Zprávy

ČT: Polovina lidí se domnívá, že Václav Klaus škodí obrazu ČR

Téměř tři čtvrtiny lidí zastávají názor, že prezident Václav Klaus by neměl v zahraničí prezentovat své vlastní názory bez ohledu na postoj vlády. Polovina lidí se domnívá, že svými názory škodí obrazu České republiky. S odvoláním na výsledku průzkumu agentury STEM to uvedla Česká televize. Průzkum se týkal také vztahů českých občanů k lisabonské smlouvě. Vyplývá z něj, že dění kolem lisabonské smlouvy rozumí 42 procent lidí, zbytek však nikoli. Třetině lidí je uvedený dokument lhostejný, jeho příznivců je třetina, odpůrců čtvrtina. Pro schválení lisabonské smlouvy je 37 procent dotázaných, proti třetina. Zbývajících 30 procent je nerozhodnutých. Lisabonskou smlouvu reformující činnost rozšířené Evropské unie nyní na návrh Senátu posuzuje Ústavní soud. O tom, zda je v souladu s českou ústavou, by měl rozhodnout zřejmě 25. listopadu. Pro její přijetí jsou vládní zelení i lidovci, rovněž i opoziční ČSSD. Hlavní koaliční straně ODS se smlouva příliš nelíbí, proti jsou komunisté. Proti je i prezident Klaus, který se tento týden na státní návštěvě Irska kromě jiného soukromě sešel s lídrem irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. Některé Klausovy výroky vyvolaly ve středu ostrou reakci irského ministra zahraničí Micheála Martina a dalších evropských politiků.

Podle irského tisku irský ministr opět ostře napadl Václava Klause

Návštěva českého prezidenta Václava Klause v Irsku vyvolává v zemi stále vášně. Zatímco ministr zahraničí Micheál Martin se snaží přejít Klausovy poznámky na jeho adresu a nerozdmýchávat diplomatický incident z minulého týdne, irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche českého prezidenta v sobotu večer opět kritizoval a řekl, že z jeho příměrů o disidentech se mu obrací žaludek. Napsal to na své webové stránce irský list Irish Independent. Martin během Klausovy návštěvy označil Klausovo srovnání protikomunistických disidentů a protievropských aktivistů za "absurdní výrok" a za "velmi povrchní a falešné". Na to Klaus prohlásil, že takovou "licoměrnost" nemůže přijmout. "Bezdůvodně se snažil vyprovokovat reakci. Micheál Martin je možná v těchto věcech diplomatičtější než já. Znám prezidenta Klause nějakou dobu a během let jsem se s ním často osobně setkal a nevidím nic, co bych na něm mohl obdivovat," řekl Roche podle listu. "Myšlenka, že by mohl nějak srovnávat irskou vládu a náš postoj k Evropě ke komunistům, je urážlivá. Když se nad tím zamyslíte, zvedá se vám z toho žaludek," dodal.

Skupina G20 podle českého účastníka summitu chce řešit krizi

Šéfové států a vlád nejvlivnějších světových ekonomik jsou odhodláni pokračovat v koordinovaném postupu při řešení současné hospodářské situace, která pravděpodobně přechází v globální recesi a první velkou krizi od konce 20. let minulého století. Podle náměstka českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Marka Mory je to jeden z hlavních závěrů sobotního summitu představitelů zemí skupiny G20 ve Washingtonu. Mora se jednání zúčastnil jako pozorovatel, protože Česká republika od Nového roku převezme na šest měsíců předsednictví Evropské unie, která je jedním z dvaceti členů tohoto světového klubu sdružujícího největší a nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa. Skupina G20 na summitu stanovila také zásady regulace finančních trhů a reformy finančních institucí a podpořila volný obchod. Principy zakotvené v závěrečném dokumentu mají do 31. března zpracovat do konkrétních návrhů ministři financí a pracovní týmy. Na příští schůzce G20, pokud se uskuteční během prvního pololetí 2009, by měl Evropskou unii z titulu předsednické země reprezentovat český premiér Mirek Topolánek.

