Zprávy

Václav Klaus: Lidská práva budou ve strategickém dialogu EU s Čínou

Lidská práva budou součástí strategického dialogu mezi Evropskou unií a Čínou. Na tiskové konferenci po skončení středečního summitu EU-Čína na Pražském hradě to uvedl český prezident Václav Klaus. Čínský premiér Wen Ťia-pao vzápětí prohlásil, že by se Brusel a Peking neměly vzájemně vměšovat do svých vnitřních záležitostí. "Nadnesli jsme téma lidských práv jako něčeho, co v Evropě považujeme za extrémně významné," řekl Václav Klaus. Václav Klaus tak vyhověl mimo jiné výzvě zástupců parlamentní skupiny přátel Tibetu a nevládní organizace Amnesty International (AI), kteří mu minulý týden nechali na Hradě žádost, aby lidskoprávní tematika na summitu zazněla. Čínský premiér Wen Ťia-pao se ale o lidských právech ve svém projevu nezmínil. Strategický dialog mezi EU a Čínou trvá už několik let a jeho hlavním prvkem jsou obchodní vztahy. K jeho posílení by měly přispět i nyní podepsané dohody o spolupráci ve vědě a technice. Díky těmto smlouvám by se také měl dialog rozšířit na oblast energetiky a boje proti klimatické změně.

Současně se summitem, kterého se kromě Klause jako zástupce českého předsednictví zúčastnili za unii členové Evropské komise vedeni jejím šéfem José Barrosem, se v Praze uskutečnilo několik akcí na podporu dodržování lidských práv v Číně. Mimo jiné to byl "paralelní summit" organizovaný na Malé Straně českou odbočkou AI. Skupina asi 15 lidí před čínským velvyslanectvím poklidně protestovala proti porušování lidských práv v této zemi, zejména proti pronásledování, věznění a mučení lidí praktikujících meditační cvičení Fa-lun-kung. Před velvyslanectvím rozvinuli plakáty popisující údajné praktiky mučení vězňů.

Prezident Klaus míří do Chabarovska na summitu EU-Rusko

Český prezident Václav Klaus odlétá do ruského Chabarovsku, kde ve čtvrtek a v pátek jménem českého předsednictví povede významný summit EU-Rusko. O víkendu jej pak čeká další z velkých zahraničních summitů unie, schůzky s představiteli Jižní Koreje. Václav Klaus je v unii samotné vnímán jako odpůrce Lisabonské smlouvy, Moskva se naopak netají potěšením, že předsednickou zemi EU bude na jednání reprezentovat právě on. Klausův odpor k lisabonské smlouvě reformující rozšířenou EU je známý i v Rusku a Moskva už dala najevo, že se jej na nástupce odmítnuté euroústavy zeptá. Podle ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova potřebuje mít v této otázce jasno, protože dřív nebo později dojdou rozhovory o novém strategickém partnerství do fáze, kdy přijde řada i na budoucí uspořádání unie, které smlouva řeší. Vrcholné schůzce v Chabarovsku však nepochybně bude dominovat energetika. Vztahy unie a Ruska výrazně poznamenala lednová plynová krize, kdy se několik členských států EU ocitlo kvůli sporu Ruska s Ukrajinou bez dodávek plynu. České předsednictví tehdy moderovalo diskusi mezi oběma zeměmi a nakonec situaci odblokovalo.

Národní strana nabídla v klipu konečné řešení, ČT podala oznámení

Národní strana dodala České televizi do předvolebního vysílání videonahrávku, v níž nabídla "konečné řešení otázky cikánské". V klipu se střídají fotky romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty. Klip televize vysílala ve středu poprvé spolu s šoty dalších stran, hnutí a uskupení kandidujících do Evropského parlamentu. Česká televize z rozhodnutí jejího ředitele Jiřího Janečka nebude dále tento spot vysílat. "Jako fyzické osoby podá management v čele s ředitelem ČT trestní oznámení na Národní stranu, protože se domníváme, že jsme byli svědky spáchání trestného činu," řekl mluvčí televize Ladislav Šticha. Premiér Jan Fischer a ministr pro lidská práva Michael Kocáb se k tomuto spotu vyjádřili kriticky. Jeho zveřejněním byly podle nich naplněny trestné činy podněcování k nenávisti ke skupině osob a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Zároveň vyzvali ministra vnitra Jana Pecinu, aby se případem začal zabývat.

