Zprávy

ČR dojednala s USA radarovou smlouvu o pobytu vojsk

Česká republika dojednala se Spojenými státy text smlouvy SOFA, která v souvislosti s možným umístěním amerického radaru v zemi určuje podmínky pro pobyt amerických vojsk. Podle informací ČTK by česká vláda měla smlouvu projednávat příští nebo přespříští týden. Již dříve představitelé obou států uzavřeli a podepsali hlavní dohodu o radaru. Aby obě smlouvy začaly platit, musí je ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Představitelé obou států v posledních dnech o smlouvě SOFA intenzivně vyjednávali. V Pentagonu v rámci jednání o takzvaném strategickém dialogu o dohodě diskutovala delegace, ve které byl náměstek ministryně obrany Martin Barták nebo náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Naopak v Česku byl americký tým, který dokončoval závěrečné znění dokumentu. Vyjednávání o smlouvě SOFA trvalo déle než rozhovory o hlavní dohodě. Obě strany se dlouho rozcházely v názoru na to, jak vyřešit daňovou otázku. Hlavní smlouvu o radaru Česko podepsalo v červenci.

Barták: USA budou s Českem více spolupracovat v misích i ve vědě

Česko bude s USA více než dosud kooperovat v zahraničních misích armády, v oblasti výměny informací, včetně protiraketové obrany, nebo ve vědě a výzkumu. Vyplývá to z takzvané Deklarace strategické spolupráce, o které ve Washingtonu v těchto dnech vyjednávala česká diplomatická a armádní delegace. ČTK o tom telefonicky z USA informoval náměstek ministryně obrany Martin Barták s tím, že oba státy budou muset ještě dokument podepsat na vysoké politické úrovni.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar v pátek ČTK z Washingtonu také řekl, že vybrané vědecké a výzkumné projekty, které Česko nabízí Spojeným státům k financování, jsou v poslední fázi schvalování. Podle něj také do Česka na podzim přijede několik amerických expertů, kteří budou sondovat další možnosti spolupráce a navštíví několik vědeckých pracovišť.

Sjezd Strany zelených v Teplicích je ve skluzu, zpomalily ho procedurální spory

Sjezd zelených, který začal v pátek odpoledne v Teplicích, podle očekávání nabral skluz. Nervózní atmosféra a spory o procedurální otázky protáhly hlasování už v prvních hodinách setkání. Rozhořel se spor o to, co vůbec má být obsahem sjezdu nejmenší vládní strany. Tato hlasování přitom mohou ukázat rozložení sil mezi zastánci současného předsedy Martina Bursíka a jeho protikandidátky Dany Kuchtové.

Modré šipky s nápisem "Po zelené s Bursíkem" a ostnatý drát s napíchanými plyšáky iniciativy Ne základnám přivítaly v Teplicích delegáty sjezdu zelených. Zatímco odpůrci radaru atakovali Bursíka pouze symbolicky výstavkou probodaných plyšových zvířat, jeho protikandidátku Danu Kuchtovou zasáhlo při příchodu do teplického Domu kultury vajíčko vyhozené z hloučku jejích kritiků.

Setkání patrně poznamená kauza kolem poslanců ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého, v níž mělo mimo jiné jít o vydírání zelené poslankyně Olgy Zubové. První, co předseda zelených Martin Bursík novinářům po příjezdu na sjezd řekl, bylo, že by Morava měl kvůli kauze složit poslanecký mandát. O tom, nakolik aféra ovlivní delegáty při volbě nového předsedy, novináři, jichž se na sjezd akreditovalo 111, zatím jen spekulují. Volba nového předsednictva je naplánovaná na sobotu. Ještě předtím se však uskuteční první klíčové hlasování - při schvalování programu sjezdu delegáti rozhodnou, zda se budou zabývat novelou stanov. S 250 návrhy přišel Bursík, který tak chce odstranit dvojkolejnost vedení strany. Mezi klíčové návrhy patří změny v postavení republikové rady. Bursík například nechce, aby širší vedení mělo vlastní předsednictvo. Podle kritiků předsedy nebyly nové stanovy dostatečně prodiskutovány, proto například jihočeští zelení navrhnou tento bod programu odložit.

