Zprávy

Zemědělci ani po jednání s Topolánkem blokádu neodvolali

Agrární komora ani po pátečním jednání s premiérem Mirkem Topolánkem, na kterém se probíralo dorovnání přímých plateb pro zemědělce v příštím roce, neodvolala protestní akci plánovanou na příští týden. Nespokojení rolníci chtějí v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. Šéf AK Jan Veleba později uvedl, že vláda má čas na písemný příslib dorovnání plateb ještě do pondělka. Do pondělka by ale zemědělci museli obdržet od premiéra Topolánka písemné potvrzení příslibu dorovnání přímých plateb na požadovaných 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii. To podle Veleby mají od svých vlád přislíbeno zemědělci v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Topolánek po setkání s Velebou novinářům řekl, že zemědělci mohou příští rok počítat s miliardou korun ze zdrojů Pozemkového fondu a další miliarda korun by mohla být získána z letošních rezerv rezortu zemědělství. "Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít," uvedl Topolánek. Schůzky s premiérem se dnes zúčastnili zástupci Asociace soukromého zemědělství, která sice podporuje plné dorovnání plateb, odmítá však formu protestních akcí.

V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo přijít také z rozpočtu EU. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena o téměř 19 procent.

Pražská burza spadla o rekordních 14,94 pct na čtyřleté dno

Pražskou burzu v pátek kvůli globální finanční krizi postihl zatím nejrozsáhlejší výprodej. Hlavní index PX ztratil 14,94 procenta, což je největší denní ztráta od zahájení obchodů v roce 1993. Index uzavřel na 888,5 bodu, tedy téměř čtyřletém minimu. Od počátku roku index klesl o více než 51 procent, což se dosud také nestalo, vyplývá z výsledků burzy. Burza musela dokonce pětkrát přistoupit k pozastavení obchodování. Postupně toto mimořádné opatření postihlo hned dvakrát akcie firem AAA Auto a dále akcie CME, Erste Bank a VIG. S největší ztrátou nakonec skončily akcie mediální skupiny CME, do které patří televize Nova, které propadly o 29,25 procenta na 521,1 koruny.

MMR rozloží zvýšení nájemného na rok 2010 až do roku 2012

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozloží zvýšení nájemného na rok 2010 do tří let, tedy až do roku 2012. Změna se dotkne krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, a dále měst a obcí ve Středočeském kraji, uvedlo v pátek ministerstvo. Deregulace nájemného, která měla skončit v roce 2010, se tak ve většině krajských měst prodlouží o dva roky a roční zdražení bude pozvolnější. Výpočet nájemného vychází z kupních cen bytů v daných lokalitách, které se každoročně aktualizují. Podle MMR v posledních letech ceny rostly rychleji, než se původně očekávalo. Nájemné by tak v letech 2009 až 2010 mohlo vzrůst až o 40 procent. V menších městech a obcích se již podle MMR dramatický nárůst nájemného v regulovaných bytech neočekává. V největších městech, zejména v Praze, je však zřejmé, že poslední krok deregulace předpokládaný zákonem by mohl znamenat pro některé domácnosti obtížně zvladatelné zvýšení nákladů na bydlení, uvedlo ministerstvo.

MMR nyní připravuje systém podpory bydlení osob a rodin, které nejsou schopny hradit zvýšené nájemné, formou "provozní dotace". Pronajímateli by tento příspěvek dorovnal výnosy do výše nájemného obvyklého v dané lokalitě. Plánuje se i podpora výstavby sociálních bytů a poskytování státních dotací na výstavbu nájemních bytů v základním standardu. "Vyjednáváme v Bruselu o zrušení některých omezení podpory výstavby nájemních bytů," uvedl ministr Jiří Čunek.

