Zprávy

ODS v Rakovníku podpořila Tlustého, nemá opustit sněmovnu ani ODS

Oblastní rada ODS v Rakovníku v úterý podpořila poslance Vlastimila Tlustého. Rada Tlustému nedoporučila, aby opustil ODS a Poslaneckou sněmovnu. Tlustého odchod si žádá po korupční aféře Morava vedení strany. Tlustý sám dobrovolně odejít nechce. O jeho dalším osudu rozhodne v pondělí rakovnické místní sdružení, které ho jako jediné může z ODS vyloučit.

Již před úterním jednáním jeden z členů místní ODS, který se v okolí rakovnické kanceláře občanských demokratů pohyboval, novinářům řekl, že Tlustý pro Rakovník mnoho udělal a má v okrese velkou podporu. "Přišlo nám hodně SMS zpráv od lidí, kteří jsou proti jeho vyloučení," uvedl. Případné vyloučení má rukou pouze místní sdružení v Rakovníku, které zatím se svým postojem vyčkává. Jeho předseda Zdeněk Nejdl novinářům před jednáním oblastní rady řekl, že by uvítal, kdyby Tlustý z ODS sám odešel. Morava podle reportáže televize Nova shromažďoval kompromitující materiály na některé své kolegy kvůli případnému vydírání. Mimo jiné se snažil šířit intimní fotografie Tlustého, které tento poslanec nechal vyrobit jako "návnadu". Po zveřejnění aféry složil svůj poslanecký mandát. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, širší stranické vedení i krajské organizace žádají, aby poslanecké lavice opustil i Tlustý. Tlustý ČTK před jednáním v Rakovníku řekl, že má v rukou fakta, která jasně hovoří proti Topolánkově verzi celé kauzy. Rozhovor s Novou se podle jeho slov týkal vrcholící likvidačních skandálů proti němu i jeho rodině.

Moravův případ hýbe koalicí i opozicí, mluví se i o pádu vlády

Aféra bývalého poslance ODS Jana Moravy v úterý opět hýbala koalicí i opozicí. Zatímco zelení navrhují zřízení koaliční vyšetřovací komise, opoziční ČSSD má už scénář pro případný pád vlády. Podle jejího vedení se totiž vládní krize prohloubila poté, co kvůli Moravově kauze sněmovní klub ODS v pondělí opustil poslanec Juraj Raninec. Odchodem z koaličních klubů hrozí i další zákonodárci. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) mohou tito nespokojenci způsobit pád kabinetu. Odchod z frakce zvažuje občanský demokrat Jan Schwippel. V nejbližších dnech by se proto měl sejít se šéfem klubu Petrem Tluchořem. Opuštěním klubu zelených hrozily poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Zatím ale zůstávají. Podle Sobotky takoví lidé chtějí současnou vládu zničit.

Podle sociálních demokratů by v této situaci vláda měla sněmovnu sama požádat o důvěru. Pokud tak neučiní, chce ČSSD po krajských a senátních volbách takové hlasování vyvolat. Kdyby kabinet důvěru nezískal a padl, mohla by podle šéfa nejsilnější opoziční strany Jiřího Paroubka v době českého předsednictví zemi vést vláda odborníků. Předčasné volby by se pak mohly uskutečnit současně s volbami do Evropského parlamentu v červnu příštího roku, míní Paroubek. Druhou možností by podle ČSSD byla výměna premiéra Mirka Topolánka.

