Zprávy

Odbory mají studii: v privatizovaných nemocnicíh je horší péče

Odboráři dlouhodobě kritizují privatizaci nemocnic. Tvrdí, že v privatizovaných nemocnicích se zhoršují pracovní podmínky a klesají platy. Personál je prý méně motivovaný a péče o pacienty se zhoršuje. Tato varování potvrdila nyní studie rakouských odborníků s názvem Restrukturalizace a pracovní vztahy v nemocničním sektoru v ČR, Německu, Polsku a Rakousku, která byla v pondělí představena v Praze na stejnojmenné mezinárodní konferenci. Odboráři z těchto čtyř zemí se shodli, že zdravotnictví by mělo být zachováno jako veřejná služba. "Rozdíl ve mzdách v privatizovaných zařízeních je 10 až 15 procent, jsou tam i nižší počty zaměstnanců, proto je naším požadavkem zastavit prodej dalších zdravotnických zařízení," řekl novinářům Wolfgang Anschütz ze saského odborového svazu Ver-di. "Stěžejní pilíř je zdravotnictví veřejné. Nejsme zcela proti privatizaci, jde jen o stanovení poměru, jaká část zůstane veřejná a co může být privatizováno," doplnila Hanna Trochimczuková-Fidutová z polského svazu Solidarita. Čeští odboráři letos opakovaně protestovali proti plánům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka na přeměnu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a vznik univerzitních nemocnic v podobě akciových společností. Je to podle nich krok k převodu majetku zdravotnictví do soukromých rukou.

Zelení se s ministerstvem shodli na sporných bodech zákona

Zdravotničtí odborníci Strany zelených se v neděli večer shodli se zástupci ministerstva zdravotnictví na vyřešení sporného paragrafu v zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Vláda jej minulou středu nepřijala kvůli nesouhlasu zelených a lidovců. Zástupci KDU-ČSL se však schůzky nezúčastnili, údajně kvůli nedostatku času na prostudování ministerského návrhu. "Postup, který zvolila KDU nebo někteří její členové, nemohu nazvat jinak než nezodpovědný," řekl po jednání novinářům náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Zeleným se do návrhu zákona podařilo prosadit jejich požadavky. Hlavním bylo to, že doplácení za nadstandard nesmí být zavedeno dříve, než budou standardy hrazené z veřejného zdravotního pojištění jasně definovány. Zákon již v okamžiku začátku účinnosti navíc upřesní zhruba deset služeb a činností, u nichž se již nyní podle Šnajdra připlácí "na korupční bázi". Jedná se například o kvalitnější ubytovací služby v nemocnicích, výběr lékaře podle přání pacienta, zkrácení čekací doby nebo výběr kvalitnější endoprotézy. Podle Šnajdra zákon stanoví rozsah hrazených zdravotních služeb; každý pojištěnec bude mít nárok na ekonomicky nejméně náročnou obdobu nejmodernějších a nejúčinnějších léčebných metod z hlediska posledního dosaženého poznání medicínské vědy.

Topolánek: Dohoda s ČSSD bude dohodou koalice a opozice

Vyjednavači ODS a ČSSD už mají hotový návrh dohody mezi vládou a opozicí o příměří v době českého předsednictví v Evropské unii. Po jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl premiér a předseda strany Mirek Topolánek. Zdůraznil, že o materiálu bude nejprve diskutovat s lídry dalších stran vládní koalice a až poté s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Jednání by mohla začít už v nastávajícím týdnu v rámci schůze Poslanecké sněmovny. Novým středočeským hejtmanem se stal David Rath z ČSSD

Novým středočeským hejtmanem se v pondělí stal exministr zdravotnictví a volební lídr krajské organizace ČSSD David Rath. Ve funkci vystřídá místopředsedu ODS Petra Bendla, který vedl kraj uplynulých osm let. Vedle sociálních demokratů ho podpořili také všichni komunisté. Zastupitelé zároveň do čela kraje zvolili novou menšinovou krajskou radu složenou pouze ze členů ČSSD. "Cítím zodpovědnost za další vývoj Středočeského kraje. Je potřeba ten kraj spravovat co možná nejlépe," řekl nově zvolený hejtman novinářům. Na dotaz, jaké budou jeho první kroky, uvedl, že je potřeba začít plnit předvolební sliby ČSSD. Prioritou je podle něj to, aby se v krajských nemocnicích přestaly platit poplatky a žáci a studenti měli dopravu do školy zdarma. Jednání původně vedl David Rath i s občanskými demokraty. Ti ale nakonec oznámili, že ČSSD nepodpoří a odcházejí do opozice.