Topolánek chce, aby Tlustý kvůli kauze vydírání opustil sněmovnu

Premiér Mirek Topolánek se na sjezdu zelených vyslovil pro odchod poslance ODS Vlastimila Tlustého ze sněmovny v souvislosti s kauzou údajné přípravy vydírání poslankyně Strany zelených Olgy Zubové. Poslance Jana Moravu Topolánek označil spíše za oběť kauzy, odpovědni jsou podle něj především média a rebel ODS Tlustý. "Je vůbec možné používat v politice takové praktiky jako používá poslanec pan poslanec Tlustý? Já myslí, že nikoliv, že ten člověk musí opustit Poslaneckou sněmovnu," řekl viditelně rozčílený premiér a delegáti SZ jeho slova odměnili potleskem. Poté, co se o kauze dozvěděl, zvažoval prý, že z politiky sám odejde. "Říkal jsem si, jestli už je čas odejít, jestli chci v té špíně dál fungovat. Přemýšlel jsem nad tím, jestli nemám složit poslanecký mandát, pokud jej nesloží mí kolegové," uvedl. Kromě Tlustého by tedy podle něj z parlamentu měl odejít i Morava. Topolánek pak pokračoval slovy, že je ale "velký bojovník" a odejít nemíní. "Já se tomu chci postavit. A proto abych se tomu mohl postavit, potřebuji i vás. Potřebuji přes všechny vaše vnitřní problémy, abyste našli odvahu a sílu z tohoto sjezdu odejít jednotní. Abyste mi pomohli... vyčistit ten Augiášův chlév," požádal sjezd zelených.

Tlustý je podle Topolánka odpovědný za iniciování celé kauzy s poslancem Moravou a vydírání Zubové. "Zneužívání dětí a rodinných příslušníků pro politické hry je třeba naprosto jednoznačně odsoudit.“ Morava údajně totiž žádal o pořízení fotografií dcery poslankyně Zubové. Snímky chtěl využít k zastrašení poslankyně, a tak ji donutit, aby nedělala problémy při hlasování o vládních zákonech.

Tlustý: Ze sněmovny neodejdu, za Moravovo chování nemůžu

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý nehodlá kvůli své roli v kauze svého stranického kolegy Jana Moravy složit poslanecký mandát. Spolupráce s reportéry TV Nova podle něj byla účinnou obranou proti praktikám, které proti němu používali jeho političtí soupeři. Za to, jak na novinářskou "návnadu" reagoval Morava, prý nenese žádnou odpovědnost. Tlustý to řekl ČTK v reakci na výzvu premiéra Mirka Topolánka, aby kvůli kauze odešel ze sněmovny. "Proč bych měl skládat mandát? Proto, že jsem se bránil, že se to povedlo a že se chytil zrovna pan Morava? To je naprosto absurdní," řekl Tlustý. Připustil, že souhlasil s výrobou kompromitujících materiálů na sebe sama. Komu materiály novináři budou nabízet, ale prý nijak neovlivňoval.

Poslanec Morava chtěl kompromitující informace o více poslancích

Poslanec za ODS Jan Morava se podle Mladé fronty Dnes snažil získat kompromitující informace o různých poslancích bez ohledu na jejich stranickou příslušnost a s pomocí těchto informací je chtěl vydírat. Mimo jiné se zajímal o dva rebely z vládních řad - poslankyni zelených Olgu Zubovou a poslance ODS Vlastimila Tlustého. Teď se za své jednání omluvil, informuje MfD. Jeho chování odsoudil předseda ODS Mirek Topolánek, který popřel, že Morava jednal z podnětu ODS. Jednání Moravy natočil skrytou kamerou reportér televize Nova Janek Kroupa. Spolupracoval s MfD, která o případu píše. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz ale Morava popřel, že bych chtěl někoho vydírat. "Jsem ochotný cokoliv k tomu zveřejnit, abych prokázal, že je to nesmysl. Je absurdní, že bych já někoho vydíral," řekl. Tvrdí, že se stal obětí vlastního pátrání, při němž chtěl zjistit, kdo rozšiřuje kompromitující fotografie poslance Tlustého. "Ten mladý poslanec mě strašně překvapil. Já vím přesně, co bych mu doporučil, aby udělal, ale to musí vědět on sám," řekl TV Nova na adresu Moravy Topolánek, který Moravův čin označil za neodpustitelný. Morava podle MfD v reakci na případ řekl, že se dopustil řady chyb. "Omlouvám se všem, jichž se mé jednání negativně dotklo nebo dotkne," prohlásil.

