Zprávy

Jan Fischer: Vláda v pondělí schválí programové prohlášení

Úřednický kabinet premiéra Jana Fischera v pondělí schválí definitivní verzi svého programového prohlášení. Fischer to řekl novinářům po čtvrtečním neformálním jednání vlády. Podle členů vlády je potřeba POUZE dopracovat či zpřesnit určité formulace v textu. Vláda bude na svém pondělním jednání také schvalovat výdajové rámce státu do roku 2012. Na příští rok ministerstvo financí počítá se schodkem státního rozpočtu ve výši 150 miliard korun. O rozpočtu by měla ještě v neděli diskutovat i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Výdaje státního rozpočtu příští rok by měly podle návrhu činit 1,057 bilionu korun. Plány počítají s růstem ekonomiky příští rok o 0,8 procenta. Celkové výdaje rozpočtu i státních fondů pro rok 2010 by měly činit 1,127 bilionu Kč, což znamená deficit veřejných financí 4,6 procenta HDP.

Korea a EU vyzvaly k rychlému uzavření dohody o volném obchodu

Lídři Jižní Koreje a Evropské unie vyzvali k rychlému vyjednání vzájemné dohody o volném obchodu a k pokroku v mezinárodních jednáních o sporném severokorejském jaderném programu. Na jednodenním summitu jednali předseda Evropské komise José Manuel Barroso a korejský prezident I Mjong-bak. České předsednictví unie zastupoval prezident Václav Klaus. Společné stanovisko obou stran vydala kancelář jihokorejského prezidenta. Jižní Korea a EU se snaží uzavřít dohodu o bezbariérovém obchodu. Potýkají se ale s rozdílným pohledem na refundace, které Korea vyplácí místním firmám, jež dovážejí komponenty ze třetích zemí, než vyvezou hotové zboží. Unie na tento postup s vracenými celními poplatky nechce v dohodě o volném obchodu přistoupit. Smlouvy se navíc obávají evropské automobilky, protože má Korea velký obchodní přebytek v obchodu s auty. Prezident Václav Klaus podle agentury DPA na závěrečné tiskové konferenci vyloučil, že by byla dohoda o liberalizaci obchodu podepsána ještě v tomto pololetí do konce českého předsednictví. Zároveň ale ocenil posun ve spolupráci EU s Jižní Koreou.

CVVM: Důvěra občanů v prezidenta republiky klesla

Počet lidí, kteří důvěřují prezidentovi republiky Václavu Klausovi, se od minulého měsíce snížil. Podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu nyní důvěřuje 61 procent občanů, v dubnu to bylo o čtyři procentní body více. Z vybraných ústavních institucí lidé nejvíce projevují důvěru obecním zastupitelstvům. Naopak nejmenší důvěru si získaly Poslanecká sněmovna a Senát. Kolik lidí věří vládě, analytici tentokrát nezjišťovali, protože v době provádění průzkumu nahradila kabinet Mirka Topolánka přechodná vláda Jana Fischera. Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřilo deset procent občanů, což oproti dubnu je o dva procentní body více. Nespokojenost s politickou situací vyjádřilo 63 procent dotázaných. Minulý měsíc jich bylo o tři procentní body více.

Ministr Barták: Čeští vojáci mají být příští rok v Kábulu a Lógaru

Čeští vojáci v Afghánistánu by v příštím roce měli působit především v hlavním městě Kábulu, v provincii Lógar a na vrtulníkové základně Sharana v provincii Paktíja. Součástí zahraniční mise v Afghánistánu, o jejímž vyslání budou rozhodovat poslanci zřejmě už na červnové schůzi, by mělo být také posílení provinčního rekonstrukčního týmu. Po setkání s vrchním velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii (USCENTCOM) generálem Davidem Petraeusem to řekl ministr obrany Martin Barták. Generál Petraeus do Prahy podle svých slov přijel především poděkovat Čechům za jejich dosavadní aktivitu v Afghánistánu, ale i na Balkáně. Vlna díků ale přišla i z druhé strany. Ve slavnostní atmosféře předal ministr Barták generálu Petraeusovi Kříž obrany státu ministerstva obrany ČR za jeho úsilí v boji o mír ve světě.

