitelé v posledních letech sice mají podle odborníků lepší znalosti o svých právech, na druhou stranu se ale stále málo zajímají o solidnost obchodníků, u kterých se rozhodli nakoupit zboží či služby. Kvůli tomu se pak lidé často dostávají do zbytečných problémů a hledají pomocnou ruku u úřadů či spotřebitelských organizací. Spotřebitelské organizace proto ročně registrují několik desítek tisíc dotazů či stížností spotřebitelů. Češi mají problémy hlavně s reklamacemi obuvi, textilu, mobilních telefonů, elektrospotřebičů a nábytku. Například pracovníci Sdružení obrany spotřebitelů, které patří mezi největší spotřebitelské organizace v zemi, loni zodpověděli rekordních 50.209 dotazů. Ve srovnání s rokem 2007 jich bylo zhruba o 10.000 více. Téměř 40 procent podnětů se týkalo vyřizování reklamací.

Některým českým zemědělcům hrozí krach

Některým českým zemědělským podnikům a farmářům hrozí krach. Kvůli hospodářské krizi a nízkým výkupním cenám mléka a obilí jsou ve ztrátě, v některých krajích jim navíc přidělal starosti déšť, jenž ovlivnil úrodu. Potíže mají malé farmy i velké podniky, dluží dodavatelům, řada jich těžko splácí úvěry. Třeba čeští ovocnáři letos odhadují výpadek v příjmech proti minulým letům na desítky milionů korun, nižší tržby hlásí také prodejci vína. Krize v minulých měsících výrazně srazila poptávku po ovoci na zpracování, například do džusů či marmelád. Farmářské ceny tohoto ovoce se kvůli tomu propadly pod úroveň cen roku 1989.

Vinařům kvůli krizi klesá prodej dražších vín

Jihomoravští vinaři zaznamenali kvůli krizi propad prodejů vín, především ve střední a vyšší cenové kategorii. Lidé mají naopak vyšší zájem o levnější jakostní vína. Pokles prodeje kvalitnějších přívlastkových vín je zřejmý především v gastronomii. Někteří vinaři za letošní rok hlásí až 50procentní pokles prodeje těchto vín do restaurací. Současná situace nahrává dovozcům vín ze zahraničí, kteří se zaměřují právě na nejlevnější stolní a jakostní vína. Podle odborníků místní podmínky pěstitelům neumožňují v této kategorii vín cenově konkurovat výrobcům z jižních zemí. Většina tuzemských vinařů se proto v posledních letech zaměřuje na výrobu vín s vyšší přidanou hodnotou. Spotřeba vína v Česku v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů. Vinice v Česku zaujímají zhruba 19.200 hektarů. Domácí produkce vína vloni dosáhla rekordních 820.000 hektolitrů. Podle odhadu Svazu vinařů ČR by letos mohla vzrůst až na 840.000 hektolitrů.

Příští týden začne 20. ročník Týdnů duševního zdraví

Příští týden začne v Praze 20. ročník Týdnů pro duševní zdraví. Akce má upozornit veřejnost na problematiku duševně nemocných. Její součástí je konference nazvaná Sociální firmy - nový rozměr podnikání, která má podpořit zaměstnávání lidí se znevýhodněním. Už tradičně nabídne také řadu kulturních akcí. Letos akce převzala slogan Blázníš? No a!, což je název mezinárodního, původně německého projektu zaměřeného na středoškoláky. Se studenty diskutují lidé, kteří mají sami zkušenost s duševní nemocí, i terapeuti a psychiatři. Snaží se je v tématu duševních nemocí vzdělat, aby byli schopni chorobu včas rozpoznat jak u sebe, tak u vrstevníků. Co se týče počtu duševně nemocných lidí, záleží na tom, jak široce nebo úzce se téma pojímá. Podle EU a Světové zdravotnické organizace zhruba čtvrtina Evropanů potřebuje ve svém životě odbornou pomoc, psychiatrickou nebo psychologickou, řekl ředitel sdružení Fokus Praha Pavel Novák.

