Zprávy

Česko po letech váhání uznalo Mezinárodní trestní soud

Český parlament po několikaletém váhání uznal Mezinárodní trestní soud (ICC), který má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny - zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi. Příslušnou smlouvu, která byla sjednána už před deseti lety, až ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Navázala tak na rozhodnutí Senátu, který smlouvu schválil letos v červenci. Se schvalováním smlouvy parlament otálel kvůli pochybnostem, zda dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se za to zaručil. Česko bylo posledním státem Evropské unie, který smlouvu neměl schválenu, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k tomu uvedl, že dosavadní nečitelný postoj snižoval důvěryhodnost České republiky jako státu zasazujícího se o ochranu lidských práv ve světě. "Podpora tohoto soudu je důležitou součástí společné zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie," připomněl ministr. Česko bude příští půlrok předsednickou zemí EU.

Sněmovna podpořila vstup Albánie a Chorvatska do NATO

Poslanecká sněmovna ve středu podpořila vstup Albánie a Chorvatska do Severoatlantické aliance. Poslanci v prvním čtení souhlasili s ratifikací protokolů o přistoupení obou zemí k NATO. Přístupové protokoly podepsaly všechny zúčastněné strany letos 9. července v Bruselu. Komunisté chtěli návrh zamítnout; v tom je podpořila i řada sociálních demokratů. Podle poslankyně KSČM Kateřiny Konečné je důvodů k zamítnutí hned několik. "Severoatlantická aliance má dost svých vnitřních problémů a dost rozběhnutých konfliktů na to, aby k ní přistupovala země, jako je Albánie, která se zmítá v neuvěřitelných problémech," řekla ČTK. KSČM vadí i rozšiřování vlivu USA na Balkáně prostřednictvím rozšiřování aliance. Chce také, aby zájemci o vstup vyhlašovali příslušné referendum o vstupu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přistoupení hájil. "V zásadě to přispěje ke stabilizaci Balkánu," řekl ČTK. Argumentoval také tím, že když Česko v roce 1999 vstoupilo do NATO, zvýšily se i zahraniční investice v tuzemsku. "Peníze je to nejzbabělejší na světě, tudíž investoři se hrnou pouze tam, kde se cítí úplně jistě," prohlásil před poslanci. Pro Albánii to tak podle něj bude znamenat ekonomický pokrok.

Senát bude jednat o smlouvách o radaru v Brdech asi až v prosinci

Senát bude o smlouvách o radarové základně USA na českém území jednat asi až v prosinci, tedy v povolebním složení. Původně senátoři počítali s tím, že o nich rozhodnou už ve čtvrtek, tedy v předvolební sestavě, která zaručovala hladké přijetí smluv. Senátorský klub ODS se ale ve středu rozhodl, že zařazení smluv na program nadcházející schůze nepodpoří. ČTK to řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Důvodem je slušnost členů ODS, našeho klubu," uvedl Sobotka. Kategoricky vyloučil, že to občanští demokraté udělali kvůli vyjednávání o povolebním uspořádání horní komory. Díky vítězství ve volbách v něm budou mít silnější slovo sociální demokraté, kteří připravili ODS o nadpoloviční většinu v horní komoře a projednávaní smluv na nadcházející schůzi odmítají. Sobotka věří, že povolební uspořádání se bude tak jako v minulosti řídit principem poměrného zastoupení. Přestože tak vládní tábor o devět senátních mandátů přišel, i v příštím funkčním období bude mít v horní komoře nadpoloviční většinu 44 hlasů, což by k přijetí smluv také stačilo.

Podle Oberinga prý finanční krize ani volby v USA nezpozdí radar

Současná ekonomická krize, ani případné vítězství demokratů v nadcházejících prezidentských volbách v USA by neměly zpozdit americké plány na vybudování protiraketové základny v Česku a v Polsku. Vyplývá to ze slov šéfa americké protiraketové agentury (MDA) Henryho Oberinga, kterého cituje server EUobserver. "Pokud nemáte národní bezpečnost, bude jedno, jak se daří vaší ekonomice, protože nebudete schopni chránit občany a jejich zaměstnání," řekl v rozhovoru pro bruselský server Obering. Generál to uvedl krátce před cestou do Polska a ČR, v nichž chce Washington k velké nevoli Ruska umístit svou protiraketovou základnu - v Polsku desítku antistřel a na českém území radar. Prahu by měl Obering navštívit v pátek.

