Zprávy

Václav Havel: Z návratu komunistů k moci nemám dobrý pocit

Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi se nelíbí, že se komunisté po nedávných krajských volbách dostávají k moci. "Nemám z toho dobrý pocit. Nevím, jak to dopadne. Vše ještě může dopadnout dobře," vyjádřil své rozpaky v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Současně odmítl odpovědnost za to, že po roce 1989 nebyla zakázána tehdejší Komunistická strana Československa. "Já nebyl žádný diktátor či samovládce. Připadá mi lehce absurdní, jsem-li já činěn odpovědným za to, zda byla, či nebyla nějaká strana zakázaná," prohlásil. "Tehdy prostě zvítězil názor, že té straně je třeba dát šanci změnit se. U jiných komunistických stran to vyšlo. U naší moc ne," dodal. Bývalý Havlův kancléř Ivan Medek se podle deníku do bývalého prezidenta kriticky opřel, když prohlásil, že Havel neměl v rozhodující chvíli odvahu komunistickou stranu zrušit. "Nejde o to, zda byl diktátor, nebo ne. Tehdy šlo o názor. Komunisté měli být zakázáni, jako byli v Německu zakázáni fašisté," cituje list Medka. Havel také Lidovým novinám řekl, že mu připadá, jako kdyby se najednou části obyvatel zastesklo po "dřívějším pevném východním objetí". S tím ale nesouhlasí současný senátor za ČSSD a někdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier. "Jaké pevné východní objetí? Často se straší komunisty a zapomíná se na to, že oni byli jen nástrojem politiky Sovětského svazu. Navíc dnešní komunisté už nejsou ani stalinisti, ani nostalgici po reálném socialismu," řekl Dienstbier Lidovým noviínám.

Median pro MfD: Čtvrtina lidí by tolerovala komunisty ve vládě

Asi čtvrtina lidí si myslí, že současní komunisté jsou legitimní stranou a dokáže si je představit ve vládě. Pro přibližně stejný počet Čechů je to legitimní strana, ale ve vládě by je nechtěli. Téměř 20 procent dotazovaných uvádí, že jim existence komunistické strany vadí a že by strana měla být zakázána. Lhostejní jsou komunisté asi 26 procentům především mladých lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes (MfD). Tři čtvrtiny lidí by nechtěly vrátit vývoj před rok 1989, 14 procent dotazovaných je opačného názoru. Podle Jaroslava Hadravy z agentury Median odpověděli "ano" chudí lidé a lidé starší 55 let. "Jsou to lidé, kterým by vyhovovalo to teplo totalitních časů, kdy sice nikam moc nesměli, ale nemuseli mít strach o práci," řekl MfD Hadrava. K těmto lidem se přidávají také padesátníci, kteří změnám po revoluci věřili, ale postihla je deziluze, píše deník. Proti tomu, aby se vrátily poměry před listopadem 1989, se jednoznačně postavilo téměř 90 procent vysokoškoláků. Naopak 20 procent středoškoláků bez maturity by si klidně totalitní dobu zopakovalo, uvádí MfD. Podle průzkumu je překvapivé, že negativnější názor na vše komunistické mají spíše lidé se základním vzděláním než středoškoláci bez maturity.

V. Havel a D. Tusk reagovali na Sarkozyho "ne" protiraketovému štítu

Odmítavý postoj ke zřízení amerického protiraketového systému v Evropě dal ve čtvrtek najevo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. V Nice po jednání s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem řekl, že takový krok "by nijak nepomohl evropské bezpečnosti". Na to reagoval jak český exprezident Václav Havel, tak polský premiér Donald Tusk. Havel v prohlášení zaslaném ČTK napsal, že je překvapen a zneklidněn Sarkozyho vyjádřením. Připomněl, že Česko se při vstupu do NATO zavázalo, že bude usilovat o svou bezpečnost "individuálně, bilaterálně, trilaterálně, různými způsoby". Havel uvedl, že nechápe, proč by měl být chystaný obranný systém, který má pomoci Česku i dalším evropským zemím, považován za nežádoucí. Tusk prohlásil, že se stavba základny týká dohody mezi Polskem a USA. "Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zveřejnil svůj názor, který nebude mít žádný vliv na to, co se s projektem stane," zdůraznil polský premiér a dodal, že Polsko získalo v jednání s Američany zhruba to, co chtělo. "Pokud Američané budou trvat na projektu, budeme připraveni jej realizovat," ujistil. Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského byla výpověď Sarkozyho vyjádřením laskavosti ruskému prezidentovi. "V žádném případě to nebylo stanovisko EU, protože takový mandát mu nikdo nedal," řekl šéf polské diplomacie.

