Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Klaus odhalil v Mělníku památník Jana Palacha

Tři a půl metru vysoká socha nazvaná Pocta Janu Palachovi byla v pondělí před zraky několika stovek lidí odhalena v mělnických Jungmannových sadech. Skulpturu znázorňující siluetu hořícího muže v roce 1969 vytvořil maďarský sochař žijící ve Francii András Beck. Slavnostního aktu se zúčastnil i prezident Václav Klaus, který spolu se zástupcem Francie sochu odhalil. "Jsem velmi rád, že se ta akce udála. Je potřeba Jana Palacha připomínat, nesmíme nikdy dopustit, aby na jeho heroický a zároveň tragický čin bylo někdy zapomenuto," řekl ČTK Václav Klaus. Státní tajemník pro evropské záležitosti ministerstva zahraničních věcí Francie Bruno Le Maire pak ve svém projevu připomněl, že jméno Jana Palacha dobře zná i množství mladých Francouzů. Tvůrce András Beck o umístění sochy v Česku sám stál. Dvacetiletý Palach se upálil 16. ledna na protest na protest proti tehdejšímu stavu společnosti, která se ocitla v krizi hlavně kvůli sovětské okupaci v srpnu 1968. Na následky rozsáhlých popálenin o tři dny později zemřel.

Vláda míní, že dlouhodobé mise mohou mít delší než roční mandát

Podoba dlouhodobých zahraničních misí české armády by mohla být v budoucnosti schvalována na více let, řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) také navrhuje o působení českých vojáků v cizině jednat s opozicí v branném výboru Poslanecké sněmovny častěji než dosud a pravidelně. Oba vládní politici to uvedli v den, kdy kabinet za přítomnosti prezidenta a vrchního velitele českých ozbrojených sil Václava Klause schválil modifikovaný plán misí pro letošní rok, jehož původní podobu odmítli přesně před měsícem podpořit poslanci opoziční ČSSD. Vadilo jim zvyšování české vojenské přítomnosti v Afghánistánu, hlavním důvodem ale byla snaha dotlačit kabinet ke zrušení poplatků ve zdravotnictví, kterým svůj hlas pro mise podmiňovali. Minulý týden ale vedení ČSSD uvedlo, že svým poslancům už nebude bránit pro mise zvednout ruku. Názor změnili i někteří "neposlušní" poslanci vládní koalice, s dalšími chce ministryně Parkanová ještě jednat.

Premiér Topolánek je v otázce příměří v Gaze opatrným optimistou

Za opatrného optimistu se při hodnocení posledního izraelsko-palestinského vývoje označil český premiér Mirek Topolánek, který také od ledna zastává předsednickou funkci v Radě Evropské unie. Jednostranné zastavení bojů v pásmu Gazy ze strany Izraele označil za velký průlom. Varoval ale také, že pokud v řádu týdnů nenastane znovuotevření mírového procesu, problém znovu sklouzne k určitému rozmělnění. "Teď je jistá šance, kterou všichni vidí, naopak ten proces akcelerovat," poznamenal Topolánek na tiskové konferenci po jednání vlády. V minulých dnech se jako zástupce předsednické země EU zúčastnil v neděli v Egyptě a Izraeli rozhovorů na vysoké úrovni, které vyústily ve výzvu k upevnění příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamas a k brzkému umožnění humanitárních dodávek pro obyvatelstvo Gazy. "To, že byl svolán ten summit, kde z významných účastníků kvartetu chyběl jen nový prezident USA a dejme tomu prezident nebo premiér Ruské federace, a potvrdila se ochota Hamasu akceptovat zastavení palby, to ještě neznamená, že příměří bude definitivní," varoval Mirek Topolánek.