STEM: Volby do europarlamentu by vyhrála ČSSD, za ní ODS

Volby do Evropského parlamentu (EP) by podle květnového průzkumu agentury STEM vyhrála ČSSD před ODS. V žebříčku stranických preferencí mají sociální demokraté 24,2 a demokraté občanští 20,9 procenta hlasů. Voleb do europarlamentu se chtějí zúčastnit více než dvě pětiny lidí, uvádí průzkum STEM, který má ČTK k dispozici. Do Evropského parlamentu by se dostali také komunisté a lidovci. Zelení a Nezávislí se ocitají pod hranicí volitelnosti, neboť statistická chyba se u menších stran v průzkumech pohybuje kolem 1,5 procenta. Suverenita a SNK-ED by nejspíš ve volbách neuspěly, uvádí průzkum. Voliči budou mít při volbách EP, které se uskuteční 5. a 6. června, na výběr ze 32 kandidujících seskupení.

Evropský ombudsman loni odmítnul 90 procent českých stížností

Na 90 procent stížností, které Češi v loňském roce zaslali evropskému ombudsmanovi, nespadalo do jeho kompetence. Většinou se tyto podněty vztahovaly ke státním institucím, jako jsou věznice, soudy, policie nebo úřady práce. Neoprávněné stížnosti proto převážně putují zpět do České republiky, na stůl českého veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Evropský ombudsman Nikiforos Diamandouros to ve středu řekl v Praze. V loňském roce si u evropského veřejného ochránce práv stěžovali Češi 66krát. Oprávněných stížností dostal ombudsman Diamandouros šest. V počtu podnětů je ČR mírně pod průměrem Evropské unie. Podle Otakara Motejla je tato skutečnost dána především tím, že Česko není v EU dlouhou dobu, a lidé proto dostatečně neznají formální náležitosti stížností. Nevědí prý například, že nepotřebují překladatele.

Ministr Slamečka: Hrozí zastavení kolem tří stovek dopravních staveb

Kvůli nedostatku peněz v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury hrozí zhruba třem stovkám dopravních staveb zakonzervování. Vyplývá to z prezentace ministra dopravy Gustáva Slamečky před poslanci rozpočtového výboru. Příští rok prý na stavby a údržbu může chybět přes 50 miliard korun. Na seznamu ohrožených staveb je například dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, úseky budoucí dálnice D1 (nyní D47) na severní Moravě nebo spojení Brna s Vídní přes Mikulov. Na železnici se to týká například modernizace kolejišť v Břeclavi nebo tratě Praha Libeň - Praha Běchovice. V silničním a železničním stavitelství je zaměstnáno zhruba 450.000 lidí. Podle informovaného experta, který nechtěl být jmenován, by o práci mohlo přijít až 200.000 z nich. Samotné zakonzervování staveb by podle ministra Slamečky vyšlo na pět miliard korun.

Vládní rada žádá vládu, aby neomezovala výdaje na vědu

Vládní Rada pro výzkum a vývoj žádá vládu, aby neomezovala výdaje na vědu, jak navrhuje v rámci restriktivních opatření ministerstvo financí. Obává se nežádoucího útlumu výzkumu, vývoje a inovací, které jsou všeobecně považovány za strategickou protikrizovou aktivitu posilující zaměstnanost, konkurenceschopnost a stabilní ekonomický růst. Prohlášení rady ČTK poskytl její sekretář Marek Blažka.

ČSÚ: Výstavba nových bytů ve čtvrtletí klesla o 8,9 procenta

V prvním čtvrtletí byla v Česku zahájena výstavba 8721 bytů, což bylo meziročně o 8,9 procenta méně. Nejvíce se propadla nová výstavba v bytových domech, kde se počet zahájených staveb snížil o 30,7 procenta. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek klesla o víc než třetinu na 35,2 miliardy Kč. Informoval o tom Český statistický úřad.