Ministr Lavrov doufá, že Obama zreviduje plány na raketový štít v Evropě

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je přesvědčen, že nastupující americký prezident Barack Obama zreviduje plány USA na rozmístění částí svého protiraketového systému ve východní Evropě. Píše o tom agentura EFE. "Jsme přesvědčeni, že nový prezident USA o takové revizi přemýšlí," prohlásil Lavrov v rozhovoru pro sobotní vysílání ruské rozhlasové stanice Echo Moskvy. Podle něho Obama "podrobí analýze plány na rozmístění těchto prvků jak z hlediska nákladů, tak z hlediska jejich účinnosti," a to i s ohledem na nynější celosvětovou finanční krizi. Šéf ruské diplomacie zopakoval vyhrůžku Moskvy, že pokud USA neustoupí od svého projektu vybudovat v Polsku raketová sila a v České republice radarovou stanici, Rusko rozmístí v oblasti Kaliningradu své rakety Iskander. Americký ministr obrany Robert Gates, který se tento týden účastnil v Estonsku konzultací NATO, označil postoj Moskvy za provokaci. Podle něho zřejmě nová americká administrativa nebude ruským vyhrůžkám věnovat příliš velkou pozornost.

Generál Picek dostal nejvyšší francouzské státní vyznamenání

Francie udělila náčelníkovi Generálního štábu české armády Vlastimilu Pickovi své nejvyšší státní vyznamenání, Řád čestné legie. Francouzský prezident tak ocenil Pickovu práci při rozvoji spolupráce armád obou států. ČTK o tom informovalo české ministerstvo obrany. Řád s hodností komandéra generálporučík přijal v pátek v Paříži od svého francouzského protějšku Jeana Louise Georgelina. Picek generála žádal o podporu v době českého předsednictví Evropské unii zejména při armádních operacích, s nimiž ČR nemá zkušenosti, například námořních. Georgelin nabídl české straně pro výcvik vojáků do Afghánistánu výcvikové zařízení francouzské armády v Saillagousse v Pyrenejích. Už letos se tam připravovali piloti českých vrtulníků a česká armáda s jeho využitím počítá i nadále. V Afghánistánu působí zhruba 500 Čechů a vláda tam chce příští rok poslat dalších 200 vojáků. Letos přišli v Afghánistánu o život dva čeští vojáci, loni zahynul jeden.

Hejtmanem Pardubického kraje zastupitelé zvolili Martínka z ČSSD

Novým hejtmanem Pardubického kraje se v sobotu stal dosavadní poslanec Radko Martínek (ČSSD). Dvaapadesátiletý Martínek byl v letech 2005 až 2006 ministrem pro místní rozvoj. Pro jeho zvolení dnes hlasovalo 35 z 45 zastupitelů. Martínek ve funkci vystřídal dosavadního hejtmana Ivo Tomana (ODS). V Pardubickém kraji se na spolupráci dohodla vítězná sociální demokracie s Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), tvořenou KDU-ČSL, SNK ED a nezávislými. Komunisté a občanští demokraté budou v opozici. Nová koalice podepsala dohodu v pondělí. Z dohody vyplývá, že ČSSD získá v devítičlenné radě šest míst, KPK tři. Dosud v Pardubickém kraji vládla koalice ODS a Koalice pro Pardubický kraj. ČSSD v letošních volbách získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů. ODS obsadila 11 křesel, Koalice pro Pardubický kraj devět a komunisté šest míst.

Unie státních zástupců vyzvala NSZ k prošetření kauzy Votavové

Unie státních zástupců vyzvala vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), aby učinilo okamžité kroky směřující k objasnění kauzy žalobkyně Eleny Votavové, která se podle Mladé fronty Dnes (MfD) přátelila s údajným mafiánským bossem Antonínem Bělou a zároveň rozhodovala o kauzách lidí Bělovi blízkých. ČTK to sdělil člen výkonného výboru unie Adam Bašný. Vedení unie nad zveřejněnými informacemi vyjádřilo "velmi vážné znepokojení" a chce, aby případ zároveň projednala etická komise unie. Ta posuzuje podezření z neetického konání státních zástupců. Podezření jsou závažná, mohou vrhat špatné světlo na státní zastupitelství jako celek a narušit důvěru občanů v nezávislý výkon působnosti státních zástupců, konstatovala unie. NSZ, kde Votavová pracuje v odboru přezkumného řízení, již ve čtvrtek uvedlo, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká postup Votavové prověří a potom přijme patřičná opatření.

