Zprávy

Expředseda EP: Pro ČR bude problém,nepřijme-li do ledna "Lisabon"

Premiér Mirek Topolánek se mýlí, když tvrdí, že pro české předsednictví EU nebude problémem, pokud Česko do jeho začátku v lednu neratifikuje lisabonskou smlouvu. ČTK to řekl bývalý předseda Evropského parlamentu (EP) Enrique Barón Crespo ze Španělska, který se v Praze zúčastnil mezinárodní konference o unijní problematice. Názor představitele socialistické frakce v EP podpořili i zástupci dalších evropských stran. Barón Crespo se i přesto domnívá, že české předsednictví může být úspěšné navzdory mnoha výzvám, které ho čekají. Topolánek na počátku listopadu oznámil, že Česká republika smlouvu reformující instituce rozšířené EU již letos nepřijme. Stane se tak podle něj nejspíš v prvním čtvrtletí příštího roku. Pro české předsednictví to však nebude žádná výraznější komplikace, uvedl tehdy Topolánek. S tím však expředseda EP Barón Crespo nesouhlasí. "Předsednictví (Evropské) radě přirovnávám k dirigentovi. Musí znát partituru, kterou bude hrát, a musí s ní souhlasit," dodal s tím, že unie potřebuje předsednictví, které bude problémy řešit, ne je vytvářet.

Odpůrci amerického radaru poslali dopis Obamovi

Hnutí Nenásilí společně s Ligou starostů proti radaru poslalo v pátek nově zvolenému americkému prezidentovi Baracku Obamovi dopis, v němž ho prosí, aby umístění amerického radaru v Česku přehodnotil. V době českého předsednictví v Evropské unii hodlá Liga starostů a Nenásilí zahájit kampaň proti radaru a dát Evropskému parlamentu podnět, aby se otázkou radaru v Česku zabýval. "Budeme vést velmi silnou kampaň proti tomu plánu na celoevropské úrovni," řekl tiskový mluvčí Nenásilí Jan Tamáš. V Evropském parlamentu chce 24. února 2009 vystoupit až 40 starostů z obcí v Brdech. Přijedou tam na pozvání italského europoslance Giulietta Chiesy. Společně s hnutím Nenásilí chtějí podnítit vznik jednotného stanoviska ohledně umístění amerického radaru v ČR, zvlášť vzhledem k surovinové závislosti EU na Rusku. "Chceme, aby Evropská unie zaujala jasné stanovisko, aby se začala diskuse na tohle téma," řekl Tamáš. Kampaň, která si klade za cíl v době předsednictví, tedy mezi 1. lednem a 30. červnem 2009, tlačit na českou vládu a politiky, počítá podle Tamáše s více než deseti manifestacemi a happeningy. "V rámci toho půlročního boje to naší vládě osladíme," řekl starosta Trokavce Jan Neoral z Ligy starostů.

BIS: Extrémní pravice se chce zviditelnit na sociálních problémech

Stoupenci extrémní pravice v Česku chtějí profitovat ze sociálních problémů. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS) na svých internetových stránkách. Ultranacionalisté se podle tajné služby začínají sjednocovat nad tématem "sociálně nepřizpůsobivých občanů". Vedle soužití majority s romským etnikem mohou nabízet "pseudořešení" problémů i v případě přistěhovalců či bezdomovců, uvedla BIS. "Témata jako homosexuálové, Židé, třetí říše nebo Hitler, ultranacionalisté už opouštějí a začínají se zviditelňovat na velmi senzitivním společenském problému. Zde chtějí profitovat a získávat body," stojí ve zprávě tajné služby. Pravicoví radikálové prý zkoušejí nabízet pseudořešení například ve formě "ochrany" spořádaných občanů. Jako příklad BIS uvedla nedávné události v Litvínově, kde se střetly stovky policistů a pravicových radikálů při jejich pochodu na místní sídliště Janov, obývané převážně Romy. Radikály doprovázeli i místní obyvatelé, kteří před médii neskrývali svou averzi vůči Romům. "Řekl bych, že to bylo asi to nejpozoruhodnější a to, co mě nejvíc šokovalo," komentoval to politolog Zdeněk Zbořil s tím, že šlo o projev sociální nesnášenlivosti. Podle odborníků jsou na vině regionální i celostátní politici, kteří problematickou situaci v podobných oblastech neřeší.

