Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Podle poloviny lidí je premiér Fischer dobrou volbou

Jana Fischera, který byl ve čtvrtek jmenován novým premiérem, považuje za vhodného kandidáta na předsedu dočasné úřednické vlády 48 procent lidí. Asi třetina občanů má opačný názor. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio. Největší podporu má Fischer u voličů ČSSD, nejmenší u příznivců ODS. Přitom právě předseda ODS Mirek Topolánek podle některých informací Fischera do této funkce vybral. Na otázku, zda Fischer zvládne české předsednictví Evropské unie, odpověděla kladně necelá polovina respondentů, záporně asi třetina. Asi pětina lidí na Fischera nemá jasný názor a ani na jednu otázku nedokázala odpovědět. Dotazování, které se uskutečnilo od 6. do 8. dubna, se zúčastnilo 300 lidí starších 18 let.

Evropský tisk: ČR povede neznámý úředník bez politických ambicí

Čtvrteční jmenování dosavadního předsedy Českého statistického úřadu Jana Fischera novým předsedou české vlády komentují některé evropské listy; objevují se slova o neznámém úředníkovi, o převaze Václava Klause a o velké koalici. Nejrozsáhlejší komentář zveřejnil ruský Kommersant, který za hlavní Fischerovu přednost označuje to, že dosud nikdy neprojevil žádné politické ambice a z premiérského křesla se míní vrátit do předchozí funkce. Zároveň však deník zdůrazňuje, že tento doposud neznámý pražský úředník bude po tři měsíce řídit Evropskou unii, než její vedení v červnu převezme Švédsko.

Francouzský deník Le Figaro přišel s titulkem: Český premiér "bez politických ambicí", a cituje Hospodářské noviny, že právě proto byl Fischer do této funkce vybrán. Podle Libération "je to tedy euroskeptický Václav Klaus, který má opět navrch". S odvoláním na český vládní zdroj Libération dodává, že Klaus "povede evropské vrcholné schůzky, aby zajistil kontinuitu". Maďarské levicově liberální noviny Népszabadság píší, že nová česká vláda bude ve skutečnosti konzervativně-sociálnědemokratickou velkou koalicí, i když se oficiálně nazývá vládou expertů. "Každý je spokojen," pokračuje deník. "Snad s výjimkou ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, který se může trápit tím, že jeho země kvůli vnitropolitickému zmatku nesklidí diplomatické vavříny, které jinak k předsednictví EU patří," míní Népszabadság.

Někteří vězni komunismu a odbojáři dostanou odškodnění

Bývalí vězni komunismu, odbojáři a pozůstalí po nich, kteří nepobírají český důchod, získají jednorázový příspěvek jako odškodnění za prodělané útrapy. Měl by určitým způsobem nahradit příplatek či zvláštní příspěvek, které se v podobných případech v Česku nyní k penzi vyplácejí. Počítá s tím zákon, který v pátek podepsal prezident Václav Klaus. Norma se týká lidí, kteří penzi v Česku nedostávají. Jsou to například muži a ženy, kteří pobírají důchod na Slovensku či jinde v cizině, nebo jej nemají vůbec. Na rozdíl od důchodců, kterým penzi vyplácí český stát, tak nemají nárok na příplatky k důchodu, které se každoročně zvyšují. Vláda se proto rozhodla pro jednorázové odškodnění, které stanovila podle průměrné doby dožití. Bude činit 72násobek příplatku či zvláštního příspěvku k důchodu, který by člověk dostával, pokud by českou penzi pobíral. Průměrná výše částky má dosáhnout asi 170.000 korun. Celkové náklady by tak podle odhadů mohly činit 35 milionů korun vzhledem k tomu, že příspěvek by mohlo získat asi 200 lidí.

