Zprávy

Sněmovna začala projednávat zrušení či omezení poplatků ve zdravotnictví

Sněmovna projednává novelu o zdravotnických poplatcích, kterou jí se změnami vrátil Senát. Poslanci by měli rozhodnout o tom, zda se placení ve zdravotnictví buď úplně zruší, či zda se omezí. Senátní verze počítá s určitým omezením poplatků ve zdravotnictví, původní sněmovní návrh naopak poplatky zcela ruší. Úspěch senátního kompromisního návrhu není jistý. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS), která v něj původně věřila, po prvních hodinách úterní schůze změnila názor. "Hejtmani tady to jednání hrotí naprosto, jde jim o apriorní jednání, nejde jim absolutně o žádný kompromis," řekla Filipiová. Výsledek hlasování bude podle ní záležet na náhodě, kdo se dostaví a kdo nikoliv. Poslanec ODS Boris Šťastný opakovaně obvinil opoziční ČSSD z obstrukce. "Sociální demokraté dělají všechno pro to, aby v oblastí regulačních poplatků udělali v České republice absolutní chaos," prohlásil před novináři. Věří ale, že poslanci senátní kompromis schválí. "My máme pro senátní návrh dostatek hlasů tak, abychom mohli skutečně oznámit veřejnosti změnu v oblasti regulačních poplatků," dodal. Šéf sociálně demokratického poslanecké klubu Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že hlasování o poplatcích nemá cenu urychlovat.

Úplné zrušení poplatků před Vánocemi prosadila ve sněmovně levice. Senát s tím nesouhlasil a navrhl změny. ČSSD na úplném zrušení placení trvá. K přehlasování senátorů potřebuje ale nejméně 101 hlas. O poplatcích proto chtěla jednat až 18. února. Koalice naopak podporuje senátní verzi, podle níž by měly přestat u lékaře platit děti do 18 let. Jim a důchodcům nad 65 let by se měl snížit ochranný limit na výdaje z 5000 na 2500 korun. Od placení by měli být osvobozeni obyvatelé domovů pro seniory a ústavů, jimž po uhrazení pobytu a stravy nezbývá měsíčně ani 800 korun.

Martínek mírní své vyjádření, aby poplatky platili jen někteří

Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD) mírní své pondělní vyjádření ohledně placení poplatků v krajských nemocnicích. Ve svém prohlášení požádal občany, aby si nechávali proplácet poplatky krajem "pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje". Tvrdí, že chtěl pouze lidem vysvětlit sociální rozměr proplácení poplatků. ODS jej však kritizovala za "sociální inženýrství". Martínek odmítá, že by vyzýval, aby poplatky platili pouze majetní lidé. "Nikomu nic nedoporučuji, je to na svobodném rozhodnutí občanů, na svobodném rozhodnutí zastupitelstva Pardubického kraje. V rámci jeho pravomoci bylo, aby vytvořil takové podmínky, aby ti, které poplatky postihují nejvíce, měli řešení umožňující jim normálně existovat," uvedl.

Kalousek: Summit musí říct jasné ne protekcionismu

České předsednictví by chtělo, aby šéfové států a vlád zemí Evropské unie na mimořádném summitu k současné finanční krizi řekli jasné ne protekcionismu. V Bruselu to řekl český ministr financí Miroslav Kalousek při příjezdu na jednání s resortními kolegy z dalších zemí EU. "České předsednictví má za to, že největším rizikem v současné době je riziko protekcionismu," řekl v reakci na dotaz, co očekává od mimořádného summitu. O svolání summitu do Bruselu v pondělí informoval premiér Mirek Topolánek. Hovoří se o termínu do konce února; datum bude upřesněno během středeční návštěvy Topolánka v belgické metropoli. Jednání bude věnováno zejména plánům na obnovu krizí postižené evropské ekonomiky. Před protekcionismem při setkání s novináři varoval i Kalouskův britský protějškem Alistair Darling. "Lidé mají pravdu, že se obávají jakékoli formy protekcionismu, ať už je chtěný či nechtěný," řekl. Připomněl, že ve 30. letech protekcionistická opatření bránila obnově hospodářství po řadu let. "Chceme zajistit, že bude volný pohyb zboží," zdůraznil Darling. Je ale podle něj na členských zemích, aby si samy rozhodly o konkrétních opatřeních, k nimž například na pomoc bankám či automobilkám přistoupí.