Moravskoslezští Romové premiérovi: Česku hrozí hromadná emigrace

Moravskoslezští Romové upozorňují v otevřeném dopise premiéra Mirka Topolánka na hrozící hromadnou emigrací Romů související s aktuálními projevy extrémistů nejen v Litvínově. Sdružení Romů Severní Moravy v dopisu premiéra vyzvalo k urychlenému řešení situace a přijetí zákonů, které tyto skupiny zruší. Dopis má ČTK k dispozici. "V případě neřešení nebo laxního přístupu vlády ČR k této problematice může dojít k hromadné emigraci Romů z naší republiky. V současné době už mnohé početnější romské rodiny, které se cítí ohroženy v této situaci, vážně uvažují o odchodu z republiky," uvedl v dopisu předseda sdružení Milan Ferenc. Dodal, že demonstrace extremistů se mohou objevit všude tam, kde žije početnější část romských obyvatel. "Proto Vás vyzýváme, abyste nezůstávali lhostejní k provokacím, které mohou vyvrcholit až k masovému vraždění nevinných lidí. Smutné a hanebné je i to, že nebezpečí nehrozí jen od samotných členů neonacismu, ale i od některých spoluobčanů, kteří sympatizují s neonacisty," doplnil Ferenc.

Hejtmanem Jihomoravského kraje se stal Michal Hašek

Jihomoravský kraj povede příští čtyři roky poslanec Michal Hašek (ČSSD). Ve funkci nahradí dosud jediného lidoveckého hejtmana v zemi Stanislava Juránka. Hašek dostal v tajné volbě na ustavujícím zasedání zastupitelstva 49 ze 63 hlasů, koalice ČSSD a ODS disponuje 37 mandáty. Znamená to, že pro Haška hlasoval i někdo z opozice. Hašek v úvodním projevu poděkoval prvnímu hejtmanovi kraje Juránkovi, který byl ve funkci osm let. Zastupitelé volí i náměstky a členy rady. Podle koaliční dohody by se Haškovou zástupkyní a náměstkyní hejtmana měla stát Anna Procházková z ODS a druhým náměstkem Václav Božek z ČSSD. Místa v radě si sociální a občanští demokraté rozdělí v poměru sedm ku čtyřem.

Bém podle Bendla nemá v boji o předsednické křeslo příliš šancí

Pražský primátor Pavel Bém nemá podle šéfa středočeských občanských demokratů Petra Bendla v blížícím se souboji o křeslo předsedy ODS příliš velké šance na úspěch. Podle končícího středočeského hejtmana, který bývá označován za Bémova spojence uvnitř ODS, je zřejmé, že s každým kilometrem od Prahy Bémova podpora slábne. Bém reagoval slovy, že kapitulovat předem je mu cizí. "Budeme se muset rozhodnout, jestli jít do prohrané války," uvedl Bendl k podpoře Béma ve středních Čechách. Bém kandiduje proti současnému šéfovi ODS a premiérovi Mirkovi Topolánkovi, jehož zatím v Česku podpořilo více oblastí. Podle pražského primátora ale není "žádná bitva ztracena, pokud ji předem nevzdáte". Jemu samotnému prý nejde o vítězství, ale o změnu politiky ODS nejenom v jejím stylu, ale i obsahu. "Významná část ODS volá po změně a ví dobře proč," napsal v reakci na Bendlova slova ČTK Bém. "ODS musí být zase slušnou a důvěryhodnou stranou, která se zajímá o své voliče a která jim nabízí jasný, srozumitelný a splnitelný program. Jsem přesvědčen, že kongres ODS pochopí nezbytnost takové změny pro budoucí vítězství nad levicí, a proto mne podpoří," dodal Topolánkův vnitrostranický rival.

CVVM: Preference ČSSD rostou

Preference ČSSD rostou, v listopadu by ji podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) volilo 43 procent lidí, což je o tři procenta více než v říjnu a o devět procent více než v září. ČSSD by tak volby vyhrála před ODS, již by v tomto měsíci dalo hlas 27,5 procenta lidí. To je o procento více než v říjnu. Vyplývá to z volebního modelu, který CVVM zveřejnilo na svém webu. Do sněmovny by se podle modelu dostali ještě komunisté s 11,5 procenta, lidovci s osmi procenty a zelení se 6,5 procenta hlasů. Obecně platí, že statistická chyba u menších stran je 1,5 procenta, u větších 2,5 procenta. Každá strana získá zastoupení v dolní komoře tehdy, když dostane nejméně pět procent hlasů.

