Zprávy

Šéfové ČSSD a ODS naznačují smír při českém předsednictví v EU

Předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek v neděli v souvislosti s českým předsednictvím v EU deklarovali vstřícnější a méně konfrontační vztahy svých stran, jež by podle nich mohly v některých dílčích věcech spolupracovat. Současně ale popřeli, že by ODS a ČSSD chystaly hlubší spolupráci. Paroubek navíc občanským demokratům pohrozil, že nebude-li vláda korigovat svoji politiku, sociální demokraté proti ní budou nadále bojovat stejně tvrdě jako doposud a budou se ji pokoušet svrhnout. Paroubek v Nedělní partii televize Prima zdůraznil, že zájmem ČSSD je, aby Česko vytěžilo z předsednictví co nejvíce. Paroubek, jehož strana neúspěšně vyvolala několik parlamentních hlasování o nedůvěře vládě a on sám po krajských a senátních volbách vyzval k jejímu odchodu a k předčasným volbám, v neděli zopakoval, že kabinet by měl skončit. Současně ale oznámil, že pokud vláda zkoriguje svoji politiku, mohla by vydržet až do konce řádného funkčního období, tedy do roku 2010. Paroubek potvrdil, že české předsednictví v EU patřilo k hlavním tématům jeho čtvrteční schůzky s Topolánkem. Řekl, že ji inicioval premiér a že to nebylo v posledních dvou letech jejich první setkání. Odmítl prozradit, o čem konkrétně mluvili. Schůzku označil za velmi korektní a za "první sondáž" a uvedl, že šéfové vlády a opozice by spolu měli mluvit. Popřel tvrzení, že debatovali o tom, že Paroubek by se stal předsedou sněmovny a vláda by výměnou za to dokončila celé funkční období. Smířlivý postoj v souvislosti s předsednictvím Česka v EU zaujal vůči ČSSD i Topolánek. Na mimořádném briefingu, na němž oznámil svou kandidaturu na předsedu ODS, prohlásil, že "domluvit se s Jiřím Paroubkem na organizaci předsednictví, na zahraničněpolitickém směřování lze, udělat z toho ale princip a dohodnout se s ČSSD na obchodu, to je smrtící a pro mne nepřijatelné".

Topolánek oznámil, že bude obhajovat funkci předsedy ODS

Šéf občanských demokratů a premiér Mirek Topolánek bude na prosincovém kongresu strany obhajovat funkci předsedy ODS. Oznámil to v neděli na mimořádném briefingu. Jeho zatím jediným jistým protikandidátem je současný první místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém, který svoji kandidaturu ohlásil už v pondělí. Souboj o křeslo šéfa strany bude vyvrcholením napětí, jež v ODS vzniklo poté, co strana utrpěla debakl v říjnových krajských a senátních volbách. "Nechci utíkat od práce v poločase. Za svojí prací předsedy vlády si stojím, nebojím se skládat účty v dalších parlamentních volbách. Považuji proto za svoji povinnost svou práci dokončit," odůvodnil Topolánek své rozhodnutí obhajovat funkci.

Bém Topolánka viní z podílu na volební prohře a z toho, že ODS pod jeho vedením příliš ustupuje koaličním partnerům a nedostatečně prosazuje svůj program. Podle Bémovy představy by Topolánek měl zůstat premiérem a Bém by převzal stranu a připravil ji na parlamentní volby v roce 2010. Topolánek ale funkce rozdělit nechce a tvrdí, že Bém by nebyl dobrým předsedou ODS. Na stranu Topolánkových kritiků se nepřímo postavil i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, když prohrané volby označil za referendum o Topolánkovi a dodal, že ODS nemůže prohru jen tak přejít. Topolánek na oplátku Klausovi vytkl, že příliš zasahuje do dění v ODS.