Pražská výstava představuje tváře 28 příslušníků StB

Osmadvacet fotografií příslušníků komunistické tajné policie, kteří patřili k vedoucím pracovníkům StB v Praze a Středočeském kraji a k vedoucím pracovníkům komunistické kontrarozvědky, si mohou od pátku prohlédnout lidé v horní části Václavského náměstí. Výstavu nazvanou Tváře moci, která navazuje na stejnojmennou instalaci na brněnském náměstí Svobody, uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Podle ředitele ÚSTR Pavla Žáčka spočívá hlavní význam výstavy v tom, že pomáhá vizualizovat a demytizovat některé představitele moci, kteří naplňovali tajnou část komunistické politiky. "Můžeme ukázat, že sledování obyvatelstva a řízení represí dělaly konkrétní osoby z masa a kostí, kterým dosud nebyla věnována pozornost a jejich personální spisy byly mnohdy ze záhadných důvodů chráněny," uvedl Žáček.

Extremisté míří do Litvínova, policie by měla být nekompromisní

Pravicoví radikálové, kteří se sjedou 17. listopadu do Litvínova a pak se chtějí přesunout na sídliště Janov, musejí nejspíš počítat v případě porušování zákona s tvrdým zásahem policie. Vyplývá to z reakce ministra vnitra Ivana Langra. Očekává, že policisté budou při potírání projevů extremismu "velmi aktivní a nekompromisní". Extremisté to ale nehodlají policistům usnadnit. Na pondělí ohlásili kromě Litvínova shromáždění i v řadě dalších měst v kraji. Oznámení obdržel mostecký a chomutovský magistrát a také radnice v Kadani a Jirkově na Chomutovsku či v Lounech.

Židovské obce odsoudily úterní útok údajných neonacistů na žida

Představitelé Židovské obce v Praze (ŽOP) a Federace židovských obcí v ČR (FŽO) ostře odsoudili úterní incident, při němž tři muži podle policie napadli v pražské Široké ulici německy mluvícího člena pražské židovské komunity. Útočníci, kterým hrozí rok až pět let vězení, byli podle policie zřejmě neonacisté. Napadení mělo podle prohlášení ŽOP a FŽO, které má ČTK k dispozici, jednoznačně rasistický podtext. Podle ŽOP a FŽO je útok dokladem "stupňovaných snah extremistů a neonacistů zastrašovat českou židovskou pospolitost, zpochybňovat zásady demokratického státu". Obe organizace budou případ dále sledovat, uvedli v prohlášení předseda ŽOP František Bányai a tajemník FŽO Tomáš Kraus.

Anticeny za slídění letos pro pražskou Opencard nebo cesty do USA

Pražský magistrát s projektem Opencard, americká vláda za nový program povolování cest do USA nebo Evropská komise za návrh zavádět "svlékací kamery" na letištích získaly v Česku antiocenění za narušování soukromí lidí. Výsledky již čtvrtého ročníku Ceny Velkého bratra vyhlásila nezisková organizace Iuridicum Remedicum. Za největšího úředního slídila označila porota složená ze členů občanských sdružení a novinářů pražský magistrát za projekt víceúčelové čipové Karty Pražana. Takzvaná Opencard má mimo jiné do několika let zcela nahradit časové kupony do městského hromadné dopravy v metropoli. Porota mu však vytýká, že neexistuje anonymní varianta této karty, jejíž získání je tak možné pouze při sdělení osobních údajů a svolení s jejich zpracováním. Mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný však kritiku sdružení odmítl. Anonymní karty má prý magistrát již připraveny, půjde podle něj ale o jiný produkt než stávající karty, neboť kvůli přenositelnosti na ně nebude možné například půjčovat knihy v knihovnách. Veřejnost se nemusí obávat ani zneužití dat, neboť na čipu je jen číslo karty a datum narození držitele, řekl Opatrný ČTK.