STEM: Lidé jsou letos s prací prezidenta spokojeni méně

Lidé jsou letos spokojeni s prací prezidenta Václava Klause méně než v letech 2006 až 2007. Důvodem je zejména to, že ochabla doposud téměř absolutní podpora prezidenta ze strany stoupenců ODS, jejímž čestným předsedou Klaus je. Souvisí to i se současnými spory uvnitř ODS, do nichž Klaus razantně zasáhl. Zjistil to průzkum agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Průzkum se konal na přelomu října a listopadu, tedy po krajských a senátních volbách, v nichž ODS drtivě prohrála. Část ODS soustředěná kolem pražského primátora a prvního místopředsedy strany Pavla Béma pak i za pomoci Klause začala kritizovat předsedu ODS a premiéra Mirka Topolánka a přisoudila mu podíl na volební porážce. Podíl lidí, kteří počátkem listopadu práci prezidenta hodnotili příznivě, klesl za poslední měsíc o pět procent - z říjnových 64 procent na nynějších 59 procent. O jedno procento, na 27 procent, klesl i podíl těch, kteří příznivě hodnotí práci vlády. O činnosti parlamentu si už druhý měsíc po sobě totéž myslela čtvrtina občanů. Zastavil se pokles nespokojenosti lidí s politickou situací - nyní stejně jako v říjnu bylo spokojeno 18 procent občanů. Od května spokojenost trvale klesala.

Podepsána nová česko-rakouská kulturní dohoda

Ministři zahraničních věcí České republiky a Rakouska Karel Schwarzenberg a Ursula Plassniková podepsali ve Vídni novou kulturní dohodu mezi oběma zeměmi. Dokument nahrazuje dřívější dohodu mezi bývalým Československem a Rakouskem z roku 1977 a vytváří smluvní základ pro intenzivnější rozvoj česko-rakouských vztahů v kultuře, školství, vědě a výměně mládeže. Jak řekl ČTK český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal, význam podepsání dohody je věcný i časový. Ve věcné rovině představuje dohoda kromě obvyklých obecných zásad i nadstandardní ujednání především v oblasti školství, například v podpoře další činnosti rakouského gymnázia v Praze a české a slovenské školy Komenský ve Vídni. Časový význam pak spočívá v blížícím se českém předsednictví v EU a v této souvislosti je podpis symbolickým gestem, které naznačuje, že vzájemné vztahy obou zemí se mají dál zlepšovat, řekl Koukal. Plassniková v písemném prohlášení zase vyzdvihla připomenutí letošního 40. výročí reformního hnutí Pražské jaro v bývalém Československu, jehož násilné potlačení se stalo impulzem pro rozsáhlou sousedskou pomoc Rakouska české a slovenské emigraci a tím do značné míry základem pro vzájemné vztahy po pádu železné opony.

Ministr Kalousek podepsal dohodu o vzájemné ochraně investic se Sýrií

Ministr financí Miroslav Kalousek v pátek podepsal dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Sýrií. Její vládní delegaci vedl vicepremiér pro ekonomické záležitosti Abdalláh Dardarí. Dohoda vytváří základní právní rámec pro aktivity investorů v obou zemích a zabezpečuje ochranu vložených prostředků před neopodstatněnými zásahy ze strany státních orgánů. Dohodou je současně zajištěna stabilita právního prostředí, kdy jedna smluvní strana nemůže po dobu platnosti dohody změnit nebo zrušit bez souhlasu druhé smluvní strany své závazky vyplývající z dohody. Vzájemná hospodářská a obchodní spolupráce obou zemí má dlouhou tradici. Někdejší Československo se velkou měrou podílelo na počáteční industrializaci Sýrie. Řada syrských inženýrů studovala na českých vysokých školách. ČR je prý v této zemi nadále považována za kvalitního a spolehlivého partnera.