Česko podle Mirka Topolánka letos šrotovné nezavede

Česká republika letos šrotovné nezavede, protože to tuzemské automobilky nepotřebují, řekl v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes odcházející premiér Mirek Topolánek (ODS). Také ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) dává přednost tomu, aby šrotovné letos zavedeno nebylo. ČSSD naopak požaduje zavedení šrotovného ještě letos na podzim. "Šrotovné je věc, která nebude letos v České republice zaváděna. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nepotřebují šrotovné. Nyní nejsou schopny naplnit poptávky vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku," řekl listu Topolánek. Podle něj je šrotovné připraveno tak, že je může zavést jakákoli vláda, pokud to bude při poklesu poptávky potřeba. "Čili šrotovné beru jako situační daň za prosazení našich návrhů," shrnul odstupující premiér. ODS podpořila šrotovné při schvalování protikrizových opatření s podmínkou, že ČSSD podpoří slevy na sociálním pojištění. Protikrizová opatření vycházejí z analýz Národní ekonomické rady vlády.

Tři desítky vojáků se vrátily z mise v Afghánistánu

Z tříměsíční mise v afghánské provincii Uruzgán se v sobotu vrátili příslušníci druhého kontingentu české armády. Jejich hlavním úkolem byla ostraha holandské základny Hadrian. Českou misi, ve které byly i dvě ženy, vystřídali slovenští vojáci. Z Afghánistánu se také po roce vrátili piloti a technici, kteří cvičili afghánské piloty v létání s vrtulníky Mi- 17 a Mi-24. První kroky vojáků nevedly domů, ale do karantény, kde projdou zdravotními testy. "Velikonoce doma asi slavit nebudeme. Pustí nás domů nejdřív v pondělí ráno," řekl po příletu ČTK kapitán Jiří Líbal, velitel 2. kontingentu.

Podle Martina Jahna budou za dva roky v ČR chybět desetitisíce absolventů

V letech 2011 a 2012 budou v Česku chybět desítky tisíc absolventů středních odborných škol. Zatímco se poptávka automobilek, které se v té době mají vrátit k růstu, bude zvyšovat, počet mladých lidí s ukončeným technickým vzděláním bude kvůli demograficky slabým ročníkům klesat. Na tiskové konferenci to uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. "Již nyní je absolventů odborných škol nedostatek, který automobilky musí řešit najímáním agenturních pracovníků ze zahraničí. V budoucnu, až se automobilky opět dostanou do tempa, potřeba pracovníků dále poroste," dodal Jahn. Automobilky proto zahájily se školami spolupráci, která má zvýšit zájem žáků základních škol o technické obory a zároveň poskytnout praktické vzdělání učitelům ve školách. Od letošního roku sdružení připravuje projekt aplikace odborných znalostí automobilek do osnov středních škol s technickým zaměřením.

Podle poloviny občanů žije v ČR příliš mnoho cizinců

Více než polovina občanů si myslí, že v České republice žije příliš mnoho cizinců a téměř pětina lidí zastává názor, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Většina lidí se domnívá, že pobyt cizinců v ČR by měl být možný jen za splnění určitých podmínek. Celkem 57 procent účastníků dotazování uvedlo, že v současnosti žije v ČR příliš mnoho cizinců, podle 33 procent je jejich počet přiměřený. Dojem, že v Česku žije cizinců příliš mnoho, mají především starší lidé a příznivci levicových stran. Uprchlíky by odmítlo přijmout 19 procent respondentů, 7 procent by naopak přijímalo všechny běžence bez rozdílu. Názor, že by Česko mělo přijímat pouze některé uprchlíky, zastává 68 procent dotázaných. Proti udělování azylu se o něco častěji stavěli starší lidé a stoupenci levice. Průzkumu, který se uskutečnil v březnu, se zúčastnilo 1139 respondentů.

Prezident Klaus udělil 11 milostí

Prezident Václav Klaus na Velký pátek udělil milost jedenácti lidem, z toho šesti cizincům. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody. Dal milost například Michaelu Kökénymu, který byl odsouzen ke třem letům vězení za pohlavní zneužívání a ohrožování výchovy mládeže. Přihlédl přitom ke zdravotnímu stavu odsouzeného a k tomu, že dosud nebyl trestaný. Díky dosavadní bezúhonnosti zmírnil prezident patnáctiletý trest vězení Milanu Lesniakovi, který byl odsouzen za pašování omamných látek z Turecka do Řecka. Pěti cizincům Klaus prominul trest vyhoštění, zejména protože v Česku dlouhodobě žili a založili zde rodiny. Tři z omilostněných byli původně odsouzeni za neplacená výživného. Prezident ale v jejich kauzách přihlédl ke složité rodinné situaci a v jednom případě také k tomu, že odsouzený dlužnou částku zpětně uhradil.