Pavel Bém považuje za nemožné neprovést změny v ODS

Pražský primátor a současný první místopředseda ODS Pavel Bém, který oznámil kandidaturu na funkci šéfa ODS, považuje za nemožné neprovést změny ve straně. Na prosincový volební kongres ODS plánuje přijít s volebním programem, který bude výsledkem nezbytné diskuse na úrovni členské základny. Konkrétní program neoznámil s tím, že čeká na poptávku členů místních a oblastních sdružení ODS. "K tomu není zapotřebí používat silná slova, demonstrovat sílu a chřestit zbrojním arsenálem," řekl novinářům v narážce na nedělní mimořádný briefing na pražském Žofíně, kde šéf občanských demokratů a premiér Mirek Topolánek oznámil, že bude na prosincovém kongresu strany obhajovat funkci předsedy ODS.

Politoložka: Topolánek si zlepšil šance na znovuzvolení šéfem ODS

Šéf občanských demokratů a premiér Mirek Topolánek si nedělním projevem, ve kterém oznámil své rozhodnutí obhajovat post předsedy ODS, podle politoložky Vladimíry Dvořákové pravděpodobně zlepšil šance na své znovuzvolení. Zdůraznil proevropskou orientaci strany, čímž se podle ní vymezil proti prezidentovi Václavu Klausovi a svému hlavnímu rivalovi ve straně, prvnímu místopředsedovi ODS a pražskému primátorovi Pavlu Bémovi. Také podle politologa Zdeňka Zbořila mu tento krok může do jisté míry naklonit řadové občanské demokraty, kteří jsou většinou příznivě nakloněni Evropské unii. Podle Zbořila je však česká politika vůči EU pouze zástupným problémem a na prosincovém volebním sjezdu ODS nebude mít pravděpodobně až tak velký význam. Topolánkovu šanci na znovuzvolení předsedou strany si oslovení politologové netroufají odhadnout. "Dávala bych mu však větší šance než před tímto projevem," uvedla Dvořáková. Premiérovo vyjádření bylo podle ní dobře připravené, pozitivně se prý může odrazit i Topolánkovo přiznání odpovědnosti za neúspěch v krajských a senátních volbách. Právě volební porážka ho však může podle Zbořila stát předsednickou funkci. "Je možné, že budou potřebovat označit viníka," uvedl.

ČNB podle analytiků ve čtvrtek sazby sníží o 0,25 pct.

Česká národní banka ve čtvrtek 6. listopadu podle analytiků oslovených ČTK sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba by tak klesla na 3,25 procenta. Důvodem bude podle ekonomů odeznívající vysoká inflace a očekávané zpomalení ekonomiky kvůli finanční krizi. "Velmi příznivý inflační výhled podpořený zlevňováním pohonných hmot otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb v ČR. Inflace se zatím vyvíjí lépe než ČNB očekávala ve své zatím poslední prognóze, zatímco ekonomika výrazně zpomaluje," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Očekávané listopadové snížení sazeb centrální banky by podle něj nemuselo být posledním.

ČSSD chce redukovat plán misí a jednat o rizicích pro vojáky

Sociální demokraté nepodpoří ve sněmovně zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu ani zvýšení množství peněz na jejich misi. Chtějí redukci plánu a prošetření bezpečností situace vojáků v citlivém regionu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce o situaci v Afghánistánu to zopakoval místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) věří tomu, že opozici nakonec přesvědčí, naznačila, že je možné plán poupravit, ne však výrazně. Vláda chce do Afghánistánu poslat příští rok dalších 200 vojáků, v regionu by tak celkem mělo působit na 700 vojáků.

Čeští vojáci podle sociálních demokratů nemají odpovídající techniku, Zaorálek v pořadu připomenul spekulace o kvalitách obrněných vozů Dingo 2, které mají vojáci ve výbavě. Zmínil také problémy s neprůstřelnými vestami. Armádní činitelé tvrdí, že vojáci do misí odjíždějí perfektně vybaveni. Z Kábulu to v pořadu potvrdil šéf generálního štábu Vlastimil Picek. Opozici se též nelíbí rozdělení vojáků do čtyř afghánských regionů, účelnější by podle nich bylo soustředění sil do méně míst. Podle Picka však Češi působí v Afghánistánu společně se spojenci, na což musí být brán zřetel, a některé jednotky musejí být odděleny i kvůli technice.

