Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Předávání kompetencí do Bruselu pouze se souhlasem parlamentu

Vláda souhlasí se zavedením takzvaného vázaného mandátu, který má umožnit kabinetu předávání rozhodovacích kompetencí na unijní úroveň jen se souhlasem parlamentu. Novinářům to v pindělí řekl premiér Mirek Topolánek. Beze změn jednacích řádů sněmovny a Senátu by se pravděpodobně nepodařilo dokončit parlamentní ratifikaci lisabonské smlouvy o budoucím uspořádání EU. Smlouvu ve druhé polovině ledna schválila sněmovna, Senát s jejím projednáváním podle svého předsedy Přemysla Sobotky (ODS) ale vyčká až na přijetí novel. "Odmítáme, protože žijeme v parlamentní demokracii, aby si vláda dělala, co chce, ať je to vláda jakákoli," řekl ČTK v úterý Sobotka. Vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) již dříve uvedl, že vláda proti vázanému mandátu nic nemá.

Vláda dnes schválila dva návrhy protikrizových zákonů

Vláda v pondělí schválila dva návrhy zákonů, které by měly změkčit dopady hospodářské krize na podniky a zaměstnavatele v Česku. Kabinet tak souhlasil se zkrácením odpisů podnikatelům a zavedením slev na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, jež mají zamezit propouštění především zaměstnanců s nízkými příjmy. Stát očekává, že by tak mohl zachránit 50.000 až 70.000 pracovních míst. Celkový objem slev na pojistném v celoročním vyjádření činí 18 miliard Kč. Protikrizové opatření bude zavedeno do konce roku 2011 a je cíleně zaměřeno na lidi s podprůměrnou mzdou. Podle odborů a opozice ale návrh situaci na pracovním trhu nezlepší. Další novelou, kterou dnes vláda schválila, je novela zákona o dani z příjmu. Podnikatelé a podniky díky ní zřejmě od letoška až do poloviny příštího roku budou mít možnost zkrátit si lhůty pro odepsání hmotného majetku v první a druhé odpisové skupině. "Toto opatření povede ke stimulaci poplatníků k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40.000 Kč, dále pak osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví," uvedlo ministerstvo financí. "Schválení těchto zákonů je určitě dobrou zprávou pro tuzemský průmysl a přichází v nejvyšší čas, kdy mnohé podniky se již dostávají do vážných existenčních problémů. Pokud cílem těchto opatření má být udržení co největší zaměstnanosti a zachování výroby a provozů podniků, tak je nutné, aby začala platit dříve, než tyto podniky budou nuceny ukončit svoji činnost. Doufáme, že čeští politici si uvědomují vážnost celé situace a že legislativní proces dalšího schvalování uspíší tak, aby trval nejkratší možnou dobu," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Topolánek chce, aby se o východní Evropě nemluvilo paušálně

Premiér Mirek Topolánek chce, aby se o regionu východní Evropy přestalo mluvit paušálně a nekorektně. Na pondělní pražské konferenci o dopadech rozšiřování Evropské unie vyzval k hodnocení každé členské země na základě jejích skutečných podmínek a výkonů. Nepřímo tak reagoval na vyjádření francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který po nedělním mimořádném summitu šéfů vlád a států EU řekl, že krize ve východní a střední Evropě představuje riziko pro EU.

Státní rozpočet se v únoru vyhoupl do přebytku 5,4 miliardy Kč

Stát hospodařil letos na konci února s přebytkem 5,4 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí s tím, že před rokem státní rozpočet vykázal schodek pět miliard korun. Rozpočet na celý letošní rok je schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, podle ministerstva ale schodek bude vyšší, pravděpodobně kolem 73 miliard korun. Loni stát hospodařil s deficitem 19,4 miliardy korun.

