Zprávy

Prezident Klaus se kvůli zlému výhledu ekonomiky vyslovil pro plošné škrty

Prezident Václav Klaus míní, že zhoršený makroekonomický výhled je důvodem k plošným rozpočtovým škrtům na všech ministerstvech. Klaus, který je ekonomem, bývalým premiérem i ministrem financí, to řekl po schůzce s premiérem Janem Fischerem. Nové údaje ministerstva financí, které spočetlo, že bez zásahů by byl schodek asi 209 miliard korun, označil prezident za hrozivé. "Já myslím, že nezbývá v dnešní době než volit něco jako - použiji neoficiální termín - paušální řešení," zdůraznil prezident. Všechna ministerstva by měla podle něj své výdaje snížit o několik procent. "Nevím o kolik, o tom ať si rozhodne vláda. Ale myslím, že tahle mimořádná situace k něčemu takovému volá," poznamenal. "Hlavním tématem, které nás všechny dohromady děsí, je krize prohlubující deficit našich rozpočtů," uvedl také Klaus. Velmi prý podporuje Fischerovy kroky ve snaze o co největší stlačení výdajů rozpočtu. Snažil se prý na dnešní společné schůzce předsedu úřednické vlády motivovat, aby společně s ministrem financí Eduardem Janotou k takovým opatřením přistoupili. S Fischerem si prý rozuměli v názoru, že nyní už nejsou zásadní cestou zásahy v jednotlivostech. Ministr financí má podle pondělního rozhodnutí vlády do 17. srpna připravit kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu nové varianty státního rozpočtu pro příští rok. Vláda by materiál měla následně projednat 24. srpna.

ČR vítá solidaritu, EU má ale po Kanadě chtít konec víz

Česká republika vítá pondělní vyjádření solidárního postoje Evropské unie v otázce zavedení kanadských víz. Klíčové však je, aby EU dala Kanadě najevo, že by se měla vrátit k předchozí bezvízové praxi. Shodli se na tom český premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. Kanada se už podle Fischera rozhodla, že čeští občané budou moci vyplňovat jen zjednodušené vízové dotazníky. Nový postup začne platit ve středu. Cestování českých turistů do Vídně za kanadskými vízy označil za "dost ponižující" i prezident Klaus. "To se mně zdá nesmyslné a vláda myslím tlačí, aby to tak nebylo, aby to bylo v Praze," podpořil kabinet. K lepšímu se podle něj posunulo i to, že Kanada nyní vyžaduje jednodušší vízové formuláře. Ty jsou k dispozici na internetové adrese vídeňského velvyslanectví Kanady. Kanada o zjednodušených formulářích, které začnou být používány od čtvrtka, oficiálně informovala českou stranu, sdělilo ministerstvo zahraničí. "Jakkoli to vnímám v dané situaci jako krok správným směrem, jediným a neměnným cílem české a evropské diplomacie zůstává úplné obnovení bezvízového styku s Kanadou," citovala jeho tisková zpráva místopředsedu vlády a ministra zahraničí Jana Kohouta. Kanada prý změnila systém formulářů po důrazném upozornění z české strany.

Do ČR má přijet předseda kanadského Senátu, tématem budou víza

Zrušení vstupních víz do Kanady bude jedním z témat jednání, která v Praze čekají předsedu kanadského Senátu Noela Kinsellu. Potvrdil to předseda české horní komory Přemysl Sobotka (ODS). "Předpokládáme, že by na podzim přijel do České republiky. Bude to jedno ze základních témat, ale ne jediné. Víza existují, ale žijeme dál je třeba prohlubovat naši spolupráci ať už v rámci NATO, nebo byznysu," uvedl Sobotka. Zavedení víz označil za jednostranný krok Kanady, na úrovni EU se však už pracuje na "krocích, které by situaci dostaly do většího normálu", dodal. Český ministr zahraničí Jan Kohout ocenil, že solidaritu, kterou v pondělí Česku vyjádřili ostatní státy EU v otázce zavedení kanadských víz. "Jsem přesvědčen, že Evropská komise za námi stojí a stát bude," prohlásil ministr. Chystané zjednodušení formulářů pro žadatele o víza lze podle něj hodnotit pozitivně, ale jen jako dílčí krok. Česká diplomacie podle Kohouta stále usiluje o obnovení kanadského vízového oddělení v Praze, její hlavní cíl je ale jiný - návrat stavu k 13. červenci, tedy k bezvízovému styku. S Kohoutem se Sobotka sešel na koordinaci zahraniční politiky i vzhledem k tomu, že od října do listopadu bude Senát kvůli předčasným volbám do sněmovny jedinou fungující parlamentní komorou v Česku.

