Zprávy

Americká víza skončí 17. listopadu, oznámil Topolánek

Americká víza pro české občany skončí 17. listopadu. Oznámil to předseda vlády Mirek Topolánek po pondělním jednání s americkým ministrem vnitřní bezpečnosti Michaelem Chertoffem. Lidé cestující do USA budou místo víz žádat o povolení k cestě v internetovém systému ESTA za předpokladu, že mají cestovní pas s biometrickými prvky. "Jedná se o důležitý milník," řekl Chertoff. Podle něj se ČR nyní dostává naroveň s ostatními zeměmi, které mohou do USA cestovat bez víz již řadu let. Americký ministr zároveň ocenil tvrdou práci české vlády, která podle něj tento krok umožnila. Podle Chertoffa je důležitou součástí zrušení vízové povinnosti také výměna informací o pachatelích závažných trestných činů, což pomůže v boji proti terorismu. Vedle Česka se Spojené státy rozhodly zařadit do skupiny bezvízových zemí ještě Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Jižní Koreu. Americký prezident George Bush v polovině října naznačil, že v příští vlně rozšíření amerického bezvízového programu by mohly být Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Řecko, Malta a Kypr.

Pavel Bém se rozhodl kandidovat na předsedu ODS

První místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém se rozhodl postavit proti šéfovi občanských demokratů Mirku Topolánkovi a hodlá kandidovat na předsedu strany. Sdělil to ČTK v SMS zprávě. O novém vedení strany budou občanští demokraté rozhodovat na svém prosincovém kongresu. Topolánek Bémův krok odmítl blíže komentovat. Bém uvedl, že se pro kandidaturu rozhodl po konzultaci s hejtmany a řadou krajských organizací. "Rozhodl jsem se zvednout hozenou rukavici a kandidovat na předsedu ODS. Vždy jsem byl loajální ke značce ODS a rád bych jí pomohl hledat světlo na konci oranžovorudého tunelu," uvedl Bém s narážkou na vítězství ČSSD v krajských volbách a na informace o jejím případném povolebním vyjednávání o krajských vládách s komunisty. "Pokud je v podpalubí metr vody a její hladina stoupá, nemůžeme na kapitánském můstku předstírat, že se nic neděje. A bohužel současný kapitán se přesně takhle chová," poznamenal na Topolánkovu adresu Bém. Dodal, že ke kandidatuře ho přiměl "atak Mirka Topolánka v médiích". Premiér v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že pokud Bém bude na předsedu kandidovat, Topolánek se mu postaví. "Symboly české státnosti a idea samostatnosti jsou podstatně silnější než boj o post v nějaké politické straně," uvedl Topolánek po zahájení výstavy Republika v Národním muzeu na dotaz, co říká Bémovu rozhodnutí.

Šéf evropských socialistů se ohradil proti Langrovi

Šéf Strany evropských socialistů (PES) Poul Nyrup Rasmussen se ostře ohradil proti slovům českého ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Ten v reakci na kritiku české vlády, která přišla ze strany PES těsně před druhým kolem českých senátních voleb, PES nepřímo přirovnal ke komunistům. "Jako sociální demokrat a bývalý premiér Dánska, jedné z nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa, bych poznámky pana Langera považoval za urážlivé, pokud by nebyly tak absurdní," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK šéf seskupení, do něhož patří i ČSSD, v současnosti hlavní rival ODS na české scéně. Langer nechtěl Rasmussenovu reakci komentovat. Evropští socialisté v pátek podpořili ČSSD před volbami a Rasmussen kabinet premiéra Mirka Topolánka označil za roztříštěný a zdiskreditovaný. To Langer odmítl. "Mě to nepřekvapuje, protože PES žije stále v duchu hesla 'Proletáři všech zemí, spojte se!'. Myslím si, že od doby existence komunistické internacionály se v myšlení těch lidí moc nezměnilo," řekl ministr minulý týden ČTK v Lucemburku v reakci na dotaz, zda ho nepřekvapuje, že kritika PES přichází právě v době konání druhého kola senátních voleb.

