Zprávy

Bursík obhájil funkci šéfa zelených

Vicepremiér Martin Bursík v sobotu obhájil funkci předsedy Strany zelených, a to hned v prvním kole volby. Na víkendovém sjezdu strany v Teplicích s ním boj o předsednické křeslo svedlo pět lidí, hlavní Bursíkovou konkurentkou byla první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Bursík dostal 227 hlasů z 349 rozdaných hlasovacích lístků, Kuchtové dalo hlas 109 delegátů. Bursík hrozil, že v případě své prohry odejde nejen z vedení strany, ale i z koaliční vlády.

Stávající předseda Bursík ve svém předvolebním projevu pochválil úspěchy SZ v současné vládní koalici. Zelení se podle něj za poslední tři roky z radikální a fundamentalistické strany stali stranou realistickou, věcnou a důvěryhodnou. Zdůraznil poté, že ministři za zelené budou ve druhé půli volebního období koaliční vlády potřebovat stranu, která jim bude "krýt záda" ve chvílích, kdy budou za Česko řídit například zahraniční politiku Evropské unie.

Kuchtová ve svém projevu před volbou připomněla, že vstup zelených do vlády nebyl jen úspěchem Bursíka. Uvedla, že SZ musí být středovou stranou schopnou spolupracovat s levicí i pravicí a označila současnou koalici za dobrý, nikoliv však posvátný projekt. Bursíka v projevu vyzvala, aby přestal podporovat vznik radaru amerického protiraketového systému v Evropě.

Sobotní diskuse na sjezdu byla chvílemi bouřlivá zejména kvůli napjaté situaci ve straně. Bursík chce na sjezdu také prosadit změny vnitrostranických pravidel - především podřídit republikovou radu strany, která má doposud vlastní vedení, předsednictvu. Podle oponentů tak bude mít veškerou moc ve svých rukou. Bursík ale tvrdí, že změnou stanov standardizuje organizační strukturu nejmenší vládní strany a odstraní "dvojkolejnost" řízení. Dosavadní vnitrostranická pravidla podle něj neodpovídají vzestupu zelených, kteří se poprvé ve své historii dostali před dvěma lety do sněmovny. Svolání teplického sjezdu předcházely mnohaměsíční spory mezi Bursíkem a republikovou radou. Napětí ve straně eskalovalo před prázdninami, kdy předsedkyně rady Zubová s poslankyní Věrou Jakubkovou hrozily vystoupením z poslaneckého klubu, čímž by oslabily už tak vratkou pozici vlády ve sněmovně. Vztahy mezi zelenými se dál vyostřily během kampaně kandidátů o vedení strany v posledních týdnech.

Představitele parlamentních stran Bursíkovo zvolení nepřekvapilo

Představitele vládních ani opozičních stran nepřekvapilo, že předseda Strany zelených Martin Bursík na mimořádném sjezdu v Teplicích přesvědčivě obhájil své předsednické křeslo. V názorech na další osud zelených se ale liší. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek prostřednictvím mluvčí vlády Jany Bartošové pouze vzkázal: "Blahopřeji Martinu Bursíkovi ke zvolení." "Tento výsledek jsem předpokládal," reagoval šéf lidovců Jiří Čunek. Doufá, že "uklidní pnutí ve Straně zelených a umožní koalici věnovat se vládní práci". Volba byla podle něj demokratická, proto věří, že situaci u zelených usadí. "Nezbývá než mu popřát lepší zítřky s Mirkem Topolánkem ve vládě," reagoval na Bursíkovo zvolení místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Výsledek prý očekával, protože šéf zelených je "docela dobrým manipulátorem moci". Mezi zelenými, kteří procházejí politickou pubertou je jediným "opráskaným politikem, který má už zkušenosti," uvedl. "Zelení se touto volbou přimkli k ODS," soudí místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Tento účel podle něj mělo i páteční vystoupení premiéra Topolánka na jejich sjezdu. Soudí ale, že toto přimknutí k ODS přinese zeleným v budoucnosti problémy. "Nejspíš se to projeví už v krajských volbách výrazným oslabením jejich úspěchu," dodal.

V Praze se objevily plakáty proti kandidátovi do Senátu Kocábovi

Na několika místech hlavního města se objevily plakáty zaměřené proti hudebníkovi Michaelu Kocábovi, který bude na podzim kandidovat do Senátu za Stranu zelených. Plakáty s heslem "Volit Kocába je opět Trend?" narážejí na vytunelovaný fond Trend, který Kocáb spoluzakládal v roce 1991. Na barevných, profesionálně tištěných plakátech je velká Kocábova fotografie a text "Volit Kocába je opět Trend? Všeobecný investiční fond Trend. Tunel za 1,4 miliardy korun. Tisíce okradených občanů, 36 milionů doma. Pamatujete?".

