Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident USA do Prahy asi dorazí

Americký prezident Barack Obama v dubnu pravděpodobně do Prahy na schůzku mezi EU a USA přijede. Uvedl to diplomatický zdroj. Podle něj není přitom vyloučeno, že s novým americkým prezidentem přijedou též šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Praha usiluje o vrcholnou schůzku unie s Obamou delší dobu, a to z titulu předsednické země EU. Pokud 44. prezident Spojených států do Prahy skutečně dorazí, jednání se budou týkat hlavně dalších záměrů Spojených států s výstavbou protiraketové obrany USA, jejíž součástí by měl být i radar v českých Brdech. To serveru iDnes potvrdil i vysoký činitel vedení americké Demokratické strany Marc Ellenbogen. Nová americká administrativa dosud s projektem protiraketového štítu ve střední Evropě váhá. Obama není hlasitým zastánce programu, ale současně také nenaznačil, že počítá s jeho zrušením.

Sobotka a Vlček se zúčastnili setkání předsedů parlamentů zemí EU

Otázkám spojeným se schvalovacím procesem lisabonské smlouvy a rovněž možnostem národních parlamentů v řešení finanční a ekonomické krize se věnovalo setkání předsedů parlamentů členských zemí EU, které začalo v Paříži. Schůze se zúčastnili za českou stranu předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček a předseda Senátu Přemysl Sobotka. ČTK o tom informovali mluvčí obou představitelů. Sobotka vyjádřil názor, že národní parlamenty by měly společně být jakýmsi kontrolním mechanismem vůči Bruselu, Radě EU a Evropskému parlamentu. "Národní parlamenty vnímám také jako určitého oponenta vůči evropské legislativě. Jsme nejblíže našim občanům a musíme je chránit před nadbytečnou byrokracií," podotkl. Vlček k otázce zapojení parlamentů do řešení krize prohlásil, že k nalezení cesty z ní není zapotřebí "ekonomů, kteří nebyli víc než ideology finančních center a advokáty jejich zisků". "Naslouchejme proto ekonomům, kteří hájí zájmy celé společnosti. Poslouchejme sociology, kteří analyzují společnost. Naše konkrétní opatření musejí být určena pro konkrétní lidi a nikoli pro abstraktní politické a hospodářské hodnoty," prohlásil Vlček. Setkání předsedů parlamentů členských zemí EU pokračuje v sobotu.

Mirek Topolánek: Žádná politická dohoda nenahradí tržní pravidla

Žádná politická dohoda nemůže nahradit fungující ekonomická a tržní pravidla. V britském listě Financial Times to napsal český premiér Mirek Topolánek dva dny před mimořádným summitem Evropské unie, který české předsednictví svolalo k hospodářské krizi. Vyslovil se také proti přehnaným podporám a "nelegitimním půjčkám". V prosinci schválený plán obnovy počítá s finanční injekcí asi 200 miliard eur. Podle Topolánka ale tento plán není žádným "zásahem shůry". Žádná politická dohoda nenahradí fungující ekonomická a tržní pravidla - naopak jejich ignorování může prý přinést víc škody než užitku. "Nemůžeme-li se tedy spolehnout na deus ex machina, členské státy by se měly za pomoci evropských institucí zaměřit na jedinou věc: přimět banky k tomu, aby se zbavily poškozených aktiv, která otravují vnitřní trh," napsal Mirek topolánek. Podle něj by členské státy měly "umožnit životaschopným společnostem investovat a vrátit evropskou ekonomiku na původní cestu k úliberalizaci a rostoucí konkurenceschopnosti".

Ministr Pospíšil: Ministři EU chtějí účinnější trestní řízení

Ministři spravedlnosti EU se v pátek v Bruselu dohodli na tom, že sedmadvacetičlenný blok potřebuje mechanismus, který by pomohl předcházet střetům soudních pravomocí různých států při trestních řízeních v zemích Evropské unie. Po jednání to řekl ministr Jiří Pospíšil, který schůzku vedl. Justiční otázky v EU komplikuje fakt, že může dojít k trestním řízením proti jednomu pachateli paralelně v několika členských státech. To však porušuje právní zásadu, která zakazuje nové stíhání obviněného pro týž skutek. Návrh na vytvoření mechanismu pro předcházení nežádoucích paralelních trestních řízení, založený na včasné výměně informací mezi členskými státy, letos navrhla Česká republika společně s Polskem a dalšími státy. České předsednictví EU by chtělo, aby tato iniciativa byla schválena do letošního června.