V Boleslavi začal 7. ročník Festivalu evropských filmových úsměvů

V mladoboleslavském Škoda Auto muzeu začal sedmý ročník Festivalu evropských filmových úsměvů. Moderátor Marek Vašut na pódiu přivítal první dva oceněné - francouzského herce Pierra Brice, představitele filmového Vinnetoua, a režiséra a scenáristu mnoha českých komedií Václava Vorlíčka. Cenu jim spolu s ředitelem festivalu Janem Kudělou předala jeho prezidentka Halina Pawlowská. Osmdesátiletý Brice, kterého publikum ocenilo bouřlivým potleskem vestoje, si na pódium přišel pro Zvláštní cenu ředitele festivalu za rozvoj evropského filmu. Kuděla podotkl, že taková cena je udělována vůbec poprvé v sedmileté historii festivalu. Při jejím přebírání Brice vzpomenul na svého hereckého kolegu Lexe Barkera, představitele Old Shatterhanda. "Nesmíme na něj zapomenout, měl by zde také být. Byl to úžasný přítel a moc se mi po něm stýská," řekl. Vorlíček byl oceněn tradiční cenou Za všechny filmové úsměvy, kterou uděluje festival význačným osobnostem filmového humoru. Festival do 11. září nabídne 14 evropských komedií, které se budou o přízeň poroty a diváků ucházet v osmi kategoriích. "Příprava letošního ročníku byla samozřejmě v současné ekonomické situaci složitá. Ale všechny trable byly myslím vyváženy tím, že se povedlo na festival dostat hvězdu takové velikosti, jako je Pierre Brice," řekl divákům Kuděla.

Radioamatéři z Brněnska propagují ve světě návštěvu papeže

Dva radioamatéři z Brněnska dělají mezi příznivci svého koníčku reklamu na zářijovou návštěvu papeže Benedikta XVI. Karel Pažourek a Vít Kotrba si při této příležitosti vyžádali u Českého radiokomunikačního úřadu mimořádné volací znaky začínající písmeny OL. Jejich kolegové z jiných zemí je už v éteru zaregistrovali a snaží se oba radioamatéry kontaktovat. Muži od začátku září, kdy předponu OL začali používat, navázali spojení s 300 státy na světě, řekla ČTK mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Podle obou radioamatérů je o neobvyklý volací znak v éteru automaticky zájem. "Spousta radioamatérských stanic ve světě se bude snažit navázat oboustranné spojení. Po zavolání všeobecné výzvy se budou protější stanice často 'překřikovat', tedy volat jedna přes druhou. Jako první přijde na řadu ta, která je nejčitelnější," uvedl Pažourek.

Moravské kraje vydají společně průvodce pro pěší turisty

Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj vydají společně další propagační materiál pro turisty. Tentokrát bude mít název Morava a Slezsko - průvodce pěšího turisty. Moravské kraje se společně prezentují od roku 2005 s cílem efektivněji podporovat rozvoj cestovního ruchu. Součástí průvodce pro pěší turisty bude mapa celé Moravy a Slezska, popis nejdůležitějších tras či seznam turisticky zajímavých akcí v příštím roce. Projekt si vyžádá 1,2 milionu Kč. Každý kraj se bude na nákladech podílet 300.000 korunami. Moravské kraje vydávají společně materiály pro turisty od roku 2005. Od této formy propagace si slibují nárůst zájmu turistů o Moravu a Slezsko. Toto území tvoří podle odborníků v širším měřítku destinaci, kterou je zejména v zahraničí efektivnější nabízet jako celek. V minulosti moravské kraje vydali společně například materiál o cyklotrasách a nejkrásnějších místech Moravy a Slezska či průvodce po místních gastronomických zařízeních.

V Bečově ochránci přírody otevřeli další část botanické zahrady

V Bečově na Karlovarsku místní organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Berkut zpřístupnila veřejnosti další část postupně obnovované botanické zahrady. Nově se tak návštěvníci mohou projít zalesněnými svahy, zvanými Nad řekou, informoval ČTK Petr Stýblo z ČSOP. Slavnostní otevření bylo součástí celostátního setkání členů a přátel Českého svazu ochránců přírody, které se v Bečově o víkendu konalo. "Můžete se projít po obnovených historických stezkách, vestavěných ve strmém svahu, posedět v nově vybudovaném srubu či se z nově upravené skalní vyhlídky pokochat pohledem do kaňonu Teplé. Na třech informačních tabulích se můžete dočíst řadu zajímavostí o historii, přírodě i postupné obnově těchto míst," popsal Stýblo.