STEM:Sjezd zelených ani kauza Moravy zatím preference neovlivnily

Kauza bývalého poslance ODS Jana Moravy, který čelí podezření ze shromažďování kompromitujících informací o politicích, ani nedávný sjezd Strany zelených, který rozhodoval o jejím dalším směřování, podle agentury STEM výrazně neovlivnily voličské preference. Průzkum se konal v době sjezdu a zveřejnění Moravovy kauzy a podle STEM potvrdil dlouhodobý trend posilování opoziční ČSSD, jež vede v průzkumech preferencí zhruba rok, a pozvolného oslabování ODS. Agentura STEM zveřejnila výsledky v úterý. Sociální demokraty by po prázdninách volilo 32,6 procenta voličů, což je o více než procento méně než v předchozím, červnovém průzkumu, ale o více než dvě procenta více než v květnu. Naopak preference ODS zhruba čtvrt roku trvale klesají - teď by občanské demokraty volilo 22,3 procenta voličů. V červnu to bylo 24 procent a v květnu téměř 25 procent. Náskok ČSSD před ODS už několik měsíců potvrzují i průzkumy jiných agentur. Do sněmovny by se podle průzkumu dostali ještě zástupci KSČM, zelených a lidovců. Komunisty by volilo 11,8 procenta lidí, zelené 8,4 procenta a KDU-ČSL 5,9 procenta. V případě komunistů je to stejně jako v červnu, dlouhodobě ale preference KSČM už zhruba půl roku rostou. Preference zelených a KDU-ČSL teď oproti červnu vzrostly, dlouhodobě ale kolísají.

Hampl:Českou ekonomiku mohou výrazněji zasáhnout otřesy na trzích

Dopad globálního hospodářského útlumu a otřesů na světových trzích na českou ekonomiku může být mnohem silnější, než se dosud myslelo. Řekl to v rozhovoru pro agenturu Reuters člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl. Česko sice není ve vyloženém útlumu jako USA nebo země eura, jeho ekonomika však již začíná zpomalovat, připomněl Hampl. "Mohou se vyskytnout nepřímé dopady; ty mohou být výrazně silnější, než to původně vypadalo," řekl Hampl. Za špatnou zprávu pro českou ekonomiku označil fakt, že odhady růstu v Evropě jsou neustále revidovány pouze jedním směrem, tedy dolů. Česká ekonomika je silně závislá na zahraničním obchodu, to znamená, že má tendenci sledovat vývoj v hlavních zemích eurozóny, zejména Německu. Nynější odklon globálních investorů od rizika by se podle Hampla mohl projevit v další vlně posilování korunového kurzu. Co se týče rozhodování o úrokových sazbách na zasedání bankovní rady 25. září, Hampl připustil, že se po posledním vývoji na světových trzích zatím ještě nerozhodl, jakou politiku bude zastávat. Dříve v tomto roce se Hampl přikláněl ke zvyšování úroků, když se srpnového zasedání, kde se základní sazba snížila o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta, nezúčastnil.

Zemědělci ohlásili kvůli návrhu rozpočtu protesty na 13. října

Zemědělci připravují na 13. října celorepublikovou protestní akci. Dohodl se na tom v úterý krizový štáb Agrární komory. ČTK to sdělil její prezident Jan Veleba. O formě protestu bude krizový štáb jednat v příštím týdnu. Za pravděpodobné označil Veleba použití těžké techniky k blokádám na důležitých dopravních tazích. Protest bude reakcí na navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro příští rok. Zemědělcům se nelíbí zejména snížení přímých plateb o více než 2,5 miliardy korun. "První celoplošnou akci připravíme na 13.října, a to po celé republice včetně hlavního města Prahy. Zatím nezveřejním, jak to bude pojato, mohu jen prozradit, že tradičním způsobem se zemědělskou technikou," uvedl Veleba. "Potravinářská komora podporuje pozice zemědělců a jejich oprávněné požadavky," doplnil prezident komory Miroslav Toman, který se jednání krizového štábu zúčastnil.

Úternímu jednání krizového štábu AK bezprostředně předcházela schůzka jejích zástupců s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Na té se jim podle slov Jana Veleby nepodařilo vyjednat navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství, proto se prý zemědělci rozhodli řešit situaci formou protestní akce. Navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2009 je o více než čtyři miliardy nižší než letošní. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo připlout také z rozpočtu EU. Čeští zemědělci loni obdrželi na dotacích dohromady zhruba 23,5 miliardy korun. Především díky příspěvkům z národních zdrojů a EU skončilo loňské hospodaření českého zemědělství v zisku, který podle předběžných údajů dosáhl 13,7 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek hospodářského výsledku v roce 2006.