Investiční fond Trend založil Kocáb společně s hudebníkem Martinem Kratochvílem. V polovině 90. let nad fondem získala kontrolu skupina kolem společnosti Královéhradecká brokerská, jejíž manažery letos v srpnu odsoudil královéhradecký soud za vytunelování Trendu ke třem až sedmi letům vězení. Kocáb tvrdí, že s prodejem Trendu nesouhlasil a později z vedení fondu odešel. Za prodej svého podílu ve společnosti získal přes 30 milionů korun, peníze si však podle svých slov nenechal a věnoval je na dobročinné účely. Podle rozsudku soudu, který zatím není pravomocný, převedli manažeři různými machinacemi z portfolií fondu akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva, na jiné společnosti. Kauza, v níž bylo údajně poškozeno několik desítek tisíc drobných investorů, bývá označována za jeden z největších případů tunelování v Česku.

ODS se distancovala od aféry spojené s poslanci Moravou a Tlustým

Vedení Občanské demokratické strany se distancovalo od jednání svých poslanců Jana Moravy a Vlastimila Tlustého, kteří jsou spojování se shromažďováním kompromitujících informací na některé své kolegy za účelem vydírání. ODS se rovněž omluvila občanům a poslankyni zelených Olze Zubové i její rodině, jichž se mělo jednání obou poslanců především týkat. Moravu i Tlustého ODS vyzvala, aby se vzdali mandátu. Stojí to v prohlášení, které v sobotu přijalo mimořádné zasedání grémia ODS. Tlustý již dříve ČTK řekl, že složit poslanecký mandát rozhodně nehodlá a že žádnou vinu necítí. Morava uvedl, že už "rozhodnutí učinil" a že je takové, "jaké považuje v dané situaci za správné". Zveřejní ho prý ale až v pondělí na tiskové konferenci, kterou svolá ODS.

Morava se podle Mladé fronty Dnes pokusil vydírat Zubovou, která patří ke koaličním rebelům, kteří ve sněmovně ne vždy hlasují pro vládní návrhy. Podle deníku Morava nechal sledovat a fotografovat dceru Zubové tak, aby poslankyně nabyla dojmu, že její dítě má kdosi pod kontrolou a nedělala problémy při hlasování s vládní koalicí. Morava navíc šířil intimní fotografie svého stranického kolegy a poslance Vlastimila Tlustého, který mezi rebely rovněž patří. Podle televize Nova, která praktiky Moravy skrytou kamerou zachytila, poslanec při schůzkách říkal, že tento postup ODS nabídl. ODS není podle svého vedení "stranou, která podobné praktiky používá a připravuje, protože si je vědoma všech důsledků a politických škod, které takové hry způsobují". Chování Moravy už v pátek na sjezdu zelených odsoudil premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Podle jeho soudu kauzu zinscenoval poslanec Tlustý. Premiér naznačil, že v první chvíli uvažoval o demisi a o odchodu z politického života. Tlustý, který souhlasil s tím, aby na něj byly pořízeny kompromitující materiály, se tak prý bránil proti praktikám, které proti němu používali jeho političtí soupeři v ODS. Za jednání Moravy prý nenese žádnou odpovědnost. Tlustý tak reagoval na Topolánkovo tvrzení, že kauzu zinscenoval.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje skandál naopak za doklad toho, že korupce, ODS a vydírání jsou spojité nádoby. "ODS, po nástupu Mirka Topolánka, zvolila jako základní metodu své politické práce korupci, vydírání a finanční obohacování svých funkcionářů a spřízněnců. Metody sbírání udavačských informací a vydírání nevolí jen při lovení přeběhlíků, ale i vůči nepohodlným členům a stejně tak vůči členům koaličních stran," uvedl v prohlášení Paroubek.

