Zprávy

Vysočinu ČSSD povede sama, Hradecko s lidovci a SNK ED

Další dva ze 13 krajů, kde se před 14 dny konaly volby, mají jasno o tom, kdo jim bude příští čtyři roky vládnout. Po pátečním vyjednávání vznikne na Vysočině menšinová vláda ČSSD, kterou podpoří komunisté, ti za to požadují pouze funkci předsedy finančního výboru. Na Královéhradecku pak bude vládnout levostředová koalice ČSSD, KDU-ČSL a SNK Evropských demokratů, která bude mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu 25 křesel. Celkově je tak po pátku známá krajská vláda už ve třech krajích - v úterý se na vzniku krajské koalice v Libereckém kraji domluvily ČSSD, hnutí Starostové pro Liberecký kraj a Strana pro otevřenou společnost (SOS). V dalších krajích zatím jednání o tom, kdo je bude řídit, neskončila. Jistý posun vpřed nastal pouze v Moravskoslezském kraji, kde se rýsuje jako pravděpodobnější varianta koalice ČSSD s KSČM. Pomalu postupují jednání ve středních Čechách, kde ČSSD prosazuje vytvoření jednobarevné menšinové rady. ODS ji ale podpořit nechce a KSČM trvá na personálním zastoupení v krajské vládě. To ale sociální demokraté odmítají. Obě strany proto zatím řeší hlavně programové otázky. Volební lídr ČSSD David Rath chce nechat hlasovat o svém návrhu krajské vlády i v případě, že mu dopředu nevyjedná podporu u komunistů. Pokud zastupitelé návrh zamítnou, vrátí se povolební jednání na začátek a kraj bude nadále řídit současný hejtman Petr Bendl (ODS).

Od soboty zlevňuje 1500 léků a dalších 1500 zlevní do konce roku

Od soboty podle ministerstva zdravotnictví zlevní 1500 léků a dalších 1500 zlevní do konce roku. Souvisí to se stanovením nových maximálních cen pro výrobce. Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse to ale pacienti pocítí většinou teprve za několik týdnů, až lékárny doprodají zásoby. U léků, které se prodávají často, se lidé dočkají v řádech dnů. Opozice ale tvrdí, že zlevnění ve většině případů nastane jen na papíře. Ceny klesnou například u protinádorových léků, v roční spotřebě to uspoří dvě miliardy korun, a u přípravků na bolest, kde se čeká úspora tři čtvrtě miliardy korun. Celkem má pokles maximálních cen ušetřit pacientům za rok 1,64 miliardy korun a zdravotním pojišťovnám 1,14 miliardy. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ČTK řekl, že po snížení maximálních cen budou mít pacienti plně hrazeno z pojištění o třetinu více léků než dosud. Nyní jich pojišťovny plně hradí zhruba dva tisíce, další tisíc do konce roku přibude.

Julínek: Je nutné zvýšit cenu práce sester a jejich kompetence

Česká zdravotnická zařízení se potýkají se stále větším nedostatkem kvalifikovaných sester. Měla by se proto zvýšit cena jejich práce, posílit jejich kompetence a také změnit systém vzdělávání. Tyto kroky by měly zamezit tomu, aby mladí absolventi zdravotnictví opouštěli a odcházeli do jiných oborů. Na tomto postupu se dohodli ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a prezidentka České asociace sester Dana Jurásková. Vedle krátkodobých kroků, jako je například navýšení odměn pracovníkům v krajských a státem provozovaných nemocnicích, by se podle ministra mělo přikročit i k opatřením systémovým. Jednou z hlavních změn by podle něj mělo být navýšení ceny práce sester v sazebníku zdravotnických výkonů. To by v praxi umožnilo, aby byla jejich práce zdravotními pojišťovnami lépe hrazena. "V roce 2006 se zvýšila cena práce lékaře, ale ne sestry, a tím došlo k velké disproporci a potlačení sestřiček ve zdravotnických zařízeních," uvedl Julínek.

Bém: Ministr vnitra Ivan Langer musí odejít z vlády.

