Zprávy

Česko má nového premiéra

Dosavadní předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer se stal novým premiérem. Na základě dohody ODS, ČSSD, Strany zelených a části lidovců o úřednickém kabinetu a předčasných volbách ho prezident Václav Klaus ve čtvrtek jmenoval premiérem a pověřil ho sestavením nové vlády. Zhruba měsíc bude mít země dva premiéry - vládu v demisi dál povede šéf ODS Mirek Topolánek. Fischer začne po Velikonocích sestavovat tým ministrů, se kterými se bude ucházet o důvěru sněmovny. Půjde o druhou úřednickou vládu v české historii. Hlavními úkoly překlenovacího kabinetu má být dokončení předsednictví Evropské unii, příprava rozpočtu na příští rok a zavedení protikrizových opatření. Klaus jmenoval Fischera na základě nedělní dohody stran dosavadní vládní koalice a ČSSD o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Vláda odborníků by se podle dohody měla ujmout práce 9. května, podporu většiny poslanců jí dohoda zaručuje. Mandát kabinetu bude ohraničen říjnem, kdy se mají uskutečnit předčasné sněmovní volby. Pokud se ale po volbách parlamentní strany nedokážou rychle dohodnout na novém kabinetu, bude Fischerova úřednická vláda vést zem dál v demisi. Fischerovi je 58 let a v době jmenování je nejstarším z osmi dosavadních předsedů českých vlád.

Jan Fischer: Rozhovory o složení vlády začnou po Velikonocích

Předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer je ochoten přijmout funkci premiéra. Rozhovory o personálním složení zahájí hned po velikonočních svátcích. Fischer potvrdil, že se během středy sešel s předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Oba politici ho informovali o průběhu a dosavadních výsledcích politických jednání a řekli mu, že prezident Václav Klaus je ochoten ho ve čtvrtek jmenovat předsedou vlády. Podle nedělní dohody doporučí strany Fischerovi na obsazení ministerských křesel nestranické odborníky. Nynější koalice má právo navrhovat kandidáty na ministra obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a ministra zdravotnictví. ČSSD doporučí ministra zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, pro evropské záležitosti, práce a sociálních věcí a ministra pro místní rozvoj.

The Economist: Čeští politici projevili "provinční krátkozrakost"

Z "provinční krátkozrakosti" obvinil české politiky britský týdeník The Economist, podle něhož jmenováním úřednické vlády bude české předsednictví Evropské unie "politicky mrtvé". Týdeník se v komentáři ve svém posledním čísle zamýšlí nad rozpačitým společným briefingem amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze se třemi představiteli EU, ale domnívá se, že ani případný prezident EU, který bude unii sám zastupovat, nevyřeší rozpory mezi jejími členy. Komentář nazvaný Přemíra vůdců líčí krátké vystoupení Obamy spolu s předsedou Evropské komise, premiérem nastupujícího švédského předsednictví i "nevýrazné poznámky" úřadujícího českého premiéra Mirka Topolánka. Kromě demise byla Topolánkova pozice vůči Baracku Obamovi oslabena, když označil jeho ekonomický plán za cestu do pekel. "Byl také náležitě odsunut stranou: čas vyhrazený na jeho setkání s Obamou byl omezen na minimum a musel se o něj podělit s českým prezidentem Václavem Klausem, intrikánem, jemuž je svržení Topolánkovy vlády připisováno," napsal týdeník.

Vláda a ČSSD dohodly balíček protikrizových opatření

Vláda se dohodla s opoziční ČSSD na protikrizovém balíku. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. Uvedl to server iDnes.cz s odvoláním na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. ČSSD podpoří zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně odmítala. Vláda naopak může souhlasit s mírným zvýšením podpor v nezaměstnanosti, zvýší slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. Zůstává podmínka, že se majitel musí zbavit auta staršího deseti let. ODS i ČSSD si minulý týden podpořily navzájem protikrizové plány a pustily je do druhého čtení. Zároveň ale představitelé obou stran upozornili, že o jednotlivých návrzích budou ještě jednat.