V ČR po delším propadu začala růst zaměstnanost vězňů

V České republice znovu začíná růst zaměstnanost vězňů, jež se v lednu propadla z loňského průměru kolem 60 procent na 55 procent. Díky opatřením vězeňské služby i dalším vlivům začala znovu atakovat hranici 60 procent, v dubnu by mohla být dokonce zpět na loňské nejvyšší úrovni, tedy 62 procentech. Po delší době, a to i v časech ekonomické krize, se tak povedlo propad zastavit. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Končící ministr spravedlnosti novinářům řekl, že zaměstnávání vězňů považuje za klíčové téma a svému nástupci doporučí, aby se tomuto věnoval. Upozornil, že před nástupem do funkce byla zaměstnanost pod hranicí 50 procent.

Kardinál Vlk: Mám ověřené, že letos můj mandát skončí

Kardinál a pražský arcibiskup Miloslav Vlk má ověřeno, že tento rok skončí ve své funkci. Řekl to na Velký pátek, po skončení pobožnosti křížové cesty v Praze novinářům. Do návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice, která se uskuteční na konci září, ve svém úřadu setrvá. "Já čekám a myslím si, že to je reálné, a mám to i ověřené, že v tomto roce mandát skončí. Myslím, že asi do papežovy návštěvy se přepřahat nebude, a po papežově návštěvě se i tato moje žádost vyřeší a budu moct jít na zasloužený odpočinek," uvedl. V 77 letech, které kardinál oslaví 17. května, si to člověk podle něho zaslouží. Podle informací ČTK se také naplno rozběhla takzvaná terna, vybírání budoucího arcibiskupa, a k možným kandidátům se vyjadřují biskupové, vybraní kněží i laici, jejichž jména jsou tajná. Zná je pouze Apoštolská nunciatura. Na otázku, zda se tak děje, kardinál odpověděl, že všechno je možné. Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji ale tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vyprší letos.

V noci z Bílé soboty na neděli se připomíná zmrtvýchvstání

Bílá sobota je podle tradice dnem modliteb, rozjímání a půstu. Některé křesťanské církve již slaví v noci ze soboty na neděli vigilii vzkříšení - liturgickou připomínku a zpřítomnění zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V katolickém kalendáři je tato "noc nocí" spojena se zapalováním ohňů před kostely a zažeháváním velikonočních svící vnášených pak do chrámů jako symbol světla, které s Kristem přišlo do světa. Součástí vigilie bývají i křty, většinou dospělých lidí, kteří se rozhodli stát křesťany. V noci na neděli mívají velkou bohoslužbu pravoslavní křesťané. Protestantské církve sice většinou noční vigilii nepraktikují, ale obsah Velikonoc to pro ně nemění. Křesťané - na rozdíl od židů - věří, že židovský učitel Ježíš Nazaretský byl boží syn a že byl po ukřižování vzkříšen. Pro jeho oběť ho osobně považují za svého spasitele. V bibli se píše, že v neděli ráno přišly ženy ke hrobu a našly ho prázdný. V křesťanských kostelích se proto na Velikonoční neděli radostně slaví vzkříšení, vítězství nad smrtí.

