Zprávy

Další útok na základnu v Afghánistánu, čeští vojáci bez zranění

Základna Shank v afghánské provincii Lógar, kde jsou dislokováni čeští vojáci z provinčního rekonstrukčního týmu, se v noci na středu už podruhé tento týden stala terčem raketového útoku. Při první akci byli zraněni tři čeští vojáci, druhá se obešla bez zraněných. Informoval o tom generální štáb Armády České republiky v tiskovém sdělení. Na základnu byly v noci na středu vystřeleny čtyři rakety a dopadly do prostoru základny. V průběhu incidentu bylo identifikováno místo odpalu raket a střelba byla opětována. Koaliční síly přijaly protiopatření, jejichž výsledkem bylo zadržení 15 osob.

V Ruzyni přistálo letadlo se dvěma zraněnými vojáky z Lógaru

Na pražském letišti v Ruzyni ve středu přistál vojenský speciál se dvěma zraněnými českými vojáky z Afghánistánu. ČTK o tom informovala mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková. Vojáci utrpěli středně těžká poranění při pondělním raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar, kde je dislokován český provinční rekonstrukční tým. "Po příletu do České republiky byli oba vojáci převezeni do Ústřední vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích, kde se podrobí dalšímu vyšetření a následné léčbě," uvedla Růžičková. Při útoku na základnu byli zraněni celkem tři vojáci, jeden z nich lehce. Dva hůře zranění rotní, narození v letech 1978 a 1980, byli poté, co jim byla poskytnuta první pomoc, přepraveni letecky nejdříve do americké polní nemocnice na základně v Bagrámu. Lehce zraněný rotmistr byl ošetřen na základně Shank. ČR působí v Afghánistánu v rámci sil NATO; vyslala tam čtyři stovky vojáků. Český provinční rekonstrukční tým, jehož civilní část vojáci chrání, má v provincii Lógar jižně od metropole Kábulu na starosti například obnovu nemocnic, škol a drobných vodních děl či opravu jediné funkční přehrady v provincii. Mezi další projekty patří rekonstrukce silnic a mostů, ale například i podpora zemědělství.

Hejtmani: Na rozdíl od vysoké politiky nevedeme sebezničující boje

Politici ODS by podle názoru krajských hejtmanů měli převzít jejich styl práce a jednotu. Po středečním posledním zasedání Asociace krajů před krajskými a senátními volbami řekl moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS), že krajští představitelé mezi sebou nevedou sebezničující souboj, v němž je nejdůležitější zničit nepřítele a pak něco budovat na spáleništi. Dvanáct z celkem 13 hejtmanů patří k občanským demokratům. Za neúspěch považují hejtmani to, že nedosáhli svých požadavků pokud jde o rozpočtové určení daní. Naopak si myslí, že jejich úspěchem je regionální zdravotnictví a to, jak se starají o silnice ve svých kompetencích. Za jeden z úkolů do budoucnosti označili získání financí na výstavbu čistíren odpadních vod. Hejtmani se obávají, že kauzy poslanců ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého před říjnovými krajskými a senátními volbami negativně ovlivní zájem veřejnosti se jich účastnit.

Podle Klause se kraje v systému správy České republiky osvědčily

Existence krajů se ve správním uspořádání České republiky osvědčila, myslí si prezident Václav Klaus. Na Hradě ve středu přijal 12 krajských hejtmanů a pražského primátora, aby jim před blížícími se krajskými volbami poděkoval za jejich dosavadní práci. "Myslím, že pod vaším - troufám si říci - moudrým a rozvážným vedením se kraje osvědčily," uvedl prezident. Zdůraznil, že lidé kraje berou vážně. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že jste k tomu své vážné a důležité přidali i vy," poznamenal Klaus. Těm z hejtmanů, kteří usilují o znovuzvolení, pak popřál úspěch. Ke krajským volbám, které se mají konat v polovině října, přitom prezident poněkud překvapivě poznamenal, že "hypoteticky" je možná i o něco vyšší než obvyklá volební účast. "Tendence uznávat kraje jako významnou součást naší veřejné správy je naprosto evidentní," zdůraznil s odkazem na průzkumy veřejného mínění. Podle Klause však krajské volby mají obvykle nižší voličskou účast než volby parlamentní. Posledních sněmovních voleb v červnu 2006 se zúčastnilo 64,5 procenta oprávněných voličů.