V Torontu se konal pohřeb Tomáše Bati, ČR zastupoval Jiří Čunek

V kanadském Torontu se v pátek uskutečnil pohřeb Tomáše Bati mladšího, který zemřel v pondělí ve věku 93 let. Mezi smutečními hosty, kteří se přišli rozloučit s představitelem světového obuvnického impéria, byli i český vicepremiér Jiří Čunek nebo prezident Baťovy univerzity ve Zlíně Ignác Hoza. Pohřeb se konal v torontském kostele sv. Bonaventury a zúčastnilo se ho asi 800 lidí, řekl telefonicky ČTK generální konzul České republiky v Torontu Richard Krpač. Ceremoniál zahájilo vystoupení skotských dudáků a rakev světoznámého průmyslníka nesli vojáci z regimentu kanadské dobrovolné armády, v němž Baťa sloužil a získal hodnost plukovníka. Hlavní projev přednesl syn Tomáše Bati a současný šéf obuvnického impéria Thomas Georg Bata. Vyzdvihl především to, že jeho otec byl do poslední chvíle naplněn humorem a ještě tři dny před smrtí plánoval cestu do Česka, aby zde oslavil 94. narozeniny. Kromě Thomase Baty vystoupili i dva nejbližší přátelé zesnulého a současně jeho společníci. Na pohřbu zazněla i Smetanova Vltava.

Rozloučit se s Baťou přišli vedle rodiny i představitelé české komunity v Kanadě, několik generálních konzulů a velvyslanců a zástupci obuvnické společnosti z Indie, Jižní Ameriky, Číny či Švýcarska. Mezi smutečními hosty byl i bývalý ministerský předseda kanadské provincie Ontario Rob Ray, žádný z kanadských federálních ministrů se ale podle Krpače nedostavil. Českou vládu zastupoval vicepremiér Čunek, který ještě před ceremoniálem položil květiny k památníku obětem komunismu v torontské čtvrti Masaryktown. Český vicepremiér v telefonickém rozhovoru pro ČTK řekl, že postoj rodiny byl naplněn hrdostí a nadějí. "Pohřeb byl oslavou Tomáše Bati," prohlásil Čunek. Vyzdvihl také, že většina smutečních věnců v kostele byla ozdobena českými trikolórami.

Bývalí političtí vězňové si na Hostýně připomněli mrtvé přátele

Bývalí političtí vězňové si v sobotu na poutním místě Svatý Hostýn na Kroměřížsku připomněli mučení a smrt svých přátel v komunistických žalářích. Tradiční muklovskou pouť uspořádala letos již pošestnácté Konfederace politických vězňů. Zúčastnily se jí zhruba dva tisíce poutníků. Mezi nimi nechybělo několik stovek muklů, povětšinou doprovázených rodinnými příslušníky. Političtí vězňové upozornili, že společnost se stále zcela nevyrovnala s dědictvím komunismu. Při pietním aktu u pomníku obětí komunismu řečníci mimo jiné zdůraznili význam předávání svědectví o utrpení politických vězňů a zrůdnosti totalitních režimů dalším generacím.

Oběti komunismu na Hostýně připomíná pomník, ke kterému bývalí vězňové, poutníci i politikové vždy pokládají věnce a květiny. Kromě kamenného obelisku s Kristem a trnovou korunou jsou na dvou kamenech vyznačena jména věznic v Uherském Hradišti, Mírově, Jáchymově, Pardubicích, Pankráci, Plzni-Borech a Leopoldově, v nichž někdejší muklové trpěli.

Česmad: Topolánek bude o zákazu jednat s dopravci ve čtvrtek

Premiér Mirek Topolánek bude o celoročním pátečním zákazu jízd kamionů jednat s dopravci ve čtvrtek 11. září. ČTK to řekl mluvčí profesního sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Dopravci, kteří zákaz odmítají, považují výsledek jednání s premiérem za klíčový, ačkoliv ministr životního prostředí Martin Bursík již oznámil, že se vláda ve středu na zákazu shodla. Podle Bursíka ministři tento týden vyslovili souhlas s tím, aby se začala připravovat novela zákona o silničním provozu, která zakáže kamionům nad 7,5 tuny celoročně jízdu v pátek od 15:00 do 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Dopravci však verdikt nepovažují za definitivní a věří, že premiéra přesvědčí. Prohlášení šéfa Strany zelených Bursíka mají pouze za politický tah před sjezdem zelených, který začal dnes v Teplicích. Celoroční zákaz jízd kamionů v pátek patří totiž k prioritám programu strany; žádá jej především vnitrostranická opozice proti Bursíkovi.

O celoročním pátečním zákazu, který nyní platí jen v létě o prázdninách, se vedou více než roční spory. Prosazují jej hlavně zelení a Svaz měst a obcí, proti jsou naopak podnikatelské svazy a část ODS. Podle podnikatelů zákaz způsobí miliardové škody. Generální tajemník Česmadu Martin Špryňar již pohrozil v případě schválení novely vládou protestními akcemi.