Topolánek: Mediální přestřelku jsme si se Sarkozym mohli odpustit

Výrok francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o výrobě francouzských aut v Česku a svou vlastní reakci na tato slova označil český premiér Mirek Topolánek za "mediální přestřelku, kterou si oba mohli odpustit". Přestřelka ale podle něj splní účel, pokud na neformálním summitu EU vyústí v dohodu o zamezení protekcionismu i o tom, že "se nebude používat tento způsob mediální soutěže". Topolánek to uvedl v online rozhovoru na webu českého předsednictví. Sarkozy ve čtvrtek kritizoval fakt, že francouzský podnik přesunul výrobu aut do Česka. Pro záchranu pracovních míst ve Francii je podle něho nezbytné, aby se zabránilo stěhování továren do zahraničí a aby se pokud možno přestěhovaly závody již v cizině umístěné zpátky do Francie. Topolánek poté Sarkozyho výrok označil za neuvěřitelný a dodal, že jím prezident ohrozil ratifikaci lisabonské smlouvy. Topolánek v úterý vyznění přestřelky mírnil s tím, že Sarkozy své proklamace směřuje spíše francouzskému publiku než zbytku EU. "To, že se francouzská média předhánějí v multiplikaci jeho výroků, svědčí spíše o mediální, případně politické kultuře ve Francii, nikoliv o skutečném stavu," napsal.

Lidovci nesouhlasí s volebním systémem, který podpořila vláda

Lidovečtí poslanci nepodporují takzvanou řeckou variantu volebního systému, ke které se v pondělí přiklonila vláda. Nesouhlasí s tím, aby se mandáty víc přerozdělovaly. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl jeho předseda Pavel Severa. Řecký systém v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. "Klub se jednotně shodl na tom, že variantu, která prošla vládou, nepovažuje za koaliční a nepodporuje ji. Je to varianta, s kterou nesouhlasíme. Je nespravedlivá. Myslíme si, že by nepřinesla žádné lepší změny z hlediska spravedlivého rozložení sil," uvedl Severa. Dodal, že lidovečtí ministři při jednání kabinetu řecký systém nepodpořili. Vládní návrh by sněmovna mohla projednávat na své březnové schůzi. Poslanci KDU-ČSL se kloní k tomu, aby se mandáty nepřepočítávaly. Když by se přerozdělovaly, tak prý jen "v jednotkách, nikoli v desítkách", řekl Severa. Za kompromis by klub považoval podle něj to, že by bonus pro vítěze voleb představoval jeden, dva či maximálně tři mandáty. "Zcela určitě nepodpoříme variantu, která by hovořila o osmi deseti mandátech," dodal předseda lidoveckých poslanců. Podle premiéra Mirka Topolánka navržená varianta dává větší šanci i menším stranám. Vítězi pak prý umožňuje sestavit pomocí hlasů z druhého skrutinia koalici, která může vládnout a prosazovat své záměry.

Vesecká se stala předsedkyní nejvyšších žalobců členských zemí EU

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se stala předsedkyní generálních prokurátorů a nejvyšších žalobců členských zemí EU. Zástupci prokuratur a státních zastupitelství ji jednomyslně zvolili do svého čela minulý pátek v Paříži. ČTK o tom informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Renata Malinová. Generální prokurátoři se chtějí vyjadřovat k vývoji evropského práva a judikatuře evropských soudů, uvedla mluvčí. V květnu se prý chtějí setkat v Česku. Vesecká byla pověřena vedením NSZ v září 2005. Dosud největší pozornost podle všeho vzbudila svým rozhodnutím v údajné korupční kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka, kterým odebrala dohled nad vyšetřováním případu přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy. Salichov poté Čunkovo trestní stíhání zastavil. S tím souvisí i spor vysokých představitelů justice v čele s Veseckou s nynější stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD Marií Benešovou. Představitelé justice Benešovou zažalovali kvůli jejím výrokům o "zákulisní justiční mafii", jež pronesla v souvislosti s Čunkovým případem. Prvoinstanční soud ale rozhodl, že se Benešová Vesecké omlouvat nemusí.

