Zprávy

Také ODS požádala o svolání mimořádné schůze sněmovny

Poslanecká sněmovna by se měla příští úterý sejít mimořádně hned dvakrát. Po sociálních demokratech požádala v úterý o svolání mimořádné schůze i vládní ODS. Na programu by mělo být kromě jiného schvalování nového trestního zákoníku nebo návrh na vyšší ochranu vkladů v bankách. Sociální demokraté požádali o svolání mimořádné schůze a navrhli do jejího programu dva body. Chtějí kvůli finanční krizi začít projednávat vládní novelu zákona o bankách, pak by dolní komora měla rozhodovat o osudu brněnské Úrazové nemocnice. Novelu o bankách chce ale projednávat i ODS na "své" mimořádné schůzi. Podle vládního návrhu zákona by se mělo zvýšit pojištění vkladů. Částka do 50.000 eur (asi 1,24 milionu korun) by měla být pojištěna stoprocentně. Sociální demokraté naopak navrhují zvýšit pojištění až do sumy 100.000 uložených eur (tedy asi 2,5 milionu korun).

Premiér Topolánek: Lisabonská smlouva v ČR letos ratifikována nebude

Česká republika letos nestihne ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující Evropskou unii. Premiér Mirek Topolánek to řekl po úterním setkání s finským premiérem Matti Vanhanenem. Podle předsedy české vlády by smlouva mohla být přijata v prvním čtvrtletí příštího roku. Premiér připomněl, že Ústavní soud odložil na žádost prezidenta Václava Klause projednávání souladu lisabonské reformní smlouvy s českou ústavou o dva týdny. Klaus v původním termínu 10. listopadu jede na zahraniční cestu do Irska a Saúdské Arábie. Soud proto věc projedná až 25. listopadu. Podle předsedy vlády tak vzhledem k ústavou daným lhůtám pro jednání českého parlamentu nebude možné přijmout smlouvu v letošním roce. "Je to svým způsobem nepříjemné, protože budeme zemí, která bude vyjednávat s Irskem o jejich dalším postupu, a budeme zemí, která ještě nemá ratifikovanou lisabonskou smlouvu," podotkl Topolánek. Klaus po irském odmítnutí pokládá smlouvu za mrtvý dokument. Premiér připomněl, že v podobné věci bude německý ústavní soud rozhodovat až v prvním čtvrtletí příštího roku a také Polsko smlouvu ještě neratifikovalo.

STEM: Proti lisabonské smlouvě je více než polovina Čechů

Více než polovina Čechů si myslí, že by parlament neměl ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující instituce EU. Pro schválení je 45 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který provedla na přelomu září a října. Jen 25 procent dotázaných ale podle průzkumu rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třicet procent veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nahrazující zamítnutou euroústavu nerozumí vůbec.

USA darovaly ČR pro misi v Afghánistánu další čtyři humvee

Vojáci působící v české misi v Afghánistánu dostanou do výzbroje pět zcela nových vozidel humvee v několika verzích. O podepsání příslušné smlouvy mezi českým a americkým ministerstvem obrany informovaly internetové stránky týdeníku Euro. Automobily, ohodnocené na přibližně 23 milionů korun, americká strana České republice věnuje. Američané už letos bezplatně dodali české armádě pro zahraniční mise 26 lafetovaných vozidel humvee. Včetně nové dodávky tak budou mít vojáci zdarma k dispozici tři desítky amerických vozidel.

Prioritou ministra Pospíšila pro předsednictví ČR je elektronizace justice

Prioritou ministerstva spravedlnosti v období českého předsednictví v Evropské unii bude elektronizace justice a propojení internetových systémů jednotlivých evropských států. Do konce tohoto roku by měl vzniknout insolvenční rejstřík společný devíti zemím. Česká republika se bude v první polovině příštího roku snažit, aby do něj vstoupilo co nejvíce dalších států. Sdělil to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dlouhodobým cílem ministerstva je pak vytvoření evropského internetového portálu, kde občané získají veškeré informace o justičních systémech ostatních zemí. Česko chce zejména posilovat využívání videokonferencí při soudních sporech. Účastníci řízení a svědci by tak nemuseli cestovat k soudu do zahraničí, ale mohli by být vyslechnuti ve své vlastní zemi. Propojit by mohl kromě insolvenčních rejstříků také obchodní registry, katastry nemovitostí či rejstříky trestů.

