Zprávy

Gordon Brown podpořil priority českého předsednictví EU

Priority nadcházejícího českého předsednictví v Evropské unii podpořil v Londýně britský ministerský předseda Gordon Brown, který se ve čtvrtek setkal s českým premiérem Mirkem Topolánkem. "Nepochybuji o tom, že české předsednictví pod vedením (českého) premiéra bude úspěšné," prohlásil po schůzce Brown. "Evropská unie bude v dobrých rukou." "Podporujeme české priority - tedy důraz na ekonomiku, energetiku, boj se změnou klimatu a důraz na vnější vztahy, zejména s východem Evropy. Ujistil jsem ho naší plnou podporou," řekl šéf britského kabinetu. "První české předsednictví bude velmi důležité nejen pro ČR, ale i pro zbytek Evropy. Shodli jsme se, že budeme velmi těsně spolupracovat." Mirek Topolánek v Londýně jednal se svými evropskými protějšky před tím, než Česká republika 1. ledna na půl roku převezme otěže EU. Český premiér zdůraznil, že britské a české zájmy jsou dlouhodobě velmi podobné a v zahraniční politice skoro shodné - ať jde o rozšíření EU na Balkán, o vstup Turecka nebo o důraz na transatlantické vztahy. Brown podle něj také přijal pozvání na summit Evropské unie s jejími východoevropskými sousedy, který je jednou z priorit českého předsednictví.

Ministři EU si z jižních Čech odvezou kopii vimperského prvotisku

Ministři zahraničí 27 členských zemí Evropské unie, kteří budou jednat v zámku Hluboká 27. a 28. března 2009, si jako dárek od Jihočeského kraje odvezou kopii vzácného vimperského prvotisku. Faksimile latinské knihy z roku 1484 vázané v kůži nechal kraj vyrobit proto, aby vzácné hosty obdaroval netradičně a dal jim hodnotnou věc spjatou s historií jižních Čech. Novinářům knihu představili hejtman Jiří Zimola a ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka. "Byla by ozdobou každé knihovny," řekl Zimola o vimperském díle, kterým začala slavná tradice tisku knih v jižních Čechách. Už předtím vzniklo v zemi několik jiných knih, tato je ale unikátní tím, že se dochovalo jméno tiskaře. Byl to typograf Johannes Alakraw z německého Pasova, jehož zásluhou se Vimperk zařadil na druhé místo po Plzni, kde se v Čechách začaly tisknout knihy. Ministři dostanou církevní text Soliloquia, který je připisován sv. Augustinu. Jde však o dílo anonymního raně středověkého autora, který se, jak bylo ve středověku zvykem, k církevní autoritě odvolával, aby svým myšlenkám dodal větší váhu. Dílo užívali teologové a jiní učenci po celá staletí.

Norsko se staví proti radaru, respektuje však dohody USA-ČR

Norsko nesouhlasí s americkým plánem na vybudování protiraketového radaru v Česku, který by měl být součástí systému protiraketové obrany USA ve střední Evropě. Na dotaz ČTK to na čtvrteční tiskové konferenci v Praze uvedl norský ministr zahraničí Jonas Gahr Störe, který se před tím setkal se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Podle Störeho však zároveň Norsko respektuje bilaterální dohody ohledně výstavby radaru, jež Česká vláda uzavřela s americkou stranou. Podle něj se chce Norsko účastnit dalších jednáních o systému, které by měly proběhnout v rámci Severoatlantické aliance. Störe přicestoval do Česka v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v EU, které začíná v lednu. Na základě dohody mezi Norskem a EU norský ministr zahraničí vždy cestuje do příští předsednické země v měsíci předcházejícím začátku jejího předsednictví.

