Zprávy

Politici: Nejdřív zkrácení volebního období, až poté důvěra vládě

Poslanecká sněmovna by měla hlasovat o důvěře nové vládě Jana Fischera až poté, co Senát schválí zkrácení současného volebního období. V nedělním diskusním pořadu České televize se na tom shodli místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a exministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Příslušným ústavním zákonem by se měli senátoři podle dosavadních informací zabývat ve čtvrtek 28. května. "Já jsem přesvědčen, že vznik vlády je součástí zcela identické politické dohody, která zahrnuje také ukončení volebního období formou ústavního zákona," uvedl Sobotka. Proto je podle něj logické, aby se nejprve hlasovalo v Senátu a bezprostředně poté by Fischerova vláda získala důvěru. "Já si myslím, že tato dvě hlasování nelze od sebe zcela oddělit," podotkl. Kalousek sice připustil, že ústavně spolu oba termíny nijak nesouvisí, zastává však také názor, že lepší by bylo nejprve naplnit dohodu u předčasných volbách. "Ta vláda čerpá svoji legitimitu z politické dohody, jejíž součástí je i dohoda o předčasných volbách," zdůraznil. Premiér Fischer České televizi ve čtvrtek řekl, že vláda bude již v pondělí připravena své programové prohlášení schválit.

Ministr Janota: Navrhnu kroky, aby deficit rozpočtu nebyl přes 170 mld. Kč

Ministr financí Eduard Janota chce přijmout opatření, aby deficit rozpočtu pro příští nepřekročil 170 miliard Kč. Jak řekl v nedělním diskusním pořadu České televize, některé kapitoly rozpočtu přijdou až o dvacet procent. Hodlá také zmrazit mzdy či všem rezortům odebrat peníze za takzvaná neobsazená místa. V případě letošního nulového růstu ekonomiky očekává ministr Janota výpadek daňových příjmů 100 miliard Kč a výpadek příjmů za pojistné 60 miliard Kč, což by znamenalo schodek 223 miliard Kč. "To je pro mě nepřijatelné, musím na to reagovat," dodal. Připomněl, že ministr financí je schopný ovlivnit pouze 18 procent výdajů, ostatní věci jsou dané zákony. Ministr Janota chce podporovat priority, jakými jsou věda, výzkum, vzdělání, infrastruktura nebo využití peněz ze strukturálních fondů EU. "Tyto priority chci zohlednit v tom, zda jednotlivým kapitolám budu krátit pět, deset, 15 nebo maximálně dvacet procent," podotkl.

Eduard Janota: Objem peněz na šrotovné bude maximálně do 2,5 mld. Kč

Objem peněz na vyplácení tzv. šrotovného bude podle ministra financí Eduarda Janoty činit maximálně 2,5 miliardy korun v případě, že bude v tuzemsku spuštěno. Jak řekl v České televizi, šrotovné bude schváleno, až to bude pro Českou republiku výhodné. Podle něj totiž zatím Česku vyhovuje zavedení šrotovného v okolních zemích, zejména v Německu. Ministr Janota v ČT uvedl, že schválení šrotovného bude záležet na tom, zda vláda odsouhlasí parametry, postup, legislativní, finanční a další parametry. "Budu respektovat stanoviska, která vzešla z dohody politických stran ve sněmovně," řekl dále ministr financí. Dodal, že pokud premiér Jan Fischer rozhodne o spouštění tohoto procesu, bude jeho povinností peníze na šrotovné ve státním rozpočtu sehnat. Vysvětlil, že 2,5 miliardy korun na šrotovné získá pouze tehdy, pokud rezortům seškrtá některé výdaje, a tyto nemandatorní výdaje použije na úhradu šrotovného. Neuvedl ale, u kterých rezortů tyto škrty provede. Poslanci minulý týden šrotovné schválili jako jedno z protikrizových opatření. Šrotovné se bude vyplácet ve výši 30.000 korun při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun.