LOK plánuje stávku v nemocnicích, při změně ministra ji odloží

Lékařský odborový klub plánuje v nemocnicích stávku za zvýšení tarifů lékařů o 30 procent. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek plošné zvyšování odmítá. Pokud zůstane nadále ministrem, LOK podle předsedy Martina Engela vyhlásí v lednu stávku. Lékaři budou několik dní ošetřovat jen akutní pacienty. Pokud bude Julínek vyměněn, dá LOK novému ministru čas tři měsíce. Nepřistoupí-li na požadavky odborů, bude stávka v nemocnicích v dubnu. Lékaři v nemocnicích mají 40.000 až 45.000 korun hrubého měsíčně, tarif tvoří polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy.

ČAFF pozastavil členství firmě, která poslala lékaře do Egypta

Česká asociace farmaceutických firem pozastavila podle serveru Ekonom.cz do konce roku členství farmaceutické společnosti Actavis za to, že v květnu zaplatila desítkám lékařů dovolenou v Egyptě. Česká televize v pořadu Reportéři ukázala, že výlet neměl s odborným kongresem nic společného. Případem se zabývá protikorupční policie. O setrvání Actavisu v ČAFF rozhodne v prosinci schůze členů. Česká lékařská komora zareagovala na případ tím, že zpřísnila pravidla pro jednání lékařů s firmami. Lékaři se už nemohou účastnit akcí, které nemají odborný program. Za porušení protikorupčních pravidel hrozí lékaři pokuta až 30.000 korun, výjimečně až vyloučení z ČLK na pět let. Bez členství ve stavovské organizaci nemůže lékař léčit.

Kritici: Novela trestního řádu výrazně omezuje svobodu médií

Novela trestního řádu, kterou minulý pátek schválila sněmovna, podle kritiků v případě platnosti výrazně omezí média při referování o zločinech. Lidé, kteří se stanou obětí zločinů, mají být podle normy více chráněni před zveřejněním informací o svém soukromí. Podle kritiků ale novela chrání vedle obětí trestných činů i jejich pachatele, nelíbí se jim ani zákaz zveřejňování odposlechů. Někteří z nich tak hovoří o útoku na svobodu tisku či o cenzuře médií. Ministerstvo spravedlnosti s kritikou nesouhlasí.

Vedení lidovců chce pro Petra Pitharta křeslo místopředsedy Senátu

Předsednictvo KDU-ČSL doporučilo svým senátorům nominovat při vyjednáváních o nové podobě vedení horní komory parlamentu Petra Pitharta do jeho současné funkce místopředsedy. Lidovci tak nevyslyšeli návrh části představitelů opoziční ČSSD, že by podpořili případnou Pithartovu kandidaturu do čela horní komory. O funkci bude usilovat dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Věří, že povolební uspořádání horní komory bude odpovídat principu poměrného zastoupení, podobně jako v minulosti. ODS navzdory volební porážce zůstane s 35 senátory nejsilnějším klubem.

Havel pojede na pohřeb Zilka, kterému odmítl dát vyznamenání

Bývalý český prezident Václav Havel se v sobotu ve Vídni zúčastní pohřbu bývalého dlouholetého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Havel chtěl ještě jako prezident v roce 1998 udělit Zilkovi státní vyznamenání. Kontroverzi ale vyvolalo, když to nakonec neudělal kvůli podezření, že Zilk v 60. letech údajně spolupracoval s tehdejší československou tajnou policií. Jiné zdroje však udávají, že byl upřímným přítelem Čechů, kterým pomáhal mimo jiné po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Bývalý český prezident se má zúčastnit smutečního obřadu ve vídeňské radnici. Tam by Havel měl přednést krátký smuteční proslov. S krátkou řečí pak pravděpodobně vystoupí i rakouský prezident Heinz Fischer. Bývalý vídeňský starosta patřil k nejpopulárnějším rakouským politikům. Angažoval se jako člen Rakouské sociálnědemokratické strany. Řadu let pak stál v čele Rakousko-české společnosti.