Rada souhlasila s prodloužením metra na ruzyňské letiště

Pražští radní v úterý souhlasili se změnou územního plánu, která umožní prodloužení trasy metra A na ruzyňské letiště. ČTK o tom informoval radní Martin Langmajer. Současný územní plán stavbu neumožňuje. Změnu budou ještě tento týden schvalovat zastupitelé. Podle Langmajera by metropole touto změnou měla získat také předkupní právo na pozemky, kudy metro povede. Trasa z Dejvic do Ruzyně bude dlouhá necelých 13 kilometrů a bude zahrnovat devět nových stanic. Náklady budou i s vlaky odhadem asi 19,4 miliardy korun. Stavět by se mělo začít stavět koncem příštího roku. Ve hře je stále i rychlodráha mezi Prahou a Kladnem, která povede rovněž přes ruzyňské letiště a hotova by měla být do roku 2014. Dráha by měla vést z Masarykova nádraží do Kladna v trase Buštěhradské dráhy s odbočkou k letištním terminálům.

Čunkův materiál o Romech je prý pouhým předvolebním tahem

Koncepci řešení problémů Romů v Česku, kterou připravil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), označují zástupci některých romských organizacích za pouhou kampaň před říjnovými krajskými a senátními volbami. Někdejší starosta Vsetína se totiž dostal do vysoké politiky a funkce senátora před dvěma lety krátce poté, co vystěhoval řadu Romů z centra města na předměstí i vzdálených vsí na venkově. Čunek svou koncepci představil minulý týden romským členům vládní rady pro záležitosti romské komunity. Ti ji nejprve odmítali jakkoli hodnotit. "Já si myslím, že ministerstvo pro místní rozvoj je důležitým hráčem při tvoření této velké komplexní koncepce," řekl tehdy ČTK místopředseda rady Ivan Veselý; po necelém týdnu však začal materiál spolu s některými dalšími členy rady ostře kritizovat. Vadí jim například chystané rozdělení Romů do tří skupin, někteří z nich by poté údajně měli bydlet v ubytovnách s přísným režimem a dohledem. "Je to uvedené v úplně jiném kontextu," řekl v úterý ČTK Čunkův poradce Josef Baláž, který materiál vypracoval. Podle Baláže je třeba k potřebným Romům přistupovat individuálně. "Lidé mají různé potřeby a různou sociální úroveň," vysvětlil. Baláže kritika Čunkových názorů nepřekvapila. "Velmi silně vnímám dva názorové proudy," uvedl. Navrhované řešení podle něj znamená šanci na zlepšení životních podmínek desetitisíců Romů, kteří dnes "žijí ve velmi nedůstojném prostředí a velmi nedůstojně". "Tihle lidé to řešili už od 90. let. Šly na to nemalé finanční prostředky a efektivita je nula," dodal na adresu odpůrců Čunkova plánu Baláž.

Ukrajina a ČR se shodují v pohledu na gruzínskou situaci

Česká republika a Ukrajina se shodují v pohledu na nedávnou krizi související se separatistickými regiony Gruzie, řekl v Kyjevě novinářům český premiér Mirek Topolánek. Česko ruský zásah proti gruzínské armádě odsoudilo a Rusko pokládá ve složité situaci nejnovějšího kavkazského konfliktu za agresora. Český premiér označil postoj ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka k této problematice za "velmi tvrdý a razantní", premiérka Julija Tymošenková prý byla umírněnější. "Nicméně vláda deklaruje jednoznačně, že bude podporovat územní integritu, že neuzná Jižní Osetii, Abcházii," přiblížil postoj ukrajinských politiků český premiér. Topolánek připustil, že pro Ukrajinu by se v budoucnu podobně neuralgickým bodem mohl stát Krym, kde většinu obyvatelstva tvoří Rusové.