Protiletadlový den zahájil novou sezonu v lešanském muzeu

Vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku v sobotu vstoupilo do nové sezony akcí Protiletadlový den, při níž návštěvníkům připomnělo historii protivzdušné obrany. Seznámili se tak s jejím vývojem od první republiky přes druhou světovou válku až po současnost. Zájemci si mohli prohlédnout i unikátní český radiolokátor Věra, který umí odhalit letouny konstruované s pomocí technologií, díky nimž je nezachytí běžné radary. Akce se odehrála ve znamení 90. výročí vzniku prvních protiletadlových dělostřeleckých jednotek československé armády. Muzeum při této příležitosti představilo novou expozici věnovanou raketovému vojsku a připravovanou venkovní expozici železničního vojska. Spoluorganizátorem akce byla 25. protiletadlová raketová brigáda ze Strakonic a další jednotky podílející se na protivzdušné obraně státu. Hlavní ukázky odstartovaly přelety stíhaček Jas-39 Gripen, jež používá české armádní letectvo.

Češi a Slováci vzpomínali na bitvu o Dunkerque a padlé kamarády

České a slovenské prapory, veterány ve slavnostních uniformách, českou armádní kapelu ale i řadu stále živých vzpomínek na mrtvé přátele a boje staré víc než šest desetiletí bylo v sobotu možné potkat v belgickém Adinkerke. Právě na místním hřbitově leží několik desítek Čechů a Slováků, kteří zde na konci druhé světové války zahynuli při bojích o nedaleký francouzský Dunkerque. "Byl jsem jeden z prvních, který sem doprovodil kamaráda. Byli jsme asi tři dny na frontě...," zavzpomínal 92letý Jan Bačík, který se bojů o Dunkerque účastnil. "Ti Čechoslováci, kteří tu leží, to jsou všichni vojáci mého praporu. Skoro každého jsem znal a oni znali mě," dodal pohnutým hlasem směrem k desítkám bílých náhrobků týčících se na malém upraveném adinkerkském hřbitově. V Belgii a sousední Francii v roce 1944 až 1945 bojovalo na 6000 vojáků samostatné československé brigády.

Jáchymovští vězni si připomněli oběti komunistických lágrů

Desítky bývalých politických vězňů a stovky hostů si v sobotu už podvacáté připomněly kruté podmínky pracovních táborů v Jáchymově na Karlovarsku. V mnoha projevech přitom zazněla varování před opětovným vzestupem vlivu komunistů na společnost. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová také zklamaně podotkla, že pětileté snažení o legislativní změny, které by pomohly přeživším "muklům", například zákon o uznání třetího odboje, se prosadit nepodařilo. "Po dobu pěti let jsem opakovaně naději na tomto místě oživovala. Nyní to tak už nečiním a omlouvám se památce všech zemřelých jáchymovských otroků, že se tak nestalo. Nedokázali jsme také spravedlivě odsoudit všechny žijící, kteří v zaslepenosti zrůdné ideologie posílali na smrt nebo do neskutečně zlých podmínek kriminálů a lágrů nejlepší muže, chlapce a ženy této země," řekla Kavalírová. "V našem programu bylo morální odsouzení, které by mělo nadčasovou podobu. Ale to oficiálně vysloveno nebylo," konstatovala. Premiér Jan Fischer vzdal v projevu poctu lidem, kteří se vzepřeli komunistické moci. "My ostatní, kteří jsme tu sílu neměli, se musíme umět stále znovu vyrovnávat sami se sebou a svou minulostí," řekl Fischer, který byl v 80. letech členem KSČ.