Na Pardubicku bude mateřské centrum s prvky pedagogiky Montessori

V Lázních Bohdaneč bude nové mateřské centrum pro rodiče na mateřské dovolené a jejich děti inspirované pedagogikou Montessori. Cílem mateřského centra je poskytnout rodičům na mateřské dovolené možnost sociálních kontaktů a výměnu zkušeností. Chceme, aby mohli vystoupit ze stereotypu a měli účastí na dění v centru příležitost k seberealizaci. Mateřské centrum zahájí svůj provoz 14. září. Provoz budou zajišťovat dobrovolnicky lektorky sdružení Na rovině, financován bude z darů a grantů. Podrobnosti zájemci najdou na www.narovine.cz. Vzdělávací metoda Montessori, pojmenovaná podle zakladatelky, italské lékařky Marie Montessori, klade důraz na respektování dítěte a jeho individuality učitelem, který má být rádcem a rovnocenným partnerem žákům a pomáhat jim na cestě k objevování světa a učení se. Kritici metody však připomínají, že výuka pracuje s individuálním tempem dítěte, a pokud by dítě přešlo do běžné školy, nemuselo by tempu třídy stačit.

Kvitová na US Open porazila světovou jedničku Safinovou

Poslední česká tenistka ve dvouhře US Open Petra Kvitová v New Yorku porazila světovou jedničku Dinaru Safinovou 6:4, 2:6 a 7:6. Vyrovnala tak svůj dosud nejlepší výsledek kariéry, když stejně jako na Roland Garros v roce 2008 postoupila do osmifinále grandslamu. Devatenáctiletá Kvitová je na světovém žebříčku o 71 příček níže než Safinová, na kurtu to však nebylo vidět. Češka svou soupeřku přehrávala a Ruska se po většinu zápasu jen bránila. Na vítězné míče Kvitová vyhrála 47:12 a pouze zásluhou velkého množství nevynucených chyb nerozhodla o svém vítězství dříve, ale až po dvou a půl hodinách. Safinová měla k výhře blíže, když za stavu 6:5 v třetím setu nevyužila tři mečboly. V osmifinále Kvitová narazí na Belgičanku Janinu Wickmayerovou. Padesátá hráčka světa v 3. kole vyřadila Italku Saru Erraniovou 6:3 a 6:4, když svou soupeřku podobně jako Češka přehrávala útočnou hrou. Kvitová postupem do osmifinále napodobila Radka Štěpánka, který po čtyřsetovém vítězství přešel ve 3. kole přes Němce Philippa Kohlschreibera a poprvé v kariéře si na kurtech ve Flushing Meadows zahraje osmifinále.

Českým fotbalistům se po remíze 2:2 na Slovensku postup na MS vzdálil

Čeští fotbalisté dál mohou snít svůj postupový sen o mistrovství světa, ale po bratislavské remíze 2:2 se jim zase trochu vzdálil. O výsledku se po bezbrankovém poločase rozhodlo po přestávce: domácí tým dostal do vedení Šesták, ovšem Pudil zanedlouho vyrovnal. V 73. minutě Hamšík proměnil penaltu, ale o dvě minuty později byl tento slovenský záložník vyloučen a Baroš znovu vyrovnal. Přes drtivý nápor v závěru už však hosté vítězný gól nedokázali vstřelit. Spokojenější s bodem byli jednoznačně Slováci, kteří zůstavají v čele kvalifikační skupiny. ČR patří až pátá příčka.