Odborníci na tuberkulózu volají po kontrolách cizinců

Odborníci na plicní nemoci marně volají po tom, aby se kontroloval případný výskyt tuberkulózy u cizinců z rizikových zemí. ČTK to řekl Jiří Homolka z České pneumologické a ftizeologické společnosti. Několik případů TBC se objevilo v poslední době mezi mongolskými dělníky na Českolipsku a v Pardubicích. Ministerstvo zdravotnictví návrhy už léta odmítá. Výskyt tuberkulózy v Česku je prý velmi nízký a neexistují data, která by prokazovala, že nemocnost cizinců ovlivňuje epidemiologickou situaci v ČR. "Návrh byl zamítnut z několika důvodů, není například jasné, kdo by hradil náklady kontrol," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Vždycky nám napíšou, proč to nejde, než aby udělali něco pro to, aby to šlo," řekl na to Homolka. Výskyt tuberkulózy v Česku rok od roku klesá a patří k nejnižším v EU. V průměru se s touto nemocí léčí osm lidí na 100.000 obyvatel. Loni lékaři zjistili tuberu u 871 lidí, 17,6 procenta z nich pocházelo z ciziny.

V ČR se proti tuberkulóze očkují novorozenci a starší děti. V dětském věku chrání před nebezpečnými formami choroby a poté zvyšuje odolnost proti náhodné nákaze. Očkování nicméně neposkytuje úplně stoprocentní ochranu proti nemoci. "Pokud byste s člověkem, který má otevřenou tuberkulózu, byli ve styku jako zaměstnanci nebo známí, tak tu tuberkulózu časem dostanete," řekl Homolka. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že by zrušilo přeočkování starších dětí proti tuberkulóze. Očkování je prý zbytečné a měly by je podstupovat jen ohrožené děti. Shodne se na tom většina lékařů, ovšem kromě odborníků na plicní nemoci. Ti jsou přesvědčeni, že zvyšující se počet migrantů může být do budoucna pro českou populaci rizikem, před kterým by se měla chránit očkováním.

Grantová agentura by měla dostat víc peněz na víc projektů

Grantová republika České republiky, která rozděluje peníze na základní vědecký výzkum, by příští rok podle rozpočtového návrhu měla dostat o asi 300 milionů korun více než letos. To by jí mělo umožnit, aby financovala asi o pět procent navrhovaných projektů více, řekl ČTK předseda agentury Josef Syka. V takovém případě by prý byl spokojen. Agentura na příští rok obdržela něco kolem 3000 návrhů grantů, financovat může asi třetinu z nich, což je podle Syky celkem vyhovující. "Schopnost financovat asi třetinu návrhů je dobrý standard, který platí pro většinu grantových agentur ve světě," řekl.

Státní výdaje na vědu a výzkum tvoří průměrně asi 0,6 procenta hrubého domácího produktu. K tomu přibude 0,7 procenta investic ze soukromého sektoru. "Dlouhodobě se tedy Česká republika pohybuje kolem 1,3 procenta HDP ve výzkumu a vývoji. To je asi nejvíce z postkomunistických zemí," uvedl předseda Grantové agentury ČR. Evropský žebříček vede Švédsko s podílem státních výdajů na vědu a výzkum ve výši téměř čtyři procenta HDP, následuje Finsko se zhruba 3,5 procenta a Dánsko s 2,6 procenta. Absolutní světovou špičkou je Izrael s téměř pětiprocentním podílem.

Policie vyšetřuje náčelníka prezidentské vojenské kanceláře

Protikorupční policie vyšetřuje náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky Františka Hrabala, poradce náčelníka generálního štábu pro NATO a EU Rostislava Mazurka a zástupce velitele sil podpory a výcviku Radoslava Rotrekla za to, že údajně neoprávněně utráceli státní peníze. Píše to Mladá fronta Dnes. Generálové Hrabal, Mazurek a Rotrekl se podle deníku nezříkají odpovědnosti za chybu, pokud jim bude prokázána. Náměstek ministryně obrany Radek Šmerda si nemyslí, že by tito tři důstojníci spáchali trestný čin, za chybu by prý ale měli nést důskledky a škodu zaplatit, informuje deník. Připomíná, že v případě Hrabala se jedná už o druhého náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta, který má problémy. Jeho předchůdce Ivo Zbořil rezignoval loni na podzim kvůli podezření ze zpronevěry. Hrad údajné Hrabalovy problémy nekomentoval, uvedl deník. Podle listu hrozí Hrabalovi až dva roky vězení. Deník uvádí, že pokora generálů, jejich dosavadní bezúhonnost i ochota zaplatit škodu je jedním z důvodů toho, proč ministerstvo obrany zvažuje návrh státnímu žalobci na mimosoudní vyrovnání.