Podle MfD byl na začátku kauzy nápad reportérů Novy odhalit pozadí české politiky. Reportérům v tom šel na ruku poslanec Tlustý, který jim ochotně vyprávěl, s jakými praktikami se uvnitř ODS setkával.

Středočeská ODS vyzvala neposlušné poslance k jednotě

Středočeská ODS vyzvala své neposlušné poslance k maximální jednotě při parlamentním hlasování. Přijetí dokumentu podpořili i rebelující zákonodárci, kteří byli stranickým vedením v minulosti pro své odlišné postoje kritizováni. Na tiskové konferenci k volební kampani to řekl šéf krajské ODS a hejtman Petr Bendl. Chování poslanců nedávno kritizovala výkonná rada ODS, podle které by se měli představitelé strany v regionech, za něž byli tito zákonodárci do sněmovny zvoleni, situací se vší vážností zabývat. Impulzem k výzvě byla zejména situace ve sněmovně, při níž několik zákonodárců z vnitrostranické platformy kolem Vlastimila Tlustého prosadilo spolu s levicovou opozicí změny v novele zákona o státní sociální podpoře. Bendl uvedl, že krajská organizace se ve středu vyhrocenou situací kolem poslanců zabývala a vyslechla jejich argumenty. Poté přijala usnesení vybízející zákonodárce k jednotě, jež mělo podle Bendla jednoznačnou podporu i u rebelů. Šéf středočeských občanských demokratů míní, že jakékoliv rozpory zpochybňují ODS jako celek. Postoje některých zákonodárců ve sněmovně přitom nejsou jedinou starostí krajské organizace. V současnosti na ni vrhá špatné světlo zejména případ dalšího středočeského poslance Jana Moravy, který se podle médií snažil získat kompromitující informace o různých zákonodárcích.

Česmad: Topolánek bude o zákazu jednat s dopravci ve čtvrtek

Premiér Mirek Topolánek bude o celoročním pátečním zákazu jízd kamionů jednat s dopravci ve čtvrtek 11. září. ČTK to řekl mluvčí profesního sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Dopravci, kteří zákaz odmítají, považují výsledek jednání s premiérem za klíčový, ačkoliv ministr životního prostředí Martin Bursík již oznámil, že se vláda ve středu na zákazu shodla. Podle Bursíka ministři tento týden vyslovili souhlas s tím, aby se začala připravovat novela zákona o silničním provozu, která zakáže kamionům nad 7,5 tuny celoročně jízdu v pátek od 15:00 do 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Dopravci však verdikt nepovažují za definitivní a věří, že premiéra přesvědčí. Prohlášení šéfa Strany zelených Bursíka mají pouze za politický tah před sjezdem zelených, který začal dnes v Teplicích. Celoroční zákaz jízd kamionů v pátek patří totiž k prioritám programu strany; žádá jej především vnitrostranická opozice proti Bursíkovi.

O celoročním pátečním zákazu, který nyní platí jen v létě o prázdninách, se vedou více než roční spory. Prosazují jej hlavně zelení a Svaz měst a obcí, proti jsou naopak podnikatelské svazy a část ODS. Podle podnikatelů zákaz způsobí miliardové škody. Generální tajemník Česmadu Martin Špryňar již pohrozil v případě schválení novely vládou protestními akcemi.