V České Lípě si připomněli poslední dny Ježíše Krista

Pašijovými hrami si v sobotu v České Lípě připomněly stovky lidí poslední pozemské dny Ježíše Krista. Amatérské divadelní představení, které se v areálu tamního vodního hradu Lipý uskutečnilo už pošesté, je vyvrcholením tradiční velikonoční akce spojené s jarmarkem a řadou dalších vystoupení. Právě na pašijové hry se ale nádvoří hradu vždy zcela zaplní. Pašijové hry jsou tradiční součástí období Velikonoc. Ve středověku byla dramatická inscenace dějin utrpení Krista v pašijových hrách nejrozšířenější formou náboženského divadla. "Letos jsme měli štěstí, vyšlo nádherné počasí, loni kolem Ježíše na kříži poletoval sníh," poznamenal kastelán vodního hradu Petr Nárovec, který se v představení zhostil role popravčího. Když jeho bič dopadal na záda Kristova, slabší povahy zavíraly oči. "Snažíme se to měnit a vždy přinést něco nového, v příštím roce bychom do hry rádi zapojili i další části hradu," poznamenal kastelán. Součástí scény by se podle něho mohl stát i gotický most, který právě prochází obnovou.

Median pro LN: Pro Čechy znamenají Velikonoce symbol jara

Velikonoce jsou pro Čechy spíše symbolem příchodu jara než významnými křesťanskými svátky. Jako začátek dalšího ročního období je vnímá téměř polovina lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro sobotní Lidové noviny (LN) zpracovala agentura Median. Nejčastěji dodržovaným zvykem Čechů je při Velikonocích tradiční výzdoba bytu, nákup velikonočních pokrmů a také úklid domácnosti, uvádí list. Průzkum Medianu zjistil, že Češi o Velikonocích nezapomínají ani na tradice a zvyky. Více než 60 procent lidí spojuje tyto svátky s šleháním žen, jen o něco méně oslovených nezapomíná na barvení kraslic. Jen málo lidí si ale připomíná křesťanský původ Velikonoc. Do kostela chodí pouze 18 procent dotázaných. Pro drtivou většinu Čechů jsou důležitější Vánoce než Velikonoce. Svátky narození Krista upřednostňuje 81 respondentů.

Letadlo ČSA se asi kvůli technické závadě muselo vrátit do Prahy

Airbus ČSA do mexického Cancúnu se v sobotu pravděpodobně kvůli technické závadě musel vrátit na letiště v Praze-Ruzyni. Návrat letadla ČTK potvrdila mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková. Na palubě letadla bylo 193 pasažérů. "Letadlo startovalo v 09:00 ráno, zpět na Ruzyni se vrátilo kolem 14:00. Byl to let ČSA linka OK 6014," řekla ČTK Janoušková. "Kapitán se tak rozhodl z bezpečnostních důvodů, kdy palubní přístroj indikace množství paliva nevykazoval standardní parametry," sdělila ČTK mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Podle ní posádka jednala v souladu s přísnými bezpečnostními předpisy, které říkají, že při sebemenší odchylce přístrojů či nestandardním chování letadla je nutné stroj odborně prohlédnout a nelze riskovat případné budoucí komplikace během letu přes Atlantik.

Tým nemocnice v Bostonu pod vedením Čecha transplantoval obličej

Lékařský tým v čele s českým plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem provedl v nemocnici v americkém Bostonu druhou částečnou transplantaci obličeje v USA. Pacientem je muž, který při neobvyklé nehodě utrpěl traumatická obličejová zranění, napsala agentura AP. Podle mluvčího nemocnice Kevina Myrona se sedmnáctihodinová operace uskutečnila ve čtvrtek v nemocnici Brigham and Women's Hospital. Tým vedený doktorem Pomahačem zraněnému muži nahradil nos, patro, horní ret, část kůže, svaly a nervy částmi těla mrtvého dárce. Pomahač v telefonickém rozhovoru poskytnutém agentuře AP řekl, že muž utrpěl zranění už před několika lety, a neměl "ani zuby, ani patro, ani nos, ani ret". "Bylo pro něj obtížné mluvit, jíst, pít," uvedl. "Nepochybně kvůli tomu trpěl mnoha společenskými problémy." Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské Brigham and Women's Hospital přišel na chirurgickou praxi v roce 1996, a teď, v osmatřiceti letech, je šéfem popáleninové kliniky v Bostonu.