Stovky sklářů demonstrovaly před úřadem vlády

Stovky sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading demonstrovaly v pondělí před úřadem vlády. Skláři tak chtěli upozornit na údajně pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona i na svou sociální situaci. Premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci po schůzi vlády řekl, že připravované změny v zákoně na ochranu zaměstnanců před insolvencí zaměstnavatele umožní vyplatit zpětně mzdy i sklářům z BCT. "Dosavadní zákon se ukázal jako velmi nedokonalý," souhlasil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Současným i bývalým zaměstnacům BCT, kterým skupina dluží mzdy, by tak údajně stát mohl podle předběžných odhadů vyplatit na mzdových náhradách celkově 90 až 100 milionů korun. Šéf sklářských odborů na demonstraci prohlásil, že návrhy legislativních změn zná, ale situaci sklářů prý stejně neřeší. Účastníci protestní akce znovu vyzvali vládu k vyplacení mimořádné sociální dávky na pomoc sklářům z BCT. Zopakovali také požadavek na takové změny v zákonech, aby u firem v insolvenci nebyly zohledňovány například pohledávky bank před pohledávkami zaměstnanců. Nejde prý totiž jen o skláře, protože v podobné situaci se můžou ocitnout pracovníci jakékoli další firmy. Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem 7000 lidí. Skupina, která bankám dluží kolem čtyř miliard korun, je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. V provozu už zůstal jen Karlovarský porcelán a Sklárny Kavalier v Sázavě.

Po dvouletém prověřování nákupu gripenů zatím obvinění nepadlo

Protikorupční policie již dva roky prověřuje možnou korupci při nákupu švédských stíhacích letounů Gripen. V souvislosti s případem zatím nikoho neobvinila. V únoru 2007 se nákupem a pronájmem švédských stíhaček pro českou armádu začali zabývat také detektivové ve Švédsku, o několik měsíců později se na žádost britské protikorupční jednotky připojila i švýcarská policie. Na konci února byl pak v Rakousku zatčen tamější obchodník Alfons Mensdorff-Poilly, který je s kauzou spojován. Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana. Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

Topolánek: Obama v Praze přednese "evropský projev roku“

Americký prezident Barack Obama při své dubnové návštěvě v Praze přednese "evropský projev roku", řekl v pondělí novinářům k návštěvě šéfa americké administrativy v ČR premiér Mirek Topolánek. Potvrdil, že Obama přijal pozvání českého předsednictví na neformální jednání hlav států evropské sedmadvacítky. Program návštěvy v těchto dnech obě strany ladí. Češi budou hlavně chtít slyšet o dalších plánech nové americké administrativy s výstavbou protiraketového štítu USA. Obamu do ČR pozval český prezident Václav Klaus.

VZP se ohradila proti Rathovým výrokům na adresu pojišťoven

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se ohradila proti výrokům středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) na adresu pojišťoven, které pronesl v souvislosti s kontrolami placení poplatků ve středočeských nemocnicích. ČTK to sdělil mluvčí VZP Jiří Rod. Rath v minulých dnech pohrozil, že nechá ředitele pojišťoven po případném návratu ČSSD do vlády odvolat, pokud dají středočeským nemocnicím pokutu za nevybírání poplatků. "Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se zásadně ohrazuje proti veřejně prezentovaným výhrůžkám hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha vůči managementu VZP," uvedl Rod. Podotkl, že dodržování zákona o všeobecném zdravotním pojištění, včetně jeho kontrolních a sankčních zmocnění, je základní povinností ředitele každé zdravotní pojišťovny. "Správní rada proto podporuje postup vedení VZP v souladu se zákonem vůči všem delikventům," uzavřel mluvčí.

Protest k nízkým cenám mléka uspořádají chovatelé příští týden

Protest kvůli nízkým výkupním cenám mléka uspořádají chovatelé v Praze pravděpodobně 12. března. Novinářům to v Brně oznámil senátor Jan Hajda (ČSSD). Původně nechtěl den ani místo zveřejnit, po skončení tiskové konference však uvedl, že zemědělci budou demonstrovat asi 12. března, kdy má do Prahy přijet eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelová. Jakou formu bude protest mít, zveřejní podle Hajdy Agrární komora v pondělí 9. března. "Do té doby je tichá dohoda, že nic nebudeme zveřejňovat, abychom náležitě překvapili, poněvadž se očekává vzhledem k té kritické situaci v zemědělství značný počet lidí," řekl. Zúčastní se prý i sedláci z okolních zemí. Protestem chtějí agrárníci upozornit pokles výkupních cen mléka, nyní jsou podle zemědělců o třetinu nižší než před rokem a chovatelé na tržbách přišli o sedm miliard korun. Protesty proto čeští zemědělci plánují i na květen, kdy v Brně zasednou evropští ministři zemědělství.