Odpůrci lisabonské smlouvy vybírají právníky k ústavní stížnosti

Senátoři hlavně z ODS, kteří chtějí znovu napadnout lisabonskou smlouvu u Ústavního soudu, už začali vybírat právníky k sestavení nového návrhu. Dohodli se na tom na schůzce tento týden. ČTK to řekl jeden z iniciátorů nové stížnosti Jiří Oberfalzer. "Dali jsme dohromady pár jmen lidí, které oslovíme. A ve chvíli, kdy budeme mít od nich souhlas, že by se toho úkolu ujali, tak to sdělíme veřejnosti," uvedl Oberfalzer. Stížnost se podle něj bude týkat jiných témat a pasáží smlouvy než těch, jimiž se ústavní soudci zabývali loni na popud Senátu. Tehdy konstatovali, že smlouva, která má stanovit pravidla budoucího fungování EU, není v rozporu s ústavním pořádkem. Ústavní soud podle odpůrců smlouvy dokument neposuzoval jako celek a dotaz Senátu, zda je smlouva s ústavním pořádkem v souladu, prý nezodpověděl. Kritici smlouvě vyčítají také to, že i kompetence členských států podřizuje cílům EU, což podle nich otvírá cestu ke změně unie v superstát.

Z krajů nezazněl jasný hlas podpory pro kandidáty na šéfa KDU-ČSL

Ani po posledních jednáních krajských organizací KDU-ČSL týden před celostátním sjezdem není jasné, který z kandidátů na lídra strany má v regionech největší podporu. Dosavadního předsedu lidovců Jiřího Čunka podpořil v tajné volbě pouze jeho domovský Zlínský kraj. Jeho krajanku a vyzyvatelku Michaelu Šojdrovou zase doporučila svým delegátům zvolit ústecká krajská konference. Ostatní kraje se většinou na jméně neshodly nebo nechaly svým delegátům volnou ruku, ať se rozhodnou podle projevů kandidátů. O křeslo předsedy strany se vedle Čunka a Šojdrové uchází také bývalý ministr Cyril Svoboda a europoslanec Jan Březina. Ani oni nejsou úplně bez šancí. Například hradecká okresní organizace z Královéhradeckého kraje by ráda v čele strany viděla Svobodu, Březina by se zase líbil novojičínským z Moravskoslezského kraje.

Miroslav Kalousek nemá ambice být šéfem nové strany

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), který zvažuje založení nové strany, si neklade ambici být jejím lídrem. V České televizi (ČT) řekl, že v přípravném týmu vidí dva až tři vhodnější kandidáty na předsedu nového konzervativního středopravého subjektu. Jména nechtěl uvést. Pokud strana vznikne, Kalouskovi zanikne automaticky členství v KDU-ČSL. Když z plánu na nový subjekt sejde, Kalousek ze své původní strany nevystoupí, ale stáhne se z veřejného života, uvedl dále v ČT. Současný předseda lidovců Jiří Čunek, který chce za týden na sjezdu ve Vsetíně obhajovat svou funkci, vzkázal Kalouskovi, ať na sjezd nejezdí. Podle něj stranu poškozuje a parazituje na ní. Kalousek na sjezd přijet hodlá, protože ho tam vyslala jeho domovská jihočeská organizace. Kalousek se prý zatím nerozhodl, komu dá hlas při předsednické volbě, nejblíže je mu europoslanec Jan Březina.