Masarykovy ideály podle Gašparoviče udržují suverenitu ČR i SR

Ideály prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, na kterých před 90 lety vzniklo Československo, pomohly společnému státu Čechů a Slováků udržovat suverenitu a udržují i suverenitu Česka a Slovenska. Při příležitosti pondělního zahájení výstavy Republika 1918 - 1939 to v Národním muzeu řekl slovenský prezident Ivan Gašparovič. Podle něj se sice politicky jednotné Československo v roce 1993 rozpadlo, ale vzájemný občanský a lidský vztah Čechů a Slováků se tím nezměnil. "Dnes je Slovensko suverénním svrchovaným státem, Česko svrchovaným svobodným státem. A přitom jsme zase spolu. Jsme spolu ve velké Evropě, jsme spolu v nadnárodních institucích, a co z tohoto místa můžu říct velmi zodpovědně, naše (slovenské) vztahy s představiteli vašeho (českého) státu jsou velmi korektní a velmi dobré," uvedl Gašparovič. Je přesvědčený, že rozdělení Československa není rozdělením mezi národy. Slovenský prezident do Prahy přiletěl na jednodenní pracovní návštěvu na pozvání prezidenta Václava Klause. U příležitosti 90. výročí vzniku samostatného Československa společně položili věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Zdena Mašínová odmítla převzít vyznamenání pro otce

Sestra Ctirada a Josefa Mašínových Zdena v pondělí odmítla převzít vyznamenání, které ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) udělila jejímu otci, generálovi Josefu Mašínovi, popravenému v roce 1942 nacistickými úřady za odboj. Kříž obrany státu ministra obrany České republiky za odboj proti nacistům nepřevzala s odůvodněním, že v místnosti sedí člověk, který není bezúhonný, a to předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Mašínová kritizovala pracovní činnost Kavalírové v období normalizace i její údajnou "neznámou minulost". "Pro mě je konkrétní pouze to, že tato paní byla celou normalizaci zaměstnána na ministerstvu sociálních věcí a její manžel že byl na ministerstvu vnitra. To je pro mě nepřijatelné," řekla pevným hlasem Mašínová. Kavalírová od Parkanové dostala vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky. Akce se konala při příležitosti 90. výročí vzniku samostatného československého státu.

V úterý se v Praze bude konat historická vojenská přehlídka

Na oslavu 90. výročí vzniku samostatného Československa se v úterý v Praze na Evropské třídě uskuteční první společná přehlídka ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Akce se zúčastní celkem 2102 osob a publikum uvidí 196 kusů armádní techniky. Budou mezi nimi například tanky nebo obrněnce. Nad Prahou přeletí také vrtulníky a letouny, mimo jiné airbusy a stíhačky Gripen. Průvod si však vyžádá také některá dopravní omezení. Podobná akce se naposledy v hlavním městě konala před 23 lety na Letné. Armáda přibližně padesátiminutovou přehlídku plánuje nikoli jako demonstraci síly, nýbrž jako ukázku schopností vojáků, policistů i záchranářů. Akce by měla začít hodinu po poledni hlášením náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka prezidentovi Václavu Klausovi, který je vrchním velitelem ozbrojených sil. Následovat bude přelet vzdušných sil a defilé pozemních jednotek. Diváci v den státního svátku uvidí v Praze pochodovat například 4. brigádu rychlého nasazení, jednotku Hradní stráže či 31. brigádu chemické, biologické a radiační ochrany. Policie představí i potápěče či pyrotechniky, hasiči přivezou speciální požární automobil i vozidlo určené k vyprošťování. Celkem lidem přeletí nad hlavou 13 letadel a sedm vrtulníků.

Podle průzkumu mnozí Slováci nevědí, kdy vzniklo Československo

Češi a Slováci mají na vznik prvního společného státu před 90 lety rozdílné názory. Zatímco Češi si myslí, že je to významná událost, kterou je dobře si připomínat, mnoho Slováků si ani nepamatuje přesné datum vzniku Československa. Vyplynulo to z průzkumu, který v Česku provedla společnost Median a na Slovensku firma Median SK. Anketa ukázala, že přesné datum vzniku Československa zná v Česku více než 70 procent respondentů; 28. října 1918 si pamatuje i přes 44 procent Slováků. Necelých 33 procent Slováků si na toto datum nedokázalo vzpomenout, zatímco v Česku to bylo jen 13 procentům oslovených. Češi jsou podle výsledků průzkumu k datu vzniku ČR méně lhostejní než Slováci. Přes 63 procent Čechů ho považuje za tak důležité, že si zaslouží být připomenuto jako státní svátek. Totéž si myslí přes 36 procent slovenských respondentů.

