Zprávy

Dle Karla Schwarzenberga mohou USA kvůli krizi odložit plán na základnu

Spojené státy by mohly kvůli současné hospodářské krizi na čas odložit své plány na výstavbu radarové části své protiraketové základny na území Česka. Podle agentury APA to v Bruselu řekl ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg. Podle agentury DPA Schwarzenberg v této souvislosti kritizoval odmítavý postoj Ruska vůči americkým plánům vystavět ve střední Evropě protiraketovou základnu. Český vicepremiér Alexandr Vondra ale řekl, že Praha žádné sdělení od USA o možném odložení plánů nedostala. Nečeká prý také, že by něco takového mělo od Washingtonu přijít. "V Kongresu ty peníze jsou. Ty peníze bohatě stačí na to, aby ten projekt mohl být realizován. Rozhodně to stačí, pokud jde o radar v České republice. Já neočekávám žádné změny," řekl Vondra. "Umím si představit jisté přesunutí projektu (základny)," citovala APA Schwarzenberga, který se stejně jako Vondra účastnil jednání ministrů zahraničí a evropských záležitostí v Bruselu. Česko prý s tím nemá žádné problémy. "Naši povinnost coby spojenci jsme splnili," dodal ministr. USA chtějí vystavět protiraketový štít v ČR a V Polsku jako ochranu proti možné hrozbě z nepřátelsky naladěných států, jako je Írán či Severní Korea.

Ministr Schwarzenberg je proti odkládání ratifikace lisabonské smlouvy

Vzhledem k nadcházejícímu českému předsednictví v Evropské unii by bylo nešťastné, pokud by Česko odkládalo ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. V Bruselu to uvedl ministr zahraniční Karel Schwarzenberg. Dokument považuje za stejně důležitý jako smlouvy o případném umístnění amerického protiraketového radaru v ČR. Praha se předsednické role v EU ujme na šest měsíců úderem ledna, kdy v této roli vystřídá Francii. Kongres hlavní vládní strany ODS premiéra Mirka Topolánka o víkendu schválil usnesení, v němž sice ponechává rozhodnutí o ratifikaci lisabonské smlouvy na poslaneckém a senátorském klubu strany, avšak současně jim důrazně doporučil prosadit přednostní schválení smluv o protiraketové obraně. "Pro mě jsou obě smlouvy stejně důležité. Podle mě je pro bezpečnost ČR důležité, aby obě smlouvy prošly," řekl šéf české diplomacie v Bruselu, kde se účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí EU.

Prezident Klaus respektuje irský záměr hlasovat znovu o "Lisabonu"

Prezident Václav Klaus, který je odpůrcem lisabonské smlouvy, nechce nijak radit Irsku, co by nyní mělo nebo nemělo dělat s tímto dokumentem, a respektuje irský postoj. Dublin tento týden na summitu EU přislíbí, že se v zemi bude příští rok konat nové referendum o lisabonské smlouvě. Klaus se se svým slovinským kolegou Danilem Türkem shodl, že členské státy musí o ratifikaci rozhodnout samy. "Je to jejich rozhodnutí, plně respektuji jejich pozici. Určitě se do toho nebudeme míchat v této věci," uvedl Klaus. "Otázka ratifikace smlouvy spadá do suverenity členského státu a je na členských státech ...rozhodnout, co dělat, kdy to udělat a jak to udělat," souhlasil slovinský prezident. Irsko novým oznámením reaguje na první všelidové hlasování, v němž Irové dokument zamítli. Klaus po neúspěšném referendu prohlásil, že považuje dokument za mrtvý. Nedávno vyvolal Klaus rozruch při své návštěvě Dublinu, kde se setkal s irským odpůrcem smlouvy Declanem Ganleym.