Magistrát a památkář: Oprava Karlova mostu je v pořádku

Zástupci magistrátu a Národního památkového ústavu se ohradili proti výsledkům inspekce ministerstva kultury kvůli opravě Karlova mostu. Jsou přesvědčeni, že v zásadních problémech nijak nepochybili. Novinářům to řekli na společné tiskové konferenci ředitel magistrátního památkového odboru Jan Kněžínek a Ondřej Šefců z NPÚ. Podle inspekce během opravy zásadně utrpěla estetická a výtvarná hodnota mostu. Kněžínek i Šefců zdůraznili, že se oprava připravovala několik let, vyjadřovalo se k ní několik komisí. Zpráva inspekce je podle Šefců vytvořena od stolu v kanceláři. "Troufnu si říct, že člověk, který většinu času tráví tím, že přemýšlí v kanceláři, jak by se památková péče měla provádět, bude mít na to jiné, možná naivnější názory, než člověk v praxi," uvedl Ševců. Zároveň zdůraznil, že vyměňované kameny z naprosté většiny pochází z novodobých přestaveb z 19. a 20. století. Most byl podle něj zásadně opravován po povodni 1890, ve 20. století dvakrát.

Vědci budou zkoumat, zda astma u dětí vyvolává znečištěný vzduch

Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR chtějí prozkoumat, zda znečištěné ovzduší má přímý vliv na zdraví dětí. Nový unikátní výzkum je zaměřen na jihočeské Prachatice, tedy na oblast, kde jsou děti méně vážně nemocné, a na ostravskou městskou část Radvanice a Bartovice, kde naopak bronchiálním astmatem trpí čtyřikrát více dětí než jinde v zemi. Do průzkumu se během listopadu zapojí v obou lokalitách 200 dětí, které odevzdají vzorky pro analýzu DNA, řekla ČTK ostravská lékařka Eva Schallerová. "Konečně budeme vědět, jestli ovzduší má skutečně negativní vliv na stavbu chromozomů a změny jejich struktury," konstatovala Schallerová.

Hlavní město má zásady pro tvorbu zeleného pásu kolem Prahy

Zelený pás kolem Prahy by neměl vytvořit jen prstenec na okraji metropole, ale měl by také pronikat do nitra města. Zeleň navíc vytvoří hranici, za kterou se město už nebude dále rozvíjet. Vyplývá to ze zásad a základních prvků tvorby zeleného pásu, který v úterý schválila městská rada. Podle radního Martina Langmajera je ale vytvoření pásu otázkou desetiletí, kromě pozemků hlavního města a městských částí je totiž zhruba 18 milionů metrů čtverečních v soukromých rukou. Tyto pozemky chce metropole v následujících letech vykoupit. "Považuji zelený pás za kompenzaci obrovské výstavby, která v Praze probíhala a probíhá. Zeleň by měla tyto zastavěné plochy plnohodnotně nahradit," řekl Langmajer.

L-39 Albatros oslavil čtyřicátiny v Náměšti nad Oslavou

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou v úterý slavili 40. narozeniny nejúspěšnějšího cvičného letounu na světě L-39 Albatros. Na svůj první let se prototyp L-39, nástupce prvního československého proudového letounu L-29 Delfín, vydal 4. listopadu 1968. Od roku 1971 jich bylo sériově vyrobeno 2888 kusů. Podle Václava Vlčka, syna hlavního konstruktéra Jana Vlčka, byly přitom na počátku obavy, že o něj nikdo nebude stát.

Škoda potvrdila nové odstávky, nevyrobí dalších 18.000 aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto naplánovala kvůli nižší poptávce po nových autech na listopad a prosinec nové odstávky ve výrobě. Nevyrobí se tak dalších 18.000 aut. Termín nebude pro jednotlivé závody a provozy jednotný. Odstávky se nebudou týkat výroby Škody Superb.