Jiří Čunek chce na sjezdu obhájit funkci šéfa KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek bude na volebním sjezdu 30. a 31. května obhajovat svou funkci. Oficiálně ale svou kandidaturu neoznámí. Ve středu řekl, že předseda strany před volebním sjezdem oznamuje případně pouze to, že se už o funkci ucházet nechce, nikoli opak. Sjezd posunula z druhé poloviny června na konec května celostátní konference KDU-ČSL v pondělí s tím, že tak činí kvůli přípravám na předčasné volby. Jiří Čunek si myslí, že současné spory uvnitř KDU-ČSL nepovedou k rozpadu strany. Případné kroky poslanců, kteří nebudou respektovat postoj vedení k dohodě na úřednické vládě, podle něj posoudí krajské konference a stranický sjezd. Rebelové by se tak podle něj nemuseli dostat na kandidátky. Ministr financí Miroslav Kalousek, který se nehodlá usneseními vedení KDU-ČSL řídit, už v úterý oznámil, že uvažuje o tom, že kandidovat nebude. Jiný názor než Čunek má na další postup i předseda poslaneckého klubu Pavel Severa.

Rakovnická ODS zrušila členství poslanci Tlustému

Rebelující poslanec Vlastimil Tlustý již není členem ODS. Jeho členství ve čtvrtek zrušili občanští demokraté v Rakovníku. Po jednání místního sněmu to řekl předseda rakovnické ODS Zdeněk Nejdl. Pro odchod Tlustého ze strany podle něj hlasovalo 15 z 23 členů místní organizace. Důvodem bylo podle Nejdla loňské usnesení, které Tlustého zavazovalo podpořit vládu Mirka Topolánka (ODS). Právě to poslanec porušil, když se při hlasování o nedůvěře vládě přidal na stranu opozice. Rakovnické sdružení o osudu Tlustého rozhodovalo již loni na podzim v souvislosti s kauzou bývalého poslance Jana Moravy. Tehdy se za Tlustého postavilo, přijalo však usnesení, podle nějž by měl v případě hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka podpořit současnou koaliční vládu, což poslanec neučinil.

Ministr Nečas: Reforma veřejných financí dosud ušetřila 80 miliard korun

Reforma veřejných financí, která začala platit od loňského roku, dosud ušetřila státnímu rozpočtu až 80 miliard korun. Sdělil to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Změny v sociální oblasti představovaly podstatnou část loňské vládní reformy financí. Dotkly se porodného, nemocenské, rodičovské dovolené, zaměstnávání postižených a dalších příspěvků. Rodinám zaměstnanců s dětmi podle ministra Nečase navíc snížení daní v průměru přineslo víc peněz, než o kolik přišly v důsledku snížení dávek sociální podpory.

Soud zakázal Středočeskému kraji vracet poplatky v lékárnách

Středočeský kraj musí podle serveru Aktuálně.cz přestat s vracením regulačních poplatků pacientům v lékárnách krajských nemocnic. V pondělí o tom v předběžném opatření rozhodl Městský soud v Praze, uvedl server. Úřad hejtmana Davida Ratha (ČSSD) zažalovaly dvě lékárny z Mladé Boleslavi a Prahy. Podle nich se nemocniční lékárna a potažmo celý kraj dopouští nekalé hospodářské soutěže. "Soud uložil Středočeskému kraji zdržet se poskytování účelových darů na úhradu regulačních poplatků 30 korun za léky na předpis," citoval server mluvčího soudu Petra Kulawiaka. Za žalobou stojí podle Aktuálně.cz řetězec lékáren Dr. Max, pod který obě zmíněné lékárny spadají. Hejtman Rath se podle serveru k věci nechce vyjadřovat.