Odborníci na tuberkulózu volají po kontrolách cizinců

Odborníci na plicní nemoci marně volají po tom, aby se kontroloval případný výskyt tuberkulózy u cizinců z rizikových zemí. ČTK to řekl Jiří Homolka z České pneumologické a ftizeologické společnosti. Několik případů TBC se objevilo v poslední době mezi mongolskými dělníky na Českolipsku a v Pardubicích. Ministerstvo zdravotnictví návrhy už léta odmítá. Výskyt tuberkulózy v Česku je prý velmi nízký a neexistují data, která by prokazovala, že nemocnost cizinců ovlivňuje epidemiologickou situaci v ČR. "Návrh byl zamítnut z několika důvodů, není například jasné, kdo by hradil náklady kontrol," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Vždycky nám napíšou, proč to nejde, než aby udělali něco pro to, aby to šlo," řekl na to Homolka. Výskyt tuberkulózy v Česku rok od roku klesá a patří k nejnižším v EU. V průměru se s touto nemocí léčí osm lidí na 100.000 obyvatel. Loni lékaři zjistili tuberu u 871 lidí, 17,6 procenta z nich pocházelo z ciziny.

V ČR se proti tuberkulóze očkují novorozenci a starší děti. V dětském věku chrání před nebezpečnými formami choroby a poté zvyšuje odolnost proti náhodné nákaze. Očkování nicméně neposkytuje úplně stoprocentní ochranu proti nemoci. "Pokud byste s člověkem, který má otevřenou tuberkulózu, byli ve styku jako zaměstnanci nebo známí, tak tu tuberkulózu časem dostanete," řekl Homolka. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že by zrušilo přeočkování starších dětí proti tuberkulóze. Očkování je prý zbytečné a měly by je podstupovat jen ohrožené děti. Shodne se na tom většina lékařů, ovšem kromě odborníků na plicní nemoci. Ti jsou přesvědčeni, že zvyšující se počet migrantů může být do budoucna pro českou populaci rizikem, před kterým by se měla chránit očkováním.

Česká biskupská konference má výhrady vůči občanskému zákoníku

Česká biskupská konference má výhrady vůči návrhu nového občanského zákoníku, který chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v prosinci předložit vládě. Konferenci se především nelíbí možnost, že by zákon zrušil církevní sňatky. Biskupové rovněž upozornili, že část zákona o takzvaném registrovaném partnerství je diskriminační, protože automaticky předpokládá, že partnerství budou uzavírat jen lidé stejného pohlaví.

Soud: Rozšíření silnic na Pankráci musí znovu řešit ministerstvo

Pražský městský soud zrušil část územního rozhodnutí pražského magistrátu, které povolovalo rozšíření silnic na pankrácké pláni. Rozšíření mělo pomoci dopravě v blízkosti plánovaných výškových budov. Územní rozhodnutí původně ve správním řízení potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj, které se teď podle soudu musí projektem znovu zabývat. Soud územní v rozsudku konstatoval například to, že dopravní řešení pankrácké pláně by mělo být komplexně posouzeno z hlediska dopadů na životní prostředí. V souvislosti s Pankrácí čelí žalobě také ministerstvo dopravy, a to kvůli rozhodnutí o rozšíření magistrály v této oblasti. O povolení požádala společnost ECM, která chce na Pankráci stavět výškové budovy. ECM chce na Pankráci postavit budovu s luxusními byty a hotel. Proti této výstavbě bojuje řada občanských sdružení. Společnost už získala územní rozhodnutí o umístění staveb od stavebního úřadu Prahy 4. Rozhodovat ale bude magistrát, protože sdružení už podala několik odvolání.

iDnes: Škoda chce prodávat v Indii malé auto od 115.000 korun

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto chce prý do pěti let uvést na indický trh osm nových modelů svých aut. Některé z nich údajně budou úplnou novinkou i pro evropský trh. Během konference SIAM Annual Convecion v Dillí to řekl člen představenstva Škoda Auto India Thomas Kuehl. Informoval o tom server iDnes.cz. Škoda by prý ráda učinila z Indie jeden ze svých pěti nejdůležitějších trhů. K tomu ji má dopomoci jak prodej současných aut, tak zcela nové modely. Kuehl také uvedl, že firma chce v Indii prodávat auto menší než fabia. Mělo by stát v přepočtu zhruba 115.000 až 193.000 korun.