Škoda Auto od roku 2009 možná stáhne výrobu octavií z Bratislavy

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto možná začátkem příštího roku stáhne z Bratislavy výrobu octavií. Na dotaz ČTK to připustil mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý. "Existují různé varianty, a toto je jedna z nich. Ještě o tom ale není rozhodnuto definitivně," řekl Černý. Model octavia se v bratislavském závodě Volkswagenu montuje od března a letošní produkce měla podle původních předpokladů dosáhnout 20.000 až 25.000 vozů.

V bývalém pražském přístavu vyrostou za 1,2 mld. Kč kanceláře

Položením základního kamene společnost Lighthouse Group zahájila v Praze výstavbu kancelářského centra na území bývalého holešovického přístavu. Investice do nových kanceláří bude činit 1,2 miliardy korun. Dokončení stavby plánuje společnost na říjen 2009. Tři administrativní budovy mají poté nabídnout přes 22.000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Nový soubor kancelářských budov vznikne v blízkosti komplexu nových bytových domů, které tam staví stejná developerská společnost. Již dříve zveřejnila, že do výstavby více než 600 luxusních bytů.

Novým ředitelem České filharmonie bude Vladimír Darjanin

Novým generálním ředitelem České filharmonie bude Vladimír Darjanin. Do funkce by měl nastoupit 1. července 2009. "Když jsem se před několika měsíci dozvěděl o výběrovém řízení, zpočátku jsem váhal, protože nového ředitele této instituce čeká nelehký úkol a velká společenská zodpovědnost. Proto si velmi vážím nové profesní role a jsem připraven předstoupit před veřejnost s jasnou a životaschopnou koncepcí," uvedl Darjanin v tiskovém prohlášení. Funkce se ujme po Václavu Riedelbauchovi, který působil v České filharmonii osm let. Darjanin byl v roce 2005 generálním komisařem české účasti na výstavě Expo v Japonsku a v současné době je intendantem hudebního festivalu Dvořákova Praha. Před třemi lety se o něm hovořilo jako o možném nástupci zesnulého ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD).

Jedenáct světově známých spisovatelů se zastalo Milana Kundery

Jedenáct světově známých spisovatelů, mezi nimi čtyři laureáti Nobelovy ceny za literaturu, ve společném prohlášení odsoudili "očerňovací kampaň", která je podle nich vedena proti spisovateli českého původu Milanu Kunderovi obviněnému z údajného udavačství. Mezi signatáři dokumentu vydaném v Paříži jsou jména jako Salman Rushdie, Gabriel García Márquez nebo Philip Roth, napsala agentura AFP. "Byla rozpoutána pomlouvačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery obviněním, že se v roce 1950 v době svých studií v komunistickém Československu dopustil udání," píší signatáři v dokumentu. Vzhledem k tomu, že Kundera "to kategoricky dementoval a významná vědecká osobnost v Praze jeho vinu jasně popírá", docházejí podepsaní k závěru, že český tisk "příliš často rozšiřoval tuto pomlouvačnou fámu s konsternující lehkostí, aniž se zabýval tím, co jí protiřečí," píše se v dokumentu. Jméno vědecké osobnosti v něm však zmíněno není.

Yvetta Simonová představila 2CD svých hitů a oslavila narozeniny

Zpěvačka Yvetta Simonová představila v úterý, v den svých osmdesátin, v Praze kompilaci dvou CD nazvaných Dárek na památku. Vydavatelství Supraphon na nich soustředilo pět desítek jejích hitů 60. a 70. let. Vtipná a pohotová jubilantka při té příležitosti přiznala, že nevzpomíná ráda a nerada se ohlíží zpět. "Život mi leccos zůstal dlužen a navíc - ještě to nebalím," uvedla a dodala, že své vzpomínky nosí v srdci. Nazpívala přes pět set písniček, mnohé z nich v duetu s Milanem Chladilem. O její oblibě svědčí, že například v 60. letech byla třikrát druhá v anketě Zlatý slavík.