Šéf generálního štábu Picek: Bez daňových úlev ubude rekrutů

V případě zrušení daňových úlev pro vojáky by se armáda podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka začala potýkat s nedostatkem rekrutů. Picek to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, který se vysílal ze zahraniční mise v Kábulu. Podle generála jsou informace o záměrech ministra financí Miroslava Kalouska pro vojáky "špatným signálem". Letos poprvé armáda nenabrala tolik nováčků, kolik vojáků z armády odešlo. Ročně podle Picka armádu posílí zhruba 1400 rekrutů, podobný počet vojáků odchází. Pokud by daňové výhody ministr financí zrušil, problémy s náborem by se prohloubily, soudí Picek. V úvahu podle něj přichází navýšení dávek pro vojáky v případě, že přijdou o úlevy. Vedle vojáků by podle záměru ministerstva financí o daňové výhody měli přijít i policisté, ministerstvo vnitra stejně jako obrany s plánem nesouhlasí.

KZ Finance: V říjnu z podílových fondů ubylo téměř 12 miliard Kč

V říjnu z podílových fondů ubylo téměř 12 miliard korun; Češi se zbavili podílových listů za zhruba 14,5 miliardy a investoři nakoupili podílové listy za 2,6 miliardy Kč. ČTK to řekl analytik poradenské společnost KZ Finance Michal Zháněl. Nejvíce investoři prodávali podíly ve fondech peněžního trhu, ve kterých mají uloženo nejvíce peněz. Největší investiční společnosti k tomu uvedly, že v polovině října se panika způsobená finanční krizí ve světě začala uklidňovat. "Je nutné podotknout, že odprodávat podílový list v době, kdy jsou "medvědí trhy", vede k tomu, že klienti zbytečně realizují ztrátu místo toho, aby počkali do splatnosti či do doby, kdy cena listu vzroste," poznamenal mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Vyšehradský tunel se kvůli opravám trati na měsíc uzavře

Od pondělí 3. listopadu bude na čtyři týdny kvůli opravě tramvajové trati uzavřen Vyšehradský tunel. Uzavírka se dotkne desetitisíců cestujících denně; dopravní podnik proto zavede náhradní autobusovou a lodní dopravu. Pro chodce zůstane tunel otevřen. Tramvajovou trať, která byla naposledy opravována před 26 lety, čeká v 300 metrů dlouhém úseku Výtoň - Podolská kompletní rekonstrukce. Chystá se i oprava inženýrských sítí a cyklistické stezky. Trať je v tak špatném stavu, že ji drážní inspekce označila za nebezpečnou a řidiči tramvají musí skrz tunel jezdit krokem. S komplikacemi musí až do 30. listopadu počítat hlavně řidiči aut. Denně tímto úsekem projíždí kolem 20.000 automobilů, které nyní budou muset využít objízdné trasy. Pro cestující budou připraveny náhradní autobusové a lodní linky. Mezi přístavišti Výtoň a Podolská vodárna budou plout denně od 6:00 do 22:00 velkokapacitní lodě s označením X21.

Škoda JS dodá Temelínu novou technologii za stovky milionů korun

Plzeňská Škoda JS dodá jaderné elektrárně Temelín dvě sady pohonů řídících tyčí pro regulaci výkonu reaktoru. Jde o kontrakt za stovky milionů korun, řekl ČTK obchodní ředitel Jiří Demiš. Vývoj téměř "hodinářského" zařízení nové generace trval několik let. Bude mít výrazně delší životnost než současné pohony, které firma dodala na oba bloky Temelína před více než deseti lety.