The Economist: Předsednictví EU převezmou kacířští Češi

Češi jako kacíři projektu Evropské unie - tak o České republice píše prestižní britský týdeník The Economist ve svém posledním vydání. Připomíná, že v předsednickém křesle EU zasedne od počátku příštího roku na šest měsíců země, která se vyznačuje "pragmatickým skepticismem", kde má velký vliv úhlavní kritik evropského společenství prezident Václav Klaus. "Ovšem to neznamená, že jsou k EU nepřátelští, přestože je mnozí v Bruselu z pohodlnosti řadí na seznamu euroskeptiků hodně vysoko. Spíše však mají smysl pro podvratnou činnost, která spočívá ve zpochybňování základů tradiční moudrosti Evropské unie," píše týdeník s tím, že na tom všem v současnosti hodně záleží. Češi totiž s předsednictvím EU převezmou i "dohled" nad schvalováním lisabonské smlouvy, která musí překonat problém, jenž vyvolal nesouhlas irských voličů v referendu. Sázkou na jistotu je i skutečnost, že v oblasti zahraniční politiky bude v první polovině roku 2009 řeč hlavně o Rusku. A v obou případech jsou prý Češi "jinověrci". Česko podle The Economist nevěří Francouzům a Němcům, že lisabonská smlouva je životaschopná a mávnutím proutku promění EU ve světovou velmoc. Evropskými kacíři jsou prý Češi i v případě Ruska, byť nejsou ve svém vyjadřování tak razantní jako například Poláci. Česká vláda údajně nevěří současné unijní politice směrem k Rusku, kterému podle týdeníku Evropané přátelsky nabízejí ruku a doufají, že Rusové si jednoho dne uvědomí, že spolupráce je i v jejich zájmu. Podle Prahy však nejde o strategii, ale o pouhé řečnění. "Češi věří v Evropu. Nevěří však v grandiózní vize, nekonečné smlouvy a institucionální změny, které vyřeší všechny problémy. V Bruselu je takový pragmatismus kacířstvím. Příští rok vypadá slibně," uzavírá týdeník.

Polovina restaurací na ruzyňském letišti mění majitele

Zhruba polovina z 32 restaurací na letišti v Ruzyni mění v těchto dnech majitele. Letiště ve čtvrtek odsouhlasilo prodej akcií dosavadního největšího provozovatele restaurací, společnosti Fast Food Service firmě Airline, Terminal & Business Catering Holding. Pražské letiště je často terčem kritiky cestujících, kteří považují ceny za přemrštěné. Tomu se však vedení brání s tím, že každý si může najít podnik odpovídající stavu peněženky. Proto rozdělilo v dubnu restaurace do tří cenových skupin; zatímco v nejlevnějších zařízeních je možné sehnat espreso za 20 Kč, jinde stojí stejná káva 120 Kč.

Bývalý funkcionář ČSSD Kuš dostal za padělanou lustraci pokutu

Ostravský okresní soud odsoudil bývalého vysokého funkcionáře ČSSD Mariana Kuše za poškozování cizích práv k pokutě 100.000 korun. Pokud nezaplatí, hrozí mu pět měsíců vězení. Podle státního zástupce se Kuš prokazoval padělaným lustračním osvědčením, a poškodil tak ministerstvo vnitra. Soud tak zcela přehodnotil svůj původní rozsudek z května loňského roku. Kušův obhájce se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozhodnutí.

Státní zástupce zamítl stížnost obviněných z vlakové tragédie

Státní zástupce Aleš Kopal zamítl stížnost inženýrů společnosti Bögl & Krýsl Zdeňka Malého a Oldřicha Magnuska obviněných z obecného ohrožení v souvislosti s vyšetřování srpnového vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Oba muži s obviněním nesouhlasí a podali si proti němu stížnost.

Vraždu Jana Rokose soud potrestal 24 a 20 lety vězení

Ústecký krajský soud dnes poslal na 24 a 20 let do vězení Antonii Staškovou a jejího přítele Pavla Grepla za vraždu pětiletého syna Staškové Jana Rokose. Dvojice chlapce zabila dvěma ranami nožem do hrudi a dušením loni 9. prosince mezi obcemi Žďárek a Strážky na Ústecku. Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové byla motivem činu pomsta otci chlapce Romanu Rokosovi. Soud oba potrestal i za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, protože chlapce nepředali jeho otci, kterému ho loni na jaře svěřil soud.