Vláda má tři varianty pro řešení dostavby D11

Pracovní skupina, kterou k dostavbě dálnice D11 ustanovil premiér Jan Fischer, navrhla tři způsoby, jak urovnat dlouholetý spor o pozemky pro stavbu spojnice na Hradec Králové s farmářkou Ludmilou Havránkovou. První variantou je směna pozemků, druhou směna jen deseti hektarů a finanční vyrovnání za ostatní pozemky a třetí možností je vyvlastnění. K dostavbě dálnice do Hradce Králové chybí státu právě deset hektarů, které patří Havránkové. O tom, jaký způsob řešení bude nakonec zvolen, rozhodne porada ekonomických ministrů v polovině srpna. U první varianty jde přitom o způsob vyrovnání, který posvětil už předchozí vládní kabinet. Počítá s tím, že by Havránková výměnou za svých deset hektarů ceněných na 106 milionů korun dostala 253 hektarů poloviční hodnoty. Farmářka na tyto podmínky přistoupila a dohoda měla být naplněna. Ministr zemědělství Jakub Šebesta po dohodě s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou však usilují o zrušení této dohody. Místo ní chtějí Havránkové nabídnout pouze deset hektarů náhradních pozemků a zbytek dorovnat finančně. Pokud by farmářka na podmínky nepřistoupila, pohrozil Šebesta vyvlastňováním.

Problémy pacientů u úhrad ve zdravotnictví má řešit rozhodčí soud

Pacienti se budou moci snáze bránit, když po nich bude chtít lékař zaplatit za ošetření, které podle nich platí zdravotní pojišťovna, případně od nich vybere registrační poplatek. Lépe také budou moci řešit spory o to, zda jim pojišťovna má uhradit léčení v cizině. Od ledna příštího roku se jim v těchto sporech pomůže nový rozhodčí soud pro zdravotnictví. Kontaktní místa budou po celé republice. O projektu informovala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. "Je to důležitý institut, který přinese rychlé řešení sporů, je nezávislý a pomůže pacientům domoci se svých práv," řekla ministryně novinářům. Na projektu spolupracuje ministerstvo s Českým zdravotnickým fórem a Hospodářskou komorou. Využije jejích více než 70 kontaktních míst po republice i dosavadních zkušeností s rozhodčím soudem pro spotřebitele. Legislativní náměstek Martin Plíšek upřesnil, že rozhodčí soud bude řešit úhradové spory mezi pacientem, zdravotní pojišťovnou a zdravotnickým zařízením. Účast všech tří je v této fázi dobrovolná. Pokud se pacient rozhodne řešit spor u rozhodčího soudu, nemá možnost odvolat se proti jeho rozhodnutí. Řešení se však dočká v řádu měsíců a za výrazně méně peněz. Předběžně se mluví o 800 korunách, běžné soudní řízení je řádově dražší. Česká lékařská komora se staví k projektu rezervovaně. Podle Plíška však většina oslovených poskytovatelů reagovala na projekt kladně, souhlasí i zdravotní pojišťovny. Podle Juráskové by neměli lékaři vnímat projekt jako "zvýšený tlak" na ně. Cílem je dosáhnout rovnosti pacientů, pojišťoven a zdravotnických zařízení při řešení sporů o úhradu péče, zdůraznila.

Menším stranám se nelíbí, že ČT chce diskusi ODS a ČSSD

Menším politickým subjektům se nelíbí, že mají na podzim v posledním díle předvolebních Otázek Václava Moravce vystoupit jen lídři dvou nejsilnějších stran. KDU-ČSL a nezávisle na ní i KSČM píší řediteli České televize Jiřímu Janečkovi, aby do plánu pořadu zasáhl a umožnil debatu více subjektů. To, že může duel dvou stran - ODS a ČSSD - deformovat výsledek voleb, si myslí také Strana zelených a TOP 09. Na rozdíl od lidovců a komunistů se ale na televizi se stížností či žádostí o změnu obracet nebudou. ČT kritiku odmítá. "Byl znovu zvolen, řekl, že všechno bude jinak a lépe, tak bude mít příležitost to ukázat," řekl na adresu Janečka předseda lidovců Cyril Svoboda. Janeček se stal staronovým ředitelem veřejnoprávní televize v polovině července. O politických tlacích na vedení ČT se mluví delší dobu. Například při poslední volbě přišla s kritikou Strana zelených. Podle nich jsou radní, kteří volí ředitele, zavázáni politikům ČSSD a ODS a v radě panují "opozičně-smluvní praktiky". Zelení proto žádají změnu způsobu volby radních. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že se rozhodl obrátit se se stížností na ČT už minulý týden. Dopis odeslal jak Janečkovi, tak také předsedovi rady ČT Jiřímu Baumrukovi. Podle komunistů není fér, aby televize dala prostor jen dvěma hráčům, Filip to považuje dokonce za "ústavní nonsens". "Stanice veřejné služby by měla respektovat, že politická scéna není rozdělena jen na dvě strany," řekl ČTK předseda zelených Ondřej Liška. Požadavek KDU-ČSL a KSČM upravit dramaturgii pořadu je podle něj na místě, sami zelení prý ale dopis ani stížnost psát nebudou.

