Zprávy
Lékaři nechtějí přenechat lékárníkům rozhodování o lécích
Za akutní nebezpečí pro pacienty považuje Sdružení ambulantních specialistů (SAS) to, že lékárníci budou rozhodovat o výdeji některých léků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) s tím počítá od ledna příštího roku. Na tvorbě nové kategorie výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu s omezením pracuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. "V návrhu vyhlášky vidíme snahu farmaceutických firem zvýšit obrat a ovlivnit veřejnost tak, aby pod vlivem reklamy užívala více léků, i snahu snížit regulační vliv lékařů na spotřebu léků," uvádí se ve stanovisku, jež poskytla ČTK Rada SAS. Rada nesouhlasí s tím, aby stouply kompetence lékárníků, prý by rozhodovali nad rámec svého vzdělání. V rozpoznání nemocí jsou to údajně jen poučení laici. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka ale jsou lékárníci dostatečně vzdělaní k tomu, aby znali účinky léků a jejich použití při různých zdravotních obtížích. Podle výkonného místopředsedy SAS Zorjana Jojka mohou lékárníci měřit tlak či pomáhat při obsluze přístroje na měření krevního cukru. "Rozhodně ale nelze souhlasit s tím, aby z naměřených hodnot při neznalosti jiných dat potřebných k rozhodnutí činili o pacientovi závěry," řekl Jojko. Podle Jojka hrozí, že když si začnou pacienti houfně vyzvedávat své léky bez konzultace s lékařem v lékárně, řada lékařů odmítne pokračovat v péči o ně. Budou se prý obávat postihů za léčbu, kterou nemají pod kontrolou.
Za zubní plomby se nebude platit
Na valné hromadě Stomatologické komory prohlásil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, že pacientům budou stejně jako dosud hrazeny amalgámové plomby ze zdravotního pojištění i v případě, že od ledna příštího roku začne platit připravovaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Lidé budou připlácet pouze na dražší výplně. Stomatologové chtějí, aby si i v Česku podobně jako v řadě západních zemí sami více připláceli na péči o zuby.
ČSSD chce zvítězit v krajích a zrušit monopol ODS v Senátu
Sociální demokracie má podle svého předsedy Jiřího Paroubka dva nejbližší cíle: po vítězství v krajských volbách sestavovat krajské rady a zrušit monopol ODS v Senátu. Šéf ČSSD je vyhlásil na dnešním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD v pražském Kongresovém centru. Připustil také, že úspěch v senátních volbách bude pro sociální demokracii nejtěžší. Paroubek je ale přesto přesvědčen, že sociální demokracie nikdy ve svých 130letých dějinách neměla tak blízko k vítězství v tomto typu voleb, jako letos. ODS podle Paroubka zažívá a bude zažívat v příštích týdnech po kauze svého poslance Jana Moravy, který shromažďoval kompromitující informace na své kolegy, těžké trauma. Šéf ČSSD ale očekává, že předseda ODS Mirek Topolánek a jeho poradce, lobbista Marek Dalík, budou používat metody stejné jako dosud. Paroubek soudí, že se objeví podobné akce typu zprávy bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ten informoval o dokumentu, ve kterém se psalo o prorůstání korupce do státní správy, výbor sněmovny těsně před minulými sněmovními volbami. Dokument krátce nato pronikl na veřejnost. ČSSD je přesvědčena, že proto prohrála minulé parlamentní volby. Způsob, jakým ODS a lobbista Dalík zajišťují většinu současné vládě, přivedl podle Paroubka českou politiku na nejpokleslejší úroveň v dějinách. ODS získala většinu ve sněmovně poté, co se k vládnímu táboru přidali poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.
ČSSD navrhne komisi ke kauze Morava a hlasování o nedůvěře vládě
Poslanecký klub ČSSD navrhne na zářijové sněmovní schůzi zřízení vyšetřovací komise, která by se zabývala kauzou poslance ODS Jana Moravy. Ten měl shromažďovat kompromitující materiály na své kolegy. Po volbách do Senátu a krajů vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě šéfa ODS Mirka Topolánka. Novinářům to po dnešním mimořádném zasedání klubu řekl jeho předseda Michal Hašek. Místopředseda ODS a ministr práce Petr Nečas však zastává názor, že tato kauza je politicky uzavřena, protože Morava vyvodil svou zodpovědnost a složil poslanecký mandát.
Sněmovní komise by měla mít podle Haška mnohem širší zadání. Měla by rovněž prověřovat neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi, popřípadě informacemi, jimiž disponují tajné služby nebo bezpečnostní sbory. Prověřit by měla, zda nebyly používány k nátlaku na členy Parlamentu České republiky. Podle Haška je možné, že z tajných služeb unikají informace a že je někdo zneužívá.