Středočeští starostové tvrdí, že kraj špatně rozděluje peníze EU

Řada středočeských starostů kritizuje způsob, jakým chce nové vedení regionální rady rozdělovat peníze z Evropské unie. Do letošních jarních výzev například vůbec nezařadilo program týkající se rozvoje měst a obcí, naopak pro krajské zdravotnictví je tam počítáno s 660 miliony korun. Obce přitom do přípravy projektů investovaly miliony korun a nyní je nemohou v plánovaném čase uskutečnit. Hejtman David Rath (ČSSD) tvrdí, že pouze dohání to, co předchozí vedení kraje zanedbávalo. "V každé výzvě se nevypisují všechny programy. My jsme se teď soustředili na programy, které naši předchůdci prakticky nevypsali nebo z nich čerpali strašně málo," namítl hejtman. O peníze například na revitalizaci návsí tak obce budou moci žádat nejspíš až na podzim. Starostům se také nelíbí, kolik peněz má jít do krajského zdravotnictví. Obávají se, že budou chybět jinde. Podle Ratha je ale čerpání peněz na tyto účely nevyhnutelné. "To se rozdělí především na stavební investice, protože ty nemocnice jsou v zoufalém stavu. Obce ale podle Ratha nemají důvod k obavám. "O peníze nemohou přijít, mezi programy nelze převádět. Nelze bez souhlasu Bruselu převádět peníze například z měst do zdravotnictví a naopak," poznamenal. Regionální rada podle něj nicméně sama rozhoduje, které výzvy si vypíše a kdy.

ČR dle Schwarzenberga pochopí případné zdržení výstavby radaru

Česká republika pochopí, pokud by Spojené státy vybudování svého protiraketového radaru v Brdech o tři roky posunuly. Při jednání s americkými senátory to v pondělí podle svého vyjádření před tiskem řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Českým novinářům také řekl, že považuje za velmi málo pravděpodobné, že by Američané od tohoto projektu ustoupili. "Žádné pevné termíny jsme nezmiňovali," uvedl ministr. Američtí partneři uvedli, že je také "trochu možno hráti s časem..., protože až bude to nebezpečí (z Íránu) aktuální, tak to ještě potrvá několik let," poznamenal Schwarzenberg. Vybudování protiraketového radaru v České republice a základny s deseti protiraketovými střelami v Polsku zdůvodňovala předcházející americká administrativa potřebou obrany před potenciální jadernou hrozbou z Íránu. Nová vláda prezidenta Baracka Obamy zatím pokračování projektu podmiňuje technologickou účinností a přiměřeností nákladů.

Kocáb chce problémy soužití řešit u kulatého stolu

Ne na ulici, ale u kulatého stolu by se podle ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába (za SZ) měly řešit problémy soužití majoritní a minoritní společnosti. Kocáb to řekl novinářům po jednání, které bylo reakcí na plánovanou protiromskou demonstraci v Kolíně. Její organizátoři protest nakonec odvolali. Ministrovi předali výzvu, v níž shrnuli své požadavky na to, jak by se měla efektivněji řešit problematika soužití s takzvanými nepřizpůsobivými občany. Vyzvali vládu, aby změnila sociální systém tak, aby se každému vyplatilo pracovat i na hůře placených pozicích, aby upravila sociální dávky tak, aby se vyplatilo mít maximálně čtyři děti. Požadují také posílení pravomocí policie a to, aby rasismus nebyl posuzován jen jako jev majorit vůči menšinám.

Popudem k demonstraci se stal incident, při němž skupina Romů v Kolíně napadla a zbila sedmnáctiletého studenta. Mladík skončil v nemocnici s poraněnou hlavou a žebry. Policie násilníky dopadla. Protest svolali kamarádi zbitého chlapce pod heslem "Stop černýmu rasismu a pozitivní diskriminaci Romů". Kolínští radní i policisté se obávali toho, že by shromáždění mohlo přerůst v násilí.

Kardinál Vlk podá na jaře rezignaci, spekuluje se o jeho nástupci

Kardinálu a pražskému arcibiskupovi Miloslavu Vlkovi vyprší v květnu funkční období a hodlá v té době podat demisi na svůj úřad. Před dvěma lety, kdy mu bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tom věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji ale tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky. "Bude mojí povinností opět tuto demisi podat a dát svůj úřad k dispozici.“

