Zprávy

Sněmovna dala šanci vládní novele o daních z příjmu

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení podpořila vládní návrh, aby daň z příjmů zaměstnanců v příštím roce zůstala na 15 procentech. Výměnou za to by mělo klesnout sociální pojištění o 1,5 procenta. Zda ale novela projde sněmovnou v této podobě, zůstává nejisté. Velký kritik návrhu, poslanec ODS Vlastimil Tlustý, v něm požaduje zásadní změny. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Tlustý před poslanci řekl, že uvítá jakoukoli změnu parametrů, která povede ke skutečnému snížení daní. Prohlásil ale, že nepodpoří jakékoli finální znění zákona, ve kterém bude 15procentní daň. Novelu chtějí ve výboru zásadně přepracovat i poslanci KSČM. Sociální demokracie ho navrhla rovnou zamítnout, tento návrh ale neprošel.

Podle pravidel, která nastavila loňská reforma veřejných financí, by od příštího roku klesla zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím by se ale snížily slevy na dani tak, že by řada lidí v konečném součtu platila daně vyšší než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s projednávanou novelou. "Tato varianta je fiskálně šetrná," prohlásil Kalousek. Snížení daně z příjmu by podle něj kromě jiného poškodilo příjmy krajů a obcí, protože jde o sdílenou daň. Současná novela sníží příjmy rozpočtu o 18 miliard korun a státní rozpočet s tím počítá, uvedl. Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky by se však vláda měla omluvit za to, že předložila nepromyšlené návrhy a po necelém roce fungování údajně promyšlené daňové reformy navrhuje korekci. Snížení odvodů podle něj přinese zaměstnancům jen horší zabezpečení v nemoci i v nezaměstnanosti. Současný systém doporučil neměnit a nevychylovat. Varoval, že pokud by následkem ochlazení ekonomiky vzrostla nezaměstnanost, neměl by stát dost peněz na její řešení.

Stát i ČSOB dávají od výrobců skla a porcelánu "ruce pryč"

Stát i ČSOB dávají od výrobců skla a porcelánu ze skupiny firem Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus "ruce pryč". Koncern má existenční potíže a podle odborů je stát tím, kdo by měl pomoci zachránit práci pro 7000 jeho zaměstnanců. Ministerstvo financí nechce ale intervenovat, neboť to považuje za neodpovědné vůči daňovým poplatníkům a za nespravedlivé. Poukazuje také na to, že není vlastníkem a zodpovědnost za záchranu přehazuje na ČSOB, která je správcem akcií. Ta to však odmítá a tvrdí, že hlavní slovo má stát. "Stát ovládá zhruba 49 procent podílu ve skupině firem řízených a vlastněných Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, a to prostřednictvím fondu Tritton. Polovinu podílu ovládají Radovan Květ a Jan Souček, zbylé procento vlastní ČSOB," sdělil mluvčí banky Ivo Měšťánek. Fond převzala banka po zkrachovalé IPB, později ho převzala Česká konsolidační agentura a od ní ministerstvo financí. Banka je podle mluvčího ČSOB jen investičním manažerem Trittonu, stát vždy předem schvaluje veškeré úkony fondu a fond vždy jedná na základě pokynů státu.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě a loni uskutečnila zakázky za více než 5,5 miliardy korun. Největším podnikem skupiny je Crystalex Nový Bor, patří do ní také Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady. Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2000 zaměstnanců a jejím největším podnikem je Karlovarský porcelán se svou dceřinou firmou a Concordia.

Výrobci skla a porcelánu přitom nejsou v lehké pozici. Skupina se potýká s levnou konkurencí z Asie a silnou korunou, která jen skláře v posledních dvou letech připravila o více než miliardu korun na tržbách. Do neřešitelné situace pak skupinu dostala finanční krize, kvůli které se nepodařilo dokončit restrukturalizaci úvěrů, a firmě tak nyní chybí provozní kapitál. Podle odborů navíc banky firmám zablokovaly účty.