Bendl na jednání zastupitelstva označil Ratha za lháře

Končící hejtman Petr Bendl z ODS na ustavujícím zasedání středočeského zastupitelstva ostře zaútočil na svého nástupce Davida Ratha. "Velmi mne znepokojuje, že střední Čechy má vést lhář a bezskrupulózní člověk," prohlásil. Rath na to reagoval slovy, že Bendl je nevychovaný stejně jako předseda ODS Mirek Topolánek a že by se měl stydět za to, jak se zachoval ke svému stranickému spojenci Pavlu Bémovi. Bendl podle Ratha svým vystoupením prokázal, že chce vést konfrontační politiku. "Nemáte žádné právo kohokoliv moralizovat, vy se spíše styďte," uvedl v narážce na Bendlova dřívější slova o tom, že pražský primátor Bém zřejmě nemá moc šancí na zvolení předsedou ODS. Bendl namítl, že nikoho nepodrazil, jen konstatoval, jaký je stav věcí.

Novým hejtmanem Jihočeského kraje se stal Jiří Zimola

Jihočeský kraj povede příští čtyři roky dosavadní starosta Nové Bystřice na Jindřichohradecku a volební lídr ČSSD Jiří Zimola. Zastupitelé ho zvolili hejtmanem na pondělním ustavujícím zasedání. Ve funkci nahradí občanského demokrata Jana Zahradníka, který stál v čele kraje osm let. Zimola dostal ve veřejné volbě 37 z 53 hlasů, koalice ČSSD a ODS disponuje 41 mandáty. Komunisté se zdrželi hlasování. Podle nich totiž nebylo dodrženo poměrné zastoupení ve vedení kraje.

Vznik rady Ústeckého kraje závisí na úterním rozhodnutí ODS

Složení rady Ústeckého kraje záleží na úterním rozhodnutí krajského vedení ODS. Novinářům to po pondělním jednání řekli krajští předsedové ČSSD a ODS Petr Benda a Jiří Šulc. Vítězní sociální demokraté nabídli ODS tři místa radních v jedenáctičlenné radě kraje, přičemž padla varianta, že by jedním z nich byl náměstek hejtmana. Sociální demokraté mají v zastupitelstvu 22 míst, ODS 13, KSČM 12 a za hnutí Severočeši.cz bylo zvoleno osm zastupitelů. Benda tvrdí, že variantu spolupráce s ODS a ve výborech s komunisty drtivou většinou odsouhlasil klub zastupitelů i krajský výkonný výbor. Část sociálních demokratů je ale proti, děčínská ČSSD, jejímž předsedou je lídr v krajských volbách Jaroslav Foldyna, o víkendu takovou spolupráci odmítla. Foldyna řekl, že uzavírání jakýchsi smluv o spolupráci a ne koalice, mu připomíná pohádku o chytré horákyni. "Mám problém vysvětlit, co je to takzvaná dohoda o spolupráci. Zda jedu na koloběžce a zda jsem napůl oblečený nebo napůl svlečený," uvedl. Dodal, že sociální demokraté by měli buď vytvořit koaliční vládu s KSČM nebo ODS, případně se snažit o menšinovou krajskou vládu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí novinářům řekl, že z řešení se kterým jeho spolustraníci přišli v Ústeckém kraji, není příliš nadšený.

Topolánek:Volební prohru přinesly nejednotnost a nesrozumitelnost

Mezi hlavní příčiny porážky občanských demokratů v podzimních krajských a senátních volbách patří podle předsedy Mirka Topolánka nejednost strany a nesrozumitelnost její politiky. Topolánek to řekl novinářům po nedělním jednání výkonné rady ODS. Dodal, že to má změnit nové vedení strany před volbami do Evropského parlamentu, které budou příští rok na počátku června. Nové vedení ODS, které bude zvoleno na kongresu strany za dva týdny, má také podle premiéra "identifikovat voličské skupiny a zjistit jejich preference". Příčinami volebního neúspěchu se zabývala výkonná rada, podle Topolánka však zatím není dokončena podrobná analýza porážky. Diskuse o volební prohře má podle něho pokračovat na kongresu. V krajských volbách utrpěla ODS drtivou porážku, dosud měla 12 ze 13 hejtmanů, nyní nebude mít žádného. Navíc neuspěla ani ve volbách do třetiny Senátu, kde ztratila šest zástupců a křesla v horní komoře si udržela jen ve třech pražských obvodech.

