Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Karel Schwarzenberg má představu, jak přispět k příměří v Gaze

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má představy, jak by mohla EU přispět k uzavření příměří mezi Izraelem a Palestinou. Před nedělním odletem do regionu je ale v České televizi nechtěl přiblížit. Současně oznámil, že EU vyčlení peníze na humanitární pomoc do pásma Gazy. Po několika dnech ostřelování tam Izrael v sobotu podnikl pozemní invazi. Izrael útok na Gazu odůvodňuje aktivitami radikálního palestinského hnutí Hamas, které jeho území ostřeluje raketami. "Hamas katastrofu vyvolal, to je opravdu jeho vina, můžeme diskutovat o reakci izraelské, ale kdo s tím začal, to je bohužel jasné," řekl Schwarzenberg, který se během cesty setká s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Podle dřívějších informací to bude asi v pondělí. České předsednictví v EU již vyzvalo k příměří, protože podle něj ani nepopiratelné právo státu na obranu nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo. "Já jsem toho názoru, že velmi vzácně je násilí adekvátní, ale já bych se velmi nerad k tomu vyjadřoval před mou návštěvou, než si ověřím všechna fakta na místě," dodal Schwarzenberg. "Myslím, že izraelská strana si taky uvědomuje, že každým dnem, kdy celý svět sleduje tyto operace, sleduje, kolik je tam zraněných, kolik je tam mrtvých, vidí ty záběry, tím se zhoršuje mezinárodní pozice Izraele," míní šéf české diplomacie, který zároveň Hamas označil za teroristické hnutí. Schwarzenberg chce během návštěvy Egypta, Izraele, Palestiny a Jordánska zmonitorovat situaci a sedmadvacítka by se podle něj nyní měla soustředit hlavně na humanitární pomoc, protože válka je pro civilní obyvatelstvo vždy katastrofa.

Ministr Schwarzenberg: Vyjádření ke Gaze chyba, ale ne důvod k omluvě

Česká republika nemá podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga důvod omlouvat se za nedorozumění, které svým vyjádřením způsobil mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro české předsednictví Evropské unii Jiří Potužník, byť šlo o "vážnou chybu". Mluvčí v sobotu v první reakci na izraelskou pozemní ofenzivu do Gazy označil postup Izraele za defenzivní. Šéf české diplomacie jeho slova později korigoval. "Bylo to jeho pochybení, každému člověku se stává chyba," uvedl ministr Schwarzenberg v České televizi. Dodal, že jediné oficiální prohlášení českého předsednictví k situaci v Gaze je to vydané ministerstvem zahraničí, jež později převzal i mluvčí premiéra. První českou reakci na zahájení pozemních operací přitom odsoudil blízký spolupracovník prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse Saíb Irikát. V saúdskoarabské televizi Al-Arabíja rovněž označil postup Izraelců za "ošklivou agresi proti našim lidem". Agentura Reuters v dané souvislosti poukázala na nejednotnost uvnitř Evropské unie ohledně izraelské operace, což by podle ní mohlo poskytnout Izraeli větší časový prostor. Jednotky Izraele v sobotu v pásmu Gazy zahájily pozemní útok. Cílem izraelských operací je přimět radikální hnutí Hamas, aby z Gazy ukončilo raketové ostřelování Izraele.

Praha bude ve znamení prvních velkých akcí předsednictví

První velké unijní předsednické akce čekají příští týden českou vládu: v pondělí představí kulturní program doprovázející šestiměsíční předsedání v EU, v úterý premiér Mirek Topolánek zveřejní české priority kormidlování unie, o den později kabinet v Praze uvítá Evropskou komisi. Ve čtvrtek bude česká metropole místem neformálního zasedání ministrů pro evropské záležitosti. Plné zapojení do agendy EU ale vláda pocítila již tento týden. Od prvního dne předsedání řeší neplánované problémy - blízkovýchodní konflikt a spor Ruska a Ukrajiny o dodávky plynu, který dopadá i na sedmadvacítku. Češi se předsednických otěží chopili 1. ledna pod heslem Evropa bez bariér. Velké akce k zahájení šestiměsíčního "vládnutí" začínají právě nadcházející týden. Očekávané je oznámení priorit, nést se má ve znamení tří "E" - ekonomiky, energetiky a Evropy a světa.