ČNB: ČR je od finanční krize ve světě z větší části izolovaná

České finanční trhy jsou od globální finanční krize z větší části izolovány a nevyžadují žádná speciální opatření na jejich podporu. Řekl to člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl. Centrální banky několika zemí v těchto dnech dodávají na trh úvěry za miliardy dolarů, aby podpořily globální finanční systém. Ten se i po několika takových intervencích stále potýká s nízkou likviditou, která se projevuje i nedostatkem úvěrů. Hampl řekl, že s výjimkou pražské burzy, která jen v tomto měsíci klesla o více než 13 procent, jsou peněžní trhy v bezpečí. U akciového trhu jde o to, že na impulzy reaguje prakticky okamžitě.

Nový přístroj prý likviduje rakovinu, brněnští vynálezci neví jak

Tým brněnských vynálezců vytvořil nový přístroj, který podle nich umí likvidovat rakovinné buňky. Zařízení přitom původně vyvinul ke zkrášlování pleti, řekl ČTK šéf týmu Ivan Rampl. Jakým způsobem nádorovou tkáň ničí, tvůrci přístroje zatím neumí přesně popsat. Zařízení nyní čeká složité testování, které má jeho účinky potvrdit.

Hledání účinných metod boje s rakovinou se na celém světě věnují stovky týmů. Nedávno byla například na několika klinikách v USA a Česku zahájena první fáze klinických zkoušek nového léku na rakovinu mízních uzlin, jehož základ objevil český tým.

CVVM: ODS i ČSSD by v krajských volbách volilo 28,5 procenta lidí

Ve volbách do krajských zastupitelstev by vládní ODS i opoziční ČSSD dostaly stejný počet hlasů, volilo by je 28,5 procenta voličů. KSČM by dalo hlas 16 procent voličů, lidovcům osm procent a zeleným sedm. Vyplývá to z průzkumu společnosti CVVM. Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb v pátek 17. a v sobotu 18. října.

David Rath při interpelacích: Hlavou mafie je premiér Topolánek

Další ostré výroky poslance ČSSD Davida Ratha na adresu vládních politiků zazněly při čtvrtečních sněmovních interpelacích. Rath u parlamentního řečniště mimo jiné prohlásil, že premiér Mirek Topolánek je hlavou mafie. Reagoval tím na Topolánkovo dřívější prohlášení v souvislosti s aférou kolem poslance ODS Jana Moravy, který sbíral kompromitující materiály na své kolegy ve sněmovně. Topolánek po zveřejnění reportáže prohlásil, že chce proti podobným praktikám v politice bojovat a "vyčistit ten Augiášův chlév". "To byste musel vzít vidle, zapíchnout si je do vlastních zad a vyhodit se sám," řekl Rath Topolánkovi.

Premiéra a předsedu ODS Mirek Topolánek ostře napadl také další poslanec ČSSD Miroslav Váňa. ODS obviňoval z luxování peněženek obyčejných lidí. Na závěr své interpelace, v níž líčil dopady reformy veřejných financí na nižší příjmové vrstvy, učinil ODS zodpovědnou i za zdražení mouky. „Vaše ODS je jako pijavice, která se přisála na peněženky těch obyčejných lidí, a ty tuneluje a tuneluje a jako straka do donáší těm nejbohatším," rozhořčoval se poslanec. "Opravdu česká rodina, kde vydělají 20.000 korun měsíčně, tak ti na té reformě podě... prodělají, jo podělají, ti prodělají 3500 korun," uvedl s tím, že se jedná o data Českého statistického úřadu. "A ještě jste zdražili mouku - o 60 procent," dodal vyčítavě. Topolánek ocenil, že Váňovy interpelace vždy vzbudí pobavení, použil klausovský termín "úsměvné větičky". K poslancově poznámce stran mouky slíbil: "Já vám zítra kilo přinesu."