Karel Schwarzenberg: O podobě ruské účasti v systému se bude jednat

O podobě případné ruské účasti v systému protiraketové obrany, jehož součástí má být radar v Brdech, se bude podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dál jednat. Řekl to při středečním zahájení sněmovného jednání o dvou smlouvách s USA o zřízení základny a o postavení amerických vojáků na českém území. Šéf české diplomacie ale zopakoval, že trvalá přítomnost ruských vojáků v radarové stanici je nepřijatelná. "Rusko dostalo nabídku se na celém systému podílet a samo se rozhodlo ji odmítnout. O podobě eventuální ruské účasti na projektu se bude nadále jednat. Pro Českou republiku stejně jako pro Polsko však platí nepřijatelnost trvalé ruské vojenské přítomnosti na základně," uvedl ministr.

Sněmovna odložila schvalování smluv o předávání dat o cestujících

Smlouvu, podle níž mají letečtí přepravci ze zemí EU předávat americkému ministerstvu vnitřní bezpečnosti údaje o pasažérech mířících do USA, bude sněmovna schvalovat až na příští schůzi. Podle poslanců zatím nebyly dostatečně vysvětleny ty pasáže smlouvy, vůči nimž měl výhrady i Evropský parlament. Sněmovna původně měla smlouvu, kterou Senát podpořil už v červnu, schvalovat ve středu. Dolní komora odložila také projednání podobné dohody s Austrálií. "Výhrady jsme měli možnost řešit pouze částečně, nedojde tady k žádnému závažnému prodlení," uvedl ministr školství Ondřej Liška. Odklad podpořil také předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD).

Česko udělí azyl dvacítce Barmánců, kteří přiletí do Prahy

Česká republika ve čtvrtek udělí azyl 23 barmským uprchlíkům, kteří přiletí do Prahy na základě programu přesídlení občanů uprchlých z Barmy. V další fázi hodlá Česko ještě do konce roku pomoci dalším 17 barmským uprchlíkům, sdělilo ČTK ministerstvo vnitra. Skupinu, které bude politická ochrana českého státu udělena okamžitě po příletu, vybírala mise ministerstva vnitra v Malajsii. Tato země patří dlouhodobě k cílovým zemím barmských uprchlíků, v současnosti jich tam přebývá tisíce. Malajsie ovšem není signatářem úmluvy o postavení uprchlíků, tudíž jim nezajišťuje přístup k základním lidským, sociálním, kulturním a ekonomickým právům, přiblížilo ministerstvo vnitra. Barmským uprchlíkům české úřady poskytnou ubytování v azylovém integračním středisku, kde jsou pro ně připraveny několikaměsíční programy s přípravou na budoucí život v Česku. Vnitro se pro Barmu rozhodlo mimo jiné kvůli humanitární krizi zostřené po nedávných povodních, v úvahu byly vzaty i kritické postoje české diplomacie vůči tamnímu autoritářskému režimu.

Česko patří podle WWF mezi státy, které nejvíce zatěžují planetu

Bude-li spotřeba pokračovat nynějším tempem, pak bude lidstvo v půlce 30. let potřebovat na udržení životního stylu ekvivalent dvou zeměkoulí. Píše se to ve studii, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Česko se pak řadí mezi patnáctku zemí, které prý planetu zatěžují vůbec nejvíce. Podle aktivistů mu v pořadí asi 150 států seřazených podle toho, jak Zemi zatěžují, patří 14. místo. Na každého Čecha připadá v tomto směru asi 5,5 globálního hektaru (gha). Slovensko je na 45. místě (asi 3,5 gha). Globální hektar je hektar s průměrnou světovou schopností produkovat zdroje a absorbovat odpady. Aktivisté státy porovnávali na základě takzvané "ekologické stopy" za rok 2005. To je "jednotka" používaná ke srovnávání vlivu různých lidských činností na přírodu. Představuje plochu půdy, která je zapotřebí pro pokrytí energie a zdrojů, jež byly třeba na výkon určité aktivity - třeba výrobu jídla, elektřiny či zpracování odpadů s tím spojených. "Naše globální stopa nyní překračuje schopnost planety obnovovat zdroje o asi 30 procent," řekl šéf WWF James Leape ve studii s názvem Žijící planeta (Living Planet Report 2008). Podle ní víc než tři čtvrtiny lidí světa žije v zemích, jejichž spotřeba překračuje regenerační schopnost Země. Aktivisté se domnívají, že bezstarostná spotřeba ohrožuje budoucí prosperitu lidstva a bude mít ekonomické dopady, včetně vysokých nákladů za potraviny, vodu či energie.