Kongresmani zkrátili program kvůli zdravotním potížím v delegaci

Skupina amerických kongresmanů zkrátila svůj program v Praze a kvůli zdravotním potížím několika členů delegace předčasně odletěla. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení amerického velvyslanectví v Praze. Kongresmani v čele s demokratkou Ellen Tauscherovou se setkali s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, jeho prvním náměstkem Tomášem Pojarem a vicepremiérem pro EU Alexandrem Vondrou. Zkrácením programu naopak odpadla návštěva sněmovny, Senátu a setkání s ministryní obrany Vlastou Parkanovou. Tématem schůzek byla protiraketová ochrana v Evropě, jejíž součástí má být radar na českém území. Tauscherová nechtěla před odletem k setkáním nic říct. Loni uvedla, že systém chránící před možnými nepřátelskými střelami musí být plně včleněn do NATO a musí bránit Evropu a Spojené státy. Také prosazuje, aby byl podroben více testům. Podobně jako ona klade i příští demokratická administrativa velký důraz na technickou schopnost celého projektu.

Čeští piloti se v izraelské poušti připravovali na Afghánistán

V Izraeli končí dvoutýdenní výcvik českých posádek vrtulníků, kterého se zúčastnilo 55 vojáků z vrtulníkové základny v Přerově. Připravovali se na misi v Afghánistánu, kde by měli být nasazeni příští rok. V Izraeli se učili létat v prašném a pouštním prostředí. ČTK to oznámil generální štáb armády. Vrtulníkové jednotce v Afghánistánu bude velet Petr Schvarz, který považuje možnost cvičit své lidi v Izraeli za výbornou příležitost připravit je na to, co je čeká v Afghánistánu. Nalétali prý 91 hodin a absolvovali 900 letů. Cvičilo se za denního světla i v noci, jednotlivě i ve formacích a trénovaly se také vzlety a přistání v neznámém terénu. "Pokud mám létání v pouštních podmínkách k něčemu přirovnat, pak je to, jako když couváte do garáže se zavřenýma očima," popsal podmínky Schvarz.

Hejtman Hašek: Lidé nebudou platit v nemocnicích krajů nejdéle od 1.února

Poplatky v krajských nemocnicích v celé České republice přestanou lidé platit nejpozději 1. února. Zaplatí je za ně kraje. Termín je zatím hypotetický, ale nejzazší možný, řekl ČTK šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtmani se podle Haška na datu dohodli, protože některé z krajů budou na začátku roku hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Týká se to Ústeckého a Pardubického kraje. Sociální demokraté, kteří vedou 13 krajů, ale podle Haška věří, že mechanismy pro proplácení poplatků v krajských nemocnicích nebudou vůbec muset použít. Poslanci mají totiž v pátek projednat změnu poplatků a ČSSD bude prosazovat jejich úplné zrušení. Kraje by tak stovky milionů korun ušetřily. Například v rozpočtu Jihomoravského kraje je na poplatky připravených 75 milionů korun, peníze jsou zatím v rezervě. O případném způsobu jejich použití rozhodne rada v příštích dnech. Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

MMR vyjednalo v Bruselu 13 mld. Kč na zateplování bytů

Až 13 miliard korun z prostředků Evropské unie bude moci nově využít Česká republika na zateplování tuzemských bytů a domů. Peníze budou využitelné i pro zateplení panelových domů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o tom informovalo v tiskové zprávě. Peníze půjdou z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro takzvané problémové části měst nad 20.000 obyvatel. Získaných 13 miliard korun představuje čtyři procenta všech peněz umístěných v ERDF. Ještě minulý týden původní návrh údajně počítal s tím, aby na zateplování šla do ČR jenom tři procenta z fondu. "Společným úsilím nových členských zemí se tento limit podařilo zvýšit na čtyři procenta," uvedlo MMR ve zprávě.

Senát schválil ponechání daně z příjmu na 15 procentech

Senát schválil návrh, aby daň z příjmů zaměstnanců a podnikatelů od příštího roku zůstala na 15 procentech. Podle dosud platného zákona měla klesnout na 12,5 procenta. Výměnou za vyšší daň se mají snížit odvody na sociálním pojištění o 1,5 procenta. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Pokud ji podepíše, bude platit ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů. Návrh prošel pomoci 42 hlasů koaličních senátorů i členů Klubu otevřené demokracie. Sociální demokraté hlasovali proti. "Kdo má deset tisíc hrubého, najde v peněžence o 150 korun víc," popsal zjednodušeně dopady zákona ministr financí Miroslav Kalousek. Odvody se podle něj sníží všem, a to i těm, kteří již nyní díky daňovým slevám daně neplatí.