Kandidát na funkci předsedy ODS Pavel Bém si myslí, že ministr vnitra a jeho stranický kolega Ivan Langer by měl odejít z vlády. Bém to uvedl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Při hodnocení práce kabinetu a ministrů z jeho vyjádření vyplynulo, že Langrův rezort neobstál při objasňování vládních reformních kroků. Bém a Langer se v posledních dnech dostali do ostrého sporu kvůli jmenování Martina Červíčka ředitelem pražské policie. Bém to ve čtvrtek označil za "zločin a diverzní akci ministerstva vnitra" a uvedl, že Červíček nemá předpoklady pro řízení pražské policie. Langer podobné výroky přirovnal k vyjádřením předlistopadového šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána. Bém a Langer navíc patří k opačným táborům v současném vnitrostranickém boji uvnitř ODS, který odstartoval debakl ODS v nedávných krajských a senátních volbách. Bém díl viny za prohru přisoudil předsedovi strany Mirku Topolánkovi, jehož chce na prosincovém kongresu strany ve funkci vystřídat. Langer zase patří k hlavním Topolánkovým spojencům. Ke svým dosavadním vztahům s Topolánkem Bém řekl, že měli gentlemanskou dohodu, "která byla politickou dohodou o vzájemné podpoře, nikoli klientelistickou dohodou o tom, jak a komu se má v privatizaci prodat pražské letiště". "Součástí dohody byla shoda, že město Praha z letiště získá třicet čtyři procent nikoli peněz, ale akcií. A tady lze vysledovat začátek našich neshod," prohlásil Bém v rozhovoru, který Lidovky.cz otiskují. Bém také řekl, že v minulosti nesouhlasil s řadou kroků Topolánka coby premiéra - třeba s návrhy přenechat ve vládě křesla ministrů financí a životního prostředí zástupcům KDU-ČSL a Strany zelených Miroslavu Kalouskovi a Martinu Bursíkovi. "Ale jakmile se výkonná rada rozhodla, že to tak bude, já držím basu a mlčím! Při diskusích o vládě jsem remcal a byl nespokojený, ale dnes musím říct, že Kalousek je výborný ministr. Mlčím, respektive mlčel jsem do okamžiku, kdy pro mne tím katastrofálním debaklem, spadla klec. Pokud ODS neprojde hlubokou změnou, nemá nárok na politické přežití," uvedl.

Filip: Zpráva Senátu o možném porušení ústavy KSČM je nelegitimní

Senátoři při projednávání zprávy o možném porušování ústavy a zákonů ze strany KSČM podle jejího předsedy Vojtěcha Filipa nedodrželi jednací řád. Návrh, aby vláda požádala Nejvyšší správní soud o zrušení strany, je tak nelegitimní a nemůže mít žádný následek, řekl Filip novinářům. O podnětu vládě obrátit se na soud kvůli možné neústavnosti KSČM rozhodl Senát ve čtvrtek. Rozhodnutí podpořilo 30 z 38 přítomných senátorů. "Něco tak právně irelevantního jsem ještě nečetl," uvedl předseda komunistů. Strana se proto nechce proti zprávě zatím bránit právními prostředky. Pokud by však vláda skutečně podnět k NSS na rozpuštění komunistů podala, bude muset podle Filipa počítat s kontakty KSČM ve většině zemí a právními kroky na obranu strany. "Česká vláda by ztratila jakoukoli důvěryhodnost v mezinárodních jednáních," řekl Filip s tím, že v OSN je řada států s komunistickými vládami, kteří by jeho stranu podpořily. Podle člena komise Martina Mejstříka (za Cestu změny) je nynější KSČM "minimálně personálně, určitě ideologicky" provázána s bývalou KSČ a zůstala její organizační složkou, přestože tato strana byla zákonem o protiprávnosti komunistického režimu označena za zločinnou. Nevěří však, že by NSS její existenci zakázal

MfD: Tři čtvrtiny Čechů chtějí omezit výdaje kvůli krizi

Tři čtvrtiny Čechů plánují kvůli dopadům finanční krize omezit své výdaje. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Median, který otiskla dnešní Mladá fronta Dnes. Více než 60 procent dotázaných se obává, že se jejich rodinám zhorší životní úroveň. Z toho téměř polovina se o svou životní úroveň bojí velmi. Přes sedm procent lidí nemá naopak o svou životní úroveň strach. Skoro 19 procent dotazovaných má částečné obavy, že nebude schopno splácet své půjčky; skoro 13 procent lidí se o svou schopnost splácet půjčky velmi obává. Vůbec žádné obavy nemá přes 34 procent respondentů. Průzkumu se zúčastnilo 513 respondentů ve věku 15 až 69 let.