Mobiliář zámku v Opočně zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Vzácný mobiliář zámku v Opočně na Rychnovsku zůstane ve vlastnictví státu. Nejvyšší soud bez veřejného jednání odmítl dovolání zástupců rodu Colloredo-Mansfeld, kteří se domáhali vydání majetku. Dovolání se týkalo několika stovek předmětů, například zbraní, obrazů, lustrů a jednoho kočáru. Sbírka je ještě mnohem početnější, názor NS však do jisté míry předurčuje i celkový výsledek. Nároky Colloredo-Mansfeldů se netýkají jen mobiliáře Opočna, ale celého tamějšího zámku. Žádali také zámek Dobříš. Zatím však neuspěli.

Vláda schválila pořízení 107 obrněných transportérů Pandur

Vláda schválila pořízení celkem 107 kolových obrněných transportérů Pandur II rakouské firmy Steyr. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Mirek Topolánek s tím, že cena je zhruba 14,4 miliardy korun. Ministryně obrany Vlasta Parkanová nyní může smlouvu podepsat. "Je nasmlouváno zhruba 153 procent offsetů. Z toho bych řekl, že většina jsou offsety přímé. Na výrobě se bude podílet řada českých firem," poznamenal Topolánek. Premiér připomněl, že na dodávky transportérů armáda čeká. O nákupu se hovoří už od roku 2003. "Tím, že se věc protáhla o několik let, tak se dostala do výrazných problémů z hlediska požadavků na plné operační schopnosti, a to nejen doma, ale hlavně v misích," zdůraznil Topolánek.

Automobilka Hyundai obnovila nábor pracovníků na druhou směnu

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech, která počátkem roku kvůli ochlazení poptávky zastavila nábor zaměstnanců a odložila zahájení druhé směny, od pondělí znovu přijímá nové lidi. Obnovení náboru souvisí s růstem zájmu o nové automobily, firma plánuje nabrat stovky pracovníků, informoval ČTK mluvčí automobilky Petr Vaněk. Nošovický automobilový závod Hyundai spustil výrobu osobních aut loni na podzim, dosud zaměstnal na 1800 lidí. "Cílem je co nejrychleji naplnit personální stavy a připravit vše pro brzké zahájení druhé směny," uvedl Vaněk.

Elmarco představí v březnu nové solární články s nanovlákny

První solární články s nanovlákny, které mají vysokou účinnost a nízkou pořizovací cenu, představí v březnu liberecká společnost Elmarco. Na summitu v Praze, věnovaném nanovláknům a nanotechnologiím, se budou moci odborníci poprvé seznámit také s dalšími novinkami. Firma předvede zařízení pro čistění vody, nové aplikace pro zdravotnictví nebo moderní baterie s vysokou rychlostí napájení a velkou kapacitou. ČTK to řekl spolumajitel liberecké firmy Ladislav Mareš. Využití nanovláken v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů je jedním z klíčových projektů Elmarca. "Nanovlákna jsou schopna nahradit klasické křemíkové články i novou generaci článků s nanokompozity. Fungovat mohou i bez slunečního svitu," popsal novinku Mareš. Podobné solární články podle něho zatím na světě nejsou, na trhu by se mohly objevit do dvou let. Liberecké Elmarco vzniklo v roce 2000 jako stoprocentně česká firma. Předloni v říjnu ale koupilo šestadvacetiprocentní podíl švýcarsko-francouzské sdružení investičních fondů - Banexi Ventures, TAT Capital Partners a Alpha Associetes. Firma je lídrem ve vývoji materiálů z nanovláken, jejich aplikací a strojů k jejich průmyslové produkci.