Rusko a Ukrajina podepsaly dohody o plynu, čeká se na dodávky

Rusko a Ukrajina v Moskvě podepsaly desetileté dohody o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu a o tranzitu plynu do Evropy. Měl by tak skončit spor, kvůli kterému už skoro dva týdny přes Ukrajinu neproudí k evropským odběratelům žádný ruský plyn. "Počítám s tím, že v nejbližší době budou obnoveny dodávky evropským odběratelům," řekl ruský premiér Vladimir Putin poté, co šéfové firem Gazprom a Naftogaz podepsali kontrakty. Věří, že jde o "tečku" za sporem. Podle Tymošenkové mají desetileté kontrakty vyloučit opakování podobných krizí v budoucnu. České předsednictví EU vnímá podpis smlouvy mezi společnostmi Gazprom a Naftogaz jako potvrzení sobotní dohody mezi premiéry Ruska a Ukrajiny. Pro EU je však nadále rozhodujícím momentem okamžité a plné obnovení dodávek plynu. "Podpis dohody je prvním praktickým krokem obou stran, který by mohl vést k obnovení dodávek do EU. Optimismus je však nutné dávkovat s rozvahou. Pro EU bude rozhodující až ten moment, kdy obnovené dodávky zaregistruje na svých hranicích," říká předseda Rady pro energetiku a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Václav Klaus žádá, aby se vláda distancovala od plastiky Entropa

Prezident Václav Klaus požádal dopisem vládu, aby veřejně distancovala od kontroverzní plastiky Entropa výtvarníka Davida Černého. Plastika, která měla být uměleckým příspěvkem k nynějšímu českému předsednictví, vyvolala nadšení, odpor i diplomatický konflikt s údajně znevažujícím způsobem vyobrazeným Bulharskem. Dopis hlavy státu z minulé středy zveřejnil web týdeníku Euro, jeho existenci potvrdil ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat. Stojí v něm mimo jiné, že Klaus se už osobním dopisem omluvil svému bulharskému protějšku Georgi Parvanovi. "Pokládám za nezbytné, aby se vláda vaším prostřednictvím od této nešťastné události veřejně distancovala a omluvila se našim partnerům - představitelům Bulharské republiky a její veřejnosti na místě prvním," uvedl v dopise premiérovi prezident. Václav Klaus, jehož vlastní euroskeptické výroky jsou promítány v české části mozaiky zemí EU, uvedl, že nemůže přijmout ani metodu ani obsah této "události".

ČR chce po finanční injekci hromadné snižování schodků v EU

Evropská unie by podle českého předsednictví měla po finanční injekci do evropské ekonomiky, kterou zmítá krize, začít společně snižovat rozpočtové schodky. Vyplývá to z nezávazného dokumentu, který na úterním zasedání ministrů financí EU předloží Češi a jejž má ČTK k dispozici. "Po koordinovaném finančním stimulu by měla následovat koordinovaná konsolidace (rozpočtů)," uvádí materiál. Podle listu Financial Times Deutschland ale dokument nemá bezvýhradnou podporu Evropské unie. Podporu mu vyslovují například Němci či Nizozemci, jeho odpůrci jsou Francouzi, Řekové a Italové, kteří jsou dlouhodobě známi menší rozpočtovou ukázněností. "Zkušenost ukazuje, že hospodářské krize mohou znamenat výrazný impulz pro důležité strukturální reformy. Je nutné doprovodit finanční stimulus nástroji, které mohou zlepšit odolnost a růstový potenciál ekonomiky," uvádí dokument. Z odhadu Evropské komise je zřejmé, že jednotlivým členským státům EU bude ještě nějaká čas trvat, než se vymaní z hlubokých deficitů, za nimiž stojí především hospodářská krize a nutnost podpořit ekonomiku z veřejných zdrojů.

EK: Růst české ekonomiky letos výrazně zpomalí na 1,7 procenta

Letošní tempo růstu české ekonomiky výrazně zpomalí na 1,7 procenta. Uvádí to prognóza Evropské komise, která ještě v listopadu odhadovala zvýšení o 3,6 procenta. V příštím roce by měl růst českého hrubého domácího produktu nicméně zrychlit na 2,3 procenta. Velmi otevřená česká ekonomika podle EK výrazně zpomalí především kvůli zhoršení ekonomiky jejích hlavních obchodních partnerů. Podle komise se hospodářství celého bloku letos propadne o 1,8 procenta. V případě Německa, hlavního obchodního partnera Česka, to bude dokonce o 2,3 procenta. Vůbec největší propad v EU letos bude mít ale Lotyšsko - jeho ekonomika zpomalí o 6,9 procenta.