Ve sněmovně při návštěvě čínské delegace zavlála vlajka Tibetu

Mezi lavicemi v jednacím sále sněmovny se ve čtvrtek opět objevila tibetská vlajka. Při návštěvě delegace čínského parlamentu ji rozvinuli poslanci zelených. Čínská skupina pak okamžitě opustila galerii. Opoziční poslanci gesto některých vládních zákonodárců odsoudili. Podle poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové poslanci vyvěšením tibetské vlajky "velmi hrubě zneužili" parlamentní půdu a urazili členy čínské sněmovny. "Může se stát komukoliv, že mu domů na návštěvu přijde někdo, koho zrovna nemá rád, ale slušnost velí se k tomuto návštěvníkovi chovat slušně. Můžu hájit lidská práva, jak chci, ale nesmím k tomu zneužívat půdu parlamentu," řekla Bohdalová. Zelení tibetskou vlajku ve sněmovně rozvinuli už letos v březnu při výročí protičínského povstání v Tibetu. Vyvěsili ji v okně svého poslaneckého klubu. Ve sněmovně to vyvolalo pozdvižení. Šéf dolní komory Miroslav Vlček tehdy řekl, že vyvěšování vlajek v dolní komoře má určitá pravidla. Prapory na parlamentních budovách prý nelze vyvěšovat tak, jak kdo chce.

Vít: Kvůli vadnému mléku zkontrolují hygienici asijská bistra

Hygienici budou od příštího týdne kontrolovat asijské restaurace v Česku a zjišťovat, zda se v nich nenacházejí výrobky ze sušeného mléka z Číny. Česko se tak připojí k jiným zemím, které zvýšily ochranná opatření poté, co čtyři čínské děti zemřely a dalších 53.000 onemocnělo ledvinovými kameny kvůli mléku kontaminovanému toxickou látkou melamin. O chystaných kontrolách hygieniků v asijských restauracích v Česku informoval v Českém rozhlasu - Radiožurnálu hlavní hygienik Michael Vít. Zdůraznil, že oficiálně by se v Česku žádné mléčné výrobky z Číny neměly nacházet, protože EU jejich dovoz zakázala už v roce 2002. Evropská komise dnes navíc rozhodla, že preventivně zakáže i dovoz potravin pro děti obsahujících mléko z Číny. Jde například o čokolády či sušenky. Problém ale podle Víta spočívá v tom, že čínské výrobky se mohou na trh unijních zemí dostat ze třetích států - pak nejsou označeny jako čínské. I proto hygienici v Česku kontroly asijských restaurací chystají. Státní veterinární správa navíc v úterý vydala prohlášení, v němž požádala celníky o důkladné kontroly všech potravin dovážených z Číny.

Čínské padělky byly zlikvidovány

V Kovošrotu Kladno bylo ve čtvrtek zlikvidováno 390 čínských padělků motorových čtyřkolek od firmy Blata Blansko. Padělky byly zabaveny už roku 2005 a soud o jejich likvidaci z důvodu padělání průmyslového vzoru, který chrání individuální vzhled výrobku, rozhodl v druhé polovině roku 2007. Pro firmu Blata je čtvrteční krok spíše jen formalitou, přestože je to skutečně poprvé v ČR, kdy byly padělky minimotorek zničeny, řekl ČTK právník firmy Lukáš Vašíček. V uplynulých letech zadrželi celníci padělky blanenských motorek například v Německu, Portugalsku, na Slovensku nebo na Maltě. Škody, které firma v souvislosti s paděláním svých výrobků utrpěla, se podle Vašíčka pohybují v řádu stamilionů. Čínské plagiáty se prodávaly za čtvrtinu až pětinu ceny originálu. Jejich špatná kvalita ohrožovala bezpečnost uživatelů, takže spousta prodejců se minibikeů obecně polekala.