STEM: Většina míní, že po osmi letech je situace v krajích lepší

Spokojenost občanů se situací v krajích, jejichž zastupitelstva budou lidé volit 17. a 18. října, podle letošního průzkumu agentury STEM roste. Podle něj si 47 procent lidí myslí, že se situace v jejich kraji za posledních osm let zlepšila. Před čtyřmi roky jich bylo 30 procent. Rostoucí spokojenost podle průzkumu dokládá to, že ubývá nerozhodných lidí, a to ve prospěch spokojených. Nejvíce oceňují pokrok obyvatelé Moravskoslezského, Plzeňského a Jihočeského kraje, plyne z průzkumu, který agentura STEM poskytla ČTK. Podíl lidí, podle nichž je situace v krajích horší než před rokem 1999, stagnuje - letos je jich 16 procent, před čtyřmi roky to bylo 17 procent. Zatímco ale před čtyřmi lety uvedlo 53 procent lidí, že situace v kraji je zhruba stejná jako před rokem 1999, letos si to myslí už jen 37 procent občanů.

Češi chtějí, ať Brusel vypracuje zprávu o omezení trhu práce v EU

Česko a dalších šest zemí z rozšíření Evropské unie roku 2004 vyzvaly Evropskou komisi k vypracování zprávy o fungování přechodných opatření, která omezují přístup lidí z nových členských zemí na pracovní trh ve starých státech unie. ČTK to sdělila mluvčí EK Katharina von Schnurbeinová. Komise podle ní takovou zprávu vypracuje, její výsledky by mohly být do konce roku. Dopis, který eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla obdržel počátkem září, podepsaly kromě ČR ještě Slovensko, Polsko, Slovinsko a trojice pobaltských zemí (Litva, Lotyšsko a Estonsko). Ze zmiňovaných států dlouhodobě zaznívá kritika skutečnosti, že některé staré členské země stále omezují svůj pracovní trh pro občany z nových zemí unie. Počet těchto států se sice postupně snižuje, ale například Češi stále nemohou volně pracovat v Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku Tyto státy mohou přechodná omezení prodloužit maximálně do května 2011. Na poslední dva roky by s tím ale musela souhlasit i Evropská komise, v níž tato otázka patří do působnosti českého eurokomisaře Špidly.

Miloš Zeman: Nevracím se do politiky, ale do veřejného života

První polistopadový sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman po středečním prvním zasedání rady občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana řekl, že se vrací do veřejného života, nikoliv do politiky. Rozdíl je podle něj v tom, že ten, kdo se vrací do politiky, usiluje o nějakou funkci, což prý není jeho případ. Rozhodl se tak prý proto, aby spolu se svými stoupenci ve sdružení usiloval o vytváření ostrovů pozitivní deviace, což podle něj znamená podporu nadprůměrných výkonů v jakékoli oblasti. Od roku 2002 (to Zeman odešel z politiky) prý naopak vznikají ostrovy negativní deviace, které charakterizuje zásada, že se každý úspěch trestá a neúspěch odměňuje. Politika podle něj už není první ani druhou ligou, ale směřuje k okresnímu přeboru. Rada sdružení se skládá až na malé výjimky z bývalých ministrů Zemanovy vlády. Sdružení má už podle podle bývalého Zemanova ministra průmyslu Miroslava Grégra na tisíc stoupenců. Vybírat bude "od pracujících" příspěvek 700 korun ročně, od důchodců 200 korun. Kromě toho se spoléhá na příspěvky od sponzorů a na dary. Vyvíjet bude i vlastní činnost.