Vlkovy osobní vztahy s papežem, který dříve jako Joseph Ratzinger stál v čele vatikánské Kongregace pro nauku víry a jehož pohled na řadu věcí byl strnulejší než Vlkův, jsou údajně napjaté. Vlk a Ratzinger se jako soupeři "utkali" už v 90. letech, kdy se arcibiskup pokusil integrovat do duchovní služby kněze, kteří za předchozího režimu pracovali v takzvaných podzemních strukturách. Naposledy jej Vlk kritizoval za to, že zrušil exkomunikaci britského biskupa Richarda Williamsona, který popíral holocaust. Jak uvedl deník Právo, čeští a moravští biskupové již vytipovali tři možné kandidáty, které sdělili papežskému nunciovi v Praze. Podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory ale není v současnosti vzhledem k okolnostem papežovy návštěvy volba nástupců aktuální. Nedomnívá se prý také, že by seznam již existoval. "Tento seznam vytvořený biskupy po společné poradě je uchováván v tajnosti, aby nebyli nijak dotčeni kandidáti, kteří nebyli vybráni," dodal. O možném Vlkově nástupci se tedy zatím spekuluje. Podle informací Práva je jedním z kandidátů strahovský opat Michael Pojezdný. Dlouhodobě je však za nejvážnějšího kandidáta na post nejvyššího představitele českých katolíků označován olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který je názorově blízký papeži Benediktu XVI.

AKAT: Z fondů v Česku loni odteklo 71 miliard korun

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v roce 2008 o 71 miliard Kč na 244 miliard Kč. Výsledky v úterý zveřejnila Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Důvodem poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů. Na celkovém úbytku se podílel asi 45 až 50 miliardami Kč výběr peněz investorů z fondů, z 20 až 25 miliard korun pak pokles tržní hodnoty majetku ve fondech. Podílníci vybírali peníze nejvíce z peněžních a dluhopisových fondů, naopak propad hodnoty majetku byl nejvíce patrný u fondů akciových, smíšených a fondů fondů. Nejvíce peněz mají Češi stále uloženo ve fondech peněžního trhu, kde bylo koncem roku 88,1 miliardy korun, a v zajištěných fondech s majetkem 65,1 miliardy korun. Mezi pětici největších zprostředkovatelů fondů v Česku patří skupina ČSOB s 82,7 miliardy Kč, skupina České spořitelny s 68,4 miliardy Kč, skupina Komerční banky se 40 miliardami Kč, ING Group se 12,9 miliardy Kč a UnicreditGroup s 11,1 miliardy korun.

Na pražském nábřeží Edvarda Beneše vyrostlo nové kotviště lodí

Pražské nábřeží Edvarda Beneše má nové kotviště pro lodě. Je dlouhé 480 metrů, stát zde může až 15 lodí. Místo nabídne i nouzové zakotvení čtyř lodí při povodních. Stavbu za 65 milionů korun zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury. Na levém břehu Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem tak vzniklo bezbariérové molo. "Protilehlé nábřeží Na Františku je z hlediska osobní vodní dopravy dlouhodobě přetížené. Jde o nejfrekventovanější úsek vltavské vodní cesty v oblasti Prahy. Výstavbou nového kotevního stání jsme tento problém vyřešili," uvedl ředitel Ředitelství vodních cest České republiky Miroslav Šefara. Molo bude sloužit pro zásobování, servisní služby nebo čekání výletních lodí. Je uzpůsobeno pro stání až 15 lodí o délce přibližně 35 metrů. Kotvit zde mohou i kabinové lodě, které do Prahy připlouvají z celé Evropy a v současné době nemají kde přistát.

Benešovský soud zamítl dědické nároky na inventář Konopiště

Okresní soud v Benešově v úterý zamítl žalobu pravnučky majitele konopišťského panství Františka Ferdinanda d'Este Sofie Hohenbergové, jíž se snažila dokázat, že majitelem movitých věcí zámku Konopiště byl její dědeček a Ferdinandův syn Maxmilián. Hohenbergová je Maxmiliánovou dědičkou. Soudkyně Petra Šturcová ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné uvedla, že Maxmilián ke dni své smrti nebyl majitelem zmíněných věcí. "Bylo nepochybně prokázáno, že žalobkyně a její právní předchůdce Maxmilián Hohenberg jsou nebo byli přímými potomky Františka Ferdinanda," uvedla s tím, že podle konfiskačního zákona z roku 1921 byl ale jejich majetek vyvlastněn. "Není to nic překvapujícího," komentoval výrok soudu obhájce Hohenbergové Jaroslav Brož. Proti rozsudku se proto odvolá. V případě neúspěchu se chce obrátit i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Majetek Hohenbergů byl zestátněn již na počátku 20. let minulého století zároveň s veškerým majetkem rakouského panovnického domu Habsburků v českých zemích. Podle Hohenbergové ale její předkové k panovnickému rodu nepatřili. Její pradědeček, následník trůnu František Ferdinand d'Este, se totiž po takzvaně nerovném sňatku s českou hraběnkou Žofií Chotkovou musel dopředu zříci nástupnických práv pro své děti Ernsta, Maxmiliána a Žofii.