Petr Mach s novou pravicovou stranou přijde prý na přelomu roku

Vznik nové pravicové strany, za níž stojí blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause a výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach, bude oznámen na přelomu roku. Mach to řekl ČTK. Toto uskupení podle něj bude při červnových volbách do Evropského parlamentu spolupracovat s celoevropským hnutím Libertas, na jehož vzniku se podílejí i lidé kolem Klause, v příštích českých parlamentních volbách chce však kandidovat samostatně. O záměru založit novou stranu, která má být alternativou pro voliče zklamané současnou politikou ODS, Mach informoval již dříve. Její spuštění podmínil výsledkem kongresu nejsilnější vládní strany, který se uskutečnil o minulém víkendu. Kdy založení nové strany Mach zveřejní, nechtěl příliš konkretizovat. "Přípravný výbor, kde budu já a další lidé, oznámí pravděpodobně záměr založení nové politické strany v nejbližších dnech nebo týdnech," řekl ČTK. Dodal nicméně: "To znamená, že to bude buď do konce roku, nebo na začátku ledna."

ČR zatím nechce rozhodnutí o reformě unijního zemědělství

Česko nechce žádné rozhodnutí o reformě evropské zemědělské politiky, dokud nebude hotov rozpočet Evropské unie na příští roky. V Bruselu to v pondělí řekl vicepremiér Alexandr Vondra. Téma reformy zřejmě nejvíce kritizované evropské "politiky" bude jedním z bodů agendy nadcházejícího unijního summitu, přičemž diskuse o reformě povede i Česko v rámci svého předsednictví v Radě EU. "Kloníme se k těm, kteří nechtějí činit žádná rozhodnutí, dokud není projednána rozpočtová perspektiva," řekl Vondra. Současná verze společné zemědělské politiky EU bude fungovat do roku 2013, což je zároveň rok kdy vyprší současný unijní rozpočtový rámec, přičemž Evropská unie se v současnosti řídí rozpočtem pro roky 2007 až 2013.

Na výzkum a vývoj půjde do Česka z EU 53 miliard korun

Na podporu národního výzkumu a vývoje je pro Česko z evropských peněz připraveno zhruba 53 miliard korun. Peníze, které bude možné čerpat až do roku 2013, jsou určeny zejména pro vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a další neziskové organizace, které se zabývají výzkumem a vývojem. Sdělil to ministr školství Ondřej Liška. O první peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace mohou zájemci začít žádat od 15. prosince. V první fázi je vyčleněno asi šest miliard korun a peníze by měly pomoci mimo jiné podpořit vznik a rozvoj kvalitně vybavených pracovišť zaměřených na aplikovaný výzkum. Peníze by podle Lišky měly být investovány hlavně do nových myšlenek, které vznikají ve výzkumných pracovištích a následně budou moci být využity v průmyslu nebo soukromé sféře.

CVVM: Pětina lidí chtěla účastí ve volbách vyjádřit nespokojenost

Pětina voličů se podzimních voleb do krajských zastupitelstev zúčastnila především proto, aby vyjádřila nespokojenost s politikou nebo touhu po změně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CVVM, který má ČTK k dispozici. V říjnových krajských volbách drtivě zvítězila ČSSD. Podle odborníků k celkovému volebnímu výsledku významně dopomohli právě nespokojení voliči. Čtvrtina Čechů chtěla hlasováním podpořit svoji oblíbenou stranu, za svoji povinnost považuje účast u voleb 17 procent obyvatel. Osobní názor chtěla vyjádřit zhruba desetina lidí. Šest procent obyvatel chodí k volbám vždy. Více než dvě třetiny voličů, kteří se rozhodli pro ČSSD, potvrdily, že jejich hlavní motivací je nespokojenost a touha po změně, uvádí CVVM.

Listopadová inflace je nejnižší v letošním roce

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu výrazně zpomalil na 4,4 procenta z říjnových šesti procent. Inflace je tak nejnižší od října loňského roku, informoval Český statistický úřad. Meziměsíčně inflace klesla o 0,5 procenta, což je největší pokles od října 2006. Analytici očekávali meziroční růst o 4,5 procenta. Zlevnily především potraviny a pohonné hmoty. Cena benzínu Natural byla podle ČSÚ v listopadu nejnižší od února 2007 a cena motorové nafty za posledních 18 měsíců. Naopak v listopadu rostly ceny související s bydlením a dál zdražovaly tabákové výrobky. Meziročně nejvíce stouply ceny zemního plynu o více než třetinu, nájemné o více než 15 procent. Ceny cigaret a tabáku stouply ve srovnání s loňským listopadem o 14,3 procenta. Meziměsíčně vzrostly ceny tabákových výrobků o 0,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 5,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 5,3 procenta z říjnových 5,2 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil na 300.237 osob. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Analytici očekávali stagnaci na říjnových 5,2 procenta. "Na trhu práce se poprvé výrazně projevily dopady globální recese," komentoval výsledky hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Míra nezaměstnanosti podle něj poroste i v příštích měsících, v meziročním srovnání však jen pomalým tempem. Meziměsíční nárůsty budou ovšem zejména v prosinci a lednu velké vzhledem k sezonním faktorům, dodal.