Topolánek: Nové reaktory splňují parametry i pro Stranu zelených
Nové reaktory čtvrté generace, jejichž vývoji se nyní věnují vědci z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, by podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) měly vyhovovat i Straně zelených. Premiér to řekl při páteční návštěvě v ústavu. Zároveň slíbil podporu projektům, které pracovníci v Řeži připravují. S novými zařízeními se počítá v další fázi vývoje jaderné energetiky, měla by být realizována v praxi během dalších desetiletí. Topolánek na dotaz novinářů, zda by tyto reaktory mohly zmírnit dlouhodobé výhrady zelených, uvedl, že jde o problém, který přesahuje jednotlivé politické strany a jejich ideologie. Podle Topolánka nové reaktory splňují všechny parametry nejenom pro SZ, ale pro všechny "normální lidi", kteří chtějí mít jistotu dodávek proudu a záleží jim na bezpečnosti. Ústav jaderného výzkumu Řež byl založen v roce 1955, jeho většinovým vlastníkem je energetická společnost ČEZ. Nyní poskytuje široký rozsah expertiz a služeb provozovatelům jaderných elektráren v ČR i v zahraničí.
Stehlíková: Romové by měli hledat pomoc doma
Romové, kteří žádají o azyl v Kanadě, by neměli zastírat své skutečné důvody, které je vedou k odchodu z ČR. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové odchází většina Romů z ekonomických důvodů, a nikoliv kvůli perzekuci, jak tvrdí. Stehlíková to řekla po pátečním jednání vládní rady pro záležitosti romské komunity. Romové, kteří pociťují ohrožení, by podle ní měli nejprve hledat pomoc u státních orgánů, vládní rady pro romské záležitosti i občanských nevládních organizací. Zájem českých Romů o získání azylu v Kanadě v uplynulých měsících výrazně stoupl. Podle Stehlíkové jich o kanadský azyl od loňského listopadu do poloviny července zažádalo 466. V případě překročení hranice 500 žádostí by přitom mohla být vyčerpána určená kvóta počtu žadatelů o azyl a Kanada by mohla opět zavést víza pro občany ČR.
Miloš Zeman se podrobil ve znojemské nemocnici operaci ledviny
Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman se dnes odrobil ve znojemské nemocnici operaci ledviny. ČTK to řekl Zemanův přítel a solupracovník Miroslav Šlouf. "Včera kolem deváté hodiny večer jsem ho vezl soukromým autem do nemocnice," uvedl. Lékaři ráno podle Šloufa usoudili, že je nutná operace. "Já jsem ještě ve Znojmě, čekám, až se probere z narkózy, abych ho pozdravil, když to bude možné," dodal Šlouf. Zeman, kterému bude koncem září 64 let, měl potíže s ledvinami už v minulosti, opakovanými kolikami trpěl hlavně v době, kdy byl premiérem. V nemocnici kvůli tomu nakrátko skončil už v dubnu 2000, na podzim následujícího roku mu pak na urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze odstranili ledvinový kámen. Lékaři se tehdy obávali nádoru, rakovinu ale nakonec vyloučili. Příčinu Zemanových potíží tehdy lékaři viděli v tom, že pil málo tekutin a navíc nepravidelně.
Na Ruzyni nouzově přistálo letadlo, přístroje hlásily požár
Na pražském letišti Ruzyně dnes odpoledne přistálo letadlo v tísni. Jeho přístroje hlásily požár. Letadlo typu MD-82 norské společnosti, které letělo z chorvatské Puly do švédského Göteborgu, mělo na palubě 128 lidí. Na letišti byl v pohotovosti celý systém pro mimořádné události, na ploše čekali hasiči a záchranáři. Letadlo přistálo bez problémů a jeho kontrola ukázala, že hlášení o požáru bylo mylné. Letadlo typu MD-82, které patřilo španělské letecké společnosti Spanair, v srpnu shořelo na madridském letišti Barajas, když se při startu vzňal jeden z motorů. Nehoda si vyžádala 154 lidských životů.
Dobrovolníci při čištění Vltavy nasbírali stovky pytlů odpadků
Dobrovolníci, kteří v sobotu na jihu Čech čistili Vltavu, odvezli z řeky a jejího bezprostředního okolí nejméně 800 pytlů s odpadem. Převažovaly plastové lahve, lidé však našli vanu či peněženku s kreditními kartami. Kuriozitou byl vlek za traktor. Akce, která se koná tradičně druhou zářijovou sobotu, přilákala na 200 vodáků i milovníků přírody z celé republiky, řekl ČTK organizátor Petr Kolínský ze Sdružení pro Vltavu. Čištění Vltavy se uskutečnilo už potřinácté. Vodáci v lodích a lidé na březích zbavili od nepořádku zhruba sedmdesátikilometrový úsek z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Minimálně polovina nalezených věcí podle organizátorů nepochází od vodáků, nýbrž od lidí, kteří u řeky žijí. Mezi uklízeči Vltavy dnes nebyli jen Jihočeši. "Přijeli i milovníci Vltavy z Prahy či Vrchlabí," uvedl Kolínský. Všichni přitom pracují zdarma.