Soud dal slánské matrikářce za legalizaci sňatků cizinců podmínku

Okresní soud v Kladně uložil tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky bývalé matrikářce slánské radnice, která podle obžaloby umožňovala spekulativní a nezákonné sňatky cizinců. Žena podle soudu od května 2004 do března 2005 pomáhala svatbami legalizovat pobyt v Česku více než 50 lidem, zejména Vietnamcům. Mnozí přitom měli neplatné doklady nebo je neměli vůbec. Podle Poštolky se ale neprokázalo, že za to od nich brala peníze. Státní zástupkyně Nina Brozová novinářům řekla, že se vyšetřovatelé samozřejmě pokoušeli zjistit, zda matrikářka ze sňatků měla nějaký prospěch. Jejich snaha ale byla neúspěšná. "Osoby, které sjednávaly uzavírání sňatků, s ní vždycky jednaly samy v zavřené kanceláři," podotkla žalobkyně. Nikdo z těchto lidí se podle ní navíc nemá zájem přiznat, protože by mohl být stíhán.

Fotbalisty čeká generálka v Africe

Těžká generálka na kvalifikační boje čeká ve středu večer na české fotbalisty v Maroku. Reprezentace stojí před rozhodujícími zápasy o účast na světovém šampionátu, který se bude hrát za rok právě na africkém kontinentu, a tak poslední test může být současně zkouškou na náročný turnaj v nezvyklém prostředí. Národní tým po dlouhém čase využil k únorové přípravě souboj na hřišti vzdálenějšího soupeře. Loni sice ještě za vlády trenéra Karla Brücknera bylo mužstvo na Kypru, ale přece jen až nynější africké počasí s dvacetistupňovými teplotami je skutečnou cestu za fotbalovým teplem, jak si ji vždy přejí trenéři při svém plánování. Trenér Petr Rada navíc zvolil soupeře, který občas dokáže dělat velké starosti i papírově silnějším soupeřům. "Zvlášť doma dokáže Maroko dělat výborné výsledky a jeho kombinační hra, která je díky přítomnosti hráčů v evropských klubech takticky vyvážená, bude důležitou zkouškou pro naše další utkání," tvrdí kouč, který soupeře viděl na řadě videozáznamů. Do Maroka chtěl vzít to nejsilnější, co český fotbal v současnosti má, ale ne na všech postech se toho mohl držet. Již přes rok chybí obvyklý kapitán Tomáš Rosický, zranění vyřadila gólmany Petra Čecha s Danielem Zítkou a záložníka Radka Šírla, volno dostal Marek Jankulovski. Na poslední chvíli navíc vypadl ze sestavy také nemocný útočník Martin Fenin, jehož nahradí Roman Bednář. Kanonýr West Bromwiche zamířil do Maroka po vlastní ose z Londýna. I tak měl trenér radost, neboť může poprvé za svého působení na postu hlavního kouče povolat Marka Matějovského, o kterém už loni mluvil jako o možné částečné náhradě za Rosického. "Po delším čase budeme mít k dispozici typického tvořivého záložníka," liboval si Rada. Slíbil také, že dá poprvé šanci Luboši Huškovi i Tomáši Markovi, premiéry se dočká také brankář Jaroslav Drobný; v jeho případě ale nejde o úplného nováčka, ve výběru už je od podzimu, jen ještě nedostal ve společnosti svých kolegů šanci.