Českým nemocnicím unikají příjmy z výzkumu, změnit to má ICRC

Českým nemocnicím mnohdy unikají peníze, které by mohly získat prodejem výsledků výzkumu svých lékařů. Snižuje to příjmy zařízení a v důsledku i výdaje na výzkum, řekl novinářům náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Právní a etické prostředí medicínského výzkumu by podle něj v ČR mělo zlepšit připravované Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Přinese postupy používané v ochraně duševního vlastnictví na prestižní americké klinice Mayo, řekl. Američtí odborníci se budou na výzkumu v ICRC podílet. ICRC se letos začne stavět v areálu svatoanenské nemocnice v Brně, hotové má být v roce 2011. Odborníci budou v centru vyvíjet například nové způsoby léčby epilepsie, mozkové příhody a srdečních chorob. Nejnovější metody léčby se tak dřív dostanou k pacientům.

NS rozhodl ve prospěch jehovistů odsouzených za odpírání vojny

Nejvyšší soud (NS) vyhověl stížnostem pro porušení zákona, které ministerstvo spravedlnosti podalo ve prospěch dvou Svědků Jehovových. Oba muži za komunismu odmítali vojenskou službu a po změně poměrů se nedočkali úplné rehabilitace. Jejich případy proto musí nyní dořešit Městský soud v Brně, řekl ČTK mluvčí NS Petr Knötig. Nejvyšší soud má i 20 let po roce 1989 v agendě řadu rehabilitačních kauz odpíračů vojenské služby z dob komunismu. V poslední době vynesl NS čtyři podobná rozhodnutí. Týkala se již zemřelých Svědků Jehovových. Za úplnou rehabilitaci bojovali Svědkové Jehovovi ještě dlouho po roce 1989. Nejvyšší soud a Ústavní soud tehdy neměly na problém shodný názor. Některá média situaci označovala jako "válku soudů". Plénum Ústavního soudu nakonec v roce 2003 rozhodlo definitivně ve prospěch Svědků Jehovových. Zdůraznilo právo na svobodu svědomí všech občanů bez ohledu na náboženské vyznání.

Mirek Topolánek oznámil, že se bude rozvádět

Expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek se bude rozvádět. V rozhovoru pro rádio Impuls řekl, že požádal právníky, aby mu připravili podklady pro rozvodové řízení. Topolánek žije dlouhodobě se svou stranickou kolegyní a místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou. Dosud je ovšem ženat s Pavlou Topolánkovou. Topolánek uvedl, že se chystá zahájit rozvodové řízení, což podle něho není nikterak jednoduché. Dodal, že v poslední době neměl čas ani kapacitu tento problém vyřešit. "Je to jeden z úkolů, který teď v těchto měsících vidím jako prioritní," prohlásil Topolánek k rozvodu. S Talmanovou má syna Nicholase, který se narodil v červenci 2007. S Topolánkovou má dvě dcery a syna. Předseda ODS přiznal, že neřešením situace způsoboval problémy problémy svým dětem, Topolánkové i Talmanové.

ČNB představila v Ústí zlatou minci se střekovským zdymadlem

Česká národní banka (ČNB) ve středu v Ústí nad Labem představila novou pamětní minci s motivem tamního střekovského zdymadla. Mince je sedmou zlatou mincí z pětiletého cyklu věnovanému kulturním památkám technického dědictví, které ČNB vydává v letech 2006 až 2010. Zlatá mince s nominální hodnotou 2500 korun je dílem Josefa Oplištila, který byl i autorem druhé mince cyklu věnované observatoři pražského Klementina. Funkcionalistické zdymadlo postavené ve 20. letech minulého století je podle něj monstrózní betonová záležitost. "Vytvořit takto velkou věc na tak malý formát mince bylo obtížné vzhledem k pohledu, který jsem zvolil," řekl Oplištil na vernisáži mince na lodi Porta Bohemica přímo v plavební komoře střekovských zdymadel. Hlavním motivem lícní strany mince je ztvárnění Kaplanovy turbíny, která je součástí vodní elektrárny na Střekově. Celkový pohled na zdymadlo je vyobrazen na rubové straně. Mince má průměr 22 milimetrů a hmotnost 7,78 gramu, což je čtvrtina troyské unce. Mince jsou vyraženy ze zlata o ryzosti 999,9. ČNB jich vydává celkem 14.000 kusů v běžné kvalitě a ve zvláštním špičkovém provedení.