Sněmovna by měla zrušit zdravotnické poplatky, doporučil výbor

Poslanecká sněmovna by měla zrušit všechny zdravotnické poplatky. Doporučil jí to sněmovní zdravotnický výbor. Podpořil tak oba návrhy proti poplatkům, jak z dílny KSČM, tak i Moravskoslezského kraje. Koaliční strany nenašly dostatek hlasů pro to, aby jeho rozhodnutí zvrátily; lidovecký poslanec Ludvík Hovorka se zdržel hlasování. O zrušení poplatků by měli zákonodárci rozhodnout na nejbližší schůzi, která začne 28. dubna. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) již dříve poslance varovala, že zrušení poplatků může vést k výpadku příjmů do systému. V době krize by se mohlo stát, že bude systém postrádat navíc téměř 18 miliard korun. Proti doporučení schválit zrušení poplatků hlasoval ve výboru poslanec Jiří Carbol (KDU-ČSL). Podle něj není možné postupovat jen podle výzkumů veřejného mínění. Narážel tak na argumenty opozice, že lidé si poplatky nepřejí. S takovou logikou by podle Carbola sněmovna mohla hlasovat o zrušení daní, armády a podobně..

Inflace v březnu podle analytiků jen dočasně přerušila pokles

I přes vyšší růst březnové inflace podle analytiků oslovených ČTK stále platí, že v následujících měsících by měla inflace klesat až pod jedno procento v letních měsících. Březnový růst inflace totiž způsobily především regulované ceny a růst cen ropy na světových trzích, tržní ceny naopak klesají. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 2,3 procenta z únorových dvou procent. Jde tak o letošní nejvyšší růst. Meziměsíčně inflace stoupla o 0,2 procenta. "Není důvod se domnívat, že březnovým zrychlením inflace došlo k obratu dosavadního trendu. I přes pokračující zvyšování cen pohonných hmot se domníváme, že se inflace již v dubnu opět vrátí na sestupnou dráhu. Ceny by měl v dalších měsících tlačit dolů především citelný pokles poptávky v tuzemské ekonomice," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ani podle analytika společnosti Citco-finanční trhy Jiřího Šimka nejde o změnu trendu. Hrozba vyšší inflace se do hry podle něj vrátí až s koncem recese světové ekonomiky, pak se ale inflace může stát závažným problémem.

OSMD: Stát a obce kvůli odložení deregulace přijdou o miliardy Kč

Obecní rozpočty kvůli případnému oddálení deregulace nájemného údajně přijdou v následujících dvou letech o pět miliard až šest miliard korun. O další čtyři miliardy až pět miliard korun pak mohou vzrůst škody, které Evropský soud pro lidská práva může majitelům domů přiznat jako odškodné. Sdělil to předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislav Šimeček. Deregulace nájemného v bytech s regulovanými nájmy se zřejmě prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna minulý týden v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát. Nájemné podle navrhované úpravy zákona neustrne. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny takzvaného cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Znamená to, že konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude stejná, jako měla být původně v roce 2010.

ČEZ si u Forbese polepšil a je 336. největší společností světa

Český elektrárenský podnik ČEZ se letos v žebříčku největších světových firem Global 2000 časopisu Forbes umístil na 336. místě, a polepšil si tak proti loňsku o 125 příček. Největší firmou světa je americká General Electric, následovaná ropným koncernem Royal Dutch Shell a japonskou automobilkou Toyota Motor. ČEZ je v žebříčku veřejně obchodovatelných společností Forbesu již řadu let a tabulkou se díky akvizicím postupně posunuje stále vzhůru. V roce 2008 se dostal na 461. místo, zatímco ještě v roce 2004 byl 870. Forbes žebříček sestavuje podle čtyř kritérií - tržeb, zisku, velikosti aktiv a celkové hodnoty akcií firmy na burze. Tržby ČEZ podle Forbese loni dosáhly 9,41 miliardy dolarů (nyní 188 miliard Kč), aktiva 24,5 miliardy a tržní hodnota 16,2 miliardy USD.