Lidovci nepřijdou jednat o zdravotnictví, Julínek je bude čekat

Zástupci KDU-ČSL zřejmě nepřijdou na schůzku o reformě zdravotnictví, kterou na nedělní odpoledne naplánoval úřad ministra Tomáše Julínka (ODS). Na ministra se obrátili písemně, řekli ČTK mluvčí strany Martin Horálek a poslanec Ludvík Hovorka. V dopise žádají více času a další podkladové materiály pro odborné stranické jednání. Ministerstvo ale tvrdí, že všechny potřebné dokumenty mají koaliční strany k dispozici a schůzku je nutné uspořádat. S odborníky z koaličních stran chce Julínek dohodnout znění posledního sporného paragrafu zákona o zdravotním pojištění definujícím standardy péče, na kterou mají občané nárok v rámci své zdravotní pojistky. Lidovci se ale nechtějí spokojit s navrhovaným obecným paragrafem a žádají přesné vymezení těchto nároků. Poslanec KDU-ČSL Hovorka, který je členem lidoveckého odborného týmu pro otázky zdravotnictví, ČTK řekl, že ministerstvo svým partnerům zatím vůbec neposlalo návrhy, jak problematiku řešit. "Dokud nám to nepošlou, není o čem jednat," podotkl Hovorka. Zdůraznil, že v žádné zemi Evropské unie nejsou zdravotní standardy vymezeny podobně obecně a pokud Julínek tvrdí opak, měl by to lidovcům dokázat.

Soutěž na Národní knihovnu zřejmě skončí sama

Soutěž na novou budovu Národní knihovny (NK) se pravděpodobně zatím rušit nebude. Přestože její zrušení prosazoval ministr kultury Václav Jehlička, zrušit ji může jen její vypisovatel, tedy Národní knihovna. Její nový šéf Pavel Hazuka se k tomu však nechce vyjadřovat. Pokud bud k soutěži mlčet ještě tři měsíce, soutěž skončí sama. 24 měsíců od vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže, tedy 2. března 2009, totiž vyprší lhůta, v níž se měl zadat projekt. Pokud nebude splněna tato podmínka soutěže, vítězný návrh přejde do rukou jeho autora Jana Kaplického a NK mu bude muset vyplatit odstupné ve výši odměny za první místo, tedy 160 tisíc eur (asi čtyři miliony korun). Kaplický s tím podle informací ČTK již trochu počítá. Neplánuje blob stavět jinde než na Letné, pro kterou ji projektoval. Smiřuje se s tím, že mu politická situace neumožnila realizovat svůj první velký projekt ve své vlasti.

Češi do evropské digitální knihovny přispěli i starými tisky

Evropská unie otevřela vlastní digitální knihovnu. Přístupná je lidem zdarma, a to pomocí internetu na adrese www.europeana.eu. Mezi dvěma miliony objektů, které jsou zatím dostupné, budou v digitální podobě kromě knih i obrazy, hudební díla, filmy či rozhlasové materiály. Do konce roku 2010 by Brusel chtěl, aby portál obsahoval už přes deset milionů objektů. Zastoupena bude i Česká republika. "Máme co do evropské knihovny vložit. Například to jsou staré tisky, staré rukopisy," prohlásil v Bruselu ministr kultury Václav Jehlička. Konkrétně uvedl Dalimilovu kroniku, staré tisky či známou Ďáblovu bibli, kterou ale z Čech na konci třicetileté války odvezli švédští vojáci. Bude tam také třeba digitální podoba Kodexu vyšehradského, který si břevnovští benediktini objednali v německém Řezně u příležitosti korunovace Vratislava II. v roce 1085, a stovky dalších českých památek.

V Praze vyšla německá publikace o vztazích Čechů a Němců

V Česku vyšel první český překlad monumentální dvoudílné publikace německého právníka, novináře a historika Johanna Wolfganga Brügela Češi a Němci. Autor se v ní zabývá vztahy obou etnik od vzniku svobodného Československa v roce 1918 do roku 1946, kdy se jejich osudy rozešly. Vydalo ji nakladatelství Academia. Čeští historikové Vilém Prečan a Václav Kural napsali k publikaci rozsáhlá pojednání, v nichž vysoce hodnotí autorovu snahu dopátrat se objektivních informací o vztazích Čechů a Němců v novém státě. Brügel podle Kurala předznamenává objektivní německá historická díla na toto téma. Neznamená to ale podle jeho soudu, že by v nich nebylo z českého pohledu leccos sporného. Stejně tak lze mít výhrady i k Brügelovi, i když jeho německy motivovaný přístup považuje za inspirativní. Brügelova rozsáhlá práce, která má s poznámkami, seznamem literatury, rejstříkem i úvody a doslovy 1260 stran, patří podle Kurala k těm dílům, na jejichž základě je možné vést mezi českou a německou stranou prospěšný dialog. To se o publikacích autorů soustředěných kolem sudetoněmeckého landsmanšaftu říci nedá, soudí Kural.