Eurokomisař Špidla:V důsledku krize stoupne nezaměstnanost v EU o dvě pct

Podle odhadů Evropské komise by měla letos kvůli světové finanční krizi v Evropské unii vzrůst nezaměstnanost v průměru o dvě procenta. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla. Růst nezaměstnanosti v jednotlivých zemích EU podle něj nebude stejný. "V současné době víme, že nejsilnější dopady na pracovní trh jsou ve Španělsku, Velké Británii a Irsku," uvedl Špidla. Poslední údaje o nezaměstnanosti v unii pochází z října. Počet nezaměstnaných tehdy vzrostl na 7,1 procenta ze zářijových sedmi procent. Boj s hospodářskou krizí bude jedním z hlavních úkolů českého předsednictví Evropské unie. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga bude nejobtížnější udržet soudržnost jednotlivých států EU, a zabránit egoismu jednotlivých členských zemí. Hospodářská krize se během českého předsednictví prohloubí a situace bude v jeho závěru velmi vážná, uvedl v České televizi Schwarzenberg.

RWE Trangas: Spor o plyn se projevil na dodávkách do ČR

Rusko-ukrajinský spor ohledně dodávek plynu se poprvé projevil v Česku. Největší tuzemský dodavatel plynu RWE Transgas zaznamenal zkrácení nedělní objednávky o pět procent. Podle mluvčího společnosti Martina Chalupského nejde o významný pokles a podnik pokryje výpadek ze zásob nebo z norských zdrojů. Zákazníků se podle mluvčího omezení dodávek nedotkne. Česká republika se zařadila do skupiny zemí, na které dopadá spor Moskvy a Ukrajiny ohledně údajně nezaplacených faktur za plyn. Ruský Gazprom přestal tuto strategickou surovinu dodávat Ukrajině na začátku ledna. V pátek oznámily mírný pokles tlaku v plynovodu vedoucím přes Ukrajinu také maďarská ropná a plynárenská společnost MOL a polské plynárenské podniky. Rumunský provozovatel plynovodu Transgaz ohlásil náhlý pokles dodávek dokonce o 30 až 40 procent. V sobotu oznámilo pokles zásobování také Bulharsko. Řešení krize zatím zřejmě není v dohledu. Obě strany se obviňují z neochoty jednat. Po páteční návštěvě ukrajinské delegace v sobotu do České republiky jakožto předsednické země Evropské unie přijeli zástupci Gazpromu. Evropská unie spor považuje za obchodní a nehodlá jej rozhodovat, zároveň ale doufá v jeho brzké řešení.

Karel Schwarzenberg neví, odkud unikly informace o jednáních

Z údajných úniků tajných informací o jednání premiéra Mirka Topolánka s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym či vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry s dalšími francouzskými partnery nelze podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga s jistotou vinit ministerstvo zahraničních věcí. Adresátů těchto údajů je více, a uniknout prý proto mohly i z jiných úřadů, řekl Karel Schwarzenberg v České televizi. "Doufám, že to je šlendrián, doufám, že to není zlá vůle," řekl šéf diplomacie. Případné vyřešení těchto prohřešků podle něho bude obtížné, neboť informace má k dispozici spousta lidí. "Z podstaty naší práce musíme mnohé úřady informovat, tak těch únikových možností je mnoho," dodal. Zároveň uvedl, že v dokumentech nebyla žádná ohromná tajemství, a nejde tedy o nijak velké neštěstí. Úniky jsou v první řadě odpovědností ministerstva zahraničních věcí, míní šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD). Tyto případy podle něho ohrožují zahraniční politiku a image České republiky ve světě.