Bankovní poplatky v ČR loni převýšily eurozónu o 19 pct

Bankovní poplatky v tuzemsku loni v průměru převýšily sazby bank ze zemí platících eurem o zhruba 19 procent. Měsíčně služby českých bank loni klienta v přepočtu vyšly na zhruba 188 korun, což znamenalo meziroční růst o tři procenta. Vyplynulo to z bankovní studie World Retail Banking Report 2009 poradenské společnosti Capgemini. V eurozóně byly průměrné měsíční bankovní poplatky v loňském roce přibližně 158 korun a meziročně klesly o 6,1 procenta, uvedla studie. Celosvětová cena bankovních služeb loni klesla o zhruba dvě procenta na 156 korun na klienta a měsíc. Nejlépe na tom obecně byli uživatelé internetového bankovnictví. Ti platili v průměru o 34 procent méně než zákazníci, kteří řeší své finanční potřeby na pobočkách.

Muže, kteří se postavili neonacistům, ocenila Nadace Charty 77

Cenu Františka Kriegla, kterou Nadace Charty 77 oceňuje občanskou statečnost, dostanou pro rok 2009 Jakub Štěrbík a Stanislav Vodička. Oba mladí muži se před rokem postavili hajlujícím neonacistům, kteří na ně poté zaútočili, a Štěrbík si nese následky útoku dodnes. ČTK o letošním rozhodnutí poroty ceny informovala Indira Bornová z Nadace Charty 77. Statečnost obou mužů je podle pořadatelů příkladná zejména v době, kdy se v české společnost "často objevují projevy extremismu, xenofobních nálad a intolerance a ze strany veřejné moci bezradnost" v tom, jak se k těmto jevům postavit. Jakub Štěrbík 10. května 2008 okřikl skupinu hajlujících skinheadů, skandujících mimo jiné "Židy do plynu". Jeden z neonacistů na něj zaútočil a útočnou dýkou mu způsobil vážné poranění míchy. S nasazením života mu přispěchal na pomoc Stanislav Vodička, kterého útočníci také zranili. Jakub Štěrbík, otec malého dítěte, má dosud ochrnutou pravou část těla. Cena Františka Kriegla se uděluje od roku 1987. Vyhlašuje se každoročně 10. dubna, kdy se František Kriegel narodil. Od roku 1990 se cena uděluje za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika.

Pardubický kraj pomůže rodinám obětí zemětřesení v Itálii

Pardubický kraj připravuje pomoc rodinám, jejichž děti se staly obětí pondělního zemětřesení v italském městě Aquile. Při katastrofě zemřeli chlapec a dívka ve věku kolem 17 let, kteří byli v Itálii na dvoutýdenní studijní stáži. "Postiženým rodinám studentů poskytneme bezprostředně okamžitou pomoc," uvedl hejtman Radko Martínek. Konkrétní částku nezveřejnil. O finanční podpoře bude jednat vedení kraje ve čtvrtek, další bude směřovat na pomoc při odstraňování následků katastrofy do partnerského regionu Abruzzo. Na stáži byli tři studenti druhého a třetího ročníku Střední průmyslové školy chemické v doprovodu ředitelky Miroslavy Katzerové. Třetí student neštěstí přežil se zraněním, po ošetření je hospitalizován v Jihočeském kraji. Těla obou pardubických studentů jsou dosud v Itálii, odkud budou převezena do České republiky.

F. O. Kinský byl v úterý zpopelněn v Argentině

V argentinském Buenos Aires se v úterý uskutečnila kremace zemřelého Františka Oldřicha Kinského, který se u českých soudů po léta domáhal navrácení rodového majetku svých šlechtických předků. ČTK to řekl rodinný přítel Kinských Girolamo Giormani. Ostatky knížete budou pravděpodobně později převezeny a uloženy do rodinné hrobky v Jarpicích na Kladensku. Podle Kinského právníka Jaroslava Čapka se potomci šlechtice pravděpodobně dohodnou s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který nyní stavbu patřící státu spravuje. Předseda občanského sdružení Hnutí na obranu majitelů realit Giormani uvedl, že rodina knížete již nemohla s pohřbem šlechtice dále čekat. Podle něj mu úřad dříve neumožnil dostat se do hrobky Kinských. ÚZSVM však tvrdí, že Gioramanimu nemohl vydat klíče od stavby, protože se neprokázal zmocněním od rodiny. Podle úřadu to neznamená, že by kníže musel být definitivně pochován jinde. "Dohoda s úřadem ke spokojenosti Kinských je možná," řekl ČTK po středečním jednání s ÚZSVM Čapek.