STEM: ČSSD v krajských volbách vzala hlasy všem stranám

ČSSD v říjnových krajských volbách přetáhla podle agentury STEM voliče všem ostatním parlamentním stranám, přitáhla i nevoliče. V porovnání s předloňskými sněmovními volbami získali sociální demokraté na svou stranu desetinu voličů ODS, KSČM i KDU-ČSL, a dokonce pětinu z těch, kteří před dvěma roky volili Stranu zelených. Nejhůře podle STEM dopadli zelení, které přišla letos podpořit jen čtvrtina předloňských voličů.

Klaus by zřejmě podepsal lisabonskou smlouvu až po "ano" v Irsku

Kdyby Ústavní soud rozhodl o slučitelnosti lisabonské smlouvy s českou ústavou a parlament smlouvu schválil, prezident Václav Klaus by ji zřejmě podepsal jen tehdy, pokud by byla ratifikována i v Irsku. Vyplývá to z jeho prohlášení pro Český rozhlas - Rádio Česko. Irové smlouvu odmítli v červnovém referendu a irská vláda nyní hledá řešení, jak smlouvu schválit, aby mohla začít platit. Ústavní soud ČR bude o smlouvě rozhodovat v úterý. Podle Klause je jakákoli debata o tom, kdy bude lisabonská smlouva v ČR schválena, nebo neschválena, v dané chvíli naprosto bezpředmětná. Nyní se musí počkat na rozhodnutí ÚS a podle toho potom zvážit, zda je eventuálně možné se k němu s lisabonskou smlouvou vracet. Následná debata v parlamentu bude trvat nemalou dobu, protože jde o "fatální omezení suverenity země", myslí si prezident.

Místopředseda KDU-ČSL vyzval vládu k zásahu proti Klausovi

Místopředseda koaliční KDU-ČSL David Macek vyzval v pondělí vládu, aby zasáhla proti "destruktivním aktivitám" prezidenta Václava Klause v zahraniční politice. Klausovy odmítavé názory na lisabonskou smlouvu, boj proti globálnímu oteplování nebo na způsoby řešení současné finanční krize evropskými státníky podle něj dostávají Českou republiku do mezinárodní izolace.

Ministři zahraničí V4 jsou pro větší otevřenost EU vůči Východu

Ministři zahraničí zemí visegrádské skupiny (V4) se v pondělí na setkání ve Varšavě se svými kolegy z pobaltských států, z Rumunska a z Bulharska shodli, že Evropská unie by měla být otevřenější a vstřícnější vůči zemím za svou východní hranicí. Polsko navrhuje například snížit cenu víz pro Ukrajinu, Bělorusko a další státy. S Ruskem by EU měla podle ministrů vést dialog, ale pouze pokud Moskva splní mírové sliby dané Bruselu po rusko-gruzínském konfliktu. "Shodli jsme se, že východní politiku budeme dělat spolu," řekl ČTK po jednání český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj musí být sousedská politika EU vyvážená, což znamená, že politici ze střední a východní Evropy nebudou mít nic proti posílení vztahů se zeměmi na jih od Středozemního moře, ale že je nutné se také držet pevniny. Ministři vyjádřili také snahu mluvit jedním hlasem ve věci takzvaného energeticko-klimatického balíčku EU. Na podrobnostech plánu boje s globálním oteplováním se chce Brusel dohodnout do konce letošního roku. Některé země, včetně Polska a ČR, přitom chtějí prosadit určité ústupky kvůli obavám, že by přísná ekologická opatření poškodila jejich ekonomiky.

Paroubek bude v Berlíně jednat se špičkami SPD i o radaru

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v úterý v Berlíně sejde se špičkami německé sociální demokracie (SPD). Se šéfem strany Franzem Münterferingem a německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, který je kandidátem SPD na kancléře pro volby do Spolkového sněmu v příštím roce, bude jednat mimo jiné o českém předsednictví EU nebo o plánech USA umístit v Česku radar amerického protiraketového systému. Vedle setkání s Münterferingem a Steinmeierem Paroubek soukromě povečeří s bývalým německým kancléřem a expředsedou SPD Gerhardem Schröderem. Šéfa ČSSD s ním pojí blízké vztahy.