Česko podpoří snahy Gruzie o kandidaturu na členství v NATO

Česká republika podpoří úsilí Gruzie o získání statusu oficiálního kandidáta pro členství v NATO. Po pondělním jednání s gruzínskou ministryní zahraniční Ekou Tkeshelashviliovou to řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Uvedl, že tak bude jednat navzdory výhradám některých dalších členů aliance. "Česká republika podporuje toto úsilí a své stanovisko nezměnila," řekl Schwarzenberg ČTK. Na tiskové konferenci zároveň připustil, že se kolem tohoto procesu rozvine velká diskuse a že není vyloučený ani odpor. "Když my jsme vstupovali (do NATO), také nám vzkazovali, že nás nechtějí," upozornil na tiskové konferenci. Členové aliance se zatím nemohou dohodnout na udělení statusu oficiálního kandidáta Gruzii. Zatímco USA integraci podporují, Paříž a Berlín to považují za předčasné s ohledem na srpnový ozbrojený konflikt s Ruskem a napětí, které v této zemi přetrvává.

Praha a Brusel uspořádají konferenci k situaci na Kubě

Evropská komise a Česká republika se dohodly, že za českého předsednictví EU v první polovině příštího roku uspořádají mezinárodní konferenci k situaci na Kubě. Řekl to v Praze člen EK pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel po pondělním setkání s náměstkem českého ministra zahraničí Janem Kohoutem. Na programu konference, jejíž termín ještě nebyl stanoven, bude především stav lidských práv na Kubě, zvlášť situace v tamních věznicích, ale i různá pomoc a spolupráce, upřesnil belgický komisař, který minulý týden navštívil Havanu. Evropská unie a Kuba obnovily za pobytu Michela na Kubě spolupráci. Obě strany o tom podepsaly rámcovou dohodu.

Eurokomisař Špidla chce v celé unii zakázat kouření v kavárnách a barech

Evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla chce v celé Evropské unii úplně zakázat kouření na pracovišti. Zákaz by se tak například týkal i kaváren a barů, aby chránil zdraví lidí, kteří zde pracují. Sdělila to Špidlova mluvčí. Dodala, že zatím jde pouze o předběžný záměr, který nemá podobu návrhu zákona. Špidla nyní teprve bude jednat se zástupci odborů a podnikatelů. Mluvčí připustila, že v řadě evropských zemí již nyní platí zákony, jež zakazují kouření na pracovišti. Rozsah a povaha ochrany se ale v jednotlivých zemích liší. Případný Špidlův návrh by proto vytvořil v celé unii stejné podmínky. "Je naší povinností zajistit, aby všechna pracoviště byla bezpečná. V současné době to tak není, proto by komisař rád viděl zákaz na všech pracovištích," uvedla mluvčí. V Česku například v současnosti nesmí zaměstnanci kouřit na pracovištích, kde pracují také nekuřáci. Zaměstnavatelé pak podle zákona musejí zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích. Naopak nejsou povinni zřizovat kuřácké koutky. Zákon dále zcela zakazuje kouření například na schůzích, poradách a jednáních konaných v uzavřených prostorách či v pracovních místnostech, kde účinkům kouření jsou vystaveni nekuřáci. Kouřit se také vůbec mimo jiné nesmí na pracovištích, kde by kvůli tomu mohlo nastat ohrožení života. Úplný zákaz kouření v restauracích, který platí v některých evropských zemích, ale v Česku zatím není. Novela, jež by ho zavedla, je nyní v Poslanecké sněmovně. Poslanci ji projednají možná ještě v říjnu. Řada poslanců je ale proti takovému zákazu.