Armáda poskytne k zajištění českého předsednictví 200 vojáků

Celkem dvě stovky vojáků by měly pomáhat policistům zajišťovat bezpečnost v době českého předsednictví Evropské unie. Společný materiál, který takové nasazení umožní, projedná z popudu ministra vnitra Ivana Langera (ODS) a ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) ve středu vláda. Nejvíce vojáků by mělo pracovat jako řidiči aut oficiálních delegací. Česká republika se vedení unie ujme na šest měsíců od počátku příštího roku. Jako předsednická země bude ČR hostit řadu významných neformálních jednání ministrů evropských zemí, summit EU a další velké akce. Konat se budou v Praze i několika dalších městech. K zajištění přepravy si už úřad vlády od mladoboleslavské škodovky půjčil několik desítek automobilů. Právě za volanty těchto vozů by mělo usednout osm desítek vojáků. Dalších 60 vojáků budou pyrotechnici, ti budou mít na starosti především preventivní prohlídky objektů, zda v nich nejsou ukryty výbušniny. Dalších 55 vojáků se bude podílet na ostraze významných objektů a pět důstojníků se má podle představ vnitra a obrany podílet na práci řídícího štábu bezpečnostních opatření.

Václav Havel: Z návratu komunistů k moci nemám dobrý pocit

Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi se nelíbí, že se komunisté po nedávných krajských volbách dostávají k moci. "Nemám z toho dobrý pocit. Nevím, jak to dopadne. Vše ještě může dopadnout dobře," vyjádřil své rozpaky v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Současně odmítl odpovědnost za to, že po roce 1989 nebyla zakázána tehdejší Komunistická strana Československa. "Já nebyl žádný diktátor či samovládce. Připadá mi lehce absurdní, jsem-li já činěn odpovědným za to, zda byla, či nebyla nějaká strana zakázaná," prohlásil. "Tehdy prostě zvítězil názor, že té straně je třeba dát šanci změnit se. U jiných komunistických stran to vyšlo. U naší moc ne," dodal. Bývalý Havlův kancléř Ivan Medek se podle deníku do bývalého prezidenta kriticky opřel, když prohlásil, že Havel neměl v rozhodující chvíli odvahu komunistickou stranu zrušit. "Nejde o to, zda byl diktátor, nebo ne. Tehdy šlo o názor. Komunisté měli být zakázáni, jako byli v Německu zakázáni fašisté," cituje list Medka. Havel také Lidovým novinám řekl, že mu připadá, jako kdyby se najednou části obyvatel zastesklo po "dřívějším pevném východním objetí". S tím ale nesouhlasí současný senátor za ČSSD a někdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier. "Jaké pevné východní objetí? Často se straší komunisty a zapomíná se na to, že oni byli jen nástrojem politiky Sovětského svazu. Navíc dnešní komunisté už nejsou ani stalinisti, ani nostalgici po reálném socialismu," řekl Dienstbier Lidovým noviínám.

Median pro MfD: Čtvrtina lidí by tolerovala komunisty ve vládě

Asi čtvrtina lidí si myslí, že současní komunisté jsou legitimní stranou a dokáže si je představit ve vládě. Pro přibližně stejný počet Čechů je to legitimní strana, ale ve vládě by je nechtěli. Téměř 20 procent dotazovaných uvádí, že jim existence komunistické strany vadí a že by strana měla být zakázána. Lhostejní jsou komunisté asi 26 procentům především mladých lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes (MfD). Tři čtvrtiny lidí by nechtěly vrátit vývoj před rok 1989, 14 procent dotazovaných je opačného názoru. Podle Jaroslava Hadravy z agentury Median odpověděli "ano" chudí lidé a lidé starší 55 let. "Jsou to lidé, kterým by vyhovovalo to teplo totalitních časů, kdy sice nikam moc nesměli, ale nemuseli mít strach o práci," řekl MfD Hadrava. K těmto lidem se přidávají také padesátníci, kteří změnám po revoluci věřili, ale postihla je deziluze, píše deník. Proti tomu, aby se vrátily poměry před listopadem 1989, se jednoznačně postavilo téměř 90 procent vysokoškoláků. Naopak 20 procent středoškoláků bez maturity by si klidně totalitní dobu zopakovalo, uvádí MfD. Podle průzkumu je překvapivé, že negativnější názor na vše komunistické mají spíše lidé se základním vzděláním než středoškoláci bez maturity.