Svaz průmyslu vyzval vládu, aby rychle řešila finanční krizi

Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval ve středu vládu, aby rychle a účinně reagovala na současnou finanční krizi. Kabinet by měl podle organizace domácích průmyslových a dopravních firem určit termín pro nejrychlejší přijetí eura, odmítnout energeticko-klimatický balíček a výrazněji pomoci malým a středním podnikům. Vyplývá to z dokumentu, který přijala valná hromada svazu v Třinci. Premiér Mirek Topolánek řekl, že v současné situaci je stanovení termínu přijetí eura nemyslitelné. "V době finanční krize nemůžeme být ostrůvkem klidu uprostřed bouře a tvářit se, že se nás nic netkne. Je třeba, aby vláda přijala razantní a racionální opatření dříve, než dojde ke krizi," uvedl k výzvě prezident svazu Jaroslav Míl. Podle něj je to ta nejlevnější cesta. Topolánek řekl, že požadavek svazu vnímá jako jeho určitou setrvačnost, bez zohlednění toho, co ukázala současná finanční krize. Je ale ochoten se svazem o tomto požadavku jednat. "Stanovení termínu přijetí v eura v situaci, kdy podle návrhu jednotlivých zemí eurozóny dochází k dalšímu rozkladu paktu růstu stability a dalším potenciálním rizikům, je podle mě nesmyslné," tvrdí premiér. "Rozhodnutí o datu padne podle mě nejdřív příští rok. A pokládám to v době ještě neskončené finanční krize za logický a já bych řekl správný krok. Bavit se o tom se Svazem průmyslu a dopravy ještě budu," přislíbil.

Nejvyšší správní soud dostal z Jičínska první stížnost na volby

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel první stížnost na regulérnost letošních voleb. Směřuje však proti krajským volbám, které mají na starosti krajské soudy. Podal ji volič z Ostroměře na Jičínsku, který se mezi stěžovateli objevuje poměrně často. O stížnosti rozhodne volební senát do 20 dnů, řekl ČTK pracovník soudu Michal Lovritš. Podle informací ČTK stížnost zpochybňuje hlasování v krajských volbách v Ostroměři. NSS ale nyní věcně řeší jen podněty proti senátním volbám. Stížnost muže z Ostroměře proto patrně odmítne bez projednání. Lovritš však výsledek nechce nijak předjímat. Stížnost na volby v Ostroměři řešil správní soud například před čtyřmi lety. Tehdy stěžovatel tvrdil, že ostroměřský obecní úřad zatajil před občany druhé kolo senátních voleb, neboť prý nevyvěsil na obecní vývěsku informace o jejich konání. Úřad se ale bránil tím, že informaci vyvěsil na úřední desku a vyhlásil to i obecním rozhlasem. Správní soud mu tehdy dal za pravdu.

Koalice se dohodla s ČSSD na podpoře nového trestního zákoníku

Koaliční strany a ČSSD se dohodly, že nebudou podávat žádné kontroverzní pozměňovací návrhy ve druhém čtení nového trestního zákoníku. Mají prý společný zájem na tom, aby norma byla co nejrychleji schválena a právníci měli dostatečný čas se s ní seznámit. Sdělil to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Zákoník zavádí alternativní tresty, například možnost domácího vězení, a řadí mezi trestné činy i pronásledování. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) dodal, že sněmovna by měla zákoník schválit do konce listopadu. Pospíšil na dotaz ČTK, zda vyjednával podporu pro zákoník i s komunisty, řekl, že KSČM trvá na vypuštění pasáže, v níž je komunistické zřízení označováno za zločinný režim. Pro koalici je ale podle Pospíšila takový požadavek nepřípustný. Nový trestní zákoník, který sněmovna projednává od února, dělí trestné činy na přečiny a závažnější zločiny a zásadně mění tresty za některé skutky. Zpřísňuje třeba také tresty za týrání zvířat.