V ČR se podle studie SB zhoršilo prostředí pro podnikání

V České republice se podle nejnovější studie Světové banky (Doing Business 2009) zhoršilo prostředí pro podnikání. Zatímco před rokem Česko obsadilo 65. místo ze 181 sledovaných zemí, letos to bylo 75. místo. Před ČR se tak umístily například Slovensko, Turecko, Namibie, Kazachstán nebo Gruzie. Nejsnadněji se podniká v Singapuru a nejhůře v Demokratické republice Kongo, vyplývá ze studie, jež sledovala období od června 2007 do června 2008. Ve sledovaném roce země uskutečnily nejvíce reformních kroků od roku 2004. Celosvětově provedlo 113 ekonomik 239 reforem, uvádí studie. Česko například provedlo čtyři reformy, které usnadňují podle SB zahájení podnikání, zaměstnávání pracovníků, placení daní a ukončení podnikání. Světová banka hodnotí u 181 zemí světa deset kritérií týkajících se například jednoduchostí zahájení nebo ukončení podnikání, daňové administrativy, ochrany investorů, zaměstnávání pracovníků nebo získávání úvěrů.

Světová banka: ČR by měla více podporovat zaměstnávání Romů

Česko by mělo více podporovat zaměstnávání Romů, neboť více než polovina českých Romů v produktivním věku nepracuje ani není v evidenci úřadů práce. Uvádí to studie o zaměstnávání Romů v Česku, kterou vypracovala Světová banka. "V tomto měřítku je nezaměstnanost Romů ekonomický problém a nese s sebou značné a zbytečné náklady," řekla v Praze ředitelka Světové banky pro střední Evropu a pobaltské země Orsalia Kalantzopoulosová. Kromě vysokých nákladů je podle expertů třeba zvýšit zaměstnanost Romů také kvůli stárnutí populace. Kdyby pracovalo více Romů, nepotřebovalo by Česko v takové míře doplňovat nedostatek pracovníků cizinci.

Portál nabídne unikátní svědectví o tragédiích 20. století

Výpovědi stovek pamětníků dramatických a často tragických událostí 20. století zahrnuje projekt Paměť národa. Digitální archiv jejich vzpomínek bude spuštěn 28. října, v den výročí vzniku samostatného Československa. Hlavními správci archivu jsou novinářské sdružení Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů. Finančním grantem se na projektu podílí úřad vlády. Archiv shromažďuje svědectví pamětníků v podobě zvukových a obrazových nahrávek, fotografií a textů. Lidé ho najdou na adresách www.pametnaroda.cz a www.memoryofnation.cz. Jde o jeden z největších multimediálních interaktivních webových portálů mezi projekty orální historie na světě, řekl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). Připomněl, že jedno z hesel, s nimiž začne ČR za dva měsíce předsedat Evropské unii, je Evropa bez bariér; zároveň je rok 2009 rokem 20. výročí konce totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Proto je podle něj důležité připomínat období nesvobody té druhé polovině Evropy, která nemá s totalitou žitou zkušenost.

Odsouzený entomolog Kučera údajně uprchl z Indie do ČR

Český entomolog Emil Kučera, kterému indický soud v září uložil za nelegální sběr brouků nepodmíněný tříletý trest vězení, údajně uprchl z Indie do České republiky. Začátkem listopadu přitom mělo začít v Indii odvolací jednání. ČTK o jeho příjezdu do ČR informoval Vladislav Malý z České entomologické společnosti. Ministerstvo zahraničí informaci sice nepotvrdilo, ale jeho mluvčí Zuzana Opletalová ČTK řekla, že česká ambasáda v Indii dostala od Kučery zprávu o jeho odjezdu. Kučera se podle Opletalové ve zprávě pro ambasádu omluvil za problémy, které může svým útěkem způsobit. V dopise, který Malý poskytl ČTK, Kučera uvedl, že již delší dobu cítil, že mu oblast Dárdžilingu není schopna zajistit právo na spravedlivý soud. "Rozhodl jsem se tuto složitou situaci řešit svým odchodem. V současné době jsem již na území České republiky," stojí v prohlášení podepsaném Kučerovým jménem. Malý ČTK sdělil, že se s Kučerou již v sobotu sešel.