Koller už opustil reprezentaci, Rosický na San Marino zůstává

Útočník Jan Koller už opustil fotbalovou reprezentaci a nezasáhne do středečního duelu světové kvalifikace proti San Marinu v Uherském Hradišti, jak sám oznámil hned po sobotním utkání na Slovensku. S týmem naopak zůstává záložník Tomáš Rosický, který v Bratislavě usedl jen na tribunu. Trenér Ivan Hašek rozhodl, že za Kollera zatím žádného náhradníka nepovolá. Na zápas se San Marinem tak budou nachystaní útočníci Milan Baroš, Tomáš Necid a Václav Svěrkoš. Ti všichni zasáhli na Slovensku do hry při remíze 2:2 jako střídající hráči.

První horskou etapu Vuelty vyhrál Cunego, ve zlatém je Evans

Italský cyklista Damiano Cunego vyhrál na Vueltě první horskou etapu, která po 204 km končila stoupáním do Alto de Aitana ve výšce 1510 metrů. Zlatý trikot lídra si oblékl Australan Cadel Evans, jenž skončil v osmé etapě čtvrtý. Úřadující vicemistr světa a vítěz Gira d'Italia 2004 Cunego vyhrál po úniku od čelní skupiny s půlminutovým náskokem před Francouzem Davidem Moncoutiem. Třetí byl Nizozemec Robert Gesink. Do cíle se nedostal druhý muž letošní Tour de France Andy Schleck, který v průběhu etapy odstoupil kvůli žaludečním problémům. Lucemburskému jezdci týmu Saxo Bank patřilo po sedmi etapách 51. místo. Oba čeští cyklisté na Vueltě dojeli ve druhé stovce, kde jsou také celkově. Roman Kreuziger ztratil na 125. místě 25:45 minuty a celkově je 110. František Raboň měl na 171. pozici odstup 29:20 a v průběžném pořadí je ještě o osm příček níž.

Oštěpař Frydrych se výrazně zlepšil na 84,96 m a vyzve Železného

Oštěpař Petr Frydrych ozdobil mistrovství republiky atletů do 22 let v Plzni výborným výkonem 84,96 metru, kterým vylepšil český rekord v této věkové kategorii a upevnil si třetí místo v domácích historických tabulkách. Dál hodili jen Frydrychův trenér Jan Železný, jehož světový rekord má hodnotu 98,48, a Miroslav Guzdek. Na závěr sezony bude mít Frydrych ojedinělou příležitost utkat se s Železným. Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa by se měl 26. září zúčastnit vrhačského mítinku v Domažlicích. V oštěpařském sektoru se Železný objevil naposledy před třemi lety v rodné Mladé Boleslavi, kde se oficiálně rozloučil s kariérou. Letos na jaře se nechal svými svěřenci vyhecovat k hodu při tréninku a překonal 84 metrů. Soutěž oštěpařek v Plzni vyhrála Nikol Ogrodníková, která výkonem 53,20 metru překonala o 1,29 metru šest let starý rekord mistrovství Barbory Špotákové.

Travní lyžaři Němec a Gardavská vyhráli na MS superkombinaci

Čeští travní lyžaři Jan Němec a Zuzana Gardavská získali na mistrovství světa v rakouském Rettenbachu zlaté medaile v superkombinaci, která se skládala ze super-G a slalomu. Němec se stal se třemi zlatými a jednou stříbrnou medailí nejlepším lyžařem šampionátu. Gardavská si odvezla dva tituly a jedno stříbro.

Čeští volejbalisté na ME skončili

Čeští volejbalisté nepostoupili na mistrovství Evropy v Istanbulu ze základní skupiny. O vyřazení svěřenců trenéra Jana Svobody definitivně rozhodl set, který Italové uhráli proti Srbsku. Italský výběr však po první prohrané sadě dokázal v druhém dějství vyrovnat. Pak už opět převzali vládu nad zápasem volejbalisté Srbska a zvítězili 3:1.

Abraham dojel v GP San Marina silničních motocyklů jedenáctý

Český motocyklový jezdec Karel Abraham obsadil ve Velké ceně San Marina jedenácté místo ve třídě do 250 ccm. Lukáš Pešek závod v Misanu nedokončil. Zvítězil Španěl Hector Barberá, který v dramatickém finiši zdolal Itala Mattiu Pasiniho o pouhé čtyři setiny sekundy.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno, během dne až oblačno, ojediněle přeháňky, zejména na horách. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů Celsia.