Sklárnám ve Světlé a Poděbradech se nepodařilo zajistit mzdy

Firmě Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárnám Bohemia v Poděbradech ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se nepodařilo zajistit peníze na výplatu zářijových mezd pro jejich 1750 zaměstnanců. Ve Světlé byl výplatní termín v pátek, v Poděbradech by měli lidé mzdy dostat až 14. října. Peníze na výplaty na účtech alespoň částečně byly, jsou ale už několik týdnů zablokované a sklárny s nimi nemohou volně disponovat, řekl mluvčí skupiny Karel Samec. V Poděbradech se podle Samce ve čtvrtek při jednání vedení podniku a odborářů s předběžným insolvenčním správcem podařilo dohodnout, že by se mzdy do konce října ještě mohly vyplatit. To ale jen v případě, že se podaří inkasovat peníze za dokončení zakázky a věřitelské banky budou souhlasit s jejich použitím na výplaty. Podobný model by vedení chtělo uplatnit také ve Světlé, tam ale zatím nebyl jmenován insolvenční správce.

Skupina firem kolem BCT je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v novoborském Crystalexu se ale stále vyrábí a tamní zaměstnanci své mzdy dostali stejně jako pracovníci mateřské BCT. Naopak sklárny ve Světlé a Poděbradech nebyly klíčovými provozy, a výroba se tam už v minulém týdnu zastavila. Tamní zaměstnanci zůstali bez výplat a vedení sklářských odborů proto už ve čtvrtek rozhodlo svolat na 23. října demonstraci před úřad vlády.

TPCA chce v příštím roce zvýšit výrobu v Kolíně až na 340.000 aut

Automobilka Toyota Peugeot Citroen Automobile (TPCA) zvýší v příštím roce výrobní kapacitu svého kolínského závodu na 340.000 aut, což je o 20.000 více, než je předpokládaná letošní výroba. Navýšení kapacity si vyžádá investice téměř 150 milionů korun a nárůst počtu zaměstnanců zhruba o 100 lidí. TPCA to oznámila na pátečním setkání s novináři. "Poptávka po našich modelech na trzích západní Evropy stále stoupá. Zákazníci mění své priority a žádají vozy s nižší spotřebou a nízkými emisemi. Napomáhá tomu i legislativa v řadě zemí podporující vozy šetrné k životnímu prostředí," uvedl viceprezident TPCA pro výrobu Jiří Černý. Největšími trhy zůstávají Itálie, Francie, Velká Británie, Německo a Nizozemsko.

Toyota Peugeot Citroen Automobile (TPCA) je společný podnik firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroen postavený v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry. Výroba byla zahájena v únoru 2005 a již v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300.000 vozů. TPCA v současné době zaměstnává více než 3500 zaměstnanců.

Hradci Králové hrozí kvůli investici na Islandu ztráta 74 mil. Kč

Městu Hradec Králové hrozí kvůli investici do dluhopisů insolventních islandských bank Glitnir a Landsbanki ztráta kolem 74 milionů korun. Miliony již město tratí na investicích do akcií. Peníze město investovalo prostřednictvím portfolia spravovaného společností ČSOB Asset Management. Hodnota portfolia v tržním ocenění byla k 30. září 782 milionů korun. Jde o peníze, které město ušetřilo v minulých letech a má je připravené na různé budoucí investice. ČTK to řekl mluvčí radnice Václav Svoboda. Roční rozpočtové příjmy města přesahují asi dvě miliardy korun. Hrozící ztráty by ale na běžný chod města podle mluvčího neměly mít vliv. "Také pokrytí investičních priorit na příští rok je zajištěno," tvrdí Svoboda. Dosavadní způsob zhodnocování volných peněz město podle mluvčího pokládalo za bezpečný a výhodný. "Světovou finanční krizi takového rozsahu nemohl nikdo očekávat," řekl. Nevyloučil přitom, že v dohledné době se bude vedení města strategií zhodnocování volných peněz zabývat.