Nova: ČLK si stěžuje na nábor řetězce ambulancí ze supermarketů

Česká lékařská komora podala stížnost na nový řetězec soukromých ambulancí, které fungují především v supermarketech. Spolu s praktickými lékaři kritizuje ČLK to, že společnost údajně neeticky láká klienty pomocí letáků. Lékaři z hypermarketů ale tvrdí, že jsou jen zdravou konkurencí. Informovala o tom televize Nova. Mluvčí ČLK Michal Sojka Nově řekl, že členové komory považují zmíněné aktivity za nedůstojné a mají podezření, že jsou v rozporu s etickým kodexem ČLK. Naopak ministerstvo zdravotnictví proti novince nemá výhrady a považuje ji za legální.

Nové ordinace lákají pacienty mimo jiné sliby, že lidé u nich budou mít zdarma vstupní prohlídku, lékaři jim budou k dispozici 12 hodin denně a nebudou muset čekat ani minutu. Pacienty získávají společnosti pomocí letáků. Praktičtí lékaři ale oponují, že tento způsob kazí lékařům dobré jméno a navíc jsou prý některá lákadla zavádějící - například preventivní prohlídky jsou zdarma všude. Někteří pacienti na novince ale oceňují, že to mají k novému lékaři blízko a ještě si v hypermarketu nakoupí.

Policie zadržela pracovníky brněnské pošty, kteří kradli zásilky

Hospodářská kriminálka zatkla několik zaměstnanců brněnské centrální třídírny pošty, kteří nezávisle na sobě buď vykrádali poštovní zásilky, nebo je doručovali, ale peníze od adresátů si nechali pro svoji potřebu. Jednalo se o dvě skupiny zlodějů, které působily nezávisle na sobě a způsobily škodu v milionech korun. Uvedla to televize Nova. Není to poprvé, co se pošta na jižní Moravě dostala do problémů. Nejznámější je případ z letošního března, kdy dělníci našli ve výtahové šachtě poštovního tunelu na hlavním železničním nádraží v Břeclavi zbytky vykradených poštovních zásilek. Dělníci tam našli 71 pytlů, v nichž bylo asi 63.000 zásilek. Někdo přibližně 40 procent dopisů otevřel. Česká pošta přiznala, že kauza je největším selháním v dosavadní historii společnosti.

PKF s dirigentem Bělohlávkem připomněla výročí Československa

Letošní 90. výročí vzniku Československa ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu připomněla Pražská komorní filharmonie (PKF). Pod taktovkou svého zakladatele a současného šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC Jiřího Bělohlávka koncertem na Hradě zahájila sérii oslav vzniku státu. Večer také předznamenal její nadcházející jubilejní 15. sezonu, kterou oficiálně zahájí 28. října inaugurační koncert nového šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši. Mezi diváky koncertu byla mimo jiné manželka prezidenta republiky Livia Klausová. V sále zazněly Legendy Antonína Dvořáka, předehra k Prodané nevěstě Bedřicha Smetany a tance Polka, Furiant, Skočná a Serenáda pro smyčcový orchestr od slovenského skladatele Eugena Suchoně.

V Rudolfinu skončil nový hudební festival Dvořákova Praha

V pražském Rudolfinu ve čtvrtek skončil první ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V zaplněné Dvořákově síni vystoupil pod taktovkou Charlese Dutoita Královský filharmonický orchestr z Londýna. V Koncertu pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka se s velkým úspěchem představil jako sólista violoncellista Jiří Bárta. Po několikanásobném potlesku, který sklidil od publika i orchestru, zahrál přídavkem Suitu č. 3 a Menuet od Johanna Sebastiana Bacha. Ve druhé části koncertu zazněla také suita k baletu Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva a skladba La Valse od Maurice Ravela. Nová přehlídka klasické hudby se v Praze pořádala od 16. srpna a nabídla 15 koncertů symfonických orchestrů, kvartet i recitály zahraničních a tuzemských interpretů.