Ve věku 92 let zemřela v Rakousku Marie "Bibi" Haasová

Ve věku 92 let zemřela 9. května v Rakousku Marie Haasová, vdova po velikánovi českého divadla a filmu Hugu Haasovi. Ve středu tam měla pohřeb. Její ostatky budou uloženy na hřbitově vídeňského předměstí Maria Enzersdorf, kde odpočívá její matka. ČTK to oznámil publicista Aleš Fuchs, který s legendární Bibinkou, jak jí Haas říkával, před lety napsal knížku Dlouhá svatební cesta. Naposledy vyšla v roce 1997, do konce roku by se mělo objevit její rozšířené vydání. Haasová žila posledních několik let v městečku Laxenburg nedaleko Vídně. V tamním klášteře stále ještě sídlí Řád milosrdných sester svatého kříže, ovšem jeho prostory slouží převážně jako domov pro staré a dlouhodobě nemocné lidi. "Na Huga stále vzpomínám, mám na něj jen ty nejlepší vzpomínky," řekla Haasová loni v listopadu zpravodaji ČTK. Těžko hledala slova, ale při zmínce o svém manželovi pookřála. Také její pokoj byl vyzdoben fotografiemi Huga Haase i jeho někdejších hereckých kolegů.

V Ostravě začal Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj

V Ostravě začal 34. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který se na přelomu května a června uskuteční na sedmi místech Moravskoslezského kraje. Návštěvníci se mohou těšit na 25 koncertů a řadu doprovodných akcí. Zahajovacího koncertu se ujal Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Leošem Svárovským. Tradičně zazněla Sinfonietta Leoše Janáčka a na repertoáru byl i koncert pro klavír a orchestr Sergeje Rachmaninova. Zahajovací koncert byl již několik týdnů zcela vyprodán. Letos dali pořadatelé do prodeje 10.000 vstupenek, o tisícovku více než loni. Návštěvnost festivalu v posledních pěti letech podle pořadatelů neklesla pod 95 procent.

V Rudolfinu vystavuje slavný umělec Damien Hirst

Jeden z mála umělců, kteří dosáhli ve výtvarném světě statutu superstar, Brit Damien Hirst vystavuje od středy v pražské Galerii Rudolfinum. Výstava s odkazem na autorovo největší téma nazvaná Život, smrt a láska nabízí 11 Hirstových děl. Vznikla ve spolupráci s Muzeem moderního umění Astrupa Fearnleyho v Oslu v Norsku a potrvá do 30. srpna. Letos čtyřiačtyřicetiletý Hirst nejprve vzbudil pozornost jako začínající autor na britské umělecké scéně a v roce 1993 získal první mezinárodní úspěch na benátském bienále. Na mapě globálního uměleckého světa získal pevné místo poté, co se v roce 1995 stal laureátem Turnerovy ceny za dílo s názvem Matka a dítě, odděleni (Mother and Child, Divided). V Čechách je Hirst zjednodušeně a zkratkovitě prezentován zejména jako autor právě tohoto díla, jemuž se říká "rozpůlená kráva", tedy krávy a telete rozpůlených a naložených ve formaldehydu ve vitrínách. Podle jednoho z kurátorů výstavy a ředitele galerie Petra Nedomy by byl transport a pojištění díla dražší než celá výstava. Hirst se zabývá plastikou, instalacemi a malbou. Jeho "obchodní značkou" jsou především ready-made objekty, již zmíněná zvířata představovaná v pozměněných souvislostech, či lékárničky a jiné lékařské instrumentárium. Obojí zahrnuje pražská výstava.

Snímky Femina filmu uvozují v New Yorku konferenci podnikatelek

V New Yorku se představují filmy českých režisérek, které slavily úspěch na mezinárodním festivalu ženské filmové tvorby Femina film v Ústí nad Labem. Přehlídka čtyř snímků v České národní budově doprovází mezinárodní konferenci podnikatelek a manažerek s názvem Žena - tvůrčí osobnost třetího tisíciletí, kterou v New Yorku koncem týdne pořádají české a slovenské organizace podnikatelek. Účastnicím konference, krajanům ale i americkému publiku přehlídka nabízí Dobře placenou procházku Olgy Špátové, Nevěrné hry a Děti noci Michaely Pavlátové a Tajnosti Alice Nellis. "Jsou to filmy oceněné na Femina filmu nebo snímky režisérek, které získaly cenu Femina Grande za přínos autorské tvorbě", řekla ČTK při úterním zahájení přehlídky ředitelka festivalu Jana Víchová.