Eurokomisař Špidla: Češi budou asi moci volně pracovat v Belgii a Dánsku

Češi a občané dalších nových členských států, které rozšířily EU před pěti lety, asi budou moci volně pracovat v Dánsku a Belgii. Tyto země se chystají uvolnit svůj pracovní trh unijním nováčkům. Vyplývá to z vyjádření eurokomisaře pro zaměstnanost Vladimíra Špidly, který se v Praze zúčastnil konference českého předsednictví EU o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost sedmadvacítky. Bariéry na pracovním trhu tak zachovají nejspíš jen Německo a Rakousko. Přechodná období s ochranou pracovního trhu mohou ale trvat maximálně do konce dubna 2011. Rakouská vláda se už nechala slyšet, že do té doby občanům z nových zemí nedovolí volně se o místo ucházet. Podobná situace je v Německu.

Vladimír Špidla: Situaci kolem skláren mohou řešit i peníze z EU

Řešit situaci kolem krachující výroby skla a porcelánu z majetkově propojené skupiny výrobců Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus by mohly také peníze z Evropské unie. Po jednání se zástupci odborů a zaměstnavatelů to řekl eurokomisař Vladimír Špidla. Vše ale záleží na konkrétních projektech na národní úrovni. Peníze prý můžou plynout z evropského fondu pro zvládání dopadů globalizace nebo ze sociálního fondu. Špidla upozornil, že z nich ale nelze financovat například dávky v nezaměstnanosti. Je však možné je použít například na financování rekvalifikačních kurzů. Podle šéfa sklářských odborů Vladimíra Kubince vláda nemá absolutně zájem řešit problémy skláren a sklářů. Nikdo z ministrů se prý od září v žádné sklárně nebo porcelánce z BCT ani neobjevil. Zaměstnanci skláren budou v pondělí od 11:00 demonstrovat před úřadem vlády. Skláři se tam sjedou z celé republiky.

Českým bankám s výjimkou ČSOB i době krize rostly zisky

Většina předních bank v Česku v loňském roce globální finanční krize zlepšila výsledky hospodaření. Nejlépe si vedla Česká spořitelna, která meziročně zvýšila čistý zisk o 30 procent na rekordních 15,8 miliardy korun a objemem aktiv zaujala první místo na trhu. Výjimkou byla pouze ČSOB, které zisk propadl o 90 procent na 1,1 miliardy korun, vyplývá z výsledů bank. Kvůli ČSOB tak v součtu ziskovost bank meziročně klesla na loňských 31,5 miliardy korun z předloňských 34,3 miliardy korun. Z velkých bank, což jsou finanční ústavy s aktivy nad 150 miliard korun, nezveřejnila výsledky hospodaření jen UniCredit Bank. "Z prvního pohledu na hospodářské výsledky českých bank v loňském roce by se ani ve většině případů nedalo poznat, že svět včetně střední Evropy ovládá finanční a ekonomická krize," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. České banky mají na rozdíl od zahraničních malý objem toxických aktiv, při poskytování úvěrů se chovají konzervativně a jejich klientské vklady bezpečně převyšují objem úvěrů.

MF zrušilo zálohy na daně malým firmám a podnikatelům

Ministerstvo financí zrušilo pro letošní rok firmám a podnikatelům s maximálně pěti zaměstnanci povinnosti platit zálohy daně z příjmů fyzických a právnických osob. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Opatření je součástí Národního protikrizového plánu, který vláda schválila 16. února. Rozhodnutí se vztahuje pouze na fyzické osoby s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a právnické osoby, pokud k 1. prosinci 2008 neměly zaměstnance nebo zaměstnávaly nejvýše pět zaměstnanců. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se jedná o další opatřen, které má podpořit efektivnější nakládání s finančními prostředky v podnikatelském sektoru. Rozhodnutí nabude účinnosti dnem zveřejnění ve finančním zpravodaji, což by mělo být podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba počátkem příštího týdne. Již před týdnem vydalo ministerstvo daňové zprávě pokyn, aby začala s dřívějším vracením nadměrných odpočtů DPH, což je rovněž jeden z bodů Národního protikrizového plánu.