Komise:V energetice může do roku 2016 chybět až 14.000 pracovníků

V energetice může do roku 2016 chybět až 14.000 pracovníků, pokud se nezmění současný vývoj na trhu práce. Nedostatek nových lidí by mohl ohrozit obnovu současných elektráren, ale i výstavbu nových zdrojů. Pracovníci budou chybět v celém sektoru bez rozdílu úrovně jejich vzdělání. Vyplývá to ze závěrečné zprávy nezávislé komise pro posouzení energetických potřeb Česka. Podle firem standardní studijní obory nepokrývají specifické potřeby podniků. Absolventi i uchazeči na trhu práce tak postrádají požadované znalosti. "Zaměřujeme se proto na spolupráci se školami všech typů, například rozvíjíme projekt Bakalář, kdy motivujeme studenty středních škol ke studiu na budoucí profesi operátor jaderné elektrárny," uvedla tisková mluvčí energetické firmy ČEZ Eva Nováková. Firmy budou potřebovat zejména projektanty, techniky nebo specialisty v jaderné energetice. Těch však bude přibývat menším tempem, než jak budou lidé z oboru odcházet.

Vědec a bratr bývalého prezidenta Ivan Havel se dožívá 70 let

Sedmdesáti let se 11. října dožívá informatik a filozof Ivan Havel, mladší bratr bývalého československého a posléze českého prezidenta Václava Havla. Oba pocházejí ze slavné a zámožné pražské rodiny - jejich dědeček postavil Palác Lucerna, otec vybudoval Barrandov a strýc byl filmovým podnikatelem. Na rozdíl od svých předků si Ivan Havel zvolil zcela jinou profesi - zabývá se počítačovými vědami, umělou inteligenci, kognitivními vědami a s nimi spojenými filozofickými otázkami. V roce 1966 absolvoval studium oboru automatizace na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze a o pět let později získal doktorát z počítačových věd na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Po návratu ze Spojených států pracoval jako výzkumný pracovník Ústavu teorie informace a automatizace Československé akademie věd, odkud byl koncem 70. let nucen odejít. V současné době je docentem na Univerzitě Karlově, působí v Centru pro teoretická studia - transdisciplinárním společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR, jehož byl do letošního března ředitelem, a přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě. Od roku 1990 je rovněž šéfredaktorem přírodovědeckého časopisu Vesmír.

Chebsko zasáhlo další zemětřesení, dosáhlo síly čtyř stupňů

Chebsko a Sokolovsko zasáhlo v pátek další zemětřesení, nyní o síle čtyř stupňů Richterovy stupnice. Otřesy byly výrazně znát už v noci, ještě silnější chvění země zaznamenaly přístroje po 10:00. Jde o nejsilnější otřesy v Česku od přelomu let 1985/1986, kdy dosáhlo síly 4,8 stupně Rychterovy škály.

Syn podnikatele Kočky byl zastřelen po křtu Paroubkovy knihy

V restauraci Monarch v Praze 1 byl v noci na pátek zastřelen čtyřicetiletý Václav Kočka, syn provozovatele Matějské pouti Václava Kočky staršího, známého expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Policie podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové obvinila z vraždy podezřelého muže; podle dřívějších informací jde o pětapadesátiletého hoteliéra Bohumíra Ďurička. Oba muži se několik hodin předtím v téže restauraci zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Střelbě podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana předcházela hádka i potyčka obou mužů. Server Týden.cz s odvoláním na očitého svědka v restauraci uvedl, že Ďuričko a Kočka mladší před událostí popíjeli u baru. Pak údajně přišla sázka o to, kdo má u sebe víc peněz. Podle serveru Novinky.cz se sázky s Ďuričkem naopak účastnil Kočka starší. "V nastalé strkanici, do které se vložil Kočkův syn Václav, pak Ďuričko vytáhl zbraň a začal střílet," uvedl server.

K události se v pátek vyjádřil premiér Mirek Topolánek. "Přes všechno, co jsem o přátelích Jiřího Paroubka kdy řekl, bych chtěl rodině Kočkových vyjádřit soustrast," uvedl v písemném prohlášení, které poslal ČTK."Celá tato událost je ale hlavně o tom, že kdyby politici napříč stranami brali informace Jana Kubiceho, obsažené v jeho zprávě vážně, nikoli jako předvolební folklór, nemuselo se to stát," vzpomněl ale zároveň premiér ve svém vyjádření takzvanou Kubiceho zprávu, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006 informoval o údajném prorůstání mafie do politiky.