Policie zadržela v Praze zhruba 40 stoupenců Dělnické strany

Policie v neděli zadržela v centru Prahy 42 stoupenců krajně pravicové Dělnické strany včetně jejího předsedy Tomáše Vandase poté, co neuposlechli výzvy k rozpuštění svého shromáždění a pochodovali směrem k Českému rozhlasu. Sdělila to policejní mluvčí Eva Miklíková. Zasáhlo proti nim několik desítek policejních těžkooděnců. Stoupenci strany protestovali proti tomu, že Český rozhlas odmítl odvysílat některé jejich předvolební spoty. Původní shromáždění asi 60 lidí, které se sešlo na Palackého náměstí, rozpustil magistrátní úředník Václav Bíňovec. "Je nepřípustné, aby v zemi, která má zkušenosti s nacismem se veřejně propagovala ideologie národního socialismu," zdůvodnil své rozhodnutí. Vandas se podle něj k těmto myšlenkám veřejně přihlásil a zároveň podněcoval k rasové nesnášenlivosti. Předseda Dělnické strany ve svém projevu například uvedl, že čeští občané jsou terorizováni nepřizpůsobivým etnikem. "Půjdeme dál, budeme propagovat myšlenky národně sociální," dodal. Po rozpuštění shromáždění se spolu se svými příznivci rozhodl vydat z Palackého náměstí, kde se mohou konat veřejná shromáždění bez ohlášení úřadům, směrem k budově Českého rozhlasu na Vinohradech. Těsně za náměstím policie zatarasila průvodu cestu. Policisté odebrali protestujícím vlajky a po krátké potyčce tři z nich zadrželi. Další zásah policie se odehrál v Ječné ulici, kam došlo 39 demonstrantů. Policisté jim přehradili cestu a všechny je odvezli na policejní služebny pro podezření ze spáchání přestupku proti shromažďovacímu právu a neuposlechnutí výzvy.

Národní strana navrhne kvůli nevysílání spotů zneplatnit volby

Nacionalistická Národní strana bude kvůli rozhodnutí České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) nevysílat některé z jejích volebních spotů požadovat zneplatnění voleb do Evropského parlamentu. Po jejich skončení se s tímto návrhem obrátí na soud. ČTK to v neděli řekla předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová s tím, že strana zároveň připravuje stížnost k příslušným institucím EU. Trestní oznámení na vedení televize či rozhlasu podávat nebude, protože prý nevěří současnému systému. Edelmannová dále uvedla, že v pondělí zašle České televizi nový spot, ve kterém strana "poděkuje řediteli ČT za mediální zviditelnění, o kterém se jí ani nezdálo". Klip také umístí na internetové stránky Národní strany. ČT a ČRo minulý týden rozhodly, že neodvysílají některé volební spoty strany. V televizním klipu se střídaly záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty. Jeden z rozhlasových spotů zase obsahoval ukázku, ve které herec Václav Vydra říká: "Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobré ráno sousede." ČT již kvůli klipu podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání několika trestných činů. Ke stejnému kroku se chystá i ČRo. Podle premiéra Jana Fischera byla zveřejněním spotu naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Účastníci streetparty ProtestFest se v Brně bavili do rána

Sobotní streetparty festivalu alternativní kultury ProtestFest v Brně skončila až v neděli ráno. Policie nemusela v noci řešit žádné konflikty. Pouze ráno dostala hlášení, že někdo slovně napadl hasiče. Vše se vyřešilo na místě, řekla ČTK jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Lidé však celou noc i ráno volali strážníkům a stěžovali si na hluk, řekla ČTK mluvčí Denisa Kapitančiková. "Zvuková vlna se z Pisárek nese do Kohoutovic a Starého Lískovce, takže tamní lidi to opravdu ruší," popsala Kapitančiková. Jiné stížnosti strážníci nezaznamenali. Streetparty se účastnilo kolem 400 lidí, sobotního průvodu z lužáneckého parku do Pisárek asi 300 aktivistů. ProtestFest patří k tradičním brněnským akcím, účastní se jej i anarchisté. Festival je vždy tematicky zaměřený, letos proti zbrojení. Aktivisté při něm odmítli údajné prorůstání armádních a bezpečnostních složek a vytváření fiktivních nepřátel. V průvodu nesli transparenty s hesly proti zbrojení.