Moravský Krumlov žádá Prahu o prodloužení zápůjčky epopeje na rok

Moravský Krumlov žádá Prahu o prodloužení zápůjčky Slovanské epopeje, slavného díla malíře Alfonse Muchy (1860 - 1939), o další rok. ČTK to řekl krumlovský starosta Jaroslav Mokrý. Předpokládá, že hlavní město žádosti vyhoví. Epopej tvoří 20 obřích pláten s výjevy ze slovanské historie. Mucha ji sice věnoval Praze, dílo je ale 45 let vystaveno v Rytířském sále krumlovského zámku. Praha dříve prodlužovala smlouvu o zápůjčce Krumlovu na jeden rok. Letos se situace změnila. Současná zápůjční smlouva vyprší již 30. června. Je kratší, protože hlavní město si chtělo dílo převzít. Nemá jej ale kde vystavit, proto Mokrý předpokládá, že dílo zůstane umístěno v Moravském Krumlově ještě nejméně rok.

Výstava na Špilberku připomíná rozkvět Brna v období baroka

Období všestranného rozkvětu jihomoravské metropole v 17. a 18. století připomíná nová výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku. Muzejníci v expozici nazvané Příběhy barokního Brna shromáždili především dobová umělecká díla a příklady řemeslné výroby. Výstava přibližuje život města v čase války, míru, svátků i všedních dnů, řekla ČTK Michaela Budíková z muzea. Výstava připomíná také význačné dobové osobnosti. Kromě uměleckých a řemeslných exponátů najdou lidé na výstavě dvě audiovizualizace zpracované ze starých vyobrazení města. Muzejníci také nově přeložili dobové francouzské texty. K výstavě vychází publikace nazvaná Baroko - příběhy barokního Brna s katalogem exponátů na kompaktním disku. Výstava potrvá do 1. listopadu.

Unikátní lokality v okolí Plzně slouží ke srovnávání zkamenělin

Ke srovnání zkamenělých rostlin ve Spojených státech a v Česku slouží unikátní lokality v okolí Plzně. Skupina českých a amerických expertů je porovnává s podobnými oblastmi v Americe. V rámci výzkumu se zabývají mechanismy, jak rostliny v minulosti přežívaly, migrovaly a podobně. Stejný projekt se nyní rozbíhá i s Čínou. ČTK to řekl Josef Pšenička, vedoucí paleontologického oddělení Západočeského muzea v Plzni, který se na mezinárodním projektu podílí. "Připravujeme velkou spolupráci s čínskou akademií věd. V Číně mají lokalitu podobnou naší lokalitě Ovčín nedaleko Radnic, na níž se nachází sopečný popel, který pohřbil na milióny let rostliny tak, že je možné studovat ekologické mechanismy jako třeba konkurenční boj rostlin, jejich přežití, migraci," uvedl. Podle něj česká lokalita i lokalita Wu-ta na severu Číny znamenají obrovský přístup k informacím. Skupina expertů z několika institucí proto připravuje pětiletý projekt, který by srovnával podmínky obou oblastí. Na podobném principu už tři roky vědci spolupracují s americkým institutem ve Washingtonu, průzkum skončí příští rok.

Na hrad Kunětická hora se vrátí Masarykova pamětní deska

Na hrad Kunětická hora u Pardubic se vrátí po desítkách let Masarykova pamětní deska. Československý prezident památku navštívil 23. května 1929 v doprovodu ministerského předsedy Františka Udržala. Ve stejný den, ale po osmdesáti letech ji znovu odhalí pardubická odbočka Masarykovy společnosti. ČTK o tom informoval její předseda Jiří Kotyk. "Bude umístěna na té zdi k hlavnímu portálu, která vede do hradu. Bude pod kaplí svaté Kateřiny, kudy prochází velmi mnoho turistů a návštěvníků a první pohled bude dobře viditelná," řekl Kotyk. Pamětní deska je kopií původní, zhotovená podle dobových fotografií ze žuly a se zlatým nápisem. Jak dlouho deska není na původním místě, se historikové pouze domnívají. Nejspíš opustila hrad za války a poté po roce 1948.