Zahraniční obchod v říjnu spadl do schodku čtyři miliardy korun

Zahraniční obchod skončil v říjnu se schodkem téměř čtyř miliard korun, což je meziroční zhoršení o 12,1 miliardy korun, a tím největší negativní meziroční změna obchodní bilance od roku 1994. Předběžné výsledky oznámil Český statistický úřad. Propad nejvíce ovlivnil růst deficitu v obchodě s minerálními palivy a pokles přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky. "Pro českou ekonomiku, která je závislá na vývozu strojů a dopravních prostředků, je velmi nepříjemná statistika ukazující na pokles říjnových exportů v této skupině," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Recese v eurozóně se podle něj již promítla i do českých makroekonomických dat.

Podle analytiků krize dorazila do ČR, první obětí je automobilový průmysl

Říjnový schodek bilance zahraničního obchodu je podle analytiků jasnou zprávou o tom, že finanční krize již dorazila do České ekonomiky. První obětí současné recese se stal automobilový průmysl, který český průmysl doposud táhnul, říkají ekonomové. Slábnutí největších evropských ekonomik, klíčových partnerů českých vývozců, a očekávaný útlum spotřeby a investic v tuzemsku, se zřejmě budou negativně projevovat i v dalším období, dodávají. "Říjnový výsledek obchodní bilance překonal naši nejčernější prognózu na trhu," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank, podle níž trh v průměru očekával přebytek 7,7 miliardy korun. Říjnový výsledek nejvíce ovlivnil pokles přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky a růst deficitu v obchodě s minerálními palivy. Celkový vývoz kvůli slabému exportu silničních vozidel klesl meziročně o 10,7 procenta, což byl největší pokles vývozu od února 1999. "Vzhledem k avizovaným odstávkám některých velkých firem i padajícím zakázkám ze zahraničí je zřejmé, že na slabé výsledky si budeme muset začít zvykat, alespoň v nejbližším roce," upozornil Petr Dufek z ČSOB.

Investor nabídne věřitelům za světelské sklárny stamiliony korun

Skupina investorů, již zastupuje světelský podnikatel Jiří Hudera, předloží do konce tohoto týdne předběžnou nabídku na odkup zkrachovalých skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Věřitelům za ně nabídne cenu řádově ve stovkách milionů korun, řekl ČTK Hudera. Potvrdil informaci z minulého týdne, že skupina má zájem obnovit strojní výrobu skla a zaměstnat v ní několik stovek lidí. Vyloučen prý není vstup zahraničního investora. Bližší údaje o financování záměru ale Hudera neuvedl. Insolvenční správkyně Helena Horová byla o záměru informována dopisem koncem listopadu. V minulém týdnu prohlásila, že záměr je nekonkrétní, a proto se jím nezabývá.

Ministerstvo financí navrhne odpočet DPH pro podnikatele u všech nových aut

Podnikatelé a firmy by si mohli pořídit jakýkoli nový osobní vůz s odpočtem DPH již během příštího roku. Návrh chce ministerstvo financí předložit vládě v příštích dnech, na jednání parlamentu by se měl pak dostat na nejbližší řádné schůzi. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. "Naší snahou je, aby opatření vstoupilo v účinnost co nejdříve," uvedl Jakob. Ministerstvo proto podle něj zřejmě zvolí formu pozměňovacího návrhu a prosadí jej ve druhém čtení na nejbližší řádné schůzi sněmovny. Ta se bude konat pravděpodobně v lednu. Změna by měla podpořit automobilový průmysl zasažený finanční krizí. V současnosti si mohou podnikatelé odečíst DPH jen při nákupu nákladních a lehkých užitkových aut.