ČSSD dokončuje dokument k radaru, jenž může jít k Ústavnímu soudu

Opoziční ČSSD má již téměř hotov dokument, s nímž se chce kvůli plánu na umístění protiraketového radaru obrátit na Ústavní soud. V České televizi to řekl šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD). Záměr nechat posoudit plán na stavbu amerického radaru v Česku je podle ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) v pořádku. Sociální demokraté již v prosinci uvedli, že se pokusí prosadit, aby o smlouvách s USA k radaru jednal Ústavní soud. Do jeho verdiktu, zda jsou v souladu s českou ústavou, by je tak nebylo možné schválit. "Je to podle mého daleko opodstatněnější krok než v případě Senátu, který nechal posuzovat lisabonskou smlouvu," míní zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek. Lisabonskou smlouvu reformující fungování unie, jejíž projednávání sněmovna odložila na únor, shledal Ústavní soud v souladu s českou ústavou. V diskusi nad česko-americkými smlouvami plánuje ČSSD vznést otázku, zda nejsou v rozporu s ústavním pořádkem. Chce se pokusit získat většinu k tomu, aby se na Ústavní soud s touto otázkou obrátila dolní komora parlamentu jako celek. Opozice, která chce vzniku radarové základny na českém území zabránit, je totiž přesvědčena, že příslušné smlouvy ústavu porušují. Zaorálek poukázal například na otázku, zda česká ústava umožňuje poslancům vůbec hlasovat o pobytu vojáků cizího státu na českém území.

Ministryně Parkanová: Není jisté, zda vojenské mise budou na vládě v pondělí

Premiér Mirek Topolánek se teprve v pondělí rozhodne, zda vláda projedná upravený návrh na letošní zahraniční mise české armády, nebo ho nejdříve bude konzultovat s opozicí, řekla v České televizi ministryně obrany Vlasta Parkanová. Šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že bylo dobré, aby před rozhodnutím vlády premiér Topolánek o vojenských misích ještě hovořil s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Podporu sociální demokratů kabinet potřebuje ve sněmovně pro schválení misí. Původní plán zahraniční vojenské účasti, který dala v prosinci do sněmovny vláda, poslanci neschválili. Ministryni Parkanovou mrzí, že se z českých vojenských závazků stalo politické téma. "Byla bych ráda, kdyby nastoupil jiný styl," uvedla ministryně obrany. Ani v případě druhého krachu plánu misí na letošní rok by ale demisi nepodala. "Tlačit mě k rezignaci by bylo celkem nepřípadné, protože já skutečně nemám pocit, že bych zanedbala nebo neudělala maximum proto, aby mise schváleny byly. Problém není v odborné rovině," řekla. Podle Jana Hamáčka zatím přepracovaný návrh misí nikdo ze sociálních demokratů neviděl. Dostáváme se do stejné situace, jaká byla na podzim, řekl. Sociální demokraté podle něj chtějí hovořit hlavně o české účasti v Afghánistánu.

Ministryně Stehlíková: Ve vládě pravděpodobně končím

Ve vládě velmi pravděpodobně skončí ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, která zastupuje zelené. Stehlíková ČTK řekla, že to očekává a přepokládá, ovšem oznámit to musí premiér Mirek Topolánek. O konci působení Stehlíkové píše server iHNed.cz. "Zelení jsou na to připraveni," uvedla ministryně. Premiér Topolánek ohlásil, že chce změny ve svém koaličním kabinetu oznámit v pondělí. "Uklidnilo mne, že už je za mne vybrán nástupce, kterému mohu předat agendu i úřad," řekla iHNed.cz Stehlíková, která patřila mezi ministry, o jejichž konci se spekulovalo od okamžiku, kdy premiér oznámil, že změny v kabinetu plánuje. Mezi další jména, o kterých se hovoří jako o nejvážnějších kandidátech na výměnu, patří ministr dopravy Aleš Řebíček, ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS), ministr kultury Václav Jehlička či ministryně obrany Vlasta Parkanová (oba KDU-ČSL). Ta v České televizi řekla, že o nějaké plánované změně na pozici ministra obrany neví.