Nicolas Sarkozy: Každá země má právo rozhodnout o základně na své půdě

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v sobotu na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že každá země má právo svobodně rozhodnout o umístění systémů protiraketové obrany na svém území. Česká republika a Polsko, kde USA hodlají vybudovat své protiraketové objekty, se tak rozhodnou poté, kdy úřad amerického prezidenta převezme Barack Obama, řekl Sarkozy. Nepřímo tak naznačil, že nová americká administrativa by mohla zastávat jiné přístupy než vláda odcházejícího prezidenta George Bushe, která s Prahou a Varšavou vyjednala smlouvy o umístění základen. Obama je ve vyjádřeních na toto téma zdrženlivý. Štít sice několikrát podpořil, ale naznačuje i jistý skepticismus, pokud jde o jeho technické možnosti a účinnost. Sarkozy v sobotu uvedl, že protiraketová obrana může být "doplňkem obranným systémům proti raketové hrozbě odkudkoli, například z Íránu". V této souvislosti se odvolal na letošní summit Severoatlantické aliance v Bukurešti, který protiraketové plány zahrnul do širších bezpečnostních úvah NATO. Prezident zároveň konstatoval, že není bezprostřední a naléhavá potřeba rozmisťování základen v Evropě. Podobně se vyslovil na summitu EU-Rusko v pátek v Nice, kdy řekl, že plány na protiraketový štít neučiní Evropu bezpečnější a s jejich uskutečňováním by se mělo počkat.

Rusko je připraveno jednat s USA o protiraketové obraně

Rusko je připraveno diskutovat o programu protiraketové obrany se Spojenými státy. Nezříká se projednání plánů, které mu ohledně spolupráce v protiraketové obraně nedávno nabídl Washington. Řekl to podle agentury ITAR-TASS ve Washingtonu ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Neuděláme nic, dokud Amerika neudělá první krok," řekl šéf ruského státu k postoji Moskvy, že bude reagovat na rozmístění prvků amerického obranného systému ve východní Evropě. "Myslím, že máme šanci řešit tento problém buďto dohodou o globálním (protiraketovém) systému, nebo minimálně najdeme řešení ohledně existujících programů, které by vyhovovaly Ruské federaci," řekl Medveděv a dodal, že první signály, které dostal (od příští administrativy Baracka Obamy) ukazují, že "naši partneři o tomto programu uvažují". "Je lepší mít globální protiraketovou obranu, než nějaké rozmělněné národní prvky," zdůraznil ruský prezident.

Koaliční experti spory o Julínkovy zdravotní reformy neodstranili

Schůzka na ministerstvu zdravotnictví spor vládních stran o reformách ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) neukončila. Problémem nadále zůstávají potraty pro cizinky, které se nelíbí KDU-ČSL. Vypořádán nebyl ani požadavek menších koaličních stran na přesnou definici standardní zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění. Témata nyní musí projednat předsedové vládních stran. Účastníci sobotní schůzky, která se konala bez ministra Julínka, to oznámili po téměř pěti hodinách jednání. Ve většině z více než 20 sporných otázek experti ministerstva, lidovců a zelených dospěli ke kompromisu. Týká se to zákona o záchranné službě, kde podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra již byly odstraněny všechny problémy. V normě o veřejném zdravotním pojištění trvá prý spor už jen u stanovení úhradových standardů stejně jako u zákona o zdravotních službách. Lidovci také ustoupili ve většině námitek ohledně potratů v zákoně o specifických zdravotnických službách, jejich odpor k umožnění umělého přerušení těhotenství cizinek v Česku však pokračuje a budou se jím muset zabývat koaliční šéfové. Kdy budou Mirek Topolánek, Jiří Čunek a Martin Bursík o těchto rozporech diskutovat, není zatím jasné. Kabinet se má sejít ve středu, aby se k projednávání reformních zákonů vrátil. Kvůli výhradám lidovců a zelených vůči některým pasážím ho totiž musel minulou středu přerušit.