Pacienti s Parkinsonovou chorobou vystoupali na Říp

Na horu Říp spolu s rodinami a přáteli v sobotu vystoupali pacienti s Parkinsonovou chorobou. Oslavili tak Světový den Parkinsonovy nemoci, jíž trpí v Česku až 20.000 lidí. Předseda Společnosti Parkinson Václav Veselý ČTK řekl, že u startu se sešlo asi 140 lidí a všichni došli v pořádku na vrchol, imobilní vyvezl automobil. Všichni podepsali Světovou deklaraci o Parkinsonově chorobě, která připomíná problémy lidí s tímto postižením. Parkinsonova nemoc se nejčastěji projevuje klidovým třesem a ztuhlostí. Obvykle se objeví po šedesátce, postihuje ale i mladší lidi - každý desátý pacient onemocněl před dovršením čtyřicítky. Přes poměrně hojný výskyt ví veřejnost o nemoci jen málo. Pohyb činí pacientům velké potíže. Ztrácejí rovnováhu, ztuhnou uprostřed pohybu, třesou se. Výstup na Říp, který pro zdravé lidi je příjemnou vycházkou, je pro ně velkým sportovním výkonem. "Parkinsonici se nesmějí zastavit, aby někde neztuhli, takže musejí šlapat od začátku do konce. Přítomní lékař a zdravotní sestra nemuseli zasahovat, všichni jsme to zvládli," řekl Veselý.

Plastika Entropa bude možná viset v galerii u zámku Hluboká

Kontroverzní plastika Entropa, kterou po její instalaci v Bruselu kritizovaly některé země EU, zejména Bulharsko, bude možná v létě vystavena v Alšově jihočeské galerii (AJG), která sousedí se zámkem Hluboká. ČTK to řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola, který o tom v Hluboké nad Vltavou ve středu jednal s autorem Entropy, sochařem Davidem Černým. Nápad je zatím v zárodku, rozhodující bude měření, zda se ohromná plastika vůbec do galerie vejde. Teprve pak má smysl jednat o ceně za pronájem, ale vzhledem k přátelským vztahům vedení kraje s výtvarníkem by to podle hejtmana měla být únosná částka. "Jsem zastáncem toho, že umění má provokovat a patří do galerií," uvedl Zimola. Entropa je do června v Bruselu a od července bude umístěna v pražské galerii Dox. O možnosti její koupě či pronájmu už tento týden s Černým jednala i královéhradecká radnice. V AJG by se mohla podle Zimoly objevit koncem léta.

V Lednici zahájili plavební sezonu, lodě plují až k minaretu

Zámecký park v Lednici začali v sobotu turisté obdivovat z vodní hladiny - zahájili tam jedenáctou plavební sezonu. O vyjížďky byl ve slunném počasí velký zájem. Lodě vyjížděly každých dvacet minut plné. Oproti loňsku se také vyjížďka prodloužila. Stará Dyje je nově splavná až k minaretu, řekl ČTK Jaroslav Martínek ze společnosti 1. plavební. Minaret slouží jako vyhlídková věž a jeho štíhlá silueta tvoří součást lednického panoramatu. Třísetmetrový úsek říčního koryta vedoucího k němu se podařilo splavnit loni. Vodohospodáři opravili jez poškozený nedávnými povodněmi, koryto řeky zároveň vyčistili, což je důležité pro protipovodňovou ochranu parku. Protéká jím nejen Stará, ale i Zámecká Dyje, v centru parku je i několik rybníků. Po části vodních ploch lze proplouvat. Zámeckým parkem vozí turisty flotila pěti plavidel. Ročně jejich služeb využije na 40.000 lidí. Lednický zámek je coby součást Lednicko-valtického areálu zapsán od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Český mistr v otevírání ústřic vyhrál šampionát popáté