Ministr Bursík navrhuje dělit sazby za svoz odpadu podle jeho množství

Ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík chce rozdělit poplatky za svoz komunálního odpadu na paušál až do 250 korun a na částku vypočítávanou z jeho množství. Ta by mohla narůst až na 750 korun, celkově by tak domácnosti s největším množstvím nevytříděného odpadu mohly ročně za popelnici zaplatit až 1000 korun. To je dvojnásobek současného maxima. Bursík tím chce motivovat veřejnost k třídění odpadů. "Nemotivační paušál na hlavu využívá nyní 90 procent obcí," řekl k návrhu. Nová forma poplatku by měla být podle Bursíka spravedlivější k lidem, kteří třídí a neprodukují velké množství směsného odpadu. Nový odpadový zákon, který chce Bursík ve sněmovně předložit v květnu nebo červnu a o kterém chce jednat i s opoziční ČSSD, počítá také s postupným nárůstem poplatků za skládkování. Zákon by měl také zpřísnit pravidla pro skládkování komunálního i nebezpečného odpadu a zvýšit recyklaci. Ministr Martin Bursík chce také zakázat obchodům rozdávat igelitové tašky zdarma. Ročně jich podle něj dají zákazníkům až tři miliardy, což představuje 9000 tun plastů.

Zaměstnanců z ciziny v lednu o 12.000 ubylo, dosud počet rostl

Zahraničních zaměstnanců v Česku za první měsíc letošního roku ubylo, a to o zhruba 12.200. Na konci ledna mělo v ČR legální zaměstnání 272.355 cizinců, o měsíc dříve jich bylo 284.551. Dosud se přitom v posledních letech počet pracovníků z ciziny každý měsíc zvyšoval. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo práce. Na zaměstnanosti cizinců se tak zřejmě projevila hospodářská krize. Za první letošní měsíc ubylo téměř 6000 pracovníků ze Slovenska. Na konci ledna jich mělo v ČR zaměstnání ani ne 90.900. Slováci o místo v Česku ztráceli postupně zájem ale už dřív. V lednu mělo zaměstnání také o zhruba 1300 Ukrajinců méně než v prosinci. Úřady evidovaly 79.751 ukrajinských pracovníků s povolením. Podle lednových statistik se v ČR snížil o 1200 počet pracovníků z Polska, o více než 2000 z Vietnamu a o 1100 z Mongolska. Přitom právě lidé z Vietnamu představovali skupinu, která se výrazně rozrůstala.

ČSÚ: Zemědělci loni vydělali o téměř třetinu méně

Čeští zemědělci loni vydělali 9,7 miliardy Kč, což je přibližně o 30 procent méně než v rekordním roce 2007. Tehdy rolníci zaznamenali zisk 13,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu o zemědělském účtu. Produkce zemědělského odvětví loni podle předběžných výsledků činila 117,1 miliardy Kč, z toho rostlinná výroba představovala 61,1 miliardy Kč a živočišná 51,2 miliardy Kč. I přes vyšší sklizeň obilovin nastal u rostlinné produkce pokles tržeb proti roku 2007. Hlavním důvodem bylo prudké snížení cen obilovin, především pšenice a kukuřice na zrno, a brambor. České zemědělství vykazuje od vstupu do EU zisk, zatímco dříve bylo převážně ztrátové. Na hrubém domácím produktu se v loňském roce zemědělství podílelo 1,89 procenta, na celkovém zaměstnanosti zhruba 2,9 procenta.