CVVM: V říjnu by volby vyhrála ČSSD, ODS ztrácí 13,5 procenta

Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu vyhrála opoziční ČSSD, které by odevzdalo své hlasy 40 procent lidí. Druhá by skončila ODS se ziskem 26,5 procenta. Ve srovnání se zářím by sociální demokraté, kteří slavili úspěch v krajských i senátních volbách, posílili o šest procent. ODS naopak oslabila o 2,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Do sněmovny by se v říjnu dostali ještě komunisté se ziskem 14,5 procenta, křesťanští demokraté se ziskem 8,5 procenta a zelení, kterým by dalo hlas sedm procent lidí. Pokud by se tedy nyní konaly předčasné volby, po kterých ČSSD kvůli výsledkům krajských a senátních voleb volá, dostaly by se do dolní komory zástupci všech dosavadních sněmovních stran. K volebním urnám by v říjnu přišlo 62 procent lidí s volebním právem.

Po nákladných opravách bude v New Yorku otevřena národní budova

Po více než pěti letech rekonstrukce s náklady kolem 730 milionů korun bude ve čtvrtek v rámci oslav 90. výročí vzniku Československa v New Yorku otevřena Česká národní budova. Jejím hlavním posláním má být prezentace České republiky u americké veřejnosti. Památkově chráněnou stavbu z konce 19. století, kterou před sedmi lety převzala od krajanů česká vláda za symbolický dolar, měl slavnostně otevřít český premiér Mirek Topolánek, ale kvůli politickému vývoji po nedávných volbách cestu do USA zrušil. Zastoupit ho údajně má místopředseda vlády Jiří Čunek.

Gandalovič: Ke změně Budvaru na a.s. je třeba zvláštní zákon

Ke změně národního podniku Budějovický Budvar na akciovou společnost kvůli případné privatizaci bude potřeba speciální zákon. Novinářům to v Lucemburku řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že to vyplývá z právní analýzy, kterou si vláda nechala k privatizaci pivovaru vypracovat. "Doporučení z analýzy auditorské firmy Deloitte & Touche a Advokátní kanceláře Kříž a Bělina je, že změna Budvaru na akciovou společnost je potřebná pravděpodobně formou samostatného zákona, kvůli ochranným známkám. Návrh zákona už připravujeme," řekl Gandalovič. On i premiér Mirek Topolánek už ale dříve řekli, že případná privatizace pivovaru se nestihne dokončit během funkčního období této vlády, které by mělo vypršet v roce 2010. Privatizace Budvaru by podle vlády umožnila další rozvoj firmy. "Do Budvaru by měl vstoupit strategický partner. Osobně si myslím, že stát žádný pivovar vlastnit nemusí," řekl již dříve Gandalovič.

Žebříček Město pro byznys: Nejlépe se podniká v Humpolci

Nejlepší podmínky k podnikání v Česku jsou v Humpolci. Následují Ždár nad Sázavou, Klatovy, Velké Meziříčí a Cheb. Vyplývá to z výsledků žebříčku Město pro byznys, který zveřejnil vyhlašovatel soutěže týdeník Ekonom. Žebříček porovnává ve 205 městech vedle podpory podnikání ze strany regionálních správ také podnikatelské prostředí, situaci na pracovních trhu, kvalitu lokality a cenové podmínky dané oblasti. Na dalších místech se umístilo Nové Město na Moravě, Třeboň, Domažlice, Benešov a Prostějov. Z hlediska jednotlivých kritérií je nejlepší podnikatelské prostředí v Plzni, Mnichovu Hradišti a v Domažlicích. Jako nejkvalitnější lokalita byla vybrán Český Krumlov, pracovní trh je nejpříhodnější pro podnikání v Chebu, kvalita veřejné správy v Brně, nejpříznivější ceny v Bílovci. V průzkumu mezi podnikateli bylo nejúspěšnější Velké Meziříčí. Na projektu se organizačně podílela agentura Bison & Rose ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR. Statistická data vycházela z údajů Českého statistického úřadu, Hospodářské komory (rating Czech Credit Bureau), ministerstva financí (databáze ARIS, rozpočty měst), společnosti Merces.cz (průzkum platů) a statistik zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Festival německého jazyka předznamenal prolog ve Viole