Budvar bude vyvážet tmavý ležák i do Itálie a Španělska

Budějovický Budvar začne vyvážet svůj tmavý ležák do dalších zemí. Dosud jej dodával na 21 zahraničních trhů, seznam do konce března rozšíří Itálie a Španělsko. Na Ukrajinu, kde se tmavé budvarské pivo prodává zatím jen v lahvích, se pak bude vozit i v sudech. Za posílením exportu na Ukrajinu je podle zástupců pivovaru velký zájem tamních konzumentů. Prodej tmavého ležáku v lahvích tam loni meziročně vzrostl o 40 procent. K Ukrajině pak ještě v březnu přibudou Itálie a Španělsko, kde bude tmavý Budvar k dostání v lahvích. Původně přitom v pivovaru o prodeji tmavého ležáku ve Středomoří neuvažovali. V jižních zemích není totiž tmavé pivo podle průzkumů trhu příliš oblíbené. "Překvapil nás ale obrovský úspěch v Chorvatsku a relativně velký zájem v Řecku," uvedla vedoucí exportního oddělení Budvaru Renata Pánková. Tmavý ležák začal Budvar vařit teprve v roce 2004. O rok později zahájil jeho export. První zásilky mířily do Německa, Velké Británie, Ruska, Finska a na Slovensko. Tmavý ležák se na celkové výrobě Budějovického Budvaru podílí asi dvěma procenty.

ACK: Prodává se méně zájezdů, řada lidí raději zůstane doma

Zájem o zahraniční zájezdy je letos nižší než loni. Zároveň se mění struktura klientely, vybrané příjmové skupiny si kupují zájezdy o kategorii levnější než v minulosti, nejchudší klienti zůstanou doma. ČTK to řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Oslabující koruna navíc nutí cestovní kanceláře zdražovat zájezdy. "Kdo si koupil loni exotiku v Karibiku, dá letos přednost například Egyptu, kdo jel do Egypta, pojede do Řecka," nastínil vývoj Papež. Klienti s nižšími příjmy tak trh zahraničních zájezdů opustí. "Možná zůstanou doma, nebo pojedou na Slovensko," uvedl mluvčí. Podle něj by tak mohli vydělat podnikatelé v domácím cestovním ruchu. Kromě nižší poptávky trápí cestovní kanceláře oslabující koruna, která od léta ztratila k euru zhruba pět korun.

V neděli zemřel nejstarší žijící pilot 311. perutě Petr Uruba

Ve věku 92 let zemřel v neděli ráno nejstarší žijící pilot 311. bombardovací perutě RAF Petr Uruba. ČTK to oznámil mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. Veterán bojů druhé světové války byl podle něj legendou. "Bez nadsázky můžeme konstatovat, že prožil všechny klíčové okamžiky československých moderních dějin," upozornil mluvčí na internetových stránkách úřadu. Po únoru 1948 byl vyhozen z armády, vystěhován z bytu v Olomouci a nuceně musel žít ve své rodné obci Rusava na Kroměřížsku pod dohledem komunistické Státní bezpečnosti. Pravidelné výslechy provázelo mlácení a mučení. Po pádu totalitního režimu v listopadu 1989 byl Petr Uruba rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka letectva. Završením jeho válečné kariéry bylo vyznamenání Řádem rytíře Česné legie, který v roce 2006 převzal z rukou francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka.

Chomutov přistoupil po exekucích i k vystěhování neplatičů

Chomutov v pondělí v rámci akce Záchranný kruh vystěhoval první neplatiče nájemného z městského bytu. Rodina dluží na nájemném 163.000 korun, navíc svým chováním ztrpčovala život ostatním sousedům, řekl ČTK mluvčí magistrátu Tomáš Branda. Radnice tak pokračuje v boji proti dlužníkům a nepřizpůsobivým obyvatelům. V polovině února exekutor přímo na magistrátu zabavil dlužníkům většinu sociálních dávek. Vystěhování neplatičů nájemného, stejně jako exekuce příjemců sociálních dávek, budou podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) pokračovat. Na neplatiče podle ní jiná opatření neplatí.