Jiří Čunek: Kdo uvažuje o odchodu ze strany, ať nejezdí na sjezd

Členové KDU-ČSL, kteří uvažují o odchodu ze strany, by neměli jezdit na květnový sjezd strany ve Vsetíně. Vzkázal jim to předseda Jiří Čunek, který chce na sjezdu obhajovat svou funkci. Podle Čunka je nefér, když lidé nominovaní za stranu na nejvyšší politické funkce zneužívají své postavení k zakládání nového subjektu. "Je to parazitování na KDU-ČSL," řekl Čunek. Jmenovitě zmínil bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který údajně připravuje stranu s názvem TOP 09. Na tiskové konferenci se Čunek zároveň silně ohradil proti informacím, že by strana měla finanční potíže. Páteční Hospodářské noviny napsaly, že lidovcům docházejí peníze a straně hrozí, že bude muset zavřít své pobočky v Čechách, kde má malou podporu voličů. Podle Čunka je ale hospodaření strany dlouhodobě stabilizované. To, že ve volební rok náklady stoupají, je prý normální. Strana si sice bere půjčky, například na opravu domu Charitas, kde sídlí, pravidelně je prý ale splácí.

Lidovecké konference se nedohodly, koho zvolit šéfem strany

Pět krajských konferencí KDU-ČSL v sobotu završilo přípravu strany na její sjezd, který se uskuteční za týden ve Vsetíně. Jeho účastníci zvolí nové vedení KDU-ČSL, měli by řešit její vnitrostranické spory a nastínit, jakým směrem se strana bude dále vyvíjet. Ani jedna z pěti krajských konferencí ovšem nezavázala delegáty k podpoře konkrétního kandidáta na předsedu strany. Konference také zvolily většinou nové předsedy krajských organizací. Lidovci se sešli na krajských konferencích na Vysočině a v Karlovarském, Olomouckém, Královéhradeckém s Středočeském kraji. Novým šéfem lidovců na Vysočině se stal jeden z nejvlivnějších členů strany - místopředseda Poslanecké sněmovny a v minulosti mnohaletý první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Konference ho rovněž navrhla na místopředsedu strany. Nového předsedu mají i lidovci na Královéhradecku, Olomoucku a ve středních Čechách. Vedení lidovci nezměnili jen na Karlovarsku, kde se předsedou krajské organizace znovu stal Josef Malý.

Kraje chtějí, aby vláda zvážila zmrazení dopravních staveb

Vláda by měla podle jihomoravského hejtmana a předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška (ČSSD) přehodnotit záměr ministra dopravy Gustáva Slamečky, který chce kvůli nedostatku peněz pozastavit zhruba 300 dopravních staveb. Hašek to řekl po pátečním jednání s ostatními hejtmany v Českém Krumlově. Státnímu fondu dopravní infrastruktury může totiž příští rok chybět na stavbu dálnic, rychlostních silnic, ale i železnic více než 50 miliard korun. Hejtmani jsou přesvědčeni, že rozvoj dopravní infrastruktury může být jedno z klíčových protikrizových opatření, zejména v období, kdy hospodářská krize zasahuje Českou republiku, jednotlivé regiony i veřejné finance. Na seznamu ohrožených staveb jsou například úseky budoucí dálnice D1 (nyní D47) na severní Moravě nebo spojení Brna s Vídní přes Mikulov. Na železnici se to týká třeba modernizace kolejišť v Břeclavi nebo tratě Praha Libeň - Praha Běchovice.

Na Sněžce demonstrovalo 50 farmářů za zvýšení cen mléka

Kolem 50 zemědělců vystoupilo v sobotu na nejvyšší českou horu Sněžku s cílem upozornit na nízké výkupní ceny mléka a ohrožení chovů mléčného skotu v Česku. Na Sněžce rozvinuli několik transparentů s hesly podporujícími spotřebu mléka. Na vrcholu hory si také připili mlékem, které si v batozích přinesli. "Šlo o vůbec první akci, kdy čeští zemědělci a zootechnici demonstrovali na Sněžce. Proti mléčné krizi bojujeme turistikou," řekl ČTK jeden z pořadatelů pochodu Jiří Burdych. Pochod podle něj navázal na protestní akce zemědělců letos v březnu v Praze a v dubnu v Chlumci nad Cidlinou a na jiných místech v zemi. Propad výkupních cen mléka trvá více než půl roku a chovatelé za jeho litr od mlékáren dnes dostávají v průměru kolem šesti korun. Náklady na výrobu litru mléka však přesahují osm korun. Farmáři tvrdí, že tak ve srovnání s loňskem měsíčně tratí zhruba půl miliardy korun. Řada podniků již kvůli tomu začala nuceně porážet krávy. Agrární komora odhaduje, že do konce pololetí by jich mohlo být vybito 7000.