České pivovary vyrábějí z piva džemy, kosmetiku i léčivé koupele

České pivovary vyrábějí z piva džemy, kosmetické přípravky, pálenku a mýdla. Dále nabízejí koupele v pivu proti nemocem a stresu, masáže a zábaly v pivním mlátě. Britské pivovary z něj vyrábějí sýr, pivo je také velmi častou kuchařskou přísadou, například do guláše a na kuře, které pak chutná jako zvěřina, řekl ČTK ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Rozmáhající se pivní lázně prý pomáhají léčit ekzémy, prohřívají a prokrvují kůži, léčí oběhové potíže. "Kolem piva se dá vymyslet všechno. Ječmen, žito, pšenice, chmel a čistá voda dají dohromady leccos," řekl Roman Vokatý, lékař a balneolog pivních lázní, které už tři roky fungují v areálu rodinného pivovaru Chodovar na Tachovsku. "To, co se u nás vymýšlí, už je mimo rámec normálního uvažování," dodal. Raritou je například pivní džem s nahořklou chutí. Pokaždé jde ale o zcela čisté přírodní produkty bez chemie s obsahem B vitamínu, který obsahují pivní složky. Jejich účinky jsou známy stovky let a v posledních letech se k nim znovu více vracíme.

Pražské jaro vstoupilo do druhé poloviny

Festival Pražské jaro se přehoupl do druhé poloviny. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídla od 12. května hvězdná vystoupení - recitály peruánského tenoristy Juana Diega Flóreze nebo sopranistky Martiny Jankové. Další zajímavé koncerty a uznávaní interpreti ale na festivalové publikum ještě čekají. Do 3. června, kdy se festival rozloučí závěrečnými fanfárami, vystoupí v české metropoli například houslová královna Anne-Sophie Mutterová, americká mezzosopranistka Susan Grahamová nebo americký barytonista Thomas Hampson. Promítat se bude i slavný němý film Erotikon s živou hudbou Jana Klusáka a zazní symfonie Pán prstenů, která vznikla podle slavného filmového soundtracku.

Archa uvedla v české premiéře choreografii Jiřího Kyliána

Po půldruhém roce se do Prahy vrátil světoznámý choreograf Jiří Kylián, aby v Divadle Archa uvedl svou choreografii Last Touch First (Poslední dotek poprvé). V inscenaci pro šest protagonistů se představili i dva čeští tanečníci Nataša Novotná a Václav Kuneš, kteří dlouhodobě působili v zahraničí včetně Nizozemského tanečního divadla, se kterým je Kylián již přes 30 let spjat. Sobotní česká premiéra se konala v rámci festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz, který potrvá až do 5. června. Last Touch First se v Arše v produkci společnost REAL - International Arts Services bude opakovat v neděli. Choreografie je inspirována představením Last Touch (Poslední dotek), jež pro Nizozemské taneční divadlo (Nederland Dans Theater, NDT) připravil Kylián již v roce 2003. Světovou premiéru měla loni v únoru. Název Poslední dotek odkazuje k pokynu, který dávají anglicky mluvící fotografové lidem před objektivem, když vyžadují poslední úpravy účesu, oděvu či postoje před jejich znehybněním před stisknutím spouště. Choreografie tak po formální stránce může připomínat fotografie nebo okamžiky před jejich vznikem nebo filmové záběry jdoucí po sobě ve značně zpomaleném tempu.

Obraz Emila Filly se vydražil za 2,6 milionu korun

Obraz Emila Filly Zátiší s mandolínou a ovocem se na sobotní aukci společnosti Dorotheum prodal za 2,6 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla o 300.000 korun nižší. Za olej na plátně nový majitel zaplatí spolu s aukční přirážkou 3,12 milionu korun. Obraz z roku 1930 není prohlášen kulturní památkou, ale jak před aukcí pořadatelé upozornili, pravděpodobně nezíská povolení k trvalému vývozu. Obrazy Emila Filly, které patří k vyhledávaným sběrateli, v Česku dosahují milionových částek od 90. let, kdy se začal rozvíjet novodobý aukční trh. Zatímco ale ještě na počátku století by v sobotu dosažená suma stačila na umístění v první desítce žebříčku nejdráže prodaných děl na tuzemské dražbě, nyní by se stěží dostala do první padesátky.