Při policejní akci pro motorkáře se srazily motorky, tři zranění

Na Blanensku přímo v úseku, kde v sobotu policie pořádala dopravně-bezpečnostní akci pro motorkáře, se při nehodě motorek těžce zranili tři lidé. Dva muži a jedna žena jeli na dvou motorkách, při srážce utrpěli mnohočetné zlomeniny a další zranění. Blanenská policie chtěla akcí upozornit na nerozvážnost některých motorkářů. Každý osmý mrtvý při dopravní nehodě je motorkář.

Česká filharmonie zahájila 113. sezonu Mahlerovým Vzkříšením

Druhou symfonií Gustava Mahlera zvanou Vzkříšení v pátek večer v beznadějně vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina zahájila svou 113. sezonu Česká filharmonie. A byla úspěšná, od publika sklidila několikanásobný aplaus vstoje. Za dirigentským pultem se ve své nové roli hlavního hostujícího dirigenta ČF představil Rakušan Manfred Honeck. V pěveckých partech vystoupily sopranistka Christina Landshamerová a altistka Iris Vermillionová, účinkoval také Český filharmonický sbor Brno. O mezinárodně uznávaném Honeckovi, který za 12 dnů oslaví 50. narozeniny, se v roce 2006 uvažovalo jako o kandidátovi na post šéfdirigenta. Loni však nastoupil jako hudební ředitel opery ve Stuttgartu a zároveň přijal místo šéfdirigenta uznávaného Pittsburghského symfonického orchestru, kde zahájí za 14 dnů mimo jiné s díly Mahlera a Dvořáka. Smlouva mu zde končí v roce 2011. S českými filharmoniky bude pracovat zhruba šest týdnů a povede je na klíčových koncertech i na turné ve Španělsku, Německu a Švýcarsku.

Tuto sezonu orchestr zůstane bez šéfdirigenta. Taktovky se proto ujme 24 dirigentů, včetně jedné ženy, uznávané Američanky Marin Alsopové. Čeští filharmonici měli se vztahy s šéfdirigenty v uplynulých 15 letech problémy. Nerozešli se v dobrém s Němcem Gerdem Albrechtem. Jako méně šťastné období hodnotil své působení u orchestru i Albrechtův nástupce Vladimir Ashkenazy. Poslední Zdeněk Mácal své působení loni v září v čele filharmonie ukončil netradičním způsobem; hráče o něm informoval po zkoušce na zahraničním festivalu bezmála rok před vypršením dohodnuté smlouvy. Od té doby je orchestr bez šéfdirigenta a bude až do podzimu příštího roku, kdy by se měl funkce ujmout v té době třiasedmdesátiletý Izraelec Elijahu Inbal.

Přírodní areál v Šárce hostil Dvořákovu Rusalku

Na místě někdejšího přírodního divadla v pražské Šárce se v sobotu odpoledne uskutečnilo představení opery Antonína Dvořáka Rusalka. Inscenaci připravili sólisté opery a baletu Národního divadla v Praze a Státní opery Praha, dirigentem bude Jan Chalupecký. Stejně jako v loňském roce se v titulní roli představí Helena Kaupová, prince zazpívá Aleš Briscein, vodníka Luděk Vele, cizí kněžnu Ivana Šaková a ježibabu Yvona Škvárová.

Tradice hraní na scéně, která měla v letech 1913 až 1922 i na dnešní dobu neuvěřitelnou kapacitu 18.000 diváků, byla obnovena v roce 2005 zásluhou Originálního hudebního divadla a Městské části Praha 5, která ji i letos podpořila více než milionovou dotací. "Každý rok říkáme, že je to už naposled. Když to bylo poprvé, tak jsme tomu věřili. Při repríze Prodané nevěsty tomu nikdo moc nevěřil a třetí rok, kdy tu vůbec poprvé zazněla Rusalka, si mnozí mysleli, že si děláme legraci. Zájem lidí nás ale pokaždé překvapil," řekl ČTK starosta Prahy 5 Tomáš Chalupa. Připomněl, že v prvních dvou ročnících usedlo v provizorních podmínkách pět, respektive osm tisíc diváků, loni jich bylo na 12.000.