Žloutenkou A se v Česku od začátku roku nakazilo 1104 lidí

Žloutenkou A se od začátku roku do konce minulého týdne nakazilo v Česku 1104 lidí, z nich 106 přibylo minulý týden. Za celý loňský rok onemocnělo 128 lidí. Nejvíce případů je nadále v Praze, kde epidemie počátkem prázdnin vypukla. Z komunity injekčních uživatelů drog se pak velmi rychle rozšířila nemoc do celé republiky a mezi lidi mimo rizikové skupiny, zejména mezi školáky. "Z celkového počtu 106 nových případů onemocnění žloutenkou A bylo 12 žáků základní školy a dvě děti navštěvující mateřskou školu," uvádí na webu ministerstva zdravotnictví hlavní hygienik ČR Michael Vít. Podle aktuálních údajů přibylo minulý týden v Praze 53 pacientů s hepatitidou A, tím dosáhlo hlavní město za letošní rok celkem 639 případů onemocnění. Ve Středočeském kraji bylo 17 nových onemocnění, tím stoupl počet nakažených od ledna na 126. Čísla podle hlavního hygienika naznačují, že zvýšený výskyt nemoci pomalu odeznívá. Zatímco ještě před třemi týdny evidovali epidemiologové v jednom týdnu 152 nových případů v celém Česku, za minulý týden se statistiky zvýšily jen o 106 případů. Pokles nových nákaz zaznamenala i Praha. V předminulém týdnu přibylo 62 nákaz, v minulém 53. Hlavní hygienik věří, že Česko je "za zlomem vyššího výskytu".

Bronzové oko připomíná v Prostějově sourozence Wichterlovy

Sourozence Hanu a Otto Wichterlovy od pondělí připomíná v Prostějově pamětní deska na domě ve Svatoplukově ulici, v němž oba sourozenci kdysi bydleli. Deska připomínající oko s lipovou ratolestí je poctou vynálezci kontaktních čoček a jeho sestře Haně, která byla významnou sochařkou české meziválečné avantgardy. Deska je na domě, ve kterém dnes sídlí banka, zasazena mezi dvě okna bývalého chlapeckého pokoje, jenž obýval Otto se svým bratrem. "Na ten dům si už moc nepamatuji, býval jsem v něm pouze jako malý chlapec, ještě když žil můj dědeček," vzpomněl sedmašedesátiletý syn Kamil Wichterle, profesor chemického inženýrství na ostravské Vysoké škole báňské. Předseda Akademie věd Václav Pačes při odhalení desky přirovnal Ottu Wichterleho k Jaroslavu Heyrovskému. "Byl největší osobností české vědy 20. století a zakladatelem české polymerní chemie. Jeho velikost spočívá i v tom, že uměl vědecké výsledky aplikovat v praxi," řekl Pačes.

Na brněnskou mešitu někdo nastříkal nápis namířený proti islámu

Na brněnské mešitě se o víkendu objevily nápisy namířené proti muslimům. Na stěnu někdo sprejem nastříkal Stop islámu, na dveřích je napsáno Ne. ČTK to řekli Lukáš Lhoťan ze společnosti Libertas Independent Agency, jež sdružuje muslimy a přátele islámu, a brněnský policejní mluvčí Aleš Mergental. Nápisy v neděli našli věřící, kteří přišli do mešity k poledním modlitbám. Podle Lhoťana se jedná již o několikátý vandalský útok na brněnskou mešitu. Před časem někdo například vhodil do mešity otevřeným oknem kámen. Zjevně protimuslimské nápisy se však objevily poprvé.

Dva hotely v České republice získaly turistického "Oscara"

Dva tuzemské hotely letos uspěly v celosvětové soutěži World Travel Awards (WTA), která je v turistickém průmyslu považována za obdobu filmového Oscara. Zámecký hotel Chateau Mcely byl vyhlášen nejlepším ekologicky šetrným hotelem na světě, pražský hotel Carlo IV. získal titul nejlepší hotel pro obchodní klientelu v Evropě. Vyplývá to ze zprávy agentury Czechtourism. Česká republika měla v soutěži celkem pět nominovaných, čtyři hotely a Prahu, která se ucházela o titul nejlepší evropské turistické destinace. Karlovarský Imperial, nominovaný na nejlepší lázeňský hotel v Evropě, ani pražský hotel Josef v sekci takzvaných boutique hotelů, ve svých kategoriích nevyhrály. Před Prahu se dostal Londýn. Nominace do soutěže jsou oznámeny tradičně vždy na březnovém veletrhu ITB v Berlíně. O konečném umístění pak rozhodují v online hlasování profesionálové z oblasti cestovního ruchu, zejména zástupci cestovních kanceláří a agentur.