Lidovci nechtějí v Brně další mešitu

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda podpořil jihomoravské lidovce, kteří odmítají stavbu druhé mešity v Brně. Záměr nedávno oznámila tamní islámská komunita. Svoboda řekl, že chce otevřenou Evropu, ale příchozí musí respektovat místní tradice. Pomohlo by prý, pokud by i muslimské země byly otevřené ke křesťanům. Například v Turecku, které usiluje o vstup do EU, podle Svobody mají mnohdy křesťané problém postavit si svůj kostel. "Já si velmi vážím pravověrného muslima, protože to je člověk, který bere vážně to, co vyznává, což je možná společnosti prospěšnější než nevyznávat nic," řekl Svoboda. Předseda křesťanských demokratů by uvítal, kdyby země jako Turecko byly stejně otevřené jako Evropa. "Teď a za těchto okolností si myslíme, že to (otevření mešity v Brně) není zralé," dodal Svoboda. Místopředseda KDU-ČSL David Macek už v pondělí uvedl, že ho znepokojují slova některých českých muslimů. Například Vladimír Sáňka v příručce Povolené a zakázané v islámu podle Macka uvádí, že muslimové nemusí poslouchat nikoho, kdo nehlásá islám. Příručka dále ukládá trest smrti pro nevěrné ženy a odpadlíky od islámu, uvedl Macek. "Pokud se bude toto všechno objevovat, tak muslimská komunita nemůže počítat s naší podporou při nějakém rozšiřování prostor v Brně," řekl dnes v Praze novinářům Macek. Zástupce brněnské islámské nadace Muníb Hasan v pondělí uvedl, brněnští muslimové v minulosti vždy odmítali jakýkoli radikalismus či útlak. Podle něj je soužití muslimů s Brňany bezproblémové. To tvrdí i Macek a dodává, že Brno je velmi tolerantní město. Jedna mešita nicméně podle něj stačí. Mešita je v ČR kromě Brna také v Praze. Brněnský islámský svatostánek byl otevřen před 11 lety jako první muslimská modlitebna v Česku. Schází se v ní přibližně 120 vyznavačů islámu. Jejich počet vzrůstá.

Pojistka za Průmyslový palác byla uložena do soudní úschovy

Pojistka za vyhořelý Průmyslový palác, kterou pojišťovny vyčíslily na 181 milionů korun, byla uložena do soudní úschovy. ČTK o tom informovala Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. Hlavní město jako vlastník a společnost Incheba, která si areál Výstaviště pronajala a pojistila jej, se neshodnou na tom, komu má být pojistka vyplacena. O tom, komu pojistka patří, tak bude muset rozhodnout soud. Oheň loni zcela zničil levé křídlo paláce. "Mezi magistrátem a Inchebou nedošlo k očekávané dohodě. Z tohoto důvodu se pojišťovny rozhodly uložit částku odškodnění do soudní úschovy, a tím splnily svůj závazek vyplatit náhradu z uzavřené pojistné smlouvy," uvedla Svobodová. "Nic nového. S Inchebou se stále dohadujeme na společném postupu ohledně výše pojistky i na tom, komu peníze patří," řekl ČTK radní Milan Richter (ODS). Areál je pojištěn na 2,5 miliardy korun. Pro hlavní město i Inchebu je výše pojistky, kterou pojišťovny na základě znaleckého posudku vyčíslily, příliš nízká. Posudek, který si město nechalo vypracovat, mluví o škodě ve výši 850 milionů, náklady dostavbu křídla pak odhaduje přes miliardu korun. Kvůli sporu o příjemci pojistky se metropole pokoušela dokonce soudně zablokovat vyplacení pojistky Inchebě, soud však její žádosti nevyhověl. Podle Richtra soud ovšem konstatoval, že zablokování peněz je zbytečné a že hlavní město má peníze z pojistky získat. Hlavní město už v březnu rozhodlo o tom, že odstoupí od smlouvy na pronájem pražského Výstaviště, pokud společnost Incheba nedá do obnovy do konce roku 300 milionů korun.