Nejvyšší soud zamítl dovolání heparinového vraha Zelenky

Doživotní trest pro bývalého zdravotníka havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenku za vraždy pacientů heparinem platí. Nejvyšší soud v Brně zamítl jeho dovolání, řekl ČTK mluvčí soudu Petr Knötig. Dovolání bylo pro Zelenku poslední možností, jak se trestu vyhnout. Neuspěl, takže doživotí uložené Vrchním soudem v Praze platí. Důvody odmítnutí dovolání zatím Nejvyšší soud podle mluvčího nebude zveřejňovat. "Sdělení dosud nebylo doručeno účastníkům řízení," řekl Knötig. Zelenka požadoval zrušení pravomocného verdiktu vrchního soudu a nové projednání věci. Tvrdí, že se nepodařilo jasně prokázat jeho úmysl zabít pacienty, jimž aplikoval heparin. Nesouhlasí též se závěry odborných posudků.

Velikonoční bohoslužby budou v Praze v téměř desítce jazyků

Cizinci žijící v Praze či turisté, kteří do české metropole přijíždějí o Velikonocích, si mohou připomenout nejvýznamnější křesťanské svátky roku v rodném jazyce. Mnohé z bohoslužeb zazní v Praze v angličtině, francouzštině, italštině, španělštině, slovenštině, vietnamštině a korejštině. V kostele sv. Tomáše na Malé Straně se na Velký pátek uskuteční obřady na památku Umučení Páně a křížová cesta. Bílá sobota a velikonoční vigilie bude patřit zpovědím, žehnání pokrmů a česko-anglicko-španělské mši. Bohoslužby na Boží hod velikonoční se uskuteční také v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně a u Panny Marie Vítězné - Pražského Jezulátka, kam mohou v neděli a pondělí zavítat i Italové a Francouzi. V angličtině se také konají anglikánské bohoslužby v evangelickém kostele U Klimenta. Jedno ze 180 německy mluvících zahraničních katolických společenství ve světě má v Praze pravidelné bohoslužby v neděli a o svátcích kostele sv. Jana Nepomuckého na Skalce naproti Emauzskému klášteru. Naopak německy hovořící pražští evangelíci mají již několik let zázemí v českobratrském kostele U Martina ve zdi. Ve slovenštině se budou sloužit katolické bohoslužby v kostele sv. Jindřicha na Novém Městě, v polštině v kostele sv. Jiljí na Starém Městě, ve vietnamštině v kostele sv. Jakuba Staršího v Kunraticích. Korejština zazní v kostele sv. Františka z Assisi na Chodově. Latinské bohoslužby jsou ohlášeny na velikonoční neděli u sv. Havla na Starém Městě, v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstské náměstí a v kostele sv. Ignáce.

V Betlémské kapli v Praze odstartovalo Celonárodní čtení bible

V Betlémské kapli v Praze ve čtvrtek poprvé veřejně představili nový český překlad bible s názvem Bible, překlad 21. století, zkráceně Bible21. Zároveň byla zahájena akce nazvaná Celonárodní čtení bible, která potrvá do neděle. Přednes nově přeložených biblických textů v podání Josefa Somra, Jana Potměšila a Evy Holubové přilákal do zcela zplněného prostoru slavné kaple stovky lidí. Mezi přítomnými byl také nizozemský velvyslanec Jan Lucas van Hoorn, který ve svém projevu připomněl, že všichni Nizozemci znají jména dvou českých reformátorů Jana Husa a Jana Amose Komenského, po němž jsou pojmenovány ulice v téměř každém nizozemském městě. Právě v Nizozemsku bylo vytištěno 50.000 kusů Bible21. "Boží slovo je třeba překládat a vykládat," uvedl předseda Ekumenické rady církví v České republice Pavel Černý s tím, že Bible21 podle jeho názoru dodržuje věrohodnost původních pramenů v kombinaci se soudobým jazykem. Do čtení se podle organizátorů Nadačního fondu Nové Bible Kralické zapojilo na 80 měst v České republice a americké Chicago.