Kuchtová nebude spolupracovat s Jančíkem, zelení byli proti

Někdejší místopředsedkyně a teď řadová členka Strany zelených Dana Kuchtová nebude spolupracovat s radou páté pražské městské části a působit jako prostředník, který by se na tamní radnici pokusil zprostředkovat dialog mezi koalicí a opozicí. Uvádí se to ve společném tiskovém vyjádření Kuchtové a zastupitelů Prahy 5 za zelené. Od spolupráce, do níž se podle svých slov zapojila v dobré víře pomoci odblokovat situaci, Kuchtová odstoupila, neboť proti ní byli zastupitelé zelených. O svém kroku už Kuchtová informovala starostu Prahy 5 Milana Jančíka (ODS), od něhož dostala nabídku, aby se v městské části pokusila navázat dialog mezi koalicí a opozicí a podílela se na některých projektech. Její straničtí kolegové z Prahy 5 s tím ale od začátku nesouhlasili. Patří totiž mezi kritiky Jančíka, kterého policie už několikrát vyšetřovala kvůli podivným obchodům s pozemky a domy v městské části, avšak nikdy nebyl obviněn.

Reprezentační prostory Hradu si prohlédlo 4500 návštěvníků

Pěkné počasí přilákalo v sobotu na Pražský hrad 4500 zájemců o prohlídku jindy uzavřených reprezentačních prostor prezidentského sídla. Je to o 1500 lidí víc, než přišlo letos na jaře. "Padl tak podzimní rekord. Víc zájemců se na Hradě sešlo jen jednou, a to v květnu před třemi lety, rekord z tehdejšího dne činí 5000 návštěvníků," řekl ČTK David Šebek z tiskového oddělení prezidentské kanceláře. Zajímavé je podle něj také to, že mezi sobotními návštěvníky Hradu převažovali Češi nad zahraničními turisty, většinou je tomu naopak. Zájemci o historii i současnost pražské dominanty si mohli prohlédnout Rothmayerův sál, Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony jižního křídla Nového paláce. Po celé prohlídkové trase jim vykládali historii místa pracovníci průvodcovské služby. Znovu se budou moci lidé do jindy pro veřejnost uzavřených prostor Hradu podívat příští rok v květnu, kdy správa Hradu vyhlásí u příležitosti oslav osvobození další den otevřených dveří.

Ministerstvo vnitra není proti němčovické vyhlášce omezující hluk

Vyhlášku o zákazu používání sekaček a pil v neděli a ve svátek odsouhlasilo ministerstvo vnitra i zastupitelstvo obce Němčovice se 124 obyvateli. "Protisekačkový" předpis si schválili lidé v srpnu v referendu. Od května do konce září, příští rok poprvé, tak němčovickým obyvatelům nebude rušit nedělní klid hluk ze sekaček na trávu, motorových kos, křovinořezů, pil a dalších hlučných strojů. ČTK to řekl starosta Karel Ferschmann. "Vyhlášku regulující hluk jsme projednali s právníky odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra," dodal. Splňuje podmínky Ústavního soudu, podle nichž obce nemohou zakázat používání hlučných zařízení na celý pracovní den nebo víkend. Mohou je ale přiměřeně omezit například v ranních a večerních hodinách i po celý den pracovního klidu, pokud umožní užívat stroje druhý víkendový den. Obec také může ve vyhlášce definovat dobu nočního klidu a stanovit pro ni přiměřená omezení i pro jiná než veřejná prostranství. "Obecně závazná vyhláška obce Němčovice o veřejném pořádku výše uvedené splňuje," uvádí ministerstvo ve svém stanovisku. O text vyhlášky požádaly Němčovice obce z ČR. "Máme stejný problém, ale ministerstvo nám vyhlášku zrušilo. Takže teď sháníme, kde se dá, abychom také zabránili chalupářům, co přijedou na víkend a řežou a sekají o sto šest," uvedla Jitka Tůmová, starostka Perninku z Karlovarska.

Kajínka přesunuli do nové věznice pro doživotní vězně v Karviné

Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek byl ve čtvrtek přesunut do nově zřízeného oddělení pro doživotně odsouzené ve věznici v Karviné. Podle mluvčího Vězeňské služby ČR Roberta Káčera jde o obvyklou rotaci odsouzených. Časté výměny jim neumožní detailně poznat prostředí věznice, navázat kontakty s ostatními vězni či dozorci. Kajínek byl loni v červnu přesunut z Valdic do nejpřísněji střežené věznice Mírov, odkud dokázal před osmi lety uprchnout. V říjnu 2000 se z cely mírovské věznice dostal pomocí lana. Po třech měsících ho v Praze zadrželo policejní komando. Kajínek byl před deseti lety odsouzen za to, že v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Loni v listopadu Ústavní soud definitivně zamítl Kajínkovu žádost o obnovení procesu.