Armáda asi příští rok pošle do Afghánistánu méně lidí než chtěla

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) vládu v pondělí informovala o kompromisním návrhu, jak zajistit pro příští rok zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu a získat pro tento krok souhlas opoziční sociální demokracie. Vláda původně chtěla do Afghánistánu poslat příští rok dalších 200 vojáků, v regionu tak celkem mělo působit na 700 vojáků. Opoziční ČSSD podobný návrh okamžitě odmítla. Kompromisní návrh podle České televize nyní počítá s tím, že celkem bude v regionu působit 580 mužů v uniformách.

Soudcovská unie chce prosadit změnu soudního zákona

Jedním z hlavních cílů Soudcovské unie pod novým vedením předsedy Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Tomášem Lichovníkem je dosažení změny zákona o soudech a soudcích. Novela soudního zákona začala platit počátkem října a podle nového prezidenta unie umožňuje nátlak na funkcionáře soudů ze strany výkonné moci. Nový zákon o soudech a soudcích mimo jiné zpřísňuje tresty soudcům za kárná provinění, rozšiřuje pravomoci hlavy státu o jmenování předsedů vrchních a krajských soudů a omezuje délku funkčního období soudních představitelů - na deset let pro funkcionáře nejvyšších soudů a na sedm let pro představitele ostatních soudů. Lichovníkovi stejně jako dalším odpůrcům novely vadí především posílení pravomocí prezidenta a ministerstva spravedlnosti.

MMF: Česko je zatím krize ušetřeno,růst HDP ale klesne pod 2 pct.

Příští rok by měl růst české ekonomiky kvůli vlivu finanční krize zpomalit podle aktuální zprávy Mezinárodního měnového fondu až pod dvě procenta z letošních odhadovaných čtyř procent. Celkově je ovšem Česká republika před světovou krizí zatím ochráněna díky silnému hospodářskému růstu v posledních letech, silné koruně a reformě veřejných rozpočtů, uvedl vedoucí delegace MMF v ČR Subhash Thakur. Zpomalení ekonomiky se podle něj bezpochyby projeví i v nárůstu rozpočtového schodku. "Odhadujeme, že deficit veřejných financí vzroste o jeden procentní bod oproti návrhu, který schvaluje parlament," uvedl Thakur. Deficit veřejných financí by podle MMF měl příští rok stoupnout na 2,6 procenta. ČR by tak nadále plnila tříprocentní maastrichtské kritérium.

Tatru kvůli krizi opustí přes 820 lidí, firma omezí výrobu

Kopřivnickou automobilku Tatra opustí od letošního pololetí do konce března příštího roku přes 820 zaměstnanců. V červnu Tatra zaměstnávala bezmála 4400 lidí, v prvním čtvrtletí 2009 chce mít zhruba 3570 osob. Důvodem je globální finanční krize. ČTK to řekl mluvčí Tatry Vladimír Bystrov. Kvůli krizi výrobce nákladních vozidel zkrátí pracovní dobu. To sníží mzdové náklady o dalších osm až deset procent a náklady na energie zhruba o pětinu. Firma neomezí náklady na vývoj, protože chce nabídnout nové výrobky, uvedl předseda představenstva a generální ředitel Ronald Adams.

CK by měly podle vlády uvádět konečné ceny s výjimkou u letadel

Cestovní kanceláře zřejmě od příštího roku budou muset uvádět jedinou konečnou cenu zájezdů včetně všech povinných příplatků. Povinnost zavádí novela zákona o cenách, kterou na svém pondělním zasedání schválila vláda. Výjimkou mají podle ministra financí Miroslava Kalouska cestovní kanceláře v případě uvádění cen leteckých společností, především palivových a dalších příplatků.

Vláda požádá Nejvyšší správní soud o zrušení Dělnické strany

Vláda požádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Vyhověla žádosti ministra Ivana Langera (ODS), který stranu označil za extremistickou. Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů.