Václav Klaus na hradě zahájil výstavu fotografií z první světové války

Soubor 153 fotografií ze života vojáků při tažení rakousko-uherské armády představuje výstava Pěšky 1. světovou válkou, kterou ve čtvrtek v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě zahájil prezident Václav Klaus. U příležitosti jejího konání byla vydána i stejnojmenná kniha, v níž jsou otištěny reprodukce vystavených snímků. Fotografie pořídil během tažení v Haliči a na italské frontě neznámý autor. Jeho negativy objevil ve svém archivu fotograf Jaroslav Kučera. Protože byly mechanicky i chemicky poškozeny, digitalizoval je, počítačově vyretušoval a pořídil z nich zvětšeniny, které budou na Pražském hradě k vidění do 19. července. Kurátorka výstavy Daniela Mrázková označila soubor snímků za objev století. Podle ní je to jediná známá ucelená autorská kolekce z první světové války, která navíc vznikala programově během několika měsíců či let. Hlavním tématem vystavených snímků je každodenní život rakousko-uherských vojáků, včetně fotografií padlých mužů a hromadných pohřbů. Nechybí ani záběry ze života civilistů ve válečných oblastech a obrazy krajiny, ale také rozstřílených domů či mostů a vojenské techniky.

Ze sportu:

Ve dvou prvních čtvrtfinálových utkáních Poháru ČMFS se soupeři - Sparta Praha - Plzeň a Teplice - Liberec - rozešli smírně bez branek.

Po nečekaném středečním vítězství nad světovou jedničkou Serenou Williamsovou zvládla tenistka Klára Zakopalová na turnaji ve španělské Marbelle i duel s krajankou Renatou Voráčovou. Bývalá česká jednička vyhrála 7:6, 5:7, 6:0 a postoupila do čtvrtfinále. Sedmadvacetiletá Zakopalová se mezi nejlepších osm na okruhu WTA kvalifikovala poprvé od říjnového turnaje v Tokiu. O semifinále bude bojovat s pátou nasazenou Carlou Suárezovou ze Španělska.

Do nedávno vzniklé Síně slávy Českého svazu ledního hokeje budou nově přijati bývalí hráči Jaroslav Holík, Vladimír Kobranov, Jaroslav Pouzar a František Vaněk. Do společnosti legend bude uveden také někdejší rozhodčí Rudolf Baťa. Návrh na jejich zařazení do Síně slávy schválilo vedení svazu. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v pátek 17. dubna v Liberci během galavečeru české extraligy, kdy bude vyhlášena i cena Hokejista sezony. Síň slávy, která vznikla loni v listopadu, bude nyní čítat 46 osobností stoleté historie českého hokeje.

Hokejový trenér Miloš Říha bude i nadále působit ve Spartaku Moskva. Český kouč podepsal s vedením slavného ruského klubu roční smlouvu s opcí. Informuje o tom ruský internetový server Sport Express. V posledních dvou sezonách se Říhovi podařilo přivést Spartak mezi přední týmy superligy respektive Kontinentální ligy. Moskevský klub vždy postoupil do play off a letos vyřadil v osmifinále ambiciózní Petrohrad. Po sezoně ruská media spekulovala, že Říha Spartak opustí a zamíří do některého z bohatších klubů. Nakonec se ale bývalý trenér Pardubic, Karlových Varů či pražské Sparty dohodl na pokračování spolupráce s moskevským klubem.

Kubánec Dayron Robles si po roce zopakuje svůj start na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava, kde loni nečekaně zaběhl světový rekord na 110 metrů překážek. Vedle olympijského vítěze se 17. června na stadionu ve Vítkovicích objeví další zlatá medailistka z Pekingu keňská půlkařská hvězda Pamela Jelimová či chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. Podle šéfa pořádající společnosti Miroslava Černoška nemá navzdory ekonomické recesi mítink žádné finanční těžkosti.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.