Muž se u soudu přiznal k podílu na ukradení 50 milionů z magistrátu

Viktor Jakoubek, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem odcizení 50 milionů korun z pražského magistrátu, se před soudem přiznal k účasti na tomto podvodu. Čin, z kterého je obžalováno celkem osm lidí, však podle svých slov neorganizoval a byl k němu nucen. Jakoubek je od svého zadržení ve vazbě, před policií vypovídat odmítl, k Městskému soudu v Praze donesl svou výpověď sepsanou. "Doznávám, že jsem se toho účastnil, nikoliv jako organizátor a ne ze své vůle," četla soudkyně Milena Němcová, protože Jakoubkovi mluvení činilo problémy. Je údajně vážně nemocný a měl by se podrobit kardiologické operaci. Spolu s ním je obžalován i jeho dlouholetý známý Jiří Lorenc, zaměstnanec magistrátu. "Nedopustil jsem se žádného takového jednání, jak mi vyčítá obžaloba," hájil se u soudu Lorenc. Také on další obžalovaný Artem Kuklinsky byli ve vazbě. Kuklinsky je však v současné době ve vězení za jiný trestný čin. Další tři obžalovaní - Vladislav Toman, Stanislav Srba a Jiří Bursa, kteří se podle obžaloby podíleli na převodu či výběru peněz, jsou stíháni na svobodě. Poslední dva - Nikolai Makhnitskyy a jeho bratr Serhiy, jsou stíháni jako uprchlí. Na faktuře za stavební práce podle spisu obžalovaní pozměnili číslo účtu. Částka měla být poukázána na účet stavební společnosti Skanska. Místo toho podle obžaloby ale peníze putovaly na účet firmy Garok, který je veden ve stejné bance. Odtud pak peníze putovaly na další účty. Všichni obžalovaní čelí obvinění z podvodu. Zločinu se podle žaloby dopustili jako organizovaná skupina. V případě uznání viny jim hrozí pět až 12 let vězení. Kuklinsky byl obžalován také z padělání veřejné listiny.

Aktuálně.cz: Gott žádal Husáka o shovívavost při návratu z NSR

Zpěvák Karel Gott žádal v roce 1971 v dopise generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka o shovívavost při návratu do Československa ze své krátké emigrace. Úryvky z dopisu zveřejnil server Aktuálně.cz. Gott zůstal krátce v tehdejším západním Německu společně se svými spolupracovníky, bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými. "Přestože jsem se v roce 1969 a 1970 postavil se všemi svými spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského i kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy, setkával jsem se doma na každém kroku s nepřekonatelnými obtížemi," osvětluje Gott v dopise důvody emigrace. "Chceme se vrátit před naše publikum," píše se dále v dopise. "Pevně věřím, že jak já, tak i oba moji autoři najdeme ve vaší osobě a vaší moudrosti porozumění pro naši složitou situaci, která rozhodně není lehká," žádá Gott o shovívavost úřadů, pokud se se svými spolupracovníky vrátí do Československa. Gott serveru Aktuálně.cz autentičnost dopisu potvrdil, uvedl ale, že se k celé záležitosti už nechce dále vyjadřovat.

Pražský filharmonický sbor odejde z Národního domu na Vinohradech

Pražský filharmonický sbor (PFS) odchází z Národního domu na Vinohradech. Od 15. srpna bude sídlit v paláci Odborových svazů kultury na Senovážném náměstí. ČTK to sdělil ředitel sboru Richard Sporka. Ministerstvo kultury pronajalo před třemi lety Národní dům soukromé firmě, s níž se PFS přel více než rok kvůli podmínkám pronájmu. Sbor sídlil v Národním domě 14 let. Pražský filharmonický sbor nemohl podle Sporky dostatečně využívat koncertní prostory Národního domu a platil vysoký nájem. Ministerstvo pronajímá Národní dům firmě Národní dům - Kulturní dům železničářů s.r.o., která je spjata s agenturou NKL Žofín, s.r.o. Jana Nekoly. Již loni vedení PFS navrhovalo, aby se rozšířil jeho statut a mohlo s Národním domem hospodařit, podobně jako další příspěvková organizace MK Česká filharmonie s Rudolfinem. Odbory tvrdily, že správa budovy by ministerstvu ušetřila finanční prostředky. To ale ministerstvo v čele se svým někdejším šéfem Václavem Jehličkou (KDU-ČSL) odmítlo. Naopak prodloužilo firmě smlouvu do roku 2015. Podle vyjádření MK z letošního března se tak rozhodlo kvůli plánovaným opravám, které se prý budou platit z nájmu objektu.