Výstava v Kaplici přibližuje unikátní středověké rukopisy a tisky

Unikátní rukopisy a tisky, mezi nimi i zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky zachycující výjevy z nejstarších českých dějin lze až do 20. června vidět v Kaplici na Českokrumlovsku. Umělecké kopie několika rukopisů do jihočeského města zapůjčila Národní knihovna. ČTK o tom informovala ředitelka komunikace knihovny Eva Štanská. Výstava Půvaby a tajemství klementinských rukopisů 13. až 14. století přestavuje největší skvosty ze sbírek knihovny. Jedním z nejstarších je rukopis Vyšehradského kodexu, datovaný k roku 1085, který se řadí mezi nejvzácnější písemné památky českých dějin. Dobu přemyslovských králů na rozhraní románského a gotického slohu pak představuje Sedlecký antifonář, druhý nejstarší dokument expozice. Prostředí středověkých českých klášterů přibližují Svatojiřské procesionále z druhé poloviny 13. století. Jde o jeden z nejstarších originálně dochovaných zápisků v českém jazyce. Mezi nejzajímavější texty z první poloviny 14. století, hlavně svým mystickým obsahem, patří i Pasionál abatyše Kunhuty. Prostředí lucemburského dvora 14. století v Čechách zase představuje Velislavova bible.

Marlene Dietrichová v květnu 1945 navštívila s armádou Ústí

Čepici z americké uniformy, která patřila slavné filmové hvězdě Marlene Dietrichové, v pondělí veřejnosti představí ústečtí muzejníci. Chtějí tak prezentovat nově objevená fakta, podle kterých herečka v květnu 1945 navštívila s americkými vojáky Ústí nad Labem. Podle tajemníka muzea Václava Houfka předměty slavné herečky zapůjčilo Filmové muzeum v Berlíně. V pondělí je předvedou v Činoherním studiu, od úterý je lidé budou moci vidět jako součást výstavy Zapomenutí hrdinové, která mapuje osudy sudetoněmeckých antifašistů. Právě při sběru informací k tomuto projektu historikové přišli na nové skutečnosti, které se týkají spojení slavné herečky a Ústí nad Labem. Podle Houfka je známá skutečnost, že Dietrichová byla manželkou ústeckého rodáka Rudiho Siebera. Ústí nad Labem, kde bydleli Sieberovi rodiče, pár několikrát navštívil. "Netušili jsme však, že se sem Marlene Dietrichová vydala také v divokých dnech května 1945 v uniformě americké armády," uvedl Houfek. Manželský pár ve 30. letech minulého století emigroval do USA, kde nakonec získal americké občanství.

České dívky vyhrály mistrovství světa v akrobatickém rokenrolu

Dívky z české formace Tequila se v sobotu staly mistryněmi světa v akrobatickém rokenrolu v kategorii Dívčí formace junior. Češky předvedly v basketbalové hale pražské Sparty na Letné i druhý nejlepší výkon v této skupině. Stříbrnou medaili vybojoval tým Mystique. Do finále se probojovala ještě formace Fresh, která se umístila na šestém místě. "Česká republika opět potvrdila, že patří k absolutní světové špičce," řekl ČTK místopředseda Českého svazu akrobatického rokenrolu Jiří Hais. Česká skupina KolbDance se umístila i v kategorii seniorských párových formací - skončila na čtvrtém místě. V této disciplíně zvítězili Rusové. Do Prahy se na šampionát v moderním sportovním tanci sjelo na 600 závodníků z 12 zemí. Mistrovství v akrobatickém rokenrolu se v ČR konalo poprvé, podle Haise se ho však účastnili opravdu nejlepší tanečníci světa. V juniorské části se předvedlo 30 formací, z toho pět z Česka, v kategorii Masters soutěžilo 14 skupin. ČR v ní mělo jednu formaci.

V Krkonoších je opět k vidění plocha sněhu ve tvaru republiky

Unikátní zbytek sněhu ve tvaru bývalého Československa zvaný Mapa republiky začíná být v těchto dnech opět vidět v Krkonoších. Přesný obrys republiky by odtávající sněhové pole na úbočí Studniční hory mohlo získat za jeden až dva týdny. ČTK to řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. V lokalitě Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, mocnost sněhových vrstev tam dosahuje až 17 metrů. "Mapa republiky se začíná rýsovat. Letos na ní bylo nejvíce naměřeno přes 13 metrů sněhu. Sníh by tam měl letos vydržet až do července," řekl Drahný. Sama lokalita Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku. Dobře je však vidět například z cesty z Pece pod Sněžkou na Výrovku a z cesty z Výrovky na Luční boudu. Za příhodných podmínek je dobře viditelná až z Hradce Králové.