BIS ve zprávě naznačuje kontakty cizojazyčných gangů s okolím politiků

Kontakty a vazby ve státní správě, policii, justici a okolí politiků jsou v Česku pro skupiny organizovaného zločinu prostředkem, jak legalizovat své zisky. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvádí Bezpečností informační služba (BIS). V roce 2007 byly podle kontrarozvědky nejvýznamnější skupiny z bývalého Sovětského svazu a balkánské. Při navazování kontaktů se státními strukturami hraje významnou roli korupce, tvrdí kontrarozvědka. "Tradičním těžištěm jejich zájmu je veřejná správa, policie a justice. Právě kontakty a vazby směřující do těchto oblastí jsou prostředkem k legalizaci aktivit a zisků těchto skupin," uvádí zpráva BIS. Organizovaný zločin má podle tajné služby vazby na podnikatele, blíže nespecifikované "poradce státních činitelů" a osoby "s rozsáhlými klientskými vazbami na některé bývalé i současné politiky nebo vysoké státní úředníky". "Kromě rozsáhlých kontaktů do českého kriminálního prostředí spolupracují tyto skupiny při realizaci svých zájmů také s odborníky - právníky, finančníky a poradci různého druhu a zaměření," varuje BIS.

Gangy z bývalého Sovětského svazu se v roce 2007 snažily o překonání vnitřních rozporů a sjednocení pod jednu autoritu, takzvaného "vora v zakoně", tedy ruskou alternativu mafiánského kmotra. "Tuto snahu zkomplikoval násilný konflikt mezi čečenskou a arménskou skupinou, který vyvrcholil pokusy o zavraždění jednoho z vysokých představitelů jedné ze skupin. Najatý vrah byl na základě informací BIS zadržen policií," uvádí zpráva. Napětí však přetrvává, jednotlivé jazykové skupiny se prý nedokázaly dohodnout na rozdělení území v hlavním městě. Zejména na Moravě a v Brně rostl podle BIS vliv ukrajinské, takzvané Luhaňské skupiny organizovaného zločinu. Ukrajinci neuznávají žádné "zákony" respektované v tomto prostředí a aktivní jsou především v oblasti obchodu se zbraněmi, ve vymáhání dluhů a výpalného, zajišťování prostitutek z Ukrajiny, únosů lidí a vražd.

BIS: Ruské rozvědky chtějí v ČR vyvolat odpor k radaru

Ruské zpravodajské služby se v uplynulém roce snažily kontaktovat a ovlivňovat politiky a média, aby zvýšily odpor české veřejnosti k vybudování americké protiraketové základny v ČR. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za rok 2007. Podle ní mohou být tyto aktivity ruské strany součástí dlouhodobé kampaně s cílem narušit integritu Evropské unie a NATO. Zpráva varuje i před snahou ruských tajných služeb ovlivňovat českou ekonomiku. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím ČTK po zveřejnění zprávy řekl, že šéfové všech českých tajných služeb budou pozváni na jednání výboru.

V České republice stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle průzkumu agentury STEM po červencovém podpisu česko-americké smlouvy 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.

Přerovská vrtulníková základna se sešla naposledy ve své podobě

Vojáci i civilní zaměstnanci přerovské vrtulníkové základny se ve čtvrtek symbolicky naposledy sešli pohromadě pod jednou střechou. Slavnostním nástupem a průletem tří vrtulníků se vedení základny rozloučilo se zaměstnanci, kteří budou od 1. října působit v Náměšti nad Oslavou nebo kvůli reorganizaci armády ztratili zaměstnání. Základna se tak po 14 letech své existence zásadně zmenší, přesto bude fungovat dál. O stěhování rozhodl kabinet, kompromisem tak vyřešil rozhodnutí předchozí vlády, podle kterého se měla do Náměště přesunout celá přerovská základna. "Z celkového počtu 1350 vojáků a občanských zaměstnanců se základna redukuje přibližně na 890 zaměstnanců. Nepodařilo se najít zaměstnání pro 74 civilní zaměstnance a pro 34 vojáky," řekl velitel základny Jaroslav Braun.