Ministr Julínek slíbil lékařům, že nerozšíří kompetence lékárníků

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) slíbil ve středu lékařům, že kompetence lékárníků nerozšíří, takže nebudou moci prodat bez receptu některé léky, které jsou zatím jen na recept. S šéfy sdružení praktiků, pediatrů a gynekologů se dohodl, že do skupiny léků bez receptu s omezením zařadí jen ty, s nimiž budou lékaři souhlasit. Předběžně je shoda jen na pseudoefedrinu, z něhož se vyrábějí nelegální drogy. Lékárníci odbornou debatu podporují, vyšší kompetence prý nežádají. "Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením bude především pro léky s pseudoefedrinem; tím přispíváme k boji proti kriminalitě. Také tam budou léky, na kterých se dohodneme," řekl ministr. "V žádném případě nechceme nahradit práci lékaře, ani nám to nepřísluší," řekl ČTK mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Komora má podle něj představu, které léky by se do skupiny daly zařadit. "Od začátku říkáme, že by si měly sednout k jednomu stolu odborné společnosti, komory a ministerstvo a návrhy posoudit," dodal. Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila. "Shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků, nebo lékárenských či distributorských lobby," řekl.

Restituenti po desítkách let dostanou sbírku Emila Freunda

Dědici dostanou do konce letošního roku v restituci sbírku umění Emila Freunda, který zahynul za druhé světové války a jeho obrazy mu zabavili nacisté. Zároveň část těchto děl stát od restituentů odkoupí. Obrazy stát prohlásil za kulturní památky a říká, že jsou významnou částí státních sbírek. Výkup je ale také jedinou možností, jak mohou potomci Freunda svou restituci využít - odvézt je do své země kvůli statutu kulturní památky nemohou. Sumou ve výši několika desítek milionů korun půjde o jednu z nejvýznamnějších státních akvizic po nákupu části Waldesovy sbírky z konce 90. let. Z Freundovy sbírky se bude vydávat 32 děl, z nich 13 stát prohlásil za památku. Nejvýznamnějším dílem je obraz Paula Signaka Parník na Seině. Jeho cena se odhaduje na 30 milionů korun. Cesta k vydání děl českého a francouzského moderního umění, která shromáždil právník Emil Freund, trvala mnoho let. Protože restituenti nejsou v přímé linii s původními vlastníky, nemohla být díla přímo vydána podle zákona o zmírnění některých majetkových křivd způsobených holokaustem. Z Národní galerie, do jejíž předchůdkyně Moderní galerie se díla dostala za války, byla nejprve vydána Židovskému muzeu. To je nyní předá Freundovým potomkům.

Zemřel generál ve výslužbě Souček, ikona českých chemiků

Ve věku nedožitých 91 let zemřel v úterý v brazilském Sao Paulu generálmajor ve výslužbě Josef Souček, který se účastnil bojů druhé světové války na západní frontě a od roku 1948 žil v zahraničí. Za války i po ní se podílel mimo jiné na budování chemického vojska. Souček se narodil 27. září 1917 v rakouském Salcburku. Krátce po vzniku Československa se jeho rodiče odstěhovali do Olomouce. V roce 1937 vstoupil do armády. V lednu 1940 přešel Souček přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii do Francie, kde vstoupil do formujících se zahraničních československých jednotek. Svoji bojovou dráhu za války ukončil v květnu 1945 u francouzského Dunkerque jako důstojník 1. československé samostatné obrněné brigády. Po válce pracoval v oddělení zvláštních bojových prostředků ministerstva obrany, což byl předchůdce dnešního chemického vojska. Po komunistickém převratu byl ale v březnu 1948 zbaven funkce a přemístěn do Vyškova jako velitel tankové roty. Když se v květnu 1948 dozvěděl o hrozícím zatčení, podařilo se mu s manželkou emigrovat. Žil pak v Anglii, kde pracoval jako technik v gumárenském závodě. Od roku 1953 vedl jeho brazilskou pobočku, kterou po smrti jejího majitele odkoupil. V Brazílii žil Souček i po pádu komunismu v roce 1989, často ale svou mateřskou zemi navštěvoval. Je nositelem mnoha československých, britských, francouzských a brazilských vyznamenání. Byl předsedou Československé obce legionářské v Brazílii a působil i v dalších krajanských spolcích.