Kopřivnická Tatra bude vyvíjet alternativní pohony

Kopřivnická automobilka Tatra bude vyvíjet alternativní pohony svých aut, především hybridní a elektrické. Oznámila to na pondělní společné tiskové konferenci s brněnským Vysokým učením technickým, s nímž bude na vývoji spolupracovat. Investice do vývoje podle firmy nelze přesně odhadnout, budou v milionech korun. Ani termíny zatím Tatra nechce upřesnit. Tatra chce ve spolupráci s VUT vyvíjet především ekologicky šetrnější motor splňující normu EURO 6. Ten by měl být připraven v roce 2010. Kromě toho bude vyvíjet také hybridní a elektrické motory, které chce v budoucnu využít pro svá auta. "Tato smlouva je jakousi formalizací vztahu s podnikem a umožní našim studentům těsnější vazbu na praxi a přinese nám učitele z praxe do prostředí univerzity, což je obojí naším strategickým cílem," uvedl rektor brněnské školy Karel Rais.

Čeští vědci zvládli technologii náhrady kmenových buněk

Čeští vědci zvládli a úspěšně užívají technologii přípravy speciálních buněk, které svými vlastnostmi odpovídají zárodečným kmenovým buňkám. Vyhnou se tak při jejich přípravě etickému problému s ničením lidských zárodků, protože jim k práci postačí buněčný materiál například z lidské kůže. ČTK to oznámila Jana Křížová z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Embryonální kmenové buňky jsou zdrojem všech tkání i orgánů lidského organismu. Pro mnoho vědců představují největší naději, jak získat "náhradní díly" dokonale slučitelné s organismem lidí trpících patologiemi jako diabetes a Parkinsonova choroba či odsouzených k nehybnosti zraněním míchy. Problém je, že při jejich získávání se ničí lidské zárodky, proti čemuž se ostře staví například římskokatolická církev.

Před 20 lety se konala jediná povolená demonstrace disidentů

Díky návštěvě francouzského prezidenta Francoise Mitterranda bylo 10. prosince 1988 na Den lidských práv poprvé od nástupu normalizace umožněno nezávislým hnutím uspořádat veřejné shromáždění. Mitterrand byl vůbec prvním francouzským prezidentem, který oficiálně navštívil Československo. Již při slavnostním přípitku 8. prosince na Pražském hradě zaskočil komunistické činitele svou zmínkou o tom, jak velký ohlas ve Francii vyvolalo Pražské jaro 1968. Větší rozruch ale vzbudila hned druhý den jeho snídaně s osmi představiteli československého disentu v čele s Václavem Havlem na francouzském velvyslanectví. Pro opozici to znamenalo oficiální uznání od hlavy jednoho z předních evropských států na domácí půdě. Mitterrandova návštěva také ovlivnila povolení manifestace ke čtyřicátému výročí Všeobecné deklarace lidských práv.

Šlechtické tituly už 90 let neplatí

I když se veřejnost v médiích či ve veřejném životě setkává s tím, že někteří lidé jsou označováni za šlechtice a oslovováni jako kníže či hrabě, používání šlechtických titulů bylo v Československu před devadesáti lety zrušeno. Stalo se tak 10. prosince 1918 zákonem č. 61/1918, kterým se zrušují šlechtictví, řády a tituly. Zákon přijalo tehdejší revoluční Národní shromáždění mezi prvními právními normami nového státu. Tehdejší zákonodárci zvolili pro samostatný československý stát formu republiky, v níž byly jakékoli šlechtické výsady nepřípustné. Norma podle historiků odrážela i rovnostářskou tendenci české společnosti. Zákon stanovil, že bývalí šlechtici nesmějí užívat svého rodného jména s přídomkem nebo dodatkem vyznačujícím šlechtictví, ale neobsahoval žádné postihy. Sankce byly k zákonu připojeny až novelizací 10. dubna 1920. Za úmyslné a veřejné použití šlechtického titulu měl provinilec zaplatit pokutu od 50 do 15.000 korun nebo mohl být potrestán vězením v délce od čtyřiadvaceti hodin do čtrnácti dnů.