ČNB: Dluhy domácností rostou pomaleji

Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí se během ledna zvýšilo o přibližně čtyři miliardy korun na 884,4 miliardy Kč. Dluhy domácností tak sice stále rostou, ale pomaleji než v předchozích měsících. Za posledních 12 měsíců domácnosti zvýšily své zadlužení o více než 149 miliard Kč. Vyplývá to z údajů České národní banky.

E.ON zlevní domácnostem plyn o dvě procenta

Společnost E.ON sníží od dubna celkovou cenu plynu pro domácnosti zhruba o dvě procenta. Uvedl to mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Cena zemního plynu tak podle něj reaguje na pokles cen ropných derivátů na světových trzích. "Výraznějšímu zlevnění však brání slábnoucí koruna, která nákup plynu prodražuje," upozornil Vácha. Firma E.ON má přibližně 110.000 zákazníků především na jihu Čech. Patří jí bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem.

Ceny plynu snižují i RWE a Pražská plynárenská

Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od dubna v průměru o tři procenta méně. Zákazníci z řad domácností, kteří zemní plyn využívají k ohřevu vody, vaření a topení, tak měsíčně ušetří v průměru stokorunu. Uvedl to mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Společnost Pražská plynárenská sníží od dubna ceny plynu pro domácnosti v průměru o 3,5 procenta. Informovala o tom mluvčí Pražské plynárenské Lenka Hauptmanová. Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem přibližně 440.000 odběratelů v Praze a příměstských částech okresů Praha-východ a Praha-západ a Kladno.

Škodě se zvedá odbyt, začne vyrábět i v pátek

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začne od března většinu svých modelů vyrábět i v pátek. Může za to zvýšení objednávek, které vedení firmy připisuje zavedení tzv. šrotovného v některých zemích EU. Stávající čtyřdenní pracovní týden zůstává ve vrchlabské továrně, kde se vyrábí model Octavia Tour. Zájem o auta největší české automobilky se prý zvedl především v Německu, Rakousku nebo Francii. Firma proto předpokládá, že návrat k pětidenní výrobě je již trvalý. Takzvané šrotovné pomáhá i nošovické automobilce Hyundai. Její vedení zaznamenalo výrazný nárůst zakázek a dokonce uvažuje o prodloužení pracovní doby či zavedení pracovních sobot. "Například z Německa, které je naším největším odběratelem a kde je šrotovné zároveň nejvyšší, máme na březen objednávky na 2000 automobilů," vysvětlil mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Vojenské Pandury by novojičínské firmě měly přinést 2,1 miliard

Výroba a vývoj obrněného transportéru Pandur II pro českou armádu bude pro novojičínský Vojenský opravárenský podnik 025 (VOP 025) znamenat zakázku za zhruba 2,1 miliardy korun. Firmě navíc umožní dále zaměstnat přibližně 120 specialistů z oblasti vojenské techniky, které by jinak zřejmě musela propustit. Novinářům to řekl výrobě-technický ředitel VOP 025 Adolf Veřmiřovský. O konečném schválení smlouvy na dodávku obrněných transportérů od rakouské firmy Steyer by v nejbližší době měla rozhodnout vláda. Kolegium ministryně obrany Vlasty Parkanové však ve čtvrtek rozhodlo, že do materiálu musí být ještě zapracovány určité připomínky. Ministerstvo původně chtělo získat 199 transportérů. Smlouvu za více než 20 miliard ale česká vláda na konci roku 2007 vypověděla, poté co nedostala včas první objednané kusy. V lednu Steyer, který je součástí americké skupiny Dynamics, dostal další šanci. Ministerstvo obrany se však rozhodlo počet transportérů snížit na 107 kusů. Zakázka má podle médií hodnotu necelých 12 miliard korun bez DPH.

Z korupce na ministerstvu obrany už policie obvinila 51 lidí

V případu korupce na ministerstvu obrany už policisté stíhají 51 lidí, kteří údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení na veřejné zakázky za 300 milionů korun. ČTK o tom informoval mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Mluvčí resortu obrany Andrej Čírtek upřesnil, že třetina z těchto obviněných je bývalými úředníky ministerstva, zbytek jsou lidé ze soukromého sektoru. Zakázky se většinou týkaly drobných stavebních prací, rekonstrukcí objektů, údržby nemovitostí, tepelného hospodářství a úklidových prací. Z celkového počtu 51 obviněných je 18 stíháno i za zločinné spolčení, policie je totiž podle Skřepka přesvědčena, že jim prokáže vzájemné vazby. Obviněným hrozí až deset let vězení nebo propadnutí majetku.