Hlavní volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík pro server Aktuálně.cz označil Topolánkovu reakci za "mimořádně odpornou". "Prostě spojit Kubiceho zprávu s tou včerejší lidskou tragédií je mimořádný hnus," řekl Tvrdík. Tato lidsky nešťastná událost nemá nic společného s politikou a programem sociální demokracie, řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek.

Ďuričko před časem údajně Paroubka pozval na týdenní dovolenou na svou jachtu do Chorvatska. Šéf ČSSD k tomu řekl, že to odmítl, když vyšla najevo Ďuričkova spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. "Pan Ďuričko nebyl mým přítelem a od roku 2005 jsme se s výjimkou několika více méně náhodných společenských událostí nesetkávali," dodal. Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha.

STEM a SC&C: Volby na jihu Moravy vyhraje s náskokem ČSSD

Největší šanci na vítězství v krajských volbách na jižní Moravě mají podle průzkumů agentur STEM a SC&C sociální demokraté. Stranu, která je nyní v kraji v opozici, podpořilo v průzkumu agentur STEM 30 procent lidí, kteří jsou ochotní jít k volbám, tedy o deset procent víc než druhou ODS. Podle SC&C by ČSSD získala 39 procent, zatímco ODS 23 procent. Výsledky zveřejnila Česká televize, na jejíž objednávku průzkumy vznikly.

Median: ODS stahuje náskok ČSSD, která v preferencích oslabila

Vládní ODS stahuje náskok opoziční ČSSD ve volebních preferencích, uvedl nový průzkum Medianu. ČSSD by podle něj volilo 34,8 procenta lidí, což je oproti předchozímu zářijovému výzkumu volebních preferencí pokles o dvě procenta. ODS by dostala 31,5 procenta hlasů. To je zhruba stejně jako minule, kdy to bylo 31,6 procenta. Koaliční zelení podle Medianu nadále zůstali pod hranicí pěti procent, což je limit, který je třeba pro vstup do parlamentu. Nyní by podle průzkumu měli 4,7 procenta hlasů, což ale vzhledem k možné statistické chybě nemusí znamenat, že by se do sněmovny nedostali, upozornil Median. Do sněmovny by se podle nového průzkumu dostali komunisté, kteří by obdrželi 13,1 procenta hlasů, a lidovci s 6,4 procenta hlasů.

Česko je první v EU v třídění a recyklaci plastů

Česko je první v Evropě v třídění a recyklaci plastů. Vyplývá to z aktuální statistiky zveřejněné Evropským statistickým úřadem Eurostat. Podle ní Česká republika za rok 2006 recyklovala 44,3 procenta plastových obalových odpadů. O tři procenta tak předčila Německo, které bylo ve třídění a recyklaci plastů po léta první. Česko je s 296 kilogramy komunálního odpadu na obyvatele za rok jedním z nejšetrnějších států EU. Rovněž s 90,8procentní mírou recyklace papíru a druhým místem v jeho třídění patří ke špičce. Recyklaci obalového papíru, plastů a skla vyšší než 60 procent dosahují ještě čtyři členské státy, a to Belgie, Lucembursko, Německo a Rakousko. Podle množství skládkovaného komunálního odpadu na obyvatele patří ČR mezi lepší průměr.

MPO: Ve 3. čtvrtletí ohlásilo živnost 31.000 lidí, více než loni

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Česku zaregistrovalo 31.000 živnostníků, tedy více než ve srovnatelném období let 2007 a 2006. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že důvodem je novela živnostenského zákona, která platí od 1. července letošního roku. Novela zákona zjednodušila především vstup do živnostenského podnikání. "Po třech měsících je vidět, že podnikatelé na tyto změny reagují," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS).