V Blansku vznikl film o šlechtičně Karolíně Meineke

V Blansku bude mít v tamním kině 28. listopadu premiéru dvoudílný dokumentární film o Karolíně Meineke (1768 až 1815) - šlechtičně, která měla být anglickou královnou. Snímek bude mapovat její pohnuté životní osudy, které skončily právě v Blansku, kde je pochována. Film financovalo město, které na něj poskytlo 80.000 korun. Bude využit k jeho prezentaci i k výuce o historii Blanska a jeho osobnostech. Karolína se jako dcera německého barona von Linsingen zamilovala do syna anglického krále Jiřího III. Williama. Tajně se vzali. Anglická královská rodina ale se sňatkem nesouhlasila. Byl rozveden, když Karolína čekala dítě. Narodil se jí chlapec. Šlechtičně řekli, že zemřel. Byl ale dán na vychování. William se stal anglickým králem a přijal jméno Vilém IV. Oženil se, ale potomka neměl. Proto po něm na trůn usedla královna Viktorie.

V Liberci je první cukrárna s chlapským koutkem – Pivrncova

První Pivrncova cukrárna v Česku je od soboty v Liberci. Ze živnosti s dortíky, zmrzlinovými poháry a kávičkou se šlehačkou by měla udělat příjemné místo nejen pro dámy a děti, ale i pro mužské. ČTK to řekl kreslíř Petr Urban, jehož kresby a obrazy cukrárnu v Ruprechticích zdobí. "Majitele cukrárny Karla Ouhrabku znám jako sportovce a oba chceme, aby se tatínkové při rodinných návštěvách cukrárny nenudili. Osobně sladké moc nejím, ale v Pivrncově cukrárně bude i tlačenkový dort, věci z prejtu a pivo," prozradil Urban. Ouhrabka si vybral z Urbanových kreseb do cukrárny ty slušnější, aby nepobuřovaly seriózní návštěvníky, většinovou klientelu obchodů se sladkostmi. V 90. letech minulého století vznikaly po celé republice díky spolupráci Urbana a pivovaru Radegast Pivrncovy putyky. V 16 z nich Urban pomaloval stěny svými vtipy. "Nevadilo by mně, kdyby Pivrncovy cukrárny s chlapskými koutky vznikly i na jiných místech," prohlásil Urban.

Vyprodaná O2 Arena bouřila při hitech skupiny Queen

V Praze v pátek po třech letech podruhé vystoupila britská skupina Queen. Vyprodaná O2 Arena viděla více než dvouhodinovou show plnou světelných efektů. Největšího aplausu se dočkaly staré hity, slavná kapela nabídla i několik skladeb z nového alba The Cosmos Rocks vydaného letos v září.

České florbalistky uhrály se Švédskem překvapivou remízu 3:3

České florbalistky dosáhly v pátek v prvním utkání Salming Cupu v Praze historického úspěchu, když uhrály remízu se Švédskem 3:3. Dosud se totiž nepodařilo ve florbale proti týmu z velmoci číslo jedna získat v žádné reprezentační kategorii ani bod. "Máme z toho výsledku ohromnou radost, ale nepřeceňujeme to. Čekají nás zápasy se Švýcarskem a Finskem a už se na ně soustředíme. Pokud bychom podali špatný výkon, tak bychom dnešní výsledek degradovali. Budeme chtít dokázat, že jsme se zvedli," řekl ČTK trenér Marks, jehož tým dosud se soupeřkami v evropské sérii vždy prohrál a často vysoko. "Je to pro hráčky obrovské povzbuzení za dřinu, šly do toho v zápase nadoraz. Hráli jsme ze zajištěné obrany, holky blokovaly střely a nedovolily Švédkám brejky nebo kombinace do prázdné branky," dodal.

Čeští florbalisté prohráli v Kuopiu se Švédskem vysoko 3:11

Čeští florbalisté prohráli na Euro Floorball Tour ve finském Kuopiu se Švédskem vysoko 3:11, přestože v úvodu vedli nad favoritem 2:0. Kouč Zdeněk Skružný si pochvaloval začátek zápasů, pak ale jeho tým na Švédy nestačil.

Počasí:

Neděle má být polojasná až oblačná, s teplotami 12 až 16 stupňů Celsia. Tam kde zůstane nízká oblačnost, bude jen kolem devíti. Foukat má slabý východní vítr.