V Senátu bude vystaven originál pittsburské dohody o vzniku ČSR

Budování československého státu v letech 1914 až 1919 je věnována výstava s názvem Na cestě k samostatnosti, která byla slavnostně zahájena v sídle Senátu. Jejím ústředním exponátem bude od pondělí originál pittsburské dohody, která před 90 lety položila základ ke vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Výstava je podle jejího kurátora Luboše Velka jakousi retrospektivou a holdem první republice a osobnostem, které stály u jejího zrodu doma i v zahraničí. Pořadatelé se snažili vyvarovat zažitých klišé o Rakousko-Uhersku jako žaláři národů s poukazem na to, že během 19. století umožnilo vznik sebevědomého národa s vlastní elitou, vyspělým hospodářstvím a kulturou, dodal Velek. Pittsburskou dohodu podepsali 30. května 1918 v Pittsburghu zástupci českých a slovenských krajanských organizací a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Schválili v ní spojení obou národů v jednom státě. Dokument pomohl Masarykovi dokazovat, že i Slováci jsou proti setrvání v rakousko-uherském císařství a přejí si vznik společného státu s Čechy.

Berlín se rozhodl zapůjčit do ČR originál mnichovské dohody

Německé ministerstvo zahraničí se nakonec rozhodlo zapůjčit do České republiky originál mnichovské dohody ze září roku 1938, podle které Československo tehdy muselo do dvou týdnů odstoupit pohraničí nacistickému Německu. Berlín dříve zapůjčení dokumentu z bezpečnostních důvodů odmítal a Praze poskytl pouze kopii, která má být trvale vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu. O novém německém rozhodnutí informoval Český rozhlas, jemuž to potvrdilo berlínské ministerstvo zahraničí. Jeden z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie má být pojištěný na vysokou částku a do Prahy by ho měl přivézt zvláštní kurýr. Originál mnichovské dohody by měl být podle informací Českého rozhlasu vystaven od 28.října v prostorách Národního muzea. Vůbec poprvé byl originál vystaven loni ve Zwieselu na německé straně Šumavy. Bavorská zemská vláda tam uspořádala od května do října 2007 výstavu s názvem Bavorsko-Čechy: 1500 let sousedství, která mapovala kulturu a historii vztahů mezi oběma zeměmi. Už tehdy si ho prohlédly i tisíce českých návštěvníků. Česká republika si v těchto dnech připomíná osudové dny, které před sedmdesáti lety vyústily 29. září v sepsání mnichovské dohody.

Poděbradské sklárny omezily výrobu, přestaly tavit sklo

V poděbradských Sklárnách Bohemia se během úterního odpoledne přestalo tavit sklo. Firma vypuštěním tavící vany reagovala na hrozbu odpojení energií. Lidé z úseku tavení a hutí tak nešli do práce, ostatní provozy zatím fungují. V podniku ovšem panuje nervozní atmosféra, lidé se bojí o místo, řekl předseda závodního výboru Jaromír Žatečka. Místní pobočka je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která má milionové dluhy a od pondělí je v insolvenčním řízení. Hrozí proto odpojení energií, tak jak se na hodinu stalo již minulý týden. Pokud by poděbradské sklárny zcela ukončily svůj provoz, způsobilo by to velké potíže nymburskému úřadu práce. Bez zaměstnání by se totiž ocitlo více než 500 lidí. Další práci by hledali složitě, v regionu žádná další sklárna není.

ČEZ postaví novou elektrárnu v Rumunsku

Česká společnost ČEZ postaví v rumunském městě Galati na Dunaji nový elektrárenský provoz o výkonu asi 400 megawattů. Investice pro rumunskou elektrárenskou skupinu Termoelectrica dosáhne 300-400 milionů eur (až 9,6 miliardy korun). Podle agentury Reuters to vyplývá ze sdělení rumunského ministra financí Varujana Vosganiana. Skupina ČEZ v Rumunsku působí od roku 2005, kdy získala majoritní podíl v distribuční společnosti Electrica Oltenia. Minulý měsíc ČEZ oznámil investici za zhruba 27 miliard korun do výstavby větrných farem v Rumunsku s kapacitou kolem 600 megawattů. Má tak jít o největší přímořskou větrnou farmu v Evropě.