NSS: Značku pražská šunka si žádný výrobce nemůže přivlastnit

Pojem pražská šunka označující tradiční masnou pochoutku si žádný podnikatel ani uzenář nemůže prostřednictvím ochranné známky přivlastnit jen pro sebe. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého je pražská šunka druhovým označením běžného výrobku. Proto nemá takzvanou rozlišovací schopnost. "Žádný podnikatelský subjekt tedy nemůže užívání tohoto pojmu, aniž by byl doplněn o dostatečně rozlišující prvky, vyhradit prostřednictvím známkoprávní ochrany výlučně pro sebe," uvedl soudce správního soudu Zdeněk Kühn. Přihlašovaná ochranná známka by musela kromě označení druhu výrobku, tedy pražské šunky, obsahovat ještě další zřetelné a dominantní prvky, které by produkt odlišily od uzenin jiných výrobců. Nejvyšší správní soud zkoumal spor Masny Studená a jistého podnikatele, který si chtěl na Úřadě průmyslového vlastnictví přihlásit ochrannou známku PS pražská šunka. Žádal také o zápis stejné značky v italštině, angličtině a němčině.

Pražská šunka se podle různých internetových stránek o gastronomii vyrábí od 19. století. Jedním z tajemství její přípravy je to, že se lehká vepřová kýta nechává uležet vcelku. Po několikatýdenním zrání v láku se kýta udí a zlehka vaří. Nejznámějším výrobcem pražské šunky býval Antonín Chmel, který měl v 19. století firmu v Praze nad Nuselskými schody.

Rožmberk symbolicky odstartoval výlovy na jihu Čech

Největší český rybník Rožmberk, který zabírá plochu 647 hektarů, začali v pátek lovit třeboňští rybáři. Symbolicky tak odstartovali hlavní sezonu na jihu Čech. Výlov, během něhož si mohou lidé koupit na hrázi čerstvé živé úlovky, potrvá do neděle. Rožmberk loví Rybářství Třeboň vždy po dvou letech. Firma je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. "Očekáváme, že z Rožmberka vylovíme zhruba 1200 metráků tržních ryb. K tomu jsme už v průběhu léta odlovili na plné vodě zhruba 600 metráků," řekl ČTK výrobní ředitel firmy Josef Malecha. Celková produkce by se podle něj neměla lišit od dřívějších let, přestože letošní rok hodnotí třeboňští rybáři jako průměrný. Firma se chystá prodat celkem 3200 tun tržních ryb, z toho 60 procent na export. Dražší energie a ostatní náklady se znovu odrazí v ceně kaprů. Kolik si lidé připlatí, nechtějí rybáři zatím odhadovat, vše má být jasnější až během výlovů. Pod hrází se v pátek kilogram výběrového kapra prodával za 68 korun, menší kapři byli o desetikorunu na kilogramu levnější.

Výlov Rožmberka si každoročně nenechají ujít desítky lidí. Některé přivezly v pátek přímo k rybníku zájezdové autobusy. Větší zájem diváků očekávají rybáři tradičně až v sobotu, kdy na hrázi vyroste řada stánků s občerstvením. Mnozí se přijeli na um rybářů podívat vůbec poprvé. Výlovy na Třeboňsku potrvají ještě šest týdnů. Mezi dalšími známými a výměrou velkými rybníky, které třeboňští rybáři letos vyloví, patří kupříkladu Velký Tisý, Záblatský či rybník Svět.

V Havlíčkově Brodě začíná Podzimní knižní veletrh

V Havlíčkově Brodě začal dvoudenní Podzimní knižní veletrh. Návštěvníci si budou moci koupit knihy od více než 170 nakladatelů, čeká na ně také plejáda autogramiád, besed a výstav. Podzimní knižní veletrh navštíví podle ředitelky Markéty Hejkalové každý rok asi 12.000 lidí.