S přerovskou vrtulníkovou základnou se rozloučila nejen polovina vojenských opraven, ale i prestižní tygří letka s bitevními vrtulníky Mi-24/35, které zamířily do Náměště. Končí zde také letka vrtulníků W3A Sokol, která bude součástí 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. V Přerově zůstane základna s vrtulníky Mi-171Š a Mi-17. "Je to škoda, byl to sehraný tým. Odcházejí sice do lepšího prostředí, protože základna v Náměšti je moderní. Každopádně je ale škoda, že dochází k rozdělení těchto vrtulníků," podotkl Braun. Podle mluvčího základny Milana Kouřila bude nyní fungování základny jednodušší. "Budeme mít tady pouze dopravní a víceúčelové vrtulníky. Ty se budou připravovat jednak na mise v zahraničí a jednak budou nadále držet službu letecké pátrací a záchranné služby," uvedl.

Komise zopakovala: Právnická fakulta v Plzni nesmí přijímat doktorandy

Akreditační komise ministerstva školství zamítla odvolání plzeňské právnické fakulty a trvá na svém rozhodnutí, že fakulta nesmí přijímat nové studenty do doktorského studia. Odůvodnění rozhodnutí zatím není k dispozici, už dříve ale komise uvedla, že se na nejmladší právnické fakultě v zemi nedělá kvalitní věda. ČTK verdikt komise potvrdila její předsedkyně Vladimíra Dvořáková.

Už první informace o červnovém omezení akreditace na fakultě, kde vyučuje například ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, autoři trestního a autor občanského zákoníku Pavel Šámal a Karel Eliáš, vyvolala mezi českými odborníky velkou diskusi. Jádrem sporu bylo hlavně to, zda se na fakultě věda dělá či nedělá. Komise také v červnu fakultě vytkla, že nemá dost vlastních docentů a profesorů. Vedoucí katedry obchodního práva plzeňské fakulty Karel Eliáš v jedné z reakcí označil věty o nedělání vědy za ponižující a urážlivé pro sebe i svoji katedru.

Prezident Klaus věnoval olympijským medailistům další cenný kov

Pamětní prezidentské medaile dostali ve čtvrtek od Václava Klause na Pražském hradě všichni čeští olympijští medailisté. I s trenéry navštívili reprezentační prostory hradu pekingští vítězové střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký a oštěpařka Barbora Špotáková a držitelé stříbrných medailí skifař Ondřej Synek a deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Emmons na olympiádě vystřílela ještě stříbrnou medaili. "Už jste si určitě užili slávy dost, ale já mám pro vás ještě jednu medaili," nechal se slyšet prezident České republiky. Vyjádřil radost, že si medailisté udělali chvilku na návštěvu hlavy státu. "Trochu jsme na vaší slávě parazitovali, úspěch jsme si přisvojovali," přiznal s úsměvem prezident. "Ale jsme na vás hrdí," prohlásil. Ženy od Klause dostaly navíc květiny, sám prezident pak obdržel dárek od zástupců Českého olympijského výboru. Špotákové se setkání líbilo. "Prezident byl v dobrém rozmaru a všechny nás bavil," řekla po setkání novinářům. Emmons překvapilo, že si Klaus se všemi povídal jako "normální občan". "To bylo sympatické a příjemné, i když to žádná velká konverzace nebyla.“

SPD: Placení za emisní povolenky může dovést firmy až k likvidaci

Případné schválení návrhu Evropské komise postupně zpoplatnit od roku 2013 přidělování všech emisních povolenek by pro české firmy znamenalo omezení investic, v horším případě jejich likvidaci. Vyplývá to ze studie, jejíž závěry na ve čtvrtek zveřejnil Svaz průmyslu a dopravy ČR. Nejvíce ohroženi jsou výrobci elektřiny, tepla, cementu a vápna. Zpoplatnění všech emisních povolenek pro firmy by pro energeticky náročná odvětví průmyslu představovalo náklady v řádu desítek miliard korun. Nyní povolenky na vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší dostávají státy, které je zdarma rozdělují mezi podniky. Proti změně systému jsou především nové členské země Evropské unie, tedy i Česko. Navrhované změny podle studie nezajistí celosvětové snížení emisí. Hrozí totiž, že výroba v energeticky náročných odvětvích bude z Česka a dalších států EU přesunuta do zemí, kde takováto omezení nebudou.