Pražský karneval proběhne v duchu pekingské olympiády

V duchu pekingské olympiády se ponese třídenní Pražský karneval, který v podvečer dnes odstartuje na Smíchovské pláži. Podle pořadatelů budou karnevalové masky a alegorické vozy inspirovány asijskou symbolikou spojenou s největší sportovní událostí roku. Představí se na ní již tradičně horkokrevní tanečníci salsy a samby, žongléři nebo akrobati na chůdách. "Sportovní podtext se odrazí na maskách, alegorických vozech i kostýmech účastníků. Budou tam olympijské kruhy a další symboly," řekla za organizátory Vendula Čiháková. Pražský karneval, který městská část Praha 5 organizuje již počtvrté, si klade za cíl oživit kulturní prostředí hlavního města a zařadit se po bok karnevalů v Benátkách, Mnichově nebo Kolíně nad Rýnem. Podle pořadatelů je specifický propojením žánrů tanečních, hudebních, divadelních a výtvarných. Jde prý o spojení latinskoamerické a evropské tradice. Podle Čihákové nemá Pražský karneval nic společného s českým masopustem, kdy se koná většina místních karnevalů. "Je postavený na tom, aby bylo teplé počasí a aby tomu odpovídaly také masky," uvedla. Upozornila, že akce vyvrcholí na pláži. Návštěvníci si tam mohou zatančit nebo sledovat vystoupení profesionálních tanečníků.

Slámův Venkovský učitel má prý v Benátkách naději na cenu

Velkou naději na zisk ceny nazvané Queer Lion, která se uděluje za nejlepší film s homosexuální tematikou, má podle agentury AFP na letošním filmovém festivalu v Benátkách snímek českého režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel. Sláma zachycuje ve svém filmu osudy milostného trojúhelníku v podobě učitele, matky a jejího syna, jejichž prostřednictvím popisuje příběh lásky, přátelství a odpuštění. Snímek, který vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci, provází distribuční slogan Každý někoho potřebuje. Sláma, který už získal v roce 2005 se svým předcházejícím filmem Štěstí hlavní cenu na filmovém festivalu ve španělském San Sebastiánu, ale zatím nemá podle AFP vítězství jisté.

ČT uvede dokument o někdejší vysoké komunistické funkcionářce

Čtyřiadevadesátiletá Jarmila Taussigová - Potůčková patřila po druhé světové válce k nejmocnějším ženám v Komunistické straně Československa. Nyní si užívá penze v brněnském Domově důstojného stáří. Její životní osudy mapuje nový dokument režiséra Karla Fuksy Strážkyně ideálů. Snímek brněnského studia České televize o důvěrnicí bývalého generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, uvede druhý program ČT v úterý. Krajští aparátníci se před Taussigovou-Potůčkovou doslova třásli strachy a mluvili o ní jako o ďáblu v sukni, řekla ČTK mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová. Snímek je především o tom, jak se Taussigová-Potůčková nejprve obětovala ideálu komunismu, aby se později stala obětí tohoto režimu. Po Slánského zatčení skončila i její politická kariéra. Následně byla po vykonstruovaném procesu odsouzena k mnohaletému žaláři. Na rozdíl od ostatních se nepřiznala k údajné velezradě, čímž si asi zachránila život. Ve vězení prožila deset let, na KSČ zanevřela. Když byla potom propuštěna, odolala i politickým svodům Gustáva Husáka a na moc provždy rezignovala.

Uherskohradišťské divadlo představilo poprvé divákům Adélu

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti umožnilo poprvé svým příznivcům nahlédnout pod pokličku příprav nejdražšího muzikálu v historii souboru Adéla ještě nevečeřela. Jeho premiéra se uskuteční v sobotu. Už při veřejné generální zkoušce byl sál vyprodaný. Divadlo je první v České republice, které se rozhodlo zpracovat muzikálovou podobu slavného českého filmu. O uvedení příběhu o masožravé kytce uvažoval soubor již před několika sezonami.