Do Prahy má brzy zavítat šéf světového fotbalu Blatter

První muž světového fotbalu Sepp Blatter má namířeno do Prahy. Prezident FIFA prostřednictvím vlastního sekretariátu požádal domácí svaz o návštěvu české metropole, v níž by se měl sejít s prezidentem Václavem Klausem, představiteli vlády a také fotbalového svazu. Hlavní město České republiky je v posledních měsících častým místem návštěv pro vrcholné fotbalové funkcionáře. V listopadu sem zavítal předseda UEFA Michel Platini. Nyní jej má následovat i šéf světové federace. Důvod, proč do Prahy v poslední době míří významné postavy fotbalové diplomacie, je zřejmý. Česká republika od začátku roku plní funkci předsednické země v Evropské unii a Platini s Blatterem v Praze mohou lobbovat za své zájmy. Platini třeba při svém pražském pobytu debatoval s vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou o pravidlu 6+5, podle kterého by v klubech mohlo nastupovat pouze šest "domácích" hráčů a pět cizinců. Takový nápad se zamlouvá právě také Blatterovi, který by v Praze znovu mohl otázku 6+5 otevřít. Pravidlo omezující počet cizinců se ale nelíbí velkoklubům, sázejícím na mnoho zahraničních akvizic, a také Evropská komise označila plán 6+5 za diskriminační. "Ale za co bude pan Blatter v Praze lobbovat, jde zcela mimo nás," upozornil generální sekretář svazu Rudolf Řepka.

Japonec Elsamni podepsal v Teplicích smlouvu na dva a půl roku

Japonský fotbalový útočník Osama Elsamni se v pondělí stal definitivně hráčem Teplic. Dvacetiletému hráči přišla z Tokia transferkarta, která mu umožnila vzápětí podepsat smlouvu na dva a půl roku. Teplice by podle informací ČTK měly jeho dosavadnímu klubu Tokio Verdy zaplatit odstupné do jednoho milionu korun. I když byl přestup domluvený už od minulého týdne, nechybělo mnoho a česká liga se prvního Japonce v soutěži vůbec nedočkala. Zájem o Elsamniho totiž měl i osmý celek portugalské ligy Belenenses. "Nechci říkat, že to byl boj, ale měli o něj vážně velký zájem. Dokonce tam byl na testech ještě před námi. Rozhodl se pro nás, i když to pro něj ekonomicky výhodnější rozhodně není. Tady ho ale vzala kabina mnohem lépe, rozhodla i sportovní perspektiva," dodal Hrdlička. Syn japonské matky a bývalého egyptského reprezentanta se může pochlubit úctyhodnou rychlostí, 100 metrů údajně zaběhne pod 11 sekund.

Bauer už trénuje bez omezení, ale dává si na průdušky pozor

Lukáš Bauer má za sebou pět dnů tréninku bez omezení, jeho pocity z lyžování se zlepšují, přesto ale na své podlomené zdraví dává velký pozor. Běžec na lyžích a největší česká naděje pro blížící se liberecké mistrovství světa se připravuje s dalšími rekonvalescenty Martinem Jakšem a Milanem Šperlem v Harrachově a vynechá víkendový závod Světového poháru ve Valdidentru. Bauer si chrání zejména průdušky, s nimiž má problémy od Tour de Ski a musel kvůli nim dokonce týden brát antibiotika. Zdravotně je prý v pořádku a věří, že v Liberci bude v dobré formě. Jeho hlavní závod je na programu příští týden v pátek.

Loňský finalista Štěpánek postoupil v San Jose do 2. kola

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji v San Jose do druhého kola. Loňský finalista potřeboval na vítězství ve svém úvodním utkání tři sety, když Němce Dominka Mefferta porazil 5:7, 6:3 a 6:1. Třicetiletý Štěpánek, který před měsícem v australském Brisbane získal třetí titul v kariéře, se v dalším kole utká s vítězem duelu mezi Argentincem Guillermem Caňasem a Chrisem Guccionem z Austrálie.

Berdych v Rotterdamu prohrál s hráčem z páté stovky žebříčku

Český tenista Tomáš Berdych překvapivě vypadl hned v prvním kole turnaje v Rotterdamu, kde nestačil na hráče z páté stovky světového žebříčku Grigora Dimitrova. Sedmnáctiletému bulharskému tenistovi podlehl po setech 6:4, 3:6 a 4:6. Dimitrov loni vyhrál juniorku Wimbledonu i US Open a rok zakončil jako juniorská světová jednička. Na turnaji v Rotterdamu startuje díky divoké kartě od pořadatelů. Při své premiérové účasti v hlavní soutěži turnaje ATP uspěl především díky odvracení brejkbolů, z deseti šancí Berdych proměnil jen jednu.

Počasí

Ve středu má být zataženo se sněhovými přeháňkami. Teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách kolem -3. Čerstvý západní až severozápadní vítr, v nárazech o rychlosti do 110 kilometrů za hodinu. Pro celou republiku platí upozornění na tvorbu sněhových jazyků a závějí. Varování před silným větrem meteorologové vydali pro všechny kraje, kromě Jihomoravského a Zlínského.