Petice proti změnám územního plánu v Praze 5 má už na 5000 podpisů

Petici proti podnětům na změnu územního plánu v Praze 5 podepsalo téměř 5000 lidí. Novinářům to ve čtvrtek řekl jeden z iniciátorů petice Jiří Vejmelka (Věci veřejné). Podněty zaslala rada Prahy 5 magistrátu. Podle páté městské části je ale petice zbytečná, lidé se budou moci ještě vyjádřit ke konceptu územního plánu. O definitivní podobě nového územního plánu pak rozhodne městské zastupitelstvo.

Pokud by byly náměty do nového územního plánu opravdu zapracovány, umožnily by podle organizátorů petice zastavět řadu parků a sportovišť. Výstavba by se údajně dotkla například stolové hory Vidoule, Dívčích hradů, parku Kavalírka nebo tenisových kurtů v oblasti Cibulka. Zasáhnout by měla i Prokopské údolí. "Není potřeba stavět bytové domy pro desítky tisíc lidí. Podle demografické studie v Praze 5 tolik lidí v příštích desetiletích žít nebude," myslí si František Gemperle ze Sdružení za krajinu kolem nás. Lidé mohou petiční archy podepisovat do konce září, petenti je pak chtějí předložit zastupitelstvu hlavního města.

EU zřejmě modré karty mít bude, neví se kdy - i kvůli ČR

Evropská unie zřejmě bude mít takzvané modré karty, kterými se bude snažit do zemí unie nalákat vysoce kvalifikované pracovníky ze třetích zemí. Zatím však není jasné odkdy. Jedním z důvodů je i požadavek České republiky. Ta chce, aby opatření vstoupilo v platnost tím, že staré země EU uvolní svůj pracovní trh lidem z unijních nováčků. To se možná stane až v roce 2011. "Je velmi pravděpodobné, že modré karty budou. Je velmi nejasné odkdy," řekl po jednání český ministr vnitra Ivan Langer. Praha chce prosadit, aby daná norma vstoupila v platnost až poté, co staré členské země unie uvolní překážky bránící lidem z nových zemí unie z rozšíření roku 2004 včetně Česka či Slovenska v přístupu na jejich pracovní trh. Češi a Slováci stále nemohou volně pracovat v Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku. "Dokud existují přechodná opatření, nemáme stejná práva," řekl Langer s tím, že pokud by modré karty začaly platit dříve, pak by podle něj lidé z třetích zemí měli v EU víc práv než Češi. To je pro Prahu nepřijatelné.

EU se stále citelněji potýká s nedostatkem pracovních sil v určitých oblastech; problém se bude podle předpovědí stupňovat. Už nyní začínají chybět třeba zdravotníci, inženýři či počítačoví experti.

Fotbaloví mladíci jsou zatím úspěšní

Čeští fotbalisté do 17 let postoupili do další fáze kvalifikace mistrovství Evropy. V maďarském Büku vyhráli svěřenci kouče Josefa Pešiceho nejprve nad Bosnou a Hercegovinou 2:1 a poté i nad Gruzií 3:2, což jim zajistilo postup už před závěrečným zápasem. Do druhé fáze kvalifikace, která se bude hrát v březnu příštího roku, postoupí dva týmy. K druhé pozici mají nejblíže domácí Maďaři.