Festival bojovníků v Táboře vybízí k návratu k rytířským ideálům

Festival bojovníků, který tuto sobotu zpestří podzim na Housově mlýně v Táboře, vybízí k návratu k rytířským ideálům. Sedm šermířských škol předvede divákům své umění a před porotou se pak utká v soutěži o nejlepší bojovou choreografii. Mnohá úskalí rytířského klání navíc pocítí odvážní návštěvníci na vlastní kůži, řekl ČTK Petr Nůsek z pořádající agentury A.R.G.O. Tradičně se účastníci festivalu společně s diváky pokusí i o překonání světového rekordu, jeho podstatu ale letos organizátoři tají. "Překvapení v podobě rekordu určitě uděláme a letos se výrazně dotkne diváků," naznačil Nůsek. Zdůraznil, že vše potřebné k překonání rekordu naleznou návštěvníci na místě. Bojovníci, šermíři, gladiátoři, mušketýři, landsknechti, kejklíři, lučištníci, kavalíři i krásné dámy se divákům představí při exhibicích, pak školy zkříží své zbraně při soutěži v choreografiích před přísnou odbornou porotou. "Posoudí adekvátnost, přesvědčivost a hlavně bezpečnost a věrohodnost choreografií," podotkl Nůsek.

Ze sportu:

Fotbalisté pražské Slavie uhráli v 11. kole první ligy na hřišti Mladé Boleslavi bezbrankovou remízu a udrželi se v čele tabulky o dva body právě před svým soupeřem. Oba týmy protáhly svou sérii bez porážky již na deset zápasů.

Český fotbalový brankář Petr Čech se do ideální jedenáctky Mezinárodní federace fotbalových profesionálů FIFPro ani na čtvrtý pokus nedostal. Do All Star byl necelými 60.000 hlasujících hráčů z celého světa vybrán brankář španělských mistrů Evropy a Realu Madrid Iker Casillas. Šestadvacetiletý Čech byl mezi kandidáty na cenu dosud pokaždé od svého přestupu do Chelsea z Rennes v roce 2004. Do elitní jedenáctky se však zatím nikdy nedostal.

Zdeněk Grygera, český fotbalový reprezentant, bude pravděpodobně chybět v obraně Juventusu Turín ve středečním utkání italské ligy proti Boloni. V sobotním derby s FC Turín si poranil stehenní sval na levé noze a v poločase ho nahradil švédský veterán Olaf Mellberg. O Grygerově zranění informovaly internetové stránky Juventusu. Délka léčby ani přesnější diagnóza zatím nejsou známy. Do kvalifikačního utkání české reprezentace proti San Marinu, které se hraje 19. listopadu, by však měl být pravý bek či stoper v pořádku.

Tenistka Nicole Vaidišová uhájila ve světovém žebříčku pozici nejlepší české hráčky. V pořadí sice po předčasném ukončení sezony kvůli zraněnému zápěstí spadla o šest míst na 40. příčku, ale Iveta Benešová ji předstihnout nedokázala a je o dvě místa horší. V čele je stále Jelena Jankovičová. Vaidišová přišla o body kvůli neúčasti na turnaji v Linci, kde loni postoupila mezi posledních osm. Benešová však v Lucemburku vypadla ve čtvrtfinále a za krajankou zaostává o čtyřicet bodů.

Česká dvojice Jiří Hrdlička a Radim Hasoň získala titul mistrů světa v kolové. Ve finále šampionátu v sálové cyklistice v rakouském Dornbirnu v neděli Češi vyhráli 6:4 nad obhájci titulu Thomasem Abelem a Christianem Hessem z Německa, které už předtím v průběhu turnaje dvakrát porazili. V základní části zdolali Hrdlička s Hasoněm loňské šampiony 8:5 a ve finálové skupině rovněž 6:4. Postarali se tak o jedinou medaili české výpravy v Dornbirnu a navázali na titul Petra Skotáka s Pavlem Šmídem z roku 2004.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy déšť nebo mrholení. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.