Odpůrci uranu chtějí odepsat zásoby a zabránit těžbě v Podještědí

Odpůrci těžby uranu, jichž se v sobotu sešlo několik desítek pod tisíciletou lípou v obci Kotel na Liberecku, chtějí odepsat veškeré zásoby uranu v ložisku Osečná-Kotel a zabránit těžbě uranu v celém Podještědí. Uranu je na trhu dostatek, těží se ve světě v neobydlených oblastech, tak proč si ničit krajinu, řekl ČTK jeden z organizátorů protestů Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí. Chráněné ložiskové území uranu Osečná-Kotel vyhlásilo ministerstvo životního prostředí loni v dubnu. Podle odpůrců těžby ale protiprávně, protože nebyla uzavřena dohoda se samosprávou. "Rozkladová komise ministerstva nám teď dala za pravdu, nicméně řízení bude pokračovat, byť v omezeném rozsahu. "My ale usilujeme o to, aby byla ochrana ložiska zrušena a zásoby uranu, které tu v podzemí leží, aby stát odepsal," řekl Jadrný. Geologické podmínky v lokalitě jsou podle něho navíc tak náročné, že by dobývání prodražily. Těžba by také ohrozila důležité zásoby pitné vody, řekl.

STEM pro ČT: Tři čtvrtiny lidí si přejí zákaz stran kvůli rasismu

Tři čtvrtiny lidí si přejí zákaz všech stran, které se snaží získat voliče rasistickými hesly, dvě třetiny Čechů schvalují stažení předvolebního klipu Národní strany z vysílání České televize (ČT). Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM pro ČT. Obsah kontroverzního videa, které kvůli údajně rasistickému obsahu odmítla ČT vysílat, zkoumá expertní tým ministerstva vnitra. Ministerstvo zároveň připravuje podklady pro návrh na zrušení strany. STEM zjistil, že více než dvě třetiny lidí souhlasí s tím, že ministr vnitra Martin Pecina chce požádat soud o zrušení Národní strany. Opačný názor vyslovilo 29 procent oslovených lidí, osm procent respondentů neví. Návrh ministerstva vnitra bude u soudu obhajovat Václav Henych, který už dříve zpracovával pro ministerstvo návrh na zrušení krajně pravicové Dělnické strany a u soudu neuspěl. Soud jej odmítl pro nedostatek důkazů. "Dostal jasný pokyn, že má začít připravovat samozřejmě i tu problematiku Národní strany," řekl ČT ministr Pecina. Ministerstvo bude usilovat také o zákaz Dělnické strany.

V Bílině proti sobě stáli příznivci DS a Romové; incidenty nebyly

Proti ohlášenému shromáždění zhruba pěti desítek příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS) v sobotu v Bílině na Teplicku protestovaly asi dvě stovky Romů. Obě skupiny oddělil policejní kordon, který zabránil incidentům. Obě skupiny na sebe vzájemně verbálně útočily. Extremisté křičeli hesla jako "Cikáni do práce" nebo "Čechy Čechům" Romové odpovídali "Táhněte, my jsme tady doma". Romové se ještě předtím, než začali stoupenci DS pronášet projevy, po domluvě s policií rozešli. Mluvčí teplické policie Ilona Novotná po skončení akce ČTK řekla, že policisté nezaznamenali žádný incident a nemuseli zasahovat. V Bílině bylo nasazeno zhruba 200 policistů včetně těžkooděnců, které podporovalo vodní dělo. Při kontrolách na příjezdech do Bíliny podle mluvčí zabavili šest nebezpečných předmětů, které mohly být použity jako zbraň. Dělnická strana pořádá akce ve městech Ústeckého kraje, kde jsou problémy se sociálně vyloučenými lokalitami, pravidelně.