Slavii zařídil těsnou výhru ve Voticích dvěma góly Volešák

Fotbalisté Slavie Praha postoupili do 4. kola Poháru ČMFS jen díky nejtěsnější výhře. Ve Voticích zdolali domácí divizní tým Marily 2:1 dvěma brankami Volešáka a v dalším kole nastoupí 29. října v Sezimově Ústí. Mistrovská Slavia nastoupila s několika náhradníky a soupeře, který hraje o tři soutěže níž, od začátku sevřela před jeho brankou. Čtvrt hodiny před koncem za stavu 2:0 pro Slavii si ale dal vlastní gól Latka a jasná záležitost se mohla změnit v drama. Slavia však těsnou výhru udržela.

Sparta se v poháru ve Frýdku-Místku zachránila až penaltami

Fotbalisté Sparty přešli v třetím kole Poháru ČMFS přes Frýdek-Místek až po penaltovém rozstřelu, když v řádném čase uhráli před deseti tisíci diváky s třetiligovým týmem jen bezgólovou remízu. Obhájce prvenství se v soutěži udržel jen výhrou 4:1 na pokutové kopy. Outsider se vypjal k heroickému výkonu. Sparta dominovala jen v držení míče, ale zadní šik soupeře nedokázala prorazit žádnou překvapivou akcí.

České Budějovice utrpěly v domácím poháru debakl v Mutěnicích

Fotbalisté Českých Budějovic jsou čtvrtým prvoligovým celkem, který se rozloučil s účinkováním v Poháru ČMFS. Jihočeši ve třetím kole soutěže selhali na půdě třetiligových Mutěnic, kde utrpěli debakl 0:4. Všechny branky padly po změně stran. Ostudný výkon Jihočechů se zřejmě neobejde bez následků. "Nejsem teď schopen říct, jak budou vypadat, ale každý rozumný člověk musí počítat s tím, že nějaké následky to určitě bude mít. Rozhodně to nehodíme za hlavu, protože jsme naši práci pořádně odflákli," uvedl kouč posledního týmu nejvyšší soutěže.

Reprezentant Svěrkoš dostal za napadení Rosy pokutu 80.000 korun

Fotbalový reprezentant Václav Svěrkoš dostal za napadení teplického hráče Antonína Rosy po skončení zápasu 6. kola první ligy pokutu 80 tisíc korun. O potrestání ostravského útočníka na svém zasedání rozhodla disciplinární komise svazu.

Schorný obsadil ve stíhačce na MS v letním biatlonu páté místo

Luboš Schorný se na mistrovství světa v letním biatlonu posunul ve čtvrtečním stíhacím závodě v krosu o tři příčky oproti sprintu a obsadil páté místo. Český reprezentant sice ve francouzském Haute Maurienne jako jediný ve startovním poli neminul ani jednu z dvaceti střel, ale slabší běh ho připravil o medailové umístění. Na něj nedosáhla ani Pavla Matyášová, kterou naopak stejně jako ve středu zradila střelba.

Futsalisté touží na mistrovství světa překvapit postupem

Už v neděli vyrazí čeští futsaloví reprezentanti na náročnou misi do Brazílie. V zemi jejich sportu zaslíbené ze sebe na mistrovství světa chtějí sejmout nálepku outsiderů a minimálně zopakovat postup do čtvrtfinálové skupiny jako před čtyřmi lety na Tchaj-wanu. I když už jenom zdolat nástrahy základní skupiny v konkurenci úřadujících mistrů světa a Evropy ze Španělska, Uruguaye, Íránu a Libye a obsadit jedno ze dvou postupových míst bude pro český tým hodně náročný úkol. "Jsme outsideři, ale o to víc se budeme prát. Třeba nám bude vyhovovat, že můžeme jenom překvapit," řekl reprezentační trenér Tomáš Neumann.

Počasí:

V pátek má být přes den oblačno až polojasno, v horských oblastech ojediněle slabý déšť. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 8 stupňů.