Češi koordinují přípravy evropského postoje ke změnám klimatu

Harmonogramem příprav evropského postoje k ochraně klimatu po roce 2012 a zejména finančními mechanismy, jimiž budou evropské státy přispívat rozvojovým zemím, se v Praze zabývají experti evropské sedmadvacítky. Pod českým předsednictvím mají připravit plány, se kterými se EU v prosinci zúčastní mezinárodní konference v Kodani. Kodaňské fórum má nahradit dosavadní kjótský protokol o skleníkových plynech novou mezinárodní dohodou. Nynější schůzka je neformální, zasedání ministrů se v Praze uskuteční v březnu. České předsednictví téma přebralo po prosincové konferenci v Poznani, kde se politici domluvili na vzniku mezinárodního adaptačního fondu, z něhož budou moct čerpat finanční pomoc rozvojové země nejvíce ohrožené změnami klimatu. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka se bez příspěvku rozvinutého světa rozvojovým zemím ochrana klimatu neobejde.

Jiří Čunek se rozloučil s Bruselem

Čtyři čeští ministři - Ondřej Liška, Václav Jehlička, Jiří Čunek a Džamila Stehlíková - představili ve výborech Evropského parlamentu v Bruselu priority českého předsednictví v Evropské unii. Pro dva z nich - ministra pro místní rozvoj Čunka a ministryni pro lidská práva a menšiny Stehlíkovou - to byla pravděpodobně poslední možnost zastupovat v Bruselu Česko coby předsednickou zemi. Už v pátek by totiž prezident Václav Klaus měl jmenovat nové ministry koaliční vlády Mirka Topolánka, z níž mimo jiné právě Čunek a Stehlíková odejdou. "Mnozí z vás ví, že ze svého rozhodnutí opustím českou vládu," řekl ve výboru EP pro místní rozvoj Čunek. Ten také evropským zákonodárcům slíbil, že personální výměna na ministerském křesle, do něhož by měl usednout Cyril Svoboda, se nedotkne práce v oblasti rozvoje regionů.

STEM: Topolánkova popularita roste, asi mu pomohlo předsednictví

Popularita premiéra Mirka Topolánka i některých dalších vládních politiků roste, pomohlo jim zřejmě předsednictví Česka v Evropské unii. Předseda vlády si oproti listopadu polepšil o zhruba deset procent a v lednu mu věřilo 30 procent lidí, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Na čele žebříčku je stále místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s důvěrou 55 procent lidí. Následují ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) a pražský primátor Pavel Bém. Za Bémem je předseda ČSSD Jiří Paroubek. Politici na pátém a šestém místě si pozice vyměnili - pátý je místopředseda Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška, šestý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. První výzkum popularity politiků v letošním roce svědčí podle agentury STEM především o vylepšení pozice některých členů kabinetu, zejména těch, kteří byli na počátku ledna výrazně angažováni v českém předsednictví EU. Vzrostla nejen Topolánkova popularita, lépe si u lidí vedli například i vicepremiér Alexandr Vondra a ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Havlův zdravotní stav je nadále vážný, objevily se zase komplikace

Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla, který je už týden v pražské motolské nemocnici, zůstává stále vážný. Znovu se totiž objevily komplikace, které se v sobotu podařilo zažehnat. Oznámili to v pondělí členové lékařského konzilia. Václav Havel se v Motole léčí se zánětem plic od minulého pondělka. "Průběh choroby má kolísavý charakter. Po zhoršení následuje zlepšení a naopak," řekla primářka Martina Pelichovská. Upřesnila, že v sobotu se prezidentovi ucpal lalok pravé plíce. Intenzivní rehabilitace ale problém odstranila. Těžkosti se v pondělí ráno opakovaly - tentokrát se uzavřel druhý lalok v pravé plíci. Lékaři proto zahájili intenzivní rehabilitaci, inhalace a změnili antibiotika.

Machova euroskeptická strana požádala o registraci

Nová pravicová Strana svobodných občanů (SSO) požádala v pondělí ministerstvo vnitra o registraci. ČTK to řekl výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach. Přípravný výbor, který před týdnem oznámil priority nového politického subjektu, tedy už sebral tisíc podpisů potřebných k žádosti o registraci. Strana, která si do znaku vybrala berana jako symbol odhodlanosti, chce při volbách do Evropského parlamentu spolupracovat s hnutím Libertas irského odpůrce lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. Šestičlenný přípravný výbor svobodných tvoří vedle šéfa CEP bývalý poslanec ODS Jiří Payne, spisovatel Benjamin Kuras, filozof Miloslav Bednář, tajemník Nadačního fondu prezidenta Václava Klause Jaroslav Bachora a obchodní manažer David Hanák. Vyjma Kurase jsou všichni bývalí členové ODS, pro jejíž nespokojené voliče se chce SSO stát alternativou. Nový pravicový subjekt podpořili i oba synové prezidenta Jan a Václav Klausové. Programovou prioritou nové strany bude boj proti lisabonské smlouvě.