Plzeň přispěje na pomník československým vojákům ve Skotsku

Město Plzeň finančně přispěje na postavení pomníku ve Skotsku, který bude věnován československým vojákům, kteří za druhé světové války absolvovali speciální výcvik poblíž městečka Arisaig na severozápadním pobřeží Skotska. Výcvikem zde prošli například vojáci, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Cvičilo se zde také kolem dvou desítek lidí přímo z Plzně nebo blízkého okolí. Společný mezinárodní projekt počítá se shromážděním 2,5 milionu korun. Plzeňští zastupitelé do sbírky přispěli částkou 100.000 korun. Pomník chce postavit česko-skotské uskupení Czech Memorial. Podle organizátorů by měl mít zřejmě formu padáku. Ke konci loňského roku bylo vybráno zatím jen kolem pěti procent potřebné částky. Záštitu nad výstavbou pomníku převzal mimo jiné prezident Václav Klaus.

Sto a víceletých bude v březnu v republice 739 lidí

Letos v březnu bude v České republice 739 sto a víceletých občanů. Sté narozeniny oslaví podle březnové evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 345 lidí. Mezi dlouhověkými převažují ženy, kterých je 605. K úplně nejstarším pak patří muž z Olomouckého kraje a žena z Jihočeského kraje, kteří mají v rodném listě uveden rok narození 1902. O rok později se narodilo osm dosud žijících žen. Jana Buraňová z ČSSZ ČTK sdělila, že nejvíce dlouhověkých lidí žije v Praze, v Jihomoravském kraji a Středočeském kraji. Naopak nejméně jich je v Karlovarském kraji. Na konci loňského října žilo v Česku 467 stoletých a starších obyvatel. Stoletých a starších Čechů bylo tehdy 81 a žen bylo 386. U příležitosti stých narozenin lidé podle Buraňové dostávají rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2000 korun a osobní dopis ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Ve Státní opeře zazněla Brittenova opera Smrt v Benátkách

V české premiéře zazněla ve čtvrtek na scéně Státní opery Praha Smrt v Benátkách od Benjamina Brittena. Operní představení vzniklo v koprodukci s festivalem v Aldeburghu, v Bregenzu a Lyonskou operou. Režíroval je slavný japonský režisér a spisovatel žijící v Paříži Joši Oida. Hudbu nastudoval britský dirigent působící v Německu Hilary Griffiths, jehož je to devátá spolupráce s pražským operním domem. V hlavních rolích se představili mezinárodně uznávaní britští pěvci. Gustava von Aschenbacha ztvárnil tenorista Alan Oke, cestujícího a dalších šest rolí barytonista Peter Savidge a hlas Apollóna kontratenorista William Towers. Dílo, které se inspiruje slavnou novelou Thomase Manna, je považováno za vrchol Brittenovy tvorby. Titul bude mít pouze čtyři březnové reprízy, poté poputuje do Lyonu a Toronta.

Do Ostravy se vrátily dva obrazy ze sbírky Oskara Federera

Do Ostravy se vrátily dva obrazy ze sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Začátkem února je v londýnské aukční síni Sotheby's koupila strojírenská společnost Vítkovice Holding. Za plátna zaplatila více než 81.000 liber (2,6 milionu korun). Ze čtyř dražených obrazů z Federerovy sbírky Vítkovice koupily akvarel Hermanna Maxe Pechsteina Rote Häuser (Červené domy) a drobný olej malíře Lessera Uryho. Obrazy v r. 2007 po šesti letech jednání u českých soudů získali Federerovi dědicové v Kanadě - jeho vnuk Andrew Federer se sourozenci a poté je nabídli do aukce.