Nad Brnem se prohánějí letadla

Nad Brnem se budou celý víkend prohánět letadla. V sobotu dopoledne startoval na letišti v Tuřanech šestý ročník festivalu CIAF. K zajímavostem bude patřit přelet českého vládního letounu Airbus A-319, který používá při svých cestách do zahraničí prezident Václav Klaus. Akce mimo jiné připomene 90. výročí vzniku československého letectva. Kromě letounů české armády, která představí svou kompletní letku, se festivalu účastní i vojenské posádky ze Spojených států, Francie, Makedonie či Švédska. S velkým zájmem se očekává také představení historického jednoplošníku Avia BH 5. Letoun, který nedávno přeletěl z Česka exhibičně do Belgie a vzbudil tam mimořádnou pozornost, dopravilo zpět do Česka zadarmo nákladní letadlo belgické armády.

Nepomučané se plavili po Vltavě, chtějí se více propojit s Prahou

Obyvatelé Nepomuku se chtějí více propojit s Pražany. Sobotní pětihodinovou plavbou výletní lodí Nepomuk po Vltavě zahájili společnou propagaci svatého Jana Nepomuckého. Poutní plavbu Prohlédněte si Prahu z Nepomuku uspořádalo město a pražský majitel salonní rychlolodi nazvané po Janu Nepomuckém. Zájem byl obrovský, kapacita lodi byla ihned vyprodána, řekl ČTK místostarosta třítisícového města Pavel Jiran. Další plavba bude 15. května. "Příští rok, 15. května, se bude u Karlova mostu konat slavnost ke 280. výročí svatořečení Jana Nepomuckého," uvedl Jiran. Tam se setkají starostové Prahy a Nepomuku, pozván bude prezident republiky. Turisté, kteří navštíví Karlův most, se už dnes u sochy dozví, že 120 kilometrů odtud je kostel s oltářem na místě jeho rodné chalupy. Podle Jirana se díky nejznámější soše na mostě zájem o Nepomuk zvyšuje. Tady byl shozen do Vltavy, zemřel mučednickou smrtí, řekl Jiran.

Obyvatelé Nepomuku se plavili ze štěchovického přístavu proti proudu až k soše Jana pod Slapskou přehradou, kde se pomodlili. Poté pluli zpět po proudu do centra Prahy. Loď Nepomuk se 112 místy má kotviště pod Karlovým mostem, kde bylo údajně vyzdviženo tělo Jana. Hlavním nápojem plaveb je Svatojánský elixír z Nepomuku. Příští rok 15. května obnoví v Praze vodní barokní slavnosti Navalis u Karlova mostu, které zrušil císař Josef II. Po mši v katedrále půjde procesí na Karlův most, kde se budou zpívat nešpory a slavnost na vodě, které se mají účastnit hosté z Česka, Bavorska i ze světa.

Středověké slavnosti zaplnily centrum Hradce Králové

Zástupy lidí v pátek a sobotu zcela zaplnily centrum Hradce Králové, kde se konají středověké Slavnosti královny Elišky. Podle odhadu jich přišlo kolem 20.000. ČTK to řekl Tomáš Mangel z pořádající agentury. Kromě bohatého zábavného programu mohli přítomní sledovat i slavnostní ceremonii k příležitosti založení katedrály svatého Ducha. Návštěvníkům sedmého ročníku této akce se představily zhruba dvě stovky účinkujících. Slavnosti začaly již v pátek odpoledne, večer městem prošel ohňový průvod. Hlavní program pořadatelé naplánovali na sobotu, na Malém náměstí byl pro návštěvníky připraven řemeslný jarmark s několika desítkami stánků s ukázkami starých řemesel, například kováře, hrnčíře či dráteníka. Na Velkém náměstí byly k vidění souboje rytířů, divadelní představení či středověké hry. Program byl zpestřen vystoupením pouličního divadla, atmosféru celé akce doplnilo rytířské ležení, jehož centrem byl stylově vybavený rytířský stan, středověká lazebna či katovna, ve které nechyběla kláda a natahovací žebřík. Pořadatelé nezapomněli ani na současnost, divákům se představil například držitel zlaté olympijské medaile z Pekingu za střelbu David Kostelecký. Kolem 14:00 projel městem průvod královny Elišky s několika desítkami členů doprovodu a deseti koňmi.