Novým předsedou Obce spisovatelů se stal Vladimír Křivánek

Novým předsedou obce spisovatelů se na příští tři roky stal básník, literární vědec a vysokoškolský pedagog Vladimír Křivánek. Do funkce byl zvolen na sobotní valné hromadě Obce spisovatelů. Ve funkci působil již od února, kdy nahradil Evu Kantůrkovou. ČTK to sdělila Pavlína Kubíková ze sekretariátu obce. Křivánek se podle webových stránek Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR zabývá kromě jiného dějinami novočeské literatury. Působí na katedře české literatury Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, od 2001 mimo jiné přednáší a vede semináře tvůrčího psaní na Literární akademii, Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého. Je také jedním ze signatářů dopisu někdejšího Svazu českých spisovatelů z 26. listopadu 1989, kterým se spisovatelé vyjádřili k listopadovým událostem tehdejšího roku. Obec spisovatelů vznikla v prosinci 1989 jako dobrovolná profesní organizace českých a moravských spisovatelů, literárních vědců a kritiků. Podmínkou členství je prokazatelná literární činnost, uvádí na svých webových stránkách.

Havlovo Odcházení se ve Varšavě líbilo

Vřelým potleskem přijalo v pátek publikum inscenaci nové hry Václava Havla Odcházení ve varšavském divadle Ateneum. Polské zpracování se líbilo i samotnému autorovi. Příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci mohli ocenit i polští politici, kteří byli v hledišti. Byl mezi nimi exprezident Lech Walesa, někdejší polský premiér Tadeusz Mazowiecki a další. Hru nastudovala Izabella Cywinská, podle které je dílo Polákům blízké zpracováním postkomunistických zážitků. Polské Odcházení bylo podle Havla jiné než české či anglické. Česká verze je prý vážnější a anglická veselejší. "Ale inscenace se mi líbí. Některé herecké výkony byly výborné. Jsem spokojený," řekl Havel. Odcházení již kladně zhodnotili polští divadelní kritici. Podle Jacka Ciešlaka patří nejnovější hra Havla k jeho nejlepším dílům. "Imponuje jednoduchostí, s jakou představuje komplikovanou válku o moc a naplňování ambicí," uvedl. Světová premiéra Odcházení se uskutečnila 22. května v pražském divadle Archa. První zahraniční premiéra hry se konala v září v londýnském divadle Orange Tree a provázely ji spíše rozpačité reakce.

Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči

Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu Evropské unie za památkovou péči nazvanou Europa Nostra, kterou památkáři ve svém oboru přirovnávají k filmovému Oscaru. Tuto hlavní cen dosud žádná jiná tuzemská památka nedostala. Pro Krumlov je úspěch znásobený tím, že je jediným historickým objektem na světě, který získal prestižní ocenění EU dvakrát. Nyní za konzervaci jižní fasády Horního hradu, předtím v roce 2002 za restaurování a prezentaci sbírek zámeckého barokního divadla.

Pražská O2 Arena se proměnila ve vlasový ráj

Ve vlasový ráj plný účesových show se proměnila libeňská O2 Arena, ve které se v sobotu uskutečnil třetí ročník kadeřnického veletrhu HairMax. Přehlídku uměleckých účesů doplňoval moderní tanec či balet. Svoje umění ukázali na pódiu vlasoví profesionálové z Británie, Nizozemska či Itálie. O nejžhavějších trendech střihů, barev i vlasové péče informovaly vystavující firmy, které návštěvníkům nabízely i změnu image. Díky tomu se u stánků tvořily obrovské fronty. Dámy, které se protlačily dopředu, si nechávaly natočit vlasy, uplést afrocopánky nebo vytvořit zajímavý účes.

Na bluesovém festivalu vystoupily ženské hvězdy přehlídky

Na mezinárodním hudebním festivalu Blues Alive v Šumperku vystoupily v pátek hlavní ženské hvězdy přehlídky. Publiku se představila americká zpěvačka Wanda Johnsonová se svým Shrimp City Blues Bandem i její krajanka Sue Foleyová. Festival zaměřený na blues se letos v Šumperku uskutečnil již potřinácté. Přestože blues v uších českých posluchačů dosud zcela nezakotvilo, přehlídka podle znalců patří k největším akcím svého druhu ve střední Evropě s výjimkou blízkého Polska. Právě v nepříliš vzdáleném polském Chorzowě v neděli festival vyvrcholí; v Polsku se navíc uskuteční řada festivalových doprovodných koncertů.