Dny Evropského dědictví slaví České Budějovice
V České republice v sobotu oficiálně začaly Dny evropského dědictví. Potrvají do 21. září a otevřou přes tisícovku památek. Lidé se budou moci podívat i do objektů, které jsou jindy nepřístupné. Česko s k celoevropské akci, která na opomínané kulturní dědictví upozorňuje, připojuje od roku 1991. Téma letošních slavností je Památky v krajině a krajina jako památka. Místem národního zahájení akce se staly České Budějovice.
Ministr kultury Václav Jehlička při něm udělil pěti osobnostem titul Nositel tradic lidových řemesel. Ocenění získávají lidé, kteří ve výrobě uplatňují tradiční postupy či materiály a jsou často již jedinými v zemi. Letos jej obdrželi výrobce dud Pavel Číp, krajkářka Eva Minksová, František Pavlica vyrábějící došky, Marie Skrežinová za výrobu umělých květů a Ludmila Dominová, která se věnuje výšivkám z rybích šupin.
České Budějovice připravily jako hostitel prestižního úvodu celé akce historické slavnosti. Mají připomenout dva významné mezníky v dějinách města - založení města králem Přemyslem Otakarem II. a technický rozvoj ve 2. polovině 19. století, prezentovaný unikátní koněspřežkou. Kopie drezíny z roku 1825 jezdila po kolejích dlouhých asi sto metrů. Jako každý rok otevřeli památkáři v krajském městě 26 objektů včetně jindy nepřístupné Biskupské zahrady.
Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemích. Smyslem akce je upozorňovat a poukazovat na uchovávání a využívání kulturního dědictví minulosti.
Uherským Hradištěm prošel průvod rekordních 4153 krojovaných
Rekordních 4153 krojovaných účastníků měl průvod, který v sobotu jako součást šestého ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek prošel Uherským Hradištěm. Dosavadní maximum z roku 2006 přitom činilo 1352 krojovaných. Dvoudenní přehlídku tradic regionu ozdobil také ustavující rekord 213 tanečníků, kteří v jednom okamžiku na uherskohradišťském náměstí zatančili slovácký verbuňk. "Nesnažíme se za každou cenu zapisovat do knihy rekordů, ale je to taková dobrá demonstrace krásy, která tady na Slovácku je," řekl ČTK místostarosta Uherského Hradiště a předseda přípravného výboru slavností Květoslav Tichavský. Podle Tichavského se na programu a organizaci Slováckých slavností vína a otevřených památek podílí asi 60 měst a obcí regionu. "Jsme hrdí na to, že jsme jediní takoví nekomerční. Mikroregiony ve zdejších atriích prezentují svoji kulturu, výrobky i kroje, dokonce mají každý svůj vlastní program," poznamenal šéf přípravného výboru.
Na Kuksu teklo víno po schodech jak za hraběte Šporka
Jako za hraběte Šporka na začátku 18. století si mohli připadat návštěvníci sobotního vinobraní v zámeckém areálu Kuks na Trutnovsku. Víno tam totiž chvíli teklo i po kaskádách u schodiště naproti areálu špitálu. Desítky lidí se vína snažily napít, někteří si je nabírali k ústům i holýma rukama. Vína po kaskádách během asi deseti minut proteklo kolem 500 litrů, řekl ČTK vinař a organizátor vinobraní Stanislav Rudolfský. Právě letošní vinobraní bylo pro Rudolfského výjimečné, protože jeho vinohrad na Kuksu, založený před třemi lety, letos dává první, takzvanou panenskou, úrodu. "Bohužel vinohrad v červnu postihlo krupobití a zůstala jen třetina úrody. Z ní bychom mohli mít přibližně 300 lahví vína," řekl Rudolfský. Vinohrad zvaný "Nad zámkem" má rozlohu půl hektaru a je jediným registrovaným vinohradem v hradeckém kraji. Zároveň patří k nejseverněji položeným v Česku. Vinařství na Kuksu navazuje na odkaz hraběte Františka Antonína Šporka, který tam před 300 lety vytvořil jedno z center kultury, kde bylo víno ve velké oblibě. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Sochařská výzdoba areálu je dílem Matyáše Bernarda Brauna.