V Blovicích otevřeli poprvé hrobku s mumifikovanými šlechtici

Hrobku s ostatky mumifikovaných šlechticů v sobotu poprvé po 175 letech veřejnosti otevřelo město Blovice u Plzně. Poprvé mohli také lidé navštívit kapli svatého Kříže, v jejíž sklepeních se hroby Kolovratů Krakovských a Pálffyů de Erdöd nacházejí. Památku, která je srovnatelná s vyhlášenými klatovskými katakombami, by chtělo město renovovat s pomocí dotací. Zatím bude uzavřená. ČTK to řekla místostarostka Jana Alexyová.

Hrobka nebyla nikdy za celou dobu od svého vybudování v roce 1833 veřejnosti oficiálně otevřena. V 90. letech byla dokonce tendence ji zbourat, protože potomci Kolovratů a Pálffyů o ni neměli zájem. Nakonec se odizolovala a opravila fasáda. "Chceme opravit zbytek, je věčná škoda, aby tak krásná věc zůstala uzavřena," řekla Alexyová. Památkáři nyní zpracují postup obnovy a spočítají náklady.

Přerovské výstaviště provoněly guláše, kuchaři je vařili nad ohni

V největší polní kuchyni v Česku se v sobotu proměnilo výstaviště v Přerově. Do areálu se sjelo přes 40 kuchařských týmů z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, aby poměřily své umění na Mistrovství ČR ve vaření kotlíkových gulášů. Soudě podle spokojených výrazů a uznalého pokyvování hlavou návštěvníků akce, kteří gulášky ochutnali, odvedli kuchaři znamenitou práci. Návštěvníci mistrovství si mohli při ochutnávce vybrat z gulášů rozličných druhů. Kuchařské týmy jim servírovaly pokrmy z hovězího, vepřového, jehněčího, králičího, daňčího, srnčího, jeleního či kančího masa. Příznivcům vegetariánské kuchyně byl k dispozici gulášek z hub. Kromě návštěvníků výstaviště pokrmy z kotlíků poctivě a důsledně ochutnávali porotci, kteří hodnotili jejich barvu, vzhled, chuť, vůni či konzistenci masa. "Jíme jen vzorky, jinak bychom to nezvládli. Chuť si pomáháme udržovat chlebem a pivem. Každopádně guláš si po dnešku nějaký ten pátek nedám," usmál jeden z členů poroty Jiří Kuban. Mistrovství ve vaření kotlíkových gulášů se letos uskutečnilo na přerovském výstaviště počtvrté.

Houbařské slavnosti v Třeboni byly oslavou všech plodů podzimu

Houbařské slavnosti, které v sobotu do Třeboně přilákaly stovky diváků, se staly oslavou hub i celého podzimu jako času sklizně a hojnosti. Třeboňsko patří k vyhlášeným houbařským rájům, letos jsou však zdejší lesy zatím kvůli suchu poměrně skoupé. Proto se houbaři mohli paradoxně víc potěšit v historickém centru města. Výstavu hub tam totiž zaplnily i úlovky z Kaplicka a Novohradska, takže celkem návštěvníci spatřili 98 druhů. "Podhoubí je dobře připraveno, aby houby vyrazily. Jenom musí zapršet," řekla ČTK mykoložka Libuše Kotilová. Podzimní nabídka ještě chybí. Na hrázích rybníků našla Kotilová i zajímavé druhy, jako je hřib medotrpký či přívěskatý. Největším překvapením pro ni byla prudce jedovatá závojenka olovnatá, kterou už asi 20 let v lese nespatřila. Dobrým znamením podle ní je, že se častěji než dřív vyskytuje liška obecná. "Je vědecky prokázáno, že to je indikátor čistého ovzduší," vysvětlila. Stovky návštěvníků se mohly těšit nejen z krásných tvarů a vůně hub, ale i z jejich hravých jmen. Nahlas si pročítali názvy jako čechratka podvinutá, lošáček či krásnoporka mlynářka. Mykoložka míní, že tato mazlivá jména vypovídají o tom, že houbaření se stalo láskou i vášní.

Generálka dopadla podle očekávání

Čeští fotbaloví reprezentanti zvítězili v generálce na středeční vstup do kvalifikace o postup na světový šampionát nad Českými Budějovicemi 1:0. Přípravné utkání na pražském Strahově hrané na třikrát třicet minut rozhodl po necelé hodině Miroslav Slepička, který tak oslavil premiérovou pozvánku do národního týmu.