Ekologové: Obce by se neměly rozrůstat bez ohledu na krajinu

Obce by se podle ekologů neměly bezuzdně rozrůstat, měly by brát ohled na okolní krajinu. Myšlenky udržitelného rozvoje mnohé z nich berou na lehkou váhu, jako by to byl pojem bez obsahu. Představitelé obcí a měst musí mít zájem na tom, aby jejich rozvoj neničil životní prostředí. Při pondělním vyhlášení výsledků klání o Oranžovou a Zelenou stuhu, které je součástí soutěže Vesnice roku 2008, to uvedla Martina Pásková z ministerstva životního prostředí. "Sídla mají svou ekologickou stopu, kterou sledujeme, a krajina je to, na čem sídla žijí a z čeho čerpají své zdroje," řekla Pásková. Ekologická stopa je podle ní díl krajiny, který potřebuje obec pro svůj rozvoj. Rozšiřování sídel do volné krajiny a připojování satelitních městeček k hlavnímu sídlu není v souladu s plány udržitelného rozvoje, do nichž by měli být místní obyvatelé zapojeni, míní Pásková. Oranžové stuhy se udělují za příkladnou spolupráci obce se zemědělskými podniky. Letos tuto cenu za absolutní vítězství spolu s šekem na 800.000 korun převzal starosta obce Partutovice na Přerovsku Jiří Gandler. Zelenou stuhu za příkladnou péči o výjimečné kulturně-historické dědictví získaly jihočeský Jankov nebo Mořice na Prostějovsku. Soutěž Vesnice roku vyhlašují ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj spolu se Svazem měst a obcí a Spolkem pro obnovu venkova.

Lidé jsou proti kácení napadených stromů, zjistilo Hnutí Duha

Většina návštěvníků Šumavy je proti tomu, aby se v nejcennějších oblastech národního parku kácely smrky napadené kůrovcem. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou letos v létě uspořádalo u Plešného jezera Hnutí Duha se studenty Jihočeské univerzity. Turisty spíš než suché stromy odrazují holiny, a proto podporují ponechání lesů přírodě včetně působení kůrovce před jejich vykácením. ČTK o tom informoval vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Právě o kácení v chráněných místech Šumavy se dlouhodobě přou správci parku, přírodovědci a ekologičtí aktivisté s některými starosty a zástupci krajů. První skupina hájí přírodní procesy, zatímco druhá prosazuje tvrdé zasahování proti kůrovci. Její zástupci se obávají toho, že suché stromy budou návštěvníky Šumavy odrazovat, čímž klesnou příjmy obcí.

Zásah v Libuši byl podle Vietnamců nepřiměřený, policie to odmítá

Petici proti nepřiměřenosti policejního zásahu při sobotní razii v pražské tržnici Sapa sepsali vietnamští studenti. V dokumentu si stěžují zejména na násilné otevírání kontejnerů se zbožím a nehumánní zacházení se zaměstnanci tržnice, kteří prý chtěli spolupracovat. Mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Rendlová však jejich nařčení odmítá s tím, že počet nasazených sil byl adekvátní počtu kontrolovaných lidí. Policejní opatření podle ní odpovídala podezření, že v areálu se obchoduje se zbraněmi, drogami a padělaným zbožím. Většina podezření se potvrdila, uvedla.

Tržnici Sapa v Praze-Libuši se někdy přezdívá Malá Hanoj. Za letošní rok zde museli dvakrát zasahovat hasiči, druhý požár z počátku listopadu patřil co do nasazení hasičů k největším požárům vůbec. V sobotu 22. listopadu zde policie spolu s cizineckou policií a ČOI provedli rozsáhlou razii, měli podezření, že se v areálu provádí trestná činnost. Do akce policisté nasadili vrtulník, obrněná vozidla, policisty na koních, psovody či takzvané schengenbusy, tedy vozidla vybavená technikou pro důkladnou kontrolu dokladů. Při zásahu bylo zadrženo 44 lidí kvůli nesrovnalostem v dokladech, policisté nalezli i auto plné zbraní. Policejní pes odhalil přítomnost marihuany a heroinu a celní správa zabavila deset tun padělků za zhruba 30 milionů korun. Mezi padělanými věcmi bylo hlavně oblečení, obuv a doplňky. Ministerstvo zahraničí již dříve oznámilo, že ČR zpřísní vydávání některých dlouhodobých víz pro Vietnamce, protože prý často zneužívají pobyt v Česku a předkládají padělané dokumenty. Ministerstvo také minimálně do konce roku pozastavilo nabírání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce.