Festival Devět bran nabídne v Trutnově divadlo, hudbu i výstavy

Trutnovská část devátého ročníku festivalu české, německé a židovské kultury Devět bran nabídne od 5. do 9. listopadu zájemcům několik koncertů, výstav a dalších akcí. ČTK to řekl trutnovský farář Českobratrské církve evangelické Tomáš Molnár. Program festivalu zahájí v Trutnově ve středu koncert houslisty Jaroslava Svěceného. Součástí festivalu bude výstava fotografií Václava Trpáka z cesty po Izraeli. Festival Devět bran vznikl v roce 2000, jeho cílem je oživení česko-německo-židovské kultury. Název festivalu je inspirován knihou Jiřího Mordechaje Langera. Letní část přehlídky se konala v létě v Praze, podzimní část festivalu se koná také v dalších městech v České republice.

Moravský Krumlov vyhlásil kvůli Slovanské epopeji petici

Moravský Krumlov na Znojemsku vyhlásil petici za zachování slavného monumentálního díla Alfonse Muchy Slovanské epopeje v tamním zámku. Dílo by mělo být převezeno do Prahy. Krumlovský starosta Jaroslav Mokrý rozeslal na radnice 32 obcí na Krumlovsku petiční archy. "Chceme, aby epopej zůstala u nás do chvíle, kdy se pro ni podaří vytvořit důstojné prostory," uvedl Mokrý. Hlavní město je majitelem epopeje. Muchovo dílo je ale už 45 let vystaveno v Moravském Krumlově. Tvoří jej 20 obřích pláten, která byla v minulosti v tamním zámku zrestaurována. Mucha věnoval epopej národu prostřednictvím Prahy. Měl jedinou podmínku - aby byly pro ni vytvořeny kvalitní výstavní prostory. To se ale dosud nepodařilo. Slovanská epopej je jedinečná kolekce pláten zachycující slavné výjevy ze života starých Slovanů.

Zámek Hluboká zahájil jako první v ČR pravidelný zimní provoz

Zámek Hluboká v úterý jako první tuzemský objekt spravovaný Národním památkovým ústavem zahájil pravidelný zimní provoz. Návštěvníci mohou až do konce února vždy od úterý do soboty procházet deset místností, v nichž žily poslední dvě generace hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů - poslední majitel zámku Adolf Schwarzenberg a jeho matka Terezie. Celoroční provoz zámku je v Česku ojedinělý. Sice mnohé objekty pořádají adventní prohlídky nebo jsou otevírány na objednávku, ale pravidelně není v zimě přístupný žádný zámek či hrad. "Na Hluboké jsme se snažili připravit prohlídky i s návštěvnickým komfortem a vybavit trasy tak, aby lidé viděli krásné věci a cítili se v teple zámeckých pokojů dobře," řekl ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Petr Pavelec.

Skladby z rukopisu ze 17. století znovu zazněly na veřejnosti

Skladby z unikátního rukopisného hudebního sborníku, který vznikl v 17. století a patřil augustiniánskému klášteru na Starém Brně, v pondělí výjimečně zazněly na veřejnosti. Hudebníci ty nejzajímavější kompozice přehráli v brněnském Místodržitelském paláci. Koncert je součástí projektu, jehož cílem je znovu uvést a zpřístupnit klenoty z hudebních sbírek Moravského zemského muzea, řekli ČTK organizátoři. Největším skvostem na programu byla unikátní basová suita pro violu da gamba, tedy historický smyčcový nástroj, s rekonstruovaným generálbasem, což je zvláštní dobový záznam doprovodu. Pořadatelé ze sborníku vybrali také skladby největšího českého barokního loutnisty Jana Antonína Losyho.