Prezident lékařské komory pohrozil Julínkovi trestním oznámením

Prezident České lékařské komory Milen Kubek pohrozil trestním oznámením ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) a řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martinu Benešovi. Podá je pokud se jim podaří prosadit, aby lékárníci sami dávali pacientům některé léky, které jsou zatím jen na lékařský předpis. "ČLK zásadně nesouhlasí s návrhem zařadit novou kategorii přípravků vydávaných bez receptů, která nemá žádné medicínské opodstatnění. Vědecká rada ČLK návrh jednomyslně odmítla," řekl Kubek novinářům.

Gynekologové chtějí antikoncepci dál na recept kromě pohotovostní

Gynekologové chtějí, aby antikoncepce byla nadále vázána na recept. Ženy by mohly získat přímo v lékárně bez lékařského předpisu jen takzvanou pohotovostní pilulku. "Užívání klasické kombinované antikoncepce bez konzultace s lékařem je pro ženu rizikové," řekl ČTK k požadavku gynekologů prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Rodiče kauzy Třebíč zaměněné děti milují více než své vlastní

Děvčátka Nikolka a Verunka, která byla v prosinci 2006 zaměněna po porodu v třebíčské nemocnici, sice již bezmála deset měsíců vyrůstají u svých biologických rodičů, více lásky by se jim ale dostalo v rodinách, ve kterých původně žila. Jaroslava Trojanová, matka Veroniky, v úterý brněnskému soudu řekla, že ji má ráda, ale miluje Nikolku Čermákovou. Jan Čermák zase uvedl, že citově u něj před jeho biologickou dcerou Nikolou vede Veronika Brožová. Příběh záměny skončil šťastně návratem dětí k pravým rodičům, pokud by prý bylo ale na nich, nechali by si cizí děti. Brněnskému soudu to řekli Trojanová i Čermák. "Tehdy (v době návratu dětí k biologickým rodičům) jsme chápali nutnost návratu (dětí k pravým rodičům) a vůbec jsme neuvažovali o ponechání holčiček. Dneska už bych uvažoval i o druhé variantě (ponechání si Nikolky Brožové)," uvedl Čermák. Doplnil, že po záměně nedokáže mít rád vlastní děti. Kromě Nikoly mají Čermákovi i mladší dcerku Terezku. Má prý podvědomý strach, že o ně přijde. Složitě si k nim buduje citové vazby. Trojanová zdůraznila, že mateřská láska v ní ve vztahu k Nikolce jednoznačně převažuje. K vlastní dceři Verunce měla dlouho vztah takový, jakoby to bylo dítě kamarádky. Nyní se situace podle ní "pomalu lepší, pořád to ale není ono". Její partner Libor Broža u brněnského krajského soudu řekl, že vrácení Nikolky biologickým rodičům, tedy manželům Čermákovým, nese Trojanová těžce. "Partnerka mi vyčítá, že přišla o Nikolku a kdybych testy (otcovství) nedělal, tak by se to nikdo nedozvěděl, a nic by se nestalo," uvedl Broža. Trojanové se záměna patrně nejvíce citově dotkla. Broža ji nejprve podezříval z nevěry, nechal si udělat testy otcovství a později Trojanové vyčítal, že má dítě s cizím mužem. Následně se Trojanová dověděla, že není matkou Nikoly, kterou bude muset předat biologickým rodičům - Čermákovým. Šokem pro ní byla rada psycholožky, aby si doma udělala pomyslný hrobeček. Ten jí měl pomoci zpřetrhat původní pouto k Nikolce.

Přestože jsou již děti u biologických rodičů, s následky záměny holčiček se Broža s Trojanovou potýkají dosud. Stejně jsou na tom Čermákovi. Oba páry popisují, že soužití s partnery se zhoršilo po odhalení záměny. Po vrácení děvčátek biologickým rodičům se ale podle nich situace v žádném případě nezlepšila. "Připravili mě o rok života s dcerou, neviděl jsme její první krůčky, rostoucí zoubky. Jsem stále ve stresu a stále dochází k hádkám (s partnerkou)," uvedl Broža. Podle svých slov si vyčítá, že družce nevěřil a podezříval ji, že má dceru s jiným mužem. Obě rodiny chtějí u brněnského krajského soudu vysoudit po třebíčské nemocnici odškodné ve výši 12 milionů korun.