Mariánskolázeňské oplatky definitivně získaly ochrannou známku EU

Mariánskolázeňské oplatky definitivně získaly ochrannou známku Evropské unie. Jejich zápis na seznam "chráněných" výrobků, o kterém informovalo ČTK ministerstvo zemědělství, v minulosti provázely komplikace. Proti registraci se totiž stavělo Německo. Od západních sousedů ČR se ozývaly hlasy, že oplatky se nevyrábějí jen v daném českém regionu, tedy na území obcí Mariánské Lázně a Velká Hleďsebe. Německo ale nakonec před časem své námitky stáhlo a procedura tak mohla být ukončena. Zápis do rejstříku je pak definitivní tečkou za tímto mnohaletým procesem. "Zapsání oplatek do rejstříku znamená informaci pro zákazníky, že výrobek pochází se schváleného území, že byl vyroben tradiční technologií a že k výrobě byly použity tradiční suroviny," podotkl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Český studentský film Bába vyhrál na festivalu v Cannes

Studentský snímek Bába režisérky Zuzany Špidlové vyhrál tento pátek na filmovém festivalu v Cannes v sekci Cinéfondation. Tato kategorie je určena filmovým školám a mladým filmařům. Výsledky byly zveřejněny v Cannes. Společně se snímkem Bába bylo do užšího výběru přehlídky nominováno 17 finalistů. Pořadatelé vybírali ze 1443 studentských snímků z celého světa. Součástí první ceny je vedle finanční odměny i příslib uvedení prvního hraného filmu vítězky na canneském festivalu. Režisérka Špidlová v telefonickém rozhovoru pro ČTK přiznala, že "je v lehkém šoku" a má obrovskou radost. Doufá také, že jí tento úspěch pomůže sehnat další finance pro její další práci.

Pražský hrad si přišlo prohlédnout přes 4000 lidí

Možnosti prohlédnout si běžně nepřístupné prostory Pražského hradu v sobotu využilo přes 4000 lidí. Většinou dvakrát do roka pořádá Hrad Den otevřených dveří, kdy nabízí lidem pohled do svých reprezentačních prostor. Nyní navíc mohli vidět, jak vypadá slavnostní tabule prostřená pro státní večeři, včetně autentické květinové a vlajkové výzdoby. Podle Davida Šebka ze Správy Pražského hradu to lidé ocenili, jen by prý uvítali, kdyby mohli na prostřených stolech vidět také pokrmy. Návštěvníci mají při dnech otevřených dveří možnost vidět například Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce, Trůnní sál, Brožíkův sál či Habsburský salon. Během prohlídky jim průvodci podávají výklad. Pražský hrad patří k nejoblíbenějším cílům turistů, kteří navštěvují českou metropoli. Hrad je vůbec nejnavštěvovanější památkou v České republice, ročně si jeho prostory prohlédne kolem 1,5 milionu platících turistů, jeho areálem ale projde mnohem více lidí. Vyhledávané jsou také zahrady Pražského hradu.

Obraz Emila Filly se vydražil za 2,6 milionu korun

Obraz Emila Filly Zátiší s mandolínou a ovocem se na sobotní aukci společnosti Dorotheum prodal za 2,6 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla o 300.000 korun nižší. Za olej na plátně nový majitel zaplatí spolu s aukční přirážkou 3,12 milionu korun. Obraz z roku 1930 není prohlášen kulturní památkou, ale jak před aukcí pořadatelé upozornili, pravděpodobně nezíská povolení k trvalému vývozu. Obrazy Emila Filly, které patří k vyhledávaným sběrateli, v Česku dosahují milionových částek od 90. let, kdy se začal rozvíjet novodobý aukční trh. Zatímco ale ještě na počátku století by v sobotu dosažená suma stačila na umístění v první desítce žebříčku nejdráže prodaných děl na tuzemské dražbě, nyní by se stěží dostala do první padesátky.

Ze sportu:

Výsledky 29. kola první fotbalové ligy: Bohemians Praha - Mladá Boleslav 2:1. Liberec - České Budějovice 2:0, Ostrava - Olomouc 1:1, Plzeň - Kladno 1:0, Příbram - Žižkov 3:0, Sparta - Jablonec 3:2, Teplice - Slavia 0:1 a Zlín - Brno 2:1. Fotbalisté Viktorie Žižkov po dvou letech opouštějí první ligu. Do druhé ligy je za týden doprovodí jeden z trojice Zlín, Kladno, Příbram. Nejhorší výchozí pozici má Zlín.