Antibyrokratickou cenu dostanou Irové za lisabonskou smlouvu

Antibyrokratickou cenu od občanského sdružení eStat.cz letos dostane lid Irské republiky. Ocenění získá za odmítnutí lisabonské reformní smlouvy EU. Cenu by měl ve středu v Praze převzít Declan Ganley, vůdčí postava irských odpůrců smlouvy. ČTK to řekl Ivo Brokeš ze sdružení, jehož cílem je zeštíhlení a zefektivnění státní správy. Genley, úspěšný podnikatel a šéf sdružení Libertas, se velkou měrou zasloužil o to, že Irové nakonec smlouvu v referendu odmítli. Smlouvu označil za "hluboce protidemokratický dokument, který předává moc do Bruselu a nedává občanům žádnou možnost mít vliv na politiky". Smlouvu odmítá i jako podnikatel. Podle něj neotvírá žádné nové podnikatelské obzory, obává se také růstu daní jako důsledku jejího přijetí. Ganley už letos v Česku byl, v červenci se v Lánech setkal s prezidentem Václavem Klausem. Podle prezidentova mluvčího se oba shodli na tom, že irské "ne" má stejnou váhu jako odmítnutí jiného státu. Ganley informoval prezidenta o aktivitách svého sdružení, které mimo jiné chce postavit kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Sdružení svou cenu poprvé udělovalo předloni, prvním laureátem se stal Klaus za trvalý životní přístup a postoj k odstraňování byrokracie.

Filatelista Pytlíček vystaví v USA nejcennější tuzemské známky

S nejcennějšími československými poštovními známkami odcestoval v neděli v přísném utajení do USA přední tuzemský filatelista Ludvík Pytlíček. ČTK o své cestě do New Yorku a Washingtonu telefonoval z Ruzyně až těsně před nástupem do letadla. Kolekci pojištěnou na deset milionů korun představí Pytlíček na přehlídce světových filatelistických rarit. Pytlíček do USA vezl i nejdražší československou poštovní známku. Vznikla ze čtyřkorunové rakousko-uherské známky na žilkovaném papíře, je na ní přetisk Pošta československá 1919 a filatelisté vědí o pouhých osmi exemplářích, řekl ČTK Pytlíček. "Do Spojených států mě pozvali Poštovní správa USA, newyorkský filatelistický klub a Smithovo poštovní muzeum. Mám naději, že tam získám za svou kolekci nějakou cenu," podotkl Pytlíček.

Jubilující Yvetta Simonová stále jezdí za svými posluchači

Já jsem zamilovaná, Malá černá kočička, Zhasněte lampióny, Čas borůvkových koláčů a další písničky patří mezi hity spojené s nezaměnitelným hlasem Yvetty Simonové. Na kompilaci dvou CD jich pod názvem Dárek na památku právě v těchto dnech, kdy populární zpěvačka slaví osmdesátiny, soustředilo vydavatelství Supraphon rovných padesát. Jde o dvě a půl hodiny nahrávek z let 1956 až 1984.

Jubilující zpěvačka stále vyjíždí za svým publikem. Nejnověji v souboru se zpěvákem Josefem Zímou a menší kapelou. "Je lepší mít za sebou živé muzikanty; na to jsem od Karla Vlacha zvyklá," řekla ČTK. Za svými fanoušky se vydává i sama s moderátorem a odpovídá na jeho otázky.

Simonová přiznává, že měla štěstí na textaře. Bohuslav Nádvorník, Zdeněk Borovec, Ivo Fišer, Vladimír Dvořák či Jiřina Fikejzová byli mistry svého oboru. "Tenkrát se snad ani jinak nepsalo. Ale vzpomínám si, že byla doba, kdy se říkalo, že ty písničky jsou příliš sentimentální, což se nám pochopitelně nelíbilo," řekla. S Milanem Chladilem (My dva a čas, Děti z Pirea) zpívala duety plných 26 let. "Ty dva hlasy báječně ladily a zapadaly do sebe. Byla to jedna z dalších šťastných náhod," uvedla.