Odpůrci komunismu tvrdí, že KSČM porušuje ústavu a zákony

Program KSČM, její ideové materiály a prohlášení jejích představitelů svědčí o porušování ústavy, tvrdí organizační výbor petice Na komunisty si zvykat nechceme. Jeho zástupci proto v pondělí předali v sídle vlády dopis adresovaný premiérovi a ministrům, ve kterém požadují, aby podpořili senátní návrh na soudní zákaz komunistické strany. "Tímto symbolicky dáváme vládě novou třicetidenní lhůtu k předložení návrhu k projednání zákazu komunistické strany před Nejvyšším správním soudem," uvádí dopis. Kromě toho přinesli zástupci výboru symbolický šek s více než 57.000 podpisy, který předali spolu s dopisem. "Chceme tímto odevzdat formou šeku vládě podporu občanů, aby dostala odvahu návrh na zrušení komunistické strany podpořit, uvedl mluvčí petičního výboru Jan Cieslar. Dokument vyzývá politickou reprezentaci, aby se postavila proti návratu komunistů k reálné politické moci a aby se naopak zasadila o důsledné postihování veřejné propagace komunismu a ostatních hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a za rozpuštění stran, spolků a hnutí, které se k této propagaci hlásí, zejména komunistické strany.

Mzdové tarify v zemědělství vzrostou v průměru o 3,52 procenta

Tarifní mzdy zaměstnanců v zemědělství letos porostou v průměru o 3,52 procenta. Předpokládá to kolektivní smlouva, kterou v pondělí podepsali zástupci agrárních odborů a zemědělských podnikatelů. ČTK to po vzájemném jednání potvrdili zástupci obou stran. Navýšení základních mzdových tarifů je jedinou změnou v kolektivní smlouvě ve srovnání s loňskou, která kromě průměrného růstu platů o 7,2 procenta například zvyšovala příplatky za přesčasy či víkendy. Růst tarifů má být vyšší u dělnických profesí, u nichž se platy meziročně zvednou v průměru o 4,46 procenta, u vyšších platových tříd mají mzdy vzrůst o 2,6 procenta. "V absolutní částce je to víc, protože dělnických profesí je víc," uvedl předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek. "V rámci situace je to asi nejvíc daného možného," komentoval Dufek výsledek jednání. Obě strany se totiž dlouho nemohly na nové kolektivní smlouvě dohodnout. Českomoravská agrární konfederace zastupující zemědělské podniky totiž trvala na zachování mezd na loňské úrovni. Svůj postoj zdůvodňovala problémy podniků, které prohloubila finanční krize. Odbory návrh odmítaly přijmout, neboť by tím poklesl reálný příjem pracovníků v odvětví.

Černohorský pivovar odeslal do Číny první zásilku piva

Pivovar v Černé Hoře na Blanensku po více než dvou letech vyjednávání uzavřel smlouvu s čínským partnerem a do Asie vypravil první dva kontejnery piva za zhruba půl milionu korun. Do konce roku chce pivovar do Číny vyvézt asi 2000 až 2500 hektolitrů piva, řekl generální ředitel pivovaru Jiří Fusek. Ještě letos by měla v Číně začít také stavba několika restaurací v černohorském stylu. Největší z takzvaných malých pivovarů bude do Číny vyvážet především pivní speciály - třináctistupňové polotmavé pivo Black Hill, čtrnáctistupňové světlé pivo s přídavkem medu Kvasar a pivo 1530 obsahující 6,3 procenta alkoholu. První dva zásilka do cíle dorazí 28. února. Česká piva se zatím na největším čínském trhu příliš neprosazují. Důvodem je velká dopravní vzdálenost a fakt, že jejich tamější ceny jsou velmi nízké.