RM - Systém bude burzou

Mimoburzovní organizátor obchodů s cennými papíry RM-Systém bude od počátku prosince burzou. RM-Systém se musí stát burzou kvůli změně legislativy týkající se kapitálového trhu. Drobní a střední investoři změnu takřka nepocítí a i nadále budou moci například využívat síť desítek obchodních míst k podávání pokynů k prodeji nebo nákupu cenných papírů. ČTK to řekl na tiskové konferenci ředitel pro strategii a marketing RM-Systému Jiří Vodička. RM-Systém působí jako organizátor mimoburzovních obchodů od roku 1993. Od pražské burzy se liší tím, že na něm mohou přímo obchodovat drobní klienti. Podmínky pro obchodování se přechodem na burzu změní, ale RM-Systém chce zůstat co nejvíce otevřený. "I když bude RM-Systém burzou, nadále zůstane založený na zákaznickém principu," uvedl. Přímý přístup na RM-Systém budou mít od prosince i takzvaní profesionální investoři. Podmínky ještě nebyly přesně stanoveny, ale půjde o fyzické osoby, které obchodují alespoň v milionech korun ročně. RM-Systém se bude jako burza snažit držet poplatky za obchodování cenných papírů co nejníže. Dlouhé roky byl RM-Systém hlavně místem, kde se lidé zbavovali akcií z kuponové privatizace. V posledních letech získal RM-Systém tisíce pravidelných individuálních investorů. Objem obchodů RM-Systému ale zůstal v porovnání s pražskou burzou mizivý. Zatímco v RM-Systému denně změní majitele akcie v desítkách milionů korun, na burze za miliardy korun.

Svitavy váhají, zda podpoří stavbu větrných elektráren

Otázka větrné energie nyní zaměstnává radnici ve Svitavách. V katastru města by mohlo vyrůst až 13 větrných elektráren a zájem firem není malý. Pokud město zhotoví projekt a dovede jej až do stavebního povolení, utrží za to desítky milionů korun a každoročně získá několik milionů korun. Poslední slovo však budou mít zastupitelé, radnici zajímá i názor veřejnosti. Větrné elektrárny mají své příznivce i odpůrce. Do dění se opět dostává nedaleká obec Koclířov, jejíž obyvatelé v referendu před třemi lety stavbu elektráren odmítli. Nyní budou hlasovat o jejich vzniku znovu.

Schmalz: ČEZ se zajímá o investice v Kazachstánu a Vietnamu

Elektrárenská společnost ČEZ se nyní bude poohlížet po nových akvizicích v zemích jako Kazachstán a Vietnam, protože na jejích tradičních trzích střední a východní Evropy teď mnoho příležitostí k investicím není. Agentuře Reuters to řekl ředitel úseku fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz. Pro Kazachstán podle něj mluví velikost trhu a jeho blízkost k Rusku, které ČEZ považuje za jeden z hlavních trhů pro své akvizice. Konkrétní investice v Kazachstánu je zatím podle Schmalze vzdálená. Totéž platí pro Vietnam, kde ČEZ působí prostřednictvím své strojírenské dceřiné firmy Škoda Praha, řekl ředitel. ČEZ začal svou mezinárodní expanzi v Bulharsku v roce 2004 koupí tří místních rozvodných podniků. Nyní má nebo připravuje aktivity v produkci elektřiny a distribuci v Polsku, Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Turecku nebo Bosně a Hercegovině.