Cena Litera Astronomova pro Zdeňka Mikuláška

K nejoblíbenějším českým autorům populárněvědeckých astronomických přednášek a knih v Česku patří Zdeněk Mikulášek, zástupce ředitele Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Česká astronomická společnost ho v pátek ocenila cenou Littera Astronomica za rok 2008. Mikulášek ji převzal od předsedkyně společnosti Evy Markové a knihkupce Jana Kanzelsbergera na Podzimním knižním trhu v Havlíčkově Brodě. "Mikulášek patří k nejoblíbenějším českým autorům populárněvědeckých astronomických přednášek, které kromě odborné přesnosti vynikají poutavostí, jak o tom svědčí už jen jejich názvy: Ohnivé smrště a železný liják, Hvězdné srážky, Za blankytem neutronových hvězd, Jak na hvězdy, Kosmické počasí a my či Obejdeme se bez hvězd?," řekl ČTK mluvčí společnosti Pavel Suchan. Během celé své profesionální dráhy se Mikulášek soustavně zabývá didaktikou astronomie a s tím související popularizací astronomie a přírodních věd. Společně s historikem astronomie Zdeňkem Horským a svým kolegou Zdeňkem Pokorným napsali v roce 1988 knihu Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru, která vyšla v dodnes nepřekonaném nákladu v oboru 135.000 výtisků. V roce 1996 na ni navázala kniha 220 záludných otázek z astronomie, jež měla své pokračování v knize 100 + 1 záludných otázek astronomie.

Pavel Kohout napsal román s námětem z roku 1948

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout vydává v těchto dnech svůj nový román nazvaný Smyčka. Vypráví o jaru 1948 v Československu, kdy se komunistická strana chystá odstranit sociální demokracii. Románu předcházel filmový scénář, podle kterého vznikne příští rok snímek pro Českou televizi. Román je podle Kohouta fiktivním politicko-psychologickým dramatem na pozadí skutečných událostí. Protagonisty příběhu jsou univerzitní profesor a poslanec sociální demokracie Felix Fischer, za války člen exilové vlády Edvarda Beneše a uznávaný komentátor londýnského rozhlasu. Dále jeho žena herečka Kamila Nostitzová a mladý komunistický básník a novinář Jan Soukup. Všichni tři jsou vtaženi do dramatické hry plné zvratů, kterou inscenují příznivci i odpůrci sloučení KSČ a sociální demokracie. Kohout je autorem desítek divadelních adaptací i původních her, k nejznámějším patří Taková láska, August, August, August a Ubohý vrah. Píše také romány, například Katyně, Nápady svaté Kláry a Hodina tance a lásky. Své životní osudy popsal ve vzpomínkovém románu Kde je zakopán pes.

Nejlepší knihovna roku 2008 je v Pavlovicích

Knihovnou roku 2008 se stala Obecní knihovna v Pavlovicích u Přerova. Ocenění spojené s odměnou 70.000 korun ve čtvrtek předal zástupcům knihovny v Zrcadlové kapli Klementina ministr kultury Václav Jehlička. Vítěznou knihovnu porotci vybrali ze 13 nominovaných. Ocenili to, že je nejen institucí nabízející půjčování knížek, ale i výborně fungujícím kulturním a vzdělávacím centrem obce. Knihovna pracuje s dětskými čtenáři, pořádá jazykové kurzy, kurzy ručních prací či zájezdy a zapojuje se do obecních akcí, mezi něž patří třeba pravidelné pobyty dětí z dětského domova. Ve stejné kategorii, tedy v kategorii základní knihovna, ministr ještě předal diplomy Obecní knihovně Mokrá - Horákov v Jihomoravském kraji za tvůrčí zvládnutí moderních informačních technologií i propagace čtenářství a Obecní knihovně v Praskačce v Královéhradeckém kraji za pestrou a široce rozvinutou komunitní práci s veřejností, jak dětmi a mládeží, tak dospělými.