V Šumperku funguje druhý babybox v Olomouckém kraji

V šumperské nemocnici byl v pondělí zprovozněn dvacátý babybox v zemi a druhý v Olomouckém kraji. Do skřínky může matka v tíživé situaci beztrestně odložit dítě. O jeho dalším osudu bývá rozhodnuto zpravidla hned v následujících, řekl ČTK iniciátor projektu, předseda sdružení Babybox Ludvík Hess. Vyhřívaná skřínka sama signalizuje personálu nemocnice, že do ní bylo dítě vloženo a zdravotníci se jej ujmou během několika minut. "Projde kompletním vyšetřením zdravotního stavu a pracovnice sociálně právní ochrany dítěte dá návrh soudu k adopci. Soud o svěření dítěte do náhradní péče rozhodne v předběžném opatření prakticky ihned, pravomocný rozsudek bývá až za tři měsíce," vysvětlil Hess. V babyboxu, který je přes dva roky umístěn na zdi olomoucké fakultní nemocnice, už byly nalezeny dvě děti. V celém Česku už bylo takto odloženo 14 dětí.

Tříkrálová sbírka v Praze vynesla podle odhadů nejvíc v historii

Tříkrálová sbírka v Praze letos vynesla podle předběžných odhadů nejvíc ve své historii. Celková částka z téměř šesti set dosud rozpečetěných kasiček činí více než 1,8 milionu korun. ČTK to sdělil mluvčí Arcibiskupství pražského (AP) Aleš Pištora, podle něhož je to přibližně o 330.000 korun víc oproti loňsku, kdy koledníci vybrali 1,5 milionu korun. "Dosud byly sečteny pouze dary z Prahy a čeká se ještě na výsledky mimopražských farností a farních charit pražské arcidiecéze," uvedl Pištora. Pořadatelé sbírky nyní s úředníky na jednotlivých obecních a městských úřadech pokračují ve sčítání obsahu dosud nerozpečetěných kasiček. Charitní Tříkrálová sbírka, která byla letos v pražské arcidiecézi ukončena 11. ledna, je jednou z největších dobrovolnických akcí v České republice. Letos se jí zúčastnilo více než 13.700 kolednických skupin, což představuje téměř 50.000 dobrovolníků, tvrdí Pištora. Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí zejména v regionech. Přibližně desetina výnosu sbírky je určena na humanitární pomoc do zahraničí.

Haasovo kvarteto získalo cenu MIDEM Classical Award

Kvarteto Pavla Haase vyhrálo v kategorii komorní hudby prestižní cenu na mezinárodním veletrhu gramofonového průmyslu (MIDEM) Classical Award 2009 v Cannes. ČTK to oznámil Zdeněk Brouček z vydavatelství Supraphon, které desku vydalo. Udělila ji šestnáctičlenná odborná porota MIDEM. Kvarteto ocenila za album s Janáčkovým Smyčcovým kvartetem č. 1 a Haasovým kvartetem č. 1 a 3. Veletrh začal v neděli 18. ledna a potrvá do středy. "Strašně si toho vážíme. Očekávali jsme spíš, že naše druhé CD s tímto dílem nebude až tak atraktivní. To, že si nás všimli i ve Francii, jsme rádi," řekl ČTK člen souboru, slovenský houslista žijící v Praze Petr Jarůšek. Za stejné CD bylo mimo jiné už na podzim kvarteto nominováno na cenu britského prestižního časopisu Gramophone.

České muzeum hudby pořádá výstavu o Josephu Haydnovi

Život a dílo rakouského skladatele Josepha Haydna v kontextu historických událostí mapuje dokumentární výstava s názvem Joseph Haydn (1732 až 1809) - univerzální hudební génius. Uspořádalo ji České muzeum hudby v Praze k 200. výročí úmrtí skladatele. "Výstava ve zkratce dokumentuje ve formě 42 obrazových faksimilí Haydnův život a jeho dílo. Ukazuje prostředí, kde žil, a osobnosti, s nimiž se stýkal," řekla před vernisáží ČTK muzikoložka Markéta Kabelková z Českého muzea hudby. Expozice, kterou pražské muzeum převzalo z Rakouska, nabídne i ukázky Haydnova díla, autografy a partitury. Výstava bude otevřena od středy 21. ledna a potrvá do 16. února.