Vláda posoudí návrh, jak přidat miliardu na přímé platby

Vláda na svém pondělním zasedání posoudí poslanecký návrh, který umožní převést miliardu korun na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Peníze by měl stát vzít z příjmů Pozemkového fondu ČR. Pod novelou zákona o pozemkovém fondu jsou podepsáni poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ale i ministr zemědělství Petr Gandalovič. Čeští zemědělci požadují navýšení přímých plateb na 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Německu, Rakousku či Francii. Podle předkladatelů by si to vyžádalo dohromady asi 2,6 miliardy korun. Jednu miliardu již vláda uvolnila z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy. Další peníze by měly podle předsedy sněmovního zemědělského výboru a spoluautora novely Jiřího Papeže (ODS) jít z nevyčerpaných peněz v rezervních fondech ministerstva zemědělství. Navýšení peněz slíbil zemědělcům v říjnu premiér Mirek Topolánek. Nespokojení zemědělci chtěli vyjet s technikou na silnice a na protest proti krácení rozpočtu ministerstva zemědělství zablokovat dopravu.

Nejvíce peněz z rozpočetu utratí i letos tradičně MPSV

Nejvíce peněz ze státního rozpočtu utratí i v letošním roce již tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí, je to více než jedna třetina. Významný nárůst výdajů má letos ministerstvo životního prostředí nebo ministerstvo školství. Naopak méně peněz ve srovnání s loňskem letos z rozpočtu získalo například ministerstvo pro místní rozvoj, dopravy, zemědělství, kultury nebo zdravotnictví. Vyplývá to ze zákona o státním rozpočtu na rok 2009. Stát by měl příští rok hospodařit s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí letos činí téměř 463 miliard korun, což je ve srovnání s loňskem o 29 miliard korun více. Ministerstvu životního prostředí výdaje narostly z loňských necelých šesti miliard na téměř 14 miliard korun. Rezort školství si pak polepšil o více než 15 miliard na 134,6 miliardy korun. Vedle výdajů ministerstev letos stoupnou o téměř 20 miliard na 64 miliard korun výdaje na úhradu státního dluhu. Méně peněz letos mohou vedle některých ministerstev očekávat i Senát, Český telekomunikační úřad nebo Český statistický úřad.

Zemědělci na chystaný protest kvůli mléku vybrali půl milionu Kč

Na plánovanou manifestaci zemědělců před prodejnami obchodních řetězců, která se má uskutečnit během ledna, má posloužit fond, do běhož producenti mléka vybrali půl milionu korun. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Forma a rozsah akcí podle něj budou známy ve středu. Zemědělci chtějí akcí upozornit na nepříznivou situaci na trhu s mlékem a údajně klesající podíl českých mléčných výrobků v supermarketech. Morální podporu plánované akci, při které zemědělci budou nejspíše rozdávat před prodejnami české mléčné výrobky, v České televizi vyslovil šéf největší české mlékárny Madeta Milan Teplý. Protest ale otevřeně nepodpoří, protože odmítá jít proti hlavním odběratelům mlékárny, jimiž řetězce jsou. Akce navíc podle něj problémy mléčného trhu neřeší. Za nejlepší nástroj pro řešení přebytku mléka v Česku označil Teplý podporu vývozu mléka ze země. Jednou z variant by podle něj mohl být export mléka do válkou sužovaných oblastí ve formě humanitární pomoci. Ministr zemědělství Petr Gandalovič minulý týden v pátek přislíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Oboru chce pomoci také intervenčními výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu.