Senát schválil změnu pravidel fungování příspěvkových organizací

Senát schválil zákon, který mění pravidla fungování příspěvkových organizací zřizovaných obcemi, kraji nebo svazky obcí. Změna se tyká například majetku škol, nemocnic, domovů pro seniory či divadel, které jej budou moci vlastnit jen v několika přesně vyjmenovaných případech. Vládní novelu zákona o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů nyní dostane k podpisu prezident republiky. Uvedené organizace nyní hospodaří s majetkem, který jim svěří zřizovatel. Tomu má nově tento majetek patřit. "Dosavadní úprava neposkytuje jednoznačný výklad," řekl senátorům ministr financí Miroslav Kalousek. Senátor a zpravodaj výboru pro hospodářství Igor Petrov informoval, že se chystá velká novela tohoto zákona. Vláda by ji měla Poslanecké sněmovně předložit během příštího roku a platit by mohla od 1. ledna roku 2010. Až začne novela platit, nebudou muset příspěvkové organizace převádět svůj majetek zpátky na zřizovatele. Výjimkou by byl jen takový majetek, který získaly bezúplatně. Ten by musely přednostně a také zdarma nabídnout svému zřizovateli.

Poskytovatelé sociálních služeb uspořádají 28. ledna protesty

Pracovníci domovů pro seniory a ústavů pro zdravotně postižené uspořádají 28. ledna příštího roku řadu protestních akcí. Chtějí jimi upozornit veřejnost na výrazné snížení státních dotací, které poskytovatelům sociálních služeb v příštím roce může přinést existenční potíže. Ve čtvrtek to v Praze řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. "Musíme s tím problémem ven na veřejnost," uvedl Schlanger. Pracovníci ústavů proto uspořádají shromáždění, na nichž je podpoří i pohybliví klienti. Stávky v ústavech by podle něj nic nevyřešily, protože by se o nich nikdo nedozvěděl. Stát v rozpočtu na příští rok na dotace na sociální služby vyčlenil částku o třetinu nižší než letos. Zatímco letos to bylo 6,8 miliardy korun, v příštím roce počítá s dotacemi ve výši 4,5 miliardy korun. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je tak výrazné snížení státní pomoci pro řadu organizací likvidační.

Mladoboleslavská Škoda bude v pátek vyrábět letos naposledy

Výrobní linky v největší české automobilce Škoda Auto se v pátek pro letošní rok definitivně zastaví. Firma se kvůli celosvětové recesi automobilového průmyslu chystá na zatím nejdelší odstávku výroby, která skončí až v noci z pondělí 12. ledna na úterý 13. ledna. Pro většinu zaměstnanců všech tří škodováckých závodů tak začíná dlouhá dovolená. Firma odstávkami výroby reaguje na pokles odbytu a snižuje skladové zásoby. Automobilka, která ještě na jaře vyráběla i v sobotu, bude například celé první pololetí roku vyrábět jen čtyři dny v týdnu. Týdenní výpadek výroby zažili škodováci i na konci října. Podle odborářského předáka Jaroslava Povšíka zatím nelze určit, zda firma nepřistoupí i k dalším odstávkám. Odstávka se dotkne i závodů automobilky ve Vrchlabí a Kvasinách na Rychnovsku.

Odbory vyplatí mimořádnou podporu propuštěným sklářům z BCT

Mimořádnou podporu 1000 korun vyplatí odborový svaz skla a porcelánu zaměstnancům zkrachovalých skláren skupiny Bohemia Crystalex Trading, kteří mají děti mladší 15 let. Odboráři tím reagují na výsledky přezkumného řízení v konkurzu Skla Bohemia ve Světlé. To ukázalo, že šance zaměstnanců na jejich mzdy a odstupné jsou malé a zatím nejasné, řekl ČTK předseda svazu Vladimír Kubinec. Věřitelé zkrachovalé sklárny ve Světlé přihlásili pohledávky za 6,697 miliardy korun, z nichž insolvenční správkyně většinu uznala s výjimkou dvou pohledávek dohromady za 16,32 milionu korun. Správkyně uznala i zajištěnou pohledávku 2,744 miliardy korun, kterou předložil největší věřitel - Citibank Europe. Zajištěnost pohledávky ale odbory zpochybňují a u soudu se k nim připojili i další věřitelé. Soud proto pohledávku zatím neuznal a vyčlenil ji k samostatnému přezkumu. Insolvenční správkyně Helena Horová nechtěla rozhodnutí komentovat. "My jsme s rozhodnutím soudu spokojeni," řekl Kubinec, který už několikrát nový insolvenční zákon kritizoval. Posílil totiž postavení zajištěných věřitelů na úkor zaměstnanců a dalších věřitelů.