Archeologové nalezli na staveništi zóny sídliště z doby bronzové

Archeologové pracující na záchranném výzkumu průmyslové zóny v Holešově objevili na staveništi sídliště ze starší doby bronzové. ČTK o tom informovala společnost Industry Servis ZK, která má přípravu průmyslového parku na starosti. Archeologové budou v odkrývání sídliště i nadále pokračovat. Musí mimo jiné zjistit, v jakém vztahu jsou nové nálezy k tamnímu rozsáhlému pohřebišti z přelomu pozdní doby kamenné a počátku doby bronzové, které patří k nitranské kultuře. Pokud se podaří spojitost mezi pohřebištěm a sídlištěm prokázat, půjde o vůbec první odkryté sídliště nitranské kultury na území Moravy. "Zatím jsme prozkoumali asi 25 objektů, většinu z nich tvoří zásobní jámy, sila, sklípky či kulové jamky," uvedl archeolog Miroslav Šmíd z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Podařilo se také odkrýt ojedinělou hrobovou jámu s kosterními ostatky z období asi 1800 let před naším letopočtem. "Podle tvaru lebky lze usuzovat na ženu, poslední slovo ale bude mít pochopitelně antropolog," dodal Šmíd.

Gramophone: Česká filharmonie mezi dvacítkou nejlepších orchestrů

Česká filharmonie patří mezi 20 nejlepších orchestrů světa. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou ve svém prosincovém čísle zveřejnil odborný časopis pro vážnou hudbu Gramophone. Nejlepší orchestrem je nizozemský Concertgebouw z Amsterdamu. Druhé místo obsadili Berlínští filharmonikové, třetí Vídeňští filharmonikové a čtvrté londýnští. První americkým orchestrem je na páté příčce Chicagský filharmonický orchestr. Česká filharmonie je na 20. místě za lipským Gewandhausem, orchestrem newyorské Metropolitní opery a japonským Saito Kinen. Spojené státy mají na žebříčku sedm orchestrů, Německo čtyři a Rusko tři. Kromě německých těles a České filharmonie je ze střední Evropy mezi dvacítkou ještě Budapešťský festivalový orchestr na devátém místě. Ankety se kromě editorů a spolupracovníků Gramophone zúčastnili kritici vážné hudby z celého světa, například z listů The Los Angeles Times, Le Monde, rakouského Die Presse či německého Die Welt.

Skupina ELO se vrací do Prahy

Slavná britská rocková skupina ELO, srovnávaná někdy s legendárními Beatles, vystoupí v neděli v pražském Kongresovém centru. Při své druhé návštěvě České republiky se představí společně s Českým národním symfonickým orchestrem. Pořadatelé pro velký zájem přidali odpolední koncert. ELO Former Members v Praze vystoupí v rámci svého evropského turné. Ve zhruba dvouhodinovém programu mají většinu svých hitů, takže si posluchači v Praze budou moci poslechnout skladby Can't Get It Out of My Head, Rock'n'roll Is King, Hold On Tight nebo coververzi písně od Chucka Berryho Roll Over Beethoven. Skupina ELO patří mezi průkopníky propojování vážné hudby s rockem a popem, jejich spojení s Českým národním symfonickým orchestrem proto není podle hudebních publicistů nijak překvapivé. Soukromé těleso, které je držitelem Ceny Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a získalo prestižní smlouvu s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení, již doprovázelo italského tenoristu Andreu Bocelliho, v prosinci vystoupí na koncertu k nedožitým sedmdesátinám Karla Svobody.