Do Síně slávy českého hokeje bylo v úterý uvedeno 41 osobností

Jedenačtyřicet osobností českého hokeje bylo u příležitosti oslav sta let českého hokeje uvedeno do nově vzniklé Síně slávy Českého svazu ledního hokeje. Zlaté pamětní medaile, děkovnou plaketu a dopis od premiéra České republiky si jich osobně převzalo jedenadvacet. Dvanáct hráčů, trenérů či funkcionářů bylo oceněno in memoriam, zbývajících osm se slavnostního aktu z různých důvodů nezúčastnilo. "Jste nejlepší synové českého hokeje," řekl prezident ČSLH Tomáš Král. Síň slávy v Česku vznikla hodně pozdě, ale podle Krále má před sebou úspěšnou budoucnost. Hodnotit ty desítky a stovky hráčů, kteří prošli historií českého hokeje, nebylo nic jednoduchého, podotkl Král. Mezi oceněnými jsou například z předválečného období Josef Maleček, Jan Peka, Josef Šroubek a Ladislav Troják. Z poválečného období pak Augustin Bubník, Vlastimil Bubník, Stanislav Konopásek, Bohumil Modrý, Václav Roziňák, Josef Černý, Vladimír Zábrodský, Karel Gut, Jiří Holeček, Václav Nedomanský, Vladimír Růžička, Dominik Hašek, Ivan Hlinka, Jaromír Jágr a Martin Straka.

Fotbalová Sparta se nadále trápí

Ostravští fotbalisté porazili v dohrávce 12. kola první ligy Spartu 2:0 a připravili ji o třetí místo v tabulce. Svými góly se o to zasadili Tomáš Mičola s Davidem Střihavkou, který v třetím ligovém utkání po sobě vstřelil už svou pátou branku. Hosté si na vyprodaných Bazalech kromě závěrečné Kúdelovy střely do břevna vypracovali jedinou velkou možnost, Kulič ji ale ještě za bezbrankového stavu stavu spálil nepřesnou střelou. Ostrava doma Spartu zdolala po pěti a půl letech a z posledních šesti zápasů vytěžila 16 bodů.

Novým trenérem Žižkova je Ščasný

Novým trenérem fotbalistů Viktorie Žižkov se stal Zdeněk Ščasný, který u posledního mužstva prvoligové tabulky nahradil odvolaného Josefa Csaplára. Jedenapadesátiletý Ščasný už žižkovský tým v minulosti trénoval a v roce 2002 s ním v nejvyšší soutěži obsadil třetí místo. Nový žižkovský kouč prý o nabídce nepřemýšlel dlouho. "Dostal jsem ji včera (v pondělí) večer a dnes se vše dotáhlo do konce. Jednoznačným cílem, který v novém působišti mám, je záchrana v lize," uvedl pro ČTK Ščasný. Vedení Viktorie změnilo trenéra už podruhé v sezoně. Stanislav Griga byl odvolán v září po pátém kole, v pondělí po dalších sedmi ligových zápasech skončil i Csaplár. Pod jeho vedením se pražský celek propadl až na dno tabulky.

Vernerův největší soupeř Takahaši se ohlásil ze závodu v Číně

Český krasobruslař Tomáš Verner se dostal do role největšího favorita nadcházejícího závodu Grand Prix v Číně. V Pekingu totiž bude chybět světový rekordman Japonec Daisuke Takahaši, který se odhlásil kvůli zranění kolena. Mistr Evropy Verner s osobním rekordem 232,67 bodu ční nad ostatními účastníky pekingského závodu. Osobní rekordy nad 200 bodů mají už jen Američané Stephen Carriere a Jeremy Abbott a Švéd Kristoffer Berntsson. Překvapit může ruský krasobruslař Arťom Borodulin, úřadující juniorský vicemistr světa.

Policie: Kluby jsou připraveny převzít ostrahu stadionů

Fotbalové a hokejové kluby v Česku jsou plně připraveny od 1. ledna 2009 převzít odpovědnost za dění na svých stadionech. ČTK to řekl náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Připomněl, že za dva měsíce přestane policie vykonávat přímý dohled na utkáních na sportovištích. Policie chce, aby si kluby zajistily pořádek na svých sportovních akcích bez její pomoci. Podobně to již podle Bílka s úspěchem funguje na stadionu fotbalistů Baníku Ostrava. Policie bude nadále dohlížet na bezpečnost, ale jen v okolí stadionů. Podle Bílka by si kluby měly samy začít vytvářet přehledy problémových fanoušků. Bezpečnostní manažer fotbalového svazu Miroslav Platil ale upozornil, že stále zůstanou některé zápasy, jež budou plně pod dohledem policie.

Počasí:

Ve středu očekávají meteorologové polojasno až oblačno, zpočátku místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia, v místech s déletrvající mlhou kolem 13 stupňů.