Bez státních peněz mohou prý ze sídlišť vzniknout sociální ghetta

Úbytek státních peněz vydávaných na podporu oprav panelových domů může vést v budoucnosti ke vzniku sociálních ghett. Ze zanedbaných sídlišť se totiž movitější lidé mohou v blízké budoucnosti začít stěhovat pryč a na jejich místo přijdou pouze lidé s nízkými příjmy, řekl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček. Situace není tolik akutní v samotné metropoli, jako například v severních Čechách a dalších regionech, podotkl Martin Hanák ze SČMBD. Význam oprav zastarávajících paneláků spočívá také v úsporách energie, řekl na tiskové konferenci generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Budovy prý v Česku spotřebují ročně na 40 procent veškerého tepla a elektřiny. V současnosti je v Česku podle údajů družstevníků kolem 1,2 milionu panelákových bytů, opraveno je prý jen 250.000 až 300.000 z nich. Výše nutných oprav se podle Vaníčka pohybuje kolem 350 až 400 miliard korun. V panelových domech žije údajně až třetina obyvatelstva republiky. Pokladna programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení, ze kterého se čerpají dotace na opravy a modernizace panelových domů, bude podle sdělení ředitele fondu Jana Wagnera na začátku srpna brzy prázdná. Vláda totiž pro letošní rok fondu na program Panel schválila jen 1,5 miliardy korun, tedy zhruba třetinu loňské částky. Aby program efektivně fungoval, potřeboval by podle Vaníčka zhruba čtyři až pět miliard korun.

Město ocení posmrtně policistu i muže, kteří pomohli chytit vraha

Chomutovští radní rozhodli ocenit za mimořádnou občanskou statečnost třicetiletého Miroslava Koubu, který pomohl dopadnout několikanásobného vraha Romana Postla. Stejné ocenění in memoriam získá i osmadvacetiletý policista Roman Jedlička, kterého vrah při pronásledování zastřelil. Slavnostní obřad se zápisem do pamětní knihy a předáním věcných darů se uskuteční po dohodě s pozůstalými policisty, nejspíš v říjnu, řekla primátorka Ivana Řápková (ODS). "Město si lidí, kteří neváhají i s nasazením vlastního života bojovat proti násilí a chránit ostatní, nesmírně váží," uvedla Řápková. Devětatřicetiletý Postl z Teplic zastřelil 3. září v chomutovské herně Las Vegas dvacetiletého Vietnamce a poté i Jedličku, který se jej snažil zneškodnit. Střelbu v herně oznámil na policii právě Kouba, ačkoli byl chvíli před tím v bezprostředním ohrožení života. Postl mu totiž vystřelil těsně u hlavy. Po oznámení Kouba ještě vraha sledoval a svými informacemi přispěl i k jeho dopadení. Policisté vraha při pronásledování postřelili, svým zraněním 8. září podlehl. Před vraždami v Chomutově Postl podle policie zastřelil i teplického podnikatele a mladíka obsluhujícího čerpací stanici pohonných hmot v Ústí nad Labem. Za vraždu byl přitom odsouzen na 13 let už v roce 1998, před pěti měsíci byl za dobré chování předčasně propuštěn.

Tragickou letní havárii na D1 zavinil infarkt, řidič bral opiáty

Řidič kamionu, který zavinil letos v červenci hromadnou havárii na dálnici D1 na Vysočině, při níž zahynuli dva lidé a další dva byli zraněni, dostal před nehodou infarkt. Pitva prokázala, že řídil s podkolenní protézou na pravé noze a užíval opiáty. Policisté navíc zjistili, že neměl řidičský průkaz, protože rok předtím zavinil nehodu pod vlivem alkoholu. Řízení měl zakázáno do ledna 2010. ČTK to řekla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. "Devětačtyřicetiletý řidič z Táborska užíval lék Tramadol, který snižuje koordinaci a rychlost rozhodování," uvedla Kotková. Lék proti bolesti patří do skupiny opiátů ovlivňujících centrální nervový systém. Podle mluvčí řidič pracoval v den nehody u jedné pražské firmy první den. "Zřejmě po něm asi řidičský průkaz nechtěli," domnívá se mluvčí.

Havárie na 77. kilometru D1 na hořickém konci vojslavického mostu, po němž vede dálnice nad vodní nádrží Švihov, se stala 22. července před 19:00. Zahynuli při ní dva řidiči kamionů a dva řidiči z osobních aut byli zraněni. D1 byla na devět hodin zcela uzavřená. Devětačtyřicetiletý řidič jel s kamionem ve směru z Prahy do Brna. V místě nehody vjel do protisměru, kde se postupně střetl se čtyřmi osobními vozy a dvěma kamiony. Za mostem zůstal viset nad náspem, pod nímž vede silnice.