Zájem turistů o velkomoravské vykopávky v Mikulčicích vzrůstá

V Mikulčicích na Hodonínsku se letos zvýšil zájem turistů o tamní expozici, která prezentuje vykopávky z hradiště Valy. Areál, který patří k významným centrům Velké Moravy, si letos prohlédlo už přes 13.500 lidí, tedy zhruba o deset procent více než loni. ČTK to řekl vedoucí expozice Slovanské hradiště Mikulčice František Synek. Zájem veřejnosti o Valy postupně vzrůstá od doby, kdy se začalo jednat o zápisu Mikulčic a sousedních slovenských Kopčan na seznam památek UNESCO. Rozhodne se o něm do poloviny příštího roku. Navíc expozice v Mikulčicích se modernizují. Letos v dubnu byl otevřen zrekonstruovaný druhý pavilon expozice. Ukrývá základy druhého mikulčického kostela s ostatky velkomoravských velmožů. Expozice je doplněna o četné šperky z tohoto období a fotografiemi z výzkumů. Tvoří ji dva prosklené mosty, z nichž si lze prohlédnout vykopávky. Celá expozice je vytvořena tak, aby působila dojmem potemnělého chrámu.

V zazděné šternberské věži je jen odpad a trus, vchod se nenašel

Suť, tesařský odpad a hlavně holubí trus - průzkum zazděné věže šternberského hradu žádné tajemství nevydal. Hledání vstupu do věže považuje archeolog olomouckého Národního památkového ústavu Richard Zatloukal navíc za bláhové. Věž žádný vstup mít nemůže, jinak by nebyla věží, řekl ČTK Zatloukal. "Věž slouží jako útočiště, ta nemůže mít žádný vstup. Vstupovalo se do ní zvenku malým otvorem umístěným dost vysoko přes dřevěný můstek, aby se dal zničit. Nemohu ale vyloučit nějaké druhotné proražení vstupu později," uvedl Zatloukal. Kastelánka Helena Gottwaldová se po třech týdnech průzkumu nevzdává. "Zatím jsme nic nenašli, ale chceme objednat odbornou firmu, která by zařízením připomínajícím rentgen zdi prozkoumala," řekla Gottwaldová. Nalezený vstup a další průzkum by měl sloužit také ke zpřístupnění věže návštěvníkům, stala by se z ní vyhlídka. Obranná věž je jedinou památkou ze 13. století ve Šternberku. Patří k nejstarší části hradu. Dnes je nižší kvůli několika požárům. Zazděná a nepřístupná je více než sto let od poslední přestavby hradu za Lichtenštejnů.

Silák Bakalík utáhl ve Vyškově 87 tun vážící lokomotivu

Jednatřicetiletý silák Jaromír Bakalík v neděli ve Vyškově utáhl elektrickou lokomotivu vážící 87 tun, a vysloužil si tak zápis do České knihy rekordů. Mohutný stroj, který je obvykle součástí rychlíkové soupravy, dal dokonce do pohybu dvěma rozdílnými způsoby. "Padly tak dva rekordy. Mám z toho velkou radost," řekl silák ČTK. Až dosud držel rekord Zdeno Chobot z Přerova, který utáhl na laně naftovou lokomotivu vážící přibližně 63 tun. Bakalík je tvůrcem několika rekordů. Jeho největším úspěchem je táhnutí osmi nákladních aut vážících dohromady 106 tun. Tento rekord vytvořil před pěti lety.

Před 90 lety byl na Staroměstském náměstí stržen mariánský sloup

V neděli 3. listopadu 1918, necelý týden po vyhlášení samostatného československého státu, skácel rozvášněný dav vedený žižkovským bohémem Frantou Sauerem na Staroměstském náměstí v Praze mariánský sloup. Jako symbol pobělohorského habsburského a katolického útlaku ho strhli žižkovští hasiči. Stalo se tak při návratu demonstrantů z tábora lidu na Bílé hoře (výročí bělohorské porážky připadalo na 8. listopad). Podle knihy Pomníky a zapomníky nešlo o spontánní výbuch lidového hněvu, ale o načasovanou akci, jakýsi happening bohémy kolem Sauera namířený proti salonnímu průběhu převratu. Sloup byl ostatně označován za "památku bělohorského vítězství" už v 19. století. Jeho odstranění jako sešlého a nežádoucího symbolu požadoval již v revolučním roce 1848 Josef Frič z české liberální strany.