Plzeňská zoo začala chovat nejvzácnější lamy, drobné vikuni

Nový druh lam, v zoologických zahradách zatím ne příliš rozšířené vikuni, začala chovat plzeňská zoo. V Česku mohou lidé tyto nejvzácnější lamy vidět v pěti zahradách. Evropské zoo pro druh zavedly záchranný program. V Plzni obývají dvě samice a samec výběh představující jihoamerickou pampu spolu s pštrosy nandu a kapybarami, řekl ČTK mluvčí zahrady Martin Vobruba. V ČR chovají zahrady vikuni od roku 1998. V Plzni žily od 50. let lamy krotké, v 80. letech je vystřídal divoký druh guanako.

Dvorská zoo přivezla ze zahrady v Arnhemu novou gorilí samici

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku získala do svého chovu gorilí samici Shindu. Novou obyvatelku chovatelé přivezli ze zoologické zahrady v nizozemském Arnhemu a měla by se stát zakladatelkou chovu goril ve dvorské zoo. Shinda se do dvorské zoo dostala po letech vyjednávání v rámci Evropského záchovného programu. Po potřebných veterinárních vyšetřeních chovatelé ve dvorské zoo spojí Shindu se samicí Messy a poté se samcem Tadaem. Chovatelé věří, že by se samec Tadao, který pochází z odchytu, mohl stát konečně otcem.

Špotáková si v Monaku užívala sál plný legend

Především mimořádná koncentrace atletických legend okouzlila oštěpařku Barboru Špotákovou na nedělním slavnostním vyhlášení nejlepších atletů mezinárodní federace IAAF v Monte Carlu. Za světový rekord 72,28 metru si odnesla cenu za nejlepší ženský výkon roku, což zatím považuje za největší ocenění v kariéře. Atmosféra v Monaku, odkud se dnes vrátila, byla velmi slavnostní. V sále se na vyhlášení sešly velké postavy atletické současnosti i minulosti. "Nás sedělo u stolu pět světových rekordmanů, (přítel) Lukáš seděl vedle u stolu se šesti světovými rekordmany. Byl to úžasný zážitek, stačilo jen otáčet hlavu a člověk viděl legendy," rozplývala se Špotáková na pondělní tiskové konferenci.

Slavia vede ligu už o osm bodů, Ostrava prohrála v Olomouci

Fotbalisté pražské Slavie si nedělní výhrou 3:1 nad Teplicemi upevnili vedení v tabulce první ligy. V čele mají již osmibodový náskok před Mladou Boleslaví, která se vrátila na druhé místo díky výhře 1:0 nad Bohemians Praha. Ostrava prohrála v Olomouci 1:2 a klesla na třetí místo. V boji o záchranu se dařilo Žižkovu i Kladnu, které shodně vyhrály. Kladno porazilo Plzeň 1:0. Žižkov zvítězil nad Příbramí 2:0. Brno si lehce poradilo se Zlínem 3:0 a ukončilo sérii šesti zápasů bez výhry. Ten už na místa zaručující záchranu ztrácí čtyři body. V úspěšné sérii pokračovaly České Budějovice, které zdolaly Liberec 2:0. Jablonec – Sparta 1:0. Sparta je v tabulce šestá.

Boxer Kraj nemá smlouvu

Německá boxerská stáj SpotLight neprodloužila smlouvu s Rudolfem Krajem, který v říjnu prohrál zápas s Italem Giacobbem Fragomenim o profesionální titul mistra světa organizace WBC. Stříbrný olympijský medailista z roku 2000 proto nyní uvažuje o konci kariéry.

Jelimová přijede na mítink do Prahy pro světový rekord

Pamela Jelimová, jeden z největších talentů světové atletiky, bude v únoru startovat na mezinárodním halovém mítinku v pražské O2 Aréně s cílem překonat světový rekord v běhu na 1000 metrů. Osmnáctiletá Keňanka letos několikrát atakovala momentálně nejstarší světové maximum Jarmily Kratochvílové na osmistovce, v pondělí na tiskové konferenci oznámila svůj záměr pokusit se v české metropoli zaběhnout nejrychlejší kilometr pod střechou v historii.

Počasí

V úterý očekávají meteorologové oblačno až polojasno, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -2 až +2 stupně Celsia, na horách kolem -4 stupňů.