Pět českých firem v pondělí spustí internetové kurzové sázení

Pět největších českých provozovatelů kurzových sázek - Fortuna, Chance, Sazka, Synot Tip a Tipsport - rozšíří od pondělí nabídku o sázení přes internet. Zájemci o tuto službu se musejí osobně dostavit na některou ze sázkových poboček, kterých mají všechny zmíněné firmy dohromady několik tisíc. On-line sázení by mělo zvýšit objem kurzových sázek, který se ročně pohybuje kolem 12 miliard korun. "Každý klient, který bude chtít využívat internetového sázení, musí přijít na jakoukoliv pobočku sázkové kanceláře. Stačí si sebou přinést doklad totožnosti, číslo svého bankovního účtu a nejlépe peníze, kterými si svůj nový herní účet ihned nadotují," uvedl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek. V prvních třech měsících se podle něj zaregistruje až 30.000 sázkařů. Pro internetové sázení Češi doposud využívali webové servery zahraničních firem, na kterých ročně odhadem prosázeli tři miliardy až čtyři miliardy korun. Zahraniční provozovatelé ale podle ministerstva financí nemají pro sázení v Česku povolení. Tuzemské firmy chtějí část objemu sázek získat a přitáhnout k sázení i nové klienty. Podle zkušeností ze zahraničí tvoří on-line sázky zhruba pětinu až třetinu objemu všech přijatých sázek.

Pojišťovny: O Vánocích vzrostl počet škod z požárů i nehod

O vánočních svátcích se proti předchozímu konci roku zvýšil počet škod následkem požárů i dopravních nehod. Nejkritičtějším dnem byl druhý svátek vánoční. Vyplývá to ze statistik největších domácích pojišťoven, které ale zatím nemají ohlášeny všechny silvestrovské škody. Po vánočních svátcích oznámilo více než 900 lidí operátorům České pojišťovny (ČP) poškozený nebo ukradený majetek a zranění za více než deset milionů korun. Stejně jako v posledních čtyřech letech byl i tentokrát nejkritičtější druhý svátek vánoční, kdy se klientům ČP stalo 168 případů. Na rozdíl od minulých let mezi nimi bylo více požárů, a to 38. Zvýšil se také počet dopravních nehod, kterých po Vánocích oznámili motoristé 311, zatímco před rokem jich bylo 279, uvedl mluvčí ČP Václav Bálek. Kooperativa zaznamenala přes 20 požárů, jež způsobily především adventní věnce, řekl ČTK mluvčí Kooperativy Marek Vích. Škody byly podle něj spíše drobnější, výjimkou byl jeden kompletně vyhořelý dům. Hodně škod ze Silvestra přibude ještě v pondělí, dodal. ČSOB Pojišťovna eviduje jen menší škody. Šlo prý zejména o nehody v domácnostech, jako třeba hořící stromečky. Ve srovnání s minulými roky byl počet pojistných událostí srovnatelný, míní mluvčí pojišťovny Tomáš Hejda.

Kardinál Vlk požehnal koledníkům Tříkrálové sbírky

Desítky malých koledníků zaplnily v neděli odpoledne jeden ze sálů Arcibiskupství pražského na Hradčanském náměstí. Kardinál Miloslav Vlk na mši požehnal jim i Tříkrálové sbírce, která se koná vždy začátkem ledna - letos už podeváté. Loni touto dobou vyšlo do ulic obcí a měst 13.659 kolednických skupinek, což představovalo přes 40.000 dobrovolníků. Výnos sbírky činil 60,8 milionu korun; jen v Praze se vybralo 3,5 milionu korun. I letos přinášejí koledníci do všech domovů požehnání a prosí za ty, kteří potřebují pomoc. Výtěžek sbírky je určen nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám. "A to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Přibližně desetina výnosu je určena na humanitární pomoc do zahraničí," řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora. Kardinál Vlk přikládá Tříkrálové sbírce nejen finanční význam. "Mladí lidé se tak učí spoluzodpovědnosti za společné věci. Svou aktivitou se učí pomáhat těm aktivitám nejen u nás doma, ale například i v Indii, kde stavíme odbornou školu, aby děti z chudých rodin mohly studovat a připravit se pro život," řekl Vlk ČTK. Podle něj je zapotřebí, aby se společnost solidaritě a citu pro druhé více otvírala.