Poslanec Rafaj: Zadlužení domácností může v ČR vyvolat krizi jako v USA

Prudký nárůst zadlužení domácností spotřebitelskými úvěry může v Česku vyvolat ekonomickou krizi podobnou té, k níž došlo začátkem podzimu ve Spojených státech. Řekl to člen rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Petr Rafaj, který představil iniciativu Stop lichvě!, jež se bude snažit zadluženým občanům pomáhat. "Prudké tempo zadlužování domácností, které je motivované spotřebou, a nikoliv dlouhodobou investicí, je velmi rizikové a může vést k ekonomické krizi v České republice," řekl Rafaj. Zadlužení obyvatelstva se prý prudce zvyšuje, ročně zhruba o třetinu. "Očekává se, že poměr dluhu k hrubým disponibilním příjmům domácností dosáhne letos 57 procent, zatímco v roce 2007 to bylo 40 procent," dodal. "Prozatím je zbytečné strašit dluhovou bublinou a krizí. Nicméně už neplatí tvrzení, že zadlužení domácností je nízké," reagoval analytik Patria Finance David Marek. Nyní se podle něj dluh českých domácností v relaci k jejich příjmům pohybuje na úrovni, které dosahovaly západoevropské země před několika lety. Obezřetnost a sledování dluhových statistik, včetně míry nesplácených úvěrů, je zcela na místě, podotkl.

Eurostat: Reálné příjmy v zemědělství letos v ČR klesnou o 4,6 procenta

Reálné příjmy v zemědělství v přepočtu na jednoho pracovníka letos v České republice klesnou o 4,6 procenta. Na Slovensku se naopak zvýší o 3,5 procenta. Ukazují to odhady Evropského statistického úřadu (Eurostat). Podle nich průměr za celý 27členný blok vykazuje pokles o 4,3 procenta. Loni se přitom reálné příjmy v zemědělství zvýšily v EU o 12,2 procenta. Příčiny letošního propadu lze podle statistiků hledat mimo jiné v ostrém nárůstu vstupních nákladů o téměř 11 procent nebo v poklesu reálné hodnoty dotací bez daně o 1,5 procenta.

Tržby maloobchodu v říjnu kvůli krizi meziročně klesly o 3,3 procenta

Maloobchodní tržby v říjnu meziročně klesly o 3,3 procenta, ještě v září přitom vzrostly o revidovaných 6,1 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Do ochoty Čechů utrácet se podle analytiků v říjnu již promítly dopady světové finanční krize. Za poklesem maloobchodního prodeje nestály podle nich vyšší ceny ani větší nezaměstnanost, ale obavy Čechů z dalšího vývoje. Největší podíl na celkovém úbytku říjnových tržeb měly podle statistiků specializované prodejny s ostatním nepotravinářským zbožím a prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin. Ty jsou otevřené většinou pouze v pracovní dny a proto citlivě reagují na meziročně rozdílný počet pracovních dní.

Církev zneklidněna vystupováním české vlády vůči Vietnamcům

Českou katolickou církev zneklidňuje vystupování české vlády vůči vietnamské komunitě žijící v České republice. Vláda by měla podle ní obnovit vydávání víz pro vietnamské občany do ČR, přijmout nabídku vietnamské komunity na pomoc při potírání kriminality a zavést účinnější opatření v oblasti sledování pracovních a životních podmínek zahraničních dělníků. Uvedla to Rada Iustitia et Pax (Spravedlnost a mír) České biskupské konference v dokumentu podepsaném biskupem Václavem Malým, který dostala ČTK. Ministerstvo zahraničí minimálně do konce roku pozastavilo přijímání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce, protože prý často zneužívají pobyt v Česku a předkládají padělané dokumenty. Podle Malého se tak stalo z iniciativy ministra vnitra Ivana Langra, který důvody řádně nevysvětlil a po kritice médií jen obecně odkázal na tajnou analýzu vietnamské kriminality. "Takové utajování vyvolává pochybnosti, když na jedné straně výroční zprávy kontrarozvědky nebo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu žádný nárůst asijské kriminality neuvádějí a na straně druhé se množí stížnosti na postupy českých orgánů ve vízové agendě," uvádí Malý.