Lidovci podle Jiřího Čunka budou chtít, aby poplatky šly pojišťovnám

Vládní lidovci chtějí, aby poplatky vybírané ve zdravotnictví nezůstávaly lékařům či zdravotním zařízením, ale šly zdravotním pojišťovnám. V nedělním diskuzním pořadu České televize to řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Tato změna má podle něj být součástí úpravy systému výběru poplatků, který jeho strana připravuje. Čunek označil současný stav za nespravedlivý, když někteří odborníci mají "osm, pět nebo jednoho pacienta" a jiní lékaři jich mají desítky. Na dotaz, zda tedy lidovci budou požadovat, aby vybrané peníze na poplatcích šly do veřejného pojištění, šéf KDU-ČSL odpověděl: "Určitě, tohle bychom měli stanovit jednoznačně." Další změnu, kterou jeho strana bude chtít prosadit, je prý platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v diskusním pořadu televize Prima jakékoli změny u poplatků odmítl. "Není důvod," míní ministr, podle něhož jsou nastaveny dobře. Snahy o jejich změny Julínek označil za "politický obchod", přičemž několikrát slovně zaútočil na KDU-ČSL a jejího šéfa za bránění jeho reformám.

Ministr Pospíšil nepodpoří návrh na "nerozveditelné" manželství

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nepodpoří návrh ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) na zavedení manželství, ve kterém by se snoubenci vzdali možnosti se později rozvést. "Takovýto návrh nemůžeme podpořit, protože nikdo se nemůže dopředu vzdávat svého práva," řekl Jiří Pospíšil v nedělním diskusním pořadu České televize. "Ono to zní trošku úsměvně, ale kdyby to náhodou prošlo, může to mít tragické dopady," řekl Pospíšil. Jako příklad uvedl situaci, kdy by za nějaký čas začal jeden z manželů své bližní tyranizovat a bylo by nutné manželství rozvést. Ministr Jehlička však podle Jiřího Pospíšila mínil svůj návrh jako alternativu v situaci, kdy nebylo jasné, zda v zákoně zůstane možnost církevního sňatku. "Ale protože církevní sňatky v občanském zákoníku zůstanou, tak předpokládám, že tento návrh bude stažen," dodal ministr Pospíšil.

NBÚ se při prověřování lidí chce víc soustředit na možnou korupci

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) chce při udělování bezpečnostních prověrek pečlivěji prověřovat, zda žadatel o přístup k tajným informacím nemůže být zkorumpovaný. Je to jeden z bodů novely zákona o ochraně utajovaných informací, kterou ve středu projedná vláda. Mezi další novinky patří také poplatek, který by za prověrku měli začít platit podnikatelé. Těm totiž přístup ke státnímu tajemství podle názoru NBÚ slouží k dosažení zisku. Hlavními cíli změny zákona, k jehož projednávání si vláda pozvala i šéfa NBÚ Dušana Navrátila, jsou podle předkladatelů zkrácení doby vyřizování žádostí o prověrku, snížení počtu prověřovaných případů a tak i administrativní zátěže pracovníků úřadu. Zákon také zkracuje lhůty, ve kterých je NBÚ povinen rozhodnout. "Nepřiměřené finanční nebo majetkové poměry vzhledem k řádně přiznaným příjmům" budou poté, co novela zákona případně vstoupí v platnost, patřit mezi základní důvody pro to, aby člověk prověrku nezískal. Podle NBÚ jde o preventivní opatření, které zamezí přístupu k utajovaným informacím osobám, u kterých je podezření, že svůj majetek získaly na základě korupčního nebo jiného nezákonného jednání.