Léto a krize vrátily turisty do moravskoslezských Beskyd

Do Beskyd se po několika slabších sezonách opět vrátili turisté. Důvodem je podle místních hlavně hospodářská krize, která zvedá zájem Čechů o domácí rekreaci. Například desetitisícové město Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku se změnilo na 20tisícové turistické centrum. Velkému zájmu letních rekreantů se těší také Čeladná. Na nedostatek návštěvníků si v těchto dnech nemohou stěžovat ani současní provozovatelé tříhvězdičkového hotelu Hamr v Ostravici. Dřívější rekreační středisko Dolu Paskov společnosti OKD prošlo pod novým majitelem, podnikatelem Zbyňkem Fabíkem, rozsáhlou rekonstrukcí.

Baďurová vzdala boj o MS v Berlíně

Tyčkařka Kateřina Baďurová nebude na srpnovém mistrovství světa v Berlíně obhajovat stříbrnou medaili z Ósaky. Šestadvacetiletá atletka se po zdravotních potížích neobjevila v letošní sezoně v žádném závodu a necelý týden před koncem nominačního období ji trápí bolavá pata. Proto boj o účast na šampionátu vzdala. Na šampionát v Berlíně se do soutěže tyčkařek kvalifikovaly Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová, která splnila B limit.

Rozehnal míří do Hamburku

Český fotbalový obránce David Rozehnal dorazil do Hamburku, kde má ve středu podstoupit zdravotní prohlídku a podepsat smlouvu na tři roky, čímž uzavře svůj přestup z Lazia Řím. Německý celek za něj do Itálie pošle pět milionů eur (asi 127,5 milionu korun). Devětadvacetiletý reprezentační stoper o přestupu do Hamburku vyjednává od minulého týdne. Ještě ve čtvrtek se zdálo, že z přestupu sejde, když majitel Lazia Claudio Lotito prohlásil, že českého obránce neuvolní, protože nemá náhradu. Nakonec se však podle všeho dohodl na angažmá s Uruguaycem Diegem Luganem z Fenerbahce a umožnil Rozehnalovi změnu působiště.

Badmintonista Koukal nepojede kvůli financím na mistrovství světa

Nejlepší český badmintonista Petr Koukal neodletí na mistrovství světa do Indie. Svoji neúčast na šampionátu v Hajdarábádu, který se koná od 10. do 16. srpna, zdůvodnil nedostatečnou výší příspěvku Českého badmintonového svazu. "Myslím si, že i přes veškeré problémy spojené s nynější složitou ekonomickou situací by svaz měl být schopen kompletně zajistit účast minimálně dvěma nejlepším hráčům," uvedl v tiskovém prohlášení 47. hráč světa, který se měl v prvním kole MS střetnout se čtrnáctým nasazeným Tien Minh Nguyenem z Vietnamu. Svazová finanční podpora by prý nepokryla ani náklady na letenku do dějiště šampionátu. Badmintonový svaz nabídl každému z elitní trojice domácích hráčů patnáct tisíc korun. Jan Vondra a Kristina Ludíková by měli na mistrovství světa hrát. Ostatní by si museli hradit veškeré náklady, proto budou na mistrovství chybět české páry ve čtyřhrách.

Cyklista Kreuziger pojede i Vueltu

Nejlepší český cyklista současnosti Roman Kreuziger se po úspěšném vystoupení na Tour de France letos zúčastní také Vuelty. Zářijový závod Kolem Španělska pojede podruhé v kariéře. Předloni obsadil při své premiéře celkové 21. místo. Ve Španělsku bude závodit už tuto sobotu, kdy ho čeká jednorázový podnik Clásica San Sebastian. Kreuziger se v aktuálním světovém žebříčku vyhoupl už na pátou pozici, na první příčce s přehledem trůní čerstvý šampion z Tour Španěl Alberto Contador.

Počasí

V noci bude jasno až polojasno, na východ? území zpo?átku obla?no a ojedin?le p?ehá?ky. K ránu ojedin?le mlhy. Nejnižší teploty 14 až 10 °C. P?es den bude skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 23 až 27, v 1000 m na horách kolem 20 °C. Slabý prom?nlivý vítr do 15 km/h.