Reprezentaci bude v Severním Irsku chybět zraněný Svěrkoš

České fotbalové reprezentaci bude při středečním vstupu do kvalifikace o postup na světový šampionát 2010 proti Severnímu Irsku chybět zraněný útočník Václav Svěrkoš. Nejlepší kanonýr uplynulé prvoligové sezony v sobotu dopoledne kvůli přetrvávajícím svalovým problémům na pravé noze opustil národní tým a vrátil do Ostravy. Svěrkoš měl od pondělního utkání se Slavií bolestivě nakopnutý úpon pod kolenem a během týdne netrénoval. "Stav jeho zranění se nelepší tak, aby mohl ve středu nastoupit. Bude to lepší pro něj i pro klub, když se přesune do Ostravy a dá se dohromady, aby se mohl vrátit co nejdřív do plného zatížení," uvedl tiskový mluvčí národního týmu Lukáš Tuček. Reprezentační kouč Petr Rada v současnosti o dodatečném povoláním některého z náhradníků za Svěrkoše neuvažuje. Zdravotní problémy trápily také beky Marka Jankulovského a kapitána Tomáše Ujfalušiho, oba dva kvůli nim vynechají sobotní přípravné utkání s prvoligovými Českými Budějovicemi.

Pohárový závod slalomářů vyšel favoritům s výjimkou Ježka

Pouze kanoista Stanislav Ježek chyběl z olympioniků na stupních vítězů při sobotním závodě Českého poháru ve vodním slalomu pod Lipenskou přehradou. Pátý muž pekingského finále v sobotu ve Vltavě obsadil až čtvrté místo a minimálně o třetí pozici se připravil dvěma dotyky v brankách v druhém kole. Závod vyhrál Jan Mašek z USK, ostatní vítězství brali závodníci z konkurenční Dukly Brandýs. Role favoritů potvrdili kajakářka Štěpánka Hilgertová i stříbrní deblkanoisté z Pekingu Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Kajakář Vavřinec Hradílek se musel sklonit jen před Lukášem Kubričanem. V neděli budou slalomáři bojovat pod Lipnem o mistrovské tituly.

Volejbalistky Nováková a Tobiášová v Polsku na finále nedosáhly

Plážové volejbalistky Soňa Nováková a Tereza Tobiášová budou hrát na turnaji Světového okruhu v Myslowicích o třetí místo. V sobotním semifinále měly proti německému páru Katrin Holtwicková, Ilka Semmlerová blízko k úspěchu, nakonec ale prohrály 1:2 na sety. Už postup zkušených třicátnic Novákové a Tobiášové do semifinále byl ale nejlepším výsledkem českého plážového volejbalu za poslední čtyři roky. O třetí místo se české hráčky v neděli na polském písku utkají s letošními vicemistryněmi Evropy Nilou Hakedalovou a Ingrid Törlenovou z Norska. Němky Holtwicková a Semmlerová budou hrát ve finále proti brazilské dvojici Maria Clara, Carol.

Jablonecký oštěp vyhrála Abakumovová, Špotáková skončila druhá

Mezinárodní atletický mítink Jablonecký oštěp v pátek vyhrála Ruska Maria Abakumovová. Stříbrná olympijská medailistka zvítězila výkonem 64,95 metru, její pekingská přemožitelka „zlatá“ Barbora Špotáková skončila hodem 64,69 metru druhá. Abakumovová, která vyhrála i úterní mítink Super Grand Prix v Lausanne, vedla v Jablonci od první série. Dlouho druhou Špotákovou svým posledním pokusem odsunula na třetí místo Němka Steffi Neriusová, která hodila 62,99 metru. Evropská rekordmanka se však v závěrečné sérii dokázala zlepšit téměř o dva metry a nakonec s Abakumovovou prohrála jen o 26 centimetrů. Špotákové přišla vzdát v Jablonci hold také pětaosmdesátiletá olympijská vítězka z roku 1952 v Helsinkách Dana Zátopková, jíž se dostalo ovací vstoje do posledního místa zaplněného fotbalového stadionu. Pogratulovat přišel rovněž oštěpařský trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Jan Železný.

Počasí

Meteorologové naměřili v sobotu odpoledne v Českých Budějovicích 31,5 stupně Celsia, čímž byl vyrovnán teplotní rekord z roku 1973. Ještě výš vyšplhala rtuť teploměru v Husinci na Prachaticku, kde bylo 32,6 stupňů Celsia.

V neděli už se v Česku projeví zvlněná studená fronta a podstatně ochladí. Meteorologové očekávají převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Na Moravě ještě bude zpočátku polojasno. Teploty vystoupí maximálně na 18 až 22 stupňů Celsia, na východě republiky bude ještě kolem 26 stupňů.