V Čechách vyjde kniha, kterou nacisté oslavovali zabrání Šumavy

Vůbec poprvé v Česku vyjde na začátku října autentická fotografická publikace Se sedmým sborem do šumavských Sudet. Na začátku roku 1939 ji vydalo mnichovské ústřední nakladatelství Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) jako oslavu připojení sudetské Šumavy k Německu v prvních říjnových dnech roku 1938. Kniha vychází jako připomenutí 70. výročí zabrání Sudet po mnichovské dohodě v přesné původní grafické podobě a s vysvětlujícím doslovem historika, řekl plzeňský publicista Zdeněk Roučka, který publikaci vydává. Podle šumavského historika Vladimíra Horpeniaka je dobré, že se takový autentický dokument, byť propagandistický, dostane k lidem. Kniha je podle něj vynikající historický pramen. "Ze záběrů běhá mráz po zádech - třeba jak davy Němců na Šumavě s dojetím, máváním a vztyčenými pažemi vítají německé jednotky," řekl. Jako důkaz vděčnosti dokonce například město Kašperské Hory věnovalo Adolfu Hitlerovi hrad Kašperk. Ten ho ale nepřijal. Vydavatel Zdeněk Roučka předpokládá, že kniha vzbudí silné emoce. "Je to velmi nemilosrdný svědek historie, ale i to je třeba znát," poznamenal.

Výstava v Terezíně představuje osudy dívek z tamního ghetta

Příběhy mladých dívek, které byly za druhé světové války uvězněné v terezínském židovském ghettu, představila výstava Děvčata z pokoje 28. Vznikla na motivy stejnojmenné knihy od německé spisovatelky Hannelore Brennerové-Wonschickové. Na zahájení výstavy kromě spisovatelky přijely i čtyři ženy, které své dětství trávily v pokoji číslo 28. Jedna z nich Anna Hanusová řekla, že akce je vzpomínkou nejen na dívky z jejich pokoje, které se dnešního dne nedožily, ale i na vychovatelky, které se o ni a její kamarádky v Terezíně staraly. Podle ní je v těžkých podmínkách ghetta vzdělávaly a dívky, které válku přežily, se tak mohly snadněji začlenit do běžného života. Dvě z vychovatelek údajně dodnes žijí. Pokojem 28 v budově L 410, o němž kniha i výstava vypráví, během války prošlo asi 60 zhruba třináctiletých dívek, které tam žily odloučené od rodičů. Konce války se jich dožilo 15, ostatní zahynuly buď v ghettu nebo v nacistických vyhlazovacích táborech.

ČFTA navrhla do nominací na Oscara Zelenkovy Karamazovy

Film režiséra a scénáristy Petra Zelenky Karamazovi navrhla Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) k nominaci na prestižního amerického Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Při hlasování akademiků získal tento snímek nejvíce bodů. ČTK to oznámil ředitel ČFTA Petr Vachler. V nejlepší trojici se v abecedním pořadí umístily snímky Tobruk režiséra Václava Marhoula a Venkovský učitel Bohdana Slámy. Nominace 81. ročníku Oscarů budou oznámeny 22. ledna 2009, vítězové budou vyhlášeni tradičně v Los Angeles 22. února. Příběh filmu Karamazovi se odehrává v současném Polsku. Skupina pražských herců přijíždí do Krakova, aby na alternativním festivalu v prostoru oceláren uvedla Dostojevského hru Bratři Karamazovi. Na pozadí divadelní zkoušky se odehrávají i osudy hereckého souboru, příběhy herců a režiséra; do děje zasáhne také osobní tragédie jednoho z diváků.