Přední divadelní soubory z německojazyčných zemí přivede do metropole Pražský divadelní festival německého jazyka. Jeho 13. ročník zahájí 31. října ve Stavovském divadle Brechtova Žebrácká opera v provedení souboru Berliner Ensemble a v režii Američana Roberta Wilsona, proslaveného avantgardního divadelníka, architekta, malíře, scénografa a světelného designéra. Prolog přehlídky obstaraly ve středu v pražské Viole rakouská autorka rozhlasových her a překladatelka Friederike Mayröckerová a její česká kolegyně Bohumila Grögerová. Hosty festivalu, který potrvá do 9. listopadu, budou například soubor Münchner Kammerspiele, jehož členové uvedou Manželství Marie Braunové v nastudování Thomase Ostermeiera, a také vídeňský Burgtheater. Přiveze svou nejslavnější inscenaci posledních let, Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic, kterou připravil režisér Jan Bosse.

V Žižkovském divadle Járy Cimrmana měla premiéru hra České nebe

Pod názvem České nebe měla v úterý v Žižkovském divadle Járy Cimrmana v Praze premiéru 15. hra z odkazu tohoto fiktivního génia české historie. Autoři Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak chtěli fanoušky nezklamat. A už ohlasy ze dvou veřejných generálek a několika zájezdových uvedení mimo Prahu napovídají, že se jim to podařilo. "Hra je to vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji hrát kdykoliv," řekl před první veřejnou generálkou ČTK Svěrák a potvrdil, že v interpretaci postav z českých dějin zaznějí i vážnější tóny. Hra líčí diskusi členů nebeské komise, kterou je nutno po vypuknutí první světové války rozšířit, aby mohla rozhodovat o tom, koho pustit z očistce do nebe. Osvěžením jsou tělocvičné chvilky Miroslava Tyrše. Repliky populárních cimrmanologů občas po divácích vyžadují, aby odlišili mystifikaci od pravdy. "To ne my, ale historie si to vymyslela," podotkl Svěrák k některým paradoxům, které z jeviště zaznějí. Předsedajícím je svatý Václav, roli Komenského alternují oba autoři a Babičku Boženy Němcové ztvárňuje specialista na ženské postavy Miloň Čepelka střídavě s Markem Šimonem. Na jevišti se objeví i maršálek Radecký.

Divadlo Spejbla a Hurvínka odjelo na zájezd do Německa

Na tradiční podzimní turné po Německu se ve středu vydalo pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka. Zahájí v Drážďanech hrou Heleny Štáchové Hurvínkův popletený víkend a představením pro dospělé nazvaným To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem. "S tímto repertoárem hraným v německé verzi pak navštívíme dalších patnáct měst. Čekají nás více než tři desítky představení a na německých silnicích a dálnicích najezdíme za tu dobu 4000 kilometrů," řekl před odjezdem ČTK mluvčí této populární loutkové scény Miroslav Polák.

Jazzová legenda Al Jarreau pobavila Lucerna Music Bar

Americká jazzová legenda Al Jarreau v úterý pobavila zaplněný Lucerna Music Bar v Praze. Osmašedesátiletý zpěvák, který v České republice vystoupil poprvé, si získal publikum složené z diváků několika generací. V několika písních slavného zpěváka doprovodila vokalistka Debbie Davisová. "Mám rád takové malé kluby," uvedl na adresu místa koncertu usměvavý Al Jarreau, jehož pokrývka hlavy připomínala proslulou tuzemskou "rádiovku". Rodák z Milwaukee ve Wisconsinu, který získal sedm cen Grammy ve třech kategoriích jazz, pop a blues, působil velmi uvolněným dojmem. Žertoval s diváky, kteří bouřlivě reagovali na jeho pěvecké technické finesy, a i se svými promluvami se k přítomným občas obracel ve zpívané podobě.