Na Moravě byla po třech letech vypěstována nová odrůda vinné révy

Šlechtitelům z Uherskohradišťska se podařilo vypěstovat novou odrůdu vinné révy. Ve státní odrůdové knize je od podzimu letošního roku zapsána pod názvem Sevar, autory jsou Šlechtitelská stanice vinařská z Polešovic a šlechtitel Alois Tománek z Boršic. Poslední nová moravská odrůda byla uznána v roce 2005. Užitná hodnota nové odrůdy je dána kvalitou hroznů, odolností proti napadení houbovými chorobami, střední až vysokou cukernatostí moštu, ovocnou až květinovou vůní i chutí vína, a proto je ve srovnání s registrovanými modrými moštovými odrůdami jasným přínosem, zjistila ČTK z oficiálních internetových stránek českých a moravských vín www.wineofczechrepublic.cz. Modrá odrůda Sevar vznikla křížením mateřské rostliny Seyve Villard s otcovskou odrůdou Svatovavřinecké. O stejné křížení se pokoušel už v roce 1964 šlechtitel Václav Křivánek, který tehdy chtěl vyšlechtit odrůdu se zvýšenou odolností proti houbovým chorobám a mrazu. Sevar je odolný proti peronospoře, oidiu i plísni šedé. Nevyžaduje chemickou ochranu, a proto je velmi vhodný pro ekologické pěstování vinné révy.

Oceněná pořadatelka doufá, že quadrienále Výstaviště neopustí

Muzikoložka a organizátorka Pražského quadrienále Jarmila Gabrielová, která ve čtvrtek převzala cenu ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury, doufá, že se i příští ročník přehlídky uskuteční v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Objekt, jehož levé křídlo v říjnu zcela zničil rozsáhlý požár, má hostit dvanácté quadrienále v roce 2011. Zda bude do té doby významná památka obnovena, zatím není jasné. Gabrielová získala cenu právě za pořádání quadrienále, akce zaměřené především na jevištní výtvarnictví a divadelní kostýmy. Jejího posledního ročníku se účastnilo v červnu 2007 přibližně 60 domácích i zahraničních vystavovatelů a expozice obsadily všechny prostory Průmyslového paláce. "Pražské quadrienále je zatím předmětem jednání, ale všichni doufáme, že příští ročník bude," řekla ČTK Gabrielová. Dodala, že přestože do konání 12. ročníku Pražského quadrienále chybí ještě tři roky, řada případných účastníků se již informovala na záležitost vyhořelého paláce. Průmyslový palác má být obnoven z peněz z pojistky nejpozději do konce září 2010.

Hornické muzeum Příbram má rozsáhlou sbírku betlémů

Hornické muzeum Příbram má sbírku čítající několik desítek betlémů. Vznikla v průběhu nejméně 100 let. Výběr z nich mohou Příbramští spatřit každoročně během Vánoc. Muzeum ale také jesličky půjčuje na výstavy do jiných měst. Letos například několik z nich putovalo do Prostějova a do bývalého bavorského hornického města Oberviechtach, řekl ČTK ředitel muzea Josef Velfl. K nejvýznamnějším ve sbírkách příbramského muzea patří takzvaný Bartošův betlém, jehož nejstarší část je ze 70. let 19. století. Svatou rodinu vytvořil Adolf Koppa, figurky daráčků pocházejí většinou od řezbáře Prokopa Ulberta. Betlém byl původně mnohem rozsáhlejší, tři synové původního majitele si ho ale rozdělili. Část pak koupilo Hornické muzeum v aukci a zachránilo ji tak před vyvezením do zahraničí. K nejnovějším přírůstkům patří takzvaný Příbramský betlém současných autorů Milana Hoška a Elišky Drahokoupilové. Dřevěné objekty v něm připomínají historické stavby Příbrami, které už dávno zmizely. Je mezi nimi například zájezdní hostinec U Zeleného stromu, v němž v roce 1815 nocoval ruský car Alexandr, hostinec U Černého orla nebo březohorské šachty.