Fotbalisté v Polsku zaútočí na první vítězství v kvalifikaci

Druhý výjezd na půdu soupeře, který by po úvodní bezbrankové remíze v Severním Irsku nyní chtěl zakončit cenným triumfem, podstoupí reprezentační tým českých fotbalistů. Výběr kouče Petra Rady se v sobotu v kvalifikaci o mistrovství světa představí v Polsku. Zaváhání na půdě spolufavorita skupiny by mohlo znamenat nepříjemnou komplikaci v cestě na šampionát v JAR v roce 2010. "Remízu z Polska neberu, bod by byl málo. Čím dříve se od soupeřů odpoutáme, tím lépe pro nás," vyjádřil sebevědomí panující v českém táboře stoper David Rozehnal. "Kdybychom teď získali šest bodů, hodně by nám to pomohlo. Dohnali bychom ztrátu ze Severního Irska," uvedl brankář Petr Čech před říjnovým dvojutkáním. Po sobotní bitvě v Polsku se čeští hráči představí ve středu v Teplicích proti Slovinsku, které má po dvou zápasech na kontě čtyři body, stejně jako zatím vedoucí Polsko.

Utkání bude velkou zkouškou hlavně pro českou zálohu, která nastoupí bez obvyklých opor. S absencí kapitána Tomáše Rosického se tým musel vyrovnávat už během Eura, nyní je na marodce i další tahoun Polák. Oba hráči chyběli mužstvu současně naposledy v srpnu 2005. Vedle defenzivního záložníka Radoslava Kováče by měli dávat v pětičlenné záloze hře myšlenku David Jarolím s Jaroslavem Plašilem. "Věřím klukům, co máme k dispozici. Zvládnou to," řekl trenér Rada, jenž povede mužstvo ve čtvrtém zápasu a stále čeká na výhru. Zvažuje i rozestavení se dvěma klasickými útočníky, ale spíše se přikloní k variantě s osamoceným hrotem a obrozeným střelcem Barošem. Toho má podporovat druhá vlna ze zálohy. "Musíme být určitě odvážnější než v Severním Irsku," uvedl Rada.

Váňovi se splní sen, pojede Velkou pardubickou proti synovi

Splnění velkého snu přinese legendárnímu žokeji Josefu Váňovi nedělní 118. ročník Velké pardubické steeplechase. S pětinásobným vítězem slavného dostihu se vydá na 6900 metrů dlouhou trať do boje o největší část z dotace 4,5 milionu korun na koni Decent Fellow i jeho syn Josef. Váňa starší osedlá Juventuse. Vedle nich je favoritem i další Váňova svěřenkyně Sixteen, která obhajuje loňský triumf. Na start se postaví šestnáct koní a Váňova stáj by měla hrát prim. Cestu za úspěchem se jí pokusí zkomplikovat především Amant Gris a jeden ze tří zahraničních účastníků Nadover, který má za sebou cenné sedmé místo z Velké národní v Liverpoolu. "Uvidíme, co zahraniční koně předvedou. Vždy to je trochu neznámá," uvedl Váňa starší, jenž se v minulosti na adresu zahraničních startujících nevyjadřoval zrovna diplomaticky, i když jeho slova patřila spíše žokejům, kteří nezvládli kurz závodu. Jeho syn věří, že může navázat na úspěšnou kariéru svého otce. "Decent Fellow je tempař. Proto nám taktika velí jít z předních pozic a pokusit se udělat co nejvíc už v průběhu dostihu. Další koně z našich stájí jsou momentálně možná v lepší formě, Decent ale dokáže vždycky zabojovat a může překvapit," uvedl. Přiznává, že vítězství by přál hlavně svému otci.

Praha hostí evropský šampionát v nejdrsnějším fotbalu na světě

Fotbaloví fanoušci, kterým se zdají hráči příliš změkčilí a rádi by na trávníku viděli víc chlapské tvrdosti, si v sobotu mohou v Praze přijít na své. Na ragbyovém hřišti Slavie se poprvé v České republice uskuteční velká akce v nejtvrdší odnoži nejpopulárnějšího sportu planety - australském fotbalu. Dvanáctka týmů bude usilovat o titul mistra Evropy. Australský fotbal je křížencem tradičního fotbalu a ragby. Ale k němu má hodně daleko, i když se hraje se šiškou.

Počasí

V sobotu se přes den očekává polojasno až skoro jasno. Teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia, na horách bude kolem 13. Foukat má jen slabý jižní až jihozápadní vítr.