Neolitické sídliště v Dobřanech odkrylo pravěké stavby i nářadí

Pravěké sídliště ze šestého tisíciletí před naším letopočtem zkoumají archeologové v Dobřanech na Plzeňsku. Na dvouhektarové ploše zachytili půdorysy dlouhých neolitických domů, našli zásobní jámy na skladování obilí, velké množství pazourků, sekyrek, keramiky a organických zbytků. Podle archeologů jde o třetí nejvýznamnější lokalitu svého druhu na západě Čech. Co se týká makrozbytků, je jednou z nejbohatších v Čechách, zjistila ČTK.

Ze sportu:

Fotbalisté Viktorie Plzeň splnili ve 4. kole Poháru ČMFS úlohu favorita a domácí třetiligovou Hlavici rozstříleli 7:1. Západočeši rozhodli o postupu do jarního čtvrtfinále soutěže už během 33 minut, kdy zaznamenali tři góly. Po pauze pak hosté přidali další čtyři branky, dvakrát se trefili Rezek, Kolář a Petržela.

Záložník Patrik Berger byl hlavním strůjcem postupu fotbalistů Sparty do čtvrtfinále Poháru ČMFS, o kterém Letenští rozhodli výhrou 2:0 v derby nad Bohemians Praha. Uzdravený sparťanský kapitán vstřelil v prvním poločase dvě branky, po změně stran si jeho tým v deštivém počasí klidné vítězství pohlídal.

Fotbalisté Teplic nezaváhali a ve 4. kole Poháru ČMFS zvítězili v Hradci Králové 1:0. Domácí druholigový tým se přitom favoritovi po většinu utkání dokázal alespoň opticky vyrovnat, v koncovce ale ztrácel a na rozdíl od Teplic si příliš šancí nevypracoval. Výhru Severočechů zajistil rychlý brejk v 53. minutě, na jehož konci pohodlně skóroval Stožický.

Dalším prvoligovým týmem, který opustil letošní ročník fotbalového Poháru ČMFS, je Kladno. Středočeši nedokázali v osmifinálovém utkání udržet na půdě druholigového Slovácka poločasové vedení 1:0, po změně stran inkasovali vyrovnávací branku a při střelbě pokutových kopů byli úspěšnější domácí. Vyhráli 7:6 a po Brnu vyřadili další prvoligový celek.

Fotbalový kouč Petr Uličný u prvoligového týmu Brna skončil. Šestý celek nejvyšší soutěže převzal dosavadní asistent Aleš Křeček. Uličný odešel po sérii špatných výsledků. Tým z posledních šesti zápasů vyhrál jen jednou, naposledy remizoval 1:1 s Českými Budějovicemi. Uličný doplatil možná nejen na špatné výsledky, ale také na svoje ostré výroky po remíze s Českými Budějovicemi - nejdříve podle svých slov vulgárně hráče urážel v šatně a pak zvolil nediplomatické výroky, kterými nepřímo kritizoval klubové vedení.

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych postoupil do třetího kola turnaje série Masters v Paříži. Ve druhém letošním vystoupení v hale Bercy, kde triumfoval v roce 2005, porazil 6:3 a 7:5 dvanáctého nasazeného Stanislase Wawrinku ze Švýcarska. V boji o účast ve čtvrtfinále ho čeká jeden z jeho nejméně oblíbených soupeřů, Rus Nikolaj Davyděnko.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily ve třetím kole Evropské ligy tým CSKA Moskva 70:65. Brňanky měly po celé utkání hru ve své moci. Favorizovaný ruský celek, který utrpěl první prohru v soutěži, vedl pouze v úvodu zápasu. V dramatickém závěru české mistryně udržely těsné vítězství.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třetím kole Evropské ligy prohrály v Šibeniku 70:76. Na palubovce chorvatského celku tak české vicemistryně nenavázaly na překvapivou domácí výhru nad Valencií a připsaly si druhou porážku v soutěži.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Teploty od 12 do 16 stupňů Celsia.