Tenistka Lucie Hradecká na první titul ve dvouhře na okruhu WTA na turnaji ve Štrasburku nedosáhla. Čtyřiadvacetiletá Češka prohrála ve finále s domácí Aravane Rézaiovou po setech 6:7 a 1:6.

Osmatřicetiletý hokejový útočník Robert "Bobby" Holík se po osmnácti sezonách v NHL rozhodl ukončit kariéru. Druhý nejproduktivnější český rodák v historii zámořské soutěže to řekl listu New York Post. Holík hrál naposledy za New Jersey, s kterým v minulosti získal dvakrát Stanleyův pohár.

Do Špindlerova Mlýna se potřetí vrátí závody Světového poháru v alpském lyžování žen. Kalendářní zasedání mezinárodní federace FIS potvrdilo, že v roce 2011 bude krkonošské středisko hostit slalom a obří slalom žen. V nadcházející sezoně uspořádá Česká republika tři závody Světového poháru v klasickém lyžování. Severská kombinace a skok mají přidělený termín 12. a 13. prosince v Harrachově, Praha bude 4. ledna 2010 dějištěm sprinterského závodu Tour de Ski. V kalendáři však chybí Zlatá lyže v Nové Městě na Moravě, která vypadla nejen z Tour de Ski, ale i ze Světového poháru.

Světový rekord v královské disciplíně volného potápění získal zpět do svého vlastnictví český reprezentant Martin Štěpánek. V egyptském Šarm aš-Šajchu se ponořil na jeden nádech s pomocí monoploutve do hloubky 122 metrů. V takzvané konstantní váze s ploutvemi tak překonal o dva metry dosavadní maximum Rakušana Herberta Nitsche, který před měsícem vylepšil rekord rovnou o sedm metrů. Pod vodou Štěpánek strávil tři minuty a 36 sekund.

Čeští volejbalisté završili zápasovou přípravu na kvalifikaci mistrovství světa třísetovou jabloneckou výhrou nad Slovinskem. Výběr reprezentačního trenéra Zdeňka Haníka se od středy v Liberci utká o jedno ze tří postupových míst do dalšího kvalifikačního kola s Černou Horou, Ukrajinou, Belgií a Finskem.

Stolní tenisté pražského El Niňa získali popáté za uplynulých šest let a potřetí za sebou mistrovský titul. Letošní finále rozhodli až v posledním možném pátém utkání, v kterém doma na Kotlářce porazili Robot Mokré Lazce 5:2. Favorizované El Niňo koučované Jindřichem Panským vedlo v sérii už 2:0 na zápasy, ale ve Slezsku dvakrát prohrálo, a tak o vítězi extraligy musel rozhodnout až pátý souboj.

Favorizovaný Roman Kresta popáté v kariéře triumfoval v Rallye Český Krumlov a stal se tak rekordmanem této populární jihočeské soutěže. Úřadující český šampion vyhrál třetí podnik Mediasport mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích s téměř minutovým náskokem před druhým Václavem Pechem, třetí skončil Jaromír Tarabus.

Pokračuje likvidace škod po vichřici

Energetici, železničáři a hasiči v sobotu pokračovali v likvidaci následků vichřice, která Česko zasáhla v pátek. Problémy přetrvávaly na severní Moravě. Několik set poruch na nízkém napětí zaznamenali energetici hlavně na Karvinsku a Ostravsku. Odstraňovat je budou ještě celou neděli. ČTK to řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová. Železniční doprava je ještě mírně omezena na Českotěšínsku a v centru Ostravy. Naopak ve východních Čechách již energetici většinu poruch opravili. Nejvíce byly postiženy Jičínsko, Novobydžovsko, část Hradecka, Choceňsko, Orlickoústecko, Žamberecko a Rychnovsko. Škody sčítali a opravy dokončovali železničáři a hasiči. České dráhy musely v pátek postupně uzavřít 17 tratí. Příčinou byly popadané stromy, které se kvůli větru a někdy pravděpodobně i podmáčení skácely na trať. Hasiči v celé zemi měli podle svého mluvčího Petra Kopáčka jen do páteční půlnoci přes 400 zásahů. Většinou odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu z objektů.

Krátce o nedělním počasí V České republice:

Zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.