Před 75 lety našel Československý rozhlas svůj trvalý domov

Již 75 let je budova číslo 12 na Vinohradské třídě v Praze místem, odkud do éteru vysílá původně Československý a nyní Český rozhlas. Budova byla slavnostně otevřena 10. prosince 1933 a rozhlas tak dostal opožděný dárek ke svým desátým narozeninám. Přestěhováním skončilo putování rozhlasové techniky i provozního zázemí z místa na místo. Z prvního působiště - vypůjčeného vojenského stanu ve Kbelích - se lidé z rozhlasu před zimou ukryli do jednoho z kbelských domků a v roce 1924 se přestěhovali do pěti místností v právě dokončené Poštovní nákupně na Vinohradské třídě. Odtud začátkem roku 1925 přesídlili do vedlejší budovy Orbisu. V letech 1927 až 1933 sídlil rozhlas v Národním domě na Vinohradech, ale i toto řešení bylo provizorní. Při hledání stabilního sídla padla volba na právě dokončenou budovu nad Národním muzeem. Šestipatrová funkcionalistická budova na Vinohradské 12 (tehdejší Fochově třídě) byla postavena letech 1929 - 1932 původně pro Ředitelství pošt a telegrafů a obě instituce tu zpočátku sídlily společně. Jako celek přešla budova do majetku Československého rozhlasu kolem roku 1935.

Muchovy Ivančice podpoří petici proti převozu epopeje do Prahy

Ivančice na Brněnsku, které jsou rodným městem slavného malíře Alfonse Muchy (1860 až 1939), se připojí k petici proti plánovanému přestěhování jeho monumentálního díla Slovanská epopej z Moravského Krumlova do Prahy. ČTK to řekl ivančický starosta Vojtěch Adam (KSČM). Do podpisové akce, pořádané krumlovskou radnicí, se již zapojilo 1700 lidí. Adam se domnívá, že se záměry Prahy podaří změnit. Do jednání o epopeji by podle něj měl vstoupit Jihomoravský kraj. "Praze epopej v ničem nepomůže. Atrakcí je v ní plno. Pro Moravský Krumlov, který toto jedinečné dílo kdysi v podstatě zachránil, bude mít stěhování likvidační charakter," řekl ČTK Adam. Zdůraznil, že proti stěhování je i Muchův vnuk John. Ivančický starosta poukázal obdobně jako vedení radnice Moravského Krumlova na to, že Praha dosud pro kolekci 20 obřích pláten nepostavila slibovaný výstavní pavilon. Hlavní město se odvolává na smlouvu z třicátých let, podle níž Mucha věnoval dílo prostřednictvím Prahy národu. Adam upozornil na to, že nikoli Praha, ale Moravský Krumlov nabídl pomoc, když se hledalo místo, kde by se monumentální obrazy zrestaurovaly a vystavily.

Dětští stepaři z Prahy se stali mistry světa

Malí čeští stepaři se stali mistry světa v konkurenci kolegů ze tří desítek zemí. Mistrovství světa se konalo 3. až 5. prosince v německém městě Riese a Češi získali dvě zlaté a tři bronzové medaile. ČTK to řekla Andrea Myslivečková, zakladatelka Tanečního studia Andrea, jehož členové sklízeli úspěchy. Mistrovství světa se zúčastnilo na 1500 stepařů ze 31 zemí, včetně několika souborů z Česka. Studio Andrea z Prahy 5 soutěžilo v 11 kategoriích. Největší úspěch slavili nejmladší stepaři. Jedenáctiletá Kateřina Fialová se stala mistryní světa poté, co v létě získala zlato i na mistrovství Evropy. Dětská formace se umístila také na prvním místě. Další cenné umístění zajistilo duo Kateřina Fialová a Dominik Budlovský, úřadující mistři Evropy. Obsadili třetí místo v kategorii juniorů do 15 let. Další bronz vybojovala skupina dospělých stepařů v doprovodu živé muziky a třetí místo obsadili také senioři.