Squatteři protestovali v Praze proti zákroku policie

Na Palackého náměstí v Praze v neděli v podvečer hodinu demonstrovalo asi 150 příznivců squatterského hnutí. Protestovali zejména proti pátečnímu policejnímu zásahu ve squatu Cibulka v Praze-Košířích. Obviňují policii, že při akci obyvatele usedlosti zbila. Na Palackého náměstí je od roku 2004 tak zvaný pražský Hyde Park, kde se mohou přes den konat shromáždění bez ohlášení magistrátu. Na pořádek dohlíželo asi deset policistů, akce proběhla v klidné atmosféře a bez problémů. "Policie se chovala značně nestandardně a brutálně," uvedl jeden z řečníků při odsouzení pátečního zásahu. "Chceme zjistit, kdo je odpovědný za tento zásah," dodal. Účastníci demonstrace řečníky podpořili několika transparenty s hesly například "Stop policejní zlovůli". Squatteři si stěžují, že poslední dobou stoupá policejní represe proti jejich hnutí. Hlavní příčinou demonstrace je ale policejní akce z páteční noci ve squatu Cibulka. Policisté zde hledali údajného pachatele loupežného přepadení. Dle verze obyvatel usedlosti je policisté napadli a zbili.

Slámův Venkovský učitel získal v Chotěbuzi cenu publika

Snímek českého režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel získal cenu publika na chotěbuzském filmovém festivalu tradičně zaměřeném na kinematografii střední a východní Evropy. Sláma slavil v Chotěbuzi úspěch už potřetí. V roce 2002 získal hlavní cenu s filmem Divoké včely a o tři roky později za snímek Štěstí cenu filmových kritiků (FIPRESCI). Loni tu obdržel diváckou cenu kinohit Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových. Film Venkovský učitel měl premiéru letos v březnu. Příběh lásky, přátelství a odpuštění se promítal i na festivalech v Benátkách a Torontu. Snímek, který vznikl v koprodukci společnosti Negativ s Českou televizí a partnery v Německu a ve Francii, byl prodán do mnoha zemí, mimo jiné do Německa, Francie, Rakouska nebo Polska, dále pak do USA, Austrálie, Mexika a Latinské Ameriky.

O české sochy ze Zbiroha má zájem německý areál chráněný Unesco

Kopie monumentálních soch lvů z českého Zbiroha by mohly v budoucnu zdobit zámecký komplex v německém Bad Muskau. Projevila o ně zájem saská vláda. Ráda by podle nich vyrobila kopie do areálu, jenž leží na hranici s Polskem, patří mezi největší parky v Evropě a je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Němci chtějí sochy vrátit do komplexu, kde až do svého zničení za druhé světové války byly. ČTK to řekl majitel zbirožského zámku Jaroslav Pácha. "Se zástupci saské vlády jsem se sešel před čtrnácti dny a nyní jednáme o podmínkách. Oni by podle našich lvů chtěli odlít formy a udělat kopie," uvedl. Němci údajně po sochách pátrali po celé Evropě, jediné exempláře našli právě v Čechách. Podle Páchy oba zámky pojí jméno barona Bethela Henryho Strousberga, který v roce 1868 koupil zbirožský zámek. "Strousberg jel za svým přítelem do Bad Muskau, kde byli lvi umístěni. Zalíbili se mu a když koupil Zbiroh, tak koupil od přítele také formy na odlití svých vlastních soch. Ty umístil ve Zbiroze," vysvětlil Pácha.

Skupina Take 6 nadchla publikum swingového festivalu v Praze

Závěrečný den Festivalu swingové hudby v Praze nabídl vystoupení fenomenální americké vokální skupiny Take 6 a v roli jejích předskokanů legendárního Spirituál kvintetu. Také tento večer 11. ročníku třídenní přehlídky se Majakovského sál Národního domu na pražských Vinohradech zaplnil do posledního místa a zejména americká šestice dostala publikum do varu. Stejně jako například Bobby McFerrin umějí i oni dokonale napodobit hudební nástroje pouhým hlasem. Protože je jich šest, zahrají jako celá kapela a nepotřebují basu ani bicí. Zkrátka "oživlé varhany", jak to charakterizoval Benda. A po publiku občas chtějí, aby se přidalo. A tak pražské fanoušky nadchli technicky dokonalým a rytmicky strhujícím projevem i choreograficky vybroušeným stylem, stali se pastvou pro oči i pro ucho. Po každé jejich písni následoval bouřlivý potlesk. Nezklamal ani Spirituál kvintet, který si koncem příštího roku připomene už 50 let existence.