Ve Žďáru mají největší stádo papírových oveček

Největší stádo papírových oveček v Česku vystříhali účastníci čtyřdenní vánoční akce Děti dětem ve žďárském Domě dětí a mládeže. Celkem 6830 vymalovaných a očíslovaných zvířátek zavěsili na provazy dlouhé 922 metrů a vytvořili z nich klenbu nad závěrečným koncertem, při kterém předali dar nadaci Naše dítě. Překonaly tak svůj vlastní rekord z roku 2006. Tehdy vystříhali o 2044 oveček méně, řekl ČTK Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den. Předvánoční žďárský počin bude v příštím roce zapsán do zbrusu nové České knihy rekordů. Nejvíce se o překonání mety zasloužil třináctiletý Roman Glos, který podle šablony vystříhal 680 ovcí o velikosti 13,5 krát 8,5 centimetru. "Strašně ho to bavilo, seděl tu s námi od pondělí každé odpoledne a stříhal a stříhal," řekla ČTK hlavní organizátorka Marie Neubauerová.

Ze sportu:

Fotbalisté Slavie Praha ve středu remizovali ve svém posledním zápasu ve skupině F Poháru UEFA v Amsterodamu s domácím Ajaxem 2:2. Branky hostů v prvním poločase vstřelili Jaroslav Černý a Marek Jarolím, Ajax vyrovnal až v samém závěru z penalty. Do jarní vyřazovací části soutěže však slávisté nepostoupili.

Ještě v dalších dvou zápasech evropských pohárů nesmí trenér Karel Jarolím usednout na lavičku pražské Slavie. Disciplinární komise evropské federace UEFA ho za chování v utkání Poháru UEFA s Hamburkem potrestala zákazem činnosti na tři zápasy. Část trestu si Jarolím již odpykal při středeční rozlučce s pohárovou Evropou na hřišti Ajaxu Amsterodam.

Vedení fotbalové Slavie Praha zaplatí pokutu 15 tisíc eur (téměř 400 tisíc korun) za chování svých fanoušků během utkání Poháru UEFA s Hamburkem. Disciplinární komise evropské federace UEFA potrestala českého mistra za to, že diváci v závěru zápasu naházeli na hřiště plastikové láhve, zapalovače a další předměty. Slavii navíc přitížilo, že byla za posledních pět let kvůli fanouškům pokutována již podeváté.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová zahájila sezonu Světového poháru třetí pozicí. Šestadvacetiletá česká reprezentantka vybojovala umístění na stupních vítězů v paralelní jízdě v boulích v závodu ve francouzském Meribelu.

Výkony Nicole Vaidišové byly podle ankety časopisu Tennis Reporters největším propadákem uplynulé tenisové sezony. Devatenáctiletá Češka, která se po zpackané sezoně propadla až na 41. místo světového žebříčku, získala hlasy od 56,6 procenta čtenářů. Vaidišová sice letos postoupila do čtvrtfinále Wimbledonu, ale jinak měla tragické výsledky a v žebříčku WTA jen těsně uhájila pozici nejlepší Češky. Po čtyřech letech přišla o nadvládu v domácí anketě Zlatý kanár, kde cenu pro nejlepší českou tenistku tentokrát získala Iveta Benešová.

Volejbalistky VK Prostějov prohrály ve čtvrtém kole Ligy mistryň v Moskvě za pouhých 65 minut s domácím Dynamem hladce 0:3 po setech 18:25, 17:25 a 21:25. Českému celku se nepodařilo splnit cíl, kterým bylo získat na palubovce velkého favorita alespoň set. V tabulce skupiny A jsou Hanačky třetí s vyrovnanou bilancí dvou vítězství a porážek.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo déšť se sněhem. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.