Karlštejn se v sobotu opět otevírá veřejnosti

Hrad Karlštejn se v sobotu opět otevírá veřejnosti. Návštěvníci do něj budou moci zavítat každý den s výjimkou pondělí až do 15. listopadu, kdy se jeho brány opět zavřou. ČTK to sdělil kastelán Jaromír Kubů. Od soboty bude zpřístupněn první návštěvní okruh s historickými interiéry Císařského paláce a Mariánské věže. Druhá prohlídková trasa s nejcennějšími interiéry včetně kaple svatého Kříže bude otevřena od 1. června do 1. listopadu. Již tuto sobotu si lidé budou moci prohlédnout například audienční síň s trůnním křeslem nebo kopii svatováclavské koruny v pokladnici. Více informací se zájemci dozvědí na internetových stránkách hradu na adrese www.hradkarlstejn.cz.

Muzeum Gottland v Jevanech ukončilo činnost

Muzeum Gottland v Jevanech, které přibližovalo návštěvníkům a fanouškům soukromí i kariéru zpěváka Karla Gotta, skončilo. Stejnojmenná společnost, která ho provozovala, expozici v těchto dnech zavřela. Společnost Gottland patřila podnikateli Janu Moťovskému, který je od loňského srpna pohřešován. Její nynější majitelka, Moťovského manželka Kateřina se rozhodla muzeum uzavřít kvůli finanční ztrátě, kterou její firma vykázala po investicích do muzea a dalších svých aktivit. Dalším důvodem uzavření muzea je i samotná absence duchovního otce muzea Jana Moťovského, který expozici otevřel 30. června 2006. Uzavření muzea Moťovská projednala i s Gottem. Expozici si za necelé tři roky prohlédlo přes 30.000 návštěvníků z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Belgie, Ruska, Ukrajiny i USA.

Ze sportu:

Švýcarský skokan Andreas Küttel zvítězil na velkém můstku na mistrovství světa v Liberci. Druhý byl Martin Schmitt z Německa, třetí Nor Anders Jacobsen. Nejlepší z českých závodníků Roman Koudelka skončil na deváté pozici, Jakub Janda byl devatenáctý, Lukáš Hlava sedmadvacátý. O vítězi rozhodlo jen první kolo, druhé bylo zrušeno pro nepřízeň počasí.

Čeští běžci na lyžích nepotvrdili ve štafetě na 4x10 kilometrů na mistrovství světa v Liberci medailové ambice a skončili hluboko v poli poražených na dvanáctém místě. Kvarteto Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal porazilo jen Američany, tým Austrálie a Británie závod nedokončily. Titul obhájili Norové poté, co vyhlášený finišman Petter Northug v závěru přespurtoval Němce Axela Teichmanna. Bronz získali Finové.

Osmnáctiletý krasobruslař Michal Březina získal na juniorském mistrovství světa stříbrnou medaili a stal se prvním českým medailistou v historii šampionátu. Zlato v Sofii obhájil Američan Adam Rippon.

Běžec na lyžích Petr Novák získal na Světové zimní univerziádě v čínském Charpinu osmou medaili pro českou výpravu. Člen bronzové štafety vybojoval druhé místo v závodu s hromadným startem na 30 kilometrů klasickou technikou. Devátý doběhl Jan Rykr.

Lyžařka Lucie Hrstková získala na Světové zimní univerziádě stříbro v kombinaci. V čínském Charpinu tak vybojovala po třetím místě v superobřím slalom druhý cenný kov a stala se nejúspěšnější členkou české výpravy.

Etiopská běžkyně Meseret Defarová vytvořila na halovém atletickém mítinku v Praze nový světový rekord v běhu na dvě míle. Netradiční trať proběhla za 9:06,26 minuty a vylepšila vlastní rok staré maximum o více než čtyři sekundy.

Český motocyklista Jakub Smrž na mistrovství světa superbiků vyhrál na okruhu Phillip Islandu úvodní část kvalifikace na první závod seriálu v Austrálii. Závodník na ducati zajel na 4,445 km dlouhém okruhu čas 1:32,312 minuty. O dvě desetiny pomalejší byl Japonec Norijaki Haga na druhém místě, třetí skončil Brit Leon Haslam.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo, občas déšť nebo mrholení. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.