Kunderova Ptákovina je podle režiséra Smočka napsána mistrovsky

Spisovatel Milan Kundera zformuloval ve hře Ptákovina mistrovským způsobem příběh, v němž se podle režiséra Ladislava Smočka odrážejí nejzákladnější vztahy mezi lidmi. Hra je tak dokonale napsaná a formulovaná, že pokud by se jen změnil slovosled ve větách, ublížilo by se jim, řekl v úterý na tiskové konferenci režisér Smoček. Oficiální premiéra čeká inscenaci v pražském Činoherním klubu tento pátek 19. září, uvedena byla však již třikrát v červnu. A diváci se mohou těšit, že již v pátek dostanou kompletní vytištěné znění hry, které bude součástí programu. Spisovatel Kundera se ale premiéry nezúčastní a neví se, zda někdy navštíví některou z repríz.

Na jazzový festival do Brna přijedou muzikanti z Evropy i zámoří

Bezmála tři desítky skupin a interpretů z Česka, střední Evropy i zámoří vystoupí na letošním ročníku festivalu Jazz Brno. Jednotlivé koncerty se konají od tohoto týdne až do listopadu v brněnské Staré pekárně. Série snad milovníkům hudby alespoň částečně vynahradí to, že ve městě chybí stálý jazzový klub, řekl novinářům pořadatel Jiří Švéda. Přehlídky se účastní zástupci české a slovenské instrumentální špičky. Při výběru zahraničních hostů se organizátoři zaměřili na jazzmany ze sousedních zemí. Důvodem je finanční dostupnost jejich koncertů. V programu ale nechybí ani zástupci Spojených států, tedy kolébky jazzu. Z druhého břehu Atlantiku dorazí do Brna například kytarista Rory Stuart, vystoupí také Phishbacher Trio z New Yorku.

Češi si z paralympiády přivezou 27 medailí

Český vozíčkář Rostislav Pohlmann získal na paralympijských hrách v Pekingu svoji druhou vrhačskou medaili, stejně jako v hodu diskem obsadil třetí místo i v úterní oštěpařské soutěži. V závodě sloučených skupin F57/58 vylepšil český rekord na 39,85 metru, počtvrté za sebou se z vítězství radoval Íránec Džáberí. Česká výprava tak zakončila svou účast v Pekingu ziskem šesti zlatých, tří stříbrných a 18 bronzových medailí. V závěrečný den už budou probíhat soutěže bez českých zástupců.

Basketbalisté touží proti Britům udržet domácí neporazitelnost

Velká Británie v čele s hvězdným kanonýrem Chicaga Bulls Luolem Dengem bude pro české basketbalisty poslední prověrkou na domácí palubovce v jejich snaze o postup na mistrovství Evropy. Pokud Češi příští rok v Polsku nechtějí chybět, nesmí ve středu klopýtnout. Jen prodloužení neporazitelnosti v duelech v pardubické ČEZ Areně se současným lídrem tabulky jim před sobotním náročným závěrem kvalifikace v Izraeli udrží naději. "Zápas s Británií je pro nás klíčový. Nesmíme prohrát," uvědomoval si pivot a jedna z největších opor českého týmu Petr Benda. Češi si mohli vidinu mistrovství přiblížit v sobotu v Bosně a Hercegovině, ale nedosáhli tam na první vítězství na palubovce soupeře, které by v nabité skupině D mohlo hrát klíčovou roli. Navíc prohráli o 16 bodů, a pokud by na konci skupin došlo na jejich porovnání ve vzájemných zápasech s Bosnou, měli by horší bilanci, protože doma vyhráli "jen" o 14 bodů. "Ale Bosna je už pryč, hledíme jen na zápas s Velkou Británií a hlavně způsob, jak uspět. Samozřejmě půjde o hodně, ale v této kvalifikaci záleží na každém zápasu a my ke každému přistupujeme úplně stejně," uvedl trenér Michal Ježdík.