Nejlépe opravenou památkou na jihu Moravy byl loni zámek Letovice

Soutěž o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje za rok 2008 vyhrál zámek v Letovicích na Blanensku. Před pár lety patřil k nejzchátralejším historickým objektům regionu. Jeho majitel Bohumil Vavříček získá od kraje mimořádnou dotaci 150.000 korun. Použije ji na vybudování novomanželského zámeckého apartmá. Řekl to ČTK. Loni se v zámecké jízdárně, restauraci a také na tamním nádvoří konalo 12 svateb. Nad letovickým zámkem lámali památkáři ještě před několika léty hůl. Majestátný objekt, tyčící se nad městem, byl zcela zdevastovaný. Jeho původní majitel Alexander Kálnoky, jemuž byl zámek vrácen v restituci, si s objektem nevěděl rady. Náklady na opravu odhadovali odborníci na 1,5 miliardy korun. Starožitník Vavříček zvládl obnovu památky za 30 milionů a loni zámek zpřístupnil veřejnosti. V první sezoně jej navštívilo přes 25.000 turistů. Letošní sezona začne 1. května. V soutěži o nejlépe opravenou památku mohli zájemci dát hlas některé z 20 nemovitostí a historických předmětů. Hlasovalo se zasíláním textových zpráv z mobilu. Letovický zámek jich získal přes 3300. Na druhém místě skončil opravený kostel z Višnového na Znojemsku a na třetím kostel z Bořetic na Břeclavsku.

Soud zrušil zákaz úřadu, radikálové budou pochodovat Plzní

V Plzni se může konat akce Protest proti sionismu, kterou svolavateli Tomáši Babkovi zakázal v polovině února úřad centrálního městského obvodu. Babka se proti zákazu bránil žalobou a Krajský soud v Plzni rozhodnutí úřadu zrušil pro nepřezkoumatelnost. Konkrétní důvody soud uvede v pátek. Do té doby nebude poskytovat bližší informace. Pro organizátora akce to znamená, že do 30 dnů od doručení může pochod uskutečnit. Podle policie je Babka jedním z čelních představitelů Autonomních nacionalistů Plzeňsko a má kontakty na radikální část Národního odporu Praha. Podle šéfky plzeňské židovské obce Evy Štixové se opakuje situace, která se stala v Plzni před rokem. Tehdy úřad včas nereagoval na ohlášení pochodu pravicových radikálů a pochod se mohl uskutečnit. Nepomohlo ani to, že ho zakázal na poslední chvíli primátor Pavel Rödl. Podle soudu neoprávněně, takže neonacisté prošli městem 1. března.

Na libereckém šampionátu vydělali studenti a sociálně slabí

Na libereckém šampionátu, jehož uspořádání stálo přes dvě miliardy korun, vydělali hlavně studenti a sociálně slabí. Dočkali se mnohem kvalitnějšího bydlení. Firmy, které zajišťovaly parkování, nebo stánkaři, ale sčítají ztráty. Liberecký šampionát navštívilo 170.730 fanoušků. "Zatím nevíme ani kolik jsme utržili za vstupenky, čísla budeme znát v příštích týdnech, kompletní vyúčtování ale bude zřejmě až někdy v květnu," řekl ČTK mluvčí organizačního výboru Zdeněk Soudný. Liberecký šampionát neměl původně státní rozpočet přijít ani na korunu, nakonec přípravu infrastruktury vláda podpořila 1,45 miliardy korun. Dalších 400 milionů přidal z vlastního Liberec a 165 milionů Liberecký kraj. "Samozřejmě, že částky dvou miliard korun mimořádně želím. Ne že bych byl proti sportu, ale za dvě miliardy by mohly žít všechny sportovní svazy dva roky," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek. Vynaložení peněz na Liberec vidí ministr jako zbytečný přepych. "Kdybychom tyto peníze dali na propagaci sportu jako celku a ne jedné akce, byl by to větší přínos," poznamenal Kalousek. Liberecký primátor Jiří Kittner k tomu jen poznamenal, že stavba pražské O2 Areny pro hokejový šampionát stála několikanásobně víc než celé liberecké mistrovství a nikdo o tom nemluví. Liberec podle Kittnera využil možnosti získat prostředky na svůj rozvoj. "Získali jsme díky šampionátu dva moderní sportovní areály, máme 254 nových bytů pro seniory a sociálně slabé, které bychom bez dotace státu nepostavili. Také univerzita získala prostředky na rekonstrukci svých kolejí, které by jinak nedostala," poznamenal Kittner. Nakládání s penězi při přípravě šampionátu nedávno kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Kvůli úvěrovému podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku, podal v této souvislosti trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kraus titul mistra světa ve skikrosu neobhájil, vypadl v 1. kole