Olympic představil v pražské Lucerně nové album Rockové Vánoce

V téměř zaplněném Velkém sále pražské Lucerny odehrála v pátek večer skupina Olympic další ze svých vánočních koncertů. Součástí letošní akce byl křest alba Rockové Vánoce, první desky s touto tematikou v dlouholeté kariéře jedné z nejpopulárnějších tuzemských skupin. "Víme, že na vánoční koncert je trochu brzy, ale vzhledem k dlouhodobým výstavám typu Titanic byly všechny vhodnější termíny v Lucerně již rozebrané," řekl ČTK lídr kapely a kytarista Petr Janda. Kmotrem alba se stal hudebník Michael Kocáb a tradiční vánoční koledy v nezvyklém rockovém pojetí s Olympikem nazpívali také Marta Jandová, Bára Basiková a Bohouš Josef. Vedle lidových koled najdou na albu zájemci také píseň Chtíc aby spal od Adama Michny z Otradovic, slavnou Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby i autorskou koledu Petra Jandy. Kapela Olympic již přes 20 let vystupuje v nezměněné sestavě, kterou vedle jejího zakladatele, kapelníka, kytaristy a zpěváka Petra Jandy tvoří baskytarista Milan Broum, klávesista Jiří Valenta a bubeník Milan Peroutka.

Šéf UEFA Platini představil v Praze své reformní myšlenky

Předseda Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini dorazil do České republiky. V pátek odpoledne absolvoval řadu jednání, při nichž během setkání s politickými špičkami a vedením svazu představil také své reformní myšlenky a nápady, které podle Platiniho mají evropský fotbal oživit. Třiapadesátiletý Francouz i v Praze zopakoval třeba to, že by v blízké budoucnosti v evropských klubech při zápasech rád viděl uplatnění pravidla "6+5". Podle něj by do utkání v každém týmu mělo nastoupit šest domácích hráčů a jen pět cizinců, čímž si proti sobě ale Platini popudil velkokluby, které sázejí hlavně na zahraniční akvizice. Fotbal chce Platini ochránit zřízením evropské fotbalové policie. Ta by pomáhala při velkých akcí řešit problémy s chuligány a také by se snažila sledovat korupční kauzy nebo podezřelé sázky. Jednotlivé svazy by prý služby zvláštního útvaru mohly v případě potřeby využívat. Platini dále připomněl, že by rád omezil přestupy hráčů mladších 18 let, které podle něho neprospívají rozvoji talentovaných fotbalistů.

Ze sportu:

Fotbalisté Ostravy remizovali v utkání 14. kola první ligy s Českými Budějovicemi 0:0. V dalších sobotních utkáních Liberec zdolal Kladno 2:0, Zlín se rozešel s Olomoucí nerozhodně 1:1 a Plzeň porazila Mladou Boleslav 2:0.

Výsledky 22. kola extraligy ledního hokeje: Karlovy Vary - Kladno 3:2, Plzeň - Liberec 6:1, Litvínov - Slavia Praha 4:2, Mladá Boleslav - Pardubice 3:2 v prodloužení, Zlín - Třinec 7:4 a Sparta Praha - České Budějovice 3:2. V tabulce vedou Vítkovice před Litvínovem a pražskou Slavií, poslední jsou České Budějovice.

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v sobotním prvním slalomu sezony Světového poháru ve finském Levi deváté místo. Úřadující mistryně světa v této disciplíně v součtu dvou kol ztratila přesně sekundu a půl na překvapivou vítězku Lindsey Vonnovou ze Spojených států amerických. Dlouhodobě nejlepší česká sjezdařka Záhrobská se tak dočkala prvních bodů v sezoně, poté co jí před třemi týdny nevyšel úvodní obří slalom v Söldenu.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková podle očekávání nestartovala v sobotním závodě na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Trenér Petr Novák svou svěřenkyni odhlásil kvůli viróze, jež ji od čtvrtka trápí. Minulý víkend v Berlíně byla Sáblíková na patnáctistovce pátá. Sáblíková se v Nizozemsku představila v pátek na trati 3000 metrů a obsadila druhé místo. Bezprostředně po závodě Novák naznačil, že ji ze sobotního závodu stáhne a pokusí se jí dát čas na uzdravení do závodu štafet. V něm by měla Sáblíková v neděli startovat spolu s Andreou Jirků a Karolínou Erbanovou.

Úspěšná série Petra Korbela v Lize mistrů ve stolním tenisu pokračuje. Ve čtvrtém kole prestižní soutěže pomohl sedmatřicetiletý český reprezentant belgickému klubu Villette Charleroi jedním bodem k výhře v San Sebastianu. Korbel v úvodní dvouhře pátečního duelu porazil Inda Ašantu Šaratha Kamala 3:2 na sety. Korbel dosud v dresu belgického týmu nastoupil v pěti zápasech Ligy mistrů, čtyři z nich vyhrál. Příští týden se společně s dalšími členy české reprezentace zúčastní kvalitně obsazeného turnaje seriálu Pro Tour v Berlíně.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.