Z Olomouce vyjel na Ukrajinu mikrobus plný vánočních dárků

S vánoční nadílkou odjeli v neděli časně ráno na Ukrajinu pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc. Balíčky dárků z materiální sbírky míří do dětských domovů a sociálních center v Lopatynu, Bortnikách a Ternopilu, kde oslaví pravoslavné Vánoce 6. ledna. "Obdarováno bude 94 dětí. Sbírka se setkala s velkým ohlasem, protože bylo možné obdarovat konkrétní dítě. Hlásily se nejen jednotlivé charity arcidiecéze, ale dokonce lidé z celé republiky, kteří se o ní dozvěděli," řekla ČTK mluvčí olomoucké arcidiecézní charity Ivana Jeništová. Vánoční balíček v hodnotě kolem 1000 korun měli dárci přebalit vánočním papírem a opatřit jménem dítěte v azbuce. Balíčky ukrývají mikiny a trička, pyžama, rukavice a čepice, pastelky a fixy, nebo batůžky, kopací míče a hračky. V jednom je i kalkulačka. Například Charita Zábřeh shromáždila balíčky pro 26 dětí ve věku od tří do 18 let z Ternopilu a pro čtyři chlapce z dětského domova v Bortnikách. Své dárky doručily také Charity Slavičín, Vsetín, Kroměříž, Olomouc a Holešov.

Ze sportu:

Šárka Záhrobská skončila ve slalomu Světového poháru v Záhřebu na třetím místě. V chorvatské metropoli, kde předloni vystoupila poprvé v kariéře v SP na stupně vítězů, prohrála jen s vítěznou Mariou Rieschovou z Německa a s Italkou Nicole Giusovou.

Sdruženář Pavel Churavý skončil v nedělním závodu Světového poháru v Schonachu osmý. Podruhé za sebou zvítězil Fin Anssi Koivuranta. Další Češi se na bodované příčky neprosadili. Aleš Vodseďálek neudržel osmadvacáté místo po skoku a doběhl na 34. pozici, Martin Skopek byl dvaačtyřicátý. Tomáš Slavík na start běžecké části závodu nenastoupil.

Vítězem Tour de Ski se stal švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna, který udržel první místo v nedělním stíhacím závodu na 10 km ve Val di Fiemme. Za ním doběhli Nor Petter Northug a Němec Axel Teichmann. Obhájce prvenství v Tour Lukáš Bauer obsadil jedenácté místo, na které se posunul z 19. pozice.

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová vyhrála podruhé v kariéře seriál Tour de Ski. V posledním závodě volnou technikou ve Val di Fiemme se závěrečným náročným stoupáním do sjezdovky Alpe Cermis uhájila průběžné vedení těsně před krajankou Aino Kaisou Saarinenovou, třetí skončila Slovinka Petra Majdičová. Jediná česká běžkyně Kamila Rajdlová si polepšila o pět pozic a obsadila celkové 22. místo.

České kamiony hned v druhé etapě Rallye Dakar nabraly značnou ztrátu. Vůbec se nedařilo posádkám Tatrovek; Aleš Loprais měl technické problémy přímo na rychlostní zkoušce, Tomáš Tomeček nabral hodinové manko. Lépe se vedlo Liazům - Martin Macík na šestém místě přijel téměř půl hodiny za vítězem, hned za ním se umístil Marek Spáčil. Etapu vyhrál Nizozemec Gérard de Rooy s Ginafem a posunul se i do čela klasifikace.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vybojoval na belgických tratích během osmi dnů už čtvrté umístění na stupních vítězů. Po triumfech v Diegemu a Loenhoutu a druhém místě v Baalu skončil v neděli v Tervurenu třetí v závodě druhé kategorie UCI. Z prvenství se radoval domácí Niels Albert před Italem Enrikem Franzoiem. Martin Zlámalík dojel jedenáctý, Radomír Šimůnek odstoupil.

Český fotbalový obránce Ondřej Mazuch je blízko angažmá v Anderlechtu. Podle belgického deníku Het Nieuwsblad je obránce Fiorentiny s vedením bruselského klubu již dohodnutý a čeká, jak dopadne jednání mezi oběma celky. Komplikace je pouze v tom, že italský klub by preferoval hostování, zatímco Anderlecht by Mazucha rád získal natrvalo. Mazuch by se v Anderlechtu sešel s českou trojicí Jan Polák, Daniel Zítka a Stanislav Vlček.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty minus 6 až minus 2 stupně Celsia.