Festival Blues Alive vyvrcholil koncerty amerických hvězd

Vystoupením amerického zpěváka a hráče na foukací harmoniku Curtise Salgada a koncertem jeho kolegy Jamese Cottona v sobotu v Šumperku vyvrcholil program české části 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive. Do taktu řízného blues v podání Salgada a jeho spoluhráčů se pohupovalo osazenstvo zcela zaplněného sálu šumperského Domu kultury. "Děkuji, ahoj," rozloučil se ke konci vystoupení Salgado česky s aplaudujícími fanoušky, kteří jej nechtěli pustit z pódia. Atmosférou šumperského festivalu zřejmě nasákl, neboť posluchačům slíbil, že se českých slov příště naučí víc. Nálada panující v Domě kultury pohltila již v pátek americkou zpěvačku Wandu Johnsonovou, která se po svém vystoupení spokojeně procházela mezi diváky, rozdávala úsměvy i podpisy a na přání se s nimi nechala vyfotit. Sobotním koncertem skončila česká část festivalu; program přehlídky se ještě v neděli přesunul do polského Chorzowa.

V pražské Lucerně zazněly Boltonovy hity, swing i árie

Zhruba ze dvou třetin zaplněný Velký sál pražské Lucerny aplaudoval v sobotu vystoupení amerického zpěváka Michaela Boltona. Dvojnásobný držitel ceny Grammy zazpíval při své první návštěvě České republiky své největší hity, několik skladeb z projektu Bolton Swings Sinatra i árii, kterou připomněl svoji spolupráci s tenoristou Lucianem Pavarottim. S desetičlenným ansámblem včetně čtyř vokalistek za zády zahájil Bolton koncert svými soulovými hity. Vedle svého úspěšného alba Soul Provider z roku 1989, za které získal i svoji první Grammy, s velkým úspěchem Bolton představil také zatím svůj poslední projekt Bolton Swings Sinatra, ve kterém předělal nejznámější Sinatrovy hity se swingovým orchestrem. Během této části koncertu se sboristky chopily dechových nástrojů a pomohly pro několik písní vytvořit big band. Zazněl i známý Sinatrův hit New York, New York, před kterým Bolton označil toto město za jedno z nejúžasnějších míst na světě. Svoji spolupráci s Lucianem Pavarottim připomněl Bolton árií Nessun Dorma, kterou publikum odměnilo dlouhým aplausem. Zbytek koncertu se opět nesl ve znamení starých hitů, protože zpěvák, označovaný jako "nejromantičtější hlas Ameriky", na současném turné nepropaguje žádnou novou nahrávku.

Ze sportu:

Fotbalisté Bohemians porazili v utkání 14. kola Spartu 4:3. Ve střeleckém festivalu dominovali ofenzivní hráči a domácí vyhráli i přesto, že hráli od stavu 1:0 v deseti bez vyloučeného Lenceviče. Rozhodující gól vstřelil Jiří Jeslínek, který je ve střížkovském klubu na hostování právě ze Sparty. Vítězný tým dal čtyři góly z pěti střel na branku. V dalším nedělním podvečerním utkání Příbram porazila Jablonec 2:0. Výhru domácím zařídil kapitán Daniel Huňa. Příbram doma vyhrála čtvrtý zápas za sebou.

Druhou změnu v nominaci pro středeční kvalifikační zápas v San Marinu musel udělat trenér fotbalové reprezentace Petr Rada. Zraněného Jaroslava Plašila z Osasuny Pamplona nahradí obránce Michal Kadlec z Leverkusenu. ČTK to oznámil mluvčí národního týmu Lukáš Tuček.

Tým českých rychlobruslařek obsadil v druhém závodě Světového poháru sedmé místo a potvrdil příslušnost ke špičce. Trio Martina Sáblíková, Andrea Jirků a Karolína Erbanová vytvořilo v Heerenveenu nový národní rekord 3:06,54. České družstvo ve stíhacím závodě na 2400 metrů vylepšilo o 97 setin sekundy svůj týden starý čas z předchozího závodu v Berlíně. V německé metropoli obsadily svěřenkyně Petra Nováka šesté místo, v nizozemsku se před ně o 21 setin dostaly Japonky. V hodnocení třídílného SP patří českému triu šesté místo.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.