Čtyřnásobný český mistr v otevírání ústřic Václav Frič z Pražského kulinářského institutu zvítězil v sobotu v osmém ročníku mistrovství ČR, když 20 ústřic otevřel za minutu a zhruba 24 vteřin. Titul a stříbrný pohár získal již popáté a s nimi i letenku na zářijový světový šampionát v irském městě Galway. Velkoryse ji přenechal druhému v pořadí Tomáši Hladíkovi z pražské restaurace Ambiente - Restaurante Brasileiro, aby hájil na mistrovství barvy České republiky on. Tři desítky kuchařů se utkaly na velikonočním trhu na Staroměstském náměstí. Každý musel co nejrychleji, a pokud možno bez zranění ruky, otevřít ústřice, které byly v sobotu ráno vyloveny z vod Atlantského oceánu. Ani v jedné z tisícovky ústřic "otevírači" perlu nenašli. Ústřice obsahují minerály a řadu látek užitečných pro zdraví. Jsou považovány za afrodiziakum.

Ze sportu:

Výsledek sobotního utkání 23. kola první fotbalové ligy: Příbram - Mladá Boleslav 1:1. Dalších šest zápasů se hraje v neděli a kolo zakončí v pondělí 155. derby pražských "S", tedy Slavia - Sparta.

Hokejisté Slavie Praha porazili v pátém finálovém utkání extraligy Karlovy Vary 3:2 a snížili stav série na 2:3 na zápasy. Šestý duel, v němž budou mít Západočeši druhou možnost rozhodnout o zisku titulu, se hraje v neděli na jejich ledě.

Čeští hokejoví reprezentanti porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Moorheadu v důležitém utkání Švýcarsko 6:2 a dali zapomenout na úvodní debakl se Švédy. Svěřenci trenérů Marka Sýkory a Františka Musila zůstávají ve hře o postup do čtvrtfinále, o němž by mohlo rozhodnout případné vítězství nad Německem v dalším duelu. Ten čeká české mladíky o půlnoci z neděle na pondělí.

Viditelně v dobré kondici a dobré náladě přiletěl do Prahy hokejový útočník Jaromír Jágr, který bude hlavní postavou české reprezentace na mistrovství světa. Pro hvězdného kladenského odchovance skončila sezona v ruském Omsku již v polovině března, ale k národnímu týmu se Jágr připojí až příští týden v Liberci, kde si zahraje na závěrečném turnaji seriálu Euro Hockey Tour.

Čtyřicetiletý hokejový útočník Jiří Dopita se domluvil na angažmá v extraligové Kometě Brno, která získala nejvyšší soutěž od Znojma, kde olympijský vítěz z Nagana působil v minulých sezonách. Dopita už se dohodl na podmínkách smlouvy s majitelem klubu Liborem Zábranským, ale kontrakt zatím nepodepsal. Dopitovým přáním je, aby se v Brně vybudoval tým, který nebude mít problémy se záchranou. Doufá, že Kometu posílí i jeho spoluhráči ze znojemské první řady Pavel Selingr a Roman Erat.

Pro tenistku Kláru Zakopalovou skončil turnaj ve španělské Marbelle ve čtvrtfinále, v němž prohrála s domácí Carlou Suárezovou. Páté nasazené Španělce podlehla přemožitelka světové jedničky Sereny Williamsové z prvního kola za 55 minut hladce 1:6 a 2:6. Zakopalová, která ve čtvrtek vyřadila po třísetovém boji krajanku Renatu Voráčovou, měla dosud s rodačkou z Las Palmas stoprocentní bilanci. Dvacetiletou španělskou tenistku porazila o sedm let starší česká hráčka v obou loňských zápasech.

V pražském Klementinu opět naměřili rekordní teplotu, 22,5 C

V pražském Klementinu v sobotu meteorologové opět naměřili rekordní teplotu vzduchu. V 15:00 tam bylo 22,5 stupně Celsia. Hodnota překonala 228 let starý rekord 22,1 stupně Celsia z 11. dubna 1781. V Klementinu se teplota měří od roku 1775. Velmi teplo bylo na celém území Česka, rekordní teploty byly zaznamenány i v severních a západních Čechách. Nejtepleji ale bylo zřejmě ve Strážnici na Hodonínsku, 24,7 stupně Celsia.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.