Karolína Kurková je prý nejvíce sexy žena světa

Česká topmodelka Karolína Kurková se umístila na prvním místě světového žebříčku žen s největším sexappealem, který zveřejnila americká televizní stanice E!. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Děčína předstihla i smyslnou Angelinu Jolieovou a éterickou krásku Scarlett Johanssonovou, informovala agentura Reuters. Na blonďaté Češce, kterou časopis Forbes řadí mezi nejlépe placené modelky světa, ocenila zábavní televize E! její krásné bříško a především její "tajemný pupík". Narážela tak na nepřítomnosti této charakteristické partie lidského těla u Kurkové, což tento týden znovu připomněly fotografie z přehlídky spodního prádla módní značky Victoria's Secret ve Spojených státech. Modelka se k této záležitosti doposud nikdy veřejně nevyjádřila. Její agent jen všechny ubezpečil, že jeho klientka opravdu "není mimozemšťan".

V Krkonoších se o víkendu rozjede první vlek

Prvním místem, kde si o víkendu budou lidé moci v Krkonoších zalyžovat, bude vlek Anděl na vrcholu Černé hory u Janských Lázních na Trutnovsku. Na zhruba 300 metrů dlouhém úseku sjezdovky leží 25 centimetrů upraveného sněhu. Podle Petra Hynka z černohorského lyžařského areálu si zájemci koupí zpáteční jízdenku na lanovku na vrchol Černé hory, lyžování na sjezdovce Anděl bude o víkendu zdarma. Vlekaři chtějí využít mrazivého počasí o víkendu a budou pokračovat v v technickém zasněžování dalších sjezdovek. Se zasněžováním umělým sněhem začaly v minulém týdnu také další lyžařské areály, termín zahájení sezony však dosud neurčily. Například ve Špindlerově Mlýně vlekaři plánují sjezdovky otevřít během příštího týdne. Podle horské služby leží na vrcholcích Krkonoš až 25 centimetrů sněhu. Loni se na Černé hoře první dva vleky rozjely již 10. listopadu.

Ze sportu:

Judista Pavel Petřikov se stal mistrem Evropy do 23 let. Na šampionátu v Záhřebu dvaadvacetiletý reprezentant nenašel žádného přemožitele ve váhové kategorii do 60 kilogramů a vybojoval svůj životní úspěch. Dva týdny po úspěšné obhajobě domácího titulu zdolal český olympionik v Chorvatsku všechny tři soupeře v základní skupině na ipon, v semifinále porazil v prodloužení Ukrajince Georgije Zantaraiu a v boji o zlato přemohl judista PSK Hradec Králové italského soupeře Elia Verdeho.

Fotbalový internacionál Ivan Hašek dostal nabídku, aby se znovu ucházel o funkci předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Současný trenér saúdskoarabského klubu Al Ahlí má prý velkou podporu v jednotlivých okresních výborech. Tvrdí to předseda jabloneckého okresního svazu Ladislav Čičmanec, který spolu s předsedou Řídící komise pro Moravu Daliborem Kučerou navštívil Haška v Dubaji. Kouč se zatím nerozhodl, zda kandidaturu přijme.

Petr Korbel a Renata Štrbíková postoupili na turnaji Pro Tour ve stolním tenisu v Berlíně do druhého kola. Vedle obou českých jedniček se dalších pět reprezentantů v německé metropoli s dvouhrou rozloučilo. Sedmatřicetiletý Korbel ve svém úvodním zápase zdolal Alfreda Carnerose ze Španělska hladce 4:1. Vrátil mu tak nečekanou zářijovou porážku z Ligy mistrů. Devětadvacetiletá Štrbíková porazila v utkání plném zvratů tureckou hráčku čínského původu He Sirin 4:2.

Mistryni světa ve slalomu Šárce Záhrobské hrozí trest kvůli tomu, že v nové sezoně závodí v jiné kombinéze než ostatní čeští reprezentanti. Předseda lyžařského svazu Lukáš Sobotka chce se Záhrobskou a jejím bratrem Petrem zahájit disciplinární řízení. Jeho výsledkem může být trest v podobě napomenutí, ale i zákazu závodní činnosti. Otec a trenér lyžařských sourozenců Petr Záhrobský před sezonou vypověděl smlouvu firmě Vist a dohodl se na spolupráci s českou firmou Don Quiet. V její kombinéze nejlepší česká sjezdařka absolvovala úvodní dva závody Světového poháru. Zřejmě tím porušila pravidla FIS, podle nich jakoukoli reklamu na kombinéze musí schválit národní svaz, což se u nápisu Don Quiet nestalo.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia. Meteorologové varují před náledím, sněhovými jazyky a silným větrem.