Baník se Spartou svedou souboj o třetí místo v lize

Souboj Baníku Ostrava se Spartou o třetí místo uzavře v pondělí 12. kolo první fotbalové ligy. Pražané mají před svým sousedem v tabulce jednobodový náskok. Vzhledem k posledním výsledkům Ostravy a dění ve Spartě je zápas velkých rivalů ještě zajímavější než obvykle.

Dosavadní výsledky 12. kola: Slavia-Brno 2:1, Teplice-Olomouc 0:1 (Olomouci se podařilo zvítězit v Teplicích po sedmi letech), Plzeň-Jablonec 1:1, Příbram-Kladno 2:0, Budějovice-Žižkov 3:2, Bohemians Praha-Zlín 1:0.

Hanušová vybojovala v cyklokrosu bronz

Česká reprezentantka Kateřina Hanušová-Nashová vybojovala bronzovou medaili na evropském šampionátu v cyklokrosu. Ve francouzském Liévinu v neděli nestačila pouze na vítěznou Hanku Kupfernagelovou z Německa a Francouzku Maryline Salvetatovou. Sedmá žena ze Světového poháru bikerek Hanušová-Nashová startovala na vrcholné cyklokrosové akci poprvé a naznačila, že by i v tomto odvětví mohla myslet stejně vysoko jako v cross country.

Triatlonista Vabroušek byl třetí v Ironmanu na Floridě

Nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Petr Vabroušek vybojoval třetí místo v Ironmanu na Floridě. Tři týdny po startu na Havaji zaostal v sobotním závodu o 15 minut za vítězným Kanaďanem Tomem Evansem, který časem 8:07:59 vytvořil nový traťový rekord. Druhý skončil bývalý mistr světa Dán Torbjörn Sindballe. Mezi ženami obsadila šesté místo Gabriela Loskotová. Nejrychlejší byla britská exmistryně světa Bella Comerfordová, která na Floridě zvítězila už popáté.

Házenkáři porazili v boji o ME olympijské vítěze Francouze

Čeští házenkáři porazili ve druhém zápase kvalifikace o postup na mistrovství Evropy olympijské vítěze z Francie 32:29. O nečekaném vítězství v neděli v Brně rozhodli ve druhém poločase. Střelecky se v českém týmu nejvíce prosazovali Jícha, Filip, Zdráhala a Horák.

Čeští florbalisté vysoko prohráli v Kuopiu i se Švýcarskem

Čeští florbalisté neuspěli na Euro Floorball Tour ve finském Kuopiu ani v duelu se Švýcarskem a po prohře 3:8 skončili na turnajové generálce na prosincové mistrovství světa v Ostravě a Praze bez bodu poslední. Vysoké porážky utrpěli v předešlých zápasech i od dalších dvou velmocí Švédska a Finska.

Čeští florbaloví junioři v Kuopiu porazili Švýcarsko 6:3

Čeští florbalisté do 19 let vyhráli v závěrečném utkání na turnaji Euro Floorball Tour ve finském Kuopiu nad Švýcarskem 6:3 a po prvním bodovém zisku skončili třetí. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci pomohl k vítězství Adam Štegl.

Čeští junioři na ME v cyklokrosu na medaili nedosáhli

Bez medaile skončili čeští junioři na mistrovství Evropy v cyklokrosu ve francouzském Liévinu. Nejlepší z nich Jan Nesvadba obsadil čtvrté místo, od medaile ho dělilo patnáct sekund. Závod nevyšel třetímu juniorovi z Tábora Matěji Lasákovi. Nejprve špatně odstartoval, a když ztrátu dohnal, potkal ho defekt, který znamenal konec nadějí na dobré umístění.

Počasí:

V pondělí má být zataženo nízkou oblačností, místy mlhy, které se hlavně v Čechách mohou udržet celý den. Na horách ale bude polojasno. Teploty přes den vystoupí na 8 až 12, při vyjasnění až na 16 stupňů Celsia.