V Brně začala jedna z největších výstav suchomilných rostlin

Ve sklenících botanické zahrady Masarykovy univerzity v Brně začala jedna z největších výstav suchomilných rostlin v Česku. Milovníci přírody na ní mohou kromě mnoha druhů sukulentů, kaktusů a tilandsií obdivovat i mnohé unikáty. K zajímavostem patří například jedna z vývojově nejstarších bromélií, a to tillandsia grazielae, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Akce potrvá do 12. září. Tillandsia grazielae pochází z Brazílie a je pojmenována podle brazilské botaničky Graziely Barroso. Má v průměru jen 13 centimetrů. Na výstavě je rostlina s květenstvím, které je velmi vzácné a v českých sbírkách se objevuje naprosto výjimečně. V botanické zahradě vystavují své botanické poklady pěstitelé z celého Česka. Někteří cestují za poznáním rostlin v jejich přirozeném prostředí po celém světě, dodala mluvčí.

Jablonecký oštěp vyhrála Abakumovová, Špotáková skončila druhá

Mezinárodní atletický mítink Jablonecký oštěp v pátek vyhrála Ruska Maria Abakumovová. Stříbrná olympijská medailistka zvítězila výkonem 64,95 metru, její pekingská přemožitelka „zlatá“ Barbora Špotáková skončila hodem 64,69 metru druhá. Abakumovová, která vyhrála i úterní mítink Super Grand Prix v Lausanne, vedla v Jablonci od první série. Dlouho druhou Špotákovou svým posledním pokusem odsunula na třetí místo Němka Steffi Neriusová, která hodila 62,99 metru. Evropská rekordmanka se však v závěrečné sérii dokázala zlepšit téměř o dva metry a nakonec s Abakumovovou prohrála jen o 26 centimetrů. Špotákové přišla vzdát v Jablonci hold také pětaosmdesátiletá olympijská vítězka z roku 1952 v Helsinkách Dana Zátopková, jíž se dostalo ovací vstoje do posledního místa zaplněného fotbalového stadionu. Pogratulovat přišel rovněž oštěpařský trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Jan Železný.

Jednadvacítka v Turecku touží proměnit první barážový mečbol

Před českými fotbalovými reprezentanty do 21 let se otevírá první šance k zajištění účasti v listopadové baráži o postup na mistrovství Evropy. Pokud svěřenci trenéra Jiřího Kotrby zvítězí v sobotním duelu v Turecku, v předstihu si zajistí první místo ve skupině a jistotu baráže. Slušné vyhlídky by zachovala i remíza, po níž by Češi k udržení vedení v úterý v závěrečném duelu doma potřebovali porazit Ukrajinu. Mladíci, které v Turecku posílí i stabilní člen seniorské reprezentace a útočník Frankfurtu Martin Fenin, si naopak vůbec nepřipouštějí v Burse nepříznivý výsledek. Nezdar v milionovém městě by znamenal, že barážovou účast už nebudou mít úplně ve svých rukou. Čeští mladíci jsou hladoví po úspěchu. Tureckým vrstevníkům, s nimiž loni v listopadu v Jablonci uhráli remízu 1:1, by se chtěli "pomstít" i za seniorskou reprezentaci. Český tým na evropském šampionátu v posledním duelu základní skupiny neudržel dvoubrankový náskok a po šokujícím obratu a prohře 2:3 přišel o osmifinále. Teď "lvíčata" touží účty srovnat. Pro Čechy je příznivou zprávou, že před kvalifikačním vrcholem mají situaci plně pod kontrolou a záleží jen na nich, jak skupinu zakončí bez ohledu na další výsledky. Po šesti odehraných zápasech totiž mají čeští mladíci na kontě 14 bodů, o jeden víc než Turci.

Sparťanské fotbalistky vstoupily do pohárové Evropy vítězstvím

Fotbalistky Sparty Praha na úvod kvalifikační skupiny Poháru UEFA porazily ve čtvrtek večer v Makedonii belgického mistra z Tienenu 3:0 a vykročily za svým cílem, kterým je postup mezi šestnáct týmů. V sobotu hrají svěřenkyně Dušana Žovince s domácím Skiponjatem, v úterý pak zřejmě rozhodující zápas proti španělskému Levante.

Počasí

V sobotu má být převážně polojasno, večer v severozápadních Čechách postupně oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.