Na Mount Everestu zahynul český horolezec

V Himálaji zahynul horolezec Věslav Chrząszcz ze Stonavy na Karvinsku. Sedmačtyřicetiletý člen karvinského horolezeckého oddílu chtěl se svým kolegou Milanem Pěgřímkem vystoupat bez kyslíku na nejvyšší horu světa Mount Everest. Chrząszczovi se však udělalo špatně a ráno ve stanu se už neprobudil. ČTK to řekl předseda oddílu TJ Baník Karviná Josef Weisser. Informaci potvrdila českému ministerstvu zahraničí, respektive velvyslanectví v Pekingu, také horolezecká asociace v Tibetu. Horolezec podle české diplomacie zemřel v pondělí na selhání srdce. Tělo zesnulého prozatím zůstává na místě, kvůli špatnému počasí ho není možné snést. Česká diplomacie kontaktuje rodinu, řekl ČTK mluvčí ministerstva Jiří Beneš.

Ze sportu:

Tenistky Lucie Hradecká a Klára Zakopalová postoupily v generálkách na Roland Garros na turnajích WTA do čtvrtfinále. Hradecká, jež ve čtvrtek oslaví 24. narozeniny, se mezi nejlepších osm kvalifikovala ve Štrasburku, bývalá česká jednička Zakopalová uspěla ve druhém kole ve Varšavě. Lucie Hradecká porazila 7:5, 6:0 Rusku Allu Kudrjavcevovou a v boji o semifinále ji čeká Němka Kristina Barroisová. Aktuálně 116. hráčka světa Zakopalová vyhrála nad druhou nasazenou Číňankou Čeng Ťie 6:0, 6:4 a čeká ji souboj se Slovenkou Danielou Hantuchovou.

Tenista Tomáš Berdych s definitivní platností odletí na grandslamové Roland Garros. Vítěz antukového turnaje z Mnichova si v plné zátěži vyzkoušel levou nohu, kterou si před sedmi dny zranil v utkání druhého kola v Madridu. Tenista měl ve stehenním svalu podélnou trhlinu, kvůli které vzdal utkání s Argentincem Juanem Martinem del Potrem. Po týdnu rehabilitace se rána zacelila.

Český sportovní střelec Jan Sychra vyhrál na Světovém poháru v Mnichově soutěž ve skeetu. V základní části navíc neminul ani jeden terč a výkonem 125 bodů vyrovnal světový rekord.

Drogovou aférou českého útočníka Romana Bednáře už se zabývá i anglická Fotbalová asociace. Do případu se vložila také hráčská asociace PFA, která kanonýrovi West Bromwiche nabídla lékařskou pomoc a odvykací kúru. Bulvární list News of the World v neděli otiskl fotografie zachycující, jak si Bednář obstarával drogy. Dealerovi údajně o předchozím víkendu zaplatil 400 liber za kokain a dalších 20 za marihuanu. Útočník tvrdí, že drogy nebyly pro něj.

Světový rekordman Roman Šebrle, stříbrný olympijský medailista z Pekingu Andrej Kravčenko z Běloruska, vicemistr světa a obhájce loňského vítězství Maurice Smith z Jamajky a skvělý kazašský vícebojař Dmitrij Karpov. Taková sestava se sejde na mezinárodním vícebojařském závodu TNT-FORTUNA Meeting 2009 v Kladně 23. a 24. června. V soutěži se nakonec nepředstaví olympijský vítěz z Barcelony Robert Změlík, který si chtěl ve čtyřiceti letech znovu desetiboj vyzkoušet.

Absolutně nejvyšší cíle má pro nadcházející atletickou sezonu český rekordman ve skoku do výšky Jaroslav Bába, který po zimě změnil trenéra. Myslí dokonce na titul mistra světa ze srpnového šampionátu v Berlíně. S novým koučem také uzavřel sázku, že do konce příští zimy skočí výšku nejvyšší světové extratřídy 240 cm. Příprava se Bábovi vydařila, byl zdravý a nový koncept tréninku pod vedením Jana Janků staršího mu vyhovuje.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.