Sparta letí do Záhřebu bez zraněného Bergra a dvou potrestaných

Sparťanští fotbalisté odletí ve středu do Záhřebu bez kapitána Patrika Bergra, který sice již po zranění trénuje, ale zatím nesnese zápasovou zátěž. Na palubě leteckého speciálu ale nebudou ani Ondřej Kušnír a Štěpán Kučera, kteří podobně jako Jiří Kladrubský budou chybět kvůli žlutým kartám z kvalifikace Ligy mistrů. Sparťanský trenér Vítězslav Lavička o tom informoval na dnešní tiskové konferenci. Berger chyběl Spartě kvůli nataženému zadnímu stehennímu svalu v neděli v Brně, ale jeho spoluhráči zápas zvládli. Předpokládalo se, že se stačí dát do záhřebského utkání dohromady, ale lékaři nechtějí jeho léčení uspěchat. "Už trénuje individuálně, ale vracet se bude postupně," uvedl Lavička.

Necid chce do Ruska odcházet jako nejlepší střelec podzimu

Šest zápasů, šest gólů. Taková je bilance teprve devatenáctiletého útočníka fotbalové Slavie Tomáše Necida. Dvěma trefami v pondělí rozhodl v dohrávce šestého ligového kola o výhře 2:0 nad Jabloncem a to mu ještě rozhodčí dvě branky pokaždé kvůli hraničnímu ofsajdu neuznali. Přitom zvláště první situace z úvodní minuty zápasu byla sporná. Každopádně ale slávistický mladík razantním způsobem vykročil za svým cílem, kterým je lednový odchod do CSKA Moskva v pozici nejlepšího kanonýra české nejvyšší soutěže. "Do Ruska chci odejít jako nejlepší střelec podzimní části ligy," řekl Necid. "Roste zápas od zápasu," pochválil svůj ofenzivní klenot trenér Karel Jarolím. Jablonecký brankář Michal Špit pak na adresu nejlepšího hráče zápasu dodal: "Porazil nás sám. Roste pro reprezentaci."

Změlík chce získat etiopské běžce, trénovala by je Kratochvílová

Světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová by mohla od příštího roku trénovat vytrvalce z Etiopie. V úterý jí to nabídl někdejší olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík, který zahájil obchodní spolupráci se slavným etiopským běžcem Hailem Gebrselassiem. Zhruba před měsícem navštívil Změlík Addis Abebu, aby expandoval se svou firmou na prodej výživových doplňků. Sešel se se slavným etiopským rodákem a mnohonásobným světovým rekordmanem a domluvili se na spolupráci. Bývalý desetibojař chce sponzorsky podporovat špičkové etiopské běžce i chudé obyvatele této africké země, ale vidí v tom rovněž šanci přivést do České republiky nadějné závodníky. "Já bych si přál dostat do republiky talentované běžce, kteří by tady rostli a vyhráli nám nějaké medaile. Samozřejmě bychom to směřovali k tomu, aby v budoucnu získali české občanství," nastínil svůj plán Změlík. Inspiroval ho světový rekordman na osmistovce Wilson Kipketer, který se nepohodl s keňským svazem a závodil za Dánsko.

Kratochvílové končí v září smlouva v USK Praha, a protože se nechce odstěhovat z rodného Golčova Jeníkova a opustit stadion v nedaleké Čáslavi, má problém sehnat práci. Přesto se na nabídku tvářila nevěřícně. "Vím, že je tam ohromný potenciál, ale podle mě to je téměř nemožné. Nedovedu si představit, že by takoví běžci trénovali v Čáslavi," řekla dnes. "No, moc tomu nevěří," poznamenal Změlík. Sám je však o svém projektu přesvědčen. "Příští rok, až bude teplo, aby nám tady nezmrzli, tak bychom je sem přivezli," plánoval bývalý desetibojař. "A samozřejmě by Jarmila letěla do Addis Abeby a vybrala si, má na to oko," dodal.

Počasí

Ve středu má být oblačno, na Moravě místy přeháňky. V polohách nad 1200 metrů srážky sněhové. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia, na horách kolem 4 stupňů. Mírný severní až severovýchodní vítr.