Ze sportu:

Výsledky 29. kola první fotbalové ligy: Bohemians Praha - Mladá Boleslav 2:1. Liberec - České Budějovice 2:0, Ostrava - Olomouc 1:1, Plzeň - Kladno 1:0, Příbram - Žižkov 3:0, Sparta - Jablonec 3:2, Teplice - Slavia 0:1 a Zlín - Brno 2:1. Fotbalisté Viktorie Žižkov po dvou letech opouštějí první ligu. Do druhé ligy je za týden doprovodí jeden z trojice Zlín, Kladno, Příbram. Nejhorší výchozí pozici má Zlín.

Čeští fotbalisté do 19 let prohráli v kvalifikačním turnaji mistrovství Evropy v Tallinnu 0:1 s Německem a už nemají šanci postoupit na červencový šampionát, na němž loni v domácím prostředí došli až do semifinále. Poslední utkání čeká mladé české reprezentanty v úterý, kdy se střetnou s domácím Estonskem.

Bez velkých poct, zato s pocitem úspěšně vykonané mise se v sobotu rozloučil s německou bundesligou český fotbalista Tomáš Galásek. Klub z Mönchengladbachu potvrdil, že s šestatřicetiletým záložníkem již do budoucna nepočítá a že očekává jeho odchod do nižší soutěže. Existuje sice ještě možnost, že by Galásek dostal nabídku od druholigového Norimberku, v jehož blízkosti bydlí, mnohem pravděpodobnější je ale odchod z vrcholové scény. "Chce jít zpátky (do Norimberku) ke své rodině a kariéru ještě nechat doznít někde v regionální lize," popsal Galáskovy plány v deníku Rheinische Post sportovní ředitel klubu Max Eberl.

Druhý světový rekord vytvořil během dvou dnů český potápěč Martin Štěpánek. V egyptském Šarm aš-Šajchu se v disciplíně free immersion, při níž se ručkuje po laně dolů i nahoru bez ploutví, ponořil na jeden nádech do hloubky 110 metrů. Pod hladinou strávil tři minuty a 56 sekund. O jeden metr tak vylepšil dosavadní maximum Rakušana Herberta Nitsche, kterému sebral už v pátek světový rekord v královské disciplíně volného potápění. V takzvané konstantní váze s ploutvemi se potopil 122 metrů pod hladinu a Nitschův výkon překonal o dva metry. Jednatřicetiletý rodák z Náchoda se zapsal do rekordních tabulek už potřinácté. Na další rekordy hodlá Štěpánek v Rudém moři útočit v příštích dnech.

Český pohár získali házenkáři Zubří, kteří ve finále porazili v Kopřivnici domácí celek 27:26. Vicemistr si tak spravil chuť po neúspěšném boji o extraligový titul s Karvinou. Zápas s houževnatou Kopřivnicí obrátil favorit po tuhé bitvě až v závěrečné desetiminutovce. Zubří vyhrálo Český pohár po triumfu z roku 1997 podruhé v historii.

Česko mohou v úterý zasáhnout bouřky podobné jako v pátek

Českou republiku by v úterý odpoledne mohly zasáhnout bouřky a přívalové deště srovnatelné s těmi, které se přes české území přehnaly v pátek. ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Ještě v pondělí má být až 27 stupňů Celsia a pršet by mohlo jen ojediněle. Bouřky, vítr a déšť srovnatelné s pátkem by měly přijít do Čech v úterý odpoledne a k večeru. Oblačno přetrvá i ve středu. Páteční vichřice spojená s bouřkou a místy i krupobitím postihla hlavně severní Moravu a východní Čechy, ale zasáhla i jiné oblasti státu. Způsobila statisícové škody. Stovky domácností po ní byly bez dodávek elektřiny, České dráhy musely v pátek přerušit provoz na 17 tratích, na které spadly stromy.

Krátce o pondělním počasí V České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle déšť. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.