Hvězdami Pražského jara 2009 budou Mutterová a Floréz

Hvězdami mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro budou příští rok slavný peruánský tenorista Juan Diego Floréz, mezzosopranistky Susan Grahamová ze Spojených států, Bernarda Finková z Rakouska i legendární německá houslistka Anne-Sophie Mutterová. Podle pořadatelů bude Pražské jaro také doprovodnou akcí předsednictví České republiky Evropské unii v prvním pololetí roku 2009. Třítýdenní přehlídka začne podle zveřejněného programu tradičně 12. května a potrvá do 3. června 2009, nabídne více než padesát koncertů a osm divadelních představení. Vstupenky bude možné zakoupit v předprodeji již od tohoto pátku 12. prosince.

Fotografie Dušana Pálky dokumentují 40 let Prahy

Soubor 200 rozměrných černobílých fotografií, které po 40 let vytváří fotograf a kreslíř Dušan Pálka, vychází v knižní podobě. Publikaci nazvanou Pražský spektákl vydává Galerie Nový Svět, která za jednu ze svých předchozích publikací získala v roce 2005 hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera. Stejně jako v případě Pálkovy knihy šlo o fotografickou publikaci, knižní vydání snímků české krajiny, které fotograf Jan Reich vytvořil velkoformátovými dřevěnými fotoaparáty. Bohemia byla prvním vydavatelským počinem Galerie Nový Svět, následovaly ji tři publikace velkoformátových snímků, Pálkova je zatím poslední. Pražský spektákl přináší dvě stovky snímků z těch, které fotograf a známý autor kresleného humoru již čtyři desetiletí systematicky pořizuje v pražském centru. Jeho záběry snímané na kinofilm fotoaparátem Leica podávají bezprostřední svědectví o každodenním životě velkoměsta. Publikace zahrnuje i francouzský a anglický překlad úvodního textu Petra Pitharta.

Arcidiecézní muzeum vystavuje vzácný Misál olomoucký

Vzácný Misál olomoucký z poloviny 14. století, který je jinak pečlivě střežen v olomoucké pobočce Zemského archivu, si bude moci prohlédnout veřejnost. Do 4. ledna se stane ve speciální klimatizované vitríně součástí expozice olomouckého Arcidiecézního muzea. Bohatě zdobený rukopis s 26 iluminacemi je nazýván také Misál Herborda z Fulštejna podle probošta olomoucké kapituly, který jej v roce 1366 věnoval kapli sv. Anny v Olomouci. Díky tomu lze doložit olomoucký původ misálu. "Podle kalendária lze datovat vznik tohoto misálu, vytvořeného nejspíš na Moravě, do doby před rokem 1354, protože v něm ještě není uveden svátek Kopí a hřebů Páně zavedený Karlem IV.," uvedla historička umění Jana Hrbáčová. Misál, tedy mešní kniha obsahující soubor bohoslužebných textů, čtení, modliteb, zpěvů a církevních předpisů, označila Hrbáčová za vysoce kvalitní a slohově ojedinělé dílo.

Ze sportu:

Dva nováčky zařadil trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička do nominace pro druhý díl seriálu Euro Hockey Tour. Na turnaj Channel One Cup v Moskvě byli povoláni brankář Alexander Salák z finského TPS Turku a zadák Pavel Skrbek ze švédského klubu Skelleftea. Z celkem 23 nominovaných hráčů je jich pouze osm z domácí extraligy, hned 11 zástupců pak má Kontinentální hokejová liga.

Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický se k fotbalu vrátí nejdřív v březnu. Na internetových stránkách Arsenalu o tom informoval trenér Arséne Wenger. Osmadvacetiletý záložník londýnského klubu nehraje kvůli zranění podkolení šlachy od 26. ledna a jeho návrat se stále odkládá.

Zrušené závody Světového poháru v severské kombinaci, které se měly konat o nadcházejícím víkendu v Liberci, nebudou mít náhradní dějiště ani termín. Původně zástupci Mezinárodní lyžařské federace uvažovali o přesunutí do italského Pragelata, ale také tato možnost padla. Sdruženáři se tak po víkendových závodech v Trondheimu vrátili do České republiky a budou se na pokračování sezony připravovat v Harrachově a polských Jakuszycích.

Česká reprezentantka Kateřina Hanušová-Nashová vyhrála americký cyklokrosový seriál USGP. Po vítězství v sobotním pátém dílu vyhrála i v neděli závěrečný závod.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, teploty 2 až 6 stupňů Celsia.