Slámův Venkovský učitel bude distribuován v USA

Film Bohdana Slámy Venkovský učitel, který se tento týden objevil na DVD, bude distribuován i v USA. Mluvčí tohoto projektu Martina Reková oznámila, že práva na distribuci snímku v amerických kinech zakoupila společnost Film Movement, která ho v USA představí v příštím roce. Podle zástupce této společnosti Adleyho Gartensteina režisér Sláma opět prokázal, že umí pokaždé k hercům přistupovat odlišným způsobem a dostat z nich přesvědčivé herecké výkony, zatímco odvypráví všem srozumitelný univerzální příběh. Byl už prodán do téměř desítky evropských zemí, mimo jiné i do Německa, Francie, Rakouska nebo Polska, dále pak do USA, Austrálie, Mexika a Latinské Ameriky.

Filharmonie Brno uvede jako první koncert britského skladatele

Filharmonie Brno ve čtvrtek uvede ve světové premiéře houslový koncert britského autora Richarda Blackforda, jenž je nyní rezidenčním skladatelem brněnského orchestru. Dějištěm vystoupení bude bývalá továrna Vaňkovka, v níž dnes sídlí galerie moderního umění Wannieck. V příštích měsících chystá filharmonie další koncerty v galerii, řekli ČTK představitelé orchestru. Místa stálých skladatelů, kteří by měli zásobovat orchestr novými díly, jsou ve světě běžná, v Česku je však Filharmonie Brno výjimkou. Blackford s brněnským orchestrem v minulosti již několikrát spolupracoval při nahrávání, a tak se prý už cítí jako poloviční Brňan. Proto na jednu sezonu přijal místo rezidenčního skladatele. V Británii Blackford působí především jako divadelní, filmový a baletní skladatel. Spolupracuje například s Královským národním divadlem v Londýně.

Atrakcí Břeclavi se stane do příští sezony park miniatur

V Břeclavi by měl být do příští letní sezony postaven park miniatur, který představí všech přibližně 20 architektonických památek Lednicko-valtického areálu. Projekt bude financovat tamní radnice, která je na něj připravena uvolnit kolem deseti milionů korun. Dokonale propracované zmenšeniny staveb by měly stát pod širým nebem v parku břeclavského zámku. Břeclav je vstupní branou do Lednicko-valtického areálu. Projektem chce vytvořit novou turistickou atrakci a zároveň přilákat návštěvníky do parku zámku, který se opravuje. Lednicko-valtický areál se rozkládá na 185 kilometrech čtverečních. Je to krajina plná památek a rybníků upravená v anglickém stylu. Areál nechali vytvořit příslušníci šlechtického rodu Lichtenštejnů. Od roku 1997 je na seznamu památek UNESCO.

Ze sportu:

Fotbalisté Českých Budějovic jsou čtvrtým prvoligovým celkem, který se rozloučil s účinkováním v Poháru ČMFS. Jihočeši v třetím kole soutěže selhali na půdě třetiligových Mutěnic, kde utrpěli debakl 0:4. Další výsledky prvoligových klubů: Karviná - Olomouc 0:2, Hradec Králové - Bohemians Praha 1:5, Ústí nad Labem - Kladno 1:2, Boskovice - Ostrava 0:7, Uničov - Jablonec 0:2 a Opava - Liberec 2:2, na penalty 3:5.

Čeští tenisté se v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru utkají na domácí půdě s Francií. O jejich soupeři pro zápas, který se uskuteční od 6. do 8. března 2009, rozhodl los v Madridu. Francouzi momentálně mají hned sedm tenistů mezi prvními čtyřiceti hráči ve světovém žebříčku. Naopak z českých reprezentantů jsou v elitní stovce aktuálně jen Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Akrobatické skoky na lyžích má v České republice pozvednout slavný rakouský skokan Christian Rijavec. Ve funkci trenéra reprezentačního týmu vystřídal Pavla Landu, bývalého kouče olympijského vítěze Aleše Valenty. Pomoci mají také změny ve struktuře úseku akrobatického lyžování Svazu lyžařů České republiky SLČR.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy občasný děšť. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.