Český lyžař Tomáš Kraus třetí titul mistra světa ve skikrosu nezískal. Na světovém šampionátu v japonském Inawaširu skončila v pondělí jeho cesta hned v prvním kole, v němž ve své jízdě obsadil poslední místo a v konečné klasifikaci byl na 23. příčce. Druhý český zástupce Zdeněk Šafář nedokončil kvalifikaci. Skikros do dneška jiného světového šampiona než Krause nepoznal. Český lyžař vládl disciplíně od jejího zařazení do programu mistrovství světa v akrobatickém lyžování roce 2005, když vyhrál oba předchozí šampionáty ve finské Ruce a v italské Madonně di Campiglio. Náladu si Kraus může ve zbytku sezony spravit ve Světovém poháru, v němž míří za čtvrtým celkovým vítězstvím v kariéře. Před závěrečnými třemi závody má v čele průběžného pořadí náskok 95 bodů před Del Boskem.

Čeští tenisté si v Ostravě pochvalují rychlý povrch

Česká tenisová reprezentace má za sebou úvodní dva tréninky před daviscupovou bitvou s Francií. Výběr nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila se už na začátku přípravy utvrdil v tom, že rychlý povrch taraflex, který si nechal v ostravské ČEZ Aréně položit, nemá chybu. "Kurt je přesně takový, jaký jsme chtěli. Ideálně rychlý, zůstal stejný od minulých zápasů. Jinak je tady všechno tak, jak to známe. Teď už jde jen o to, abychom se znovu sžili s prostředím a to by neměl být problém," řekl novinářům Tomáš Berdych. Češi se do Ostravy sjeli očividně dobře naloženi a uvolněná atmosféra může být jejich devizou. Pohoda z Navrátilovy party na dvorci doslova vyzařovala, co chvíli se vylidněnou halou rozléhal smích. "Nálada je opravdu dobrá a jsme schopni ji udržet až do víkendu," prohlásil Berdych.

Vaidišová spadla v tenisovém žebříčku už na 80. místo

Nedávná česká tenisová jednička Nicole Vaidišová klesla ve světovém žebříčku na 80. místo. Oproti minulému týdnu, v němž nehrála na žádném turnaji, si pohoršila o jedenáct příček. Vaidišová hrála naposledy téměř před měsícem v Paříži, kde vypadla potřetí v sezoně v prvním kole. Někdejší sedmá hráčka světa letos vyhrála jediný zápas na úvod roku v Aucklandu. Od začátku roku spadla v žebříčku o 39 míst. Svou kariéru se devatenáctiletá tenistka po rozchodu s britským koučem Davidem Felgatem pokusí oživit pod vedením svého nevlastního otce Aleše Kodata, s nímž se dohodla na obnovení spolupráce. První start po návratu ke Kodatovi absolvuje Vaidišová v příštím týdnu na štědře dotovaném turnaji v Indian Wells. Současnou českou jedničkou je stále Iveta Benešová, která si díky semifinálové účasti v Acapulku polepšila v žebříčku o tři místa a je jednatřicátá. V žebříčku ATP je z českých tenistů nejvýše stále Radek Štěpánek, jenž minulý týden nikde nehrál a pohoršil si o dvě místa na 18. pozici. Před ním jsou hned tři francouzští hráči, kteří se od pátku do neděle zúčastní daviscupového utkání v Ostravě. Pravděpodobný druhý český singlista Tomáš Berdych je v žebříčku dvaadvacátý.

Počasí

V úterý má být zataženo až oblačno, na východě občas déšť, na horách většinou sněžení. Během odpoledne mají srážky postupně ustávat. Teploty mezi 4 a 8 stupni Celsia, na horách bude kolem nuly.