Pamětní medaili Sigmunda Freuda navrhne jeho pravnučka
Pamětní medaili k 70. výročí úmrtí Sigmunda Freuda v příštím roce bude navrhovat jeho pravnučka. Londýnskou umělkyni Jane McAdam Freudovou o to požádala Česká mincovna, divize společnosti Jablonex Group. Medaile s portrétem slavného psychoanalytika, který se narodil v moravskoslezském Příboru, bude první ze série věnované významným lékařům. ČTK to řekl ředitel České mincovny Jan Vízek. Původně chtěla firma vydat jako první medaili věnovanou Janu Jesenskému, který byl popraven v roce 1621. Nakonec se ale rozhodla pro Freuda vzhledem k jeho výročí v příštím roce. Umělkyně, která tento týden už pošesté navštívila Freudovo rodiště, v současné době propojuje ve své tvorbě umění s psychoanalýzou. Pamětní medaile nebude prvním dílem, které věnuje svému pradědečkovi. Vytvořila už jeho kresbu, která byla vystavena v Muzeu Sigmunda Freuda v Londýně. Zároveň natočila film, ve kterém propojila svá díla s objekty z Freudových sbírek. Právě do Freudova rodiště přijela hledat spojení mezi prací svého předka a vlastní tvorbou. V Příboru dokonce koupila dům, do kterého se chce během tří let nastěhovat. "Do toho města jsem se zamilovala. Vlastně mě celá Česká republika přitahuje jako magnet," svěřila se výtvarnice. Padesátiletá Freudová vystavuje svá díla například V Itálii, New Yorku, Číně nebo Šanghaji.
Téměř pět desítek lidí soutěžilo v Senátu ve znalosti bible
Téměř pět desítek soutěžících z celé ČR se v sobotu sešlo v prostorách Senátu, aby mezi sebou změřili své znalosti bible. Vítězství si z letošním ročníku mistrovství České republiky v této disciplíně odneslo družstvo z Liberce a Děčína, které současně získalo jako odměnu týdenní zájezd do Izraele. Hlavním účelem soutěže není zkoumání znalostí soutěžících, řekl ČTK Karel Sedláček, ředitel české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, které akci pořádá. Cílem je upozornit na bibli jako na knihu, která může mít zásadní dopad do lidských životů, popsal smysl soutěže. Zájem o bibli prý mezi českou veřejností roste. Podle spolupořadatele a ředitele České biblické společnosti Pavla Nováka loni společnost prodala nebo sponzorsky rozdala 26.000 biblí, tedy dvojnásobek proti předchozímu roku. Od roku 1989 to bylo již téměř tři čtvrtě milionů těchto knih.
Oštěpařka Špotáková hodila ve Stuttgartu světový rekord 72,28
Česká oštěpařka Barbora Špotáková ozdobila svou životní sezonu i světovým rekordem, když zvítězila potřetí za sebou ve Světovém atletickém finále díky světovému rekordu 72,28 metru. Olympijská vítězka a mistryně světa v sobotu ve Stuttgartu hned prvním pokusem překonala tři roky staré maximum Kubánky Osleidys Menéndezové 71,70 metru a díky poslednímu letošnímu startu si vydělala přes dva miliony korun. Špotáková potvrdila pověst královny prvních pokusů a deklasovala zbytek startovního pole. Druhou Němku Christinu Obergföllovou porazila o rovných devět metrů, třetí skončila další domácí oštěpařka Steffi Neriusová. V soutěži chyběla stříbrná olympijská medailistka z Pekingu Ruska Maria Abakumovová, která během sezony nenasbírala na mítincích dostatek bodů.
Pohlmann a Kvasnička mají z paralympijských her další bronzové medaile
Česká výprava získala na paralympijských hrách v Pekingu už 20 medailí, dnes reprezentanti přidali dvanáctý a třináctý bronz. Třetí místo v hodu diskem obsadil Rostislav Pohlman, třetí skončil také osmnáctiletý cyklista Tomáš Kvasnička v silničním závodu. Pohlmann přehodil v soutěži sloučených kategorií F57/58 své letošní maximum o dva metry, ale jeho světový rekord, který vydržel bezmála čtyři roky, překonal Číňan Čeng Wej-chaj. Kvasnička vybojoval při své premiérové účasti na paralympijských hrách už třetí bronzovou medaili. Nejmladší člen českého cyklistického týmu si v silničním závodě tělesně i spasticky handicapovaných jezdců dospurtoval pro třetí místo.
Abraham vyhrál v Indianapolis první kvalifikaci, Pešek byl šestý
Český motocyklista Karel Abraham si zajistil provizorní pole position pro Velkou cenu Indianapolis. V kubatuře do 250 ccm byl dnes na slavném okruhu v deštivém počasí nejrychlejší. Dařilo se také jeho krajanovi Lukáši Peškovi, který v úvodní části kvalifikace obsadil šesté místo.
Počasí:
V neděli má být polojasno, od jihu přibývání oblačnosti a k večeru na jihu místy déšť. Jinde se srážky objeví jen ojediněle. Teploty vystoupí maximálně na 11 až 15 stupňů Celsia, na horách bude kolem 6 stupňů.