Věra Chytilová dostane medaili od pražské AMU

Zlatou medaili od Akademie múzických umění (AMU), na jejíž filmové fakultě studovala i učila, dostane u příležitosti svých 80. narozenin režisérka Věra Chytilová. Děkan FAMU předá jubilantce medaili den po jejích narozeninách, 3. února. V sídle školy na Smetanově nábřeží se také ten den bude konat celodenní přehlídka vybraných filmů ze všech dosavadních tvůrčích období Chytilové. ČTK to řekl proděkan fakulty Marek Vajchr. Zlatá medaile AMU je nejvyšším oceněním, které rektor školy uděluje významným českým i mezinárodním odborníkům a umělcům, kteří na AMU působili jako pedagogové. K dosavadním nositelům medaile patří například dokumentarista Jan Špáta, francouzský scenárista, herec a režisér Jean-Claude Carriere či ředitel Slovenského filmového ústavu Petr Dubecký. O Chytilové se někdy mluví jako o první dámě české kinematografie. Původně studovala architekturu, ale ještě před dokončením školy se upsala filmu, kde začínala jako klapka, skriptka, asistentka režie. Pak odešla studovat na FAMU, kde byl jejím pedagogem režisér Otakar Vávra.

Slovenské národní divadlo přiveze do Brna Jakubiskova Svatopluka

Brněnští milovníci opery mohou v únoru zhlédnout inscenaci opery Svatopluk, kterou ve Slovenském národním divadle (SND) v Bratislavě připravil známý režisér Juraj Jakubisko. Výpravným představením Slováci loni uctili 100. výročí narození skladatele Eugena Suchoně. Brněnské Janáčkovo divadlo má historickou fresku o Velké Moravě na programu 15. února, řekla ČTK Šárka Motalová z propagace divadla. Cesta do Brna bude pro SND vůbec prvním zahraničním zájezdem s Jakubiskovým pojetím Svatopluka. Tato opera má pro slovenskou hudbu podobný význam jako Smetanova Libuše v Česku - uvádí se obvykle při slavnostních příležitostech.

Ze sportu:

Český reprezentační gólman Petr Čech skončil osmý v anketě o nejlepší fotbalového brankáře za posledních 20 let. Vyhrál Ital Gianluigi Buffon. Výsledky vyhlásila Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS), která od roku 1987 každoročně vybírá nejlepšího brankáře roku. Po sečtení umístění ve všech ročnících se nejlepším brankářem stal gólman Juventusu. Šestadvacetiletý Čech se v posledních pěti ročnících ankety, v níž hlasují odborníci z 85 zemí, pohyboval vždy mezi nejlepší čtveřicí. Za rok 2005 dokonce vyhrál. Při sečtení všech ročníků získal 44 bodů a za čtyřnásobným vítězem ankety Buffonem zaostal o 34 bodů.

Tomáš Berdych a Lucie Šafářová jako první z českých tenistů postoupili do druhého kola Australian Open. Dvacátý nasazený Berdych porazil ve třech setech 6:4, 6:4 a 6:3 Američana Robbyho Ginepriho, jeho přítelkyně Šafářová po setech 6:3 a 6:1 vyřadila turnajovou čtyřiadvacítku Sybille Bammerovou z Rakouska. S úvodním grandslamem sezony se hned po prvním zápase rozloučili Ivo Minář, Barbora Záhlavová-Strýcová a Petra Cetkovská. Minář nestačil na turnajovou patnáctku Stanislase Wawrinku ze Švýcarska. Záhlavová-Strýcová, podlehla Francouzce Stephanii Cohenové-Alorové a Cetkovská neuspěla v utkání s Novozélanďankou Marinou Erakovicovou.

Trenér Jan Bobrovský po dvanácti letech končí u ženské basketbalové reprezentace. Jeho nástupcem se stal Milan Veverka, Bobrovského asistent v mistrovském Gambrinusu Brno, který v červnu národní tým povede na mistrovství Evropy v Lotyšsku. "Být trenérem reprezentace je obrovsky zavazující, zvlášť po tom všem, co s týmem dokázal Jenda Bobrovský. Je to pro mě velká pocta, absolutní vrchol. Moc bych si přál, aby reprezentaci stejně braly i hráčky samotné," řekl Veverka. Sedmapadesátiletý kouč má smlouvu na dva roky s opcí na její případné prodloužení do olympiády v Londýně v roce 2012.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť, ve vyšších polohách sněžení. Teploty plus 2 až plus 6 stupňů Celsia.